Haarlemscfae Courant; Een proclamatie van den Führer. Metz gevechtszwaartepunt in het Westen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Y~ Dinsdag 14 Nov. 1911 Vastbesloten tot vo harden De striid aan de fronten. Voorbereidingen der Geallieerden in Nederiandsch gebied duren voort. Rede van Mussert. Fe^e slag ten Oosten van Budapest. 289e Jaarg. No. 268 Bureaux: Groote Houtstraat 99 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hit».: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct„ per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. posl 3,73. "Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 De Führer heeft Zondag een proclamatie tot het Duitsche volk uitgevaardigd. In" dezg proclamatie wordt er allereerst op gewezen, dat deze oproep ter gelegenheid van 9 No vember in verband met de totale oorlogvoe ring enkele dagen verlaat is. Als de kern van den aan Duitschland op gedrongen strijd noemde de Führer: le. Ons eigen doel, n.l. de handhaving van ons volk, de beveiliging van zijn toekomst met aWe middelen, 2e. Het doel onzer vijanden: de vernieti ging van ons volk, de uitroeiing en daar mede het einde van zijn bestaan De Führer vervolgde: Het door de demo cratieën gesteunde Sovjetisme streeft er naar het Duitsche rijk te vernietigen en ons volk uit te roeien-. Dat de burgerlijke we reld, die toen onbewust of bewust hand- langersdiensten voor het bolsjewisme in het binnenland verrichtte, in een door God ver oorzaakte blindheid hadr eigen ondergang tegemoet ging, veranderde niets aan de fei ten van haar houding. Het besef voor het bolsjewistische gevaar in het binnenland was ook voor het natio naal-soeialisme reeds bij velen aanwezig Het inzicht in de noodzakelijkheid van de redding van Europa voor het bolsjewistische monster bestaat ook thans bij talrijke bui- tenlandsche staatslieden, parlementsleden, .partijpolitici en economen. Tot een practiseh resultaat echter kan dit inzicht pas leiden, als een sterke Europeesche macht er in slaagt, buiten het kader der theoretische verwachtingen den gemeenschappelijjfen strijd van allen om het bestaan te organisee ren en met succes te voeren. Hiertoe kan en zal echter alleen het nationaal-socialistische Duitsche rijk in staat zijn. Eeuwenlang moest het oude, Duitsche Rijk zijn strijd tegen Mongolen en later tegen Turken met eigen krachten en enkele bond- genooten voeren, om Europa te bewaren vobr een lot, waarvan men zich evenmin een voor stelling had kunnen maken als thans van een werkelijke bolsjewiseering. Als deze worste ling in voorbijgegane eeuwen, gepaard gaan de met vele tegenslagen ons %°lk de grootste offers heeft opgelegd, heeft' net toch ten slotte tot succes geleld, en het ontstaan of be staan, alsmede "het gedijen van de Europee sche volkenfamilie eigenlijk pas mogelijk ge maakt. Overigens is het bij historische conflicten niet anders denkbaar, dan dat ten slotte niet in maanden of in jaren, maar na lange tijd ruimten de worstelingen beslist worden. Dat nu de nationaal-socialistische staat deze historische proef zal dporstaan wordt reeds gemotiveerd door de houding, tot dus verre door de beweging aangenomen. Wij zien in .dezen geweldigsten volkeren- strijd van alle tijden slechts van ons afvallen wat klein, laf en daarom ongeschikt tot le- ven is. Dat monarchen met volledige mis-* der Drau en slaagden zij er in twee bruggen- kenning van hun eigen positie, die nu nog slechts als praehistorisch kan Worden be schouwd. den moed verliezen en verraden worden, wordt verklaard door hun eigen geestelijke en moreele tekortkomingen, ver oorzaakt door eeuwenlange inteelt De Führer wijdt hierna