Haarlemsche Courant Nieuw vergeldingswapen op Londen. Duitschers handhaven zich op N. Walcheren. Roosevelt opnieuw gekozen. De strijd in Nederland en Vlaanderen. Sovjet-Rusland en de Dardanellen. Onderhandelingen te Ankara. De V 2. De vesting Duitschland. 289e Jaarg. No. 264 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein .21. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Donderdag 9 Nov. 1944 Uïtg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd 1,15, per kwartaal 3,42. fr p. post 3,73. Losse nummers cent. C Derks. K 1297 Hoofdredacteur- Het Duitsche WeeTmachtbericht van Woens dag luidt: Nadat sinds den 15en Juni het ge bied van Londen met slechts korte onder breking en met afwisselende kracht onder het vuur van de VI heeft geglegen, wordt deze beschieting sinds eenige weken door het ge- bruik van een itog veel doeltreffender projec tiel, de V 2 versterkt. Op den N. flank van Walcheren hebben de eigen steunpunten zich ook gisteren gehand haafd tegen den van het W. en O. aanvallen den vijand. Hef bruggenhoofd R4oerdijk werd jn felle gevechten tegen sterke tankaanvallen gehandhaafd. Onze artillerie bestookte doel treffend vijandelijke cncentraties met voort durende bewegingen in het gebied van Nij megen en ten Oosten van Helmond. Tanks en grenadiers vernietigden ten Z.O. van Stolberg de daar afgesneden Amerikaansche gevechts groepen en heroverden na zware gevechten de plaats Kommerscheid ondanks verbitterden tegenstand. Daarbij werdén 15 Am. tanks stuk geschoten, 2 buitgemaakt en meer dan 300 gevangenen binnengebracht. Na sterke voor bereidingen door artillerie ging de vijand in de vroege ochtenduren tusschen Pont a Mous- son en Chateau Salins tot den daar verwach ten grooten aanval over. Er zijn zware ge vechten ontbrand. Eigen stoottroepen drongen ten Z. en Z.O. van Chateau Salins en in den N.O. hoek van het woud van Parrois diep in de vijandelijke stellingen door, bliezen 25 kazematten op en keerden met gevangenen en grooten buit naar de linies terug. In de Etrus- cische Apenijnen werden de vijandelijke aan vallen in de frontbocht ten N. van Rocca san Casciano in de diepte van het hoofdgevecijts- terrein door de daar strijdende divisies opge vangen. Van het Balkanfront wordt opnieuw mel ding gemaakt van levendige gevechtsactiviteit zonder belangrijke veranderingen in eren toe stand. In het gebied van de Z. Morawa zijn vrij sterke aanvallen der Bulgaren mislukt. Op de Aegeïsche Zee heeft een eigen torpedo boot een duikboot van den vijand tot zinken gebracht. Voor Budapest en ten Z.O. van de spoor lijn Cegred-Szolnock hebben onze tanks en grenadiers sterke aanvallen van de bolsjewie ken afgeslagen. Door tegenaanvallen werden de bolsjewieken uit verscheidene plaatsen verdreven. Aan de midden Theiss zijn Duitsche en Hongaarsche formaties in felle gevechten gewikkeld met vrij sterke vijandelijke aan valsgroepen. Slagvliegers ondernamen overdag en 's nachts doeltreffende aanvallen op Sov jet-Russische ravitailleering. In het Oostpruisisehe grensgebied ontston den slechts plaatselijke gevechten. De kracht van de bolsjewistische aanvallen op het noor delijk front is gisteren ook in het gebied van Outz verminderd, waar de vijandelijke aan vallen ten deele in tegenaanvallen werden verdreven. Daarmede is de door de bolsjewis ten beoogde doorbraak in Koerland mislukt. In een verbitterden afweerslag van 12 dagen hebben onze divisies stand gehouden tegen den stormloop van toenemende overmachtige bolsjewistische strijdkrachten en hebben daar mede een groot deel van de- bolsjewistische aanvalsformaties, vooral van de opgestelde pantsertroepen uiteengeslagen. Van 26 October tot 7 November werden 602 vijandelijke tanks vernietigd, 239 bolsjewisti sche vliegtiugen boven het strijdgebied neer, geschoten, waarvan 110 door luchtdoelartillerie van dé luchtmacht. In Finland