Haarlemsche Courant! Materiaalslag om Aken woedt voort Nieuwsblad voor Noord'Holland Kennemer Editie Zware gevechten in grens gebied van Oost-Pruisen 289e Ja.rgf. No. 248 x x Bureaux: Groote Houtstraat 9S Postgiro 134958. BijkantorenSoendaplein 21. ÏJinulden-O. Rembrandtlaan 66 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 21 Oct. 19C Ui tg.: Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem, Abonnementen: pei? week 26 ct., per mnd. 1,15* per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent* JC 1297 Het Duitsche weermachtbericht van Vrijdag luidt: In Nederland hebben onze troepen in het vernauwde bruggenhoofd Breskens, alsmede op den landtong naar Zuid-Beveland Cana deesche aanvallen bloedig afgeslagen. Ge concentreerd vuur van alle wapens, hardnek kige tegenstand en vastberaden tegenaanval len hebben ten Oosten van Helmond de po ging der Engelschen verijdeld ons bruggen hoofd ten W. van de Maas in te drukken. Een aantal vijandelijke tanks werd daarbij ver nietigd. De materiaalslag om Aken woedt voort. Het dappere garnizoen der stad bracht den bin nengedrongen Amerikanen in verbitterde straatgevechten zware verliezen toe. Tegen aanvallen van het Oosten uit brachten den verdedigers verlichting. Op de dalhellingen in het gebied van Bruyière stortten aanvallende vijandelijke bataljons in ons vuur ineen of werden in tegenaanvallen verdreven. Ook in het brongebied van de Moselotte zijn nieuwe aanvallen van Algerijnsche infanteristen en Marokkaansche bergtroepen na geringe ter reinwinst mislukt. Een vijandelijke afdeeling, die dim "o-i*. i dag was afgesneden, werd 'J. <m de steunpunten aan de kust van den Atlantischen Oceaan worden buiten artillerie vuur en activiteit van stoottroepen geen bij zondere gebeurtenissen gemeld. Het storingsvuur van de VI op Londen duurt voort. In Midden-Italië verijdelden onze 'troepen ook gisteren alle pogingen van de Amerikanen en hun hulptroepen, door onze bergstellingen ten Zuiden van Bologna te stooten en daar mede uit het gebergte los te breken. De ge vechten breiden zich ook uit tot den sector van Vergato. Aan de Adriatische kust zetten de Britten hun door talrijke slagvliegtuigen ondersteunde aanvallen over een breed front zonder succes voort. Op den Balkan zijn onze troepen in en ten Z. van Belgrado in zware gevechten gewik keld met de van verscheidene kanten opdrin gende Bolsjewieken. In Zuid-Hongarije wier pen Duitsche troepen tezamen met Hongaar- ^che formaties den vijand ten Z.O. van Szolok terug en drongen door tot Mezoetur. In het gebied van Debreczen heeft ook de dag van gisteren zware gevechten gebracht. De stad werd na hardnekkige verdediging door onze troepen prijsgegeven. In het verloop van den slag werden daar sinds den achtsten October 427 vijandelijke tanks vernietigd. In de Woud-Karpaten heerschte gisteren bij sneeuw en regen geringe gevechtsbedrijvig heid. Alleen in het gebied van den pas van Dukla ondernam de vijand talrijke vruchte looze aanvallen. Ten N. van Warschau en in de bruggen hoofden aan de Narew bij Serok en Rozan hebben de Bolsjewieken hun aanvallen hervat. Zij werken afgeslagen, waarbij 33 tanks wer den stukgeschoten. In het grensgebied van Oost-Pruisen tus- schen Sudauen en Schirwindt en vooral tus- schen de Rominterheide en Ebenrode- duren de zware gevechten voort. In het gebied van een volksgrenadierdivisie .werden 42 tanks stukgeschoten. Ten Z.O. van Libau en ten Z. van de Golf van Riga sloegen troepen van het leger, alsmede formaties Germaansche en Let- landsche S.S.