UflN'S fi-Q TREKKERS depiiègejitfrfMj&ut. 7h gebroeders laan OPENBARE ux.o.-school. JE tv. KONINKLIJKE PELLERIJ „MERCURIUS" Schcenwinkelier 15.000 boete opgelegd. De Beverwijksehe schoen-winkelier J. Feyen. Breestraat 43, maakte er in de afgeloopen jaren een gewoonte van om voor opzettelijk aehtei- gehouden schoenen tarwe, sigaren, gouden hor loges e.d. of abnormaal hooge prijzen te vrage .Gelukkige bezitters van geldige schoenenbon nen, die geen „extra-prestatie" konden of wilder, leveren, moesten op hun afgetrapte schoenen den bon in hun zak zijn winkel weer ver- - ^-Insnertpi'c voor de Priisbeheerschiug een bo van t 15.00U opgetegd. In politiebureau geboren. Een der jongste» inwoners van Haarlem is ai heel sporoig met de politie in aanraking geko men, Sinds Haarlem's gaslevering is stopgeze' kan er alleen in zeer dringende gevallen nog wat gas worden gebruikt, zooals voor de zieken auto's, doch de beschikbare hoeveelheid is van dien aard, dat deze uitsluitend voor degenen die ernstig ziek zijn, kan worden gebezigd. Blijkbaar is het zelfs niet mogelijk aanstaande moeders bij deze categorie te voegen. Dezer da geen moest een Haarlemsche dame zich tenmin ste te voet naar het Diaconessenhuis begeven. Toen zij voorbij het station was gegaan en bij den Kruisweg was gekomen, voelde zij zich minder goed. De dame bereikte het politiebu reau, waar intusschen, dank zij goede zorgen, een bed in de telexkamer was gereed gemaakr. Korten tijd later werd aldaar een jongen ge boren. GEVONDEN VOORWERPEN Hoofddoek, T. v. d. Meij, Spaanschevaartstraat 21; étui, Bureau van Politie, Smedestraat; mes Bartels. Zijlweg 2Ö7: portemonnaie, Broek, II' Clercqstraat 128; tasch. J. Jansen, Spionkopstraat 18; want, Vetter. Slachthuisstraat 34 zw.: want v. Waart. Sterreboschstraat 12 LEVENSLANG GEëlSCHT TEGEN ROOFMOORDENAAR. Ruim een jaar geleden werd te Amsterdam de boekhouder van de kuiperij N. V. Holst in de Kleine Wittenburgerstraat vermoord gevon den in een loods van de kuiperij. De porte feuille van hets lachtoffer met een bedrag van ƒ2300 was verdwenen. De politie slaagde er spoedig in, den dader van dezen roofmoord aan te houden. Het was de 43-jarige G. R., die in een bedrijf naast de kuiperij werkte en tegënover deze zaak woonde HHij had in den avond van 2 November 1943 den boekhouder met een stuk hout doorge slagen en de portefeuille weggenomen. R die zich thans voor de Amsterdamsche rechtbank had te verantwoorden, hoorde levenslange gevangenisstraf tegen zich eischen. Op 1 December zal de rechtbank uitspraak doen. EEN BAKKERSKAR STOND NIET VEILIG. Zaterdagmorgen stond in de Zijlstraat een oogenblik een bakkerskar, bevattende 33 broo den, onbeheerd. Toen de bezorger kort daar op terugkeerde, was zijn wapen verdwenen. Later op den dag zag een agent van politie de kar staen in de Merkmanstiar.t- er was nog éné brood over. Den zelfden dag zijn in Haarlem twee hand wagens gestolen, welke op straat stonden. JONGENS STALEN AARDAPPELEN. Als verdacht van diefstal van 12 H.L. aard appelen van een dekschuit aan het Spaarne, zijn drie jongens van 18, 17 en 15 jaar aan gehouden; het gestolenen is bij een van hen in beslag genomen en aan den eigenaar teruggegeven DIEFSTAL VAN BRANDSTOFFEN. Van een opslagplaats te dezer stede zijn van een kolenhandelaar vijf ton eierkolen, vijf .ton anthraciet en vijf tot acht ton cokes gestolen. Nieuws uit de krant van Maandag. Zondag is het honderdjarig bestaan her dacht van de Nederlandsche Hervormde Kerk -van Santpoort; dr. M. -van der Voet