TREKKERS a JUWEELEN SIERADEN GORDIJNEN havermout houden U fit en monter, verhoogen uw werklust VOOH VERKOOP VAN NAAR HET LID VAN DE DIAMANTBEURS H.W. Dames, Kruisstr. 19 HA 4RT,FM Bisschoppelijk Museum 75 jaar. 17 November is het vijf en zeventig jaar ge leden, dat begonnen werd met het aanleggen van de verzameling van het Bisschoppelijk Museum voor kerkelijke Oudheid, kunst en geschiedenis. Voor dat doel was een gedeeite ingericht in het St. Vincentiusgebouw aan de Zoetestraat, doch later bleek, dat er over meer ruimte beschikt moest worden en daarom werd een huis aan den Kruisweg 65 ingericht Op 1 Juli 1893 bracht men de verzameling over naar het tegenwoordige gebouw in de Jansstraat 79, dat in de zestiende eeuw de woning was van de toenmalige bisschoppen De laatste bisschop vóór de reformatie, God fried van Mierlo, die in dit perceel gewoond heeft, is in 1578 gevlucht. Het is natuurlijk niet geheel zeker, dat Jansstraat 79 de oude woning is van de bisschoppen, doch uit ge gevens is gebleken, dat zij in het zesde huis van de Groote Markt woonden en het mu seum is het zesde perceel. In 1869 is mgr G. P. Wilmer met het aan leggen van een verzameling begonnen, nadat hij reeds tevoren belangrijke stukken in zijn bezit trachtte te verkrijgen. Vooral heeft mgr J. J. Graaf, deken en pastoor te Oude Kerk aan de Amstel zich beijverd voor het Mu seum en heeft meegewerkt, dat belangrijke stukken en voorwerpen voor de kerkelijke oudheid uit het bisdom bijeenkwamen. Na zijn overlijden in 1931 werd pastoor L. J Boogmans, destijds het hoofd der paTochie in het Amsterdamsche kwartier, conservator en aan hem is het te danken, dat het Museum in 1932 een belangrijke reorganisatie onder ging. Vroeger werd het in stand gehouden door vrijwillige bijdragen, doch' de toenmalige bisschop van Haarlem, mgr. Aengenent be paalde, dat alle parochies in het bisdom Haar lem medewerking moesten -verleenen, om de kerkelijke kunst, waarmee bedoeld was de muziek, het archief en het museum, te bevor deren. Bovendien werd een aanzienlijk bedrag geschonken, waardoor het in 1931 mogelijk was het museum te verbouwen en een ten toonstellingszaal in te richten, welke op 25 Januari 1932 door mgr. Aengenent ingewijd is Toen pastoor Boogmans op 30 Juli 1934 Over leed, had hij veel werk verricht en nieuwe ge gevens voor de geschiedenis van Haarlem en omgeving verzameld. Wegens den oorlogstoestand is het museum reeds eenige jaren gesloten, zoodat er voor het publiek geen gelegenheid is een bezoek te brengen aan een groote verzameling, waar van bezienswaardig is de collectie Nederland sche schilderijen, aanvangend met meesters uit het begin der 19e eeuw. Uitgebreid zijn de collecties van teekeningen en prenten, o.a. van oude meesters der Hollandsche, Italiaan- sche en Fransche scholen, gravures en etsen. Er zijn werken van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain, Lucas van Leyden, Goltzius en Adr. van Ostade. HAARLEMMERMEER GEVONDEN en VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: een dubbele fiet-staseh, een Nappa heeren handschoen, een zakhorloge met ket ting, een blauw led. portemonnaie, een paar wollen wanten, een zilverbon van 1.een boodschappentasch. een bankbiljet van 10. een zilv. vulpotlood, een rood kruiwagentje. een zwart led. klompensokje, een donker blauw led. portemonnaie (met ritssluiting) met inhoud. Verloren: een