Strijd om Vlissingen ontbrand. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Tankaanvallen in N. Brabant 889e Jaarg. No. 358 x x Bureaux: Groote Houtstraat 9S Postgiro 134958. Bijfkantoren: Soendaplein 81. IJ muiden-O. Rembrandtlaan S6 Verschijnt dagelijks, behalw op Zon- en Feestdagen. Donderdag 3 Nov. 1944 CJitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct„ per mnd. 1,15» per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent» K 1297 Het Weermachtbericht van Woensdag luidt: Het garnizoen van fcns bruggenhoofd ten Woord-Oosten van Brugge heeft zich met uiterste taaiheid verdedigd tegen de met tanks aanvallende Canadeezen. In de ochtenduren van heden is de vijand, gesteund door zeestrijdkrachten, geland in het gebied van Vlissingen. Om stad en haven wordt hevig gestreden. In Noord-Brabant heeft de vijand op het geheele front tusschen het eiland Tholen en het gebied ,ten Oosten van Oosterhout zijn krachtige tankaanvallen voortgezet. Zij stuit ten op verbitterden tegenstand. Alleen in het gebied van Geertruidenberg kon de vijand enkele kilometers naar het Noorden oprukken. Patrouillebooten hebben voor de Neder- landsche kust een Britsche motortorpedoboot tot zinken gebracht en een tweede zwaar be schadigd. Sinds bijna twee maanden trachten de Ame rikanen en hun Fransche hulptroepen door ons front in het Westen der Vogezen heen te stooten. Ook gisteren vielen zij concentrisch aan ten Noorden van Baccarat en ten Oosten van Rambervillers, teneinde een vooruitsprin gende stellingbocht uit ons front weg te bre ken. Met krachtig gebruik van tanks gelukte het aan Fransche troepen in Baccarat binnen te dringen. Zij verloren daarbij echter door ■onze vastberaden afweer volgens voorloopige berichten 24 tanks en gepantserde verken- ningswagens. In het bosch ten Oosten van Rambervillers bleven de vijandelijke aanval len steken. Ook in het penetratie-gebied ten Westen van St. Die konden doorbraakpogin gen der aanvallende Amerikanen worden af geslagen. Het garnizoen der vesting l'Orient heeft vijandelijke aanvallen uiteengeslagen en door tegenaanvallen zijn voorterrein tot voor bij de stad Elène naar het Noorden en Oosten uitgebreid. Het maakte daarbij gevangenen en een aanzienlijke buit. Italiaansche alpini hebben in midden-Italië een penetratie in het gebied van Castel Nuovo opgeheven en bij een succesvolle stoottroep actie talrijke Brazilianen als gevangenen bin nengebracht.- Ten westen van Imola is de vijand uit een belangrijk heuvelterrein ge worpen. Britsche aanvallen ten noordoosten van Forli bleven reeds in het vuur van onze voorposten stuiten. Binnen het bestek van onze distancieerings- bewegingen op de Balkan werd Saloniki, zon der hinder van vijandelijke zijde, ontruimd. In de beide hoofdgevechtsgebieden Pristina en Kraljewo zijn talrijke Bulgaarsche en bols jewistische aanvallen gestrand. Tegenover Duitsche tegenaanvallen verlie ten Bulgaarsche formaties in allerijl het ge vechtsterrein en lieten een bergbatterij in onze handen achter. In Kroatië werd het ge bied tusschen den middenloop van de Drave en de Save door Kroatische formaties van benden gezuiverd. In het gebied van Kecske met zijn harde gevechten aan den gang met den tusschen Theiss en Donau opdringenden vijand. Slagvliegers hebben de troepen van het leger gesteund en den Bolsjewisten zware verliezen aan tanks en voertuigen toegebracht. Aan de Oostgrens van Slowakije en in de Oostelijke Beskiden hebben Duitsche en Hon- gaarsche troepen talrijke Sovjet-Russische aanvallen afgeslagen. Ten Noorden van Warschau hebben onze troepen verscheidene vijandelijke aanvallen en concentraties uiteengeslagen. De gevechten van den vorigen dag aan weerszijden van Ostenburg leverden voor de Bolsjewisten taiji- zónder groote verliezen op. De stormloop van zes divisies infanterie en talrijke tankforma ties mislukten, 81 Sovjet-Russische tanks en 86 stukken gesehut werden vernietigd. Daarop verminderde gisteren de vijandelijke