JUWfcELEN SIERADEN 7h gebroeders laan TABERMAL's ZAADHANDEL VOOR VERKOOP VAN NAAR HET LID V"N DE DIAMANTBEURS H.W. Dames, Kruisstr. 19 HAARLEM N.V. KONfN'KLUKE PELLERIJ „MERCURIUS" Wijziging rantsoenhouten melk. De secretaris-generaal van het Dep van Landbouw en Visscherij maakf bekend, dat met ingang van Zondag 12 November a.s. in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht de melkhandelaren geen rantsoen bonnen voor gestandaardiseerde melk meer in ontvangst mogen nemen. Op de reeds inge leverde rantsoenbonnen mag tot en met 18 November gestandaardiseerde melk worden af~~?everd Na dien datum ontvangt het pu- bl hierop geen gestandaardiseerde melk meer Van 12 Nov. a.s. af zullen de distributie- 'dieisten v*oor zieken, aanstaande en jonge m ;ers noodrantsoenbonnen uitreiken, gel- di" in de gemeente van uitreiking en rand gemeenten, voor zoover dit laatste door de provinciale voedselcommissarissen is vastge- st,r? Deze noodrantsoenbonnen geven met dirocten" ingang recht op het koopen van 1 Va lieestandaardiseerde melk. V^ir ziekenrantsoenen komt voortaan eb de z.g. ..A^groep" in aanmerking. ,Vo >*- beslaande gevallen dezer groep zullen 'de fJis+-n-»tï*''ediensfen in de week van 12 tot en m°t 18 November noodrantsoenbonnen uit- re '-^n ter voorziening 'in de behoefte van 19 November af Voor nieuwe aanvragen zul len '^«tond noodrantsoenbonnen worden ver- Bti" kt J "ise- °n a s moeders ontvangen geduren de een van 82 inplaats van 65 weken n.! circa 16 weken vóór en 16 weken na de be-noodrantsoenbonnen op basis van IV 1 iter ner week in plaats van 2l/% liter pe week. Voor de eerste maal vindt deze ui' ^'kine plaats in de week van 12 tot en m«' 18 November over h^t tijdvak van 19 Ne- fot en me^ 22 Dec wgarvoor 5 bonnen a 'iter wórden verstrekt. Daarna wor de" 4 bonnen a 13^ liter per vierwekelijksche per ode gegeven, waarmede aansluiting aan de distri^utfepejiode is verkregen .V^or gift.ieen arbeid worden geen nood- ra en born en verstrekt Omwisseürfg van ra^'-oenbor^eo tegen nool rantsoenbonnen vin'b niet plaats Betrokkenen, zoowel voor begaande als voor niepwe gevallen, ontvan gen voor het afhalen tfan de noodrantsoen- boenen een oproep van den p'aatselijken dis}rbuJe<-lenstHet heeft geen nut zich' rleze oproeping tot de distributiedienst te wenden Boterbon verlengd. Vior de provincie Noord-Holland is de ge'-^vhe'dsduur der bonnen 1-33. 2-33, 3-33. 4-33 en der bonnen 1-34. 2-34, 3-34, 4-34 ver lengd tot 2n November a.s. BON R 11 TABAK De bonnen R 11 van de tabakskaart, welke reeds voor enkele gemeenten werden aange wezen. geven thans ook in de overige ge meenten van de provincies Noord-Holland. Zuid-Holland en Utrecht recht op het koopen van één rantsoen tabak, sigaren of sigaretten. Deze bonnen zijn geldig tot en met 18 No vember 1944 Ook het publiek in de gemeen ten waar de bon R J1 reeds was aangewezen, wordt, voor zooverre verzuimd werd. deze bonnen in te leveren, in de gelegenheid ge-' 6teld, hierop t.m. 18 November 1944 bij hun winkelier tabakswaren te koopen. Voor zooverre de winkeliers niet in staat zijn. uit de aanwezige winkelvoorraad hierop af te leveren, nemen zij de bonnen in ont vangst tegen afgifte van een ontvangstbewijs Zoodra dan de winkelier op 'oasis van de ui tgenomen bonnen is bevoorraad, zal aflevering nierop zonder nadere aankondiging plaats moeten vinden vóór of uiterlijk op 2 Decem ber a£. ili.,. IJMUIDEN HoutverordenLig overtreden. Zeven personen in gemeente Velsen aangehouden. Zooals bekend zal zijn is verleden week een verordening van den burgemeester van Velsen van kracht geworden, waardoor het onbevoegd weg nemen en vervoeren van hout wordt tegengegaan. Intusschen is reeds gebleken, dat er ge regeld wordt gecontroleerd of aan de bepalingen de hand wordt