enkele woorden aan den bondgenoot Japan en wijst er dan op, dat den laatsten tijd verraad op verraad het Duitsche volk heeft getroffen. Eén ding hebben zij, die het verraad pleegden, overi gens juist ingezien, zoo vervolgt de procla matie: Zoolang ik leef, zal Duitschland niet het lot ondergaan van de door het bolsje wisme overstroomde Europeesche staten. Zoo lang er in mij nog een ademtocht voorhan den is, zullen mijn lichaam en mijn geest slechts deze eene gedachte dienen, mijn volk sterk te maken in de afweer en den aanval tegen het doodelijkste gevaar, dat het be dreigt. Het nationaal-socialisme. dat zelf eens gren- zenloos bloedig werd vervolgd, heeft tegen over zijn politieken tegenstander na de aan vaarding van de macht niet alleen een waar lijk verzoenende, maar zelfs een grootmoe dige houding aangenomen. Tallooze mannen die mij vóór de machtsoverneming "vervolg den. zijn in dezen staat door mij met pen sioen bedacht of zelfs: tot' nieuwe en boogere ambten geroepen Dezelfde minister van Justitie van een der Duitsche landen in wiens ambtsperiode ik eens tot 13 maanden vestingstraf, veroordeeld werd. werd niettemin door mij tot Dui^sch Riiksminister van Justitie benoemd. Slechts hij, die den nieuwen staat zelf in woord en daad den oorlog verklaarde, werd door de ze" staat volgens de wetten behandeld ""deren Duitscber, in het bijzonder iederen ambtenaar en officier, is het gemakk"'.iik ge maakt. zijn plicht te vervullen zonder in ge wetensconflicten te komen. Wie echter than- een bedreiging tegen de staatsorde vormt of daartoe medewerkt, wordt meedoogenloos en onverbiddelijk vernietigd tijd van de compromis- en geobserveer de naturen is voorgoed voorbij. De Rijks- oorlogsvlag is in deze dagen als symbool van de nationaal-socialistische revolutie- en staatsgedachte. de regimentsvlag der Duitsche weermacht geworden. De Duitsche groet is ingevoerd. De volksgrenadiersdivisies zullen met den stroom der Duitsche jeugd medehelpen de nationaal-socialistische ge- dachtenwereld volkomen te doen zegevieren Wat mij echter na dien 2*lsten Juli het diepst heeft bewogen en met de dankbaarste vreugde heeft vervuld, is het besef, dat leger, marine en luchtmacht, de Waffen-SS kan hier bij voorbaat buiten beschouwing blijven in hun geheel, zonder dat dit helaas mis schien vroeger zoo zeer tot uiting®was geko men, den national-socialistischen geest reeds zoo in zich hadden opgenomen, dat 'er vrij wel niets anders te doen was dan de on- waardigen uit partij, staat en weermacht te stooten, om een volkomen eenheid der op vattingen en van den wil van partij, volk staat en weermacht tot stand te oren6en. Niettemin zijn de gevolgen van dezen dag bitter geweest. In een oplaaien van verwach tingen hebben onze vijanden ai hun kracht verzameld in de meening, dat zij Duitschland nu zonder meer onder deji voet konden loo- pen. Dat zij daarin niet geslaagd zijn. is te danken aan de dappere houding van weer macht en Waffen-SS, maar vooral" ook aan het dappere gedrag van het Duitsche vader- lana, dat boven eiken lof verheven is. Ais ik in dezen tijd tot u, tot het Duitsche volk weinig en zelden spreek, dan is dat al leen, omdat ik werk. v/erk aan de vervulling van de taak, die de tijd mij heett opgelegd en die vervuld moet worden cm het lot weer tc dóen keeren. Want daar ik door dezen wil bezield word en mijn volk in trouw achter mij zie, twijfel ik er geen oogenblik aan, dat wij den tijd van beproevingen zullen door staan. Ik geloof derhalve met onwankelbaar ver trouwen, dat door o ïzen arbeid en onze.of fers de dag zal komen, waarop onze inspan ning definitief met 'ucce* bekroond zal wor den. Ons