Haarlemsche Courant Siag in Oost-Pruisen verplaatst zich naar het Zuiden Canadeesche aanvallen bij Antwerpen in hoofdzaak mislukt 289e Jaarg. No. 250 x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 91. Umuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalv Op Zon- en Feestdagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Dinsdag'24 Oct. 1944 LTitg.Graf. Bedrijven Damiat% Haaném. Abonnementen: pef| week 28 ct., per mnd. 1,15# per kwartaal 3,42, fr. p. poat 3,73. Losse nummers 6 tfjent. K 129" Het Duitsche weerraachtbericht van Maan dag meldt: Onze troepen deden door tegenaanvallen en laai verzet de aanvallen vin de Canadeezen in het gebied ten Noorden en Noordoosten van Antwerpen in hoofdzaak mislukken. Ook de Engelsche divisies, die ten Oosten van Den Bosch tot den aanval overgingen, kon den slechts weinig terrein winnen. In het gebied van Würselen duren felle gevechten in en om kazematstellingen voort. Ten Oosten van Luneville en in het gebied van Bruyères ontstonden ook gisteren hevige plaatselijke gevechten; eigen tegenaanvallen brachten den hier en daar doorgedrongen vijand, na geringe aanvankelijke successen, spoedig weer tot staan. In de Etruskische Apennijnen ondernamen de formaties van het 5de Amerikaansche leger een aantal aanvallen, die werden afge slagen. Aan de Adriatische kust sloegen onze divisies vijandelijke aanvalstroepen uiteen, die den geheelen dag met verhoogde kracht 'op onze stellingen losstormden. Alleen ten Noorden van Cesena kon de vijand een klein bruggenhoofd over de Savio in handen krij gen. Gewapende veerbooten van de Duitsche marine brachten in de Golf van Genua een Britsche torpedomotorboot tot zinken en be schadigden een andere boot zwaar, zonder dat aan Duitsche zijde verliezen geleden werden. Op de Balkan vochten zich onze troepen, nadat zij zich dagen lang in het gebied van Nisj tegen de opdringende vijandelijke over macht hadden kunnen handhaven, van de vijandelijke omsingelingspoging vrij en kre gen aansluiting met onze hoofdmacht. In Zuidelijk Hongarije is de druk van de vijand in de richting van de Donau toege nomen. Duitsche en Hongaarsche troepen sloegen ten Noordwesten van Szeged her haalde bolsjewistische aanvallen af. De ver nietiging van de Roemeensche en bolsjewis tische divisies, die ten Oosten van Szoinok zijn ingesloten duurt voort. Na hardnekkige, maar vergeefsche verdediging werden zij in afzonderlijke groepen gesplitst. Ten Noorden vau Debreczen hebben onze troepen de bols jewistische formaties, die tot aan de boven Theiss waren doorgedrongen, van hun achter- waartsche verbindingen afgesneden en hurV zware verliezen toegebracht. In de Oostelijke Beskiden, waar de vijand ten Westen van de Doekla-pas weer tevergeefs aanviel, wier pen onze grenadiers de bolsjewisten terug uit een penetratieplek, die den vorigen dag was overgebleven. In felle, verscheidene weken durende berggevechten in Oostelijk Slowakije hebbentroepen van het leger en van de Waffen-SS vrij groote bendengroepen uiteen geslagen en een aanzienlijke buit gemaakt. In' midden-Slowakije zijn nieuwe acties tegen de door bolsjewistische valschermsprin gers versterkte benden aan den gang. Aan weerskanten, varr Seroc zijn onze formaties Rede van Roosevelt. Naar uit New York wordt gemeld, heeft Roosevelt in een rede voor de Foreign Policy Association verklaard, dat de Geallieerden het er volledig over eens zijn, dat zij niet met de Duitsche regeering willen onderhandelen. Een wereldvrede is niet mogelijk, wanneer de Vereenigde Staten er niet toe bijdragen dezen te bevechten. Duitschiand voert thans strijd om eiken duim