Haarlemsche Courant Ongekend hevige slag in gebied bij Aken. Nieuwsblad voor Noord~Holland Kennemer Editie Harde strijd in frontbocht ten Z.O. van Libau Een Jeugdstormbataljon. De strijd in het Wasten. 289e Jaarg. No. 274 x x Bureaux: Groote Houtstraat 92 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein IJrouiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 21 Nov. 1944 Ui tg.: Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct„ per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks, K 1297 Het Duitsche Y/eermachtbericht van Maan- idag luidt: De derde afweerslag bij Aken is gisteren tot een ongekende hevigheid toegenomen. Met massaal gebruik van artillerie, vliegtuigen, formaties tanks en infanterie probeerden de Amerikanen de doorbraak te forceeren. Het Duitsche front heeft standgehouden. 'In het verloop van deze met de grootste verbittering gevoerde gevechten, zijn in het gebied van Geilenkirchen eenige stellingssectoren meer malen per dag van bezitter verwisseld..-Ver scheidene honderden gevangenen bleven in onze handen. Tusschen Würselen en het Woud van Hürtgen vernietigden onze troepen op nieuw 35tfVijandelijke tanks. Overigens heeft het opofferen van duizenden hunner soldaten in dit gevechtsgebied den Amerikanenen tot dusver uitsluitend het bezit van een smalle strook terrein opgeleverd. In het stadsgebied van Metz aan de Noord- Oostgrens van Lotharingen en in het gebied ten Oosten van Moerchingen hebben onze troepen het gros der vijandelijke aanvallen opgevangen. Tusschen het Rijn-Marnekanaal en St.-Die gelukte het den vijand, na hevige gevechten, op te dringen. Ten Noorden van Mont Béliar bracht onze vastberaden afweer aanvallende Fransche formaties tot staan. Vlak aan <le Zwitsersche grens is de vijand er in geslaagd, met gebruikmaking van deze bescherming, in den flank een penetratie in d«fi Elzas te bereiken. Boven het strijdgebied irt het Westen ontstonden verbitterde lucht gevechten, waarbij Duitsche jagers uit over machtige vijandelijke formaties 9 vliegtuigen omlaagschoten. Overdag en des nachts werden Groot Lon den en het gebied van Antwerpen door V 1 en V 2 beschoten. In midden Italië zijn talrijke aanvallen van Amerikaansche troepen in de Etruskische Apennijnen èn aan de Adriatische Zee mis lukt. Door Duitsche torpedomotorbooten wer den in de Adriatische Zee twee met ravitail- leeringsmateriaal geladen vijandelijke schoe ners in den grond 'geboord. Bij Apatin en Batina aan de Donau zijn alle pogingen der Bolsjewisten hun bruggenhoof den uit te breiden mislukt. Onze troepen op den Balkan hebben nieuwe Bulgaarsche aan vallen ten Oosten van den weg Pristina Mitrovika afgeslagen. Ten Zuid-Oosten van Budapest zetten de Bolsjewisten, na de zware tankverliezen der vorige dagen, hun doorbraakpogingen slechts met infanterie voort. Onze divisies sloegen alle aanvallen uiteen en ontrukten den vij and in krachtige tegenaanvallen terrein. Slag vliegers vernielden op een Sovjet-Russisch vliegveld 40 vliegtuigen op den beganen grond en beschadigden 10 andere toestellen. Ook tan Zuiden van het Matragebergte, alsmede in het In een bijeenkomst van Jeugdstormleiders te Berlijn is besloten tot oprichting, van een Vrij- willigers-bataljon van den Jeugdstorm. Vrij willigers voor dit bataljon, die den leeftijd van zestien jaar hebben bereikt kunnen zich mon deling, dan wel schriftelijk aanmelden: Duy- maer van Twiststraat 42, Deventer. Voor Duitschland luidt het adres: Einsatz-Stab Germanische Jugend Niederlande, Kaiserdam 45, Berlijn-Charlottenburg. De onlusten in Brussel. I»e wapens woraen ingeleverd. Radio Brussel meldt, dat de leden der Bel gische Verzetbeweging Zondag groote demon straties hebben gehouden. Nadat de leiders in beginsel hebben besloten de wapens