TREKKERS QUAKER of H-O Dit jaar brengt Sint ftloemhollèn van ENGELS OF DUITS Een bord dat is kostelijk voedsel. Jubileum-uitvoering van Doopsgezind Zangkoor. I Haydn's Jahreszeiten. Het gouden jubileum van Doopsgezind Zangkoor werd Zondagnamiddag in de Ge meentelijke Concertzaal gevierd met een uit voering van Haydn's Jahreszeiten, onder leiding van Jac. Zwaan en met medewerking van de H. O. V. en als solisten de sopraan José Candel, de tenor Han Le .Fèvre en de bas Herman Hulsmann. Gosse Kroese ver zorgde de klavierpartij bij de recitatieven Men dient respect te hebben voor den levenswil en het doorzettingsvermogen i n de jubileerende vereeniging, om ondanks alle remmende en fnuikende omstandigheden, deze belangrijke uitvoering toch te hebben laten doorgaan. Het publiek liet zich niet onbe tuigd: er was een., overvolle zaal met belang stellenden. Het werk van Haydn, waarvan reeds ^1 van geslachten genoten hebben, heeft nog niets van zijn frissche bekoorlijkheid ver loren; de jongste generatie, mits onbedorven, kan er weer mee dweepen zooals wij ouderen in onze jeugd en zooals onze ouders en grootouders er mee gedweept hebben.- Wel licht komt dat omdat Haydn zoowel in de guitigste passages als in de meest verheven en karakteristieke deelen steeds eerlijk en ongeforceerd de stemmingen van zijn rijke gemoed weergaf en voortdurend den waar achtigen adem der bezieling door zijn werk liet gaan. Men vindt er geen doode formules in, maar alles heeft er de kracht en de kleur van het geziene en doorleefde, van de wer kelijkheid, van het leven zelf. En dergelijke kunstwerken zijn meestal onvergankelijk De zware taak van het koor werd met veel animo vervuld (vooral het jagdkoor verliep goed) en wanneer de groep der bassen zoo stevig ware bezet geweest als die der tenoren, zou het resultaat hier en daar nog aanmer kelijk beter zijn geweest. Het dameskoor weerde zich best en zong vooral zuiver op toon. José Candel kwam pas goed op dreef in het Allegro van de groote sopraan-aria „Die Seele wachet auf" en zij vervulde met succes haar guitige partij in het liefdesduet en in het lied van den gefopten edelman. Han Le Fèvre maakte niet alleen veel in druk met zijn frissche, licht aansprekende stem, jnaar vooral door zijn stevig rhythme en zijn doorvoelde voordracht. Zijn heerlijke zomer-aria en de geduchte winter-aria waren hoogtepunten van de uitvoering. Herman Hülsmann vertolkte zijn dankbare partij zeer behoorlijk. Het was te begrijpen en te vergeven dat de uitvoering van het laatste deel, toen het naar vijven liep, door gemis aan behoorlijke verlichting (men behielp zich mpt twee carbidlampen voor het heele orkest!) min of meer onzeker werd. Maar men haalde toch het einde zonder al te groote ongelukken. Met dat al was dit jubileumconcert een grfcot succes voor Doopsgezind Zangkoor en voor zijn dirigent Jac. Zwaan. De eerevoorzitter ds. J. M. Leendertz sprak een passend woord en kondigde als volgend uit te voeren oratorio aan Het Lied van de Klok. Moge, zooals ds. Leendertz zich uit drukte, dit werk als vredes-hymne kunnen gezongen worden. JOS. DE KLERK VFRKLARING VAN FINSCHEN PREMIER. De nieuwe Finsche premier Paasikivi heeft verklaard, dat Finland moet werken in we- derzijdsch overleg met de Sovjet-Unie en de wapenstilstandsvoorwaarden nauwkeurig na moet komen Onze spoorbruggen Er komen thans nadere berichten over de wijze, waarop enkele onzer groote spoorbrug gen, die bij Nijmegen en over het Hollandsch Diep bij Moerdijk, door de Duitsche Weer macht onbruikbaar zijn gemaakt. Het opblazen van de brug bij Nijmegen geschiedde door spe ciaal voor deze operaties opgeleide en uitge ruste manschappen. De kleeding