Haarlemsche Courant Straatgevechten in den Bosch ontbrand De Rijkscommissaris bezocht Walcheren Nieuwsblad voor Noord-Holland De „Volkssturm" vecht met de Weermacht mee Geldige bonnen voor Haarlem. Indrukken voor de radio gegeven. gg9e Jaarg. No. 253 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag: 27 Oct. 1944 tTltg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct„ per mnd. 1,15. per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het weermachtberlcht van Donderdag 26 October luidt.' In West-Nederland hebben onze steunpun ten aan weerszijden en ten Oosten van de Wester-Schelde den vijand opnieuw den be oogden toegang tot de haven van Antwerpen ontzegd. Sterke Canadeesche aanvallen op de landengte naar Zuid-Beveland bleven na een onbelangrijke penetratie in ons afweervuur 6teken. Tegen een plaatselijke landing in het Zuidelijk deel van het eiland worden tegen maatregelen genomen. Concentrische aanval len uit het Zuiden en Oosten op het gebied Tilburg-'s Hertogenbosch werden tot staan ge bracht, waarbij talrijke vijandelijke tanks werden stukgeschoten. In 's Hertogenbosch zijn verbitterde straatgevechten ontbrand. Duitsche aanvallen in het strijdgebied van Bruyères wonnen ondanks heftigen vijande lijken tegenstand verscheidene kilometers terrein. De belangrijke Col du Ménil, ten Zuiden van Cornimont is na zware gevechten weer*in onze handen. Het garnizoen van St. Nazaire heeft een vijandelijken waarnemings post vernietigd. Geldige bonnen voor de gemeente Haarlem met Kringnummer 187 van 29 October tot en met 12 November. Elk der volgende bonnen van de noodkaart le serie, voorzien van het kringnummer 187, geeft recht op het koop.en van 1-40 tot en met 1.48, 2-40 tot en met 2-48: 4 rantsoenen brood; 3-40 tot en met 3-48, 4-40 tot en met 4-42: 4 rantsoenen brood; 1-49, 2-49, 3-49 en 4-49: 2 rantsoenen brood of bloem; 4-43 tot en met 4-45: 3 rantsoenen brood, bloem of 250 gr. kindermeel of voe dingssuiker; 4-46 250 gram suiker; 4-47: 150 gram versnaperingen; 1-54, 1-55, 2-54, 2-55, 3-54 en 3-55: 1J4 liter taptemelk; 4-54 en 4-55: 5/ liter melk; 1-56, 2-56, 3-56 en 4-56: 250 gram grutterswaren; 1-57, 2-57, 3-57 en 4-57: 250 gram peulvruchten; 1-58, 2-58, 3-58 en 4-58; 100 gram vermicelli; 1-59, 2-59, 3-59 en 4-59: 250 gram jam of stroop of kunst- honing of 150 gram hagelslag; 1-33, 2-33, 3-33 en 4-33: 125. gram margarine of boter; 1-35. 2-35, 3-35 en 4-35: 2Y2 rantsoen vleesch of kaas; 1-36, 2-36, 3-36 en 4-36: 100 gram kaas. Voorts zijn geldig verklaard tot en met 25 November: 1.37, 2-37, 3-37 en 4-37: 1 rantsoen eenheids toiletzeep; 1-38, 2-38, 3-38 en 4-38: 1 rantsoen zeep voor waschmiddelen; C. 403. D. 403 en E. 403 (inlegvel): 1 rantsoen zeep voor waschmiddelen of waschpoeder; E. 404 (inlegvel): 1 rantsoen toiletzeep; R. 10 van de Tabakskaart: 45 gram scheerzeep (tot en met 6 Januari 1945). Op deze bonnen mag reeds van 27 October des middags 12 uur af worden gekocht, Uit gezonderd vleesch, melk, taptemelk en aard appelen. Inleveren van een bon. De bonnen 1-57, 2-57, 3-57 en 4-57, waarop het kringnummer 187 moet voorkomen, die nen door het publiek (voor zooverre niet deelgenomen wordt aan warme maaltijden uit de Centrale keuken) vóór 1 November a.s. te worden ingeleverd bij de Haarlemsche winkeliers, desverlangd tegen ontvangst bewijs. Het koopen en afleveren op bonnen van 'de noo^kaarten, voorzien van het kringnum mer 187 van den Distributiedienst Haarlem mag uitsluitend geschieden bij en door detail listen in de gemeente Haarlem. Centrale keuken. Bij deelneming aan de warme maaltijden van de Centrale keuken moeten aldaar voor een tiidvak van 14 dagen de volgende bon nen worden ingeleverd' bon 1-56 of 2-56 of 3-56 of 4-55 voor grutterswaren; bon 1-57. of 2-57 of 3-57 of 4-57 voor peulvruchten: bonnen 1-64—1-65 'of 2-64—2-65 of 3-64—3-65 of 4-R't4-65 voor aardonelen. Een der bon nen 1-54. 