af te geven, richten zij thans alle energie op de po litieke actie. In de vergaderingen werden verschillende eischen gesteld, onder anderen maatregelen tegen politieke tegenstanders en tegen bepaalde leiders van bedrijven, het af treden van het kabinet Pierlot en het vor men van een andere regeering. Het officieele Sovjet-Russische dagblad Prawda noemt de ontwapening van de leden der Belgische Verzetbeweging onrechtvaar dig zoolang Duitschland België nog^bedreigt. Uit Brussel wordt heden morgen vernomen, 'dat hoewel de Belgische Verzetbeweging heeft toegegeven en overeenkomstig den eisch der regeering haar wapens zal inleveren er in Brussel nog steeds groote onrust heerscht. Er zijn geruchten in omloop volgens hetwelk Pierlot zich tot Eisenhower zou hebben ge richt met het verzoek zijn regeering steun te verleenen tot de crisis is overwonnnen. Toen Zondag meer dan 15.000 ontevreden inwoners van Brussel door de straten der' hoofdstad trokken zag men overal vele roode vlaggen en hoorde men de derde Internationale Zwaar bewapende politiemannen vergezelden de betoogers om in geval van relletjes in te grijpen en in de zijstraten stond een groote Geallieerde troepenmacht gereed. NIET NAAR LONDEN. Naar Reuter meldt, heeft het bestuur van de American Federation of Labor de uitnoodi- ging van het Engelsche Vakvereenigingscon- gres tot deelneming aan de Londensch'e con ferentie van begin Januari van de hand ge wezen. gebied van Miskolo en Tokay bleven sterke Bolsjewistische aanvallen tot op geringe plaatselijke penetraties na zonder succes. Uit de frontbocht ten Zuid-Oosten van Li bau is de vijand opnieuw tot den grooten aanval, dien hij had voorbereid met sterk artillerievuur en hevige aanvallen van slag vliegers, overgegaan. De eerste aanvalsgolf stortte ineen. Nieuwe hevige gevechten met aangevoerde strijdkrachten zijn aan den gang. Aan het landfront van Sworbe is de bezetting van het schiereiland in zwaren strijd gewik keld met den binnengedrongen vijand. Duit sche zeestrijdkrachten ondersteunden door hun vuur de eigen troepen. In het Westelijk Rijksgebied zetten Anglo- Amerikaansche formaties vliegtuigen haar aanvallen op de burgerbevolking voort en beschoten treinen. Van de Amerikaansche bommenwerpers, die aanvallen deden op Wee- nen en andere plaatsen in Zuid-Oost Duitsch land heeft de luchtdoelartillerie der lucht macht 21 vier-motorige bommenwerpers om- laaggeschoten. t Over den strijd in het Westen wordt nog nei volgende gemeld: Ten Oosten en ten Noor den van Aken leden de Geallieerden Zondag verschillende zware nederlagen. Overal zijn de Duitsche troepen tot den tegenaanval over gegaan en hebben verscheidene steden en dorpen heroverd. In Geilenkirchen worden nog eenige steunpunten gehandhaafd. Belang rijke punten werden door Volksgrenadiers en gepantserde strijdgroepen verdedigd. Bij Su- gerata en Prumern werden de Amerikanen ver naar het leesten teruggeworpen. Tijdens deze gevechten schoten de Duitschers 27 tanks stuk en maakten meer dan 300 man gevangen In het oude penetratiegebied ten Oosten van Aken stortten verschillende Amerikaansche aanvallen bij Stolberg en Hastenrat in het hevige Duitsche artillerievuur ineen. Van Lotharingen tot aan de Zwistersche grens duurt de slag met onverminderde hevigheid voort. Bij Metz wisselen aanvallen en tegen aanvallen elkaar snel af zonder dat de situatie in wezen veranderd. Om de buitenste verster king van de vesting Metz wordt sinds Zon dagmorgen haast onafgebroken gevochten. De Amerikanen slaagden er in de stad Blamont bij St.