TREKKERS Centrale Verwarming Frikéma, VOOR VERKOOP VAN JUWEELEN SIERADEN NAAR HET LH> VAN DE DIAMANTBEURS H. W. DAMES, KRUISSTR. 19 HAARLEM De klopper weer in eere De electrische bel bewijst haar goede diensten niet meer. Wat nu hebben velen zich afgevraagd. De meesten maken zich geen zorgen en laten het aan de bezoekers over hun komst op de manier, die zij zelf ver kiezen, duidelijk te maken. En de oplossing, die deze zonder moeite hebben gevonden, is overal gelijk: „de klop op de deur" is alge meen in gebruik gekomen Maar er zijn ook menschen, die zich bezorgd afvragen of er geen beter middel ter beschikking is. waar door zij het gevaar kunnen ontloopen, dat zij het kloppen niet hooren; en tevens zijn er, die van een ordelijken gang van zaken hou den en dus geen onbeheerscht geroffel op hun deur wenschen De moeilijkheid om een geschikter oplos sing te vinden is voor hen groot, maar zooals steeds blijkt er toch wel „uitkomst" te zijn Vandaar, dat men in zaken, die hun bestaan aan tweedehandsche artikelen hebben te dan ken, de aankondiging kan lezen, dat tafel- en andere schellen, gaarne worden gekocht. Er is veêl vraag naar en er wordt dus "een goe de prijs voor betaald. Bovendien kan men echter reeds in vele etalages.... kloppers zien liggen. En hieruit volgt de interessante conclusie.' dat deze in eere worden hersteld Een aantal huizen en gebouwen in Haar lem en omgeving kan nog op het bezit hier van bogen, doch aan hun „alleenrecht" zal nu spoedig een einde komen. Het is te ver wachten. dat men den klopper weldra op talrijke plaatsen zal aantreffen. Of zal ten slotte de deurklink, zijn voorganger, het nog winnen? Met deze vraag zullen we ons maar niet bezig houden. In ieder geval kan men zich er tegenwoor dig een goeden indruk van vormen, welke plaats de klopper heeft ingenomen. Erasmus maakte reeds gewag van met linnen omwon den kloppers, die aantoonden, dat er een kraamvrouw was Allan spreekt als zijn meening uit, dat de oorsprong van deze zoo genaamde' kraamkloppertjes van heel wat oudere dan zestiende-eeuwsche dagteekening is. Men heeft namelijk wel eens gezegd, dat ze tijdens het beleg van Haarlem door Don Frederik de Toledo in 15721573 zijn ont staan en wel om plundering van huizen waar kraamvrouwen lagen, te voorkomen maar de waarheid hiervan is in geen enkel opzicht te bewijzen. Wel werden deze wo ningen vrijwel steeds met vele zorgen om rin<?d en omdat er nu eenmaal een kenteeken noodig was maakte men er op eenvoudige wijze één. Om de algemeen in gebruik zijnde deurklink (en later om den klopper) werd een wollen of linnen lap gewonden, opdat de kraamvrouw niet door het leven" bij. het ge bruik er van zou worden gestoord. Ging alles dus aanvankelijk zeer eenvou dig in zijn werk, op den duur werd er in talrijke gevallen heel wat geld aan besteed. Gebruikelijk werd een sierlijk blazoen Ook toen de kloppers door schellen werden ver vangen bleven de kraamkloppertjes in eere. Zij bestonden uit een langwerpig vierkant plankje, dat met roode stof was overtrokken. De pronkzucht. die ook hierbij tot uitting kwam. heeft een oudheidkundige doen op merken. ..dat de zaak noodzakelijk was ge weest. maar het versiersel er is bijgekomen" Voor een dergelijke snilzucht behoeft thans geen vrees te bestaan Want de klopper moge een deel van zijn glorie herwinnen, dit zal toch beslist van tijdelijken aard zijn DE BEPERKING VAN HET BETALINGS VERKEER Ter aanvulling van haar mededeelingen van 8 en 9 September 1944 deelt de Nederlandsche Bank het volgende mede met betrekking'tot de toepassing der veroi'dening Beperking beta lingsverkeer 1944: Beschikkingen bij de in artikel 1 van boven aangehaalde verordening genoemde instel lingen. diensten en ondernemingen door de Stichting tot bevordering van export van aard appelen. geyesfigd te Den Haag. en haar pro vinciale en plaatselijke gemachtigden vallen niet onder de beperkende