sprak naar aanleiding van Psalm 99 vers 1 Na af loop deed de heer D. C. van der Wiel mede- deelingen over het aanbrengenvan vier ge brandschilderde ramen in den Zuidelijken .geve! en over het plan ook in den Noorde lijken gevel vier ramen aan te brengen. Rij een geval van gasverstikking in de Nieuwpoortslaan te Alkmaar zijn zes perso nen om het leven gekomen. Zes gewapende personen hebben een overval gepleegd op het kantoor van de Ned Bank te Almelo en stalen ongeveer veertig millioen gulden. Het Doopsgezind Zangkoor heeft Zondag in het Concertgebouw een uitvoering van „Die Jahreszeiten" gegeven. IJMUIDEN Noordzeekanaal in wording. Verandering in en rond het oude dorp. Welk eeil drukte bracht het graven van het Noordzeekanaal in het oude dorp Velsen te weeg. Alvorens met het groot- sche werk werd begonnen vond men er slechts rust, de stilte van een grijs verleden, maar toen eenmaal besloten was Holland-op-zijn-Smalst voor het verkrijgen van een goeden vaarweg van Amsterdam naar de zee op te offeren, klonk het lied van den arbeid er steeds luider. Het gigantische werk stelde hooge eischen, aan de onderneming, die zich er mee had belast en aan al degenen, die er aan waren verbonden, op welke wijze dan ook, doch tevens moest de omgeving zich aanpassen. Het karakter van het oude dorp veranderde zien deroogen. Een vorige maal hebben we een en ander van de Breesaap en het besluit van de eigena ren daa.rvan om grond voor het object beschikbaar te stel len, verteld. Tevens hebben we herinnerd aan den langen tijd. die noodig was voor er van doorzettingsvermogen ten op zichte van Amsterdams moei lijkheden wegens het gebrek aan een goede verbinding met de zee werkelijk sprake was Daarbij hebben we gewezen op den profetischen blik van prof. S. Vissering en de stichting van de Kanaalmaatschappij. Duidelijk was toch ,wel, dat het hier een nationaal belang gold» maar desondanks liet de ondernemingsgeest in het eigen land te wenschen over. Het werk moest hierdoor in den beginne door buitenlanders ge schieden, namelijk onder lei ding van de Engelsche aanne mers Lee en Freeman. Deze hadden hun hoofdkantoor in het vroegere heerenhuis van de buitenplaats Watervliet ge vestigd Het is de moeiAe waard thans eerst een en ander van dit landgoed te vertellen. Watervliet. Bekend is, dat Watervliet zoowel in de achttiende als in de negentiende eeuw een prachtige buitenplaats was. De eigenaar? besteedden er veel geld en moeite aan. waardoor niet alleen de opzet weelderig, doch ook het onderhoud alles zins te loven was. Opmerkelijk was de wijze waarop de tuin aanleg was verzorgd, terwijl ook het zware geboomte de aandacht trok. Het laatst voor het begin van de groote werk zaamheden ten behoeve van het Noordzeekanaal was het 't eigendom van jhr. Elias. Het was echter niet meer bewoond toen de" directie_ der kanaal werken het heérenhuis om streeks 1865 huurde, om er haar hoofdkantoor te vestigen. Het was tevens de laatste bestem ming van het eens zoo bemin de landgoed, want 'tusschen 1870 en 1880 werd zoowel het heerenhuis als de groote plaat gesloopt. Een gedeelte van de restanten van het goed werd door den heer Jan van den Berg te Haarlem gekocht De overige bosschen en jacht terreinen werden eigendom van jhr. J. S. H. van de Poll die onder Velsen reeds veel grond bezat en ook het fraaie Rozentstein onder zijn bezittin gen kon tellen en van jhr. rid der Pauw van Wieldrecht te Leersum. Bezien we nu de verdere ontwikkeling van de werk zaamheden voor de totstand koming van het