Haarlemsche Courant Hevige gevechten om Metz Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Churchill over de V 2. Sneller dan het geluid. 289e .Taarg. No, 267 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. -«Jmuiden-O, Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 13 Nov. 1944 Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 et., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Het opperbevel van de weermacht maakte II Nov. bekend Aan de grens van Lotharingen probeert de vijand met twee sterke aan vals wiggen Metz van het Noorden en Zuiden uit te omsingelen en uit ons front los te breken. Het zwaarte punt van de gevechten ligt hierbij tusschen 'de Seille en het RijnMarnekanaal. Ten Zuiden van Diedenhofen werden de Ameri kanen weer over de Moezel geworpen en werd de rechteroever van den vijand gezui verd. Stroomafwaarts sloten volksgrenadiers het vijandelijke bruggenhoofd ten Noord oosten van Königsmachern in en drongen den vijand verder naar de Moezel terug. In de gevechtssector ten Noordoosten van Delme weken de Amerikaansche formaties terug voor de tegenaanvallen van onze reserves, In het gebied van Chateau Salins werden de vijandelijke pantserstrijdkrachten verder ver sterkt en konden na verbitterden strijd voor bij de stad terrein winnen. Zij verloren ech ter door onze verbitterde afweer 52 tanks. Het vuur van de vergeldingswapenen óp Londen en Antwerpen werd voordgezet. In de Etruskische Apennijnen maakten on ze troepen bij succesvolle ondernemingen talrijke gevangenen van de^le, 46e en 78ste Engelsche divisie infanterie. In het strijdge bied ten Zuiden van Forli deden zij een over- zetpoging van Britsche formaties over de Rabbi mislukken en verijdelden aanvallen van den vijand aan de Westelijke rand van de stad. In Noordelijk Macedonië en Servië worden Onze marsbewegingen volgens de plannen voortgezet. Verscheidene bendengroepen wer 'den met zware verliezen voor. den vijand uiteengeslagen. In Hongarije deed het regen achtige'weer de gevechten beperken. Voor Budapest hebben onze troepen in aanvallen hun stellingen verbeterd. Ten Noorden van de Midden-Theis werden de aanvallende bolsjewieken afgeslagen en werden verschei dene penetratieplekken, die van de vorige dagen waren overgebleven door tegenaan vallen ingekrompen. Na een hevige artillerie voorbereiding vernieuwden de bolsjewieken hun aanvallen ten Westen van de Lupkomer- en van de Duklapas. Zij bleven in het vuur voor onze bergstellingen steken. In het Oost-Pruisische grensgebied is de gevechtsactiviteit weer opgeleefd. Verken- ningsaanvallen van de bolsjewieken aan weers zijden van de Rominter-Heide mislukten, Anglo-Amerikaansche vliegers en terreur- Churchill heeft in het Lagerhuis over de beschieting met de V 2 'gezegd, dat er tot dusver geen officieele Britsche verklaring over deze aanvallen is afgelegd. De reden hiervoor' is gelegen in de omstandigheid, dat men Duitschland door een verklaring belang rijke inlichtingen in handen had kunnen ge ven. Omtrent de uitwerking van de V 2 zeide Churchill, dat deze raket voor de exploisië 'dieper in den grond dringt dan de V 1. De uitwerking is daardoor ,,iets zwaarder". In 'de onmiddellijke nabijheid van den explosie trechter is de uitwerking van den luchtdruk echter iets minder sterk. De raket vliegt door de stratosfeer tot een hoogte van 95 tot 110 Km. en is sneller dan het geluid. Door de hooge snelheid van het projectiel kan aan het publiek, zooals de zaken op het oogen- blik staan, geen betrouwbaré waarschuwing gegeven worden. Men hoopt, dat de gebieden van waar de raketbommen worden afge schoten, te gegevener tijd zullen worden in genomen. Echter kan men niet van te voren weten, of de tegenstander niet in staat zal zijn, de draagwijdte van de projectielen