mm 314 LflRITS 835 "nlhiö TREKKERS DAROPHEDRIN —DRUPP-ELS, fkégeczeS'&fi e^<Ht Ac&bz Tjzanfdtegolt v/h gebroeders laan NETTIE net echt TH lil li neusverkoudheid asthma hooikoorts bronchitis en moeilijke N.V. KONINKLIJKÉ PELLERU „MERCURIUS" Verwoede schakers drinken niet anders dan Die blijven schaken» maar gaan later over op Een Kembrandt in de veiling. Voor 225.000 aangekocht. Gisteren is te Amsterdam een onbekende, in 1937 ontdekte, schilderij geveild, dat door Hofstede de Groot onder de werken van Rembrandt is gerangschikt. De schilderij stelt Bafseba voor, een brief van David ont vangend. Ook Dr. Bredius heeft in zijn ex pertise het stuk voor een Rembrandt ver klaard. De schilderij werd voor Nederlandsche re kening voor f 225.000 aangekocht. Niets is voor de inbrekers veilig.' De Haarlemsche recherche heeft het bij zonder druk, want iederen dag melden zier. velen met de .mededeeling, dat er in gebroken is. Onbevoegden hebben zich toegang ver schaft tot een boter- en kaashandel aan de Amsterdamstraat en hebben 450 kg. kaas gestolen. De voorraad bestond uit smeer kaas 40 plus, schoongemaakte volvette kaas en Goudsche e'n Edammer kaas 20 plus. Voorts is uit een toonbankla een be drag van 1' 19.weggenofften. In Van Diik's koekfabriek heeft men zich laten insluiten en des nachts zijn gestolen twaalf balen basterdsuiker, ieder bevat tend 100 kg. Het kantoor is ook doorzocht, d ch. daar wordt niets vermist. Een huisvrouw van de Papentorenvest vertoeft tijdelijk bij haar moeder in A sen dell't Sedert haar vertrek op 20 October heeft men één of meer bezoeken aan haar woning gebracht. Gestolen zijn vloerkleed jes, een bedsprei, een manchester costuum, heerenschoenen, hoo'ge bruine damesschoe nen, een penduleklok, twee tinnen sier- vazen, een pluche tafelkleed, lepels, vor ken en tafelmessen. Een groentenhandelaar vermist uit zijn pakhuis aan de Van Marümstraat zes a zeven H.L. aardappelen. Door verbreking van een tuit aan de achterzijde heeft men zich toegang ver schaft tot de Montessorischool aan de Middenlaan, waar gestolen zijn een hang klok en een pianokleed. Van D., die Sn zijn visschersboot aan het Snaarne, 80 liter gasolie, een vuurduveltje, een klok en een ledige melkbus had, kwam lot de ontdekking, dat tijdens zijn afwezig- J heid deze *oede*en gestolen waren. IJMUIDEN Van armelijke buurt tot wooncentrum. Een en ander uit de geschiedenis van IJmuiden-Oost. Wanneer we een en ander over de geschiedenis van IJmuiden-Óost willen vertel len dan behoeven we niet ver in het verleden- terug te gaan, want verder dan den tijd, dat het graven van het Noordzee kanaal werd begonnen, reikt de historie niet. Toen de grootsch opgezette werkzaam heden voor het tot stand bren gen van een korte verbinding van Amsterdam met de zee nog slechts' enkele jaren aan den gang waren (6 Maart 1865 werd de eerste spade in den grond gestoken) ontstond er een nederzetting, die al heel primitief was, op de kale, dor re zandvlakte, welke De Heide werd genoemd en zich zoowel op een half uur afstand van bet dorp Velsen als het strand bevond. Van een ordelijken gang van zaken kon allerminst worden gesproken. De nederzetting be stond uit een aantal polder- keeten en hutten, waarbij men wat den vorm. om het woord bouwtrant maar niet in den mond te nemen, betreft aller lei variaties-zag. Overheids voorschriften waren er niet, zoodat een ieder naar eigen inzicht kon handelen. Er was veel ruimte en deze werd kwis Mg gebruikt. De polderwer kees, die op De Heide, ook wel De Zanders genoemd woonden, waren uiteraard niet zachtzinnig, zoodat het in het jonge plaatsje - ruw kon toe gaan. Het is te begrijpen, dat er een flink aantel gróote en kleine kroegen kwam en na tuurlijk werden er ook win keltjes gevestigd. Toen de polderwerkers hier niet meer noodig waren trok ken de meeste en daarbij waren de beste naar elders, om een nieuwe broodwinning te'vinden. Degenen,-die bleven, hadden het niet best wat hun levensomstandigheden betreft en De Heide werd