gehouden In het laatst van de vorige week werd door de politie geconstateerd, dat zeven personen het eerste ar tikel van bedoelde verordening overtraden, waarna de aan gekondigde maatregelen tegen hen werden genomen. Er werd proces-verbaal tegen hen op- gema&kt en bovendien werden niet alleen het hout, dat zij mij zich hadden, maar ook het ver v-oermiddel, dat zij- gebruikten en de gereedschappen, die ?ij hadden gebezigd, in beslag ge nomen. Het publiek dient er rekening mede te houden, dat er ook in de komende weken steeds weer controle zal wor den uitgeoefend. Jongen verdwenen. - In ons blad van gisteren is medegedeeld, dat namens de ouders aan de politie om op sporing van een meisje is verzocht. Deze aanduiding be rust op een misverstand. De zestien-jarige Jans Klein, wo_ nende Platanenstraat no. 35 te IJmuiden-Oost, wien de mededeeling betreft, is een jongen. Hij heeft 9 November de ouderlijke woning in het bezit van een koffer met'klee ding verlaten, doch had geen geld en evenmin distributie bescheiden bij zich. Burgerlijken Stand. Ondertrouwd: G. van Alfen Elzenstraqt 17, IJmuiden en J. Kuijer.Wagnerkade 41, Heem stede. Toek. adres onbekend. L. vanWijk, Van Hallstraat 128, Amsterdam en M. van der Linden, Harddraverslaan 43. Santpoort. Toek. adres: Sant poort, Harddraverslaan 43. M. Hoek, Zeeweg 280, IJmuiden en P. Barentsen, Kievitlaan 23 IJmuiden. Toek adres onbe kend. i Gehuwd: M. Zonneveldt en J H. Moerkerk, Wormer, Dorpsstraat 144a; A. F. van den Oever en N. Gravemaker, IJmuiden, Beukenstraat 36; D. Luit en M. Oudshoorn, Haar lem, Doverstraat 5; P. H. Span jaard en M. J. Duivestein, Be verwijk, Meeresteynstraat 24 Bevallen: M. Vlaming, d., Platanenstraat 45, IJmuiden; J. A Scholten, z., Tulpenstr. 26 Santpoort: C. J F Deen, z. Uitendaelstraat 22. IJmui den; C Smoor, z., Rembrandt- 'aan 77 IJmuiden. Gevonden voorwerpen In het tijdvak van Vrijdag 3 tot en met Donderdag 9 No vember werd bij de politie aangifte van de volgende in de gemeente Velsen gevonden voorwerpen gedaan: een cein tuur. een portemonnaie en eenige zilverbonnen. Boven dien werd er een poes aange troffen. waarvan de eigenaar nog onbekend is Aan het hoofdbureau" van politie. Tiberiusplein te IJmui- den-Oost, ,zijn op alle werk dagen van elf tot twaalf uur en van vier tot vijf uur in lichtingen te verkrijgen, des Zaterdagmiddags uitgezonderd Daders van diefstal aangehouden. Door de politie werd een onderzoek wegens een dief stal ingesteld, waarbij twee personen werden verdacht. Dit bleken inderdaad de da ders te zijn, zoodat zij werden aangehouden en in het hoofd bureau van politie te IJmui- den-Oost opgesloten. Het zijn de negentien-jarige L. v. d. P., wonende te Haarlem, en de even oude' E. v. S., inwoner van IJmuiden-Oost. Onrechtmatig electriciteit gebruikt. Het stopzetten van de elec- triciteitsvoorziening heeft vele moeilijkheden met zich ge bracht en een ieder heeft dan ook gepoogd een eenigszins bevredigende oplossing te vin den. Men moet echter oppas sen niet in strijd met de over heidsvoorschriften te hande len. Door de politie werd de zer dagen vastgesteld, dat iemand onrechtmatig electrici teit had gebruikt; proces verbaal volgde. Lustverblijven, kenmerk van een streek. Buitenplaats Rozenstein bood vorstelijken indruk. Onder de velen, die eiken dag op de fiets of te voet van Santpoort naar Velsen, of in omgekeerde richting, langs den Rijksweg gaan, zullen er slechts weinige zijn, die daar bij denken aan het beeld, dat de omgeving vroeger boou. Degenen, die er dezen zomer vertoefden en voldoende tijd hadden om haast te vermijden zulien echter, te meer omdat de aandacht niet zooals nu door de ingrijpende veran deringen van recenten datum werd afgeleid, hun gedachten wel eens naar een anderen tijd hebben doen gaan Zij