1-55, 2-54. 2-55, 3-54, 3-55 voor tapte melk De bovenhelft van den groentebon voor de 12e periode. Door houders va^ K. 4 kaarten behoeven geen bonnen voor me'k te worden ingeleverd Maaapatiënten dienen in te leveren' bovengenoemde bonnen voor grutterswaren, peulvruchten, aardaonelen en groenten en bovendien twee rantsoenen melk. Voor de speciale kindervoeding dient te worden ingeleverd: bonnen 4-64 en 4-65 voor aardappelen: twee der bonnen 4-43. 4-44 en 4-45 voor kindermeel: één der bonnen 4-54 en 4-55 voor melk en suiker bon nr. 4-46; de bovenhelft van den groente bon voc de 12e periode. Kleine afwijking voor randgemeenten De Iiist van Haarlem is dezelfde als voor de randgemeenten, echter met dit verschil dat in totaal op twee bonnen 250 gram grut terswaren beschikbaar wordt gesteld. In de gemeenten Heemstede. Bennebroek. Bloemen- daal en Zandvoort moeten de bonnen 1-56 2-56. 3-56 en 4-56. benevens 1-57, 2-57, 3-57 en 4-57 bij den winkelier worden ingeleverd, die t.z.t. in totaal 250 gram grutterswaren zal afleveren. De Aardappelbon. Voor het tijdvak van 29 October tot en met 4 November wordt 2 Kg. aardappelen be schikbaar gesteld op bon 1-64, 2-64, of 3-64 en 1 Kg. op 4-64. Er mag eerst op 30 October worden afgeleverd. Londen lag weer onder het vuur der V 1. De gevechtsbedrijvigheid in Midden-Italië bepaalde zich gisteren tot afzonderlijke vij andelijke aanvallen ten Westen en Zuid-Wes ten van Imola, die ten deele met zware ver liezen voor den vijand mislukten. In de bergdalen van den Midden-Balkan hebben zich zware gevechten ontwikkeld. Bul- gaarsche aanvallen in het gebied ten Oosten en ten Noord-Oosten van Skoplj werden evenzeer afgeslagen als hevige aanvallen van de Bolsjewisten bij Krajewo en in het Wes telijke Morawa-dal. In Zuid-Hongarije ondernamen de Hongaar- sche troepen succesvolle aanvallen en sloegen overzetpogingen van den vijand over den Be- neden-Theiss af. In hét gebied van Debreczen duren de zware gevechten voort. Duitsche grenadiers sloegen nieuwe sterke aanvallen van de Bolsjewisten in de Oostelijke Beski- den af, waarbij 12 tanks werden stukgescho ten. In een penetratieplek wordt nog gevoch ten. In en bij Augustow zijn onze troepen in hevige gevechten gewikkeld. Duitsche tankformaties verijdelden door te genaanvallen in den slag in hqt Oost-Prui sische grensgebied nieuwe doorbraakpogingen van Sovjet-Russische strijdkrachten ten Zuid- Oosten van ®umbinnen. In de gevechten der laatste vier dagen werden 295 tanks en 102 stukken geschut van allerlei aard vernietigd. Bataljons van den „Volkssturm" vochten dap per schouder aan schouder met onze divisies ter bescherming van het vaderland. In an dere sectoren werden in zwaren strijd sterke vijandelijke aanvallen afgeslagen of tot staan gebracht. Na verbitte'rden, den geheelen dag voortdurenden strijd konden de Bolsjewisten tegen den avond Ebenrode binnendringen. In Koerland zijn afzonderlijke aanvallen mislukt. Op het schiereiland Sworbe werden bij het afslaan der vijandelijke aanvallen 11 tanks stukgeschoten. Duitsche duikbooten brachten in de Finsche Golf 6 met munitie en ander materiaal gela den transportschepen en 4 bewakingsvaartui gen der Sovjets tot zinken. In de Noorsche wateren werden door bewakingsvaartuigen der Duitsche marine twee vijandelijke duik booten vernietigd. Anglo-Amerikaansche terfeurvliegers wier pen bij dicht wolkendek bommen op Ham burg, Essen, Neu-Munster, Munster, Hamm en vielen andere plaatsen in het Rijnlandsche- Westfaalsche