te vergrooten. Men kan dus niet met zekerheid zeggen, of nieuwe' lanceerbases, die verder achteruit liggen, bij een opmarsch zullen kunnen worden uitgeschakeld. In bevoegde kringen te Berlijn wprdt- mede gedeeld, dat de V 1 en V 2 sinds eenige weken behalve tegen het gebied van Groot-Londen ook tegen Parijs en de haven van Antwerpen worden gebruikt. Churchill en Eden naar Parijs. Reuter meldt, dat Churchill en Eden zich Vrijdag per vliegtuig naar Parijs hebben be geven. In hun gezelschap bevonden zich mrs. Churchill, miss Mary Churchill en een aan tal hooge regeeringsambtenaren. Volgens inlichtingen uitbetrouwbare krin gen, zou bij de besprekingen te Parijs tus schen Churchill en Eden eenerzijds en gene raal De Gaulle met zijn minister van buiten- landsche Zaken Bidault anderzijds, de uit rusting van het Fransche leger het voornaam ste onderwerp van gesprok vormen. Evacuatie naar de Noordelijke provinciën. Wij lezen in Het Volk: Na Friesland, dat 25.000 evacué's te verzorgen zal krijgen en reeds de eerste contingenten zag binnen treden, komen nu ook Groningen en Drente aan de beurt. Vdorloopig zullen 12.000 eva cué's in het Noorden van de provincie Gro ningen onderdak krijgen. Dezer dagen zal de eerste groep van 65 personen in Groningen aankomen, die worden getransporteerd naar Uithuizen. Drente krijgt twee a drie duizend menschen te verzorgen. Een groot probleem is de verzorging onderweg. Het Roode Kruis in samenwerking met het evacuatiebureau heeft hier practisch de leiding en zorgt voor de inkwartiering. formaties vielen in seheervlucht opnieuw plaatsen en personentreinen in West-Duitsch- land aan. Door het vuren met boordwapens en bommen leed de burgerbevolking verliezen. De vijand verloor 21 vliegtuigen, meerendeels viermotorige bommenwerpers. Waterleiding en vorstschade. Met het oog op den naderenden winter brengt de directeur van het Gemeentelijk Waterbedrijf Haarlem het navolgende onder de aandacht. Tijdens perioden van hevige vorst is gebleken, dat in vele gevallen niet wordt voldaan aan de desbetreffende voor schriften van het Waterbedrijf. Zoo is o.m. het navolgende bepaald: Iedere „gebruiker is verplicht te zorgen voor het vorstvrij houden van den water meter en de binnenleiding. Schade toe gebracht aan den watermeter door vorst of anderszins, is voor rekening van den gebruiker. Water, dat verloren is gegaan uit door vorst veroorzaakte lekkage of door openstaande leegloopkranen, moet worden betaald. Door 'thans de hieronder genoemde maatregelen te nemen, kan men zich vrij waren tegen groote schade en veel ongemak in den komenden winter, want tijdens de vorst zal het waterbedrijf weinig hulp kun nen bieden. De watermeter. Er moet onderscheid gemaakt worden tus ■Schen watermeters geplaatst buitenshuis in een meterput en watermeters geplaatst binnenshuis. Voor eerstgenoemde geldt het volgende Men bescherme den watermeter en de hoofdkraan in den meterput door het aan brengen van een goed aansluitend houten tusschendeksel, voorzien van èEn handvat, waardoor rondom den Watermeter .en de hoofdkraan een isoleerende luchtlaag wordt opgesloten. Een tusschendeksel kan men eiken winter opnieuw gebruiken. Andere afdekkingen ge ven veelal spoedig tot. vervuiling aanleiding en moeten op verlangen van den .meter- opnemer door den gebruiker worden ver wijderd. Men kan het tusschendeksel boven dien afdekken met een zak, gevuld met stroo, hooi of dergelijk materiaal. Men bedenke hierbij, dat deze opvulling geen warmte geeft, doch alleen de afkoeling van den watermeter c.a. tegengaat en dat deze op vulling en het tusschendeksel na het ver strijken van den winter uit den meterput verwijderd moeten worden. Verder moet er op gelet worden, dat het bovendeksel den meterput goed afsluit tegen den wind, want