bepalingen dier ver ordening. Beschikkingen bij de in artikel 1 van boven aangehaalde verordening genoemde instel lingen, diensten en ondernemingen door on derstaande personen vallen eveneens niet on der de beperkende bepalingen dier verorde ning: X. tusschenhandelaren in lompen, oud pa pier, oud rubber en oud glas; 2. grossiers in levensmiddelenafvallen; 3. tusschenhandela ren in oude non-ferro metalen; 4. tusschen handelaren in tweede handsch verpakkings glas: 5 tusschenhandelaren in bruikbaar oud ijzer: 6. tusschenhandelaren schroot; al deze groepCen. voor zoover zij in het bezit zijn van een geldige vergunning resp. bewijs van in schrijving van het betreffende rijksbureau of de betreffende vakgroep. De Hoofd-inspectie voor de Lucht- bescherming vraagt: Weet gij, dat gij uw brandend huis kunt verlaten met een natgemaakte deken om het lichaam en over het hoofd en dat een natgemaakte jas of mantel met een natte wollen muts of vilthoed dezelfde diensten kunnen verrichten? IJMUIDEN Aflevering brandstoffen. Zooals bekend is mogen de brandstoffen handelaren sinds korten tijd toch nog één een heid kolen e..d. afleveren aan hun klanten, die tot dusverre nog niets op hun bonnen heb ben ontvangen. Deze uitzon dering op het verbod van af levering is gemaakt, omdat er een wanverhouding is ten op zichte van hen, die wel hun rantsoenen hadden gekregen. Het blijkt echter voor te ko men, dat de handelaren we gens uitputting van hun voor raad etc. niet in staat zijn hun klanten te helpen. In dit ge val moeten laatstgenoemde personen hun legvrancier een bewijsje vragen, waaruit blijkt dat levering niet mogelijk is Vervolgens 'dienen zij zich bij de Brandstoffencommissie te vervoegen, waarna er alsnog matregelen zullen worden ge nomen om hen zooveel moge lijk in het bezit van één een heid brandstoffen te doen komen. Groote vraag naar hout Telkens weer komt tot uiting, dat er een groote vraag naar hout is, nu de brand- stoffenvoorziening zeer moei lijk is geworden. Nog steeds kan men velen er op uit zien trekken om in het bezit er van te komen. Niet alleen kin deren, maar ook ouderen ma ken van elke mogelijkheid ge bruik om kachels en fornui zen vgn yoedsel te voorzien Er wordt vooral naar dorre takken gezocht, terwijl ook het afbraakmateriaal van de vernielde huizen veel aftrek heeft. Jammer is het, dat de hout zoekers reden tot klagen heb ben gegeven, waardoor het publiek beduidend minder vrijheid heeft om er op geoor loofde wijze naar te zoeken Hiervan zijn velen de dupe. hetgeen vooral te betreuren, is, als men nagaat welke moei te de menschen zich willen getroosten om aan hout te komen. Er zijn echter zulke vernielingen aangericht, dat nen van bevoegde zijde meen- ie niet langer met het nemen van strenge maatregelen te mogen wachten. Een groot aan tal personen is intusschen we gens een of andere overtre ding in dit opzicht voor eeni- gen tijd in arrest gesteld, doch zooals blijkt is de oplettend heid der politie nog geregeld noodzakelijk. Er wordt ook nog steeds controle uitge oefend ter handhaving van het verbod van den 'burgemeester van Velsen om hout uit deze gemeente naar elders over te brengen, zelfs wanneer het rechtmatig verkrijgen hiervan kan worden aangetoond. Heel wat personen zijn aangehou den. omdat zij deze bepaling negeerden; hun hout werd in beslag genomen. Nu het de bedoeling is, het in de gemeente Velsen be schikbare hout alleen voor Velsen te reserveeren, is het te hopen, dat men er in zal .slagen een billijke regeling te treffen, volgens welke de ge heele bevolking hiervan zal kunnen profiteeren. Er is im mers een zeer groote behoefte aan, daar velen slechts zeer weinig brandstoffen op hun bonnen Hebhen ontvangen ■■adat het verbod van af]eve ning was afgekomen. Ophaaldienst vuilnis gehandhaafd. De auto's rijden nog. Vernoemen van straat, namen niet ^eenvoudig. Kwart eeuw geleden werden 3 belangrijke