Haarlemsche Courant Zware afweerstrijd op Walcheren. Centrale keuken leed aan kinderziekten Nieuwsblad voor Noord-Holland Gevechten bij Roosendaal. t NIEUWE BOTERBON. Moeilijkheden worden steeds opgelost. S89e Jaar?. No. 260 bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. Umuiden-O. Rembrand tl aan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 4 Nov 1944 (Jitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct„ per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. K 1297 Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte 3 November bekend: Het dappere garnizoen van ons bruggen hoofd ten Noord-Westen van Brugge is na felle gevechten op korten afstand om den commandopost van zijn bevelhebber, gene- raal-majoor Egerding, door den vijand over weldigd. Opofferende tegenstand biedende, heeft het in de zware gevechten der laatste weken ruim 50 vijandelijke tanks in den strijd op korten afstand vernietigd. Op het eiland Walcheren zijn onze troepen in het stedelijk gebied van Vlissingen en op de Westpunt van het eiland in zwaren af weerstrijd gewikkeld met voortdurende aan vallen en landingen. Marinebatterijen hebben zeventien groote landingsbooten van den te genstander vernietigd en den vijand zware verliezen toegebracht. Beveiligingsstrijdkrachten der marine heb ben voor de Nederlandsche kust twee Britsche torpedomotorbooten tot zinken gebracht en zes andere zwaar beschadigd. Ten Noord-Oosten van Roosendaal zijn onze troepen in strijd gewikkeld met vijandelijke formaties, die er in slaagden in ons hoofdge- vechtsveld binnen te dringen. In het woud van Hürtgen. ten Zuid-Oosten van Aken, hebben de Amerikanen met steun van tanks, onze stellingen aangevallen. De aanval stuitte na geringe aanvankelijke suc cessen. Fransche bataljons, die gisterochtend ten Noorden van Baccarat hadden aangevallen, werden teruggeworpen. Vastberaden tegen stand en tegenaanvallen van onze grenadiers hielden in de bosschen tusschen Meurthe en Moratgne den reheelen dag door met vrij sterke strijdkrachten aanvallende Amerikanen tegen. In Midden-Italië stond de dag bij voort durend regenweer in het teeken van succes volle eigen ondernemingen. Valschermjagers wierpen den vijand uit belangrijke heuvel stellingen ten Westen van Imola, grenadiers sloe?°n Britsche aanvallen voor onze nieuwe stekingen ten Zuiden van Fofli uiteen. Op den Balkan ontzegt de succesvolle af weerstrijd van onze troepen in het Stroemitza- dal evenals ten Noord-Oosten van Skoplje en Pristin de voortdurend aanvallende Bulgaren iederen opmacsch. Ook in het brongebied van de Westelijke Morawa sloegen onze formaties de bolsjewieken terug. Het Drinadal en het gebied tusschen Save en Donau ten Zuiden van Vukovar is van henden gezuiverd. Ten Noord-Westen van Kecskemet leveren Duitsche en Hongaarsche formaties een zwa ren strijd tegen bolsjewistische infanterie- en tankstrijdkrachten, die opdringen naar Boe dapest. In de gevechten hebben ook onze slagvliegers, ondanks slecht weer, met goed gevolg ingegrepen. In het gebied van Szolnok heeft de vijand bij felle maar vergeefsche aanvallen aanzienlijke verliezen geleden. Tusschen de Woudkarpathen en het Koeri- sche Haff is het slechts tot vergeefsche afzon derlijke aanvallen van den vijand in de Oos telijke Beskiden en bij Goldap gekomen. Het élan der vijandelijke aanvallen in Koerland is gisteren tengevolge van de doeltreffende Duitsche afweer verminderd. Aanvallende bol sjewistische formaties werden teruggeslagen of sne! weer in bedwang gehouden. Analo-Amerikaansche terreurbommenwer- pers met sterke bescherming van jagers, heb ben overdag Midden-Duitsch gebied benevens de steden Bielefeld, Duisburg en Trier aan gevallen. In verbitterde luchtgevechten en door afweergeschut werden 82 vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht be haalden nachtjagers en luchtdoelartillerie bij aanvallen van Britsche vliegtuigen op Dtissel- dorf met het neerschieten van 52 viermotorige bommenwerpers een nieuw afweersucces Daarmede verloor de vijand in de laatste 24 uur boven, Duitsch gebied 134 yliegtuigen. waarvan 108 viermotorige bommenwerpers. De strijd in ons land- Het eiland Walcheren is nog steeds het tooneel van zware gevechten. De Britten waren gedwongen hun bij West-Kapelle ge lande strijdkrachten voortdurend te verster ken. daar deze op de smalle duinruggen slephts weinig van hun zware wapens kon den meevoeren en steeds blootstonden aan het vernietigende Duitsche afweervuur. Zij trachtten hun aanvallen in de richting van Domburg door sterke formaties slagvlieg tuigen en zwaar scheepsgeschut te onder steunen, doch deze poging bleef zonder succes. De Geallieerden leden hierbij buitengewoon zware verliezen. Ook in Vlissingen gelukte het den Canadeezen niet de Duitsche verde digers achter hun barricaden en grendelstel lingen uit het Noordelijk deel der stad te verdrijven. Nadat de Anglo-Amerikanen he* hopelooze uit de ongewoon groote verliezen hadden ingezien, staakten zij hun aanvallen en Heten het slagveld wederom aan hun bombardementsformaties over, die een eens zoo bloeiende stad in puin en asch legden De Duitsche batterijen ondersteunen de taa; DOOR DE DUISTERNIS MISLEID. Gisteravond te ongeveer half zeven is een dame, die ddor de duisternis werd misleid in de Raamsingel gevallen, öelukkig waren er enkele jongelui in de nabijheid, die kordaat optraden, waardoor de drenkelinge spoedig op het droge kon worden gebracht. Zij bleek met den schrik te zijn vrijgekomen. Intus- schen bewijst dit voorval opnieuw hoe voor zichtig men 's avonds in de omgeving van het water moet zijn. e'n verbeten strijdende Duitsche batterijen, die tegenover een geweldige meerderheid van menschen en materiaal het bovenmen- schelijke presteeren, uitstekend. In Noord-Brabant bleef het verder rustig tot op een begrensden sector ten Noord- Oosten van Roosendaal na, waar het tot een verbitterd gevecht met de in de Duitsche linie binnengedrongen Canadeezen kwam. Mont gomery is hier op het oogenblik bezig, ten gevolge van de enorme verliezen, zijn for maties te hergroepeeren. De Duitsche troe pen konden op vele plaatsen hun stellingen verbeteren. Ten Noorden van Breda konden zij een penetratie opheffen. Bij deze operatie leden de Britten aanzienlijke verliezen. In het Zuid-Oosten - van ons land zetten de Anglo-Amerikanen hun oprfiarsch voor nieu we stormloopbewegingen op de Westgrens voort. Men kan aannemen, dat deze voor bereidingen thans zijn beëindigd. CONCERT CORRY BIJSTER EN TINY KAISER. Onder auspiciën van de H.O.V.-Concert- bureau Alphenaar, zullen de sopraan Corry Bijster en de pianiste Tiny "Kaiser een liede ren- en piano-matinee geven op Woensdag middag 8 November in het gebouw van den Religieuzen Kring, Eikenlaan 5 te Aerdenhout. Corry Qijster zal met pianobegeleiding lie deren zingen van: Fr. Schubert, Joh. Brahms, Rich. Strauss, A. Voormolen, G. H. G. von Brucken Fock en R- Mengelberg. Als piano-soli zal Tiny Kaiser ten gehoore brengen de „Papillons" van R. Schumann en de Prelude in Des-dur en de Polonaise in eis- moll van Fr. Chopin. Voor het tijdvak van 30 October tot 11 No vember zijn alsnog aangewezen de bonnen 1-34, 2-34, 3-34 en 4-34, welke recht geven op het koopen van 125 gram margarine of boter of 100 gram bak- en braadvet of rundvet naar keuze. DE TABAKSBONNEN R 11. Voor zoover de detaillisten intusschen be voorraad zijn of de tabaksproducten nog in voorraad hebben, dienen zij onmiddellijk tot aflevering daarvan aan hun klanten die bon R 11 van de tabakskaart bij hem