Hevige strijd in N. Brabant en Zeeland Nieutvsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Zuid-Beveland ontruimd. 289e Jaarg. No. 257 x x Bureaux: Groote Houtstraat 9S Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 81. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 1 Nov. 1914 Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 c i Het Weermaehtberieht van Dinsdag luidt: Onder den indruk van de doeltreffende af weer van onze garnizoenen heeft de vijand gisteren noch op de vesting Duinkerken, noch op ons bruggenhoofd ten Noord-Oosten van Brugge zijn aanvallen voortgezet. In zware gevechten hebben zich onze tot dusver op Zuid-Beveland vechtende troepen naar Wal cheren teruggetrokken. Canadeezen die den toegang naar Walcheren wilden forceeren, werden door geconcentreerd vuur uiteenge slagen. In den slag om Noord-Brabant heeft de vijand zijn tankformaties vooral tusschen Roosendaal en Breda en ten Oosten van Oos terhout tot sterke doorbraakpogingen gecon centreerd. In verbitterde afweer hebben onze fel strijdende troepen alle pogingen om hun front open te splijten verijdeld en hebben zij de opdringende divisies aan voorbereide stel lingen ten. Zuiden van de Beneden-Maas in feet mondingsgebied tot staan gebracht. Eigen aanvalsacties ten Zuid-Oosten van Helmond leidden tot verbetering van de stellingen. Vij andelijke tegenaanvallen werden afgeslagen. Bij deze gevechten werden in drie dagen tijds 85 vijandelijke tanks stukgeschoten. In de bosschen tusschen de boven-Meurthe en Mortagne werd ook gisteren verbitterd ge streden. De steeds weer aanvallende Ameri kanen kwamen slechts weinig voorbij hun uitgangsstellingen. Een Duitsche aanval ten Oosten van Rémiremont botste op aanvallen de Amerikaansche bataljons. Londen lag weer onder het vuur der V1. In midden-Italië 'viel de vijand in den Wes telijken frontsector tevergeefs het gebied van Castel-Nuovo aan. Taai verzet van onze troe pen deed ook ten Zuid-Westen van Vergato den vijandelijken aanval mislukken. Na krachtige artillerievoorbereiding, konden Brit- sche formaties ten Noorden van Meldona den overgang over den Ronco forceeren. Duitsche steunpuntgarnizoenen, die ook na Se ontruiming van Griekenland op eenige eilanden in de Egeïsche Zee achtergebleven waren, zijn op Milos en Piscopi in strijd ge wikkeld met gelande vijandélijke strijd krachten. Op den Balkan werden Bulgaarsche aan vallen op onze stellingen ten Oosten van het Wardardardal afgeslagen. Ook bij Pristina en aan de Westelijke Morawa is de toestand on danks onverpoosden Bolsjewistischen druk niet belangrijk gewijzigd. Tusschen Donau en beneden-Theiss dreigt Se vijanS met versch aangevoerSe formaties in Se richting van Kecskemet op te rukken. Duitsche en Hongaarsche slagvliegtuigen on- Sernamen SoeltreffenSe aanvallen op Se vij- anSelijke aanvalsspitsen. Luchtdoelartillerie Ser luchtmacht vernietigSe Saar gisteren 20 tanks. Bij Ungvar Srongen Duitsche tegenaan- vallenSe troepen Sen in een sector binnenge- Srongen vijand op een nauw gebied tezamen. In de Oostelijke Beskiden leed de vijand bij vergeefsche aanvallen opnieuw zware verlie zen. Volgens v<jorloopige tellingen werden sinds 26 October in de gevechten tusschen het Slowaaksche .bendencentrum Altsohl-Neusohl meer dan 10.000 gevangenen gemaakt en meer dan 100 stukken geschut van allerlei kaliber, 600 vrachtauto's en een pantsertrein buitge maakt. Bovendien vielen onoverzienbare hoe veelheden wapens en oorlogstuig in onze han den. De zuivering van dit gebied duurt voort. Aan de Narew hebben de Bolsjewisten aan weerszijden van Ostenburg hun aanvallen hervat, doch konden geen noemenswaardige resultaten bereiken. In den veertien dagen durenden slag in het grensgebied van Oost-Pruisen hebben de on der het opperbevel van den generaal der in fanterie Hossbach staande formaties den groo- ten