ontstonden ten N.W. van Iffalo en ten W van het Pharanger- fjord gevechten met Finnen en bolsjewieken. Bij aanvallen van Amerikaansche terreur- vliegers op het Zuidelijk rijksgebied werden door luchtdoelartillerie van de luchtmacht 7 viermotorige bommenwerpers neergeschoten. In de woonwijken van Marburg aan de Drau en van Weenen ontstond geringe schade aan gebouwen. Het OKW maakt verder bekend: De georga niseerde opstandige beweging in Slowakije is neergestort en uiteengeslagen. In moeiiijke, meer dan 2 maanden geduurd hebbende bosch- en berggevechten hebben troepen van de WaffenSS en het leger onder bevel van Obergruppenführer en Generaals der Waffen SS Berger en Höfle westelijk en midden Slo wakije van een onder bolsjewistisch-Tsjecho- slowaaksche leiding-staanden arglistigen vijand en zijn aanhangers gezuiverd. Democratische meerderheid in den Senaat. De uitslag der Amerikaansche presidents verkiezingen staat thanrf wel vast: Roosevelt is herkozen, zooals ook Dewey officieel heeft erkend. Volgens de laatste tellingen had Roo sevelt 11.103.000 stemmen tegenover Dewey 9.304.000, terwijl Roosevelt de leiding had in 32 staten met 387 kiesmannen tegenover Dewey in 16 staten met slechts 144 kiesmannen. De herkozen president behaalde zijn stemmen voornamelijk in de 11 Êuidelijte sleten, in hMaryland, Pennsylvanië, New Heampshire en Illinois. De tegelijkertijd gehouden senaatsverkiezin gen hebben een democratischce meerderheid opgeleverd, de juiste stemmingsverhouding is nog niet bekend. Tot de niet herkozen repu- blikeinsche afgevaardigden behoort Hamilton Fisch, een der felste tegenstanders van Roo sevelt. Generaal Vilst, lid der uitgeweken regee ring te Londen en bevelhebber van het z.g. Tsjechoslowaaksche nationale leger en de chef van zijn staf werden gevangen genomen. De poging om ons oostelijk front in den rug aan te vallen, heeft de opstandelingen meer dan 400 dooden en bovendien meer dan 15000 ge vangenen gekost. Volgens.de voorloopige ge gevens zijn 2 pantsertreinen, 267 vliegtuigen, 104 tanks, 309 stukken geschut en alle voor raden, van de opstandelingen buitgemaakt. De volledige zuivering des tends van de overblij vende bendegroepen wordt voortgezet. Het eiland Schouwen van Geallieerden gezuiverd. Met betrekking tot den strijd in Zeeland wordt medegedeeld, dat de bezetting van het eiland Sohouwen gisteren de in de vroege mrgenuren van Maandag gelande strijdkrach ten tot den terugtocht heeft gedwongen. De Canadeezen hadden tervergeefs geprobeerd met het in den strijd brengen van vliegtui gen, die aanvallen in scheervlucht onderna men, nieuwe strijdkrachten aan land te zet ten. Door de zonder onderbreking vurende Diutsche batterijen kon dit evenwel doel treffend worden verhinderd. In de avond schemering werden de overgebleven vijande lijke strijdkrachten door Britsche motor torpedo booten aan bood genomen. Volgens de ontvangen berichten hebben de Britsche en Canadeesche strijdkrachten in den slag aan den Scheldemond beijalve de 883 in het Weermachtbericht vermelde tanks, nog vele honderden dooden en gewonden hebben verloren. Teneinde de snelle beslis sing af te dwingen hebben de Canadeezen zonder onderbreking en onder het in den strijd werpen van sterke formaties tanks, bommenwerpens en slagvliegtuigen st#rm- geloopen op het Duitsche bruggehoofd op het Noordelijk gedeelte van het eiland Walcheren. In offervaardigen strijd wisten de Duitsche troepen zich te handhaven. Aan het front ten Zuiden van de Maas stelde de strijd om het bruggenhpofd Willemstad bovenmênschelijke eischen. Ofschoon de Duitsche grenadiers hier en daar tot aan de borst in het water sto nden, slaagden zij er in de talrijke aanL vallen met succes af te slaan. Ass. Pres verneemt uit welingelichte Britsche bron, dat de onderhandelingen ovër de vrije doorvaart door de Daraenellen thans in An kara geopend