van deze sol daten is berekend op een zeer langdurig ver blijft te water, terwijl ook aan de camouflage zorg is besteed. De soldaten, die met het vernietigen van deze brug waren belast, gingen 10 km. van de brug te water en moesten dus een zeer grooten afstand te water afleggen. Zij slaagden hier intusschen in en zagen kans, de springstof lading aan te brengen, terwijl op de brug vijandelijke bewaking aanwezig was. Nadat zij zich in veiligheid hadden gebracht had de explosie plaats. De marine-correspondent van Internatio naal Informations-Büro verneemt omtrent het opblazen der spoorbrug bij den Moerdijk, dat ook'deze onderneming, die onder zeer moei lijke omstandigheden werd uitgevoerd, het werk is geweest van Duitsche individueele strijders. In booten voeren zes man, onder leiding van den eersten luitenant» Prin-zhorn, op slechts 1,80 meter afstands van de vijande lijke stellingen in de ochtendschemering naar de pijlers van de brug, waar zij mijnen aan brachten. De lading springstof was de grootste hoeveelheid, die in dezen oorlog ooit is ge bruikt voor het opblazen van een brug. Sistfwisfifo HAARLEM 17 November 1944. BEVALLEN: 15 Nov., G. M. Jonkèr—Kruining, z.; C. J. RoestNupport, d.; C. W. Verhagen Bouwman, z.; G. A. SpruijtThuis, d.; A. E. Vermeervan Kaan, d.; E, A. MilatzZegers, d.; 16 Nov., A. J. C. LipsKurvérs, z.; M. M. de Jong Bossen, d.; J. C. Beurskens—Geeïhoedt, z.; J T. WigchertRijs, z.; B. KleinJelsma, d.; _J. B. HuiibensKoster, z.; W. Böhmvan Lubeek. d.: 17 Nov., A. de Graafvan Schaik, z. OVERLEDEN- 14 Nov., E. K. A. van Oosterzee. 66 j.. Slangenkruidlaan; 15 Nov., T. M., 14 d., z van H. P. Verheugd, kamperlaan; A Binnerts van Calcar, 76 j., Hooglandspark;-J. L., 3 m.. z van D. Houweling, Oranjestraat; 16 Nov., C. C. G. GerritsenKelderman. 80 .i., Potgieterstraat. GEVONDEN VOORWERPEN Hoofddoek, T. v. d. Meij, Spaanschevaartstraat 21; étui, Bureau van Politie, Smedestraat; mes, Bartels, Zijl weg 207; portemonnaie, Broek, De Clercqstraat 128; tasch, J. Jansen, Spionkopstraat 18; want, Vetter, Slachthuisstraat 34 zw.; want v. Waart, Sterreboschstraat 12. IJMUIDEN Noordzeekanaal in wording. Verandering in en rond het oude dorp. Welk een drukte bracht het graven van het Noordzeekanaal In het oude dorp Velsen te weeg. Alvorens met het groot- sche werk werd begonnen vond men er slechts rust, de stilte van een grijs verleden, maar toen eenmaal besloten was Holland-op-zijn-Smalst voor het verkrijgen van een goeden vaarweg van Amsterdam naar dè zdfe op te offeren, klonk het lied van den arbeid er steeds luider. Het gigantische werk stelde hooge eischen, aan de onderneming, die zich er mee had belast en aan al degenen, die er aan waren verbonden, op welke wijze dan ook, doch tevens moest de omgeving zich aanpassen. Het karakter van het oude ttorp veranderde zien- deroogen. Een vorige maal hebben .we een en ander-wan de Breesaap en het besluit van de eigena ren daarvan om grond voor het object beschikbaar te stel len, verteld. Tevens hebben we herinnerd aan den langen tijd die noodig was voor er van doorzettingsvermogen ten op ziehte van Amsterdams moei lijkheden wegens het gebrek aan een goede verbinding met de zee werkelijk sprake was. Daarbij hebben we gewezen op den profetischen blik van prof. S. Vissering en de stichting van de Kanaalmaatschappij Duidelijk was toch wel, dat het hier een nationaal belang gold, maar desondanks liet de ondernemingsgeest in het eigen land te wenschen over. Het werk moest hierdoor in den beginne door buitenlanders ge schieden, namelijk onder lei ding van de Engelsche aanne mers Lee en Freeman. Deze hadden hun hoofdkantoor in het vroegere heerenhuis* ^an de