aan- valsaetiviteit. De gevechten in* Koerland zijn in hardheid nog toegenomen. Duitsche troepen plaatsten tegenover den voortdurenden stormloop der Bolsjewisten ten Zuid-Oosten van Libau en in het gebied van Outs taaien tegenstand en verhinderden in verbitterde afweer ook gis teren alle doorbraakpogingen. De laatste drie .dagen zijn in dit gebied in luchtgevechten en door afweergeschut der luchtmacht 142 Sov jet-Russische vliegtuigen neergeschoten. In Finland zijn onze marsch- en distanciee- ringsbewegingen volgens de plannen verloo- pen. Een Bolsjewistisch bataljon, dat op den IJszeeweg ten Oosten van Ivaldo aanviel, werd uiteengeslagen. Britsche terreurvliegers hebben overdag bommen geworpen op het Rijnlandsche gebied en des nachts Keulen en Hamburg aange vallen. De strijd in Nederland. In de morgenschemering van Woensdag kon digde een artilleriebeschieting uit zee, die on geveer een uur duurde, de reeds verwachte landingspoging van de Britsch-Amerikaansche strijdkrachten in het gebied van Breskens op het eiland Walcheren aan, teneinde de daar staande Duitsche zware batterijen, die zij on danks de tallooze bomtapijten niet hadden kunnen uitschakelen, te elimineeren. Onder het gebruik maken van den nevel werden voor deze onderneming ongeveer 50 tot 60 landingsbooten in den strijd geworpen. De eerste golf van de bij het Vlissingsche haven hoofd gelande strijdkrachten werd in het af- weervuur der automatische wapens neerge- maaid. Ondanks de zware verliezen voerden de Britten voortdurend versterkingen aan, waarmede de verdedigers zich op het oogen- blik in zwaren strijd bevinden. Ten Westen van Walcheren zijn door verkenningen een slagschip van de King George klasse, vier kruisers, verscheidene monitors en talrijke landingsbooten waargenomen, zoodat met nog een landingspoging aan de Westkust van Wal cheren moet worden rekening gehouden. In het bruggenhoofd aan de Schelde ten Noord- Oosten van Brugge zette het numeriek in de meerderheid zijnde eerste Canadeesche leger zijn aanvallen voort. Het in het Westelijk ge deelte van Zuid-Beveland door de Duitsche troepen gevormde bruggenhoofd werd in den loop van den dag teruggenomen. Nadat de voorbereidingen tot het doen springen van den verbindingsdam tusschen Zuid-Beveland en Walcheren met alle grondigheid waren ge troffen zijn de Canadeesche formaties begon nen hun formaties te ververschen en hun ar tillerie opnieuw op te stellen. Ook op den rechtervleugel van het Maasfront zijn de Britten bezig hun strijdkrachten aan te vullen. Gevechtsgebied Breda-Tilburg. Nader meldt het D.N.B.: Een van de brand punten van den strijd in ons land ligt de laatste dagen in het gevechtsgebied Breda- Tilburg. Met drie gevechtsgroepen hebben ,,de Geallieerden aanvallen ondernomen in 'de richting van de overgangen over de Maas. Zij stieten bij deze aanvalsondernemingen op een hardnekkige Duitsche verdediging en werden in zeer hevige gevechten verwikkeld op een lijn, die van Breda in Noord-Oostelijke rich ting loopt tot even ten Westen van 's Herto genbosch. -De strategisch belangrijke Maas bruggen bij Raamsdonkveer en Keizersveer bevinden zich vast in Duitsche hand. Aanval len van Britsche en Canadeesche formaties ten Noorden van Bergen op Zoom tot Breda strandden op het krachtige Duitsche afweer- vuur. Bij al deze gevechtsacties verloren de Geallieerden in t.otaal 45 tanks. Ten Zuid- Oosten van Helmond leden de zevende Ame- rikaansche en de elfde Britsche tankdivisie bij het afweren van Duitsche aanvallen groote verliezen aan tanks. Slag om Koerland. In den vijfden dag om den slag om Koerland boette het Bolsjewistische dubbele offensief als gevolg van de zware verliezen belangrijk aan élan in. Ten Zuid-Oosten van Libau drongen de Duitsche troepen in concentrische tegenaanvallen de Bolsjewisten naar het Zui den terug. In Hongarije gaat de slag tus schen de Donau en den benedenloop van de Theiss zijn hoogtepunt tegemoet. Het gelukte den Sovjet-Russen ter