Haarlemsche Courant Verbitterde gevechten in Zuid-Oostelijk Nederland. Spanje op den tweesprong. Nieuwsblad voor Noord-Holland Hevsge strijd in grensgebied van Lotharingen. De strijd in ons land. Communisten uit de Belgische regeering. Giraud leider der oppositie. Blauwe divisie geïnterneerd 289e Jaarg. No. 271 Bureaux: Groote Houtstraat 9S Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 17 Nov. 1944 UI tg.: Gral. Bedrijven Damlate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15. per kwartaal 3,42, fr. p. pos* f 3,73. Losse nummers 6 cent Hoofdredacteur: F. C. Derks K 129*5 Het Duitsche weermachtbericht van Don derdag luidt Aan het Westelijk front zijn onze troepen in Zuid-Oostelijk Nederland en in het grens gebied van Lotharingen in verbitterde afweer- gevechten gewikkeld met de aanvallende vijandelijke divisies. Tusschen het Noorder kanaal bij Weert en de Belgische grens heb ben zich uit de aanvallen van sterke Engel- sche tankformaties zware gevechten ont wikkeld. Ten Noord-Oosten en Oosten van Dieden- hofen is de slag na een korte pauze opnieuw ontbrand. Pas na zware wisselvallige gevech ten gelukte het aan verscheidene aangevoer de Amerikaansche pantserstrijdkrachten ter rein te winnen en het bruggenhoofd op den Oostelijken oever uit te breiden. In het gebied van Metz duren felle afweer- gevechten met de concentrisch aanvallende vijandelijke strijdkrachten voort. Ten Oosten van Gravelotte werd de vijand weer uit een penetratieplek verdreven. Duitsche grenadiers en tanks wisten ondanks sterken vijandelijken druk het strijdgebied tusschen den bovenloop van de Nied op Fransch gebied en Dieuze te behouden. In Moerchingen konden de Amerikanen na verbitterde gevechten binnen dringen. Ten Zuiden van Dieuze werden door onze tegenaanvallen belangrijke heuvels her overd, waarbij vijandelijke- tanks in vrij grooten getale werden vernietigd. In het ge bied tusschen het Rijn-Marnekanaal en den bovenloop van de Meurthe, alsook aan weers zijden van, den bovenloop van de Doubs du ren de plaatselijke begrensde gevechten op vijandelijke penetratieplekken voort. Wederom lag het vuur der Duitsche ver- ge' -Rngswapens op Londen en Antwerpen. Tn midden-Italië is de Britsche aanvalsgolf voorloopig uitgeput. Noch in de Romagna noch in de bergen tusschen Forli en Modig- lia-c (je vijand weer tot den aanval bver- ge"aan. den Balkan hebben onze marsehgroepen de gebieden ten Noorden van de linie Elba- zana-Skoplje bereikt. In het gebied ten Oosten van Budapest zijn hernieuwde groote aan vallen der Bolsjewisten na geringe aanvan kelijke successen mislukt, waarbij 9 vijande lijke tanks werden vernietigd. Aan het overige Oostelijke front bleef de gevechtsactiviteit ook gisteren gering. Tr^or de Westkust van Noorwegen deed een ste-ke formatie Britsche kruisers en torpedo jagers een aanvaL op een Duitsch convooi. Duitsche lichte beveiligingsstrijdkrachten aan vaardden den. strijd ondanks een meer dan 25-voudige artilleriemeerderheid en konden in even heldhaftige als opofferende gevech ten de vijandelijke formatie zoolang in be- Over den nieuwen Britschen aanval tegen de Duitsche bruggenhoofden aan de Maas ten Zuid-Oosten van Helmond wordt gemeld, dat de Engèlsehen infanterie-troepen en tanks in den strijd werpen. De Duitschers hebben hun strijdkrachten iets teruggetrokken. De Britsche granaten sloegen derhalve in leege stellingen in en de Britsche infanterie kwam naderhand in een hevig Duitsch afweervuur terecht. Ook in het gebied van Venlo ondernemen de Britten vrij sterke aanvallen. De Engelschen