Noordzeeka- naal. Het is te begrijpen, dat de firms Lee and Freeman niet alleen Nederlandsche, maar ook talrijke Engelsche beamb- en en arbeiders in haar dienst had. Het zal ongetwijfeld moeite hebben gekost allen onderdak te brengep. doch het gelukte hen in Velsfen en om streken te herbergen. Druk komen en gaan. Het rustige Velsen werd wel uit zijn domme! opgeschrikt! In het landelijke dorp werd het een druk komen en gaan van allen, die bij de veelzijdige werkzaamheden waren ietrok ken We zeiden reeds, dat het karakter van de plaats er tij delijk door werd beïnvloed. De groote bedrijvigheid bracht met zich. dat ondernemende lieden winkels begonnen en er Geen hout van Duin en Kruidberg. Öet is te begrijpen, dat er nog steeds een groote vraag naar hout is en alles in het werk wordt gesteld om in het bezit hiervan te geraken. Zoo als gebleken is heerscht de meening, dat er op Duin en Kruidberg hout kan worden gehaald, waardoor reeds meer dan eens misverstanden zijn ontstaan. Naar wij van den rentmeester vernemen dient het publiek er rekening mede te houden, dat er op Duin en Kruidberg geer. hout beschik baar'is. Bovendien kan aan de bekende verbo \sbepalingen in zake hel verv r worden her innerd. Niet te laai op straat. Meer dan eens is er de aan dacht op gevestigd, dat het ver boden is zich na acht uur 's avonds in de openlucht te bevinden, wanneer men daar toe geen toestemming heeft ontvangen. De burgemeester van Velsen heeft thans nadruk kelijk de* aandacht op het uit gaansverbod gevestigd en verband hiermede medege deeld, dat overtreders van de bekende bepalingen ten streng ste zullen worden gestraft. Hervatting onderwijs. Zooals onlangs werd mede gedeeld is van gemeentewege nagegaan in hoeverre het on derwijs zou kunnen worden hervat. Het bleek spoedig mo gelijk te zijn de lessen weer in de openare lagere school no. 4 aan den Wijk aan Zeeërweg te doen beginnen. In het verzoekschrift van de plaatselijke afdeeling van Volksonderwijs, waarin op her opening van de openbare scho len werd aangedrongen, werd ook de aandacht op de U.L.O.- school gevestigd. Het is nu te vens gelukt voor deze inrich ting een regeling te treffen '.oodat het onderwijs aan de school gisteren is hervat. Na ongeluk overleden. Op 24 Augustus j.l. werd de zes-en-veertigjarige J. D„ wo nende te IJmuiden-Oost, te IJmuiden door een ernstig on geluk gewond, zoodat hij in het Antonius Ziekenhuis moest worden opgenomen. Dezer da gen is hij 's nachts in dit zie kenhuis aan de opgeloopen kwetsuren overleden. vele Engelschen leidde er bo vendien toe, dat er in Wijker- oog een bijzondere school werd gesticht, waar door een En gelsehen onderwijzer les aan hun kinderen werd gegeven; in 1876, in welk jaar het ka naal officieel werd geopend, waren er ongeveer vijf en twintig leerlingen. We kunnen er nog aan herinneren, dat men van de bovenkamers van hotel Appeldoorn uit een ge deelte der kanaalwerken kon overzien. Hét is niet oninteressant om tot besluit van dit artikel nog eenige bijzonderheden over Velsen in dien tijd te vermel den. Eerst enkele cijfers over de bevolking der gemeente in December 1873, welke we aan 4Ilan ontleenen. Op genoemd tijdstip waren er 42Ö3 inwoners en bovendien 180 personen, die er tijdelijk verblijf hielden. Omstreeks 1876 waren er on geveer zeshonderd school gaande kinderen in de ge meente, die behalve de En gelsche school te' Wijkfjroog' vier scholen voor gewoon la ger onderwijs bezochten, na melijk een in de dorpskom van"Velsen, een te Santpoort, een op en