Haarlemsche Courant Massale aanvallen tusschen Geilenkirchen en gebied Z.O. van Stolberg. Nieuwsblad voor Noord-Holland Strijd om Metz draagt verbitterd karakter. De strijd aan het "Westfront. De ramp van Walcheren. Stormen vergroolen de schade. Proteststaking te Eindhoven. 289e Jaar». No. 275 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. ÏJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 22 Nov. 1914 Ultg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct„ per mnd. 1,15, per kwartaal 3.42, fr, p. post 3,13. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Het Duitsche Weermachtbericht van Dins dag luidt: Aan het bruggenhoofd, Zuid-Oostelijk van Helmond, sloegen onze troepen nieuwe, door tanks gesteunde, aanvallen van Britsche for maties uiteen. Tegen den heldhaftigen tegenstand van alle wapenen van ons leger zetten, de Amerikanen tusschen Geilenkirchen en het gebied ten Zuid-Oosten van Stolberg hun massale aan vallen voort. Zij kwamen echter ook gisteren niet ver van hun uitgangsstellingen. Tegenaan vallen brachten den vijand in de enkele sec toren, waarin hij aanvankelijk verder kon op dringen, weer tot staan. 65 vijandelijke tantes werden vernietigd. Aan de Noord-Oost grens van Lotharingen heroverden eigen pantserformaties een reeks plaatsen. Het garnizoen van Metz leverde verbitterden strijd tegen den vijand, die in het Westelijk deel van de stad is binnenge drongen. Oostelijk van Moerchingen Konuen de vijandelijke formaties met het oog op haar verliezen haar aanvallen gisteren niet voort zetten. Tusschen het Rijn-Marnekanaal en de Bour gondische Poort duren de zware gevechten in de vijandelijke penetratiegebieden voort. Ook op het Noord-Westelijk voorterrein van Bel fort wordt hevig gevochten. In den beneden- Elzas zijn verbitterde gevechten ontbrand tus schen onze troepen en opdringende vijande lijke formaties. Het lange afstands-vuur op Londen en Ant werpen wei'd voortgezet. In Italië is in de ochtenduren van heden het achtste Britsche leger aan weerskanten van Forli, zooals verwacht, tot den aanval overgegaan. Op den Balkan werden vrij hevige aanvallen van Bulgaarsche troepen ten Noorden van Pristina uiteen geslagen. Ten Oosten van Bu dapest en ten Zuiden van het Matragebergte vorderden de Bolsjewieken bij de voortzetting van hun hardnekkige groote aanvallen tegen den tegenstand onzer divisies slechts weinig. Vijandelijke aanvallen ten Zuiden van Mis- kolcz bleven zonder resultaat. Om een vijan delijk bruggenhoofd aan de Theiss in het ge bied van Tokay en bij Ungvar wordt hevig gevochten. Hernieuwde aanvallen van Sovjet formaties aan weerskanten van den Dukla-pas 6tortten in ons vuur ineen. De doorbraakpogingen der Bolsjewisten ten Zuid-Oosten van Libau werden ook op den tweeden dag van den afweerslag jin zware ge vechten verijdeld of reedsjaij de Voorbereiding uiteengeslagen. De verdedigers van het schiereiland Sworbe weren zich, gesteund door geconcentreerd vuur van onze vlootstrijdkrachten, dapper tegen de versterkte aanvallen van den vijand. Mijnenvegers brachten in een gevecht tegen Bolsjewistische vlootstrijdkrachten, die een Nieuwe lapansche successen. Het Japansche Hoofdkwartier meldt, dat Ja- pansche vliegtuigen op 19 November bij de Marianen een vijandelijke vloot hebben aan gevallen en 4 oorlogsschepen, waaronder 1 vliegdekschip en 1 slagschip, tot zinken brachten. Uit Tokio wordt voorts gemeld, dat op 20 November bij Guam 4 vijandelijke transport schepen door Japansche bommen zwaar zijn beschadigd en dat tenminste een dezer schepen is gezonken. Boven Kioesjoe is het tot een hevig lucht