gronds. Oogenschijnlijk hadden de Vereenigde Sta ten, zoo zeide Roosevelt, het met Duitschiand eens kunnen worden. Dat hebben zij echter geweigerd. Evenzoo hadden de Vereenigde Staten een compromis met Japan kunnen sluiten en door onderhandelen een plaats in het door Japan beheerschte Azië kunnen verkrijgen. Ook dit heeft men geweigerd. Het Amerikaansche volk heeft den laatsten tijd een „moreele, politieke, economische en militaire macht bereik,t" en deze macht heeft de verantwoordelijkheid en de gelegenheid met zich gebracht, de leiding over te nemen in de gemeenschap der naties. Na den oorlog zullen zich de vier Geallieerden voor een „nog grootere en moeilijkere onderneming" geplaatst zien, n.l. den vrede te verzekeren. De Raad der Geallieerden moet de noodzake lijke macht bezitten om snel en beslissend te kunnen handelen tot behoud van den vrede, zoo noodig zelfs met gebruik van geweld. Ten slotte ging Roosevelt nog eens in op tie behandeling van Duitschiand in geval van een overwinning der Geallieerden en wees hij er op, dat de Geallieerden Duitschiand geen enkel bestanddeel van het potentieel voor de militaire macht zullen overlaten. Duitschen persoonlijkheden wacht een stren ge bestraffing en het is noodzakelijk dat de Duitschers „om weder in de gemeenschap der aan de wetten gehoorzamende naties te wor den opgenomen, dit toonen te verdienen." Verduisteren: van 17.30 tot 7.15 uur Dinsdag maan op 14.25, onder 22.40 uur Woensdag maan op 15.06, onder 23.55 uur in felle afweergevechten gewikkeld met de vijandelijke divisies, die met sterke strijd krachten in den aanval zijn. De slag in het grensgebied van Oost-Prui sen is naar het Zuiden overgeslagen op het gebied van Augustow. TusscHen Sudauen en Goldap slaagden de bolsjewieken er in vrij diepe penetraties te bereiken. Na zware straatgevechten is Goldap in vijandelijke handen gevallen. Ten Zuiden van Gumbinnen verbraken onze grenadiers de aanvoerwegen in den rug van de doorgedrongen bolsje wieken. Doorbraakpogingen van de bolsje wieken aan weerszijden van Ebenrode zijn bloedig mislukt. Slagvliegtuigen en luchtdoel artillerie van de luchtmacht mengden zich met succes in de verbitterde gevechten in het Oost-Pruisische grensgebied, sloegen bolsje wistische aanvalstoppen uiteen en vernietig den talrijke tanks. In de zeven dagen durende slag in dit strijdgebied werden tot dusver 616 vijandelijke tanks stukgeschoten of buit gemaakt. Aanvallen van de bolsjewieken op liet bruggenhoofd Memel bleven vruchteloos. Op de landengte van het schiereiland Sworbe drongen onze grenadiers den binnengedrongen vijand weer naar het Noorden terug. Zij werden daarbij doeltreffend door het vuur van lichte Duitsche zeestrijdkrachten en ge wapende veerbooten ondersteund. In het hooge Noorden zette de vijand bij Kolosjoki en aan den weg naar de IJszee zijn aan vallen voort met krachtig gebruik van slag vliegtuigen. Grenadiers en bergjagers sloe gen de bolsjewistische aanvallen af en ver ijdelden omsingelingspogingen van den vij and. Anglo-Amerikaansche terreurbommen- werpers vielen bij gesloten wolkendek Han nover, Munster, Brunswkk, Neuss en Ham burg aan en wierpen hi^ En daar bommen in West-Duitschland. ERKENNING VAN DE VOORLOOPIGE FRANSCHE REGEERING. Te Londen is bekend gemaakt, dat de reegeringen van Engeland, de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie het Comité De Gaulle hebben erkend als voorloopige Fran- sche regeering. Ook Australië, Canada en Brazilië hebben de regeering De Gaulle er kend. Reuter me]dt, dat de erkenning van de voorloopige Fransche regeering van De Gaulle beteekent, dat Duff Cooper Britsch ambas