Haarlemsche Courant Krachtige aanvallen der Geallieerden ten N.-O. van Antwerpen Nieuwsblad voor Noord-Holland Tegenaanvallen zijn begonnen 289e Jaarg. No. 249 J3ureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapleln 21. Umuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. F Maandag 23 Oct. 1944 (Jitg.: Graf. Bedrijven Damiata^ Haarlem. Abonnementen: pee week 26 ct„ per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent* K 1297 Het Duitsche weermachtbericht van Zondag duidt: In Nederland verhinderden onze troepen, die sedert weken onafgebroken strijden, ook gisteren diepere penetraties in het bruggen hoofd aan de buiten Westerschelde, nadat het den vijand gelukt was in de plaats Breskens binnen te-dringen. Ten Noord-Oosten van Antwerpen zette de vijand zijn krachtige aan vallen voort. Nieuw aangevoerde eigen for maties zijn begonnen met den tegenaanval op de in onze stellingen binnengedrongen Cana- ideezen. Ten Noord-Westen van Turnhout mis lukten vijandelijke aanvallen. Dertien pant serwagens werden stukgeschoten. In het gebied van Würselen duurt de verbit terde strijd om kazematstellingen voort. Door eigen tegenaanvallen werd de vijand weder uit verscheidene kazematgroepen geworpen, werden gevangenen binnengebracht en inge sloten eigen bezettingen weer bevrijd. De gebieden ten Oosten van Lunéville en bij Bruyères aan den Westelijken rand van de Noordelijke Vogezen zijn nog steeds brand punten van hevige gevechten. Aanvallen van vijandelijke regimenten konden in eenige sec toren onze gevechtsvoorposten achteruit druk ken. Om eenige penetratieplekken zijn' tegen aanvallen aan den gang. Bij Cornimont werd een domineerende hoogte heroverd. Bij een aanval in het Westelijke voorterrein van Duinkerken werden Canadeesche pantser wagens stukgeschoten, gevangenen en buit binnengebracht. Ook Lorient maakt melding van succesvolle ondernemingen van eigen stoottroepen. De beschieting van Londen met de V 1 duurt voort. Onze troepen in Italië hebben wederom alle aanvallen der Amerikanen in het gebied van Vergato uiteengeslagen. Ook vijandelijke aanvallen ten Noorden en ten Oosten van Loiano mislukten. Britsche aanvallen op onze nieuwe stellingen aan weerskanten van Cesena bleven in het afweervuur steken. Negen pantserwagens werden vernietigd. Bij 'de afweer van vijandelijke luchtaanvallen Echoot luchtdoelartillerie in Italië de beide laatste dagen 25 Anglo-Amerikaansche vlieg tuigen omlaag. Bewakingsvaartuigen der marine brachten in de baai van. Rapallo een Britsche torpedo motorboot tot zinken en beschadigden er twee. Een sterke Duitsche gevechtsgroep heeft Öe Sovjet Russische omsingeling ten Zuid- Oosten van Belgrado verbroken en de verbin ding met onze linies ten Westen van de stad hersteld. In Zuid-Hongarije drongen vijandelijke aanvalsstoppen ten Westen van de Theiss door tot Baja aan de Donau. Bij de succes volle aanvalsgevechten in het gebied ten Oosten van Szolnok hebben Duitsche en Hon- gaarsche troepen vrij sterke Roemeensche en Sovjet-Russische strijdkrachten ingesloten. De vernietiging daarvan is aan den gang. Tot dusver werden 4300 gevangenen binnenge bracht, waaronder de commandant van de vierde Roemeensche infanteridivisie met zijn staf. 270 stukken geschut, 290 voertuigen en verscheidene treinen werden buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den vijand zijn groot. Tusschen de Midden Theiss en de Szamos durende de hevige gevechten voort. Aanvallen der bolsjewisten ten Westen van de Doekla-pas werden op een intusschen afgegrendelde penetratie na, afgeslagen. Onze troepen brachten in het Narefbrug- genho'ofd bij Seroc opnieuw vijandelijke aan vallen tot staan en ruimden bij Rozan in een