Sovjet-Russischen aanval tot staan ge bracht en den vijand onder zeer zware ver liezen verslagen. Meer dan 35 divisies infan terie en talrijke tankformaties strandden op den taaien wil tot verzet en de vastberaden tegenaanvallen van onze divisies, alsmede op het voorbeeldig optreden van den Deutschen Volkssturm. De verliezen aan materiaal van de Bolsjewisten zijn zeer zwaar. In den tijd van 16 tot 28 October werden daar 1086 tanks, 330 stukken geschut en 48 vliegtuigen door troepen van het leger' vernietigd of buitge maakt. Vliegende formaties en luchtdoelartil lerie van een luchtvloot onder bevel van kolonel-generaal Ritter von Grein schoten in het Oost-Pruisische gevechtsgebied in den zelfden tijd 264 Bolsjewistische vliegtuigen omlaag en vernietigden 189 tanks. In Koerland heeft de vijand ten Zuid-Oos ten van Libau en in het gebied van Outs zijn groote aanvallen in versterkten omvang voort- gezet. Na zwaren strijd werden de doorbraak pogingen der Bolsjewisten verijdeld, waarbij 111 Bolsjewistische tanks vernietigd werden. Vijandelijke terreurvliegers vielen overdag Hamburg, Munster, Hamm en het Rijnland- sche gebied aan; des nachts Keulen. Boven dien was in den afgeloopen nacht de Rijks hoofdstad het doel van de snelle Britsche vliegtuigen. De strjjd in ons land. Over den strijd in ons land wordt door het De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: U steekt toch de handen uit de mouwen wanneer u zelf niet ge. troffen is en uw huis niet bescha digd? U helpt toch uw mede. mensch? D.N.B. nog gemeld, dat de verbitterde ge vechten aan het Duitsche bruggenhoofd op den Zuidelijken oever van de Wester-Schelde, alsmede om het Canadeesche bruggenhoofd in Zuid-Beveland nog steeds voortduren. De Geallieerden konden onder zware verliezen eenige terreinwinst boeken. De belangrijke posities in het gebied van Breskens en op het eiland Walcheren bevinden zich nog steeds in Duitsche handen. Aan beide zijden van Ro#Sendaal, alsmede in het gebied van Breda zijn hevige wisselvallige gevechten aan den gang. De beoogde overgang over de Maas bleef den Geallieerden opnieuw ontzegd. In hevige tankgevechten verloren de Geallieer den de laatste vijf dagen 150 gevechtswagens. De gevechten duren hier voort. De Duitsche aanvallen bij Helmond vorderen goed. Een belangrijke plaats werd heroverd. 85 Ameri kaansche tanks werden in de laatste drie da gen in dit gebied vernietigd. Het Westelijk front. Met betrekking tot den strijd aan het Wes telijk front meldt het Internationaal Infor- mationsbureau, dat in het bruggenhoofd aan de Schelde ten Noorden van Brugge weer zware gevechten zijn ontstaan. De Duitsche troepen wisten zich hier echter te handha ven. De zware Duitsche batterijen in het ge bied van Vlissingen, die nog steeds den toe gang tot de haven van Antwerpen versper ren, hebben de Canadeesche stellingen in het gebied van Breskens hevig bestookt. Aan het Maasfront in het gebied tusschen Roosendaal en Breda, alsmede ten Noorden van Ooster hout, duurde de druk der Canadeesche aan vallende formaties voort. Op de lange Ooste lijke flank ten Zuid-Oosten van Helmond wisten de Duitsche troepen door een thans reeds vier dagen durende plaatselijk begrens de aanvalsonderenming hun stellingen aan zienlijk te verbeteren. In het gebied van Aken deden zich slechts plaatselijke gevechten voor. De Amerikanen vervangen hier hun troepen door versche formaties en maken zich gereed voor een nieuw offensief. De dubbele slag in het Koerlandsche gebied nam als gevolg van het ongewoon groote gebruik van munitie en de voortdurende bomaanvallen geweldige af metingen aan. Ten Oosten van Priculn, waar de Bolsjewisten zonder ophouden stormliepen, grendelden de Duitsche troepen twee groote penetraties af. Op het Italiaansche front zijn, nadat een verbetering in het weer is inge treden voor den eersten keer