Haarlemsche Courant Felle strijd in het Zuiden van Nederland Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Straatgevechten aan den gang. 289e Jaarg. No 255, x x Bureaux: Groote Houtstraat 93 postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein fcl. Umuiden-O. Rerrfbrandtlaan 66 Verschijnt dagelijks, behalv* op Zon- en Feestdagen. Maandag 30 Oct. 1944 CJitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het Weermachtberieht van Zondag luidt: In Nederland werden de Anglo-Amerikanen in het Duitsche bruggenhoofd ten Westen van Breskens uit een penetratieplek verdreven Op Zuid-Beveland zijn de Duitsche troepen nog altijd in feilen strijd gewikkeld met van uit het Zuiden en Oosten in versterkte mate aanvallende Canadeezen. Tusschen Bergen op Zoom en 's Hertogenbosch ze-yen Engelschen, Canadeezen en Amerikanen hun grooten aan val voort. Óndanks den hardnekkigsten tegen stand konden de Duitsche troepen tegen de overmachtige Anglo-Amerikaansche strijd krachten, die in deze gevechten zware verlie zen leden, niet verhinderen, dat penetraties werden bereikt. Tejenaai#callen werden on dernomen. In Bergen op Zoom en verschei dene andere plaatsen zijn felle straatgevech ten ontbrand. Bij plaatselijke gevechten ten Zuid-Oosten van Helmond werden verschei dene Geallieerde aanvallen afgeslagen. 18 Tanks en 2 gepantserde verkenningswagens werdep stukgeschoten. Snelle gevechts- en des nachts opereerende slagvliegtuigen vielen, in den afgelopen nacht oen Anglo-Amerikaansche ravitailleerings- basis bij Aken met goede uitwerking aan. In de Westelijke Vogezen ondernamen de 'Amerikanen in de bosschen tusschen Mor- tagne, Muerthe en ten Westen van St. Die sterke aanvallen naar het Noorden en Zuid- Oosten. Door Duitsche tegenaanvallen werden zij in den flank aangevallen, alvorens zij vrij terrein konden winnen. Londen werd opnieuw door Duitsche V1 beschoten. In Midden-Italië vonden ook gisteren geen belangrijke gevechtshandelingen plaats. Bij talrijke ondernemingen van stoottroepen wer den den Geallieerden zware verliezen toege bracht. Verrassende zuiveringsacties van Duitsche beveiligingsformaties brachten de benden in Italië zware slagen toe. Zij ver loren meer dan 3600 dooden en 8200 gevan genen en de kern van hun zware wapens. Hun boschkampen en schuilhoeken werden vernield. Op den Balkan werd het gebied van La- rissa volgens bevel naar het Noorden ont ruimd. De druk van de Bulgaren op de Duit sche stellingen tusschen het dal van de Stroe- miza en het gebied ten Westen van Nisj duurt voort. Talrijke Bolsjewistische aanvallen in het Westelijk Morawadal werden uiteengesla gen. Tusschen Donau en Theiss verbeterden de Hongaarsche troepen in den aanval hun stelling. Aan de bruggenhoofden aan de Theiss tien Noord-Qostén van Solnók ontstonden plaatselijke gevechten. Ten Noorden en Noord- Westen van Debreczen sloegen Duitsche di visies sterke aanvallen van de Bolsjewisten af. Bij Ungvar probeerden de Bolsjewisten verder naar het Westen door te dringen. Door tegenaanvallen van Duitsche en Hongaarsche troepen werden zij verdreven. Anglo-Amérikaansche terreurvliegers vielen Keulen, Munster en Hamm aan. In den af- geloopen nacht wierpen afzonderlijke Brit- sche vliegtuigen bommen op Keulen en Mün- chent Anglo-Amerikaansche vliegers zetten in scheervlucht hun aanvallen op de burgerbe volking van Zuid-West en West-Duitschland voort. 