meestal wordt de bevriezing van den water meter veroorzaakt door tocht. ^Watermeters, welke binnenshuis zijn geplaatst onder den vloer, moeten worden voorzien van een overal goed afsluitende omtimmering. Men voorkome in dit geval onnoodige afkoeling en tocht onder de vloe ren doojr het dichtmaken van kieren en lucht roosters, in het bijzonder bij dorpels van deuren, waar de wind op staat. Watermeters, die bevriezen, omdat zij onvoldoende be schermd waren, zullen niet vervangen worden. Hoofdkraan bij den watermeter. Men overtuige zich reeds nu, of de hoofd kraan wel goed afsluit. Indien dit niet het geval is, geve men daarvan onmiddellijk schriftelijk of telefonisch (no. 10279 of 11834) kennis aan het kantoor van het Waterbedrijf, Kampersingel no. 4. Thans heeft het water bedrijf nog gelegenheid de hoofdkraan te herstellen, doch tijdens een vorstperiode zal hiervoor vermoedelijk geen gelegenheid meer zijn. Voorts dient men te bedenken, dat het blijven druppelen van de leegloopkraan ver lies beteekent van water, dat betaald moet worden. Leegloopen binnenleiding. Men laat, waar de toestand dit noodig maakt, tijdens de vorst de geheele binnen leiding 's avonds zoo vroeg mogelijk leeg loopen. (Water in voorraad nemen!) Dit dient als volgt te geschieden: a. Men sluite de hoofdkraan. b. Men opene de leegloopkraan en alle tapkranen en trekke de closetbakken door; (indien eventueel zakken in de leiding aan wezig zijn, zal meestal het water hieruit zoo goed mogelijk door doorblazen van de leiding dienen te worden verwijderd). c. Men overtuige zich daarna of de leeg loopkraan geen water blijft geven.en dus de hoofdkraan goed afsluit. Is dit laatste niet het geval dan zal in vele gevallen de leeg loopkraan gesloten moeten worden totdat de hoofdkraan door het waterbedrijf hersteld is. d. Bij het weder in gebruik nemen van de binnenleiding is het eerste werk de leegloop kraan goed te sluiten, daarna moeten de open staande tapkranen wordep gesloten en dan pas moet de hoofdkraan worden geopend. Het is absoluut noodzakelijk, ter vermijding van onnoodige moeilijkheden, om direct hier na de in de binnenleiding opgesloten lucht gelegenheid te geven om te ontwijken, door de hoogstgelegen tapkranen enkele minuten te openen. Mocht vlak achter den watermeter geen leegloopkraan aanwezig zijn, dan is men verplicht deze terstond door een erken den waterfitter (loodgieter) te laten aan brengen. Ligging van binnenleidingen. Aangaande de binnenleidingen is in de ver ordening bepaald, dat deze zoodanig gelegd en onderhouden moeten -worden, dat zij niet aan vorst zijn blootgesteld en geheel geledigd kunnen worden. Om een vorstvrije ligging van de leidingen te verkrijgen moeten deze niet tegen en vooral niet in buitenmuren ge legd worden. Het wegwerken van de leidin gen in de muren is verkeerd, want een lek kage is dan moeilijk te vinden en zal veelal groote reparatiekosten veroorzaken. Aan het begin van leidinggedeelten (aftak kingen), welke weinig gebruikt worden of in onverwarmde gedeelten van het huis liggen, behoort eerv gemakkelijk bereikbare stop kraan met leegloopkraan te worden aange bracht, opdat bij vorst deze leidingen buiten gebruik gesteld en geheel geledigd kunnen worden. Veranderingen in de binnenleidingen moe ten door een erkenden waterfitter verricht worden." Vooraf dient deze goedkeuring te vragen aan het Waterbedrijf, Kampersingel 4, telefoon 10279. Men kan onnoodige afkoeling in de ruim ten waar leidingen liggen voorkomen, door het dichtmaken van kieren bij ramen en deuren, in het bijzonder bij dorpels van deu ren waarop de wind staat. Men brenge tijdens vorst van eenige be- teekenis ruimten, waarin leidingen aanwezig zijn, behoorlijk in verbinding met plaatsen, waar gestookt wordt, in het bijzonder ge durende