weer groote ge vechten bij Barga ontbrand. Aanval op een stad in het Oosten van het land. Engelsche en Amerikaansche bommenwer pers hebben Zaterdagmiddag een hevigen aan val ondernomen op een stad in het Oosten van ons land. Vooral de woonwijken werden hierdoor zwaar getroffen. Er zijn dooden en gewonden te betreuren. Churchill sprak in het Lagerhuis. Reuter meldt, dat Churchill in het Lager huis verklaarde: Een einde van den oorlog in Europa voor het einde van het voorjaar en zelfs voor het begin van den zomer niet te kunnen voorspellen en nog minder te garan deeren. Het is niet raadzaam aan te nemen, dat minder dan achttien maanden noodig zijn na afloop van den oorlog in Europa om den Japanschen wil of capaciteit om door te vech ten definitief te vernietigen. Verder zei Churchill nog, dat de Duitsche troepen met groote hardnekkigheid strijden. Er moet nog veel arbeid verricht worden om de havens te verbeteren en de ravitailleerings- dienst voor de- Geallieerde legers op te bouwen. «i Duitsche reserves in den strijd. De oorlogscorrespondent .van het D.N.B. in het Westen, Alex Schmalfuss, schrijft, dat de nieuwe Duitsche reservetroepen zich ver rassend goed gehouden hebben, hetgeen ge bleken is bij den aanval met beperkte doel stelling, die een reeds bij Arnhem beproefde Duitsche pantserdivisie ten Oosten van Hei- mond heeft ondernomen. Reeds op den der den dag waren 85 tanks vernield. DE HEER H. J. VAN ES GEHUL1»»«U». De heer H. J. van Es, die Woensdag gedu rende een kwart eeuw als leeraar aan de Christelijke MULO-school, Dreef 20, was ver bonden, werd 's morgens tijdens <^n intieme bijeenkomst door het schoolbestuur, de col lega's en de leerlingen op spontane wijze ge huldigd. Allereerst richtte de heer J. J. de Waal-Malefijt, waarnemend voorzitter van het schoolbestuur zich tot den jubilaris en memo reerde de toewijding en plichtsbetrachting welke de heer Van Es in de achterliggende periode steeds eigen waren. Spr. bracht hier voor zijn dank. Door den heer F. van Woerden, hoofd der school werd herinnerd aan de uitstekende samenwerking. Namens de leerlingen uitte Wim Bekker zijn medeleven met de aanbieding van een enveloppe met inhoud, waarbij hij verzekerde, dat elke molecuul van het ge schenk een kilogram dankbaarheid beteekende. De heer R. Allom vertolkte de gevoelens van het personeel. Er werden verder diverse ge schenken en bloemen overhandigd. NOG 50 GRAM ZOUT VERKRIJGBAAR. Voor een ieder wordt op bon 1-68, 2-68, 3-68 en 4-68 -250 gram zout beschikbaar gesteld, dus niet 200 gram, zooals reeds door den win kelier aan de meeste klanten is uitgereikt. Nader zal worden bekend gemaakt op welke wijze de bewoners uit Haarlem en omgeving het restant zullen kunnen koopen. Door slooten doorkruiste weilanden veranderden. Het ontstaan van de Slachthuisbuurt. Indien er een kwartier is, dat de laatste vijf en twintig jaar voorzien heeft in den woningnood, dan moet de Slachthuisbuurt genoemd worden, waar de bouw van wonin gen bijzonder hoog is opgevoerd. Dat is te danken aan het werk van eenige woning bouwverenigingen, welke in het belang van de volkshuisvesting veel toestand hebben gebracht en waarbij de gemeente Haarlem een belangrijk aandeel heeft gehad door het beschikbaar stellen van gronden en het ga rant zijn voor Rijksvoorschotten, enz. Bij een beschrijving van de opkomst van het Amsterdamsche kwartier herinnerden we aan de werkzaamheden van coöperatieve vereenigingen. Later zijn woningbouwver- eenigingen gesticht, zonder» coöperatieven grondslag en na den oorlog van 19141918 hebben de bestuurders er van hard gewerkt, ook in de omgeving van het Slachthuis te laten bouwen. Hierover later meer, want in de wijk ten Zuiden van de Zomervaart zijn eerst zeven en veertig woningen gebouwd van een coöperatieve vereeniging, n.l. „Nut door Spaarzaamheid", waarvan werklieden en