-Die, binnen te dringen. Nog wordt van het Westelijk front gemeld: De gedeeltelijk scheurende bewolking maak te het den Geallieerden mogelijk hun zware aanvallen met infanterie en tanks op de tot dusver bestaande zwaartepunten weer met krachtige bombardementsformaties te steu nen. Verscheidene honderden Duitsche jagers bonden den strijd aan met Anglo-Amerikaan- sche toestellen. Zij veitiinderden den tegen stander zijn luchtmacht ten volle te ont plooien. Ter weerszijden van Geilenkirchen en in de frontboog van Eschweiler vielen de Ame rikanen met 8 tot 10 divisies aan om de wegen naar Erkelenz en Düren te openen. Het Duitsche afweerfront hield echter stand tegenover den krachtigen Geallieerden druk. De door de artillerie krachtig gesteunde Duit sche troepen gingen steeds weer. uit de ver dediging tot den tegenaanval over en ont rukten den Amerikanen van de met zware verliezen bevochten terreinwinst belangrijke deelen. Ook in Lotharingen nam de. Geallieerde druk toe. Hjer probeeren de Amerikanen al dagen lang»met drie sterke wiggen de Saar te bereiken. Hun Noordelijke aanvalsgroep viel van Diedenhofen in de richting van Saarlautern aan en drong eergisteren tijde lijk in Buserndorf binnen. De middelste wig, die zijn aanvallen in het gebied van Moer chingen hervatte, behaalde aan den weg naar Saargemune onbelangrijke terreinwinst. De aanvalstoppen werden echter door Duitsche tegenaanvallen teruggedrongen. De derde uit ongeveer 5 tot 6 divisies bestaande Anglo- Amerikaansche aanvalswig, die in het Lo- tharingsche gebied'opdringt naar den boven loop van de Saar, opereert aan het Rijn- Marnekanaal. Zijn aanvallen werden na aan vankelijke terreinwinst afgeslagen, evenals de pogingen van andere strijdkrachten om aan de Meurthe de Duitsche afweerstellingen open te scheuren. Naast het gebied van Aken en Lotharingen ontwikkelt de sector tusscherf Belfort en de Zwitsersche grens zich tot een nieuw brand punt. De druk van de daar staande Geallieer de formaties was evefieens heel sterk. Langs de Zwitsersche grens aanvallende konden zij na zware gevechten bij Delle in de Duitsche flankdekking binnendringen en de grens van den Elzas passeeren. Duitsche tegenaanvallen zijn hier aan den gang. Luchtactiviteit boven Zuid Engeland Volgens een Reuter-bericht heeft de Duit sche luchtactiviteit boven Zuid-Engeland ge durende de laatste 24 uur voortgeduurd. Er zijn schade en slachtoffers gemeld. De strijd bij de Philippijnen. Het Japansche Hoofdkwartier meldt: Vlieg tuigen van het Korps Kamicasu hebben op 18 November in de Golf van Leyte 3 groote transportschepen tot zinken gebracht. De Ja pansche luchtmacht heeft op 17 en 18 No vember vijandelijke schepen voor Takloban aangevallen en 4 transportschepen in brand gebombardeerd. Volgens een bericht van het front hebben Japansche vliegtuigen op i9. No vember 1 vliegdekschip en 1 slagschip be schadigd en 2 kruisers tof zinken gebracht. Revolutionaire beweging in Bolivia onderdrukt. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Boliviaansche regeering gisteren avond medegedeeld, dat er een revolutionnair.fi beweging ontdekt is. De leiders zijn gearres teerd. Reuter meldt, dat de president der re publiek voor het geheele land den staat van beleg heeft afgekondigd. Volgens een later Reuter-bericht heeft de regeering medege deeld, dat de revolte is onderdrukt. Ned. Hervormde Gemeente te Santpoort. Herdenkingsdienst ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan. Het honderd-jarig bestaan van de Ned. Hervormde Gemeente van Santpoort is Zon dagmorgen herdacht in een dienst, welke geleid werd door dr. M. van der Voet, predi kant van Haarlem-Noord. Aan deze gods dienstoefening werkte het kerkkoor mee onder leiding van den heer Steenpoorte Het zong o.a. na het lezen van Psalm 46 en het eerste deel van Openbaring 21, Gezang 149, verzen 1, 2 en 3 „Groote God, wij loven U'" en na de predieatie Gezang 225, verzen I, 2 en 4. Ds. Van der Voet had als tekstwoord ge kozen „Psalm 90 vers 1: „Heer, Gij zijt ons geweest een toevlucht van geslacht tot ge slacht". In zijn inleiding tot de predieatie zeide de voorganger, dat God don tijd oor deelt uit de eeuwigheid en dat het bij de menschen andersom is, omdat zij de uren, dagen en jaren tellen. Nu de Ned. Hervormde Gemeente vafr Santpoort honderd jaar bestaat, kan men spreken van een deel van de eeuwigheid. Is er eigenlijk reden, om den dag te herdenken? Er zijn periodes in de vaderlandsche ge schiedenis, welke snel voorbij zijn gegaan en- welke zoo veel pijn hebben gebracht. De tegenwoordige tijd is weer zoo anders als vroegere en is ontzettend beklemmend. Van dag tot dag worden de menschen door vele dingen omsingeld en nu wordt de gemeente in dezefi tijd opgeroepen om te gedenken. Spr. vervolgde, dat de periode van hon derd jaar geleden zoo rustig was; de men schen waren de tegenvoeters van die uit het tegenwoordige geslacht. Het was de tijd van de Camera Obscura, de tijd van lange pijpen en veel tabak. In godsdienstig opzicht was het leven gemoedelijk benev.ens rustig en de verdraagzaamheid wilde men handhaven. Daarna volgde de tijd van het mo dernisme. Het jeugdige modernisme van de vorige eeuw, dat eerlijk was, waar tegenover de orthoxie een struisvogelpolitiek voerde, sloeg om in een sterk critischen geest. Het was echter voor dien tijd noodzakelijk. In de periode van den vorigeri oorlog Öttgon voor - de kerk het leven rondom den mensch te groeien. De belangstelling van den predi kant voor het maatschappelijk leven, die tevoren weinig was, nam toe. Het vraagstuk van oorlog en vrede, te, beoordeelen uit het hart der kerk. had aller aandacht. En wat de tegenwoordige tijd betreft, kan o.a. her innerd worden aan hetgeen de leiding der kerk gedaan heeft. Thans .staan we voor het heden en de gedachten gaan even terug naar 25 jaar ge leden, toen in een gedenkschrift vermeld werd. dat het wereldgebeuren zich niet met Santpoort bemoeide. Nu is het anders. Het beste is te trachten te leven bij het heden en eiken dag van God te aanvaarden. Werpen we daarentegen een blik in de toe komst. dan vragen we ons af, wat er van het volk terecht zal komen en of de gemeente zich staande zal houden. Zulke vragen be klemmen ons, nu de oorlog zooveel leed ver spreidt en de gemeente bijeen is, om te ge denken. Toch doen we het laatste met over gave en denken aan het tekstwoord „Gij zijt ons geweest een toevlufcht van geslacht tot gfeslacht." i Over dezen tekst weidde spr. nader uit en besloot met te zeggen, dat er dezen morgen inderdaad reden is tot dankbaarheid. God is steeds op bijzondere wijze in dit kerk gebouw tegenwoordig geweest, waaraan de leden tijdens den doop, belijdenis en heilig avondmaal herinneringen hebben. God heeft groote oogenblikken gegeven. Dan geven de vensters van het gebouw uitzicht naar Jeru zalem, en naar Jezus Christus, die ons be waakt als we Hem trouw blijven. Indien dat zoo is, dan zullen de poorten der hel deze gemeente niet overweldigen. Dankbaar ge denken we jdus Gods daden en met vol ver trouwen gaan we de toekomst tegemoet, want de toekomst is des Heeren. De heer D. C. van de Wiel, secretaris- penningmeester van het. herdenkingsfonds 1944 deed mededeelingen over het aanbren gen van gebrandschilderde ramen. De com missie, bestaande uit ds. R. H. Oldeman, J. H. Visser, A. P F. Bijtelaar, L. Gorter en D. C. van der Wiel, heeft, dank zij den steun van velen, gelden verzameld voor vier ra men, welke na den oorlog in de Zuidelijken gevel aangebracht zullen worden. De ont werpen zijn gemaakt door den heer Schrier uit Haarlem, naar ideeën en teksten van ds. Oldeman. Ze geven een symbolische voor stelling van dezen tijd. Ook deed de heer Yan de Wiel mededee lingen over de plannen om in den Noorde