16 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen, waaronder 10 viermotorige bommenwerpers werden omlaag geschoten. In het Oost-Pruisische grensgebied hebben de Bolsjewisten op grond van hun in de vori ge gevechten geleden zware verliezen den grooten aanval voorloopig stopgezet. Alleen Zuid-Oostelijk van Gumbinnen vielen de Bolsjewisten met vrij sterke strijdkrachten tevergeefs aan. In den Noordêlijken sector duurt de groote strijd ten Zuid-Oosten van Libau en bij Outs met versterkte kracht voort. De Duitsche voortreffelijk strijdende troepen verijdelden alle doorbraakpogingen van de Bolsjewisten. De beide eerste dagen in den slag om Koerland werden 141 vliegtuigen naar beneden geschoten, daarmede verloren de Bolsjewisten de laatste 48 uur aan het geheele Oostelijke front 183 vliegtuigen. Zaterdag meldde het D.N.B.: De gevechten bij het Canadeesche bruggenhoofd in Zuid- Beveland duren in alle hevigheid voort. De Duitsche tegenstand is hier bijzonder taai De Canadeezen worden ondersteund door artillerie, die van Zeeuwsch-Vlaanderen uit aan de Canadeesche operaties deelneemt. Op den toegangsweg naar Zuid-Beveland heb ben de Duitschers zich naar het Westen ge- distancieerd. Aan het kanaal van Zuid- Beveland zijn harde gevechten ontbrand. Ten Oosten van Helmond zijn de Duitschers in den tegenaanval. Zij hadden twee plaatsen heroverd. De Duitsche bewegingen maken hier goede vorderingen. Het bruggenhoofd, dat de Canadeezen op het Zuidelijk deel van het schiereiland Zuid-Beveland hebben ge vormd, heeft een diepte van ongeveer 2 kilo meter. De landingsplaats is ten 'Zuiden van het plaatsje Hoedekenskerke. Over de sterkte van 'de landingstroepen is nog niets bekend. Een tweede Geallieerde landingspoging, die verder Oostwaarts werd ondernomen, kon worden afgeslagen. Daarbij werden van de De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Beheerscht gij U zoo, dat gij ook bij groot gevaar uw kalmte weet te bewaren? 60 Canadeesche vaartuigen er 15 tot zinken gebracht. Bovendien gelukte het den Duit schers 10 amphibie-tanks te vernietigen. Totaal werden tot nu toe bij de bestrijding van de Geallieerde landingsactie op Zuid- Beveland 12 Smphibie-tanks, 18 volgeladen landingssehepen, alsmede zeer veel ander oorlogsmateriaal vernield of buitgemaakt. Sterke Geallieerde aanvallen aan beide zijden van het grensstation Esschen in de richting Roosendaal werden, op eenige plaatselijke penetraties na, afgeslagen. Aan de overige frontsectoren in het midden van ons land duren de uiterst verbitterde gevechten voort. Ondersteund door tanks rukten de Anglo- Amerikanen voorbij Tilburg tot Heikamp op. Ook ten Noorden van Tilburg konden zij eenige terreinwinst boeken. In den, sector van 's-Hertogenbosch werden alle' aanvallen afgeslagen. Gevaarlijk kinderspel. Vijf Haarlemsche jongens ernstig gewond. We hebben er vele malen op gewezen, hoe gevaarlijk het is met projectielen te spelen. Zondagmiddag hebben vijf jongens zich bezig gehouden met dergelijke artikelen en het ge volg is, dat zij ernstig gewond in een zieken huis zijn opgenomen. Op een openterrein aan den Hermënjans- weg, vlak bij de Thorbeckestraat speelden de gebr. H., 11 en 14 jaar—M., 13 jaar, J., 14 jaar en T. 13 jaar, met geweerkogels en buitenboordpatronen, welke zij elders gevon den hadden. Zij maakten een vuurtje en wier pen de voorwerpen daarin. Het gevolg was, dat een ernstige ontploffing ontstond en de jongens liepen wonden op. Zij zijn naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Hun toestand is ernstig, doch direct levensgevaar bestaat er niet. Eén rantsoen tabak. Bon R 11 van tabakskaart vóór 1 Nov. inleveren. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt beikend, dat in de gemeenten Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag en randgemeenten Leidschendarfi, Voor schoten, Delft, Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, bon Ril van de taibakskaart geldig is verklaard voor het koopen van één rantsoen tabaksproducten. Ten einde voor di't rantsoen in aanmer king te kunnen komen, dient het publiek deze bonnen'vóór Woensdag 1 November a.s. bij zijn leverancier in te leveren. De aflevering op deze bon zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. Serie inbraken in Haarlem. Geiten, konijnen en bindmiddel