sadeur te Parijs wordt, terwijl Massigli de eerste Fransche ambassadeur te Londen se dert 1940 zal zijn. GEVECHTEN TUSSCHEN SPAANSCHE TROEPEN EN MAQUIS. Naar. het D. N. B. meldt, publiceert het Zweedsche dagblad „Dagens Nyheter" een United Press-bericht uit Parijs, volgens het welk 20.000 man rood-Spaansche Maquis- troepen na het aankomen van versterkingen van republikeinsche zijde over de Pyreneeën zijn getrokken en thans strijd leveren tegen geregelde Spagnsche troepen in het gebergte van Lerida. Volgens ditzelfde bericht meldt het Fransche communistische blad „Huma- nité", dat benden Spaansche partisanen ope- reeren in Asturië, Estremadura. Andalusië, aan de kust van Biscaje en in Catalonië. HORTHY NAAR DUITSCHLAND. De vroegere Hongaarsche Rijksbestuurder, admiraal Horthy, is, naar het D. N. B. uit Boedapest meldt, met zijn gezin in gezel schap van luit.-veldmaarschalk Vattay, tot dusver chef van de militaire kanselarij, en generaal-majoor Brunssik per speciaal vlieg tuig uit Boedapest vertrokken. Hij heeft zich naar Duitschiand begeven. EDEN IN CAIRO. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, vertoeft op het.oogenblik in Cairo en zal zich vandaar naar de "furksehe hoofdstad, Ankara, begeven. DE BEPERKING VAN HET BETALINGS VERKEER Ter aanvulling van haar mededeelingen van 8 en 9 September 1944 deelt de Nederlandsche Bank het volgende mede met betrekking tot de toepassing der verordening Beperking beta lingsverkeer 1944: Beschikkingen bij de in artikel 1 van boven aangehaalde verordening genoemde instel lingen, diensten en ondernemingen door de Stichting tot bevordering van export van aard appelen, gevestigd te Den Haag, en haar pro vinciale en plaatselijke gemachtigden vallen niet onder de beperkende bepalingen dier ver ordening. Beschikkingen bij de in artikel 1 van boven aangehaalde verordening genoemde instel lingen, diensten en ondernemingen door on derstaande personen vallen eveneens niet on der de beperkende bepalingen dier verorde ning: 1. tusschenhandelaren in lompen, oud pa pier, oud rubber en oud glas; 2. grossiers in levensmiddelenafvallen; 3. tusschenhandela ren in oude non-ferro metalen; 4. tusschen handelaren in tweede handsch verpakkings glas; 5 tusschenhandelaren in bruikbaar oud ijzer; 6. tusschenhandelaren schroot; al deze groepen, voor zoover zij in het bezit zijn van een geldige vergunning resp. bewijs van in schrijving van het betreffende rijksbureau of de betreffende vakgroep. De heer C. N. Hin overleden. Te Overveen is, kort na zijn vijf-en- zeventigsten verjaardag, overleden de heer C. N. Hin, de bekende stichter en lei der van de N.V. Hin Kousen- en Hand schoenenfabriek aan den Zijlweg te Haar lem. De heer Cornells Nicolaas Hin werd op 6 October 1869 in Den Helder geboren. Hij werd aanvankelijk voor het onderwijs op geleid en was zelfs een half jaar als onder wijzer werkzaam, doch zijn hart trok naar den handel. Hij ging naar Saksen, om zicfl> daar in een fabriek op de hoogte te stellen van de fabricage van het artikel, dat hij later in Nederland zelf zou gaan vervaar digen. Na zijn terugkeer in het vaderland vestigde hij zich als'grossier aan de Park laan te Haarlem, waar hij in 1912 ook met de fabricage begon. Later werd de fabriek naar den Zijlweg verplaatst, waar zij thans nog gevestigd is. Behalve all industrieel is de heer Hin ook zeer bekend geworden door zijn groote belangstelling voor de sport. Hij was een groot liefhebber van de zeilsport, waarmee hij in den loop der jaren talrijke tropheeën heeft behaald. Zelfs werd hij op 54-jarigen leeftijd uitverkoren om Nederland in dien tak van sport op de Olympische