dan ook als een zeer armelijke en onaan zienlijke buurt beschouwd. Men bereikte haar van het station Velsen af via een over weg. In dit verband kunnen we er aan herinneren, dgt dit eerste station een gebouwtje was, dat later als dienstwo- ining weud gebezigd. Het te genwoordige stationsgebouw is het derde sinds de spoorweg (in 1867) werd geopend De Kalverstraat dagteekent reeds uit dien tijd. Men beeft zich wel eens afgevraagd waarom deze naam is vastge steld, aangezien de redenen daarvoor ver zijn te zoeken Wanneer we nagaan, dat de Kalverstraat de eerste weg van De Heide was, valt de naam des te meer op. De oplossing van het raadsel is eenvoudiger dan zij lijkt. Om zijn primi tieve hoedanigheid en armoe dige omgeving werd de weg spottenderwijze Kalverstraat genoemd en deze naam is la ter. omdat hij algemeen was ingeburgerd, officieel vastge steld. De Heide was een vlakte, die ten Zuiden aan het Welserduin (waarnaar het Velserduinplein en de Velserduinweg zijn ver noemd) grensde en meer naar het Westen in de duinen van de Breesaap Zuidzijde over ling. Er was gelegenheid te over om gratis een malsch boutje te bekomen, want het krioelde er van konijnen. Zoo veel waren er, dat zij, hoewel er veelvuldig werd gestroopt hog groote schade aanrichtten. Er' waren ook heel wat hazen en fazanten en allerlei ander wild, die uit de nabije jacht- plaatsen kwamen. De intus- schen afgegraven Hooge Berg. welken talri"e lezers zich zul len herinneren, herbergde massa's konijnen. Spreken we van dien ouden tijd, dan komt een naam in gedachten, die ook hier niet onvermeld mag blijven. We moeten stilstaan bij het goede werk, dat door den heer Pie- ter Vermeulen is verricht. Als jong onderwijzer kwam deze uit Amsterdam naar De Heide in den tijd, dat het Kanaal werd gegraven. Reeds lang Voor tot de opening hiervan kon wordpn overgegaan, begon hij de jongens en meisjes van de polderwerkers lezen en schrijven te leeren. Zijn taak was allerminst gemakkelijk en heel wat doorzettingsvermogen moest hij dan ook toonen. Zijn school, de eerste van De Heide, had een christelijken grond slag, maar dit verhinderde niet, dat zoowel Katholieke als Protestantsche kinderen en ook die van niet-geloovende stellen. Diefstallen uit visschers vaartuig. Een inwoner van IJmui den. die tijdelijk te Bloemen- daal verblijf houdt, deed de zer dagen een onaangename ontdekking. Hij is in het be zit van een vissehersvaartuig, hetwelk dezer dagen aan het Spaarne te Haarlem lag. On bekenden bleken er een on- derzoék te hebben ingesteld om na te gaan of er iets van hun gading was. Zij maakten zich meester van taentig liter gasolie, een vuurduveltj een klok en een ledigen melk bus. Er is aangifte bij de Haarlemsche politie gedaan, welke de daders en hun buit tracht te achterhalen. Prijsopdrijving. Door de politie- werd constateerd, dat een inwoner van Haarlem, J. Gzips' in de gemeente Velsen aan prij opdrijving schuldig maakte. Zooais bleek hield hij zich met het verkoopen van crè me, zeep en odeur bezig. Een kleine hoeveelheid van deze artikelen werd in beslag ge nomen. Tegen den Haarlem mer werd proces-verbaal op gemaakt. Uit een paal gevalien. On den openbaren weg nabij 't koelhuis IJsvries te IJmui- den heeft zich een ongeval voorgedaan, waardoor een 33- jarige electricien uit Utrecht, J. G. G., die alhier zijn werk zaamheden had; werd gewond. De man viel uit een paal en bleef op den weg liggen. Vast gesteld werd, dat hij een bek kenfractuur had opgeloopen. De electricien is in het Anio- nius Ziekenhuis te IJmuiden- Oost opgenomen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A Smoor, v. Speijkstraat 20, IJmuiden en G. Broekman, Zandersstraat 49. IJmuiden; toek. adres Planciusstraat 56, IJmuiden. J. Wijker, P. Heinstraat 25, IJmiuden en J. G. Monné, Rip- perdapark 31, 's-Gravenhage; toek. adres onbekend. Geboren: H. Brink, d., De Ruijterstraat 35, IJmuiden. W. J. Zwanenburg, d., Lager straat 16-18, IJmuiden. W. J. Zwanenburg, d., Lagerstraat 