JUWEELEN SIERADEN H.W. Dames, Kniisstr. 19 INSTITUUT „ERASMUS" VOOR VERKOOP VAN NAAR HET LID VAN DE DIAMANTBEURS HAARLEM Burgerlijke Stand. Haarlem, 6 Nov. 1944 Bevallen: 1 Nov.: T DolstraBerkhout, d 2 Nov.: M. J Jacobsvan der Vossen, d 3 Nov.: J. A. GrandeBout. z. C. Dahlkamp Rood, d. J. DieperslootSchippers, d Nov.: M..J RoosenRemer, z. W Louwerens Petri, d. M. J. WestendorpKok, z. C de VriesBroersz, z. 5 Nov.: G. RippenBos, z B. W. van WeteringPisa, z. 6 Nov.: C. G van OostenWijnands, z. G. M. T. Zonne veldHendriks, d. Overleden: 2 Nov.: D Philippo, 75 j. Leid- schestraat. E. F., 2 d., d. van T C. Droogh Kamperlaan. 4 Nov.: J. Sluizeman. 39 j. Spionkopstraat. M J H., 7 j., z. van M. de Bont. Zwaardstraat. 5 Nov.: J. J. Bensink- Claus. 46 j., Kennemerplein. T. Vermeer. 51 j A. L. Dyserinckstraat. Ondertrouwd: 6 Nov.: H. H. Koster en A C. Dieters RIJKSCOMMISSARIS BEZOEKT VERSCHILLENDE PLAATSEN. Gedurende het weekeinde heeft de Rijks minister Dr. Seyss-Inquart weer in verschil lende steden in het Zuid-Westen des lands vertoefd, onder meer in Hilversum en Dor drecht. Ter gelegenheid hiervan bracht hij ook een bezoek aan het gebied ten Zuiden van de Moerdijkbrug en voerde hij besprekingen met militaire dienstinstanties in het gebied Moer dijk-Zevenbergen. PRIJSOPDRIJVING. Tegen een winkelier in de Indische Buurt te Heemstede is proces-verbaal opgemaakt ter zake het te duur verkoopen van zout. Hij bfe rekende namelijk prijzen varieerend van f 3,50 tot f 6,per Vz k.g. GEÏNTERNEERDE BURGERS IN NED. INDIë. Het Ned. Roode Kruis ontving wederom op gaven van in Ned. Indië geïnterneerde bur gers van Ned. nationaliteit. Van de volgende geïnterneerden konden de adressen der naaste familiebetrekkingen of van andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Bakker, 50, werkzaam bij een hank; Edix- hoven, G. H., 24, werkzaam bij scheepvaart mij.; Sanduse, M., 73, ambtenaar: Santing, Albert, 51, zonder beroep; Saras, B„ 63, klerk; Sark, W., 28, werkzaam op kantoor; Schaap, Jacobus. 48. employé bij een mij.; Schabracq, S. E., 56, handelsman; Schack, J. H. C. van. 52, gepensionneerd; Schaik. J. G. van. 58, verpleger; Schaikuijk, V. J.. 46, kok; Schaper- kotter. A. Wu 18. student; Schark. Jacobus van, 36. schepeling; Schattenkerk, B. H. W. T., 51, openbaar aanklager; Scheening. E. D.. 55, zonder beroep; Scheffer F P. M., 46. werk zaam bij een mii.: Scheffer. M. C. «J., 52. schoolhoofd: Scheffers, P. P.. 44. draaibank werker; Scheindel. Arnoldus van. 60. gepen sionneerd; Schenk, Reinier, 42, gepension neerd; Scheybeler, C. J., 37, machinetechniker; Scheybeler. F. A., 18, zonder beroep; Schey beler, G. A.. 21, zonder beroep; Schiermeier, J. M.. 45, employé bij een mij Schillings. Jo zef, 38. directeur magazijn. Schimmel. Qorne- lis, 51, employé informatiebureau; Schipper, H. W. J., 52. werkzaam bij cultures; Smal. J. T. H., 50, directeur van een mij.; Smeding. N. J., 53. zonder beroep; Smeelen, J G.. 49. leeraar; Smeets, J H. E., 54. werkzaam bij een mij.;: Smids. W A.. 61. gepensionneerd; Smit. F. G. A., 22, kleermaker; Smit. Hendrik, 18. student; Smit, J., 54, werkzaam bij/een hoteibedrijf; Smit, J. T., 47, planter;, Smit. W. H., 54, werkzaam bij cultures; Smith. E.. 37, geestelijke; Smith, G, W., 27, werkzaam bij