geel-beige damesregenjas (transparant), een bruin led. portemonnaie met inhoud, een doosje inh. distributiebons, een gouden damesarmbandhorioge. een beige ceintuur (regenjas), een beide gabardine da mesregenjas, een blauw led. portemonnaie m. inhoud. een donkerrood led portemonnaie met inhoud, een waterdichte voederzak (waar in 2 blauw wollen damessokjes), een bruin led portemonnaie met inh., een passer, een kinder-klompensokje, een bruin-beige cein tuur (damesmantel), een donkerbruin led. portemonnaie met inh.; een zilveren .dames armbandhorioge, een bruin led. portemonnaie inh. geld en bonnen, drie persoonsbewijzen, een bruine actétasch (ledig), een donker bruine nappa handschoen (lipker. met bont- rand). een hos 'sleutels, een werkboekje (be looning), een bruin led. portemonnaie inh. geld en bonnen, een poppenwagen, een bruin led schoudertasch, inh. een pers. bewijs, een portefeuille met inh.. een bruine portemon naie met inh. enz., een bril in étui, een hee renhorloge (verchroomd) met led. band. BURGERLIJKE STAND. Geboren: S Ransijn en M Heijne, d B. A Pouw en J P Borst, d. P. Dhaene en E G. Landwehr Johan, d. IJ. van der Schinkel en M. C Vos. d. L van Leeuwen en E Lode- wikus. z. D. J Keet en M van Wijngaarden, z. J. van der Leek en G. Dekker, d C V J. Granneman en E. C. Kokkelkoren, z A. den Ouden en G Timmer, d B. J. van Hulzen en B. M. van Dorp, z. J. Jolink en W B Malgrom. d. F. Hamelink en M Zeldenrust, z. J S. van der Tol en A. C. J. Verbruggen, d. C. Gijzenberg en E. van Beem, z. W P Nij- van de hofstede geweest. Hij man en H. Wijs, z. N Honcoop en M Ver- liet den „Cruytberg" in 1644 IJMUIDEN Een en ander over fraaie buitenplaatsen. Hoewel we ons niet aan een vergelijking met Beverwijk willen wagen mogen we con stateeren, dat het aardbeien seizoen ook te Santpoort steeds heel wat drukte teweeg brengt. Ook in dit opzicht blijkt de be- teekenis van de buitenplaatsen vöor hun omgeving, want het was een eigenaar van het Huis ter Bildt, toen Thorn genaamd de heer A. J. Gaijkema. die de eerste aardbeienkweekerijen v&n Santpoort liet aanleggen. Het Huis ter Bildt is verdwe nen. doch de herinnering leeft voort aan deze fraaie oude bui tenplaats. die zich aan weers kanten van den straatweg, la ter Rijksweg, tot aan het dorp Santpoort uitstrekte. In de negentiende eeuw-werd het goed bewoond door de fa milies Van Heeckeren, Wat son en Bebner. De heer Bebner was een Duitscher. die het ge- wenscht achtte den naam van de buitenplaats in Thorn te veranderen: dit geschiedde omstreeks het jaar 18J5. Deze bewoner was tevens de laatste, want het goed werd, daar"a gesplitst verkocht. Alleen de zoogenaamde overplaats bleef nog gedurende een aantal ja ren met haar bosch onder den naam Thorn intact, als eigen dom van den aanneme- A J. Gaijkema, die het gedeelte langs de Verkeerde Molenlaan voor kweektuinen bestemde De villa Thorn heeft later nog als woonplaats van den heêr J. C. A. Weerts, die toen bur gemeester der gemeente Vel- sen was, dienst gedaan, name lijk van 1892 tot 1909. Het ove-» rige gedeelte van Thorn viel echter uiteen: er kwamen al lerhande huizen, boerderijen van klein formaat en tuinen. In 1877 kon Allan nog van de fraaie buitenplaats genieten Hij schreef er onder meer over „Op korten afstand van hier, daar. bij dien handwijzer,, die u linksaf naar Hageveid, Drie huis en het Huis te Velsen, en rechts op