doel kan daaibij geen ander djn dan datgene, waarvoor wij in 1923 aioes-en strijden en waarvoor de eerste 16 «r.artel-.ars van onze beweging zijn gestorven. De red- din.gj.van ons volki-Uit nood en gevaar, de be veiliging van het leven onzer kinderen en kindskinderen tot in de verste generaties. In de schaduw van ons volk marcheert het Europa, dat ziet, dat thans niet alleen beslist wordt over hej; lot van Duitschland, maar over de toekomst van alle volken, die zich tot Europa rekenen en bewust de bolsjewis tische barbaarschheid verafschuwen. Berlijn, 13 November. Interinf. In het ge bied vani Metz moesten de Quitsche forma ties na het opblazen der voor de oorlogvoe ring belangrijke installaties, Königsmachern, opgeven en gelukte het den Amerikanen eveneens de citadel Diedenhpfen binnen te dringen. Dank zij de buitengewoon actieve verdediging der Duitsche, troepen bleven den Amerikanen evenwel operatief belangrijke doelen ontzegd. De voorbereidingen tot den aanval van het tweede Britsche en het eerste Amerikaansche leger ip het Nederlandsche gebied duren voort. Aan het Oostelijk front zijn de voorbereidingen voor den overgang over de Donau nog niet afgesloten. Daaren tegen overschreden de Sovjet-Russische troe pen de rivier ten Noorden^van den monding hoofden te vormen. De bolsjewistische pant serspitsen, die gistermiddag den Zuidelijken rand van Jaszbereny bereikten zijn door een tegenaanval uit elkaar geslagen. Ook ten Oosten van Jaszbereny werden bolsjewisti sche snelle tanks tot staan gebracht. Ten Oosten van de uitmonding van de rivier de ëajo in de Theiss, distancieerden de Duitsche troepen zich op een heuvelreeks en stieten den opdringenden vijand terug. Op het ïta- liaansche oorlogsterrein duren de zware ge vechten bij Forli gisteren den geheelen dag voort. EDEN TERUG. De Britsche minister van Buitijlandschf D" r-o-v»'» minister van Buitenlandsch teruggekeerd. „Straks komt de dag der overwinning!" In „Krasnapolsky" te Amsterdam heeft Mussert Zaterdagmiddag in een openbare vergadering het woord gevoerd, zoo meldt het Alg. Hbld. De Leider vertelde van zijn ervaringen, die hij heeft opgedaan tijdens zijn laatste reizen door alle provincies. Na te hebben herinnerd aan Walcheren, - waar volgens berichten van de overzijde 5000 men- schen zijn verdronken, wees Mussert er op, dat het einde onzer beproevingen nog lang niet in zicht is. Sinds 1940 zijn wij diep ge zonken. Ons volk wordt niet gespaard, maar meegenomen in het wereldgebeuren. Thans gaat het om de nieuwe machten, die het oude Europa willen overweldigen. In de eerste plaats is dat Amerika, dat alleen kan heerschen door een vernietiging van Europa. In de tweede plaats is het de Sovjet, die eigenlijk Azië vertegenwoordigt en tus- schen deze beide machten staat dan het oude Europan met zijn 350 millioen inwoners, -het oude Europa, dat met den ondergangwordt bedreigd door de drie Internationalen, die van het kapitalisme, het marxisme en de koningshuizen. Daartegen vecht het natio naal-socialisme en wanneer dit zou vallen, zou onherroepelijk het communisme over Europa stroomen. Zou er iemand zijn, die denkt, dat een klein hoekje Nederland daar van zou blijven gespaard en dat daar alles goed zou gaan? De derde phase ,is thans begonnen, de phase van: er op 'of er onder. Ons geloof is en. blijft dat Hitler toch zal winnen. En dat de Amerikanen over eengen tijd toeh uit Europa zullen worden gesmeten. Het gaat nu om de toekomst van Europa. Of wij wor den overstroomd door het communisme, óf op de puinhoopen van het kapot gerammeld Europa wordt een nieuw Europa opgebouwd. Lang niet allen begrijpen dit nog. Wij hou den