een nabij De Heide Het dorp Velsen trok de aan dacht door zijn Romaansche Kerk (van de 'Nederlandsche Hervormde gemeente), welker stiehtig aan Willebrord, om streeks het jaar 700 wordt toe- reschrecori; het Raadhuis, dat in 1874 aanmerkelijk werd vernieuwd en verfraaid. a=" gezien het niet langer aa- behoeften voldeed; het das" tegenover staand „Weeshu1* van de Diaconie der Gerefor meerde gemeente", een flink en goed onderhouden gebouw, waarin ook toen reeds ouden van dagen waren opgenomen; Voorzichtig met vuur. Dezer dagen is te IJmuiden weer eens gafejeken, hoe nood zakelijk het is, dat men zeer voorzichtig met vuur omgaat. B.'j het bezoeken van geëva cueerde woningen dient men jn dit opzicht geen risico te ne. men, aangezien de gevolgen zeer ernstig kunnen zijn. Het .maken van een vuurtje e.d. in een ontruimd huis kan name lijk, aangezien er gewoonlijk geen. mogelijkheid tot tijdige ontdekking van het gevaar is, een omvangrijken brand ten gevolge hebben. Ongeoorloofde handel in vee. Door de politie werd gecon stateerd, dat een te Santpoort wonende veehouder en melk- slijter, L. v. B„ zich aan frau duleuzen handel in vee had scfiuldig gemaakt. De man werd geverbaliseerd. Kaas was te duur. Eerr inwoner van IJmuiden- Oost, W. v. H., hield zich on ledig met het verkoopen van kaas. Hij verztiim.de echter de bekende prijsvoorschriften in acht te nemen en kwam hier door in conflict met de politie. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Gasverstikking te Alkmaar. Zes personen om het leven gekomen. Donderdagmorgen werden de bewoners va» de Nieuw poortslaan te Alkmaar er op merkzaaih op gemaakt, dat van het perceel, bewoond door de familie W. nog steeds alles gesloten was. Men drong de woning binnen en kwam daar tot een wel zeer ontstellende ontdekking. Het bleek, dat de heer W. alsmede zijn echtge- noote dood in bed iagen. Ook bij drie meisjes in den leef tijd van 7, 8 en 15 jaar waren de levensgeesten reeds gewe ken. De beide zoons. resp. 13 en 17 jaar oud, trof men be wusteloos aan. Zij werden naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, waar de I3-jarige jongep Vrijdagmorgen is over leden. De toestand van den anderen zoon is nog ernstig. De heer W heeft vermoede lijk getracht langs frauduleu- zen weg gas te verkrijgen, waarcoe hij aan de leiding ge prutst heeft- VERKLARING VAN FINSCHEN PREMIER. De nieuwe Finsche premier Paasikivi heeft verklaard, dat Finland moet werken in we- derzijdsch overleg met de Sovjet-Unie en «3e wapenstil standsvoorwaarden naukeurig a moet komen Te Almelo werd veertig mille gestolen. Op 15 Nmber, ongeveer 18 uur, he tenminste zes gewapende - ;onen een over val geplee het kantoor van ae Ne^Landsch Bank te Almelo. Het personeel werd gedwongen in de kluis te gaan en werd daar opgesloten. De telefoondraden werden door gesneden en vervolgens maak ten de overvallers zich mees ter van tien kisten met-bank biljetten van 100 en 25, tezamen ter waarde van (naar schatting) circa veertig mil lioen gulden. Pianomatinee Theo van der Pas Woensdagmiddag zal Theo van der Pas een piano-matinee geven in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Voor de pauze speelt Theo van der Pas het Italiaansche concert van J. S. Bach en de Sonate Appassionata van L. v. Beethoven. Na de pauze speelt hij een Sonatine van Robert de Roos (eerste uitvoering) en drie werkjes van Fr. Liszt, t.w. Waldesrauschen, Gnomenrei- gen en Mephisto-vtels. „Der Flieegnde Hollander." Haarlem's Gemengd Koor zal Zondagmiddag a.s. een uit