hebben ingeleverd, over te gaan. Aardappelbon aangewezen. Voor de week van 5 l./m. 11 November 1944 zijn op de bonnen 1-65, 2-65 en 3-65 twee kg. aardappelen beschikbaar gesteld. Op de bonnen 4-65 van de kinderkaart één kg. Aflevering door den detailhandel mag eerst van 6 November a.s. geschieden. GEVONDEN VOORWERPEN. Actetasch, J. v. Meij, Spaanschevaartstraat 2. Ceintuur, Schulteis, Kleverlaan 144. Lorg net, Bur. van politie, Smedestraat 9. Karretje, Bureau Rijksstraatweg. Portemonnaie, R. Reus, Rijksstraatweg 1. Rozenkrans, Bouma, Oranjestraat no. 9. Rozenkrans, G. v. Essen, H. Mulierstraat 2. Schoeritje, E. Koopman, v. Egmondstraat 52. Boodschappentasch, Bureau van politie, Smedestraat. DIENST VOOR GEëVACUEERDEN. In de Immanuelkerk te Haarlem zal Zondagmiddag half vier een kerkdienst voor geëvacueerden worden gehouden, waarin ds. I. P. v, d. Waal zal voorgaan. Bijna drie weken is de Rijkskeuken, waar van de gemeenten Haarlem, Bloemendaal en Heemstede warm eten betrekken, ter verdee ling onder de inwoners, aan het werk en ge bleken is, dat de gebruikers tallooze klachten hadden. Terecht werd er geklaagd over het niet goed bereiden, over het feit, dat er op bepaalde plaatsen te weinig eten beschikbaar was en tenslotte, dat men af en toe langen tijd moest wachten, voor men aan de beurt was. Het gevolg van deze kla'chten is, dat het aantal te bereiden porties sterk ver minderd is en teruggebracht is van 72.000 voor Haarlem en omgeving (waarvan 60.000 voor de stad) tot 42.000 porties. Zij, die belast zijn met de regeling van de Centrale Keuken, zijn er zich van bewust, dat er fouten gemaakt zijn, doch de meeste hadden niet voorkomen kunnen worden. In een gesprek dat we met den heer H. J. van der Eijnden, directeur van de Rijkskeuken, hadden, deelde deze ons mee, dat men enkele dagen voor het inwerking treden van de uitreiking veel voorbereidend werk had te verrichten en op Maandag 16 October moesten er 72.000 porties gereed gemaakt worden. Voor dat doel werden eenige noodkeukens ingericht, waarvan het personeel zich nog moest inwerken. Het uit reiken der bonnen leverde moeilijkheden op, daar de verkoopers niet over voldoend mate riaal beschikten. Bovendien waren de distri butiebonnen niet bekend, zoodat de gebruikers zich zonder resultaat meldden. Dan beschik ten de gemeentebesturen over krachten, die niet voldoende routine hadden, zoodat stag natie in de eerste dagen niet uitgesloten kon worden. De heer Van der Eijnden vervolgde, dat de klachten, benevens het beschikbaar stellen van een halven litervin plaats van drie kwart en het inleveren van de distributiebonnen, waarvan in het bijzonder de groentenbon voor talloozen aanleiding is geweest, hun eten niet 'langer van de Centrale Keuken te be, trekken. Daardoor is het aantal porties sterk gedaald, doch het beteekent tevens, dat de organisatie het publiek beter kan bedienen. De reserve-keukens zijn daarom uitgescha keld. zoodat et alleen voor het gewone eten bij de St. Vincentiusvereeniging en in het Openbaar Slachthuis gekookt wordt. Dan blijven de keukens van Brinkmann (maagpa tiënten) en van De Sierkan (zuigelingen) in werking. Gebleken is reeds, dat het publiek beter te vreden is. In de eerste plaats is men er toe overgegaan, de aardappelen vooraf wat te schrappen, waardoor er minder schilletjes in den stamppot komen. Dan hebben de onder wijskrachten, die zich bereid hebben ver klaard. het eten uit te reiken, wat routine opgedaan en weten nu wat een halve liter is. In het begin werd er onwillekeurig te veel en ook te weinig gegeven, zoodat er bevoor rechten en gedupeerden waren. Gehoopt wordt, dat hieraan een einde is gekomen. Verder zijn de leden van het personeel cler N.Z.H., die o.a. voor het vervoer zorgen, be ter ingewerkt. Men