ons aan de kleine kern, die het wei begrijpt. Straks komt de dag der overwinning, de dag, waarop wij kunnen zeggen: Nu gaan wij bouwen aan ons Nederlandsche volk. De voikssturm beëedigd. Honderdduizenden Duitsche mannen, die in den Voikssturm zijn opgenomen, hebben Zon dag in alle Duitsche gouwen den eed op den Führer afgelegd. Te Berlijn heeft Dr. Goeb- bels hierbij een rede gehouden. Amerikaansche nederlaag op Leyte. In het Noordelijk deel van het eiland Leyte is een omsingelingsslag van de Japan ners tegen de 24ste Amerikaansche divisie ontstaan. Het is den Japanners gelukt de geheele vijandelijke strijdmacht in een moe rasgebied Je dringen en af te snijden. Haar vernietiging is nog slechts een kwestie van tijd. Het Japansche Kamicasu-korps heeft hier opmerkelijke resultaten behaald op de ravitailleering voor Leyte. De verflezen der Russen. In de bijna 41 maanden durenden oorlog tegen de Sovjet-Russen zijn de totale ver liezen der Bolsjewisten te land, op de zee en in de lucht bijzonder groot. Volgens Duit sche berekeningen verloren de Sovjet-Russen in dien tijd aan dooden, gewonden, gevange nen en door andere omstandigheden 32.600.000 man onder wie 13.400.000 dooden. De graaf van Parijs gearresteerd. De Fransche Kroonpretendent, de Graaf van Parijs, is bij Perpignan gearresteerd. Hij liep hierbij een verwonding aap den schouder op. Reuter meldt, dat de minister van Buiten- 'andsche Zaken van de regeering De Gaulle, "izier, verklaard heeft niets af te weten van en Graaf van Parijs. Het Weermachtbericht van Maandag luidt: Aan het Westelijk front lag het zwaarte punt^ van de verbitterde gevechten ook gis teren in het gebied aan weerszijden van Metz. Tengevolge van den hevigen tegen stand der Duitsche troepen »n hun tegen aanvallen, konden de Amerikanen hun brug genhoofd ten Noord-Oosten van Diedenhofen slechts onbelangrijk uitbreiden, maar de stad zelf binnendringen. Om de oude citadel wordt hevig gestreden. Ten Zuid-Oosten van Metz werden de vijandelijke tankstvijakrach- ten de Nied opgevangen of weer terug geslagen. In het gebied bezuiden Moerching- ien brachten Duitsche divisies in verbitterde tankgevechten den vijand zware verliezen toe en wierpen hem uit een aantal plaatsen Sinds het begin van den slag om Metz heb ben de Duitsche troepen -222 Amerikaanscne tanks en gepantserde verkenningswagen ver nietigd. Voor de Duitsche vestingen in het Westen is het vijandelijke artillerievuur en de lucht en gevechtsactiviteit sterker geworden. Vij andelijke aanvallen op het Oostelijke front van de vesting St. Nazaire mislukten. Het vergeldingsvuur op Londen werd voort gezet. In de Etruskische Apennijnen dreef de zware artillerie ten Zuiden van Vergato vrij sterke vijandelijke colonnes uiteen. In den slag om Forli slaagden de Britten er in tegen den taaien weerstand aer Duitsche troepen eerst na zware, den geheelen dag voortdu rende gevechten ten Noorden van de stad op een smal front in onze stellingen binnen te dringen en ongeveer twee kilometer voor uit te komen. De slag in het gebied ten Oosten van Buda pest nam bij een verhoogd gebruik van Bols- iewistische strijdkrachten in omvang en fel heid toe. Duitsche troepen wierpen in Jasz bereny den binnengedrongen vijand in eer tegenaanval terug en schoten daarbij 33 Sov jet-Russische tanks stuk. Ooor den hardnek- kigen tegenstand van Duitsche en Hongaar- sche troepen werden aan weersziiden var Mezoekoevesd de met 10 divisies infanterie en talrijke tanks aanvallende Bolsjewisten verhinderd op te dringen. Ten Zuid-Westen van de Duklapas en aan weerszijden van de Heide van Rominten mis lukten Sovjet-Russische verkenningsaanva'- len. In