gebied, alsmede Zuid-,Oost Duitschland aan. 12 Vliegtuigen, waaronder 11 vier-motorige bommenwerpers, werden neergeschoten. De strijd in Nederland. Het D.N.B. meldt nog: De groote aanval, die de Engelschen sinds eenige dagen met ondersteuning van tanks en geconcentreerd artillerievuur in het ge bied aan beide zijden van 's Hertogenbosch ondernamen, duurt voort. Nadat de Gealli eerden aanzienlijke verliezen in het uitge strekte moeras- en weidegebied hebben moe ten incasseeren, is het hun gelukt 's Herto genbosch binnen te dringen, waar op het oogenblik bloedige huis aan huis gevechten woeden. De Engelschen zijn genoodzaakt straat voor straat en plein voor plein verder te strijden. Ten Noorden van de stad werden overzetpogingen over het Zuid-Willemskanaal afgeslagen. De beoogde doorbraakpogingen naar Breda en Tilburg zijn verijdeld. Het bruggenhoofd van Breskens werd verder in gekrompen. Aan de landengte naar Zuid- Beveland golven de gevechten in aanvallen en tegenaanvallen heen en weer. Gelijktijdig met deze operaties hebben de Geallieerden een landingsactie aan de Zuidkust van het eiland gecombineerd. Het doel hiervan is de Duitsche stellingen op het eiland en bij Wal cheren uit te schakelen, die door sterke ar- tilleristische bewapening het geheele gebied om de Wester- en Ooster-Schelde beheer- schen. Deze gevechten zijn op het oogenblik nog in vollen gang. Ten Westen van Woens- drecht werden de Anglo-Amerikaansche aan vallen afgeslagen. In het gebied van Essen bleef de aanval der Canadeezen in Noordelijke richting in het an-c®' Duitsche afweervuur steken. De Duitsche1 Voorhoeve, stb.nr. 95400, flankaanval naar het Westen maakt goede hoofdkwartiersspreker, vorderingen. De concentrische aanval van c Lroin, stD.nr. sterke Amerikaansche aanvalsformaties ten 127977, gemachtigde voor de Noorden en Ten Zuiden van het bruggen-1 Artsenkamer. hoofd Metz duren voort. Hier wordt binnen-' Thoen stbrnr. 167058, kort een groot offensief met als doel het ™nd' hoofd v' d' afd' Propa" Saargebied verwacht. Met betrekking tot den toestand in Oost-Pruisen kan wordne gecon stateerd, dat de pantserslag ten Zuiden van Gumbinnen de crisis heeft doorstaan. De Bol sjewistische aanvallen in dit gebied duren weliswaar voort, doch zij hebben hun élan verloren. Het concentreeren van sterke Sov jet-Russische formaties aan den benedenloop van de Theiss, alsmede om ten Zuiden en ten Noorden de rivier over te steken kunnen al^1 voorbereidingen voor een frontalen aanval op Budapest worden beschouwd. Het aanvoeren van nieuwe Bolsjewistische strijdkrachten in het gebied van Debreczen houdt verband met het hervatten van het offensief aan het Bes- kidenfront. Generaal Eisenhower heeft sterke strijdkrachten aan den rechtervleugel uit het centrum van het invasiefront onttrokken en deze naar het Belgisch-Nederlandsche strijd gebied gezonden, teneinde op deze wijze de haven van" Antwerpen sneller in handen te krijgen. Tien functionnarissen der N.S.B. geschorst. „Volk en Vaderland" van deze week bevat het volgende besluit van den Leider: In afwachting van de beoor deeling van hun gedragingen in September j.l. door de daar toe door mij ingestelde bijzon dere rechtbank, zijn door mij als functionarissen der Bewe ging geschorst: 1. S. L. A. Plekker, St.b.nr. 986, gemachtigde in algemee- nen dienst. 2. F. W. van Vleten, stb.nr. 3352, gemachtigde voor den Ned. Volksdanst en hoofd van de afd. Volkszorg der Bewe ging. 3. G. J. K. baron van Lyn- den van Horstwaerde, stb.nr. 6891, adviseur van den Leider. 4. J. Dekker, stb.nr. 9679, gemachtigde voor Zeeland. 5. M. graaf de Marchant et d'Ansembourg, stb.nr. 20000, gemachtigde voor Limburg. 