gestolen. In de afgeloopen dagen zijn de dieven weer op pad geweest en hébben uit schuren en pakhuizen gestolen. Een Haarlemmer, die in een pakhuis aan de Zomervaart een hok met twaalf konijnen had geplaatst, kwam tot de ontdekking, dat de dieren verdwenen waren. Een grossier vermist uit zijn garage aan de Vorsterman van Oyenstraat een vat met 65 kilogram bindmiddel en een damesrijwiel. Verder zijn uit een schuur, staande aan Het Duinvlietspad vier geiten gestolen. De heer A. F. Vis overleden. Geheel onverwacht is Zaterdag in den ouderdom van 57 jaar overleden de heer A. J. F. Vis, die vroeger ambtenaar in Indië is geweest. Na zijn vestiging te Haarlem heeft hij zich nog op verschillend gebied verdiens telijk gemaakt. Vele jaren maakte hij deel uit van het bestuur der afdeeling Haarlem van het Genootschap tot Zedelijke verbete ring van gevangenen en ook vervulde hij het secretariaat van de afdeeling Haarlem van de Vereeniging „Oost en West". De teraardebestelling is bepaald op Woens dag a.s. om twee uur op de Algemeene Be graafplaats aan de Kleverlaan. AANHOUDINGEN. De recherche heeft vijf meisjes aangehou den, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van ongeveer veertig paar kousen, ten nadeele van een kousenfabriek te Haar lem, waar zij werkten. Ook zijn aangehouden de 46-jarige B. en de 31-jarige B. S., die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een vat, inhoudend 200 Kg. drooggroene verf uit een pakhuis aan het Donkere Spaarne. HERDENKING KERKHERVORMING. Dinsdag 31 October zal in de Groote Kerk te Haarlem van drie tot vier uur een dienst ter herdenking van de kerkhervorming wor den gehouden, waarin ds. E Ethmen zal voorgaan. KORTE BERICHTEN. Volgens een bericht van het Agentschap Tass, dat door de radio Moskou werd ver spreid, is de opperbevelhebber van het Mid- dellandsche Zee-front, luitenant-generaal Wilson, vergezeld door generaal-majoor Ed wards en van een kapitein te Moskou aan gekomen. Naar verluidt zou deze reis ver band houden met de wapenstilstandsonder handelingen met Bulgarije, die te Moskou worden geopend. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft President Roosevelt in een verkiezings rede te Philadelphia beweerd, dat de Ame rikaansche vloot grooter is dan alle vloten ter wereld samen. Concert der H.O.V. In overweging* nemende hoe moeilijk het op dit oogenblik is het orkestmateriaal van werken buiten het standaardrepertoire in handen te krijgen, mogen wij het wel dubbel prijzen dat Adam ons met zijn herboren orkest dezen Zondagnapiiddag op een noviteit vergastte, en wel op de Quattro Invenzioni van den modernen Italiaan Mahpiero. Deze componist! hij is nu 62 is in zijn vader land een der gangmakers geweest om naast het onvermijdelijke operagenre, dat den Italianen nu eenmaal van nature zoo ligt, de tradities van de concertmuziek ween op te nemen. Het ernstig bestudeeren van de Itali- aansche meesters der 17e en 18e eeuw wees hem daartoe den weg en een contact met Parijs even vóór den Wereldoorlog deed de rest. Debussy en Ravel vooral deze laat ste lieten sporen na in zijn muzikale den ken, maar zijn natuur leed daaronder niet, daarvoor was hij een, te rasecfrt Jtaliaan. Dit althans concludeeren wij uit de weinige mu ziek die wij van hem kennen en vinden het ook bevestigd in de vier muzikale schetsen, die Adam nu met zijn orkest ten gehoore bracht. Het is een geestige, pikante muziek, kennelijk geschreven door een verren nazaat van een Dominico Scarlatti, die echter ook wel eens in de moderne Fransche kerken geneusd heeft, maar toch de ingrediënten die hij daar op deed op vaderlandsche manier sausde. Zoo'n pastorale toon als in III (An dante) kon alleen een rasecht Italiaan. tref- fën; en ook in de hooggetinte en klare kleur der o^chestratie is hij zichzelf. Alles bij el kaar een plezierig stuk, vol grappige