16-18, IJmuiden. A. J. v. d. Steen, d., Zandersstraat 19, IJmuiden. G. L. Vriend, d. Zeeweg 311, IJmuiden. P Boe ter, d., Fr. Halsstraat 38, IJ muiden. J. Hoogzaad. d., Cij- pressenstraat 14, IJmuiden. Overleden: A. Nijman, 74 j., echtg. van Spanjaard, Corne lls, Hagelingerweg 31, Sant poort. GEEN „AUSWEIS". Een Haarlemsche jongedame, J. G. M., bracht een bezoek aan het verspérde gebied in IJmuiden-Oost, hoewel zij niet over een „Ausweis" beschik te. Zij werd aangehouden en in het hoofdbureau van poli tie opgesloten. ouders haar bezochten. Het werk van den heer Vermeulen heeft een 'grooten invloed ten goede gehad, mede omdat hij ook den polderwerkers, hun vrouwen en hun oudere kin deren les gaf; en dat was veel- beteekenend, want er' waren omstreeks 1870 nog heel wat analphabeten! De heer P. Ver meulen is hier^ot zijn dood (op acht - en - zeventigiarigen leeftijd) gebleven. Naar hem zijn een school (de P. Vermee.- lenschopl) en in 1925 een straat (P. Vermeulenstraat) te IJmui- den-fciost vernoemd. Het was in 1903 dat De Heide officieel Velseroord "ging hee- ten, een mooie naam, die ech ter een minder mooie klank kreeg. Op 1 November 1926 werd Velseroord bij IJmuiden gevoegd. Aan den ouden tijd herinneren de namen Heide- straat, Zandersstraat en Vel- seroordstraat. Veel is er in den loop der jaren in IJmuiden-Oost veran derd- Het groeide zamen met het oorspronkelijke IJmuiden, het kreeg moderne wegen en pleinen, het ging een belang rijk centrum herbergen als dat aan het Tiberiusplein, waar men het hoofdbureau van poli tie, geopend in 1940, de uit September 1926 dateerende Rijks H.B.S., de in Januari 1932 geopende Nijverheids school, en de school voor U.L. O. vindt. Toch herinnert er nog veel aan vroeger en men heeft geen moeite dit vast te PREDIKBEURTEN ZONDAG 19 NOVEMBER IJMUIDEN-OOST Ned. Herv. Kerk, Velserduin weg 10,30: Ds. G. F. Callenbach. Geref. Kerk, Velserduinweg. 10 en 5: Ds. E. G. van Teylingen Oud-Kath. Kerk. Geen opgave. Vergadering van Geloovigen, Willemsbeekweg. ,10: Eeredienst 4.30: Bediening des Woords. Geloofsgemeenschap Het Leger des Heils. Geen opgave. Ned. Luth. Genootschap. Geen dienst. SANAPOORT Ned. Herv. Kerk, Enschedélaan 9.30: Ds. M. van der Voet. Geref. Kerk. Geen opgave. Geref. Kerk. 9.30: Ds. J. C. Brussaard, van Bloemendaal.a 3: Ds. Js. v. d. Linden, van Haarl. Oud-Kath. Kerk. Geen opgave BEVERWIJK Ned. Herv. Kerk 9.30: Ds. G de Roest. Dankstond voor het gewas. Zaterdag 3: Bidstond. Geref. Kerk. 9 en 3: Ds Feitsma. Oud-Kath. Kerk. Geen opgave Meldmgspost Ned. Roode Kruis. Tevens inlichtingenbureau voor het uubliek. In het begin van deze week is te IJmuiden-Oost £en mei dingspost van het" Nederland sche Roode Kruis in gebruik genomen. Deze is gevestigd in het perceel Sparrenstraat 33. en zal voorioopig van 10 tot 12 uur en van 1.30 tot 4 uur geopend zjjn. Op de andere uren wordt de dienst door den ploegcom mandant waargenomen. Wan neer de post gesloten is kan men zich ,aan zijn adres, Spar renstraat 35. vervoegen. Het blstuur der afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis heeft door het stichten van deze post een belangrijk be- sluJ* uitgewerkt. Er werd on- te deggelijV behoefte aan een dergelijk contactpunt gevoeld en het tot stand komen er van zal dan ook niet alleen den internen dienst van het Roode Kruis, maar ook het publiek ten goede komen. In.de eerste plaats is de opzet, van de mel- dingspost uit 'zoo spoedig mo gelijk hulp te bieden wanneer dit noodzakelijk blijkt te zijn. Bovendien is er gedacht aan het verkrijgen van een nauwe re samenwerking van het Roo de Kruis met zijn werkers. Het derde oogmerk is een direct belang van het publiek. De post zal namelijk tevens in lichtingenbureau zijn. Zooals algemeen bekend is, heeft het Roode Kruis zich zeer verdien stelijk gemaakt door een zoo goed mogelijk contact tot stand te brengen met personen, die in het buitenland, waar dit ook mag zijn. vertoeven. Hun fami lieleden kunnen zich voortaan voor het verkrijgen van brief