kwamen tot de conclusie, dat het de moeite waard moest zijn zich eenige oogenblikkep met het verleden bezig - te houden. Er is veel veranderd, maar er zijn gelukkig tastbare her inneringen, die de geschiedenis doen leven en bij het nagaan daarvan goede aankpoopings- punten bieden. Wanneer we ons bijvoorbeeld voor den geest halen welken indruk een wandeling langs den toen- mailigen straatweg ongeveer vijf-en-zestig jaar geleden maakte, komen we tot de ge volgtrekking, dat we velé be kende namen en plaatsen aan treffen. De aandacht zou, van het dorp Santpoort' komende, al lereerst zijn gevestigd op de buitenplaats Thorn, vroeger het Huis Ten Bilt, waarover we een vorige maal hebben uitgeweid. Daarna zouden we bij een prachtig gelegen loge ment en uitspanning zijn geko men, waarvan de naam, Roo senbeek, ons zou hebben doen denken aan het buitengoed van denzelfden naam, dat daar inderdaad is geweest. Roosenbeek of Roos en Beek •was een oude lustplaats, welke aan mr. Jan Trip Jacobsz., secretaris van Amsterdam, toebehoorde. De heer Trip hield van deze streek en na tuurlijk vooral van zijn bezit Roos en Beek. hetwelk hij dan ook door het sloopen van het vroegere Meeroog, dat in de directie nabijheid lag, aanmer kelijk liet vergrooten en in pracht toenemen. Het huis deed later dienst alsvoor- loopige koetsierswoning van Rozijstein, waarop we straks terugkomen. Aan dezelfde zijde van den straatweg naar Velsen lagen vroeger, wat verder, de bui tenplaatsen Hofgeest, waaraan een gelijknamige boerderij en de Hofgeesterweg hernineren, en Westerbroek., welke naam eveneens door een boerderij werd levendig gehouden. Bij een wandeling langs den tegenwoordigen Rijksweg zou men ongeveer vijf-en-zestig jaar geleden ook „Roozenstein" hebben bewonderd. Allan schreef er geestdriftig over: „En hier ligt het lieve Roo zenstein, met zijn nieuwe, 'k zou haast zeggen vorstelijk ge bouwde stallingen, koetshuis en koetsierswoning. Wat lievë aanleg, niet waar? 't Huis zelf is wel niet groot, naar 't vormt, misschien juist daarom, met deh schitterenden bloemhof dien het omringt, een geheel, dat door zuiveren smaak in vorm en aanleg, onder de schoonste partijen, welke deze weg oplevert een voorname plaats inneemt. Genoemde plaats wordt bewoond door den eigenaar jhr. J S. H. van de Poll" Meej; zegt Allan er niet van, maar we willen toch nog een en ander van Rozenstein ver tellen. Omstreeks den tijd, dat Allan het bewonderde, was het op zijn hoogtepunt, dank zij de vele zorgen, die jhr. Van de Poll zich er voor getroost te. Er was een stal en remise, die duizenden guldens had ge kost en een groot aantal paar den kon herbergen. Verder trof men er broeikassen met zeldzame bloemen en planten aan. Het landgoed werd door een fraai donkerblauw hek van gesmeed ijzer met vergulde spitsen omgeven. Kort voor zijn dood had jhr. v. d. Poll het plan om een nieuw hee renhuis in plaats van het be trekkelijk eenvoudige, dat er was, te laten bouwen, 'hetwelk een millioen zou kosten, doch wegens zijn overlijden bleef het bij een plan. Rozenstein was evenwel geen oude buitenplaats; in ieder geval wordt er in oude boeken geen gewag van ge maakt. Jhr. v. d. Poll bezat veel grond, welke zich ver rondom Rozenstein uitstrekt, niet al leen ten Oosten, maar ook ten Westen van den Heerenweg Daarbij was veel weiland en boschgrond, zooals het land goed De Biezen te Santpoort, waaraan de gelijknamige be graafplaats herinnert. In kor ten tijd kwam er echter een radicale wijziging in den toe stand. Toen jhr. v. d. Poll was overleden ging het bergaf waarts met Rozenstein. Zijn bezittingen werden in 1880 pu bliek geveild, met het gevolg, dat het goed uiteenviel. De eigenlijke buitenplaats bleef toen nog bij elkaar, maar haar wachtten donkere jaren, waar in zij