tegenaanval de den vorigen dag ontstane pene tratieplekken op. In de slag in het Oost Pruisische grens gebied werd aan weerskanten van de Romin- terheide met groote verbittering gestreden. Enkele Sovjettanks, die waren doorgedrongen werden bij Goldap en ten Zuiden van Gum- binnen opgevangen. Aan werskanten van Ebenrode mislukten vijandelijke doorbraak pogingen. Slagvliegtuigen en luchtdoelartillerie der luchtmacht brachten de Sovjet-Russische aan- yalscolonnes groote verliezen, toe en schoten 40 tanks stuk. Aan weerszijden van Tilsit distancieerden wij ons ter frontverkorting onder zware gevechten op de Zuidelijke oever van den Memel. In Koerland mislukten Ook gisteren alle plaatselijke vijandelijke aanvallen. Op de landengte naar het schiereiland Sworbe kon den de bolsjewisten na wisselvallige gevech ten geringe terreinwist behalen. Aan weerskanten van den weg naar de IJszee en in het Noorsche grensgebied duren de gevechten voort. Pogingen tot omtrekken de bewegingen van de achtervolgende Sovjet Russische gevechtsgroepen werden verhin derd. Bij de afweer van numeriek overmach tige gevechts- en slagvliegtuigen ontstonden daar hevige luchtgevechten, waarin onze jachtvliegtuigen 31 toestellen neerschoten. In de Noodsche wateren schoten beveili gingsvaartuigen van Duitsche convooien ir hevige gevechten een vijandelijke torpedo- Verduisteren: van 18.00 tot 6.45 uur Maandag maan op 13.35, onder 21.38 uur Dinsdag maan op 14.25, onder 22.40 uur (E. K.) motorboot in brand en beschadigden zij ver scheidene andere. Anglo-Amerikaansche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht hier en daar bom men in Zuid-Oost- en West-Duitschland. Communiqué over conferentie te Moskou. Over de te Moskou gevoerde besprekingen tusschen Churchill en Eden eenerzijds en Sta lin en Molotov anderzijds, is, naar het D.N.B. uit Stockholm meldt, een communiqué ver strekt, waarin men zijn vertrouwen tot uiting brengt in de toekomstige vorderingen der ge allieerde operaties aan alle fronten. Aanzien lijke vorderingen zijn gemaakt in de regeling der Poolsche kwestie, welke er in belangrijke mate toe bijdroegen de meeningsverschillen en misverstanden uit den weg te ruimen. De gebeurtenissen in Zuidoost Europa zijn diep gaand besproken. GestreeM zal worden naar een oplossing voor de interne moeilijkheden van Zuid-Slavië door een overeenkomst tus schen, de Zuidslavische regeering en de be weging voor de nationale vrijheid. Aan het slot vermeldt het communiqué dat de bijeen komst heeft plaats gehad met medeweten en instemming van de regeering der Ver. Staten en dat de Amerikaansche ambassadeur Harri- man als waarnemer fungeerde. Voor zijn vertrek uit Moskou heeft Chur chill een persconferentie gehouden, waaraan behalve Engelsche en Amerikaansche journa listen, ook vijf vertëgenwoordigers van de Sovjet Russische pers deednamen. De Britsche premier verklaarde, dat volle dige overeenstemming is bereikt over het voe ren van den oorlog tegen Duitschland. Voorts werd betoogd, dat niet alleen militaire plan nen, doch ook politieke vraagstukken van groote beteekenis zijn opgehelderd. Hij wees er op, dat in de bespreking van de Poolsche kwestie noch hij noch een der andere geal lieerde staatslieden Polen tot de wonde plek van de geallieerde politiek wilde maken. Ten slotte werd te verstaan gegeven, dat Churchill het dringend noodzakelijk acht, 'een uitge breide conferentie t'e houden, waaraan ook president Roosevelt zal deelnemen. Churchill is Zondagmiddag per vliegtuig te Londen teruggekeerd. De heer C. N. Hin overleden. Te Overveen is, kort na zijn vijf-en- zeventigsten verjaardag, overleden de heer C. N. Hin, de toekende stichter en lei der van de N.V. Hin