beschikken hier over 6 divisies, waaronder 4 tankdivisies. Het slechte weer is oorzaak, dat zij hun luchtmacht niet kunnen gebruiken De aanvankelijke successen der Britten zijn slechts gering, terwijl de verliezen, bijzonder aa- tanks, zeer zwaar zijn. Over den strijd in ons land wordt in Duit sche militaire kringen gezegd, dat de Geal lieerden een doorbraak trachten te forceeren naar het Ruhrgebied. nadat de Duitsche uit- wiikbeweging tot achter den. Maasmond het gevaar van een Duitschen flankaanval van het Westen uit op den corridor tot Nijmfegen heeft doen verdwijnen. Daar een dergelijke actie te verwachten was, moet het resultea* daarom thans reeds meer_dan dubieus geacht Worden. De groote brug over den Moerdijk, die reeds eenigen tijd geleden door de Duitsche troepen onbruikbaar was gemaakt, is thans door een „Spregkommando" der Oorlogs marine zoo grondig vernield, dat herste' binnen geruimen tijd onmogelijk is. In de haven van Terneuzen vielen dn' vernietigingsbooten een Geallieerd convoo aan en brachten een zwaar geladen munitie schip en twee andere schepen tot zinken. Eer vierde vernietigingsboot richtte zijn lading midden tusschen egn groep schepen en be schadigde verschillende vaartuigen. Alle Duit sche vernietigingsbooten keerden op haar basis terug. Weer een hospUaalschip opqebracht. In de Middellandsche Zee hebben de Brit ten opnieuw het volkenrecht geschonden. Het Duitsche hospitaalschip Gradiska is met tal rijke gewonden aan boord, door een Britsche torpedojager opgebracht en wordt sedert 28 October vastgehouden. dwang houden tot dat belangrijke deelen van het Duitsche convooi de haven van bestem ming hadden bereikt. Anglo-Amerikaansche terreurvliegers wier pen overdag bommen op Westelijk- en Zui delijk Rijksgebied. Des nachts werden de Rijkshoofdstad en plaatsen in West-Duitsch- land door Britsche stoorvliegtuigen aange vallen. Naar Keuter uit Brussel meldt, zijn in ver band met den eisch der communisten om de geheele verzetbeweging in het leger op te nemen, thans de drie communistische minis ters der regeering Pierlot afgetreden. Aften Tidningen meldt, dat het in geheel België onrustig is. Het is tot heftige protest- betoogingen gekomen naar aanleiding van het feit, dat voor het einde der week de wapens moeten worden ingeleverd. Met auto's der partisanen werden er Woensdagmiddag te Brussel uitnoodigingen rondgebracht voor een groote protestbijeenkqmst der verzetbeweging. Naar Reuter meldt had de Brusselsche politie en gendarmerie Donderdagmiddag veel man schappen geconcentreerd toen honderden leden der verzetbeweging in burger en uni form bij het parlementsgebouw een demon stratie op touw trachtten te zetten tegen het besluit der regeering om hun organisatie voor Zaterdag te ontbinden. Welingelichte kringen zijn van meening, dat de nieuwe ministers gekozen zullen wor den uit de' partijen van de rechtervleugel. Politieke waarnemers achten het aftreden der communistische ministers de ernstigste ont wikkeling, waarvoor de regeering Pierlot zich tot dusver heeft geplaatst gezien. Generaal Giraud, die na een Kort bezoek aan Parijs in Zwitserland is aangekomen, heeft de leiding op zich genomen van de Fransche conservatieve oppositie. Hij zeide. er van overtuigd te zijn, dat De Gaulle er niet in zal slagen den toenemenden commu- nistischen invloed den baas te worden. Zegeningen der bevrijding. Het Engelsche blad Sphere schrijft, dat men de hoop, dat er met Kerstmis vrede zou zijn, gerust kan laten varen. In Engeland is men over het verloop van den <£>rlog zeer teleur gesteld. Wat de bevrijde volken betreft, zoo schrijft de Sphere, kan men zeggen, dat zij nu hun zwaarsten oorlogswinter moeten mee maken. Zij zullen honger en koude moeten verdragen. De verliezen op Walcheren. De eerste Lord der Britsche Admiraliteit, Alexander, deelde mede, dat de Geallieerde verliezen, zoowel op de Schelde, alsook bij hun landingspogingen op Walcheren, buiten- Spijsolie op Bon 295. De secr.