buitenplaats Watervliet ge vestigd. Het is de moeite waard thans eerst een en ander van dit landgoed te vertellen. Watervliet. Bekend is, dat Watervliet zoowel in de achttiende als in de negentiende eeuw een prachtige buitenplaats was. De eigenaars besteedden er veel geld en moeite aan, waardoor niet alleen de opzet weelderig, doch ook het onderhoud alles zins te loven was. Opmerkelijk was de wijze, waarop de tuin aanleg was verzórgd, terwijl ook- het zware geboomte de aandacht trok. Het laatst voor het begin van de groote werk zaamheden ten behoeve van het Noordzeekanaal was het 't eigendom van jhr. Elias. Het was echter niet meer bewoond toen de directie dér kanaal- werken het heerenhuis om streeks 1865 huurde, om er haar hoofdkantoor te vestigen. Hét was tevens de laatste bestem ming van het eens zoo bemin de landgoed, want tusschen 1870 en 1880 werd zoowel het heerenhuis als de groote plaats gesloopt. Een gedeelte van de restanten van het goed werd door den heer Jan van den Berg te Haarlem gekocht. De overige bossch^n (en jacht terreinen werden eigendom van jhr. J. S. H.-van de Poll die onder Velsen reeds veel grond bezat en ook het fraaie Rozenstein onder zijn bezittin gen kon tellen en van jhr. rid der Pauw van Wieldrecht te Leersum. Bezien we nu de verdere ontwikkeling van de werk zaamheden voor de totstand koming van het Noordzeeka naal. Het is te begrijpen, dat de firma Lee and Freeman niet alleen Nederlandsche, maar ook talrijke Engelsche beamb ten en arbeiders in, haar dienst had. Het zal ongetwijfeld moeite hebben gekost allen onderdak te brengen, doch het gelukte hen in Velsen en om streken te herbergep. Druk komen en gaan. Het yustige Velsen werd wel uit zijn dommel opgeschrikt! In het landelijke dorp werd het een druk komen en gaan van allen, die bij de veelzijdige werkzaamheden waren betrok ken. We zeiden reeds, dat het karakter van de plaats er tij delijk door werd beïnvloed. De groote bedrijvigheid bracht met zich. dat ondernemende lieden winkels begonnen en er ook hotels kwamen. We kun- Na ongeluk overleden. Op 24 Augustus j.l. werd de zes-en-Veertigjarige J. D., wo nende te IJmuiden-Oost, te IJmuiden door een ernstig on geluk gewond, zoodat hij in het Antonius Ziekenhuis moest worden opgenomen. Dezer da gen is hij 's nachts in dit zie kenhuis aan de «opgeloopen kwetsuren overleden. Voorzichtig met vuur. Dezer dagen is te IJmuiden weer eens gebleken, hoe nood zakelijk het is, dat men zeer voorzichtig met vuur omgaat. Bij het bezoeken van geëva cueerde woningen dientmen in dit opzicht geen risicote ne men, aangezien de gevolgen zeer ernstig kunnen zijn. Het maken van een vuurtje e.d. in een ontruimd huis kan name lijk, aangezien er gewoonlijk geen mogelijkheid tot tijdige ontdekking van het gevaar is. een omvangrijken brand ten gevolge hebben. Clandestien fruit vervoerd. Bovendien zich aan wederspannigheiö schuldig gemaakt. Door de politie werd gecon stateerd, dat een inwoner van Haarlem, P. F. v. B.. zich in de gemeente Velsen met het ongeoorloofd vervoeren van fruit ophield. Toen hij op zijn overtreding werd attent ge maakt bleek hij het niet met de politiemenschen eens te zijn en wegens zijn gebrek aan steekhoudende verontschuldi gingen pleegde hij tenslotte wederspannigheid. Hiermede was de Haarlemmer van kwaad tot erger gekomen, want hij werd medegenomen naar het hoofdbureau van politie IJmyiden-Oosf, te waar boven dien bleek, dat hij geen per soonsbewijs bij zich bad. De Tl an oorver pc Tot Pn rijsopdrijving. Zooals we gisteren hebben medegedeeld is door de politie een inwoner van Haarlem aangehouden, die zich in de gemeente Velsen aan prijs opdrijving bij het verkoopen