6. L. ten Cate, stb.nr. 21752, hoofd van de afd. Afstam mingsonderzoek. 7. J. P. Rechsteiner, stb.nr. 81430, hoofd v. d. afd. Inten- Gedurende den tijd van schorsing is het dezen func tionarissen verboden de uni form der Beweging met rang uitmonstering of onderschei- dingsteekens te dragen of op eenigerlei wijze namens de N.S.B. op te treden. Korte berichten. In het begin van de week bezocht de Rijks commissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, wederom verscheidene steden in het Westen van het land, o.m. Middelburg en Goes, waar hij zich op de hoogte stelde van de catastro- phale gevolgen van het Engelsche bombar dement op de zeedijken en de actie tot red ding van de nog achtergebleven bewoners versterkte. Woensdagavond heeft de Rijkscommissaris voor de radio over deze reis gesproken. In antwoord op hem gestelde vragen zeide hij o.m. het volgende: Ik kom zoo juist van Walcheren, of juister gezegd van de plaats waar Walcheren eens was. Thans ziet men nog de duinen, die het eiland begrensden, een wat breeder gebied bij Domburg en, afgezien van enkele kerken met eenige huizen, die vroegere dorpen ver raadden, is nog slechts de binnenstad van Middelburg van het water verschoond ge bleven. Er is nog wat land in de nabijheid van den verbindingsweg naar Zuid Beveland. Het is een treurig gezicht, voor eiken Neder lander en voor de Zeeuwen in het bijzonder. De Engelschen hebben* de zaak grondig aan gepakt. Zij hebben klaarblijkelijk onder lei ding van menschen, die goed op de hoogte waren van de plaatselijke toestanden, nauw keurig de plaatsen in de zeedijken uitgezocht welker doorbraak de vernietigendste werking moest hebben. Daar zij hun zeer zware be« men gebruikt hebben, zijn niet alleen de dijken vernield, maar heeft de ondergrond zoo geleden, dat aan herstel der dijken niet 'e denken valt. Over het eiland stroomt het zeewater thans reeds tot twee-en-een-halve meter hoogte en. versterkt door het geweld ier herfststormen, vernielen de trek en de strooming den ondergrond, voeren den vrucht baren grond weg en overdekken den grond met zeezand. Het schijnt .wel, dat een stuk van Nederland, nog wel de tuin van Neder land, onherstelbaar is verloren gegaan. Het onderscheid met andere overstroomin gen, die om militaire redenen bewerkstelligd zijn is, dat deze, waar het maar mogelijk was, met zoet water geschiedden, en vooral, dat de zeedijken niet slechts behouden bleven, maar onder bijzonder toezicht kwamen te staan, zoodat het mogelijk zal zijn na een zeker aantal jaren deze gebiedA weer tot pultuurland te maken. Aan het vroegere eiland Walcheren is ech ter niets meer te doen. Wij moeten nu zoo goed mogelijk voor de bewoners zorgen. Ongeveer 30.000 tot 35.000 menschen werden verdreven van huis en hof, die in de golven ondergingen. Deze menschen zitten opeen gedrongen op een zeer klein gebied bij Dom burg en vooral bij Middelburg, hoewel de bewoners van deze stad zich tevreden moeten stellen met nauwelijks iets meer dan de helft van de vroegere woonruimte. Dit leidt tot ondraaglijke toestanden, als wij bedenken, dat het rioolwater niet goed weggevoerd kan worden en terechtkomt in het water rondom de stad. Bovendien leidt het gebrek aan ruim te er toe, dat 30, 40 vaak zelfs 50 menschen onderdak moeten vinden in een klein huisje. De voedselvoorziening schijnt voor het oogen blik verzekerd, doch ook hier zullen weldra moeilijkheden rijzen, vooral doordat vrij groote hoeveelheden graan verloren zijn ge gaan, aangezien het dorschen vertraagd was. Het zal vooral de taak van de Nederlan ders zijn, hun in nood geraakte landgenooten te helnen, waarbij van de zijde der Duitsche bezetting alles zal geschieden, wat met vol ledige verzekering