het gebied van Outs versterkte de vijand zijn den vorigen dag begonnen aan vallen, die echter ook~gisteren vruchteloos bleven W In het Westen en boven het Rijksgebied was de vijandelijke activiteit in de lucht i gisteren gering. Ernstig ongeluk te Velsen-Noord. Slachtoffer aan gevolgen overleden. In een melkfabriek te Vel sen-Noord is een ernstig onge luk gebeurd, waarvan de 34- jarige J. H. uit IJmuiden, tijdelijk te Haarlem, het slacht offer is geworden De man was bezig met het slaan van een wig en stond daarbij op een ladder. Toen hij met zijn voor hamer missloeg, verloor hij het evenwicht waardoor hij met zijn hoofd op den cementen vloer terecht kwam. Zooais bleek had hij een schedelbasis- "ractuur opgeloopen zoodat hij naar het Diaconessenhui^ te -Iaarlem moest worden ver voerd. Aldaar is hij aan de ïevolgen overleden. A|s er geen Kout is. Iedereen weet, dat het ver boden is. bloemen en planten uit de plantsoenen te plukken. Dat staat in de politieverorde ning en bovendien is het op diverse bordjes te lezen. Ner gens staat, dat het ook ver boden is, boomen af te zagen of te rooien en mee naar huis te nemen. Dat haalde tot voor korten tijd niemand in zijn hoofd, totdat sinds eenige weken .sommige personen met. vrijzinnige begrippen omtrent het mijn en dijn onder het argument: „ongevraagd-onge- weigerd" hier en in de om- liggende gemeenten met bij len en zagen aan het boomen hakken zijn geslagen. Laten we er maar niet te veel van zeggen, 't IS schan delijk geweest. Geen of weinig brandstof in huis hebben is natuurlijk onaangenaam, maar dat geeft nog niemand het recht, maar brutaalweg boo men en boompjes om te hak ken en naar huis te sleepen. In hoever het geroofde boven dien nog tot handelsartikel is gemaakt zij nog daargelaten. Natuurlijk' is aan dezen houtdiefstal een einde ge maakt. Het onbevoegd hakken en rooien van boomen is straf baar» gesteld en het vervoer van hout zonder vergunning is verboden. Doch bovendien is medegedeeld, dat ingeval door onbevoegden hout wordt geicapt en de daders onbe kend blijven, strafmaatregelen zullen worden genomen tegen bewoners van perceelen, ge legen in de onmiddellijke na bijheid van de gerooide boo men. Dit nu moge aanleiding zijn tot een zéér ernstige waar schuwing tot hen, die mis schien toeh nog het verbod zouden willen overtreden. Men loopt daarbij een niet gering risico. en dat moet ieder zelf weten, maar men houde voor oogen, dat men, wanneer men zijn straf ont loopt, oorzaak kan zijn van de grootste moeilijkheden, die men zijn medeburgers berok kenen kan. Wat het is, on schuldig verantwoordelijk te worden gesteld voor een over treding. die een ander heeft begaan en daardoor wellicht bezit en woning te verliezen behoeft hier niet nader te Worden belicht Men houde dus rekening met de ter zake gedane pu blicaties. In verband hiermede zij ook nog eens gewaar schuwd. af te blijven van alle ander hputwerk, hetzij dit deel uitmaakt van weermachtbezit, hetzij het particulier eigen dom is. Minder dan ooit kali in deze tijden roof en diefstal wordbn geduld Daarom zijn de straffen zwaar. Men beden ke dit. voordat men zich aan. andermans goed vergrijpen gaat i prOPAF'Vts J. H. BREGOGNE Maandagmiddag is in allen eenvoud op de Noorderbe graafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. H. Breeogne. oud lid van den gemeenteraad, die alhier in den leeftijd van 80 jaar is overleden. De zoon— van den overledene deelde mede. dat het de wensch van zijn vader was. dat er geen toespraken gehouden werden. Namens de familie zegde hij dank voor de blijken van deel neming.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1