ijzergieterij; Smits. Arie, 47,'werkzaam bij transportbedrijf; Smitz, Matzen W„ 61, zon der beroep; Snaauw. P., 63, zonder beroep: Snellen van Vollenhoven, F A. C.. 56. land- bouwconsulent; Snelling, B B van, 49. han delsman; Sneppen, J. J van der. 49, nacht wacht; Soeders, G. B., 44. zonder beroep: Soest. M. van. 42, gemeentesecretaris: Soet- mulder, A H.. 55, tuinemployé: Sondermeyer, A. C„ 52; handelsman; Spaich, J.. 56. fa- brieksempioyé; Snape. P. A.. 50, werkzaam op een fabriek: Spek, W W L. van der, 28. agent; Spiekerman. W A. T. van, 57. leeraar; Spitzers. P. H.. 36. handelsman; Spoel, Jo hannes, 19. student: Spoelstra, Roelof, 55. ge pensionneerd: Sporre. W J. A.. 44, fabrieks directeur; Sporry. B J. A.. 26. inspecteur: Spronk. J W. 50. machinewerkman; Spron- een. N., 28. werkzaam bij recherche; Spruyt. H., 59, ambtenaar: Spruyt, Simon, 37. werk tuigkundige; Staartjes. F. K„ 45, werkzaam bii een mij.; Stade, M. N., 36. onbekend; Stam. J C., 51. werkzaam bij cultures: Star. C C. van der, 27, reparateur: Star, J van der. 32. fabrieksemployé; Starink. B J.. 18 stu dent; Starink. Dirk. 43. leeraar: Starrevelt, L. P., 43. reparateur; Stassen, 38 muziek leeraar; Stassinet, T. A. A.. 52. werkzaam bij cultures: Steenbergen. Gerrit, 56, werkzaam bij een mij,: Steenselen, IJ., 25, waker bij een mij.; Stenger, A. J., 55, handelsman; Sterre, T. I. M. van der, 18, student; Sterrer, G. J. C., 19, werkzaam op een fabriek; Stibbe. Barend, 56. beheerder zweminrichting; Stigters, J. J„ 53. werkzaam bij hoteibedrijf; Stikvoort, Jo hannes, 52, gepensionneerd; Stocker, L. M., 18, techniker op een fabriek; Stoffer, H. J., 59, handelsman; Stokvis, J. H., 54, ambtenaar; Stom, C. G., 41, scheepsbouwk. ingenieur; I3MUIDEN Houtvervoer alleen met bewijs. Nieuwe verordening van kracht. De groote vraag naar hout heeft den laatsten tijd veel stof tot spreken gegeven. Zooals bekend is zijn vele personen aangehouden, aangezien zij zonder hiervoor toestemming te hebben, hout kapten of ver voerden De burgemeester van Velsen heeft thans bekend ge maakt, dat door hem een ver ordening inzake het vervoer van hout is vastgesteld, welke intusschen van kracht is ge worden. De bepalingen houden in dat het vervoer van hout (met uitzondering van boomsprok keihout) in de gemeente Vel sen is verboden, tenzij het wordt' „gedekt" door een ver voerbewijs. Dit moet door of namens den burgemeester van Velsen dan wel door een daar voor aangewezen Duitsche autoriteit zijn verstrekt. Degenen, die voor een ver- voerbewijs in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vervoegen in het bureau voor de afgifte van „Ausweise' hetwelk in een perceel tegen over het Raadhuis te Velsen is gevestigd. Zij kunnen aldaar op alle werkdagen, doch uit sluitend van' negen uur tot half elf 's morgens terecht. Er dient tegelijkertijd een' ver klaring van den eigenaar of den beheerder van het hout waarop men het oog heeft, te worden getoond, welke be wijst, dat de aanvrager van dezen hout kan bekomen. Nadrukkelijk heeft de bur gemeester van Velsen er de aandacht op gevestigd, dat hout, hetwelk zonder bewijs wordt vervoerd, door de poli tie in beslag jal worden ge nomen. Wanpeer een derge lijke overtreding wordt ge constateerd, worden bovendien het vervoermiddel en