moet niet vergeten, dat hoofdzakelijk met handwagens gewerkt wordt, zoodat het eenigen tijd duurt, voordat het eten uit de teuken de uitreiklokalen bereikt. Als er nog een stagnatie bijkomt, moet het publiek lang wachten. Het is voorgekomen, dat er 'e^iorgens eten te kort was en 's middags was er- meer dan voldoende. Dat was dan aan het publiek te wijten, dat opgegeve» had 'ewwridags te ko men, doch het Verscheen op een ander uur. Dit hoopt men te ondervangen door op de bonnen te vermelden „ochtend" en „middag". Ook trokken Haarlemmers naar een ander uitreiklokaal dan waarvoor zij waren aange wezen. Daardoor ontstonden eveneens moei lijkheden. Verwacht wordt daarom, dat het publiek zich houdt aan het uitreiklokaal en den tijd, waardoor een nog vlotter verloop tege moet gezien wordt. De commissie van advies voor de Centrale Keuken had verwacht, dat de verkoop van het aantal porties eerder zou stijgen dan da len. De ervaring heeft echter geleerd, dat tal looze stadgenootèn een proef hebben willen nemen, hoewel zij nog in staat waren zelf voor hun eten te zorgen. 2ij zijn echter te leurgesteld en trekken zich terug. De keuken is evenwel een noodmaatregel en bestemd voor hen, die door het staken van de gaspro ductie en het ontbreken van voldoende brand stof, niet in de gelegenheid zijn, te koken. De heer Van der Eijnden merkte op, dat er een verkeerde opvatting heerscht over de grootte van de porties. Velen denken, dat zij te weinig ontvangen, doch dat is onjuist. Ver strikt wordt in ieder geval het minimum van de rantsoenen, doch meestal iets meer. Om organisatorische redenen is het onmogelijk de bonnen voor vervangingsmiddelen in ont vangst te nemen, doch het publiek krijgt in het eten toch jusblokjes e.d. Boter en vet worden in het eten niet verwerkt, omdat de bonnen niet ingeleverd zijn. Als men echter zelf een beetje margarine^n de portie ver werkt, wordt ze smakelijker. Dat geschiedt ook met toevoeging van zout, azijn, e.d. Er wordt zoo weinig mogelijk zout of azijn ge bruikt, daar de een er meer van houdt dan de ander. Ook wordt de soep smakelijker, als er een gebakken uitje door gedaan wordt. Een en ander hangt natuurlijk af van het ini tiatief van de huisvrouw. Voor Zondag a.s. is wat vleesch beschikbaar, dat door het eten verwerkt wordt; het publiek moet echter niet verwachten, dat het veel ontvangt, doch proeven zal het dat wel kunnen. De hoeveel heid van de portie is teruggebracht tot een halven liter, doch men krijgt een compactere massa dan in de eerste weken. Het publiek kan er verzekerd van zijn, dat het niet minder ontvangt, dan het zelf op de bonnen kan koo pen. De keuken mag dus 2 kg aardappelen verwerken, een hoeveelheid, waarmee dp huis vrouw zich ook tevreden moet stellen. Voorts zal de keuken alleen werken als er voldoende groenten en aardappelen aangevoerd worden. Komt daarin stagnatie, hetgeen de Haarlem mers,.die niet van de keuken gebruik maken, in dat geval ook zullen ondervinden, dan werk* men onder moeilijkheden. Op het oogenblik zijn de vooruitzichten daaromtrent niet somber, alleen dient men er rekening mee te houden, dat uitsluitend die groenten verwerkt kunnen worden, welke uit de pol ders naar de ,stad aangevoerd worden. Op veel variatie mag men dus niet rekenen. Nu het aantal porties sterk verminderd is, kan een goede administratie worden opge bouwd. Breidt het aantal porties zich uit, dan kan daarin gemakkelijk worden tegemoet ge komen, beter dan in de eerste dagen, toen een te groot aantal klanten zich had aangemeld. Ook zal een regeling getroffen worden voor de inlevering van distributiebonnen. Binnen kort zal men eenmaal een kaart voor tien da gen kunnen koopen en dan wordt er in plaats van Maandag tot en met Zaterdag verkoch* van Donderdag