het dorp Velsen.wijst verlaten we San^oort om, den Straatweg volgelfee, naar Vel sen te wandelen, 't Is hier wel een aangenaam belommerd ge deelte van den weg, dat we langs gaan. doch 't levert ove rigens weinig bijzonders op slechts hier en daar ontmoe ten we een kleine landbou wers- of tuinierswoning, tot dat we bij de buitenplaats Thorn, vroeger het Huis Ten Bilt, wat meer afwisseling vin den, eensdeels in de schoone woning zelf, die als verscholen ligt achter dicht en hoogop; gaand geboomte. anderdeels door het verrukkelijk gezicht, dat men van hier op de te genoverliggende dicht be groeide duinen geniet; terwijl het overliggende bosch, dat tot deze plaats behoort, een be vallige schakeering vormt met de lichtgekleurde graanvelden, die hier het oog van den wan delaar met een aangename af wisseling streelen." We kun nen hieraan toevoegen, dat op de plaats, waar het heerenhuis heeft gestaan, later een boer derij is gebouwd. Vele buitenplaatsen waren er bij Santpoort: we hebben het reeds eerder opgemerkt. Van Duin en Kruidberg hebben we een vorige maal reeds een en apder verteld, in het bijzon der over het feit, dat de stad houder Willem III op den Kruidberg zijn jachtverblijf had. Het landgoed Duin en Kruidberg is uit perschillende deelen samengesteld, in het bijzonder uit Duinenberg en Kruidberg, maar het laatste heeft de oudste papieren. Er was reeds in 1598 sprake van. Blijkens het Rijksarchief wer den op 21 Januari van het jaar 1598 onder den titel Nassau- sche Domeynen verkocht: „een huys en erve ofte Hofstede met drie parcelen Feellands", genaamd „De Kruidberg", staande en gelegen in den Ban van Velsen. Het eerste perceel was 25 hohdt en 79 roeden groot, het tweede 21 hondt en 25 roeden, het derde ongeveer 162 hondt en 79 roeden. Dit geschiedde voor den Geregte van Velsen door Steffen Cor- nelisz. Rycken, ten behoeve van Arent Hendricksen en Pie- ter van Dael. Balthasar Coymans, heer van Streefkerk en regeerend sche pen van de stad Amsterdam is gedurende vele jaren eigenaar Het huis op den Kruidberg werd in den Franschen tijd staatsdomein. Bewoner werd de heer J. G. van der Meulen, een Amsterdammer, die in April 1812 in de Minuutnotu- len van den Intendant-gene raai van Financiën, afdeeling Domeinen, als volgt werd ver meld: „Fernier d'une maison de campagne, prés Bois er Du- nes en dépendant a Velsen, •ayant appartenu a la maison de Nassau, moyennant annuel- lement six cents cinwuante florins". Het goed viel blijk baar zeer in den smaak van dén heer Van der Meulen, want later heeft hij het van den staat gekocht. Na hem volgde als eigennaar de heer Tj. Fontein. Daarna was de heer W. van der Viugt bezitter en van dezen is bekend, dat hij de plaats be langrijk heeft doen verfraaien, vooral door waterwerkjes te laten aanleggen. Hij overleed in 1849. Een jaar llater werd het buitengoed, dat 27 hecta ren groot was, eigendom van minister Fïoris Adriaan van Hall. In 1841 was het aan grenzende Duinenberg in zijn bezit gekomen, zoodat uit 1849 de vereeniging der landgoede ren dateert. Gedurende vele jaren was vervolgens de heer J. H. van der Hucht bezitter en bewoner, na diens dood bleef mevr. de wed. G. L. J. van der Hucht er tot haar overlijden in 1894. Zij liet het goed na aan de familie Mac Laglan, aangezien een dochter van den heer Van der Hucht uit diens eerste huwelijk, met den Schot Mac Laglan was ge