wisselingformulieren en alle gewenschte inlichtingen naar de meldingspost te IJmuiden- Oost begeven Aanhouding wegens plundering. Door de politie zijn twee in woners van Velsen, G. S. en H. P aangehouden, die er van worden verdacht zich aan dief stal en plundering te hebben schuldig gemaakt. Zij zijn naar het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost overgebracht Tegen ongerechtigd gebruik van electriciteit Zooals gebleken is hebben sommige inwoners der ge meente Velsen toch nóg elee triciteit betrokken Met den meesten nadruk wordt er echter de aandacht op geves tigd, dat dit ten strengste verboden is. Wanneer wordt vastgesteld, dat iemand zich aan overtreding van de bepa lingen schuldig maakt, wordt .er onmiddellijk tot arrestatie van den betrokkene overge- gan, welke dan met ernstige onaangenaamheden rekening dient te houden. Kippendieven actief. In den nacht van Zondag op Maandag hebben kippen dieven te Driehuis hun slag geslagen. Het gelukte hun uit een kippenhok dertien witte leghorns mede te nemen en onopgemerkt met hun buit te verdwijnen. De benadeelde, de veehouder K.. heeft de politie van den diefstal op de hoogte gebracht. Er wordt een onder zoek naar de onbekende daders ingesteld. Ook lasehtentzeilen niet veilig. Dat de dieven tegenwoordig alles kunnen gebruiken en geen gebrék aan brutaliteit hebben is dezer dagen weer eens ge bleken. Zooajs bekend is ma ken de werkzaamheden van de P.T.T. het soms noodig, dat er een laschtentzeil op den weg wordt geplaatst. Onbekenden zijn er in geslaagd zich zonder te worden opgemerkt, van een dergelijk attribuut meester te makenToe politie stelt een on derzoek in. SANTPOORT. Evacuatiebevel te Santpoort overtreden. Zooals is medegedeeld, blijft de politie controle uitoefenen op degenen, die nog te Sant poort verblijf houden om na te gaan of deze van den "bur gemeester van Velsen 'n be wijs van voorloopige vrijstel ling van evacuatie hebben gekregen. We hebben gemeld, dat in twee gevallen werd ingegre pen en beide overtreders van de bepalingen in het hoofd bureau van politie te IJmui den-Oost, werden opgeslrvn. Intusschen is er opnieuw ie mand aangehouden en in. ar rest gesteld. THEESURROGAAT THEELETTEN Drogisterij „De Vergulde Gaper" J. v. Leeuwen v.h. H. Sant STATIONSWEG 161 IJMUIDEN-OOST Niet te laat op straat! Den laatsten tijd is meer dan eens door de politie geconsta teerd, dat inwoners dezer ge meente' zich in strijd met het uitgaansverbod na acht uur''s avonds in de open lucht op hielden, hoewel zij daarvoor geen vergunning hadden. Aan gezien er thans strengere maatregelen tegen overtreding van bovenbedoeld verbod wor den genomen, wordt ieder nog maals met den meesten nadruk tegen het negeeren van de be kende bepalingen gewaar schuwd. NAAIMACHINE defect? LEWENSTEIN repareert correct. Uw naaimachine wordt desgewenscht afgehaald. Anegang 29 - Haarlem U®?- wij hebben nog 'n ruime sorteering Hand- werkboekjes. Personeel gevraagd NET MEISJE gevr. voor de ochtenduren, met midd.- kosf.' Hogeland, Ruyterstraat no. 161, IJm. Oost. NET DAGMEISJE gevr. van 8 tot half één, Vrijdags den geh. dSg. Stam, Rem- brandtlaan no. 43. Personeel aangeboden LEERLING BAKKER b. z. a., 15 jaar. Brieven onder no. T 124 Bur. van dit blad. Diversen te koop Te koop z.g.a.n. groote KOOKKACHEL f75. Duyn, Zeeweg 114, IJm. Oost. KÖOKKACHEL te koop, f 40. J. Kolder, Trompstraat no. 199. Diversen RUILEN: 1 pr. M.sdh., m. 33 voor M.sch., m. 34 of 35. Blitterswiik. Willems beekweg 85, IJmuiden OoSt. Jong eehtp. zoekt .ZIT- EN SLAAPK. met kookgel.- heid. v. Affen, Elzestraat 17, IJmuiden Oost. WEGGELOOPEN: grijs katje. Tegen bel. terug te bezorgen: Velserduinweg 196 IJmuiden Oost. RUILEN: 1 winterjas, o. kw., 16 j., voor j.cpstuum, 16 j. Muntz, Ged. Doustr. 83, IJmuiden Oost. BOEKHANDEL H. DE VRIES KOOPT BOEKEN OP ELK GEBIED kleine partijen zoowel als geheele bibliotheken Jacobijnestraat 3 - Ged. Oude Gracht 27 a, Haarlem

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2