-vrijwilligers herhaaldelijk vij andelijke aanvallen af en vernietigden 29 tanks. Aan den weg naar de IJszee aanvallende bolsjewistische bataljons werden uiteengesla gen. De vijandelijke druk op onze stellingen ten W. van Petsamo is sterker geworden. Formaties Amerikaansche terreurbommen- werpers vielen overdag Zuid-West-Duitsch gebied aan en wierpen vooral bommen op de steden Mainz, Mannheim, Ludwigshafen, Karlsruhe en Wiesbaden. In den afgeloopen nacht ondernamen de Britten terreuraanval- Ien op Stuttgart en Neurenberg. Artillerie van de luchtmacht en nachtjagers schoten 27 En- gelsch-Amerikaansche vliegtuigen, waaronder 16 viermotorige bommenwerpers, omlaag. De strijd in Nederland. De Britsch-Canadeesche aanvallen aan de Beneden-Schelde ten Zuiden van Tilburg en ten Oosten van Helmond duren overal voort, meldt het D.N.B. De Britten probeeren met deze aanvallen, waarvoor zij telkens nieuwe versterkingen aanvoeren, hun basis voor grootere operaties tegen den Rijn te verbree- den. Aan het front van Breskens stelden de Canadeezen thans ongeveer honderd batterijen op, die telkens vergeefs aanvallende troepen moeten ondersteunen. Ook werden hier nieu we infanterie- en pantserformaties in den strijd gebracht. Ten Oosten ten ten Zuiden van Breskens oefenden de Canadeezen een zwaren druk uit. Plaatselijke penetraties wer den afgegrendeld. Canadeesche aanvallen aan den Zuidkant van dit bruggenhoofd werden afgeslagen. Eveneens mislukten alle Canadee 6che aanvallen in de richting van den toegang tot Zuid-Beveland. Bij Venraai en ten Noord- Oosten van Deurne kwam het tot verbitterde De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Weet U, dat men op een brandende staafbrandbom geen water moet werpen, maar die moet bedekken met zand? gevechten op korten afstand. De Geallieerden hebben hier eveneens zeer sterke strijdkrach ten geconcentreerd en probeeren door aanval len uit het Noorden het Duitsche bruggen hoofd aan de Maas op te ruimen. Dit brug genhoofd wordt gevormd rond de steden Venlo en Roermond over een breedte van 50 kilometer en een diepte van 20 kilometer. Ten Oosten van Maastricht leefden de gevechten na een langdurige pauze wederom op. Plaat selijke aanvallen van Amerikaansche troepen mislukten. Voor den eersten keer in dezen oorlog werden een dezer dagen aan de Bel- gisch-Nederlandsche grens door de Duitsche troepen Indianen als gevangenen binnenge bracht. Zooals gemeld wordt, behooren deze Indianen tot het eerste Canadeesche leger. Interinf meldt: In het Vlaamsch-Nederland- sche gebied is de druk der Canadeesche for maties op eht bruggenhoofd van Breskens toegenomen. Desondanks konden de verdedi gers hun positie handhaven. In het bruggen hoofd aan de Maas ten Oosten van Helmond stortten aanvallen van sterke Britsche infan terie- en tankformaties ineen.'De geweldige materiaalslag om Aken duurt voort. In de stad zelf biedt een kleine uit volksgrenadiers bestaande bezetting, nog steeds taaien en suc- cesvollen tegenstand. Het bruggenhoofd Belgrado werd na ver nietiging van alle voor den oorlog belang rijke installaties ontruimd. Ten Noorden van de Woud-Karpaten concentreeren de Sovjet- Russen in het gebied van Krosno sterke strijd krachten met het doel naar Krakau op te rukken. Ten Noord-Westen van Debreczen maakte een Sovjet-Russische tankvoorhoede vorderingen, doch werd in een tegenaanval teruggeworpen. Het zwaarst woedde de strijd om Debreczen zelf. Eerst nadat het gros der Duitschers nieuwe stellingen aan den bosch- rand juist ten Noorden der stad had betrok ken, ontruimde de verbeten vechtende ach terhoede al vechtende de laatste groep huizen. Churchill en Eden uit Moskou vertrokken. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Minister president Churchill en Eden hebben Donder dag Moskou verlaten. Voor zijn vertrek uit Moskou heeft Churchill gezegd: „Wij hebben zeer hard gewerkt. Wij waren een arbeiders- en soldatenraad". Staling heeft persoonlijk op het vliegveld afscheid genomen van zijn En- gelsche gasten. Landingsoperaties op de Phiiippijnen. Van Japansche zijde wordt officieel medegedeeld dat vijandelijke strijdkrach ten in de -ochtenduren van Dinsdag lan dingsoperaties hebben ondernomen tegen het eiland Suluan in het centrale deel van de Phiiippijnen. In een mededeeling van het Japansche keizerlijke hoofdkwartier wordt gezegd dat op 17 October een vijandelijke vloot tezamen met een vrij -groot aantal trans portschepen in de baai van Leyte (Philip pijnen) verschenen is. Sinds den middag van den 18en October wordt de kust ge bombardeerd en toeschoten. Japansche een heden hebben tegenaanvallen ondernomen. Het Japansche -hoofdkwartier heeft voorts een beknopte uiteen-zetting gegeven over de gevechten bij Formosa. De Japanners hebben de vijandelijke vlootstrijd-krachten sinus den 12en October in de wateren oos telijk van Formosa en hij Luzon herhaal delijk aangevallen en ze verdreven, nadat 3e vijandelijke vloot met de helft vermin derd was. Tot zinken gébracht werden elf vlieg- kampsdhepen, twee slagschepen, drie krui sers en nog een kruiser of torpedojager. Voorts werden acht vliegkampschepen, twee slagschepen, vier kruisers, nog een kruiser of torpedojager en dertien niet nader geïdentificeerde oorlogsbodems be schadigd. Bovendien ontstonden twaalf groote branden op de vijandelijke oorlogs schepen, 112 vliegtuigen werden neer geschoten. Aan Japansche zijde worden 312 vlieg tuigen vermist, 30 tot 40 kleinere vaartui gen gingen verloren. Deze gevechten krijgen de benaming: de luchtslag voor Formosa. Op 17 October hebben twintig van vlieg dekschepen opgestegen vijandelijke vlieg tuigen het eiland Car Nicobar ten noorden van Sumatra aangevallen, zoo wordt voorts uit Tokio gemeld. Japansche jagers wik kelden de vijandelijke vliegtuigen in nevige gevechten en schoten er vijf neer. Den volgenden dag grepen ook vijandelijke oorlogsschepen in. In den loop der gevech ten brachten Japansche vliegtuigen een vliegdekschip en een torpedojager tot zinken. Nederlandsch-Belgische grens gesloten. Aneta verneemt uit Brussel, dat de Ne- derlandsch-Belgische grens door de Ge allieerden is gesloten. Nederlanders, die in België vertoeven, kunnen niet naar hun land terugkeeren. BEVLOEIINGSWERKEN IN DEN SOEDAN. Naar de zender Jaffa uit Khartoem meldt, werd besloten tot den aanleg van nieuwe be vloeiingswerken in den Soedan, waarvan de totale kosten 300.000 pond zullen bedragen. In Egyptische kringen wordt er op gewezen, dat de geforceerde uitbreiding van den landbouw in den Soedan voor Egypte een concurrentie beteekent. Bovendien levert het toenemende gebruik van het Nijlwater voor bevloeiings werken ook een gevaar op voor de bevloei ingswerken in Egypte. Gemeentelijk (Meer) Uitgebreid Lager Onderwijs. Veertig jaar geleden werd tot oprichting besloten. 19 October was het veertig jaar geleden dat de gemeenteraad van Haarlem besloot tot stichting van een school voor meer uit gebreid lager onderwijs, welke school uiter lijk na twee jaar geopend moest zijn. Het initiatief hiertoe was uitgegaan van tien leden van den raad, die de wensehelijkheid betoogden van de oprichting van een school voor MULO in de gemeente. Van de leer lingen, die destijds de lagere school hadden afgeloopen en die voor hun verdere oplei ding gebruik moesten maken van een andere onderwijs-inrichting, kwam er een klein deel op het Gymnasium, terwijl een groot deel naar de Hoogere Burgerschool met 5- en 3- jarigen cursus ging. Evenwel hadden lang niet alle jongens en meisjes, die van het middelbaar onderwijs gebruik maakten, met het oog op hun verdere vorming daaraan behoefte en kwamen noodgedwongen op de H.B.S. Wel bestonden er omstreeks 1904 ver schillende bijzondere scholen voor MULO, doch vele ouders konden, om welke redenen dan ook, hun kinderen daarvan geen gebruik laten maken. Naar de overtuiging der raads leden, behoorde in Haarlem, reeds lang van gemeentewege aan de behoefte van dat on derwijs voldaan te zijn. Op hun