zijn. Turkije zou niet ongenegen zijn, thans in te gaan op de vroegere minimum- eische der Sovjet-Unie inzake demilitairisatie van de Dardanellen. De nieuwe eischen van Moskou gaan echter aanzienlijk vertier. De Sovjet-Russen verlangen niet alleen het on beperkte recht der vrije doorvaart van en naar de Zwarte Zee. doch hebben de mogelijk heid in uitzicht gesteld, aan de Dardanellen een kleinen staat te stichten, welks bestuur onder internationale controle zou staan. Het D.N.B. meldt, dat omtrent de technische bijzonderheden van het in het Weermacht- bericht van Woensdag vermelde V. 2 wapen vanzelfsprekend voorloopig niets wordt mede gedeeld. In Engelsche berichten wordt vaak als karakteristiek vermeld, dat men deze nieuwe projectielen vor de krachtige ont ploffing niet kan hooren. De strijd in het gebied van Akc^n. In het gebied van Aken, waar de Amerika nen de laatste weken 7 infanterie- en 4 pant serdivisies over een breed .front hebben opgesteld voor een nieuw offensief, beperkte zich de bedrijvigheid tot wederzijdsche artil- leriebeschie ting. In de morgenschemering van Woensdag is het derde Amerikaansche lger van generaal Patton het groote offensief in de richting van het Saarbekken van het brugenhoofd Mets begonnen. Na een zwaar trommelvuur, dat twee en half uur duurde, gingen sterke infanterie- en pantserstrijd krachten tusschen Pont a Mousson en het Rijn-Marnekanaal tot den aanval over. De zwaartepunten van het offensief lagen bij Nomeny en ter weerszijden van Chateau Salins. Hier gelukte het den Amerikanen op een plaats de Duitsche hoofdgevechtslinie binnen te dringen. DE MOORD OP MINISTER MOÏNE. Radio Londen meldt, dat de beide moor denaars van Lord Moyne hebben bekend lid te zijn van de zoogenaamde „Sterrebende" en naar Egypte gegaan zijn omLord Moyne en andere vooraanstaande personen te doo den. De moordenaars zullen zich moeten ver antwoorden voor een Egyptisch gerechtshof. PENSIONHOUDER VERMOORD. In het perceel J. P. Coenstraat* 9 te Den Haag is Maandagavond eeq moordaanslag ge pleegd op den pensionhouder Kranenburg. Hoewel nog een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld, is met vrij groote zekerheid bekend dat de heer K. gedood is door een man, die in den loop van den avond met hem het huis Is binnengegaan. Het slachtoffer werd door drie pistoolschoten van het leven beroofd: Lt. Gen. Ditmar over de huidige situatie. De vesting Duitschland vormt, een dermate diep geëchelonneerd versterkt gevechtsterrein, dat daarin vroeg of laat iedere nog zoo krachtige vijandelijke aanval doodloopt, aldus de opvatting van lt.-gen. Dittmar in zijn ra diovoordracht over den militairen toestand. Hij zeide o.m. nog: De volledige uitbuiting" van de Duitsche volkskracht, te zamen met. wat de intensifiee- ring der Duitsche oorlogvoering genoemd wordt, staat op het punt een grondigen omme keer te scheppen. Nog is dit proces niet afge sloten, ook de uiterste verhouding tusschen afweerkracht en de te dekken gebieden nog niet overal bereikt. De vesting Duitschland dit begrip moet niet beperkt worden tot het door de Duitsche grenzen omsloten gebied kan eerst dan als volledig in staat tot verde diging gelden, wanneer de afweer daarin ook in grootere mate offensief gevoerd kan wor den, daar aldus het snelst de eenzijdige druk uit den weg wordt geruimd waaraan het Duitsche rijk tot dusver in groote trekken aan alle fronen bloot stond. Er zijn reeds in be langrijke mate sporen van een gewijzigd ver loop van zaken ten gunste van Duitschland. De strijd in het Westen droeg wel is waar in hoofdzaak nog het karakter van een strijd om tijdwinst, doch daarbij óók dat van een den vijand opgedrongen voortdurende groote slij tage. In dit opzicht hebben de Duitsche ver- zetscentra aan den mond van de Schelde en de vooruitgeschoven stelling rond Aken hun taak evenzeer vervuld als de oorspronkelijk