invallen, capricieus soms in zijn rhythmen, maar toch vrij van excentriciteit en bevattelijk in zijn directheid. Na deze verfrisschende inleiding kwam Ans Bouter met César Franck's Variations Symphoniques. Hier geen muzikale grappen, maar toch blijheid, kinderlijk uitbundige blij heid zelfs, doch ontwikkeld uit en veroverd op een zeer ernstigen grondtoon. Het is Franck ten voeten uit, ook hoe de groei van deze muziek gehuld is een harmonisch ge waad van zeldzame schoonheid. Speelschheid en innigheid gaan hier hand in hand en ver edelen de virtuose allures die toch in het stuk ook niet ontbreken. Ans Bouter heeft ons verblijd mét een interpretatie, die èn technisch gaaf èn echt doorleefd was. Het volstaat niet met te zeg gen dat haar vertolking knap was, zij was forceering van eigen zielsvermogens. Dit werd alzoo een heel mooi hoogtepunt van het concert. Tenslotte werd nog de levensblije Achtste van Beethoven ten beste gegeven. Adam voerde de tempi nog al geducht op, wat nu en dan eenige schommeling veroorzaakte Overigens een respectabele uitvoering. Er was weer eep overvolle zaal. JOS. DE KLERK. Amusementsvoorstellingen. Van de gedachte uitgaand, dat' er ook thans behoefte aan ontspanning is, heeft Cor van Lier met medewerking van een aantal leden van bekende dansorkesten, die tijdelijk op non-actief waren, een nieuw dansorkest ge vormd met een bezetting van veertien perso nen. De moeilijkheden waren velerlei: er was weinig tijd om ingespeeld te geraken, wat de nummers betreft had men slechts weinig keuze, van een microfoon kan door het ge brék aan electricïteit geen gebruik worden gemaakt en zoo waren en zijn er meer be zwaren. Desondanks heeft het nieuwe dansor kest Zondagmiddag tijdens zijn eerste optre den in het gebouw van den H. K. B. veel succes gehad. Het is waar, het samenspel moet er nog op vooruitgaan en het uitvallen van de microfoon zal lastig blijven, 'maar in ieder geval is getoond, dat Van Liers plan nen serieus zijn en het publiek (de zaal was uitverkocht) veel waardeering voor zijn stre ven heeft Aan rhythme heeft het orkest werkelijk geen gebrek; in een aantal nummers kwam het uitstekend voor den dag en bleek de strakke leiding. Overigens werd er met élan gewerkt, zoodat men de belangstelling zeker zal vasthouden. Cor van Lier kondigde pret tig aan, iets, wat men op zichzelf reeds kan waardeeren en Rinus v. d. Broek, trompet tist, toonde zijn capaciteiten meer dan eens. Behalve het orkest waren er de violist Jan Doedel, die de handen geregeld op elkaar bracht en de conferencier Johnny Pims, die oude en nieuwe grapjes aaneenreeg en de lachlust opwekte. Woensdag-, Zaterdag- en Zondagmiddag zal het programma worden herhaald. Variété. Daar de traditioneele tournée's der amuse mentsgezelschappen onder de huidige om standigheden niet kunnen worden gehouden, hebben enkele Haarlemsche artisten het initia tief genomen om te trachten het publiek der Spaarnestad toch nog eenige lichte ontspan ning te bieden. De variété-voorstelling, welke Zaterdag middag in de Gemeentelijke Concertzaal werd gegeven, was in dit opzicht een bescheiden poging. Tot de medewerkenden behoorde onder anderen Herman. Theunissen, de popu laire accordeon-virtuoos, die een aantal vlotte melodieën ten gehoore bracht. Mr. Conradi ontpopte zich als een bedreven goochelaar, welke zijn trucs met humor demonstreerde. Verder zorgde Johny Pims met een liedje en een praatje voor de afwisseling in het pro gramma. Het optreden van Nellaska, die ver schillende acrobatische dansen uitvoerde, was het succes van den middag. Een luid applaus bewees de instemming voor deze prestatie. Tenslotte mag het Muzikaal Quin tet onder leiding van Jaques Stoffer niet worden vergeten. Hoewel de opkomst niet bijzonder groot was, toch verdient het streven van den heer Th. Bouwmeester en de zijnen waardeering. Het