huwd. Laatstgenoemde liet de plaats in 1896 publiek verkoo- pen, waarbij de heer J. Th. Cremer voor ongeveer f 160 000 eigenaar werd. Het uit den tijd van Van Hall afkomstige huis moest plaats maken voor een gebouw in oud-Holland-schen stijl, een fraai kasteel mét on ongeveer zestig kamers, <?at >on der aren veranderd; het veel kostte. Veel is er in den landgoed werd nog uitgebreid met een deel van het duin van 't Huis te Velsen OOK TABAKSBONNEN VOOR VELSEN EN BEVERWIJK De bonnen R ^tl van de ta- bakskaart, welke» reeds voor enkele gemeenten werden aan gewezen, geven thans ook in de overige gemeenten van de pro vincie Noord-Holland recht op het koopen van een rantsoen tabak, sigaren of. sigaretten. De bonnen zijn geldig tot en met 18 Nov. 1944 Wanneer dé winkeliers niet uit hun voor raad kunnen leveren kunnen de bonnen bij hen tegen af gifte van een ontvangstbewijs wrendoinodenrD.xP sh emfm worden ingeleverd. De afleve ring zal dan voor of uiterlijk of uiterlijk op 2 December ge schieden. SANTPOORT. Onbevoegd te Santpoort gebleven. In het laatst van de vorige week werd door c"3 politie vastgesteld,! dat ernog men- schen in strijd met het be kende evacuatiebevel, te Sant poort waren blijven wonen, hoewel zij niet in het bezit ■/an_ een bewijs van voorloo- pige vrijstelling van den bur gemeester van Velsen waren Twee personen werden aange houden en in hc* hoofdbureau van. politie te Ijmuiden-Oost opgesloten. JONG HONDJE te koop f20. Lomans, Zeeweg 361, Driehuis. Diversen - RUILEN: 1 pr. 1, leeren schoentjes, m. 21 voor dito lage of hooge schoentjes, m, 22. J. Mulder, Lindenstr. 28, IJmuiden Oost. RUILEN: 1 pr. als nieuwe D.schoenen voor 1 buiten band. v. Ewijk, Willems- beekweg 107. RUILEN een baby-uitzet, waaronder, luiers voor thee dressoir. Spek, Engelmun- dusweg 38. RUILEN: kl. maat H.- broek voor M.rokje; sch., m. 38 voor Mjurk of iets anders Kelbering, Ruiterstr. 169. boom, z. A. W A. Jongeneelen en C. A. Baars, d. H. J. Dondertman en F M. Goe- bertus. z. D. de Vries en D. Bergsma. d. Ondertrouwd: A. Overbeek en C. Visscher. C. Roodzand en F, J. M. van Wieringen. Getrouwd: J. Th. Chr. Groen en H. Th. E. A Misset, G. Broere en G. P. Sluis. F. G. Terreehorst en G. Oudshoorn. Overleden: Elisabeth van Leeuwen, 79 j., echtg. van J. W. van der Tol. „Cruytberg" voor f 7500 door den Amster- damschen koopman Jan Gra- naedt van de erven van de boe renlieden Augustijn en Marie van Winterswyck koopen. Hij bezat het goed tot 1677 en drukte er zijn stempel op door het geheel nieuw te doen aan leggen en er een dure woning te laten bouwen. Gevonden voorwerpen In het tijdvak van Vrijdag 3 tot en met Donderdag 9 No vember werd bij de politie aangifte van de volgende in de gemeente Velsen gevonden voorwerpen gedaan: een cein tuur, een portemonnaie en eenige zilverbonnen. Boven dien werd er een poes aange troffen, waarvan de eigenaar nog onbekend is. Aan het hoofdbureau van politie. Tiberiusplein te IJmui- den-Oost, zijn op alle werk dagen van elf tot twaalf uur en van vier tot vijf uur in lichtingen te verkrijgen, des Zaterdagmiddags uitgezonderd Meisje verdween. Namens de ouders in aan de politie om opsporing en terugbrenging verzocht van de zestien-jarige Jans Klein, wonende Platanenstraat 35 te IJmuiden-Oost, die 9 Novem-; ber j.l de ouderlijke woning, in het bezit van een koffer met kleeding, heeft verlaten en geld noch