gevecht gekomen, toen een 70-tal vijandelijke vliegtuigen boven het eiland verschenen. De Japansche vliegtuigen schoten 8 zware vijan delijke bommenwerpers van het type B 29 neer. Duitschers ontruimen Tirana. Gisteren hebben de Duitschers. in het kader van hun volgens de plannen verloopende .uit- wijkbewegingen Tirana, de hoofdstad van Al banië, ontruimd. De toestanfl in Frankrijk. Wijkende geestt^ïft. Radio Parijs verspreidt een artikel van het blad L'Aube, over den toestand in Frankrijk, waarin gezegd wordt:',.De maatregelen der voorloopige regeering zijn niet voldoende energiek. De vlammen der geestdrift schijnen reeds bijna geheel gedoofd te zijn. De clan destiene handel bloeit als nooit 1:9 voren. Het volk begint te „morren". Zorgen van Tsjang. Wordt Tsjoenking ontruimd? Exchange meldt, dat Donald Nelson, Roo- sevelts bijzondere gevolmachtigde in China Zaterdag ontvangen is door Maarschalk Tsjang Kai Sjek, die met hem besproken heeft, de ernstige situatie waarin Tsjoenking is geraakt door het offensief der Japanners in de provin cie Kwansi. Aangezien de stad Tsjoenking binnen het bereik dreigt te komen te liggen van de Japansche aanvallen, overweegt Tsjang Kai Tsjek zijn hoofdstad te verplaatsen. aanval op Montu wilden doen, een Sovjet- Russische torpedomotorboot tot zinken. Gisteren overdag hebben Anglo-Amerikaan- sche terreurvliegers wederom plaatsen in West-Duitschland aangevallen. Andere aan vallen waren gericht op Opper-Silezië. Des nachts lieten Britsche stoorvliegtuigen hier en daar bommen vallen in West-, Noord-West en midden-Duitschland. Door het luchtdoel geschut van ons lucht wapen werden 26 vijan delijke vliegtuigen, waaronder 18 vier-moto- rige bommenwerpers, neergeschoten. Duitsche samenhang gehandhaafd. Zware strijd op de puinhoopen van Metz. De pogingen van het tweede Britsche le gercorps om het Duitsche bruggenhoofd bo ven de Maas bij Venlo in te drukken waren ook gisteren tot mislukking gedoemd. Aan den Zuidelijken flank werden penetraties bereikt, waarbij de Britten 17 tanks verloren. Op het slagveld ten Noorden van Aken hebben de Amerikanen nieuwe en zeer sterke tanjcforma- ties in den strijd geworpen. Eveneens nam hét aantal aan den strijd deelnemende vliegtui gen toe. Het Duitsche front heeft echter ner gens den samenhang verloren en in het bij zonder tusschen Gëreonsweiler en Aldenhoïèn werden alle aanvallen opgevangen. Enkele dorpen, welke verloren waren gegaan, wer den heroverd. Nadat het den Amerikanen aan vankelijk was gelukt Aldënhofen binnen te dringen, gingen de Duitsche pantsergrena diers tot den tegenaanval over en sloegen den vijand tot den Westelijken rand van het dorp terug. In déze gevechten verloren zij 69 tanks en andere voertuigen. Oostelijk van Aken werd de druk van het eerste Amerikaansche legercorps sterker, doch de pantservoorhoede kon tot staan worden gebracht. De Duitsche bezetting van de Vesting Metz bood dag en nacht hardnekkig tegenstand en wees den eisch tot overgave af. Tusschen de puinhoo pen der vesting, welke' onder buitengewoon zwaar artillerievuur ligt, kwam het tot ge vechten van man tegen man. Een Engelsche oorlogsverslaggever meldt het volgende: De herfststormen der laatste dagen hebben de overstrooming op Walche ren nog vergroot. Steeds meer dijken bezwij ken en nieuwe groote stukken land komen ondfer water te staan. De plaats waar de En- gelschen geland zijn is eveneens overstroomd. Volgens Nederlandsche kringen te Londen zal het nog maanden duren voordat de werkelijke omvang van de schade en van het werkelijke aantal slachtoffers bekend zullen zijn. De