de ge reedschappen, die zijn gebe zigd, in verzekerde bewaring gesteld; deze kunnen ook ver beurd worden verklaard Van bleekerij tot buitenplaats. Uit Spaarnbergs interessant verleden. Toen we een vorige maal een en ander over de bleekerijen vertelden, die er vroeger on der Veisen waren, hebben we er aan herinnerd, dat hiervoor onder meer buitengoederen in de plaats zijn gekomen. In dit opzicht denken we aan Spaarnberg, het bekende hui tengoed te Santpoort, dat even als Zorgvrij en Bleekenhoven een bleekerij moet zijn ge weest.. Aan het verleden hier van blijken talrijke interes santé bijzonderheden te zijn verbonden, zoodat het onge twijfeld de moeite loont er bij stil te staan. Wanneer men aan het uit het begin der negentiende eeuw dateerende landgoed Spaarn berg denkt noemt men den naam Adriaan van d-er Hoop. een Amsterdammer, die er veel zorg aan heeft gewijd Hij was het, die besloot van Spaarn berg een lusthof te maken en piet tegen wat moeite opzag -óm zijn doel te verwezenlijken Het is te begrijpen, dat het buitengoed, zoodra hef daar voor geschikt was. zijn woon plaats werd. Wordt eenerzijds verondersteld, dat het heeren huis omstreeks 1821 is ge bouwd, anderzijds wordt als zekerheid aangenomen, dat het in 1840 geheel nieuw is her bouwd. Na 1821 werd ook het bekende Zwitsersche huis aan den vijver bij de Wüstelaan opgericht, hetwelk ten deele dpor den heer- Van der Hoop als studeervertrek werd ge bruikt, doch bovendien als boerderij werd gebezigd. Uit Van der Hoops tijd dateert ook de Harddraverslaan te Sant poort: de eigenaar van Spaarn berg was namelijk een bijzon dere paardenliefhebber en toen de Harddraversla'an was aan gelegd werd deze voor de paar densport aangewend. Belangrijke verzameling. Opgepast voor vorstschade aan waterleiding. Ook in geëvacueerde woningen. Nu er momenteel vele wo ningen in de gemeente Velsen leeg staan, dienen de vroege re bewoners er van rekening te houden met de noodzaak ook in deze peroeeien bijtijd® maatregelen tegen vorstschade aan de waterleiding te nemen Bij informatie bij het Ge meentelijk Waterleidingbedrijf van Velsen bleek ons, dat in de„ eerste plaats de water meter tegen het bevriezen dient te worden beschermd Wanneer hieraan door vorst of anderszins schade wordt toegebracht, komt deze ten laste van den gebruiker. Wan neer de meter buitenshuis in een meterput is geplaatst moet men dezen zorgvuldig afdekken of een tusschen- deksel aanbrengen In de ge vallen dat de watermeter zich binnenshuis bevindt, ver dient het aanbeveling ?en tochtvrije omtimmering of om hulling van isoleerende mate rialen aan te brengen. De binnehleiding dient men te laten leegloopen door alle tapkranen en leegloopkranen bij den watermeter open te zetten, nadat de hoofdkraan zorgvuldig is gesloten. Tevens is het noodzakelijk de stort bakken door te trekken. Wan neer er zakken in de water leiding zijn moeten deze krachtig worden doorgeblazen. Uitgaansverbod overtreden. Telkens weer is de politie genoodzaakt op te treden tegen personen, die zich ondanks het uitgaansverbod na acht uur 's avonds in de openlucht ophouden. Dezer dagen wer den drie personen, die Je laat op straat vertoefden, in het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost opgesloten. Verboden tarwe, vervoer. Wijden