van de verdedigings- paraatheid mogeliik is en wat met vanzelf sprekende eerbiediging der volkenrechtelijke beginselen ook door niemand behoort te wor den belemmerd. De zwaar getroffen bevolking is rustig en tracht zichzelf te helpen. Algemeen stelt men de vraag, waarom deze daad van vernietiging is verricht en of dit plan niet in Londen verhinderd had kunnen worden. De bewoner? van Walcheren beleven het nameliik dage- 'nks, dat de r-oor de Duitschers beiangriike batterijen, door de overstrooming geenszins worden getroffen of uitgeschakeld. Ik kan thans vél verraden* daj wij zelf ongeveer anderhalf jaar geleden overwogen hebben, de kern van Walcheren te laten overstroomen met welwater, dus met zo»* water Wij hebben daarvan afgezien om di* voor de voeding van Nederland zoo belang rijke land niet te vernietigen. Deze graan- oroducent valt nu voor Nederland weg. Daar over zullen zich hoogstens eenige exporteurs In Amerjjca kunnen verheugen. Bij alle hardheid, die het voeren van een oorlog verlangt, geloof ik toch. dat bii nie' zoo gevoerd behoorde te worden, dat een weinig belangrijk militair succes verkregen wordt ten koste van namelooze ellende de*- bevolking. Nu ik mij persoonlijk van de toe stand overtuigd heb, streef ik er naar. all» hulpmaatregelen te nemen, die wij met inacht neming van de militaire noodzakelijkheden, kunnen nemen en alle hulpmaatregelen, die de Nederlanders zouden nemen, op elke denk bare wijze te bevorderen. Naar het Sovjet Persbu reau mededeelt, heeft de ver tegenwoordiger der Sovjet- Unie in het door de Gealli eerden bezette Italië tegen over de regeering Bonomi ver klaard, dat de Sovjet-regee ring bereid is volledige diplo matieke betrekkingen met Ita lië aan te knoopen. Het Japansche Hoofd kwartier zegt in een communi qué van Donderdag, dat de Ja- oanners er in geslaagd zijn we derom 2 vliegdekschepen en 1 kruiser tot zinken te brengen; 4 andere vliegdekschepen wer den zwaar beschadigd. Volgens een andere mede- deeling van het Japansche Hoofdkwartier heeft de Japan sche vloot bij haar operatie in de Golf van Leyte 2 kruisers, 1 torpedojager en 5 transport schepen tot zinken gebracht en 3 slagschepen, 3 kruisers, 3 torpedojagers, 2 vliegdeksche pen en 17 transportschepen be schadigd. Het Hoofdkwartier zegt voorts, dat 1 Japanseh slagschip gezonken en een tweede beschadigd is. Naar de Britsche berich tendienst meldt, is minister Eden in gezelschap van den minister-president in het Mid den-Oosten, Lord Movne, te Athene aangekomen. Ook ge neraal Maitly Wilson, opperbe velhebber in de Middelland- sche Zee en admiraal Cun ningham, commandant der Marine in de Middellandsche Zee zijn daar aangekomen. Nieuws uit de krant van Donderdag. De Haarlemsche recht bank heeft den huisschilder A. J. S., verdacht op 29 Mei j.l. een negenjarigen jongen in de Mooie Hel onder water te heb ben gehouden, waardoor deze om het leven kwam, veroor deeld wegens doodslag tot een gevangenisstraf van zes maan den met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de regeering, om van harent wege te worden verpleegd. In Óen ouderdom van 61 jaar is te Haarlem overleden de heer A. J. Borggreve. in le ven Ieeraar Fransch aan de H B.S. A. Inwoners van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal, die gebruik maken van de Centrale Keuken dienen de bo venste helft van den groente bon, 12e periode in te leveren en de andere helft te bewa ren totdat beslist is. of ze aan de Centrale Keuken of aan den handelaar moet worden aange boden. Lucifers zijn nog in be perkte mate beschikbaar. Het publiek wordt aangeraden de grootste zuinigheid te betrach ten, i

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1