Haarlemsche Courant Nieuw front op Noordelijken Maas-oever Gevechten bij Moerdijk- bruggehoofd. Moord op Britsch Minister. De twee daders gegrepen. Een rede van Stalin. 289e .Taarg. No. 263 X x Bureaux. Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Woensdag 8 Nov. 1044 CJitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 et., per mndr 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks K I"1*"7 Het Duitsche weermachtbericht van Dins dag luidt Het garnizoen van Duinkerken heeft krach tige op een smal front uitgevoerde aanvallen op het Oostelijk front der vesting uiteen geslagen en daarbij 16 der aanvallende tanks vernietigd. De vijand leed zoo zware ver liezen, dat hij zijn aanvallen niet voortzette, In de duinen aan de Noord-Westkust van Walcheren en om Middelburg zetten Duit sche troepen hun aanval, die door de zware verliezen van den vijand loonend wordt, voort. Aan de dappere volharding "der garnizoe nen van onze bruggenhoofden aan den^be- nedenloop van de Maas is het te danken, dat de kern van onze formatie over het Hollandsch Diep en de Maas kon worden teruggebracht en een nieuw front op den Noordelijken oever opgebouwd kon worden. De door den vijand nagestreefde vernietiging der in Noord-Bra bant strijdende formaties is daarbij mislukt Sedert herbegin van den slag in het gebied van Antwerpen en in Noord-Brabant heeft het daar strijdende leger in uiterst zwaren bijna onafgebroken strijd 883 Canadeesche- en Engelsche tanks vernietigd. Vijandelijke aanvallen op het bruggenhoofd van^Moerdijk: werden uiteengeslagen. Door concentrische aanvallen van Duitsche tanks en grenadiers in het penefratiegebied van Gerliter werd wederom terrein van den vijand gezuiverd en de omsingeling der afge sneden groepen Amerikaansche strijdkrach ten hechter gesloten. Vijandelijke ontlastings- aanvallen stortten ineen. 15 Tanks van den tegenstander werden vernietigd, 3. andere en talrijke voertuigen werden buitgemaakt en 7 slagvliegers werden door troepen van het leger neergeschoten. Ondanks het gebruik van overmachtige strijdkrachten tusschen St. Die en Baccarat kon de vijand slechts op enkele plaatsen den Westelijke oever van de Meurthe bereiken. Door het Duitsehe geconcentreerde afweer- vuur leed hij zware verliezen. Het storingsvuur der V. 1 op Londen gaat verder. Uit Midden-Italië wordt toenemende i vechtsactiviteit in de bocht ten Noorden van Roccas Cassiano gemeld. De versterkte poging van de Bulgaren om door onze stellingen tusschen het dal van de Stromisza en het gebied ten Noord-Oosten van Mitrovica heen te stooten, heeft ook gisteren geen successen opgeleverd. Voor Budapest bleef de' toestand tengevolge van Duitsche tegenaanvallen op de diepe flank van de Bolsjewisten ongewijzigd en is er een ontspanning ingetreden. In de gevechtsruimte bij Solnok drongen de Bolsjewisten verder VIJFDUIZEND ZEEUWEN. Een afscheidswoord, zwaar van leed en zwaar van roLw worde vandaag gebracht aan de nagedachtenis van de vijfduizend bur gers, die tengevolge van de krijgshandelingen op Walcheren gedurende de eerste dagen van deze week den dood hebben gevonden. Een afscheidswoord, dat ons het besef wil verle vendigen van de offers, die de wereldoorlog thans ook van ons land is beginnen te vragen. Brabant, Limburg, Arnhem, ze telden hun dooden bij honderden. Deze duizenden zullen helaas de laatsten niet zijn. Twintig eeuwen en langer heeft de Zeeuw- sche landszoon den strijd tegen het water ge voerd en bijna altijd was hij overwinnaar in den strijd, een strijd, die dit ras van stoere, op God en eigen krachten vertrouwende men- schen vormde en het symbool schiep van den