den nacht, of verwarme deze recht streeks, indien zulks mogelijk is. De gebruiker dient er aan te denken, dat in den komenden winter bij bevriezing van de binnenleiding of den watermeter het waterbedrijf, voor zoover daartoe overigens verplicht, zoolang de vorst duurt, praktisch geen hulp zal .kunnen bieden om weer over water de beschikking te verkrijgen en dat na de vorst spoedige hulp zeer afhankelijk is van hét aantal te behandelen gevallen. Het nemro van de hiervoor vermelde maat regelen is dus geheel in het eigen belang van iederen gebruiker. Boterbon verlengd. Voor de provincie Noord-Holland is de geldigheidsduur der bonnen 1-33, 2-33, 3-33, 4-33 en der bonnen 1-34, 2-34, 3-34, 4-34 ver lengd tot 25 November a.s. Wijziging rantsoenbonnen mielk. De secretaris-generaal van het Dep. van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van Zondag 12 November a.s. in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht de melkha.ndelaren geen rantsoen bonnen voor gestandaardiseerde melk meer in ontvangst m<4£ën nemen. Op de reeds inge leverde rantsoenbonnen mag tot en met 18 November gestandaardiseerde melk worden afgeleverd. Na dien datum ontvangt het pu- blieg hierop geen gestandaardiseerde melk meer. Van 12 Nov. a.s. af zullen de distributie diensten voor zieken, aanstaande en jonge moeders noodrantsoenbonnen uitreiken, gel dig in de gemeente van uitreiking en rand gemeenten. voor zoovej- dit laatste door de provinciale voedselcommissarissen is vastge steld. Deze nóodrantsoenbonnen geven met directen ingang recht op het koopen van 134 liter gestandaardiseerde melk. Voor ziekenrantsoenen komt voortaan slechts de z.g. „A-groep" in aanmerking. Voor bestaande gevallen dezer groep zullen de distributiediensten in de week van 12 tot en met 18 November noodrantsoenbonnen uit reiken ter voorziening in de behoefte van 19 November af. Voor nieuwe aanvragen zul len terstond noodrantsoenbonnen worden ver strekt. Jonge- en a.s. rnoeders ontvangen geduren de een tijdvak van 32 inplaats van 65 weken n.l. circa 16 weken vóór en 16 weken na de bevalling, noodrantsoenbonnen op basis van 134 liter per week in plaats van 2Vz liter per week. Voor de eerste maal vindt deze uitreiking plaats in de week van 12 tot en met 18 November over het tijdvak van 19 Nov. tot en met 23 Dec., waarvoor 5 bonnen a 134 liter worden verstrekt. Daarna wór den '4 bonnen a 134 liter per vierwekelijksche periode gegeven,, waarmede aansluiting aan de officieele distributieperióde is verkregen. Voor giftigen arbeid worden geen nood rantsoenbonnen verstrekt. Omwisseling van rantsoenbonnen tegen .noolrantsoenbonnen vindt niet plaats. Betrokkenen, zoowel voor bestaande als voor nieuwe gevallen, ontvan gen voor het afhalen van de noodrantsoen bonnen een oproep van den plaatselijken distributiedienst. Het heeft geen nut zich' zonder deze oproeping tot de distributiedienst te wenden. KLEEDJES, MELKKANNEN EN ASCH- BAKKEN ONTVREEMD. Door verbreking van een ruit hebben onbe kenden zich dezer dagen toegang verschaft tot het restaurant van het Heemsteedsche Sportpark. Er werd een aantal kleedies, asch- bakken en melkkannen ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. DE HEER J. L. PIERSON OVERLEDEN. Te Baarn is in den ouderdom van 90 jaar overleden de heer J. L. Pierson, vroeger een vooraanstaande figuur in bankierskringen en stichter van de naar zijn vader genoemde Al- lard Piersonstichting. ZIEKENBONNEN ALLEEN ERNSTIGE ZIEKEN. Ook in Noord-Holland zullen de distributie diensten voortaan uitsluitend aan zieken van de z.g. A-groep ziekenrantsoenen uitreiken, zulks in overeenstemming met de door de hoofdinspectie van de Volksgezondheid vast gestelde normen. MUTATIES IN DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGING. Naar