distributiebe scheiden bij zich had. Dsders van diefstal aangehouden. Door de politie werd een onderzoek wegens een dief stal ingesteld, waarbij twee personen werden verdacht. Dit bleken inderdaad de na ders te zijn,- zoodat zij werden aa\ rehouden en in het hoofd bureau van politie te IJmui- den-Oost opgesloten. Het zijn de negentien-jarige L. v. d. P., wonende te Haarlem, en de even oude E. v. S., inwoner van IJmuiden-Oost. Onrechtmatig electricity'" gebruikt. Het stopzetten van de elec- triciteitsvoorziening heeft vele moeilijkheden met zich ge bracht en een ieder heeft dan ook gepoogd een eenigszin; bevredigende oplossing te vin den. Men moet echter oppas sen niet in strijd met de over heidsvoorschriften te hande len. Door de politie werd de zer dagen vastgesteld, dat iemand onrechtmatig eleetrici- teit had gebruikt; proces verbaal volgde. Opgepast als 't donker is. Nu de schemering steeds vroeger invalt is het noodzake lijk er de aandacht op te ves tigen, dat men zeer voorzich tig moet zijn wanneer men zich in het donker buitenshuis op houdt. Er zijn talrijke obsta kels, welke 's avonds niet ge makkelijk zijn te onderschei den, te meer, daar zij niet op een of andere wijze zijn aange duid. Vooral wielrijders dienen de noodige voorzichtigheid i- acht te nemen. Den 27sten November hopen onze geliefde Ouders GERRIT v. d. WIELE en JOHANNA KLAZINA v. LIESHOUT den dag te herdenken, dat zij vóór 25 jaar in den echt werden verbonden. Dat, God hun nog lang moge sparen, is de wensch van hun dank bare Kinderen GERRIT. THEO. WIM IJmuiden Oost, Lindenstr. 15 Personeel aanaehoden NETTE WERKSTER b.z a. Brieven onder no. T 123 Bureau van dit blad. B. Z. A. DAGMETRTE v heele dagen en een WERK STER. Dg Roeper, Sri arre straat 31. IJm. Oost. C Dwersen te koop TE KOOP: beste Dames- gummi regenmantel, f 15. Hofman, Alto. Cuypstraat 9, IJmuiden Oost. ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL INBOEDEL VEILING Vrijdag 17 Nov., waarbij o.m. Old-finish Eetkamer-Ameu blement, Karpetten, Slaap- kamer-Ameu'blem., Antieke Shawl en omslagdoek, Schil derstukken, Zitkamer-Ameu blement met bank enz. om bouw, kachels, haarden etc. Kijkdag; Donderdag van 10- 3 uur. Veiling der Buiten goederen des morgens vóór de Binnenveiling. Makelaar: P. HOOGJIVEEN en Zoon. sssar» inbrengen of afhalen dagelijks. Bescherm uw Laat Uw gordijnen, Uw tapijten, Uw meubelbe- kleeding blijvend mot- vrij maken doorMOTEX. Doe het nu vóór de mot zijn aanvallen begint. De coupon bréngt U alle mogelijke inlichtingen COUPON Zend mij inlich tingen omtrent het mntvni maken Naam Adres I Woonplaats Te fiankeeren met IV? ct. post- I Zegel en' m open enveloppe I opzenden aan MOTEX in nFMFNDAAL - KUtcrlaa°l,„ VRAAG UW WINKELIER U KEEFT NOG Wel EEN OF ANDER STUKJE STOF? Wij maken dan voor U een maatcorset. Ten gelieve van Dames uit Haarlem en Omstr.-, bestaat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG van 10-12 en 2-4 uur gelegenheid onze Corsetières op de volgende adressen te raadplegen: Mevr. Vee: man, Koninginneweg 10a, Haarlem Mej. v. Sambeek, Clematislaan 24, Aerdenhout. Indien U aan deze adressen hiertoe een schrif telijk verzoek indient zijn onze Corsetières gaarne bereid U Dinsdag of Donderdag thuis te bezoeken. (Uitsluitend voor Haarlem, Heem stede, Aerdenhout). VAN BAERLESTRAAT 154-156, AMSTERDAM

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2