leeuw, die worstelde maar triomfeerde maar menschelijke kracht is niet bestand ge bleken tegen een bombardement van twee etmalen achtereen, dat dammen en dijken ontzette. Razend moet het zoute water het zoete land zijn binnengegolfd en wie ooit een watersnood heeft meegemaakt kan zich een voorstelling maken van de kracht, waarmede de golven al wat daar achter de dijken lag en leefde moet hebben meegesleurd in den dood. Misschien rijst vandaag de kreet in het land: O, God, zóó hebben wij het niet gewild •toen wij smeekten om invasie in dit land. Wij hadden het ons anders, zooveel minder gru welijk voorgesteld dan thans aan de Zeeuwen is bezocht en dat, wie zal het zeggen, ook ons te wachten staatmen weet het nu, men ziet en ervaart het nu: als de mensch de natuurlijke elementen ontketent en de menschelijke hartstochten den vrijen Voop laat dan heeft het leven uit. Dan strijkt de dood over het land. Dan heerschen nood en verderf. Mogen wij allen in de dagen van beproeving, die thans voor geheel ons volk zijn aangebro ken, de kracht vinden tot dulden en volharden tot betere tijden ons bereid vinden, den waan van het verleden te onderscheiden van een klaar besef der werkelijkheid. En in dat ver trouwen wijken nationale verschillen voor nationale verbondenheid en gedenken wij in nationalen rouw onze gedoode volksgenooten, die leefden en werkten als wij, recht hadden op levensgeluk als wij en hun land en hun volk op hun wijze hebben gediend. Moge het offer van hun leven niet vergeefs zijn ge bracht maar medewerken aan de komst van «en betere wereld en een betere menschheid. l D. naar het Noorden, doch konden slechts on belangrijke terreinwinst boeken. Duitsche en Hongaarsche. slagvliegers hebben overdag en des nachts met succes ingegrepen en den regenstander zware verliezen toegebracht. Aan de Theiss zijn tegenaanvallen tegen den overgestoken vijand aan den gang. Plaatse lijke acties aan de Oostgrens van Slowakije mislukten evenals de aanvallen op een breed front ten Zuid-Westen van de Duklapas. In Oost-Prui.schen werd het gebied rond het meer van Goldap van Bolsjewisten ge zuiverd. Het élan van den vijandelijken stormloop ten Zuid-Oosten van Libau verminderde. Daarentegen zetten de Bolsjewisten in het gebied van Outs hun grooten aanval vpejrt. Duitsche grenadiers verijdelden de in "net voornemen liggende doorbraak en brachten de Bolsjewisten na geringe aanvankelijke successen tot staan. Anglo-Amerikaansche. vliegers hebben hun uitgebreide aanvallen op het Ruhrgebied voortgezet. Na den zwaren aanval op Bochum in den nacht van 4 op 5 November was Gelsenkirchen gisteren en in den afgeloopen nacht het doel der formaties Geallieerde bommenwerpers. Verder werden de woon wijken van Neumunster, Hamburg, Weenen en Koblenz vrij zwaar getroffen. Jagers en afweergeschut der luchtmacht schoten 55 vliegtuigen, waarvan 53 vier-motorige bom menwerpers neer. De s|rjjd in ons land. Gistermiddag werd gemeld Van de Duit sche soldaten worden bovenmenschelijke krachtsinspanningen gevergd in den strijd op Walcheren tegen de Anglo-Amerikanen en tegen het steeds vertier het eiland over- stroomende zeewater. Desondanks gelukte het den Duitschen troepen de Geallieerden ten Oosten van Domburg terug te slaan en ten Noorden van Vlissingen den straatweg naar Middelburg af te grendelen. Aan de lan dingshaven wordt eveneens verbitterd ge streden. Ook ten Zuiden van de Bergsche Maas concentreeren zich de gevechten op enkele straatwegen, die door het overstroom de land voeren. De Geallieerden lijden hier zware verliezen, aangezien iedere boerderij stormenderhand genomen moet worden. Bij zonder