lijken gevel eveneens, vier gebrandschilderde ramen aan te brengen. De president-kerkvoogd, notaris W. A Dolleman, aanvaardde namens de kerkvoog dij het geschenk, waarna dr. Van der Voet een slotwoord sprak. Met het bidden van het Onze Vader en het zingen van Gezang 293, 1, 2 en 3, werd de dienst gesloten. Brandgevaar bij nood. verlichting en -ver warming Tengevolge van de oorlogs omstandigheden is reeds eeni- gen tijd de. stroom algesic: n. De dagen worden hoe ianver hoe korter en het valt niet mee een groot gedeelte v' n den dag in het donker te 7 - ten. Op alle mogelijke mar - ren wordt getracht licht e verkrijgen en geen moei'.e s te veel om een. klein 1' - puntje te ontdek':m. herleven de p" - carbidlampen en o onder ons zien z opzicht weer in hun verplaatst. Toch zijn on schillende plaatsen dc*>r doelmatige verlichting re - branden uitgebroken. In' v band hiermede hebben een bezoek gebracht aap brandweerkazerne en commandant van de I" lemsche Staatsbrandwee tie bereidwillig gevonc" ge vragen te beantwc „Is het aantal branr - het gebruik van noodve ting en -verwarming toe-- men?" vroegen wij den cr mandant. Deze antwoord hierop ontkennend. De mees': branden komen voor doo .- ondeskundigheid. Er zijn ca :- bidlampen, die goedgekeurd zijn, doch dit aantal is ma?- klein Een leek vult gauw de lamp te vol met carbid. Het gevolg is, dat wanneer het .water er bi komt, de bran der verstopt raakt. «Ook moet men er aan denken, dat men de lamp, terstond, nadat het water bijgevoegd is, aansteekt, daar er anders zich te veel gas ontwikkelt. „Hóe staat de brandweer tegenover de oliepitten?" Deze zijn vrij ongevaarlijk, was het antwoord. ^Natuurlijk zijn niet alle oliesoorten geschikt voor verlichting. Het gevaarlijkste zijn echter de petroleumlampen. In ge wonen tijd waren de meeste branden te wijten aan on voorzichtigheid met petroleum stellen. De lampen moeten stevig staan, zoodat zij niet kunnen- omvallen. Voor verwarming maakt men tegenwoordig veel gebruik van z.g. noodkacheltjes. Hoofdzaak is, dat deze van stevig mate riaal gemaakt worden. Om schroeiing van het kleed te voorkomen, moeten de kachel tjes niet direct op den grond staan. Het beste make men gebruik van een asbestplaatje of een ander soort verhooging. Vele menschen vergeten ook in het kacheltje een steenen bekleedipg aan te brengen. Het is raadzaam voor het plaatsen van de pijp een smid te raadplegen. Bij1 alle soorten verlichting of verwarming is natuurlijk in de eerste plaats voorzichtigheid geboden en bij moeilijkheden deskundige voor lichting in te winnen. Er kan poeder in piaats van taptemelk geleverd worden. Aangezien de njogelijkheid niet uitgesloten is, dat in het bijzonder in de groote steden in het westen des lands niet steeds voldoende vloeibare taptèmelk aanwezig zal zijn, om de aangewezen hoeveelhe den op de bonnen af te leve ren, dient het publiek er re kening mede te houden, dat in dergelijke gevallen inplaats van taptemelk, taptemelkpoe- der (z.g. walspoeder) beschik baar zal worden gesteld en wel 100 gram taptemelkpoeder voor iedere 7/8 L. taptemelk. De prijs, waartegen dit melk poeder aan consumentgn ge leverd dient te worden, be draagt 9 cent per 100 gram voor gemeenten, ingedeeld in prijsklasse 1 (d.w.z. die plaat sen, waar de taptemelk-priis 10 cent,per liter bedraagt), respectievelijk 8 cent per 10KJ gram voor gemeenten in prijs klasse 2, (waar een prijs voor taptemglk geldt van 9 cent per liter). DÏACONESSENHUIS. Bij het examen voor Alge- meene Ziekenverpleging, diplo ma A slaagden in het Diacones- senhuis de zusters: F. Boa- graaf, H. Pronk, E. J. Schuyt, C. van Strien, S. A. Zwaai, J. M. Zwaan, C. Zwaan, K. Goe. degebuur en de heer W. K. Janssen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1