groepen gevormd. In een aantal plaatsen heb ben de Reinigingsdiensten zich er toe genbodzaakt gezien het ophalen van huisvuil stop te zettten, aangezien de beschik bare auto's op persgas reden en hiervan voorloopig wegens de kolenpositie geen gebruik kan worden gemaakt. De in woners van de gemeente Vel sen zullen zich hebben afge vraagd hoe het er hier mee staat. Wij hebben van be voegde zijde vernomen, dat Velsen nog geen reden tot kla gen heeft, aangezien de op haaldienst van vuilnis voor alsnog wordt gehandhaafd. Hoe lang dit zal -duren is mo menteel niet mede te deelen, maar in ieder geval wordt al les beproefd om er voor te zorgen, dat de inwoners niet zelf hun vuilnis naar bepaalde plaatsen behoeven te brengen zooals in andere gemeenten reeds sinds korten tijd het ge val is. We laten het aan liefhebbers van statistieken over een schatting te maken van het aantal straatnamen, dat in de gemeente Velsen voorkomt. Wel is het de moeite waard eens na te gaan hoe moeilijk het op den duur kan zijn steeds maar weer tot een ge schikte vernoeming te beslui ten. Wanneer men de straat namen onder de loupe neemt komt men al spoedig tot de conclusie, dat er een groote verscheidenheid is, welke na tuurlijk uit Velsens bijzonde ren aard als gemeente voor komt. „Waarom juist die straat naam?" zal men zich dikwijls hebben afgevraagd. Het zal duidelijk zijn, dat er hoewel ook in dit opzicht van uitzon deringen gewag moet worden gemaakt, op den duur een vaste lijn is gevolgd. Vooral in den beginne ontbrak het daaraan nogal eens, maar toen er steeds meer woongelegen heid in de gemeente Velsen kwam, bleek allengs dringen der de noodzaak niet te hooi en te gras te werken, aange zien dit niet alleen een wan ordelijken indruk zou bieden, maar bovendien iédere oriën tatie zeer lastig zou maken. Vandaar, dat ongeveer een kwart eeuw geleden bijvoor beeld werd besloten op het groote uitbreidingsplan voor IJmuiden-Velseroord drie groepen van straatnamen aan te teekenen, waarbij de stra ten ten Noorden van de Ken- nemerlaan naar zeevaarders, die ten Zuiden er van naar uitvinders en die ten Oosten er van naar zeehelden wer den genoemd. Er werden toen uitzonderingen gemaakt voor de Chappestraat (welke naam intusschen is verdwenen), die de Kennemerlaan kruiste en voor de Watertorenstraat, aan gezien de watertoren in de as hiervan lag en domineerde. Te Velsen-Noord (toen nog Wijkeroog) is een aantal stra ten naar de burgemeesters van Velsen tijdens de Fran- sghe overheersching en naar latere bestuurders der ge meente vernoemd. Hierdoor werd voorkomen, dat men steeds weer dezelfde namen als in andere plaatsen kreeg. De Prineestraat heet zoo naar F. J. Prince, die in 1795 als maire werd aangesteld. De Van Valkenburgstraat werd ver noemd naar rar. C. C van Valkenburg, welke in 1805 als maire werd aangewezen. De Ogelwightstraat heeft haar naam te danken aan M. H. Ogelwight, maire in 1810, de Walravestraat aan Walz. Wal raven, burgemeester in 1817. Vexder werden indertijd nog vernoemd: de Schreuderstraat naar C. Schreuder» burgemees ter in liS>3, de Langeveldstraat naar wethouder D M. Lange- veld, die in 1873 is overleden en de Van Tuyllweg (in Vel sen) naar F. C. W. H. Baron van Tuyll van Serooskerkeif. die raadslid was en ook wet houder is geweest. In' dit ver band mag niet onvermeld blijven, dat de Corverslaan te Velsen-Noord aan Gerrit Cor- ver, den beroemden burge meester van Amsterdam, haa' naam heeft te danken. Te Santpoort is een aantal straten naar bekende R.K. le den van Velsens gemeenteraad in de laatste helft der vorige eeuw genoemd, zooals de Ter burgstraat, naar den heer H. J. Terburg, die van 18511895 raadslid en ook al die 44 jaar wethouder is geweest, hetgeen hij tot zijn dood bleef; de Platvoetstraat, naar den heer E T Platvoet, welke van 1870 1893 raadslid was en tot 1884 ook wethouder; 'de Schuyt- straat naar den heer F. Schuyt