zware verliezen leden de Poolsch'e eenheden ten Noorden van Roosendaal. De fanatieke afweerstrijd van de Duitsche bezetting op Walcheren duurde ook in den loop van 6 November met onverminderde hevigheid voort. In de late middaguren ge lukte het den Canadeezen Middelburg bin nen te dringen, waar zware gevechten met Duitsehe achterhoeden zijn ontbrand. Het gros der Duitsche troepen distancieerde zich Noordelijke richting en vereenigde zich met de in. Oost-Kapelle bevindende strijd krachten. In de vroege morgenuren van Dins dag zijn formaties vaij het Britsche leger ook naar het eiland Schouwen overgestoken. Aan het front ten Zuiden van de Maas be vinden zich Duitsche troepen in zwaren strijd tegen strijdkrachten van 9 vijandelijke infan teriedivisies en 6 pantserbrigades. Het gros der Duitsche troepen is het gelukt zich op den Noordelijken oever i van de Maas terug te trekken. Uitnoodigingen. Zooals wij reeds mededeelden, heeft De Gaulle Roosevelt en Huil tot een bezoek aan Parijs uitgenoodigd. Roosevelt, zoo wordt na der gemeld, heeft de invitatie voor een nader te bepalen datum aangenomen. De Engelsche pers bericht, dat Eden bezig is met de voorbereidingen voor een conferen tie van Churchill, Roosevelt en Stalin. Mor- gentidningen ontleent hieraan de onderstelling, dat deze conferentie in de tweede helft van November te Londen zal worden gehouden. Protest der Rijksregeering. Inzake het schenden van het Roode Kruis. Het Auswartige-Amt heeft een nota gepu bliceerd, waarin de Rijksregeering protesteert tegen de herhaalde schendingen van het Roode Kruis. Aanvallen op lazarettreinen, lazaretschepen, op weerlooze gewonden en op verplegend personeel, zelfs op Zweedsche- en Spaansche Roode Kruis-schepen zijn veel vuldig voorgekomen. De Rijksregeering eischt, dat de Britsche regeering haar strijdkrachten strengere in structies zal geven zich eindelijk te houden aan de voorschriften der Internationale Haag- sche Conventie. Nieuws uit de krant van Dinsdag. In 'het Duitsehe Weermaehtbericiht werd medegedeeld, dat de Duitsche troe pen zich na verbitterde gevechten aan den benedenloop van de Maas op eenige vrij kleine bruggehoofden terugtrokken en de bruggen van den Moerdijk volgens de plgnnen werden opgeblazen. Op Walcheren culmineerden de bui tengewoon verbitterde afweergeveohten tegqn de veelvuldige overmacht van aan- valren in defi strijd om een versperring bij Arnemuiden. De verliezen der burgerbe volking van Walcheren zijn buitengewoon groot. Nadat de Duitsche troepen waren overgezet werden de belangrijke verbin dingen van het Hollandsch Diep opgebla zen. Naar Reuter meldt is Maandagavond te Cairo een aanslag met doodelijk gevolg ge pleegd op den Britschen* minister voor het Midden-Oosten, Lord Moyne. De daders zijn gearresteerd. Minister Mohammed Maher Pasja heeft Maandagavond het kabinet in buitengewone zitting bijeengeroepen. Alle hoogere ambte naren der Egyptische en Britsche politie nemen aan het onderzoek deel. Officieel wordt te Caïro medegedeeld, dat de personen, die den aanslag op Lord Moyne hebben gepleegd, geen Egyptenaren zijn. In een door de Egyptische rege^ring uitgegeven foïmeele verklaring wordt gezegd, dat de regeering „verontwaardigd is over de mis daad". Nader wordt gebeld, dat de aanslag ge schiedde door twee mannen, die na den aan slag op rijwielen trachtten te ontkomen, doch bij een der Nijl-bruggen gegrepen werden. De minister werd vlak bij zijn woning neer geschoten. Uit Stockholm wordt gemeld: Churchill heeft in het Lagerhuis naar aanleiding van den moordaanslag op Lord Moyne te Caïro een verklaring afgelegd. Het parlement en het volk