we thans aandacht aan een apart bezit, waarop Spaarnberg vroeger kon bogen De heer Van der Hoop was in het bezit van een opmerkelijke verzameling van zeldzame planten en- gewassen, met het bijeenbrengen waarvan hij meer dan twintig jaren bezig is geweest. Hoe waardevol de collectie was moge daaruit blii- ken, dat de hoogleeraar W H de Vriese te Amsterdam deze in 1839 wetenschapnelijk onder den naam Hortus Spaarnberg- ensis heeft beschreven en in gedeeld: tien jaren later heeft dr. Merkus Doornik dit werk vervolgd. Veel belangstelling •rokken'in de maand Augustus van het jaar 1835 «twee bloei ende Aloës (Agave american) De grootste van deze planten had een stengel van niet min der dan ongeveer 9U> meter. Geen wonder, dat deze zeld zame planten zooveel bekijks kregen! Bekend is verder, da+ op Spaarnberg in de maand September van het jaar 1847 de Cycas circinalis met manne lijke bloemen heeft gebloeid hetgeen voor het eerst in ons land het geval was. Uit het voorgaande blijkt overduidelijk hoe belangrijk de verzameljpg was. Men zal zich wel eens heb ben afgevraagd, waarom he gedeelte van de Wüstelaan bij Spaarnberg in tegenstelling met de overige deelen niet van boomen is voorzien. Van Spaarnberg uit had men een prachtig open uitzicht op het tegenover dit buitengoed lig gend landschap Natuurliefheb ber en energiek man als de heer Van der Hoop was, zocht deze contact met het Gouver nement. waarmede hij een overeenkomst sloot, volgens welke het gedeelte van den straatweg langs Spaarnberg niet met hoogopgaand ge boomte zou mogen worderr be. plant en het lagere hakhout langs den weg niet. hooger dan een meter zou mogen zijn. Voor deze bepalingen diende de heer Van der Hoop een aarlijksche recognitie aan het Rijk te betalen. Ingrijpende veranderingen. gelegd. De houfen omrasterin gen langs den weg, die niet bepaald sierlijk konden wor den genoemd, werden door ijzeren hekken vervangen. Er werd een fraaie tuinmanswo ning gebouwd, waarbij een moestuin werd aangelegd en kassen werden geplaatst. Bo vendien. werd in 1890 bij het dorp een schoolgebouw^ opge trokken, hetwelk als bewaar school werd gebezigd. Het stichten hiervan was een be langrijke gebeurtenis. Eerder hebben we er de aandacht op gevestigd, dat dit gebouw van Februari 1916 tot 31 October 1917 als hulpkerk van de Ne- derlandsche Hervormde ge meente te Santpoort dienst heeft ge<^an, aangezien de Kerk in het dorp door brand vas vernield. Enkele malen hebben we van de Wüstelaan gewag ge- Bergman, Van Dortstr. 4; schoen Pieterman, Zomervaart 177; Lscli P. v. Egmond, Santpoorterstr. ij; want, Waardenburg, Hooglands- park 26; geld, Dijkrpaifs. Roemer Visscherstraat 197; geld, H. Boot, Mesdaglaan 20 H'stede: horloge! J. Eizema, Prof. v. d. Waalsstiaat 5; horloge, Mooren, Kruïstochi- straat 55: portem. m. i., Heer- kens Thijssen, Plein 13; porte feuille, L. Tuppe, Gr. Houtstraat 35rood; taseh. Stiekema, Fort.weg 39 Hoofddorp; vulpen, Distr.kan- toor lok 16, Zijlstraat 70. autoped, Lensen, Bantamstraat •94; bril, H. Pot, Tugelastraat 2r; geld, Ritman, Kleverparkweg 128 handschoenen Prent, Adr. de Jongestraat 33; handschoen, Buf- fart, Oranje Nassaulaan 16,3 Over- veen; handschoen, v. d.' Kaan, Rijpstraat 21; jasje, v. Baren, Vosterman v. Oiiertstraat 17; ias, Steenken, Perseusstraat 16; koker Pape. Raadhuisplein 19: mantel, Hushof, üutrystr. 