voering geven van „Der Flie- gende Hollander" van Richard Wagner. Solisten zijn Corry Bijster, sopraan, Lien Korter, alt, Han Le Fèvre, tenpr, Henk Koene, tenor, Luciën Lauman, bariton en Herman Hülsman, bas. Da begeleiding geschiedt door de Haarlem sche Orkestvereeniging AARDAPPELBON VOQ* DEZE WEEK. Voor deze week geeft bon 298 recht o^ het koopen van 2 kg aardappelen en bon R. 39 van 1 kg. JENEVER TEGEN TE IIOOGEN PRIJS VERKOCHT Toen opsporingsambtenaren van de Prijsbeheersching eeni- gen tijd geleden een onderzoek insteldenij bij den Haarlem- schen caféhouder G. P. Vi- censo, Doelstraat 15, bleek deze jenever, op toewijzing verkregen, tegen ƒ2,per glas te verkoopen. De Inspecteur voor de Prijs beheersching legde hem een verbod op, om gedurende een jaar. in alcoholhoudende dran ken te handelen, benevens een geldboete en verklaarde de in beslag genomen jenever ver beurd. DR. H. COLIJN HERDACHT. Tijdens de godsdienstoefenin gen in de Gereformeerde Ker ken te Haarlem is Zondagoch tend het overlijden van Dr. H. Colijn herdacht. Heden oveiieed plotseling onze geliefde Man, Vader, Bethuwd- en Grootvader MARINE'S JOHANNES DUYVELSHOFF m d. ouderdom v. 64 jaar Mm. Cost., 19 Nov. 1944 Wijk aan Zeeërweg 65 Uit aller naam: M. Duyvelshoff Remmers De begrafenis heeft plaats Woensdag 22 Nov. a.s. o-p de Algemeene Begraaf plaats te IJmuiden. Heden ontvingen wij het bericht uit Assen, dat na een, langdurige ziekte is overleden onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder MAARTJE REMMERS VAN WAARDENBURG in d. ouderdom, v. 82 jaar Namens de Familie; M. Duyvelsihoff-RemSiers T. de Waard-Remrners Umuiden Oost aan Zeeërweg 65 een in de directe nabijheid ook hotels kwamen We kun- hiervan staande Bewaar- en nen aan twee namen herin- Werkschoot, welke in 1861 werd HUISHOUDSTER of Meisje gevraagd, voor dag en nacht, niet onder 25 jaar. Mevr. Van Andel, De Genes- tetlaan 2, Driehuis. Personeel gevraagd NET DAGMEISJE gevr. Servaas, Velserduinweg 205 IJm.-O. Diversen RUILEN 1 pr. o. kw. heerensch. m. 42 voor 44. v. Son, Ger. Doustraat 47. VERLOREN leeren hand schoen van Acaciastr.-Vel- serduinweg-Iepenscr. Tegen bel. terug te bezorgen bij Bosman, Acaciastr.-34. RUILEN bedzeil gr. 140- 90 cM. voor wintermantel m. 44. Te koop bontjas m. 44 550. Oosterweer, Groe- neweg 80, IJmuiden-Oost. WEGGELOOPEN: grijs katje. Tegen bel. terug te bezorger* Velserduinweg 196 IJm.-Oost. WIE RUILT 12 kop en schotels voor 12 luiers of 6 baby lakentjes en 6 sloop jes. Wesselius, Zeeweg 55 R, IJm.-Oost. JONGE BOUVIER pl.m. 1 jaar oud, reu, gevraagd te koop of ruilen. Briev. A. Bro'dt, Kinderhuissingel 62, Haarlem. neren, wat de winkels betreft aan .The English Stores" en wat de hotels aangaat aan .Appeldoorn". De stichters van de nieuwe zaken behoef den geen spijt van hun initia tief te hebben, want de om standigheden maakten het hun mogelijk geregeld goede zaken te doen. De aanwezigheid van gesticht; en wat verder de in 1829 vernieuwde Gemeente school, welke omstreeks 1876 door honderdzeventig leerlin gen werd bezocht, maar reeds te bekrompen bleek te zijn. De geschiedenis 'van het Noordzeekanaal zullen we een 'olgenden keer verder behan delen. GEMEENTE VELSEN De Burgemeester van Velsen brengt ter openbare kennis dat het -OPENBAAR U. L. O.-ONDERWIJS op Maandag 20 November a.s., des voormiddags 9 uur, is hervat in het Schoolgebouw Platanenstraat *0 te IJmuiden. Velsen, 17 November 1944 De Burgemeester van Velsen, TJ. v. d. WEIDE.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2