-gen. van het dep. van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat in de distributie- kringen 's-Gravenhage (317, 670, 671, 672, 314) Rijswijk (385), Voorburg (409), Wassenaar (414), Delft (303), Gouda (312), Vlaardingen (407), Maassluis (315), Leiden (340), Hillegom (331), Katwijk (333), Noordwijk (364), Oegstgeest (367), Amsterdam (174). Bussum (181), Hilversum (194), Laren 197), Weesp (209), 's-Gravenland (186), Haarlem (187), Heemstede (190), Zaandam (214) en Wormerveer (213) met ingang van Vrij dag 17 November bon 295 van de tweede nood- kaart geldig verklaard is voor het koopen van 450 gram of een halven liter spijsolie. Deze olie kan bij bepaalde daartoe aangewezen winke liers worden betrokken. Desverlangd zullen de distributiediensten een opgave verstrekken van de adressen. Men dient voor het afhalen van deze olie goed gereinigde flesschen of" ander verpakkingsmateriaal mede te brengen, daar deze in den winkel gevuld zullen worden. De aandacht van het publiek wordt er op geves tigd. dat behalve voor kleine kinderen, vóór het einde van het jaar geen andere bonnen voor boter, margarine, vet of olie kunnen worden aangewezen, zoodat men hiermede met de verdeeling van zijn rantsoen over deze periode rekening dient te houden. Dr. H. Colijn overleden. Naar wij vernemen is onlangs dr. H. Colijn aan de gevolgen van een ernstige ziekte overleden. Dr. Colijn werd 22 Juni 1869 te Haarlem mermeer geboren. In 1892 werd hij 2e-luite nant der Infanterie bij het N.ed. Indische leger. Hij nam deel aan de expeditie naar Lombok en verwierf de Militaire Willems orde 4e klasse. Vervolgens was hij bestuurder in Atjeh (eeresabel, Militaire Willemsorde 3e klasse) en adjudant van Van Heutz; verliet jn 1909 als majoor den militairen dienst, werd in 1909 lid van de Tweede Kamer en in 1911 minister van Oorlog en in 1912 tevens minis ter van Marine tot 1913, toen het kabinet Heemskerk aftrad. In 1914 werd hij directeur der Bataafsche Petroleum 'Maatschappij en lid van de Eerste Kamer, in 1923 minister van Financiën, in 1925 kabinets-formateur en daarna nog vier maal kabinetsformateur (1933, 1935, 1937 en 1939) en minister-president Tevens was dr Colijn een tijdlang voor zitter der Anti-Revolutionaire partij en hoofd redacteur van De Standaard als opvolger var dr. A. Kuyper. Vaak heeft hij Nederland op internationale conferenties vertegenwoordigd. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Baflo J. L. Springer te Kortezwaag: Benoemd tot hulp- pred. te Leiden J. Eijgendaal, zendeling- 1 eeraar te Oegstgeest; te Steenwijk ds. Ph. Bergkotte, pred. te Oosterbeek. Benoemd tot-hulppred. te Amsterdam (wijk 19) O. Ewoldt, cand. aldaar; te Rotterdam (wijk I) P. v. d. Vloed, diaconessenhuisprèd. aldaar. Chr. Geref. Kerk: Bedankt voor Haarlem-C. C. Smits te Dordrecht. EEN AANSTAANDE VACATURE. Uit Washington wordt gemeld, dat voor het geval de ziekgeworden Cordell Huil zal af- gewoon hoog zijn geweest. \{^n de ingezette treden James Byrnes, thanS*chef van de Oor- patrouillevaartuigen bedroegen de verliezen logs-mobilisatie, de Amerikaansche minister bijvoorbeeld 38 van Buitenlandsche Zaken