weerszijden van Kecs kemet naar het Noorden op te rukken. In de Noordelijke bocht van de Theiss verloopt de Duitsche distancieeringsbeweging volgens de plannen. Zeegevecht bij Hoek van Holland. In de ochtenduren van Donderdag is het weer voor deNederlandsche kust herhaal delijk tot gevechten tusschen Duitsche pa trouillevaartuigen en Engelsche motortorpedo booten gekomen. Ten Westen van Hoek van Holland werd een torpedomotorboot tot zin ken gebracht en een tweede aanzienlijk be schadigd. De Duitsche vaartuigen hebbên geen verliezen geleden. KORTE BERICHTEN. United Press meldt, dat de Roemeensche regeering Sanatescu is afgetreden. Aan het aftreden waren communistische straatbetoo gingen voorafgegaan. De nieuwe regeering zou reeds zijn samengesteld. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat Eden Maandag in Rome is aangekomen. Thans brengt hij een bezoek aan generaal Alexan der aan het front. Het Japarische Hoofdkwartier meldt: Onze speciale eenheden voor torpedoaanval- len hebben op 28 October Oostelijk van het eiland Pililiou een vijandelijk convooi aange vallen en vier transportschepen tot zinken gebracht. In samenwerking met deze eenhe den slaagden tevens onze troepen er in een landing op de Noordkust van het eiland te volbrengen. HET CONFLICT IN DE GEREF. KERKEN Naar wij vernemen breidt het conflict in de Geref. kerken in de prov. Groningen zich al sterker uit. Naast de kerken van Overschild, Schildwolde, SchouWerzijl en Ten Post is thans ook die van Enumatil uit het kerkver band getreden. Deze kerk telt 1035 zielen en heeft als predikant ds. H. H. Schoemakers, die haar sedert 17 Mei 1925 dient en reeds ruim 66 jaar oud is. Onder de ruim 40 uitgetreden predikanten is hij de oudste. In Sappemeer en Zuidwolde (Gron.) vonden eveneens afscheidingen plaats. In laatstge noemde plaats zijn 3 ouderlingen uitgetreden en vergadert het uitgetreden deel Zondags in een boerenschuur. 26 Oct. hebben de uitgetre den kerken in de prov. Groningen hun eerste classicale vergadering gehouden. Ook in Harkstede en Roodeschool zijn groepen be zwaarden. BEROEPINGSWERK Geref. Kerken buiten kerkverband. Beroe pen en aangenomen naar Rotterdam-Zuid D. v. Houdt, cand. en hulppred. te Ysselmonde, die bedankte voor een ber. tot hulppred. te Voorburg-Rijswijk. Benoemd tot hulppred. te Rotterdam-O. J. F. de Weger, cand. aldaar. Aangenomen naar Bergschenhoek H. J. Schil der, cand. en hulppred. aldaar. Geref. Kerken. Benoemd en aangenomen als hulppred. naar Weesp. G. Rienks, cand. en hulppred. te Sappemeer. Ned. Herv. Kerk. Beroepen en aangenomen naar Veesen (Geld.) (toez.) G. Rienstra, cand. en hulppred. te Workum. Geref. Kerken. Bedankt voor de Krim J. J. v. Wageningen te Enter. Amsterdam dankbaar jegens Texel. Schip met verrassingen „In den nood leert men zijn vrienden ken nen" zullen de Amsterdammers hebben ge dacht, toen dezer dagen een boot uit Texel aan de Prins Hendrikkade meerde. Het bin nenkomen van een of ander vaartuig was en is voor Amsterdam waarlijk geen zeldzaam heid, maar ditmaal klopten de harten van vele hoofdstedelingen toch iets sneller dan ge woonlijk, omdat die zoo gewone boot een on der de tegenwoordige omstandigheden onge- wonen inhoud had: Amsterdam kreeg levens middelen,weliswaar in zeer beperkte mate, maar toch eenige uitkomst brengend, nu de voorziening aan zoovele bezwaren onderhe vig is. Wie zou in normale tijden zoo'n bescheiden schip hebben opgemerkt? Wie zou er dan in teresse hebben gehad voor het feit, dat er een hoeveelheid aardappelen en meel, groenten en olie werd aangevoerd? Breeroo's voorspelling, dat het kan verkëe- ren, is in vervulling gegaan. Niet langer heeft de Amsterdammer er geen erg in, wanneer er eetbare waren naar de hoofdstad worden ge bracht. Integendeel, de behoefte is groot en de mogelijkheden om hierin te voorzien zijn gering. Is het dan een wonder, dat er zooveel belangstelling was toen de Texelsehe boot De Vlijt aan de Prins Hendrikkade meerde