verwildering. Reuter meldt uit Brussel, dat leden van de Verzetbeweging uit^protest tegen het bevel der Belgische regeering tot inlevering der wapenen in de provinciestad Aelst de poorten der gevangenis hebben opengezet en 500 ge vangenen bevrijd hebben. De meesten dezer gevangenen werden door de gendarmerie ge grepen of gaven zich po Britsch bëvel over. Eenigen echter sprongen op de tram naar Brussel en worden nog gezocht. „De grootste vloot ter wereld." Het Amerikaansche Departement van Ma rine heeft medegedeeld, dat de Amerikaan sche vloot krachtens den nieuwen aanbouw sinds 1 Juli 1940 aanspraak kan maken op de betiteling: De grootste vloot ter wereld te zijn. De strijd bij de Philippijnen. Het Japansche Hoofdkwartier meldt: Vlieg tuigen van het Korps Kamicasu hebben op 18, November in de Golf van Leyte 3 groote transportschepen tot zinken gebracht. De Ja pansche luchtmacht heeft op 17 en 18 No vember vijandelijke schepen voor Takloban aangevallen en 4 transportschepen in brand gebombardeerd. Volgens een bericht van het front hebben Japansche vliegtuigen op 19-.No- vember 1 vliegdekschip en 1 slagschip be schadigd en 2 kruisers tot zinken gebracht. NIET NAAR LONDEN. Naar Reuter meldt, heeft het bestuur van de American Federation of Labor de uitnoodi- ging van het Engelsche Vakvereenigingscon- gres tot deelneming aan de Londensche con ferentie van begin Januari van de hand ge wezen, LUCHTACTIE BOVEN ZUID ENGELAND. Naar Reuter meldt, was van de ochtend schemering van Maandag tot Dinsdag vroeg de Duitsche luchtactie zonder onderbreking tegen Zuid-Engeland gericht. Schade en ver liezen worden gemeld. EEN SCHRIJFMACHINE EN TARWE GESTOLEN Een electricien, die zijn kantoor en werk plaats aan de Kenaustraat, heeft, deed bij de politie aangifte van diefstal van een schrijf machine, welke op een tafel van het kantoor stond en van twee zakjes tarwe, tezamen we gend vijf en twintig kilogram. Wagner's „Der Fliegende Hollander" Er is geen voedsel. De romantis?he opera „Der Fliegende Hollander" beteekent in het levenswerk van Richard Wagner een belangrijk keer punt. Was hij in zijn vorige werk^,,Rienzi" nog geheel in den '-Sbn van de „grande opera" a la Meyerbeer, met deze nieuwe schepping trad hij in het voetspoor van We ber, wiens Freischütz als de hoeksteen kon gelden vaft de nationale opera. Deze richting zou Wagner tot verdere ont wikkeling brengen; zijn Flie gende Hollander was daartoe de eerste stap. Zijn onderwerp was nu niet meer een om werking van een vreemde ro man, een brok geschiedenis behandelend van een vreemd volk, wat nog met „Rienzi" het geval was, maar het was ontwikkeld uit een sage die hij in 1839 op zijn reis van Riga naar Parijs hoorde ver halen van de scheepslui van het schip, dat in de Noorsche wateren met felle stormen te kampen had. Bracht zulks een geheele ommekeer in den geest van zijn werk, ook wat de structuur en de techniek be treft kwam Wagner met deze nieuwe opera op een keer punt. De invloeden van de Italiaansrtie en van de Fran- sche opera's worden geringer, zij verdwijnen zelfs op menig punt, en al wordt de verdee ling in afgesloten nummers niet geheel opgeheven, toen is er al een tendenz merkbaar om de muziek uitsluitend eert dienende rol in de dramati sche handeling toe te bedee- len Bovendien krijgen enkele grondthema's (die in later werk zullen leiden tot eert consequente techniek van leidmotieven) een opmerkelijke rol te spelen. Tijdens zijn ver blijf te Parijs schreef Wagner een eerste libretto op de sage van den Vliegenden Hollan der, en het gelukte hem dezen tekst te verkoopen aan de directie van de