in welingelichte kringen te Berlijn verluidt, kan een wisseling in de leiding der Duitsche diplomatieke vertegenwoordigingen in Madrid en Lissabon worden verwacht. Concert .der H. O. V. Solist George van Renesse. Het als „buitengewoon" aangekondigde concert van de H O. V. op Zondagnamiddag mocht ook buitengewoon hee- ten voor wat de belangstel ling betreft; niet alleen wa ren alle beschikbare plaatsen ingenomen in de zaal, op het balcon en op het podium, maar zelfs hadden een. groot aantal luisteraars genoegen genomen met een zitje in de tuinzaal. Zoo kon men circa 1600 men schen bergen, terwijl de zaal normaal slechts 1200 zitplaat sen heeft. Of er dus gang in de H. O. V.-concerten zit Het epitheta „buitengewoon", Sat zoovelen gelokt had, duid de echter op de medewerking van een solist van buiten ons stadsgebied, iets wat tot voor kort heelemaal niets buiten gewoons was, maar nu haast een legendarisch feit wordt, waarbij men zich afvraagt: hoe is hij hier geraakt! te •voet, per trekschuit, op een damesfiets zonder gummi banden, ofMaar goed en wel, hij was er, de oud-gaar- lemmer, sinds jaren Amster dammer George van Renesse, de fameuze pianist, een der prominente figuren van het Nederlands.ch pianistendom. En hij kwam ons vergasten op het éénige, maar dan ook „eenige" piano-concert van Schumann. George van Re nesse vertolkte het mooie romantische werk op zijn •eigen wijze, een manier die geen oogenblik herinneringen opriep aan vroeger gehoorde interpretaties. Het werd als een synthese van den roman tisch droomenden lyricus en den wilskrachtigen, haast he- roïschen Schumann. Het for- sche ging uiteindelijk domi- neeren, maar wij konden de rustig poëtische opzet van het hoofdthema van deel I niet vergeten en zeker niet het zeer delicaat vertolkte Inter mezzo. De vertolking wekte bij ons den indruk, dat de solist zich tot doel gesteld had de uitersten in het werk naar voren te halen en deze doel treffend te combineeren. En als het orkest nu nog wat secuurder afgericht was ge weest op deze bedoelingen, zou het resultaat nog over tuigender zfjn geweest. Meer werk bleek het orkest te hebben gemaakt van de brillante Euryanthe-ouverture van Weber, die met veel gloed gespeeld werd. En bijzondere zorg had Adam leesteed aan de Vijfde Sypmphónie van Dvo rak. Wel werkte de tempera tuur niet bepaald mee om de blazers steeds zuiver te laten intoneeren; maar. dat moeten wij voor lief nemen; daar kunnen de spelers in een on verwarmde zaal niets aan ver helpen. Hoofdzaak was dat het werk vlot, met stuwing en ook met innigheid correct vertolkt werd, zoodat de uitvoering een volwaardigen indruk gaf. Waar het publiek dankbaar op reageerde. Jos. de Klerk. VOLKS-CONCERT H. O. V. Op het> Volks-concert dat de Haarl. Orkest Vereeniging op Woensdag 15 November in de Gemeentelijke Concertzaal te Haprlem zal geven, zullen twee solisten optreden, n.l. de pianisten Corry Koppen en Wiep Zijlstra, die met orkest begeleiding het concert voor twee vleugels in Es-dur K.V. 365 van Mozart zullen spelen. Het orkest, dat onder lei ding staat van Marinus Adam, opent met de Ouverture „Eg- mont" van L. v. Beethoven. Hierna volgt het concert voor twee vleugels. Na de pauze brengt het orkest ten gehoore de Suite „Jeux d' Enfants" van G. Bizet; 2 Elegische me lodieën voor strijdorkest van Edv. Grieg t.w. Letzter Früh- ling en Herzwunden en tot slot wordt de Karelia Suite Op. 11 van J. Sibelius uitge voerd. BEROEPINGSWERK. Geref. Kerken. Aangenomen naar Voorthui zen (2e pred. pl.) J. F. Hörch- ner Jr., cand. en hulppred. al daar. Bedankt voor Bunscho ten-Spakenburg (2e pred.pl.) H. Torenbeek te Driebergen. Benoemd als hulppred. te Drachten J. A. de Bakker, cand. en hulppred. te Heeren veen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1