voorstel be sloot daarom de raad tot opheffing van de bestaande H.B.S. met drie-jarigen cursus en tot stichting van een school voor MULO. Het heeft echter nog bijna drie jaar ge duurd, alvorens jeugdige stadgenooten Meer Uitgebreid Lager Onderwijs konden volgen 1 September 1907 werd de cursus geopend in de voormalige H.B.S. aan de Jacobijnestraat en als hoofd trad op de heer E. L. Brouwer, die 23 Januari van dat iaar in die functie was benoemd. In de Stoofsteeg is de school nog eenigen tijd gehuisvest geweest, waarna het nieuwe gebouw aan de Jacobstraat betrokken werd. De school telde aanvankelijk 144 leer lingen, die verdeeld waren in negen klassen (de eerste zes klassen vormden eigenlijk een lagere school). De belangstelling voor het MULO-onderwijs nag in den loop der jaren toe en de "scholen aan de Tuchthuisstraat (hoofd de heer F. T. Popma) en aan de Nas- saulaan 37 a (hoofd de heer W. Kloeke) wer den daarom omgezet in scholen voor MULO. Tot 1919 bestonden in Haarlem drie MULO scholen met negen klassen. Daarin kwam met ingang van 1 September van dat jaar een verandering. Van de drie bestaande scholen werden de kopklassen vereenigd tot twee scholen en deze te zamen ondergebracht in het gebouw aan de Jacobstraat. De leer lingen (114 jongens en 113 meisjes) van de MULO nummer 1 aan de Jacobstraat werden v.erdeeld over de drie opleidingsscholen; de leerlingen van de zes laagste klassen van de MULO-scholen 2 (Tuchthuisstraat) en 3 (Nas- saulaan) bleven In hun gebouw. In de Jacob straat werden nu twee scholen gevestigd, n.l. MULO 1, onder leiding van den heer Brou wer met 54 jongens en 52 meisjes; als leer lingen en MULO 2, onder leiding van den heer Popma, met 55 jongens en 68 meisjes. Het vroegere MULO verloor door deze wijzi ging 1123 leerlingen. Een volgende reorganisatie van het onder wijs had in September 1921 plaats, hoewel dit voor het MULO alleen een naamsveran dering beteekende, daar gesproken werd van Uitgebreid lager onderwijs en het onderwijs hetzelfde bleef. De tot 1921 bestaande ULO werden veranderd in lagere scholen. Inmid dels had de heer Brouwer den pensioenge rechtigden'leeftijd bereikt. Daar de gemeente raad van meening was, dat in de vacature niet behoefde te worden voorzien,, trad de heer Popma als hoofd op van de gecombi neerde scholen Tot 1 Maart 1930 heeft de heer Popma zijn krachten gegeven aan het Haarlemsche onderwijs. De heer J. A. J. Paulen volgde hem op totdat deze in 1934 om gezondheidsredenen het onderwijs verliet Sedert 1 April 1934 treedt de heer J. J, Klim- bie als hoofd op en 1 October j.l. zou hij wegens het bereiken van den zestigjarigen leeftijd afgetreden zijn, doch hij blijft nog in functie tot zijn opvolger in Haarlem is. De uitbreiding van de stad was oorzaak, dat vijftien jaar geleden ook aandacht be steed moest worden aan het geven van uit gebreid lager onderwijs in andere deelen van de gemeente. De gemeenteraad besloot op 31 Juli 1929 een»crediet van 190.000 be schikbaar te stellen voor den bouw van een school, later ULO b. genoemd, op een terrein achter Huis te Zaonen, Tot hoofd werd later benoemd de heet; J. B. J. van der Haar, die sedert de opening der school in het Juno- plantsoen in 1932 de leiding heeft. In een snel tempo en regelmatig steeg het aantal leerlingen voor de beide onderwijs inrichtingen. Daarom ging de gemeenteraad er op 10 Mei 1933 toe over een derde school in te richten; het werd economisch niet ver antwoord geacht een nieuw gebouw te stich ten in de Amsterdamsche buurt en daarom werd de school aan de Parklaan voor de ULO-school C ingericht, welke 1 September 1933 werd geopend. De afstand van Haarlem- Oost werd wel groot geacht, doch bezwaren waren er niet aan verbonden, in aanmerking genomen de leeftijd der leerlingen. Tot hoofd werd benoemd de heer A. K. D. Spruit, wien in 1940 eervol