welke van 18701905 lid van den raad was; de Uitendaal- straat eft het- Uitendaalplein naar den heer L. Uitendaal, raadslid van 18731910 en wet houder van 1895 tot zijn dood in 1910. De Passtoorsstraat is genoemd naar het Kamerlid den heer W. C. J. Passtpors, voorzitter van den R.K. Volks bond, die in 1901 in het district Beverwijk werd gekozen en tot 1913 zitting had. Te IJmuiden-Oost kent men den Oosterduinweg en het Oosterduinplein. Tot het vast stellen van deze namen werd overgegaan, omdat daar de ter reinen van de Mij. Oosterduin lagen, welke maatschappij haar naam waarschijnlijk aan het duinachtige terrein aldaar had te danken. Het Velser- duinplein heette aanvankelijk Velserduinerbuurtplein, we- vorm van een plein, welke het in den Velserduinerbuurtweg (later Velserduinweg) veroor zaakte. Controle te Santpoort Ook in de afgeloopen dagen is van de zijde der politie toe zicht te Santpoort uitgeoefend om na te gaan wie aldaar sinds het evacuatiebevel nog verblijf hielden. Gecontroleerd werd of deze in het bezit van een voor loopig vrijstellingsbewijs van den burgemeester van Velsen waren. Zooals bekend is wor den direct strenge maatrege len genomen, wanneer komt vast te staan, dat er menschen te Santpoort zijn blijven wo-; nen, hoewel zij daartoe geen geldige redenen kunnen aan voeren. In een dergelijk geval wordt het hoofd van hiet gezin in arrest gesteld en worden de overige bewoners genoodzaakt alsnog binnen zeer korten tijd te vertrekken. Voorloopig nog leidingwater. A!le noodpompen gereed. Nü er tijdelijk een einde aan de electriciteitsvoorzie- ning is gekomen, wordt tal rijke malen door het publiek de veronderstelling geuit, dat ook de levering van leiding water weldra zal worden stop gezet. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, missen de des betreffende geruchten allen grond. Het Gemeentelijk Wa terleidingbedrijf van Velsen kan voorloopig met zijn werk zaamheden doorgaan en men doet er dan ook goed aan door geen voorbarige gedachten uit te spreken. Alles zal in het werk worden gesteld om de watervoorziening zoo lang en zoo goed mogelijk te hand haven. Het publiek kan dit bevor deren door gevolg te geven aan de reeds eerder gedane op roep om bij het verbruik van leidingwater de uiterste zui nigheid in acht te nemen. On langs is een aantal richtlijnen gegeven, welke onder meer inhouden, dat men bij het wasschen weinig water 'dient te gebruiken, dat men reeds voor andere doeleinden gebe zigd water voor closetspoeling kan bezigen, dat het*bespro°i- en van tuiden moet worden nagelaten en dat men er beter aan doet door geen water voor schrobben e.d. af te nemen. Het is noodzakelijk, dat deze richtlijnen de algemeene aan dacht hebben. Wanneer het zoover zou ko men, dat de levering van lei dingwater toch zou moeten worden gestaakt, dan zal hier van bijtijds mededeeling wor den gedaan. In dat geval zou den de noodpompen goede diensten gaan bewijzen..Het is te waardeeren, dat van de zijde, van het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf op vlotte wijze de noodige voorzorgen zijij genomen. Allerwege in de gemeente zijn noodpompen aangebracht, zoodat hiervan, wanneer dit noodig zou zijn, direct gebruik zou kunnen worden- gemaakt De gasvoorziening. Den laatsten tijd is men er in een aantal plaatsen met bet oog- op de kolenpositie toe overgegaan de gasvoorziening tijdelijk stop te zetten. In de komende weken zullen ook en-: kele andere gemeenten het zon der gas moeten doen. Naar wij vernemen neemt Veisen voor loopig nog eenbevoorrechte positie in. Wel wordt slechts op bepaalde tijden gas geleverd maar zooals het zich laat aan zien zal de bevolking hierop voorloopig nog kunnen blijven rekenen. Niets wordt onbe proefd gelaten ona de -inwo ners zoo lang mogelijk voor de moeilijkheden, die uit hét sta ken van de gasvoorziening voortvloeien, te behoeden. Wanneer men er toe genood zaakt