tot en met Woensdag. Enkele dagen na het bekend worden der bonnen kunnen ze worden ingeleverd en de huisvrouw heeft gelegenheid ze rustig in haar woning af te knippen. Het informeeren der nummers aan de uitreiklokalen komt daardoor te ver vallen. Ophalen van vuilnis. Schilleriophalers worden ingeschakeld. Het is de bedoeling van de Gemeentereiniging het huis vuil bij de Haarlemmers weer te laten ophalen, waarvoor zij de medewerking heeft inge roepen van schillenophalers. Dezen zullen tegen betaling van een bedrag éénmaal per week langs de huizen komen, om het vuil te halen. Comité van aanbeveling H. O. V. Daartoe aangezocht door het directorium, dat ad interim het bestuur der Haarlemsche Orkest Vereenigiing waar neemt, heeft de heer Johan Spoor een comité van aanbe veling gevormd Dit heeft in hoofdzaak ten doel het regel matig bezoeken der concerten van de H. O. V. zooveel mo gelijk te bevorderen, niet al leen momenteel, doch ook later, wanneer het wederom - mogelijk zal zijn leden- en „volksconcerten, oratoria, pae- dagogische- en jeugdconcerten te geven, en tevens, onder auspiciën van de H. O. V., recitals te organiseeren. Op uitnoodiging van den heer Spoor zijn de volgende dames en heeren als lid tot het comité toegetreden: mej. J. Berdenis van Berlekom, mr. B. J. Besier, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, jhr. P. J. Boogaert, mr. C. G. Bijleveld, mr. M. A. van Eek, G. D. Gratama, F. W. B. de Haas, baronnesse C. van Hardenbroek, mej. C. M. Heerkens Thijssen, notaris D. M. Klijzing, G. J. C. Koot, dr. K. Lubberink, mej. A. Maar schalk, dr. W. M Naessens, dr. J. A. G. Roeters van Ler.- nep, P. «L Schuijer, dr. C. Spoelder, jkvr. E. J. Strick v. Linschoten en mevr. Lida Vo- renkamp-Langerveid. ZEVEN KONIJNEN EN DRIE DAMESFIETSEN GESTOLEN In een werkplaats aan den Scheepmakersdijk had B. vijf konijnen van zich zelf en ver der stonden daar een konijn van M en een van H., die ook in het bezit was van drie damesfietsen. Dezer dagen is in de werkplaats ingebroken, waarbij de konijnen en de damesfietsen gestolen zijn. KOLENHANDELAAR VER MIST GENERATOR- ANTHRACIET. Door een defect raam heeft men zich toegang verschaft tot een pakhuis van een kolen handelaar aan de Houtmarkt, waar gestolen zijn 7000 K.G. generator-anthraciet. GOUDEN HUWELIJK H. G. KLESSER. Het echtpaar H. G. Klesser en T. F. Berendrecht, wonen de Leliestraat 24, herdenkt Dinsdag 21 November den dag, waarop een halve eeuw gele den de reis in de degelijk» huwelijksboót werd aanvaard. De 76-jarige bruidegom, die gedurende 28 jaar bij de f.T.T. zijn werkzaamheden vervulde, geniet evenals zijn 75-jarige echtgenoote nog een goede gezondheid Hun gezin werd in de achterliggende periode vermeerderd met vier dochters. HET CONFLICT IN DE GEREF. KERKEN. In de Geref. kerk van Sche- veningen hebben zich vier ouderlingen en drie diakenen vrijgemaakt van de taaluiter* der Synode en de gemeenta al.» wettige kerkeraad in een vergadering bijeengeroepen. Thans zijn er in Groot-'s-Gra- venhage vrijgemaakte Geref. kerken te Oost, West, Loos- duinen en Scheveningen. ter wijl ook te Rijswijk «a te Voorburg vrijgemaakte Garef. kerken :9|n ontsta»^ BEROEPINGSWERK. Ned. Herv. kerk: Drietal te WinterswJk (4e pred. pij P. W. v. Arkeï te Edam; R. van Gelder te Jerwerd en J. Y«r» Rossum te Terwolde. Aange nomen naar 's-Gravenland J. F. Röth te Hilversum. Chr. Geref. kerk: Bedankt voor Zeist M. Holtrop te Hil versum. Ev. Luth. kerk: Benoemd tot hulppred. te Utrecht F. C. G. H. Kok. prop. te Utrech:. Rem. broederschap: Aange nomen naar Boskoop-Wad- dinxveen P. D. Van Roijen, prop. te Amsterdam. Geref. kerken: Beroepen te Bunschoten-Spakenburg (2de pred. pi.) H. Torenbeek te Driebergen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1