ontslag werd verleend. Zijn opvolger werd de heer F. C. de Joode, die nog hoofd van deze school is. In 1940 moest de school overgebracht wor den naar de Prins Hendrikstraat en sedert eenigen tijd is zij gevestigd in de school aan de Karolingenstraat. Hierdoor is dus het plan van 1933, om in Haarlem-Oost over een school voor uitgebreid lager onderwijs te be schikken, verwezenlijkt. Niet uitgesloten* is het, dat later een nieuw gebouw gesticht wordt. Smeden hebben het druk. De tijdsomstandigheden heb ben er toe geleid, dat de sme den allerminst over gebrek aan werkzaamheden hebben ie klagen. Nu de brandstoffen- voorziening moeilijkheden op levert, zoodat de gaslevering te Haarlem moest worden ge staakt, hebben velen pogingen gedaan om toch nog op eigen gelegenheid te kunnen koken en het mes aan twee kanten te laten snijden door tegelijker tijd van de warmte te profi- teeren. Er is een groote vraag naar kachels, vooral van klein formaat, terwijl ook fornuizen zeer in trek zijn. Het gevolg is, dat zolders en andere berg plaatsen zijn nagezocht en kachels, die langen tijd niet zijn gebruikt, te voorschijn zijn gekomen. Als vanzelf sprekend verkeeren deze lang niet altijd meer in goeden staat, zoodat er een smid aan te pas moet komen. In me nige werkplaats kan men con- stateeren, dat het wel even zal duren alvorens de smeden aan alle verzoeken om reoa- rati°se.d. zullen hebben vol- daa^r»- Wat de Centrale Keuken presenteert Menu voor komende week. Het menu van de Centrale keuken te Haarlem is ook voor de komende week afwisselend. Maandag ontvangt men rogge- vlokkenpap. Dinsdag is er witte kool. Woensdag gevolgd door roode kool, Donderdag eet men weer roggevlokken- pap. Vrijdag schaft de pot bleten. Zaterdag is er zuur kool en Zondag wordt er tomatensoep afgeleverd. Aflevering van zout aan consumenten: Het hoofd van den Distribu- tiedienst maakt bekend, dat door de Haarlemsche detaillis ten op de bonnen 1-68, 2-68, 3-68 en 4-68 welke zijn voor zien van het kringnummer 187, onmiddellijk 200 gram zout - mag worden afgeleverd, zoo dra voldoende voorraad aan wezig is. Uitreiking noodkaarten tweede serie. Voor de uitreiking der noodkaarten van de tweede serie is het Maandag- te Haarlem de beurt aan de letters Schil tot en met Spro en Dinsdag aan Spru en Ihet restant van de S en aan Ta tot en met Truf. Nieuwe stamkaart (krimg_ nummer 187) en het strookje yan de noodkaart der eerste serie, waarop de letter K en het woord nood'kaart voor komt, meebrengen. Misuwe aardappelbon. Van 2 2 tot en met 28 Oct. wordt op elk der bonnen 1-62, 1-63, 2-62, 2-63, 3-62, 3-63 en 4-62 van de noodkaart in de provincies Noord-Holland en Zuid-Holland een kilogram aardappelen beschikbaar ge steld." Op deze bonnen mag eerst op Maandag 23 October worden gekocht. Jeuad brengt uitkomst. De Gemeente-Reiniging te Haarlem heeft zioh er toe genoodzaakt gezien het op halen van huisvuil te sta ken, aangezien de auto's, die hiervoor werden gebruikt, niet meer door persgas kun nen worden voortbewogen. Er worden maatregelen ge troffen om ongewenschte toestanden zooveel mogelijk! te voorkomen. De Haarlem mers zullen hun huisvuil zelf naar een bepaalde plaats in de stad kunnen brengen. Dezer dagen is reeds tot uiting gekomen, dat de jeugd; er zakelijke ideeën op na houdt. In een aantal straten gingen jongens met een zelf gemaakt wagentje huis aan huis, met de boodschap, dat zij bereid waren tegen een geringe belooning het huis vuil naar de daarvoor be stemde plaats te brengen. Het voorbeeld zal wel druk worden nagevolgd OOK IN AMSTERDAM GEEN GAS MEER. Als geivolg van de uitput ting van den kolenvoorraad:, zal met ingang van Woens dag a.s. de gaslevering in Amsterdam en de gebieden, welke door Amsterdam van gas worden voorzien, be ëindigd worden.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1