wordt. Volgens een bericht van Exchange uit Ma drid verluidt, dat generaal Infantes, de chef van de Spaansche blauwe divisie, die tegen de Sovjet-Unie heeft gestreden en de broeder van den generaal, kolonel Infantes, door Franco in de gevangenis zijn geworpen en dat de soldaten van de blauwe divisie in concentratiekampen zijn geïnterneerd. Het bericht van Exchange voegt hieraan toe, dat dit een kenmerkend licht werpt op de ont wikkeling in Spanje. De actie is klaarblijke lijk een tegemoetkoming aan de republikei- -n Ofschoon men hier van een onbetwistbaar succes van rood-Spanje kan spreken (dat duizenden en duizenden welbewapende aan hangers in Frankrijk telt en onlangs op een vergadering in Parijs in tegenwoordigheid van een representant van De Gaulle aan de regeering Franco den hernieuwden oorlog verklaarde) blijkt het, dat ook tusschen 'Ma drid en Londen verkoeling is ontstaan. De diplomatieke medewerker van Exchange meldt namelijk, dat de Britsche ambassadeur 'e Madrid, lord Templewood, binnenkort naar Madrid zal terugkeeren. In dit verband wordt bevestigd, dat „bij de Britsche regeering een opmerkelijke afkoeling ten aanzien van het tot dusver vriendschappelijke verkeer met het kabinet van generaal Franco geconstateerd kan worden". Scherpe reacties in de Britsche pers hebben, zoo wordt verder gezegd, onge twijfeld niet nagelaten indruk te maken op het Engelsche kabinet, want opnieuw is tot uitdrukking gekomen, dat bij het breede publiek van Engeland geen sympathieën be staan voor het regime van Franco. De mede werker van Exchange verneemt verder, dat van den kant van Eden instructie is gezon den aan lord Templewood om opnieuw met generaal Franco het probleem van Tanger ter 6prake te brengen. De Britsche regee ring heeft nooit de eenzijdige regeling, die Spanje ten aanzien van Tanger heeft inge voerd, als definitief erkend. Richard Law, de Britsche minister zonder portefeuille bij het ministerie van Buiten landsche Zaken, heeft gisteren in het La gerhuis in antwoord op een vraag betreffen de generaal Franco en de vredesconferentie de volgende verklaring afgelegd: „De Britsche regeering is van meening, dat er geen reden voor is, dat welk land ook, dat geen positieve bijdrage heeft geleverd tot de oorlogsinspanningen der vereenigde naties, - bij de vredesconferentie of bij welke andere beraadslagingen ook over het vre desverdrag zou zijn vertegenwoordigd". Toen de onafhankelijke Thomas Driberg vroeg: „Mag ik uit dit zeer bevredigende antwoord afleiden, dat de Britsche regeering zich niet om den tuin zal laten leiden door een vertraagde uitspraak van generaal Fran co vóór de democratie?" antwoordde Law: „Ik geloof, dat de Britsche regeering waak zamer is dan iemand, wie het ook zij, aan neemt". De Daily Telegraph noemt dit antwoord een „beleefde afwijzing". De News Chronicle geeft uiting aan de grootste voldoening over het antwoord van Law. Door dit antwoord is ondubbelzinnig vastgesteld, aldus het blad, dat Engeland geen belangstelling heeft voor een streven van de Spaansche en andere regeeringen om. zij het ook met vertraging, op den geallieer den wagen te klimmen. De Daily Herald merkt op: „Langzaam ko men de conservatieven in de Epgelsche re geering nader tot een beslissing ten aanzien van Franco. De arbeidersbeweging heeft nooit verheeld, dat zij Franco veroordeelt". Dat Franco er aanspraak op maakt, bij het sluiten van den vrede mee te spreken, noemt het blad „onbeschaamd". Nog wordt gemeld, dat Fransche gendar mes den staat Andorra in de Pyreneeën bezet hebben en dat de Spaansche