Texel wilde Arnhem helpen, maar vernam van Apeldoorns burgemeester, dat er reeds voor de Arnhemmers werd gezorgd. Toen werd besloten Amsterdam te verrassen en De Vlijt werd bevracht met 75 ton aardappelen, 16 ton groenten, 6 ton meel, 2Y2 ton erwten en boo- nen, 350 Kg. schapenvleesch, 350 Kg. diversen zooals grutterswaren en 300 liter olie. Alles werd voor niets beschikbaar gesteld, gemalen, naar de boot gebracht en daarmede verzonden! Amsterdam is Texel dankbaar. De hoofd stedelingen, die er het meest behoefte aan hebben, zullen van de goede gave profiteeren. En zij zullen er van overtuigd zijn, dat de levensmiddelen getuigen van een .medeleven, dat ook later, wanneer Amsterdam niet meer op het binnenkomen van een boot vol ver rassingen let, werkelijk niet mag worden ver geten TERAARDEBESTELLING A. J. F. VIS. Velen waren Woensdagmiddag op de alge-^ meene begraafplaats aan de Kleverlaan bij eengekomen, om de laatste eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. J. F. Vis, in leven secretaris der afd. Haar lem van de vereeniging „Onze Vloot" en be stuurslid van de afd. Haarlem van het Ned. Genootschap tot Zedelijke verbetering der gevangenen. Aan de groeve, waar vele bloemstukken wa ren neergelegd, herdacht de heer De Jong, als vriend, hetgeen de overledene voor zijn gezin en vrienden beteekend heeft. De heer Vis was met zijn standvastig karakter een rots in dit woelige leven en liet zich leiden door zijn warme hart, waaruit het goede deel kwam, dat hij aan velen gegeven heeft. Namens allen be tuigde spr. zijn dank. De heer P. C. Wouctsma sprak als voorzitter van de afdeeling Haarlem van de Vereeniging „Onze Vloot" woorden van dank voor hetgeen de heer Vis gedaan heeft. Altijd was hij een ijverige secretaris en een prachtige samenwer- ker voor Indië, waar hij vele jaren gewerkt heeft. Spr. heeft hem leeren kennen als mede bestuurslid en later als- vriend; steeds was hij werkzaam en bereid hulp te verleenen. Na mens bestuur en leden bracht spr. den doode dank voor het vele werk, ten bate der afdee ling verricht. Mr. Th. F. Raedt, voorzitter, die met de heeren mr. C. Blankevoort, secretaris, W. P. J. Overmeer en C. L. Becking, het bestuur der afdeeling Haarlem van het Ned. Genootschap tot Zedelijke verbetering der gevangenen ver tegenwoordigde, zeide dat de afdeeling den overledene veel dank verschuldigd is voor het geen deze gedaan heeft. Stil en eenvoudig ging hij zijn gang, waarbij hij zich niet op den voorgrond drong. Zijn woord had gezag. Daar door heeft hij een groote plaats in het reelas- seeringswerk ingenomen. Noode nemen zijn medebestuursleden afscheid. Nadat een neef een afscheidswoord had ge sproken, dankte de heer De Jong, namens de nabestaanden voor de blijken van deelneming. Ds. H. C. Bartlema, predikant der Ned. Hervormde Gemeente te Heemstede, besloot de plechtigheid met het lezen van de zalig sprekingen en het bidden van het Onze Vader. ZONDAGMIDDAGCONCERT H. O. V. Op het orkest-concert dat de Haarlemsche Orkest Vereeniging Zondag 5 November in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem zal ge ven, zal als soliste optreden de violiste Lida Langerveld. Het orkest, dat onder leiding staat van Marinus Adam, opent met de ouverture „Iphigenia in Aulis" van Chr. W. von Gluek in de bewerking van Rich. Wagner. Hierna wordt de Symphonie No, 15 in Bes. gr. terts „La Reine" van Jos. Haydn ten gehoore ge bracht. Na de pauze speelt Lida Langerveld met begeleiding van orkest het vioolconcert No. 3 in b. kl. terts van C. Saint-Saëns. Tot slot volgt een uitvoering van de Ouverture „Oberon" van C. M. von Weber. INBRAAK AAN DE ZANDVAART TE HEEMSTEDE. Er werd een inbraak gepleegd in een schuur tje staande op een tuin ten Westen van De Zandvaart, waar diverse goederen, zooals rubberlaarzen, een stofjas, twee tuinwagens op luchtbanden en een dekzeil, werden ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. GEVONDEN VORWERPEN. Laarsje, Out, Ged. Raamgracht 13 B rd.; por- temonnaie. Hypotheekbank, Ged. Oude Gracht 65; port-emonnaie. Bureau van Politie, Smedestr.; rozenkrans, Hardesmit, v. 