vertragend strijdende Duitsche formaties in het Zuiden van het Westelijke frnt, wier af- weersuccessen den toestand ten Westen 'van het Vogezenfront meer en meer hebben gesta biliseerd. Wanneer in 't Nederlandsche laag land op Walcheren en Zuid-Beveland en in den driehoek tusschen Beneden-Maas en de Rijndelta de gevechten op dezelfde wijze als bij Aken van. Duitsche zijde bewust werden doorgezet tot "de laatste beslissing, dan waren juist daarvoor zeer ernstigs zwaarwegende redenen beslissend, die in nauw verband staan met de Duitsche totale plannen. De Duitschers hebben op die manjfr veel bereikt, waaraan enkele weken geleden nog niet gedacht kon worden. Men zal de offers, die-ook zij daarbij gebracht hebben in dezen zin moeten zien. Zij hebben den geallieerden dat mag niet ver geten worden aanschouwelijk onderwijs ge geven over wat hun in den strijd nog te wach ten staat. Na le situatie op de andere fronten in Zuid en Oost-Europa onder de loupe te hebben ge nomen, vervolgt de luitenant-generaal De typische trekken van den strijd om de vesting Duitschland draagt reeds de strijd om Oost-Pruisen. Hier liep de aanval van sterk overmachtige Sovjetstrijdkrachten in het Duitsche afweersysteem vast. De betrekkelijk snel tot stand gekomen herovering van Goldap heeft ook de aanvaiskracht van de hier zeer rechtstreeks voor huis en hof, vrouw en kind strijdende Duitsche troepen bewezen. De ver- geefsche aanvallen der bolsjewisten in het Koerlandsche gebied vormen een kenmerken de aanvulling van het beeld der gevechten in het Noordoosten, daar zij even duidelijk een algemeen verflauwen der Sovjetrussische aan- valkskracht doen zien als een bijzondere ge- tuiggenis geven van de bekwaamheid der hier in den strijd gebrachte Duitsche troepen. Al met al de vesting Duitscheland is de aangewezen basis voor een toekomstige succes volle oorlogvoering, waar ruimte en gevechts kracht in den besten vorm tegen elkaar op wegen. Wel is waar zal nog menige voorwaar de vervuld moeten worden eer de Duitschers van een nieuwe stijging mogen spreken. Dit geldt zeer in het bijzonder in den luchtoorlog, die juist met het oog op het wegvallen van het uitgestrekte voorterrein, voortdurend aan beteekenis wint. Hier zal echter een belang rijk zwaartepunt der Duitsche inspanning lig gen, De eerste resultaten daarvan beginnen zich ook reeds af te teekenen. Vee gestolen en geslacht. Drie Amsterdammers stonden gisteren we gens het ontvraemden en frauduleus slachten van vee terecht. In het bijzonder werd hun voor de voeten geworpen, dat zij in het ge heim' een kalf, hoewel de eigenaar van niets wist, op min of meer deskundige wijze van het leven hadden beroofd en het stoffelijk over schot eveneens op een min of meer van be hendigheid getuigende manier, maar in ieder geval.in strijde met de overheidsbepalingen. hadden gedistribueerd. Zij maakten, nu zij voor den economischen rechter te Haarlem stonden, geen brutalen indruk: een van hen had zoo'n slecht gehoor, dat er van de zijde des - rechters geregeld van stemverheffing sprake was, een ander zei slechts wat zeer noodzakelijke was en de derde bleek last van meer dan een kwaal te hebben. De verdachten beriepen zich op de tijds omstandigheden. Een van hen, J. Muijs, ver telde, dat de levensmiddelenbonnen van zijn gezin waren gestolen en hij dus veel geld noodig had om aan eten te komen. Met B. Bakker had hij de voornaamste handelingen ten opzichte van het kalf verricht, nadat H. Otten inlichtingen had gegeven. Men ver nam verder van diefstallen van kippen, ko-, nijnen, geiten en een schaap, die afzondejlijk waren gedaan. De officier van justitie was van oordeel, dat een zware straf noodig was, ook al, omdat niet alle verdachten een blanco register hadden Hij eischte tegen M. IV2 jaar, evenals tegen B„ terwijl hij voor O 1 jaar en 3 maanden vroeg, dit alles met