consulaten in Zuid-Frankrijk ontruimd en gesloten zijn. Het conflict in de Ger. Kerken. Behandeling van een zaak in kort geding. In kort geding is Vrijdag morgen voor den president van de Haarlemsche recht bank behandeld een zaak, wel ke verband houdt met het conflict in de Gereformeerde kerken. In Krommenie is een geschil ontstaan. Zij, die zich van de bestaande kerk hebben afgescheiden, maken gebruik van het. kerkgebouw. Hier tegen hebben de leden van het oude verband bezwaar en zij eischen, dat zij de beschik king over de kerk hebben. Voor de eischende partij trad mr. A. Bruch op als pro cureur en mr G H. A. Gros heide uit Amsterdam als ad vocaat en voor hen, die ge bruik maken van de kerk mr. Sake van der Wall als procu reur en mr. R.Kalbfleisch uit Gorkum als advocaat. De uit spraak van den president volgt later. Levensmiddelen a s en jonge moeders Zooals gemeld is de verstrek king, van extra rantsoenen le vensmiddelen aan a.s. en jonge moeders beperkt tot een perio de van 16 weken vóór en 16 weken na de bevalling, terwijl voorts het rantsoen melk is te ruggebracht van 6 rantsoenen, per 4 weken tot 4 rantsoenen per 4 weken» Tevens zullen de uitreikingen van de rantsoen- kaartjes voortaan parallel loo- pen met de distributieperioden. Voor het in ontvangst nemen van rantsoenkaartjes, geldig voor <ie distributieperiode van 26 November t.m. 23 December a.s. zullen; de kantoren Noord, Zuid en Centrum de volgende week zijn geopend. In verband met de ongeldig verklaring van de rantsoenbon nen melk zullen ditmaal, be halve het rantsoenkaartje óók 5 noodrantsoenbonnen a 13/4 liter worden verstrekt. Jonge moeders, die na de geboorte reeds 4 JA-kaartjes hebben ontvangen, komen op grond van deze nieuwe regeling der halve niet meer voor verdere toewijzing in aanmerking. Het afhalen van-de rantsoenkaart jes dient zooveel mogelijk door de a.s.- of 'jonge moeders zelf te geschieden. Indien dit niet mogelijk is, moet een door haar geschreven machtiging worden overlegd. Bij het afhalen moet te allen tijde worden medege nomen: a. Stamkaart en per soonsbewijs moeder, b. Dok tersattest of de destijds door den Distributiedienst afgegeven, verklaring, c. Na de geboorte stamkaart baby. ELF PAAR SCHOENEN GESTOLEN. Na een inbraak in een schoenenzaak in de Amster damstraat. waar men zich door vernieling van een winkel deur heeft toegang verschaft, zijn elf paar schoenen ge stolen ONGEWENSCHTE REZÓEKEN. Uit een opslagplaats van een verhuisonderneming aan de Nieuwe Raamstraat zijn drie kisten, inhoudende flesschen wijn en kleedjes gestolen. Een bezoek is gebracht aan een pakhuis van een stoffeerder aan de Leidschevaart, waar de buit heriond uit een dames- rijwiel en een tapijt. Verder zijn uit een garage aan de Minnahassastraat een heeren en damesriiwiel gestolen. MEVROUW A. BINNERTS— VAN CALCAR OVERLEDEN. In den ouderdom van 76 jaar is te Haarlem overleden mevr. A. BinnertsVan Calcar, we duwe van ds. A. Binnerts §zn. die van 1907 tot 1930 predi kant bij de Doopsgezinde Ge meente is geweest. Mevrouw Binnerts heeft in den loop der jaren belangstelling gehad voor de werkzaamheden van Doopsgezinde vereenigingen. Ook wj3s zij vele iaren regen tes va® het Zuiderhofje - aan de Zuiderstraat en van het Doopsgezinde weeshuis De begrafenis is bepaald op Za terdag 18 November op de Begraafplaats te Westerveld. THEO UDEN MASMAN IN HET RFMBRANDTTHEATER Van Zondagmiddag af zal het dans-orkest van Theo Uden Masman iri het Rem brandt" theater een aantal concerten geven.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1