't Hofstraat 233; ro zenkrans, Sanders, Zijlstraat 3 rd.; tasch, Ras man, van Olststraat 12; want, v. d Eljnde, Oranjebooomstraat 144. Volksconcert der H. O. V, De proeve om op Woensdag-"1 namiddag een volksconcert te geven mag volkomen geslaagd' heeten; een volle zaal betuig de zijn instemming. Adam liet met gereduceerd) strijkorkest de graag gehoor de Kleine Nachtmusik van' Mozart uitvoeren, als inleiding van het programma. Nog min der dan bij de Unvollendete van Schubert ervaren wij biji dit charmante werk. dat het niet compleet is. De titel Sere nade wijst er echter op, dat het oorspronkelijk nog eeni tweede menuet moet gehad- hebben, wat trouwens ook bevestigd wordt door een ca talogus van Mozart's compo sities, door den componist zelf aangelegd. Maar de vier- deelige sonatevorm, waarin) Eine kleine Nachtmusik ons overgeleverd is, vormt een zoo- afgerond geheel, dat het ons doet vergeten dat het stuk niet beantwoordt aan zijn titel. Eni Mozart neemt ons nog verder in 't ootje; want wat hij als finale een Rondo noemt, is welbeschouwd een stuk in- hoofdvorm. Maar wat doet het er toe? Het is een allergees tigst muziekje, merkwaardig in evenwicht, ongekunsteld en toch knap, bevattelijk en toch boeiend. Het is kunst die iedereen bevredigen kan en, wanneer ze zoo frisch en pun tig vertolkt wordt als ditmaal het geval was, de bekorende kracht bezit waaraan men niet ontkomt. Een zeer belangrijk stuk uit Mozart's rijpste jaren is buiten, kijf ook het hoorn-concert in, Es, (K.V. 337), vermoedelijk het laatste van de vier con certen, die de componist voor dit instrument schreef; in ieder geval het interessantste en rijkst doorwerkte. De eer ste solist van het orkest, de heer Jo van der Beek kon er zijn vaardigheid mee demon- streeren en het orkest had een dankbare taak om het fijne partituurtje mee tot klinken te brengen. Men kan zich afvra gen hoe een hoornist in Mo zart's tijd deze solopartij op de primitieve waldhoorns van toen heeft kunnen realisee- ren. Zoo goed ais zeker heeft de componist het werk voor een hoornvirtuoos van uitzon derlijke beteekenis geschreven. En dan ligt ook het vermoe den voor de hand, dat het, op zoo'n natuur-instrument ge speeld, heel wat ruimer ge klonken zal hebben dan zoo als wij het nu te hooren kre gen. Want met ai de hulp middelen van het moderne in strument gaat er toch heel wat verloren van den echten waldhoorn-toon. Na de pauze bracht Adam. ons met het volledige orkest in de sfeer der Scandinaaf- sche Muze, met composities van Svendsen en Grieg. Van den eerste ging de legende voor orkest soort sympho- nisch gedicht Zorahayda, en van den tweede de eerste ^Peer Gynt-suite. Svendsen's goed georchestreerde parti tuur laat nog al wat invloeden van Liszt en romantische Franschen hooren, maar mist toch uiteindelijk een bepaald eigen Scandinaafsch karak ter niet. Evenwei is Grieg eeni sterker persoonlijkheid, al' meent men hem te kunnen na geven dat hij meestal kort van, adem is. Adam bereikte met het stuk van Svendsen een uitnemend! resultaat; dergelijke roman tische muziek ligt onzen diri gent toch eigenlijk het best. Gijs Beths verklankte heel fraai de solopartij De Pee- Gynt-suite had mede een goed en welverdiend succes. JOS. DE KLERK. Het zlekenvervoer te Haarieni. Velen zullen zich hebben afgevraagd hoe het met het ziekenvervoer te Haarlem, staat, nu er geen gas meer kan worden betrokken. Naar wij' vernemen is er een oplossing gevonden, waarvan een zoo goed mogelijk gebruik wordt gemaakt. Auto's zijn alleen, nog beschikbaar voor ernstige gevallen, doch overigens ge schiedt het vervoer door mid del van een rijwielbrancard. Als vanzelfsprekend draagt deze oplossing een noodkarak- ter, doch in ieder geval is de mogelijkheid om zieken nog tijdig te vervoeren gehand haafd.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1