Spelen in Parijs te vertegenwoordigen. Door een ongesteldheid moest hij zich toen echter door zijn zoon laten vervangen. Op zijn initiatief werd ook de Haarlemsche Jacht club opgericht. Ook was de heer Hin een groot voetbal- enthousiast, die in "het bijzonder zijn hart verpand had aan de H.F.C. „Haarlem". Veel heeft hij voor de club gedaan, niet alleen in de periode van 7 October 1927 tot 29 Juni 1934, toen hij voorzitter was, doch ook tevoren. Een actief aandeel heeft hij gehad bij het plaatsen van de licht installatie en ook heeft hij zijn krachten gegeven dat. „Haarlem" in de eerste klas terugkeerde. Sedert 4 September 1920 was hij eere-donateur en bij zijn afscheid als voorzitter, werd hem 't eere-lidmaatschap aangeboden. Heden is de bijzetting geschied in het fa miliegraf te Overveen, na de uitvaartdiensten in de Parochiekerk aldaar. DE HEER H. K. JUNGE OVERLEDEN. In den leeftijd van 69 jaar is te Haarlem overleden de heer H. K. Junge, een be kende stadgenoot, die zich op verschillend gebied verdienstelijk heeft gemaakt. Na het verlaten van den militairen dienst was hij boekhouder bij de firma K. Hoesfoer- gen, welke functie hij 23 jaar heeft ver vuld. Daarna vestigde hij zich als makelaar in onroerende goederen. Verder was hij voorzitter van de N V. Bouwexploitatie- maatschappij „De Onderneming" en vele jaren diende hij de Ev. Luthersdhe Kerk als diaken. De teraardebestelling is bepaald op Woensdag a.s. om kwart over twaalf op de Algemeene Begraafplaats aan de Klever- laan. DE HEER G. VAN VOORTHUYSEN OVERLEDEN. Na een langdurige ziekte is te Heemstede overleden de heer G. van Voorthuysen, gep. hoofdcommies bij de Noord-Zuid-Hollandsche Tramwegmaatschappij. 22 December 1902 trad hij bij de tram in dienst en dezer dagen werd hem pensioen verleend. Vele jaren was hij werkzaam bij het beheer van het magazijn, later bij de boekhouding en tenslotte weer bij het magazijn. De overledene was een zeer geziene persoonlijkheid in het bedrijf en dat was ook te danken aan zijn arbeid als voor zitter van het onderling ondersteuningsfonds, welke functie hij vele jaren vervuld heeft. In 1942 vierde hij onder vele blijken van be langstelling het feit, dat hij veertig jaar bij de tram werkzaam was. Woensdagmorgen om elf uur zal zijn stof felijk overschot te Westèrveld. worden ver- ascht. DE HEER J. H. G. NACHTWEH OVERLEDEN In den ouderdom van 79 jaar is te Haar lem overleden de heer J. H. G. Nachtweh, die vroeger onderwijzer aan de school in de Spaarnwouderstraat is geweest. De heer Nachtweh begon zijn onderwijzersloopbaan op 10 Augustus 1886 te Deventer. Op 1 Ja nuari 1894 kwam hij naar Haarlem. Wegens reorganisatie van het onderwijs werd hij op 1 September 1921 op wachtgeld gesteld. Later is hij gepensionneerd. De begrafenis zal Woensdag om twee uur op de Noorder Begraafplaats geschieden. ZESTIG GOUDEN RINGEN ALS BUIT. In den nacht van Zondag op Maandag heb ben inbrekers zich via een kelderraam aan de achterzijde van de juwelierszaak van den heer v. K. aan den Binnenweg te Heemstede toegang verschaft tot den winkel. De daders wisten met hun buit bestaande uit ongeveer zestig gouden ringen te ontkomen. De politie stelt een onderzoek in. CLANDESTIENE SLACHTING. Onder bescherming van het nachtelijk duis ter werd er in een weide van den Bronstee- polder te Heemstede een kalf geslacht en medegenomen. De huid was in een sloot achtergelaten. KORTE BERICHTEN. Voorts hebben onbekenden een bezoek gebracht aan een schuur, staande op een tuin aan de Zandvoortschelaan. Het doel van hun tocht bleek een zestal konijnen te zijn, dat werd medegenomen. Verder is bij de Heemsteedsche