24; paraplu:e, Schalkwijk. Kleine Houtweg 139; portem. m 4,, J. Saf, Florapa-k 4; pet, Overbeek, Bataviastraat v,™. t 51portemonnaie m. i. Poulen, maakt, welke naar den heer J. KleverparkweR 112; rozenkrans, R. Wtiste Is vernoemd. Dit was vroeger een zandweg, wélke, voor zoover hij Jangs het bui tengoed liep, bij Spaarnberg hoorde. In 1824 werd een-be langrijk besluit genomen: er werd een particuliere maat schappij opgericht; in hoofd zaak waren de eigenaren der belanghebbende buitengoede ren de aandeelhouders. Het doel was den weg, beginnende in de Voorbuurt van Bloemen- daai en leidende tot het dorp Santpoort, waar hij op den Rijksweg uitkwam, te bestra ten. Om de onderhoudskosten zooveel mogelijk te bestrijden werd aan den Duivelshoek (de plaats waar nu het station Santpoort staat) een tol neer gezet. Wat Spaarnberg betreft kun nen wij er tenslotte aan herin neren, dat de Zwitsersche chalet in 1882 pied-a-terre we. van keizerin Elisabeth van Oostenrijk, die later te Genève is vermoord. Van deze vroegere boerderij uit ondernam zij haar wandelritten te paard. VELSEN. Ongeval bij de pont. Bij het pontveer te Velsen heeft zich dezer dagen een ongeluk voorgedaan. Een in woonster van Haarlem, W C. D.. viel er van haar rijwiel en kwam zoo slecht terecht, dat zij per ziekenauto naar haar woning moest worden vervoerd. Vermoedelijk heeft ij een hersenschudding opge- loopen. Door de politie werd vast gesteld, dat iemand tarwe ver voerde, hoewel hij hiertoe niet gerechtigd was. De man werd aangehouden en bleek een in woner van Haarlem. G de K., te zijn Er werd procesverbaal tegen hem opgemaakt. Toen de heer Van der Hoop was overleden kreeg zijn we duwe de zorg voor Spaarnberg op zich. Na haar dood kwam het buitengoed in handen van haar kleindochter, baronesse O. von Gotsch, die met den heer J. R. Wüsfre was ge huwd. Het heerenhuis werd omstreeks 1879 op vorstelijk^ wijze Veranderd -en uitgebreid, waarmede veel tijd gemoeid was. Onder toezicht van den Duitschen architect werd de buitenplaats in 1880 en ook in latere jaren geheel nieuw aan- Het beschikbaar stellen van brandhout. Een abonné schrijft ons naar aanleiding van het bericht dat de gemeente Haarlem plannen"heeft binnenkort over te gaan tot het beschikbaar stellen van brandhout. het billijk is. dat hiervoor eerst kamerbewoners in aanmerking komen. Vele gezinnen hebben reeds vier eenheden brandstof ontvangen en menigeen is in vrijen tijd in de gelegenheid geweest hout te halen. Kamer bewoners. die den geheelen dag moeten werken, hebben minder tijd hout te sprok kelen. Inderdaad zijn er vele ka merbewoners, die een achter stand hebben bij de gezinnen doch het blijkt reeds, dat er voor deze categorie in Haar lem geen hout beschikbaar is. De gemeente is op het oogen blik druk in de weer voorbe reidende maatregelen te tref fen en is voornemens spoedig met het beschikbaar stellen van hout over te gaan. 