hebben een zwaar verlies geleden door den dood van Lord Moyne. Wij hebben tot dusver nog geen officieele inlichtingen ontvangen, waardoor wij een aanwijzing om trent de motieven van den moordaanslag zouden kunnen krijgen. Het huis zal de meest volledige inlichtingen ontvangen zoodra deze beschikbaar zijn Radio Caïro meldt, dat de beide plegers van den aanslag bij het verhoor in het He- breeuwsch antwoordden. Gemeld wordt, dat Stalin naar aanleiding van den 27en verjaardag van de Octoberrevo- iutie een rede gehouden heeft, waarin hij een militair overwicht van den toestand heeft ge geven. Hij zeilde daarbij o.a., dat het Roode leger den geheelen last der gevechten alleen moest dragen, waaruit hij het recht meent te kunnen afleiden, dat het Roode leger „de overwinningsbanier in Berlijn zalhijschen". „Er bestaat reden, aan te nemen", zoo zeide Stalin, „dat dit in de nabije toekomst zal ge schieden". Ten aanzien van het binnendringen van het Roode leger in Noord Noorwegen, verklaarde Stalin, dat het hier een geallieerd plan be treft. Stalin zeide vervolgens, dat alles wat zich heeft afgespeeld terug te brengen viel tot de besluiten van de conferentie van Teheran. De daar genomen besluiten zijn automatisch in daden omgezet. Hij liet daarbij doorscheme ren, dat reeds destijds de militaire plannen in dien zin waren vastgelegd, dat de bondge- nooten der Sovjet-Unie hun aandeel aan de bloedige offers moesten overnemen, waardoor ook voor het Roode leger een zekere ontlas ting ontstaan is. Aan het slot zijner rede verklaarde Stalin zich tegen een internationale organisatie als den Volkenbond, „waaraan wij een zoo treu rige nagedachtenis hebben". Daarentegen sprak hij zich uit voor een organisatie die be schikt over alle effectieve mogelijkheden, zon der in bijzonderheden te preciseerenhoe hij zich een dergelijk instrument van veiligheid voorstelt. De presidentsverkiezing in Amerika. Reuter meldt omtrent de Amerikaansche presidentsverkiezingen, dat de afzonderlijke resultaten, die tot Dinsdag 19.15 uur beschik baar zijn, aantoonen, dat Roosevelt aan het hoofd gaat in 10 staten met 92 kiesmannen tegen Dewey in 7 staten met 84 kiesmannen. Herderlijk schrijven der Duitsche bisschoppen. De Katholieke bisschoppen van West .en Zuid-Duitschlanc! hebben in een herderlijk schrijven zich tot de geloovigen gericht en hen aangespoord zich offervaardig te plaatsen achter het front Zij spreken in dit schrijven hun dank uit voor de doeltreffende verdedi ging der soldaten, vooral tegen den storm loop van het Bolsjewisme. Moge het'doör deze inspanning gelukken een eerwaardige en zegenrijke overwinning te bevechten. VOEDSELNOOD IN SOVJET-RUSLAND. Luitenant-kolonel Olmstead, plaatsvervan gend gemachtigde voor de voedselvoorziening in oorlogstijd heeft in opdracht der Ameri- kaanscne regeering een reis gemaakt naar de Sovjet-Unie. Bij zijn terugkeer verklaar de hij, dat de voedselvoorziening in Rusland ongelooflijk moeilijk was en dat het land nog minstens drie jaar na den oorlog voedsel- leveranties uit de Vereenigde Staten noodig zal hebben. CAROLINE VAN DOMMELEN 60 JAAR. De bekende actrice Caroline van Dom melen hoopt Donderdag 9 dezer haar zes tigsten verjaardag te vieren. De Hoofd-inspectie voor de Lucht bescherming vraagt: U maakt brandbommen toch on schadelijk, maar blijft van aüe andere onbekende projectielen af en leert dat ook aan Uw kinderen? Aanrijding op Soenda plein. Politie verzoekt om inlichtingen. Op het Soendaplein te Haar lem heeft zich 6 November 's avonds zeven uur een aanrij ding voorgedaan, waardoor dv* 41-jarige Haarlemmer A. K. ernstig werd gewond. K. werd