van zeep, odeur, e.d. schuldig maakte. Nader werd vastge steld', dat hij zijn parfumerieën van een Haarlémschen winke lier, P. W., tegen te hoogen prijs had betrokken. Laatstge noemde werd daarom-'even- eens bekeurd. vele Engelschen leidde er bo vendien toe, dat er in Wijker - oog een bijzondere school werd gesticht, waar door een En gelsehen onderwijzer les aan hun kinderen werd gegeven; in 1876, in welk jaar het .ka naal officieel werd geopend, waren er ongeveer vijf en twintig leerlingen. We kunnen er nog aan herinneren, dat men van de bovenkamers van hotel Appeldoorn uit een ge deelte der kanaalwerken kon overzien. Het is niet oninteressant om tot besluit van dit artikel nog eenige bijzonderheden over Velsen in dien tijd te vermel den. Eerst enkele cijfers over de bevolking der gemeente in Decemttgr 1873. welke we aan Allan ontleenen. Op genoemd tijdstip waren er 4203 inwoners en bovendien 180 personen,"die er tijdelijk verblijf hielden. Omstreeks 1876 waren er on geveer zeshonderd school gaande kinderen in de ge meente, die - behalve de En gelsche school te Wijkeroog - vier scholen voor gewoon la ger onderwijs bezochten, na melijk een in de dorpskom van Velsen, een te Santpoort, eeft op en een nabij De Heide. Het dorp Velsen trok de aan dacht door zijn Romaansche Kerk (van de Nederlandsche Hervormde gemeente), wëlker stichtig aan Willebrord om streeks bet jaar 700 wordt toe geschreven; het Raadhuis, dat in 1874 aanmerkelijk werd vernieuwd en verfraaid, aan gezien het niet langer aan de behoeften voldeed; het daar tegenover staand „Weeshuis van de Diaconie der Gerefor meerde gemeente", een flink en goed onderhouden gebouw, waarin ook toen reeds ouden van dagen waren opgenomen: een in de directe nabijheid hiervan staande Bewaar- en Geen kinderen in verladen woningen. Oplettendheid van de ouders noodzakelijk. Twee veertienjarige jongens uit Beverwijk bevonden zich dezer dagen in Velsen-Noorc en begaven zich, ^zonder zich blijkbaar van het verkeerde van hun handelingen bewust te zijn, in een huis, waarvan de bewoners zijn ge'ëvacueerë Zij troffen er enkele voor werpen zonder waarde dan en naiwen deze mede. Wan- leer dit werd toegelaten zou- ien er echter zeer onge- wenschte toestanden ontstaa- .1 toen de politie van èen en ander kennis kreeg onderhiel; :ij de jongens dan ook ern stig. Intusschen toont dit voorval opnieuw aan, hoe gewenscht het is, dat de ouders hun kin iereh goed onder het oog >rengen. dat zij zich niet veriaten woningen mogen be- gevv. Dergelijke handelinger kunnen, ook voor de ouders, tot groote onaangenaamheden leiden. Visseherij maakt bekend, -dat winkeliers in de distributie kringen 's Gravenhage (317. 870, 671, 672, 314) Rijswijk (385) Voor burg (409), Wassenaar (414), Delft (303), Gouda (312), VI aardingen (407), Maassluis (351), Leiden (340) Hillegom (331) Katwijk (367) Noordwijk (364), Oegstgeest (387), Amsterdam (174), Bussum (181), Hilversum (194), Laren (197), Weesp (209), 's Graveland (186), Haarlem (187), Heemstede (190), Zaandam (244), Wormerveer-(2l3), die van het publiek de bonnen 295 van de tweede noodkaart heb ben ontvangen, .deze bonnen vóór Vrijdag' 1 December a.s. bij de plaatselijke distributiediensten dienen in te leveren. Voor elk veelvoud van 10 rantsoenen (één bon is gelijk aan 450 gram, zijnde 2% rantsoen van 180 gram) ontvangen zij toewijzingen voor spijsolie met afgeknipte linker bovenhoek. Deze toewijzingen dienen zij. ter verantwoording van de hun door ;.het Bedrijf schap M.V.O. ter beschikking gestelde spijsolie zorgvuldig te bewaren. Voorts dienen de win keliers er nauwkeurig op te let- ten, dat zij geen bonnen van andere distributiekringen in