zal zijn het leveren van gas stop te zetten zal hiervan bijtijds mededeeling worden gedaan. Burgerlijke Stand. HAARLEM 20 Oct. 1944. BEVALLEN: 18 Oct., T. Corne-/ lissevan den Berg, z.; P. van der Graaf—Roelofsen, d.; 19 Oct., H. A. van den HaakFischer, z.; E. M. van AgterenAntonisse, z.; W. T. van BroeckSchouten, d.; J. P. van Wallingavan Leuven, z.; G. Balkenendevan der Werf, d.; G. LammersSchmidt, d.; E-, E. LancéeBonnet, z. OVERLEDEN: 19 Oct., J. M. er VoortTit, 91 j., Centaurusstraat. GEHUWD: 20 Oct., E. Kerkman en C. F. van der Ham. HAARLEM 23 Oct. 1944. BEVALLEN 18 Oct., W. J. C. Wiehemeijervan Gorkum, z.; 19 Oct., C. VerhulstWesterman, d.; C. N. DoornïnkBus, z.; 20 Oct., J. B. Breeuwer—Koopman, z.; C. F. H. van der LindenNicolai, d;; H. van der MeijStokman, d.; J. A. A. M. ten BergeHillen, d.; E. S. C. M. RikkersDuffhauss, d.; M. BogaardMeinsma, z.; 21 Oct,, C. SchooLouwkamp, z.; M. E. Badervan Maris, z.; E. Nieu- wenhovenSmit, z.; K. B. van Eerdenvan der Pol, d.; A. M. SchoutenEland, d.; M. H. ©een •van der Born, d.; N. Hollander •van Maarleveld, z.; C. C. Ferin- gade Keulenaar, z.; 22 Oct., J. M. VeeningsDroog, d.; C. Ve- ningsvan Balen, z.; W. A. E'. StaatsMeijboom, 2 z.; 23 Oct. S. van VelzenVollenga, d.; B. M. van den BergSeeder, z. OVERLEDEN: 18 Oct., C., 48 d., d. van H. van der Zwan. Korte Hofstraat; E. Speelman, 43 j., Delftlaan; H. Hogervorst—Reuser 76 j., Ie Hoogerwoerddwarsstraat; T. NieuwenhuizenLemstra, 84 j., Hazepaterslaan; 19 Oct., J. M. ter Voort—Tit, 91 j., Centaurus»- straat; W. J. Schutterop, 56 j., Laurierstraat; T. Groenendaai. 46 j„ Brouwersplein; L. Laijiboo, 65 j., Groendaalsteeig; C. van Beek, 81 j., Crayenesterlaan; 20 Oct.. L. Venings,j67 j„, Kamperlaan; B. C. J., .7 w., z. van J. Vlaanderen, Hazepaterslaan; G. W. Metzvan Wijngaarden, 73 j., Iordensstraat; M. Bakker, 77 j., Schotersingei; 21 Oct., G. van Voorthuijsen, 65 j., Hazepaterslaan; M. C., 8 m. d. van F. van Es, Kampervest; H. E. Visser, 94 j., Ripperdapark; L. H. Biesot, 73 j., Hazepatreslaan; L. A. J. Mathot, 69 j., Spaarne; M. Fehres—Bos, 56 j., Lindenstraat. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze in nig geliefde Zoon, Broer, Zwager en Oom PIET in den jeugdigen leeftijd van precies 11 jaar. Zijn diepbedroefde Ouders, Broers en Zuster Uit aller - naam: H. Wouda Bloëmendaal, 22 Oct. '44 Vijverweg 18 De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag 26 October a.s. op de Biiz. Begraafplaats te IJmuiden des n.m. 4,15 u-. Vertrek van het Sterfhuis 3" uur n.m. Aanleg en onderhoud van Electrische Installaties, Sanitair en Loodgieters- werken v.h. Keiler Macdonald, Tel. 11828, Jansweg 42, Hrl. Personeel gevraagd NET DAGMEISJE gevr., 812 u. Vrijd. geih. dag. De Jonge, Remforandtlaan 43. NET MEISJE gevr. van 8 tot 12,30 u. Stellingwerf, Velserduinweg 183. 1 NET MEISJE gevE. voor halve dagen of Werkster v. den Vrijdag. I&iiken, Ger. Doustraat 2, IJmuiden O. Te koop gevraagd Te koop gevr. voor groot gezin, goed ond.h. KINDER WAGEN. Raspoort, Velser duinweg no. 107. TE KOOP GEVR.: 1-p. led., dameslaarzen, m. 37-38. Bilder, Oosterduinplein 68. Te koop gevraagd BOX liefst met vloer. Wilderom, Hobbemastraat 16. DUITSCHE PIANO ter overname gevr. Schonen berg, Wiilebrordsitraat 18, IJmuiden O. Te koop gevr.: WAAK HOND. De Jong, H. v. Al- phenlaan 36, Driehuis. Diversen RUILEN: Teddy Beer Swagger, m. 40 voor Winter mantel, m.. 40. Smit, Plan- ciusstraat no. 15. WIE. RUILT groene Win termantel, m. 42, voor Swag- germodel? Mulder, de Lu- meijstraat 36, IJmuiden O. WIE RUILT z.g.a.n. H.- wi inter jas, o. kw., voor H.- costuum, m. 5254? De Vis ser, Fr. Naereboutstraat 60, IJmuiden-O. BOEKHANDEL H. DE VRIES KOOPT BOEKEN OP ELK GEBIED kleine partijen zoowel als geheele bibliotheken gens de onderbreking in den Jacobijnestraat 3 - Ged. Oude Gracht 27 a, Haarlem

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2