niet kon standhouden. Tot zoover Rozenstein. Orize wandeling voortzettend zou den we belangstelling hebben getoond voor buitenplaatsen of overblijfselen daarvan, zoo als Groot-Beekviiet, het Huis te Spijk, Beeckensteyn, Water land, Meervliet en Velserbeek, doch een beschrijving hiervan 'Ou ditmaal teveel ruimte ver ten. Onze denkbeeldige wan deling van omstreeks vijf-en- estig jaar geleden zullen we dus een anderen keer vervol ten, denkend aan de zinspreuk, welke op de poortbrug van het Huis te Spijk stond: „Beni ;ui Labuit, Bene Vixit", of- vel: Hij lëeh met lust. die 'omtijds rust Ook tabaksbonnen voor Velsen en Beverwijk. De bonnen R 11 van de ta bakskaart, welke reeds voor enkele gemeenten werden aan gewezen, geven thans ook in de overige gemeenten van de pro vincie Noord-Holland recht op het koopen van een rantsoen tabak, sigaren of sigaretten. De bonnen zijn geldig tot en met 18 Nov. 1944 Wanneer de winkeliers niet uit hun voor raad kunnen leveren kunnen de bonnen bij hen tegen af gifte van een ontvangstbewijs worden ingeleverd. De afleve ring zal dan vóór of uiterlijk op 2 December geschieden. 1 Meisje verdween. Namens de ouders in aan de politie om opsporing en terugbrenging verzocht van de zestien-jarige Jans Klein, wonende Platanenstraat 35 te IJmuiden-Oost, die 9" Novem ber j.l. de ouderlijke woning, in het bezit van een koffer met kleeding, heeft verlaten en geld noch distributiebe scheiden bij zich had. SANTPOORT. Onbevoegd te Santpoort gebleven. In het laatst van de vorige week werd door de politie vastgesteld,dat er nog men- schen in strijd met het be kende evacuatiebevel, te Sant poort waren blijven wonen, hoewel zij niet in het bezit van een bewijs van voorloo- pige vrijstelling van den bur gemeester van Velsen waren. Twee personen werden aange houden en in het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost opgesloten. Met blijdschap gewen wij kennis van de geboorte van onze Dochter CATHARINA HERMINA JOHANNA G. L. VRIEND A. M. VRIEND— v. d. KOLK IJmuiden O., 12 Nov. 1944 Zeeweg 311 Tijdel.: Antonius Ziekenhuis Den 20sten November a.s. hopen onze geliefde Ouders CATHARINA BALLEDUX- KOSTERMANS en WIJNAND NICOLAAS BALLEDUX hun 25-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van hun dankbare Kinderen en Kleinkind. ALIE, CLASIEN, NANDA, JAN, JANTJE. Tuinderstraat 41, IJm. Oost. NIEUWE ZOUTFRIJS, ZOUTOPHEFFING. De Voorzitter van het bedrijfschap voor suiker maakt bekend, dat de prijs voor consumptiezout bij levering aan den consument ten hoogste ƒ0.20 per kg. mag be dragen. Bij inlevering aan anderen dan den consument mag voor alle soorten keukenzout (industrie-, visscherij-, landbouw- en consumptiezout) ten hoogste een prijs worden berekend, gelijk aan den tot dusver geldenden prijs, verhoogd met 2 cent per kg. Deze prijsverhooging houdt verband met een heffing, welke op de voorraden zout zal worden geheven, ten be drage van 2.per 100 kg. Deze heffing is verschuldigd over de hoeveelheden zout, welke de houder van zout voor eigen rekening in eigen bedrijf of bij derden voor handen of in voorraad had op 29 October j.l. te 0.00 uur, alsmede over het zout, dat voor dat tijdstip naar hem is gezonden, doch op dat tijdstip nog niet door hem is ontvangen, nadat zij door of vanwege het bedrijfschap in rekening is gebracht. De bereiders van zout worden belast met een heffing ter zake van de aflevering van het door hen bereide zout, welke heffing bij aflevering moet worden voldaan. De aflevering van zout is sedert 30 October 1944 toe gestaan tegen inneming van de daarvoor aangewezen distributiebescheiden. VELSEN, 9 November 1944 De Burgemeester van Velsen, TJ. v. d. WEIDE. IS en BLIJFT gevestigd HA&ELINGERWEG 28 SANTPOORT

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2