'Vol doende is er echter niet, om in alle gevallen te helpen Daarom is het de bedoeling alleen dan steun te verleenen als er van nood sprake 1s Ouden van dagen, grooje ge zinnen en huishoudens, waar kléine kinderen over de vloer loopenf. zUlIen in aanmerkine komen Dat er minder hout beschikbaar is dan mógelijk velen veronderstellen, komt door het feit, dat voor de Cen trale keuken en bedrijven voor -de voedselvoorziening ook brandhout afgeleverd wordt door bemiddeling van het gemeentebestuur^ GEVONDEN VOORWERPEN. Boeken, Visseher, Zwaardstraat 15; duimstok, Lodewijk, Van t Hoffstraat 242; hangertje. Borger, Diederikstraat 3; horloge. De Korte. Spaarnd.weg no. 294; schoentje. Broeken, Linsehot.en- straat 7; taseh, Kooper. Rem- brandtlaan 6; want, Belle. Zd.i- nenlaan 183: zakje. Visser, Ban- •amstraat 12. Burgerlijke Stand. HAARLEM 7 Nov. 1944 BEVALLEN: 2 Nov., H. P. BeeuwkesBakker, z.; M. J. C. DiebenOoms, d.; 3 Nov.. C. W, ApeldoornSchuit, d.; J. P. Kei:- zer—;de Graaff, d.; 4 Nov.. J. H. van KleefPlaat, d.; C. Vijze- laarVermeer, z.; 5 Nov., M. M. HahnPeterse, d.; C. ValkVar- hoef, z.; M. van opzeelandSa-- belis, d.; 6 Nov., P. P. Oite—- Houwelinig, z:; S. van Oosten— Wijnands, 2 *4 H. Schuszler— van Woerkom, d. OVERLEDEN: 4 Nov., J. M. P., 2 m.. d. van S. Hageman, Kam- perlaan; 5 Nov., J. S. P. Oli- fiers, 60 .1Duvenvoordestraat; K. M. det Lange, 66 j., Orionweg; O. Kraaijer. 24 j„ An^terdam- chevaart 162; A. C. van Opzee landvan Rooij, 85 j., Ripperda- park; 6 Nov., M. C., 21 m., d. van P. J. C. Rustman, Drosse- straat; M. L. van der Werff van Kesteren, 85 j.. Bakkerstraat. APPELEN- OF PEREN- DISTRIBUTIE. Regionale Publicatie van het Plaatselijk Verdeelkantoor v. h. Bedrijfschap v. Groenten en Fruit te Haarlem. Gedistribueerd_ wordt aan alle inwoners van "Haarlem, Heem stede. Hillegom, Bloemendaal, Zandvoort en Santpport-Stalion op de ingeleverde bon 11de pe riode 250 gram appelen ot peren. Iedere Kleinhandelaar s bevoorraad. De prijs voor appe len bedraagt ten hoogste 0,74 per kg De prijs van peren be draagt ten hoogste 0,67 per kg. Heden overleed in haar Heêr en Heiland, na een geduldig lijden, onze ge liefde Zuster, Behuwd zuster en Tante, Mejuffr. MARIA ADRIAN A MULDER in d. ouderdom v. 67 jaar Uit aller naam: H. Mulder Haarlem, 6 November '44 Diaconessgnhuis. Voormalig adres: Potgie- terweg 19, Bloemendaal. Evacuatie-adres: Duinoordstraat 30. De begrafenis zal plaats hebben Donderdag 9 Nov. a.s. te 11 uur v.m. op de Nieuwe Algemeene Be graafplaats. aan den Bergweg te Bloemendaal. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling en medeleven ondervonden tij-dens ziekte en overlijden van onzen lie ven zoon, broer, zwager en oom PIET WOUDA betuigen wij langs dezen weg Familie, Vrienden en Beken den onzen oprechten dank. In het bijzonder de Familie LAAN en de Officieren var» 't Leger des Heils, IJmuiden. Uit aller naam: H. "WOUDA Vijverweg 18, Bloemendaal JONGE MALTHEZER LEEUWTJES! Zoolang de voorraad strekt. Vakik. plukken, scheren, wassdhen enz. van alle soor ten honden. Hondenwassohen gaat bij ons gewoon door. DOL'S CITY KENNEL Warmoesstraat 2 - Haarlem WIKKELAPPARAAT ter overname gevraagd. FRIKéMA, v.h. KELLER MACDONALD, Jansweg 42, Haarlem. FLORASTRAAT 13 (bij Hazepaterslaan) HAARLEM DAGCURSUSSEN: H.B.S., GYMNASIUM, dagelijks 9-12 en 13.30-15.30 uur. AVONDCURSUSSEN: H.B.S., GYMNASIUM, 7.30-8.30, 15.30-17.30 en Zaterdagmiddag 13.30-17.30 uur. HULP BIJ TAKEN EN HUISWERK Spreekuur Directeur: dagelijks van 13-15 uur.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2