Kousen- en Hand- schoenenfatoriek aan den Zijlweg te Haar lem. De heer Cornells Nicolaas Hin werd op 6 October 1869 in Den Helder geboren. Hij werd aanvankelijk voor het onderwijs op geleid en was zelfs een half jaar als onder wijzer werkzaam, dodh zijn hart trok naar den handel. Hij ging naar Saksen, om zioh daar in een fabriek op de hoogte te stellen van de fabricage van het artikel, dat hij later in Nederland zelf zou gaan vervaar digen. Na zijn terugkeer in het vaderland vestigde hij zich als grossier aan de Park- laan te Haarlem, waar hij in 1912 ook met de fabricage begon. Later werd de fabriek naar den Zijlweg verplaatst, waar zij thans nog gevestigd is. Behalve all industrieel is de heer Hin ook zeer bekend geworden door zijn groote belangstelling voor de sport. Hij was '•een groot liefhebber van de zeilsport, waarmee hij in den loop der jaren talrijke tropheeën heeft behaald. Zelfs werd hij op 54-jarigen leeftijd uitverkoren om Nederland in dien tak van sport op de Olympische Spelen in Parijs te vertegenwoordigen. Door een ongesteldheid moest hij zich toen echter door zijn zoon laten vervangen. Op zijn initiatief werd ook de Haarlemsche Jacht club opgericht. Ook was de heer Hin een groot voetbal enthousiast, die in het bijzonder zijn hart verpand had aan de H.F.C. „Haarlem". Veel heeft hij voor de club gedaan, niet alleen in de periode van 7 October 1927 tot 29 Juni 1934, toen hij Voorzitter was, doch ook tevoren. Een actief aandeel heeft hij gehad bij het plaatsen van de licht installatie en ook heeft hij zijn krachten gegeven sdat „Haarlem" in de eerste klas terugkeerde. Sedert 4 September 1920 was hij eere-donateur en bij zijn afscheid als voorzitter, werd hem 't eere-lidmaatsChap aangeboden. De uitvaartdiensten worden Dinsdag ge houden in de Parochiekerk te Overveen, waarna de bijzetting volgt in het familie graf op de begraafplaats aldaar. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Een bewoner van de Botermarkt hoorde Zaterdagavond om kwart voor tien onraad in de daar liggende-Jan Ligthartschool. Hij waarschuwde de politie en toen eenige wacht meesters verschenen, troffen zij in de school den vijf-Ch-dertig jarigen D. en den dertig jarigen M. aan, die zich via de Haarlemsche Werkinrichting toegang tot de school hadden verschaft. Hun doel was daar opgeslagen levensmiddelen te stelen. Beiden zijn naar het bureau van politie overgebracht. ACHT-JARIGE MELKGEIT ONTVREEMD. Des nachts heeft men een schuurtje ge opend, staande in een moestuin, achter een perceel aan de Thomsonlaan; daaruit is een acht-jarlge melkgeit gestolen. Derde Zondagmiddag-Concert der H. O. V. Solisten: Akke de Vries, alt; Eduard Biele, cello. Marinus Adam liet dit derde H.O.V.-concert openen met een nobel klinkend Concerto grosso van Geminiani, den beroemden mees ter der viool, aan wien wij de eerste viool methode danken. Doch eigenlijk hoort men in dit stuk muziek van Corelli, wanh Geminia ni concipieerde dit Concerto grosso'naar een der solo-sonates van den Romeinschen mees ter, evenals later de jonge Mozart zijn eerste klavierconcerten zou schrijven naar sonates- va n Joh. Chr. Bach en anderen. Deze practijk om andermans werk muziek-architectonisch om te bouwen was niet nieuw; in den tijd der vocale polyphonie werd zij vaak toegepast, bijv. door het omscheppen van een madrigaal tot een mis-compositie; en toen gold dit ge bruik om den auteur van het oorspronkelijke stuk er eer mee te bewijzen. Wij zouden ver der slechts op de Vivaldi-adapties van Bach hoeven te wijzen, om aan te toonen, dat het omwerken van muziekstukken in de 18e eeuw niet zeldzaam was en door de grootste onder de grooten gepleegd werd. De uitvoering was