ont vangst nemen, waar deze bon niet is aangewezen, aangezien de distrffcutiediensten deze zullen weigeren Geen hout van Duin en Kruidberg. Het is te begrijpen, dat er nog steeds een groote vraag naar hout is en alles in het werk wordt gesteld om in het bezit hiervan te geraken. Zoo als gebleken is heerscht de meening, dat er op Duin en Kruidberg hout kan worden gehaald, waardoor reeds meer dan eens misverstanden zijn ontstaan. Naar wij yan den rentmeester vernemen dient het publiek er rekening mede te houden, dat er op Duin en Kruidberg geen hout beschik baar is. Bovendien kan aan de bekende verbodsbepalingen in zake het vervoer worden her innerd Niet te laat op straat. Meer dan eens is er de aan dacht op gevestigd, dat het ver boden is zich na acht uur 's avonds in de openlucht te bevinden, wanneer men daar toe geen toestemming heeft ontvangen. De burgemeester van Velsen' heeft thans nadruk kelijk de aandacht op het uit gaansverbod gevestigd en in verband hiermede medege deeld, dat overtreders van de bekende bepalingen ten streng ste zullen worden gestraft Hervatting onderwijs. Zooals onlangs werd mede gedeeld is van gemeentewege nagegaan in hoeverre het on derwijs zou kunnen worden hervat. Het bleek spoedig mo gelijk te zijn de lessen weer in de openare lagere school no. 4 aan den Wijk aan Zeeërweg te doen beginnen. In het verzoekschrift van de plaatselijke afdeeling van Volksonderwijs, waarin op her opening van de openbare scho len werd aangedrongen, werd ook de aandacht op de U.L.O.- school gevestigd. Het is nu te*, vens gelukt voor deze inrich ting een regeling te treffen, zoodat het onderwijs aan de school hedenmorgen is hervat. Met blijdsahap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter TINEKE W. Zwemmer J. W. Zwemmer-Beuneman Hennie 16 November 1944. Tijdelijk adres: Antlhonius Ziekenhuis. VEILING LOKAAL ,,'T CENTRUM" Ged. O. Gracht 78, Haarlem Alle weken Dinsdag verkoo- ping onder Deurw. D. G. v. Wijngaarden. Heeft U nog Meubels, Textiel, Haarden, Kachels. Porcelein of Aarde werk, Goud, Zilver of An tiek. Slechts één briefkaart en Uw goederen worden ge haald. Vraa.gt inlichtingen aan ons Lokaal. BEUNDER's Zaadhandel KI. Houtstr. 41, Haarlem Ziet de etalage Komt bijtijds, het loopt storm OFFICIEELE MEDEDEELINGEN TOEWIJZINGEN SPIJSOLIE. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Personeel gevraagd NET DAGMEISJE ge-vr. Servaas, Velserduinweg no. no, 205, IJVnuJden Oost. Personeel aangeboden NET MEISJE b.z.a. voor de morgenuren. Dekker, Oosterduinweg 20. -*<">rsen WIE RUILT 12 kop en schotels voor 12 luiers of 6 baby-lakens en 6 sloooiea. Wesselius, Zeeweg 55 R., IJm-uiden Oost. VERLOREN: 1 H. hand schoen van Acaciastr., Vel serduinweg, lepenstr. Tegen bel. ter. te bez. Bosman, Acaciastraat 34. nen aan twee namen herin neren. wat de winkels betreft aan .The English Stores" en wat de hotels aangaat aan „Appeldoorn". De stichters van de nieuwe zaken behoef den geen spijt van hun initia tief te hebben, want de om standigheden maakten het hun mogelijk geregeld goede zaken te doen. De aanwezigheid van Werkschool, welke in 1861 werd gesticht; en wat verder de in 1829 vernieuwde Gemeente school, welke omstreeks 1876 door honderdzeventig leerlin gen werd bezocht, maar reeds te bekrompen bleek te Zijn. De geschiedenis van het Noordzeekanaal zullen we een volgenden keer verder behan delen. in 8 mnd. 2.05 p. m. Opl. Practijkdiploma's 4.50 p. m. Enkel-boekhouden; Ned. Taal en Corresp. ƒ1.55 p. m. Middenstandsdiploma f 2.85 p. m. NED. TALEN INSTITUUT - ROTTERDAM BON Gratis proefles van Naam No. 40. Adres: VRAAG UW WINKELIER 6

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2