politie aangifte gedaan, dat er uit den tuin van een rusthuis aan den Heerenweg een rijwiel- aahhangwagën met massieve banden is ge stolen. Het mocht tot dusver niet gelukken de daders op te sporen. Groentebon 1, periode. De secretaris-generaal var Landbouw en Visscherij maa* bekend, dat het publiek de- bon „Groente 12e penoc vóór 25 October a.s. dient te leveren bij den handel ca- van wien men van 29 Octobe" tot en met 25 November a.: groente en fruit wenscht ««e koopen. Bij deelneming aan de maal tijden der Centrale keuken dient men dezen bon bij den eerstvolgenden kaartverkoop af te geven. Indien men. dezer, bon reeds bij den handelaar heeft ingeleverd moet men dezen derhalve terug vragen. GEEN VERBINDING ME1? GEBIED ACHTER FRONT LINIE IN NEDERLAND. Naar aanleiding van de vele verzoeken om inlichtingen omtrent personen, woonachtig in dat gedeelte van Neder- landsch gebied, dat door de frontlinie van overig Neder land is afgesneden, deelt de inlichtingendienst voor bur gers van het Nederlandsche Roode Kruis mede, dat geert verbinding met dat gebied be staat of practisch mogelijk is, zoodat de inlichtingendienst tot zijn leedwezen de gevraag de informaties onder de be staande omstandigheden niet kan verschaffen, noch in staat is berichten naar in bedoeld gebied woonachtige personea over te brengen. Insuline-distributie. De directeur van het Rijks bureau voor genees- en ver bandmiddelen te Amsterdam maakt bekend, dat, aange zien in de toekomst de toe zending van nieuwe insuline -bonnen aan 'diabetici onge twijfeld met groote moeilijk heden gepaard zal gaan, de volgende regeling is vast gesteld. Apothekers en apotheek- houdende artsen kunnen aan hun patiënten, wanneer deze eventueel geen nieuwe insuline-bonnen hebben ont vangen, insuline afleveren zonder inname van een bon, mits hiervan nauwkeurig aanteekening wordt gehou den. Apothekers, resp. apo theek-houdende artsen heb ben daarbij zorg te dragen, dat zij niet meer insuline ai- leveren, dan waarop de pa tiënt volgens zijn insuline- kaart recht heeft. Insulin» mag slechts worden afgeg» ven tegen inlevering van ea» leege flacon met kapje. Bevoorrading van apothe kers en apotheekhoudende artsen, voor zoover deze bui ten de gemeente Amsterdam zijn gevestigd, dient te ge schieden door indiening van het daartoe bqstemde be voorradingsformulier bij dett groothandel. Hierbij behoe ven geen eventueel nog ont vangen insulinebonnen te worden opgezonden. De in sulinebonnen, welke apothe kers, resp. a-potheekhouden- de artsen alsnog hebben ont vangen, resp. nog zullen ontvangen, dienen door her*, te worden bewaard. Voor apothekers, gevestigd bin- nen de gemeente Amster dam, blijft de tot dusverm- bestaande regeling van kracht. Voor bevoorrading yan de groothandelaren ten Noorden J van de groote rivieren ert t ten Westen van den IJsel zal door het Rijksbureau zoo spoedig mogelijk gezorgd! worden. Ten slotte vestigt de di recteur van voorn oemcJ Rijksbureau er nog de aan- dacht op, dat er geenerlei reden bestaat tot ongerust heid ten aanzien van de in- sulinevoorziening. Voorloo- pig zijn de voorraden toe reikend. KORT NIEUWS Uit Bogota wordt verno men, dat bij de onlusten in, Guatemala, generaal Federico Porrada, chef van het militaire garnizoen, den dood heeft ge vonden. De hoofdstad werd door de re volution na iren stormenderhand genomen en president Ponce gedwongen, de witte vlag op het presi dentspaleis te hijschen. Naar verluidt, gaan de onlusten ini de eerste plaats van studenten! uit als protest tegen maatrege len van Ponce tegenover hoogleeraren.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1