beambten van de'H.IJ.S.M. lid konden zijn. Deze vereeniging bouwde aan de Zomer straat en een gedeelte van de Vijfhuizer- straat woningen, welke in het najaar van 1898 in gebruik genomen zijn. De volgende straat, welke in deze omgp- ving werd aangelegd, was de Slachthuis straat, in verband met de opening "van het Openbaar Slachthuis. Dit gebouw heeft ge- ruimen tijd op een afgelegen plaats gestaan, temidden van een aantal boerderijen in den Romolenpolder, waarvan de weilanden toen nog doorsneden waren door slooten. Het Slachthuis werd op 20 Mei 1907 officieel in gebruik genomen, doch de voorbereidende werkzaamheden hebben vele jaren in beslag genomen. Reeds op 27 Juni 1900 besloot de gemeenteraad tot aankoop van grond ter. Zuiden van de Zomervaart voor de oprich ting van het gebouw. Enkele maanden later werd de heer J. H. van Oyen benoemd tot directeur, die aan de voorbereiding der stich ting zijn medewerking heeft verleend. Onge veer drie jaar later stelde de gemeenteraad credieten beschikbaar voor den bouw 360.000), evenals voor het maken van een toegangsweg en op 8 September 1903 is de eerste steen gelegd. Met de verdere werk zaamheden had men met eenige moeilijk heden te kampen, zoodat het tot Mei 1907 geduurd heeft, alsvorens het gebouw officieel zijn bestemming kreeg. Gedurende twintig jaar tot 1939 heeft de bouwnijverheid gebloeid in het Slachthuis kwartier. Begonnen werd met het Bavodorp, zooals het vroeger heette en langzamerhand zijn er in deze buurt eenige honderden huizen bijgekomen. De woningbouwvereeniging ,.St Bavo" maakte zich daar verdienstelijk door den bouw van gerieflijke woningen aan de Kruistocht van 1217 en ten Zuiden er van van Wiedstraat, Bisschop Ottostraat en Emo- straat. „Bloemenhof" en „Eigen Woning" traden eveneens actief op en een verb'>dine ontstond met de Dubbele Buurt. Ten Noor den van de Siachthuisstraat werden straten aangelegd, wier namen herinneren aan den Kruistocht van 1217 ten ten Zuiden er van aan namen, welke herinneren aan het tiidnerk der vaderlandsche geschiedenis, voorafgaande aan dat waarop de straten aan de andere zijde betrekking hebben (Karei de Groote en de inval der Noormannen). Een belangrijke verbetering voor de wijk kwam in 1924 tot stand, toen de brug over de Zomervaart gereed was. Ze was tevens een verbinding tusschen den Schalkwijker- weg, via de Slachthuisstraat, Kruistochtstraat door de Nagtzaamstraat naar de Amsterdam' sche vaart, een verkeersweg, welke later van nog grooter belang is geworden, na de open stelling van de Buitenrustbrug. De Zomer vaart, welke destijds een kleine sloot was werd in dat jaar ook uitgediept tot vier meter. In 1928 werd het Slachthuiskwartier weer uitgebreid met een aantal straten, zooa's Godfried van Bouillonstraat, enz. en latei- volgde de buurt waar straten gelegen zijn welke genoemd zijn naar bekende Nederland- sche musici (Richard Hol, Dirk Schafer. enz.' In korten tijd zijn dus honderden woningen gebouwd, zoodat dè Slachthuisbuurt en de aangrenzende Amsterdamsche buurt, het volksrijkste deel van de gemeente genoemd kan worden. Met de uitbreiding der omgeving werd ook rekening gehouden met het bouwen van scholen. Van 1929 af is het gebouw op den hoek van de Karolingenstraat en Noorman straat in gebruik, waarin gevestigd zijn de Mr. J. H. Thielschool en de Mr. A. Brueh- school, belde voor openbaar lager onderwijs- Verder zijn in dit kwartier de Anneas Mackayschool aan de Zomervaart, uitgaande van de Vereeniging „Groen van Prinsterer". de Juliana van Stolbergschool aan de Slacht huisstraat van de Vereeniging tot stichting van scholen met den Bijber en de R.K. meisjes school Kleine H. Theresia aan de Bernhard Zweersstraat. De Gereformeerde Kerk, aanvankelijk een. houten hulpkerkje in de Jacob Geel- straat, opende in December 1934 een kerk gebouw aan de Richard Holkade. Tenslotte