door een vrachtauto aangereden, met het gevolg, dat hij aan buik en hoofd verwondingen opliep, terwijl zijn rijwiel werd bescha digd. Het was noodzakelijk hefc slachtoffer met een ziekenauto naar het Groote Gasthuis te Haarlem over te brengen. Zooals bleek was de bestuurder van de vrachtauto doorgereden. Be oer zaak van het ongeluk is nog niet bekend. De waarnemend politie-presi- dent te Haarlem verzoek allen, die getuige van de aanrijding wa ren, zich ten spoedigste aan het bureau Rijksstraatweg no. 24 te Haarlem te melden. VESTIBULEDIEFSTAL Uit een vestibule aan de Perseus straat in Haarlem zijn van een kapstok een grijze damesmantel en een grijze heerenjas gestolen HAARD EN EEN BAKFIETS GESTOLEN Bij de politie is aangifte ge-' daan van diefstal van een bak fiets en een haard uit een pak huis aan de A. L. Dyserinckstraafc De eigenaar was een beubelma ker; vermoedelijk heeft men zich met een valschen sleutel toegang tot het pakhuis ver schaft. AARDAPPELEN VERDUIS TERD TEN NADEELE VAN DE CENTRALE KEUKEN Aan een wassoherij te Haar lem v/aren aardappelen bezorgd bestemd voor de Centrale Keu ken. Dezer dagen moesten vijf tig kisten, ieder bevattend 15 kg. aardappelen gebracht worden naar het Openbaar Slachthuis, doch ze zijn daar niet aangeko men. Daar hier vermoedelijk sprake is van verduistering, is aangifte gedaan bij de politie. IN DE NIEUWE GRACHT VERDRONKEN Zondagmorgen verliet een zes en veertig, jarige Haarlemsche blpemenkoopman zijn woning en bezocht in den loop van den dag enkele café's. Des avonds heeft hij zich naar huis willen bege ven, doch vermoedelijk is hij misleid door de duisternis en is in de Nieuwe Gracht gevallen- Dinsdagmiddag zag een schipper, die door deze gracht voer, een lijk drijven. De politie werd ge waarschuwd, die het stoffelijk overschot op het droge bracht. Het bleek, dat het slachtoffer de bloemenkoopman was. Ambtenaren deden hun plicht niet Dezer dagen vervoegden zich bij een Haarlemschen bont koopman de veertig-jarige J. L„ alhier en de zes en dertig jarige A. J. v. O. uit Aerden- hout, beiden ambtenaar van de prijsbeheersching, om proces verbaal op te maken, daar de handelaar goederen tegen een te hoogen prijs verkocht en goederen-niet geprijsd had. De bontverkooper hield een ge sprek met het tweetal en stopte in een actetasch van een der ambtenaren een bedrag van 1000 Na hun vertrek ver deelden zij het geld. Later kwamen de ambtenaren weer in den winkel, omdat zij van een overtreding gehoord had den. Een woordenwisseling ontstond en het gevolg was, dat de bontverkooper zich in ver binding stelde met de politie-. Vervolgens zijn de ambtena ren aangehouden, verdacht van het feit, dat zij door het aan nemen van een geschenk hun plicht niet hebben vervuld» GEORGE VAN RF.NESSE SPEELT MET DE H.O.V. Zondagmiddag zal de Haar-^ lemsche Orkest Vereeniging een buitengewoon orkest-con cert geven in de Gemeentelijke Concertzaal. Er zal een ro mantisch programma worden uitgevoerd. De solist is de pia nist George van Renesse, dia met orkestbegele:dina het pia noconcert in a. kl. terts Van R. Schumann zal vertolken. Het orkest, dat onder leiding staat van Marinus Adam, opent met de Ouverture ..Eurvanthe" van -C. M. von Weber. Hierna volgt het pianoconcert van R. Schu mann. Na de pauze wordt de Svmphonie no. 5 in e. kl. terts .Au3 der Neuen Welt" van A, Dvorak uitgevoerd. BEROEPINGSWERK. Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot hulppred. te Groningen J. W. Sepmeijer, voorg. afd. Ver. v. Vrijz. Herv. aldaar. Bedankt voor Rotter- dam-Overschie A. Sonneveld t9 Terheijden.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1