conflict in de Ger. Kerken. Ook in Friesland uitgebroken. Naar wij vernemen is het conflict, dat in de Geref. ker ken is ontsta!an tengevolge van de leerbéslissingen der gene rale synode, thans ook in Friesland acuut geworden en wel in de gemeente Harlingen. De kerkeraad van deze kerk heeft aan de classis Franeker, waaronder zij ressorteert, be richt gezonden dat hij een be sluit genomen heeft dat ver breking van het kerkverband beteekent. De classis Frane ker heeft in haar jongste ver gadering een commissie be noemd om met den kerkeraad van Harlingen samen te spre ken, wat echter niet tot resul taat geleid heeft.-De kerkeraad heeft den brief, dien hij in verband met déze zaaljjopstel- de, aan alle gezinnen in de gemeente toegezonden. De classicale commissie heeft ver volgens een samenspreking gehóuden met dat deel van den kerkeraad, dat achter de sy node staat, n.l. 1 ouderling en 6 diakenen en daarin er op aangedrongen dat dit deel van den kerkeraad zou pogen om met het uitgetreden deel sa men te spreken, wat evenmin tot eenig resultaat geleid heef" De kerk van Harlingen telt 1389 zielen, waarvan 775 belij dende leden en is op één na de grootste kerk in de classis Franeker. Zij wordt gediend dqor ds. A. Bos, die aldaar se dert 22 Juni 1941 staat en te voren predikant was te Hoo- gersmilde. Ook ds. Bos heeft zich vrijgemaakt van het kerk verband. S In Friesland heeft ook cand. B. Jongeling, hulpprediker bij de Geref. kerk van Garijp, zich vrijgemaakt van de synodale besluiten. In andere provincies m Het aantal kerken en predi kanten, dat zich met de beslui ten der Generale synode van de Geref. kerken niet vereeni gen kan blijft steeds toenemen. Thans zijn er vrijgemaakte Geref. kerken ontstaan te As sen, Bergschenhoek, Berkel- Rodenrijs, Bilthoven, Bunscho ten-Spakenburg, Delft, En schedé, Gouda, 's-Gravenhage- Oost, 's-GraVenhage-West, Groningen, Harlingen, Help man, Hoogkerk, Kampen, Kra- lingscheveer, Krommenie, Lei den, Monster, Overschild, Pie- terburen, Rijswijk (Z.H.), Rot terdam-C., Rotterdam-Delfs- haven, Rotterdam-Z., Schie dam, Schiidwolde, Schouwer zijl, Ten Post, Vleuten-De Meern, Vollenhove-Cadoelen, Voorburg, Voorschoten, IJssel- monde en Zuidlaren. Uit het verband der Geref. kerken zijn getreden de predi kanten ds. B. A. Bos en ds. J. v. Bruggen, beiden te Assen, ds. J. A. Vink te Berkel-Ro- denrijs, ds. J. Groen Jr. te Bilthoven, ds. H. Meulink, ds. H. Vogel en ds. I. de Wolff, al len te Enschede, ds. G. Kaene- koop te Gouda, ds. P. Deddens, ds. D. v. Dijk, ds. P. K. Kei zer en ds. A. v. d. Ziel, allen te Groningen, ds. R. H. Brem- mer te Helpman, ds. W. Loop stra te Hoogkerk, ds. C. Lin deboom te Kampen, ds. J. Kei zer te Krommenie, ds. A. Veld man te Leiden, ds. G. Boerse- i te Pieterburen, ds. H. Knoop te Rotterdam, Delfs- haven, ds. C, Vonk te Schie dam, ds. A. Bos te Harlingen, F. Kouwenhoven te Zon- nemaire (Z.), ds. J. Rijneveld te Valkenburg (Z.H.IJ.), ds. A. P. v. d. Stoel Jr. te Overschild, ds. J. v. Dijk te Schiidwolde, ds. M. Janssens te Schouwer zijl, ds. G. Janssen te Ten Post (Gron.), ds. G. Reyenga te Vleuten-De Meern en ds. J. v. d. Zwaag te Vollenhove-Ca doelen. Bovendien hebben "de navolgende theol. candidaten zich vrijgemaakt: W. H. de Boer te Kampen, D. v. Houdt te I.Tsselmonde, B. Jongeling t4 Garijp, Jac. Poutsma te Hoog» kerk, H. J. Schilder te BerS» schenhoek, H. A. Stel te Ro%t terdam, W. S. de Waard tcf Gouda en J. F. de Weger tei Rotterdam-C. Bovéndien is ds. W. G. Vdsse® te Treebeek geschorst wijl hff zich met de besluiten der sy>* node niet kon vereenigen end zijn de hoogleeraren dr. K. Schilder en ds. S. Greydanus resp. afgezet en geschorst en behooren ook zij bij de groep theologen in de Geref. kerken die zich heeft vrijgemaakt van de synodale beslissingen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1