brengen we nog in herinnering het goede werk, dat de Speeltuinvereeniging „Het Oosterkwartier" en de korfbalclub van dezen naam heeft gedaan in het Oostelijk deel van Haarlem. FAILLISSEMENTEN. Door het verbindend worden der Slotuitdee- lingslijst is geëindigd het heropende faillisse ment van de firma Wed. S. Kamphuys Zoon te Zaandam. Curator r*r. S. C, van der Wall te Haarlem. Het ziekenvervoer te Haarlem. Velen zullen zich hebbent afgevraagd hoe het met het ziekenvervoer te Haarlem, staat, nu er geen gas meer kan worden betrokken. Naar wij vernemen is er een oplossing gevonden, waarvan een zoo goed mogelijk gebruik wordt gemaakt. Auto's zijn alleen nog beschikbaar voor ernstige gevallen, doch overigens *e- sehiedt het vervoer door *- del van een rijwielbrarK a d. Als vanzelfsprekend draagt deze oplossing een noodkarak- ter, doch in ieder geval is de mogelijkheid om zieken nog tijdig te vervoeren gehand haafd. JUBILEUM J. W. DUISENBERG. De heer J. W. Duisenberg, Nieuwe Gracht 35, chefmonteur der firma James Plant, ln-r- denkt Vrijdag zijn 25-jarig dienstverband. De jubilaris, die aanvankelijk te Amster dam woonde, toor.de bui'etil zijn werkkring een warme be langstelling voor het jeugd werk. dat in hem een to- e- wijd medewerker had. S; da zijn vertrek naar Overvoert heeft hij zich onderschei ien. als medeoprichter der Bm;rt- vereenlging Het Rampraan- kwartier. DE HEER A. J. BEENINK JUBILEERT. Maandag 13 November zal da he'er A. J. Beenink, wonende ïn de Oost Indiëstraat 67, ge durende veertig jaar werk zaam zijn in de hoefsmederij der firma D. Hogenbirk aart d£ Zijlstraat. VERDACHT VAN HELING. De Haarlemsche recherche heeft den arbeider v. 't V. aangehouden, verdacht van he ling. Hij had aan twee perso nen goederen verkocht, welke afkomstig bleken te zijn uit een tijdelijk onbewoond per ceel aan de Jan van Galen- straat. Hier zijn gestolen twea vloerkleeden en beddegoed. De aangehoudene ontkende zich' aan diefstal te hebben schuldig gemaakt en verklaarde de goe deren van een onbekende voor 300 gekocht te hebben. VIJF EN TWINTIG JAAR BIJ DE HAARLEMSCHE POLITIE. Vandaag is de heer Ph. J. J. Smit, hoofdopperwachtmeester, vijf en twintig jaar bij de Haarlemsche politie werkzaam. Hij is een gezien collega bij; het corps en thans vervult hij de functie van magazijnbe heerder. Het feit zal in in tie- men kring gevierd worden, daar tegenwoordig bij de po litie 25 jaar geen jubileum is* maar wel 30 jaar. HONDEN EN KATTENBROOD. Van 1 t.m, 30 November wordt op bon nr. 12 van da distributiekaart voor honden brood dezelfde hoeveelheid! hondenbrood beschikbaar ge steld als op den bon voor da afgeloopen periode. Voor bom nr. 12 van de distributiestam kaart voor kattenbrood (groep k) wordt voor de maand No vember anderhalf kg. katten brood beschikbaar gesteld. Nai 30 November is bon nr. 12 vaa beide distributiekaarten om geldig. KORT NIEUWS. Stockholm D.N.B. In ver band met de voorgenomen reconstructie respectievelijk uitbreiding der Finsche regee ring, meldt Swenska Dagbla- det, dat wellicht Paasikivi en dr. Helo, voorzitter der Ver eeniging Finland-Sovjet-Unia tot de regeering zullen toe treden. Anderzijds meld! Stockholms Tidningen, dat d« crisis rondom Tanner de re- geeringswijziging bemoeilijkt en dat men in het algemeen in parlementaire kringen geen weg weet met de wijziging oj uitbreiding der regeering. Het Keizerlijk hoofdkwar tier meldt, dat de Japansche luchtmacht bij de Philippijnen weer 3 vliegtuigmoedersche pen en'verscheidene transport schepen tot zinken heeft ge bracht en verschillende pnde- re viiegtuigmoederschepen en- drie torpedomotorbootjagers zwaar beschadigd. Stockholm D.N.B. In de afgeloopen vier weken zijn van de 800.000 beschadigds huizen in Londen 120.000 her steld, zoo meldt de Daily Te legraph

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1