alleszins verzorgd; men hoorde een smaakvol musiceeren van het con certino (samengesteld uit de vier aanvoerders der strijkersgroepen) met het volledige strijk orkest. Waarlijk, deze kern van onze H.O.V. mag er wezen. Hierna zong de alt Akke de Vries, aan het klavier begeleid door Jan Rosenkrans, een fraaie aria van Rossi, uit diens opera Mitrane, en Reciet en Aria uit de Ser'enada (midden ding tusschen opera en oratorio) Semele van Harilel. Wat deze geniale meester aan drama tische kracht en uitdrukking bereikt in zijn recitativo accompagnato, vermag nog steeds verbazing te wekken. Hier heeft Gluek zijn prachtigste voorbeelden kunnen vinden voor zijn opera-reform! De zangeres vertolkte beide zangstukken met kloek geluid; haar vocaliseeren in de Handel-aria getuigde van vaardige techniek. Het derde programmanummer was een cello-concert van Leonardo Leo, waarvan de vertolker Eduard Biele de origineele strijkers- begeleiding met smaak aangevuld heeft met enkele blaasinstrumenten, die het geheel een kleurig relief geven. Vooral het langzame middendeel (Larghetto) vermocht een tref- fenden indruk te geven van dit interessante staaltje van concertmuziek uit de Napelsche School. Tenslotte verblijdde Adam het talrijke pu bliek met een zorgvuldig voorbereide ver klanking van Schubert's Onvoltooide, wier zoetvloeiende melodieën, doordrenkt van me lancholische romantiek, steeds grage ooren vinden. Jos. de Klerk. PALING UIT EEN PAKHUIS GESTOLEN. Een visehhandelaar heeft bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van veertig pond versche en van veertig pond gerookte paling uit een pakhuis aan de Jacobstraat. DE HEER G. VAN VOORTHUYSEN OVERLEDEN. Na een langdurige ziekte is te Heemstede overleden de heer G. van Voorthuysen, gep. hoofdcommies bij de Noord-Zuid-Hollandsche Tramwegmaatschappij. 22 December 1902 trad hij bij de tram in dienst en dezer dagen werd hem pensioen verleend. Vele jaren was hij werkzaam bij het beheer van het magazijn, later bij de boekhouding en tenslotte weer bij het magazijn. De overledene was een zeer geziene persoonlijkheid in het bedrijf en dat was ook te danken aan zijn arbeid als voor zitter van het onderling ondersteuningsfonds, welke functie hij vele jaren vervuld heeft. In 1942 vierde hij onder vele blijken van be langstelling het feit, dat hij veertig jaar bij de tram werkzaam was. Woensdagmorgen om elf uur zal zijn stof felijk overschot te Westerveld worden ver- HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Aldert, z.»v. D. Keessen en T. Jooren; Irma Frederika Martina, d. v. T. Tit en T. Kramer; Simon Theodorus, z. v. J. J. Heemskerk en G. C. Tersteeg; Areke Hilligje Adriana Janke, d. v. P. J. Ouwerkerk en A. Vermeer; Leendert, z. v. J. L. van der Plas en M. Scheurwater; Jacob, z. v. H. J. ten Hoorn en M. Blankert; Geertruida Johanna Maria, d.v. J. P. van Bruggenum en C. M. J. W. M. G. Hendriks; Franciscus Johannes, z. v. M. Gedaan en J. van'de Burg; Gerardus Wil helmus, z. v. W. Dannijs en M. W. Noorder- meer; Martinus Petrus Hubertus, z. v. G. Schönhage en J. M. P. van der Jagt; Helena Margaretha Jacoba, d. v. W. H. J. Caspers en J. C. A. Rijgersberg; Hendrik, z. v. H. Visser en T. van Neuren; Christiaan, z. v. A. Jong bloed en J. van de Koppel; Christiaan Hen drik, z. v. W. R. Vermeulen en C. K. Primo- wees; Lodewijk Nicolaas Waterbeek, z. v. H. Lagemaat en M. van IJperen. ONDERTROUWD; D. Lieuwerink en A. L. van Vuren; C. M. Grevenstuk en T. Boe lens. GETROUWD: J. P. van der Laan en P. J, Kortekaas; J. C. Roodenburg en G. van der Vlugt; D. Kemp en D. Spek; J. B. Thuis en G. L. de Groot. OVERLEDEN: J. G. van Andel, 43 j., echtg. v. J. Roepert; T. Terhorst, 67 j., echtg. v. J. van Lent; J. M. C. Broertjes, 10 j., d. v. D. Broertjes en L. M. Persoon; J. A. Driessen, 69 j., echtg. v. J. C, Kortekaas; P. Zwart, 41 j., weduwnr. v. M. Kinkel. Brood alleen op geldige bonnen. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening vestigt er nogmaals de aandacht op, dat het den bakker slechts is toe gestaan brood af te leveren tegen gelijktijdige inontvangst- neming van op den dag vani aflevering geldige bonnen. Meermalen is reeds gebleken, dat brood wordt afgeleverd zonder gelijktijdige in ont vangstneming van distributie bescheiden dan wel op bonnen, welke naar men vermoedt een volgende periode geldig zullen worden verklaard. Zulks is echter zoowel wat het afle veren als het ontvangen be treft ten strengste verboden. Op overtreding van dit ver bod zal nauwkeurig worden toegezien. Groentebon 12de periode. De secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat het publiek den bon „Groente 12e periode" vóór 25 October a.s. dient in te leveren bij den handelaar van wieiOmen van 29 October tot en met 25 November a.s. groente en fruit wenscht te koopen. Bij deelneming aan de maal tijden der Centrale keuken dient men dezen bon bij den eerstvolgenden kaartverkoop af te geven. Indien men dezen bon reeds bij den handelaar heeft ingeleverd moet men dezen derhalve terug vragen. Uitreiking noodkaarten tweede serie. Voor de uitreiking der noodkaarten van de tweede serie is het morgen, Dins dag te Haarlem de beurt aan Spru en het restant van de letter S en aan Ta tot en met Truf en Woensdag aan Trug en de rest van de letter T, U en Va tot en met Vis. Nieuwe stamkaart (kringnum mer 187) en het strookje van de oude noodkaart waarop de letter K en het woord „nood kaart" voorkomt,, meebrengen. ONDERVERHURING VAN WONINGWETWONINGEN. In verband met het toene mend woningtekort en de evacuatie is het aantal samen woningen in den loop van het jaar 1943 in ernstige mate toe genomen. Dat is ook het geval in woningwetwoningen. De perceelen worden intensiever gebruikt bij bewoning door meer dan één gezin en billijk wordt geacht een verhooging van de huur door de daaruit voortvloeiende grootere slij tage. In zijn jaarverslag deelt de hoofdinspecteur van den. dienst, belast met het toezicht op de handhaving van de wet telijke bepalingen, inzake de volkshuisvesting, mee, dat bij onderverhuur van woningwet woningen in afwijking van het algemeen beginsel van de fixeering der huurprijzen op het peil van 9 Mei 1940, op grond van het Huurprijs uitvoeringsbesluit een huur- verhooging tot een maximum van 20 pet. door de Prijzen- bureaux kan worden goedge keurd. Sindsdien kwamen klachten binnen, dat de Prij- zenbureaux weigerden eert dergelijke huurverhooging gped te keuren. Het departe ment van Binnenlandsche Za ken heeft meegedeeld, dat ini dergelijke gevallen tegen eert huurverhooging tot 20 pet. geen bezwaar bestaat, doch da verhooging moest steeds onaf hankelijk zijn van een beslis sing van het prijzenbureau. Zou dit een verhooging vare meer dan 20 pet. toestaan, dam mag de huur ingevolge het maximum met niet meer dan, 20 pet. worden verhoogd. Stelt echter het bureau de toelaat bare' verhooging op minder dan 20 pet. dan is men bij da verhuring daaraan gebonden, OOK IN AMSTERDAM GEEN GAS MEER. Ais gevolg van de uitput ting van den kolenvoorraad', zal met ingang van Woens dag a.s. de gaslevering in Amsterdam en de gebieden, welke door Amsterdam van gas worden voorzien, be ëindigd worden. Korte berichten. Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, is kolonel Deneys Reitz, de hooge commissaris der Unie van Zuid-Afrika, Donderdag in den leeftijd van 62 jaar overleden.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1