aftrek van voorarrest. Na dat de zaak wegens het onwel worden van M. even was geqghorst, veroordeelde de econo mische rechter M- en B. tot 1 jaar en O. tot 9 maanden, mefaftrek. Clandestiene groenten- exporteur üwaar gestraft. Beverwijker verdiende in 3 maanden 100.000. Honderdduizend gulden werd in nog geen drie maanden op betrekkelijk gemakkelijke wijze verdiend door een Beverwij ker, die daarmede twintig procent winst ha<t van groen- tenleveranties, welke de zeer strenge voorschriften ten spijt over de grens wer den gebracht. Drie-en-twintig honderd vaten met gezouten groenten werden aan de voed selvoorziening van het Neder landsche volk onttrokken door een „eenvoudig groenteboer tje", zooals de officier van justitie den verdachte noem- dee dat met zijn voorraad vol gens zijn zeggen verlegen was, omdat de menschen in Neder land naar zijn meening geen gezouten groenten wilden eten, ook al was er schaarschte. De economische rechter toonde te weten, dat de behoefte een dergelijk vooroordeel, zoo het heeft bestaan, wel had doen overwinnen en legde twee jaar gevangenisstraf op, hoewel de veroordeelde reeds vjjf maan den in "Vught had doorge bracht. „Dit is wel een van de hoog ste straffen, die ik obit wegens een economisch delict heb uit gesproken", deelde de rechter mede. „Maar eindelijk hebben we een der „engros-expor- teurs" te pakken en nu is ook een „engros-st^af" noodig." De officier van justitie zag hiermede zijn eisch ingewilligd. Jan C. Mobach te Beverwijk was het, die wegens overtre ding van het tweede artikel van het monopoliebesluit voed selvoorziening terecht stond. Deze groentehandelaar had in November en December van het vorige jaar en Th Januari 1944 gezouten groenten ver kocht, welke in strijd met de bekende bepalingen naar Duitschland werden vervoerd. 100, 600, nogmaals 100, 1050 en 610 vaten leverde hij respec tievelijk af, waarvoor nem een half millioen gulden werd be taald en waarvan 100.000. zijn moeite beloonde. De Duit sche autoriteiten traden zeer streng op, toen hun de feiten ter oore kwamen. Wegens prijsopdrijving werd M. in Vught opgesloten. De economische rechter wijdde aandacht aan het be kende uitvoerverbod, doch de verdachte zeide hiervan niet, in ieder geval onvoldoende, op de hoogte te zijn geweest. De Beverwijker voegde hieraan toe, dat hij financieele ver plichtingen had, welke hem veel zorgen baarden. ^Toen kwam hem een. schrijven on der oogen van een firma te Amsterdam, die gezouten groenteri kt>n gebruiken. „Ik moest aan mijn financieele verplichtingen voldoen en wilde van mijn goed loskomen, waarvoor", aldus de verdach te, „ik in heLbinnenland geen afzet had." „Een zeldzame gebeurtenis!" merkte de economische rech ter op, om er aan toe te voe gen. dat de groenten natuur lijk zonder toestemming waren ingezouten. Dit is een van de grootste zaken op dit gebied. Verdachte vertelde nog, het eerst met 100 vaten te hebben geprobeerd. Toen volgden fan tastische bestellingen. De economische rechter: „En hier konden de huisvrouwen geen groenten krijgen!"- Zooals bleek werd de han del onder een gefingeerden naam gedreven, volgens ver dachte met het oog op de uit betaling, daar de tusschen- personen ook iets moesten ver dienen. De officier van justitie be streed in zijn requisitoir, dat M. niet van het uitvoerverbod op de hoogte was. De eisch was 'wee jaar met aftrek van het voor arrest (exclusief de vijf maan den te Vught doorgebracv M.'s pleitbezorgster. m mr. Keg, herinnerde aan verweer van verdachte wees op de moeilijkheden diens gezin. Verdachte ze"-te nog veel spijt van zijn ham - lingen te hebben. Zijn zaak ;s gesloten, zijn gezin is geëva cueerd, door financieele tegen slagen is het bedrag van ƒ- 100.000.—, dat hij had ver diend, bijna geheel verdwe nen. „Twee jaar", was de strafoplegging.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1