Opéra, voor 500 francs, een welkome som voor den in geldnood verkee renden toonkunstenaar. De hoop dat men hem tevens de compositie van zijn libretto zou opdragen, bleek echter ijdel. Het op muziek zetten van Wagner's tekst werd toe vertrouwd aan den „maitre de chant" van de opera, een ze kere Dietsch. Veel ophef heeft dit stuk niet gemaakt. Wagner was echter te zeer verknocht aan zijn onderwerp om het daarbij te laten. Hij schreef onverwijld een nieuw libretto op het gegeven, be ginnende met de ballade uit het 2e bedrijf, waarin toch het geheele drama als gecristalli- seerd is, muzikaal zoowel als literair. Rond deze kern groei de het stuk logisch en vol komen. Wagner componeerde daarna zijn werk in zeven weken; alleen de ouverture ontstond iets later. Kort daarop verliet hij Pa rijs, ging naar Dresden waar zijn Rienzi gegeven werd en: verwierf daar de functie van kapelmeester. De brillante spectakel-opera Rienzi had een verbazend succes,, maar de verwachting dat Der Flie gende Hollander, die op 2 Ja nuari 1843 ten doop werd ge houden, eveneens zou inslaan, werd - een teleurstelling. Na drie opvoeringën werd het stuk opgeborgen. Wel werd het direct na de première cok nog op andere plaatsen gege ven, doch de grootA bijval bleef uit; deze is pas gekomen toen Wagner met zijn andere Onbekenden hebben wederom enkele dames- scheppingen naam had ge rij wielen. welke m schuurtjes achter verscho- „ar, lende perceelen waren geplaatst, ontvreemd. Het mocht tot dusver niet gelukken de daders, welke onopgemerkt met hun buit wisten te ont komen, op te sporen. Naar Radio Londen gisterenavond in een uitzending in de Nederlandsche taal mede deelde, hebben gisterenmiddag om 12 uur de arbeiders" van alle fabrieken te Eindhoven, het personeel der Philipsfabrieken inbegrepen, de werkplaatsen verlaten voor een proteststaking van twaalf uur ter ondersteuning van hun eisch <frn meer voedsel. Ook de directie sloot zich hierbij aan. Zij kwamen bijeen op het Van Eedenplein, alwaar toespraken werden gehouden. Een verdere actie wordt nog over wogen, Zij beseffen, dat er transportmoeilijk heden zijn, maar zijn van meening, dat de situatie verbetering behoeft. Het gebruik van spijsolie. In plaats van boter wordt in de naaste toekomst uitsluitend spijsolie verstrekt. Alge meen wordt er gevraagd, waarvoor dit ge bruikt kan worden. In de eerste plaats kan men er jus van maken. Bloem, water en jus- poeder wordt gemengd en bruingebakken in de olie. Desgewenscht bakt men een uitje mee en voegt er voor den smaak tomaten puree aan toe. Een boterham, besprenkeld met eenige druppels olie is beter dan een droge boterham. Boterhammen in wat olie gebakken (slechts zeer weinig olie is daar voor noodig als men langzaam bakt met het deksel op de pan) zal iedereen een tractatie vinden. Maar het is tijdroovend en kost brandstof. Spijsolie is bij uitstek geschikt voor het braden van vleeseh en het bakken van aardappelen en raüwe aardappelkoekjes. Voor het maken van havermout-, gortmout- of roggevlokkenkoekjes dient het volgende recept. Week roggevlokken, gortmout of ha vermout in water, voeg er bloem en eventueel suiker en (surrogaat) kanaal aan toe. Van het zoo gevormde beslag worden de koekjes gebakken. Ook kan de olie door de stamppot gedaan worden, mits er niet te veel 3i.i toegevoegd wordt, daar anders de oliesmaak over- heerscht. Dit gebeurt ook, ais de olie in het eten dringt. Ter voorkoming hiervan moet de spijsolie goed heet gemaakt worden Een ander smakelijk recept is gebakken kaas. Snijd van'de kaas een paar niet al te dunne plakken, die even in het beslag van bloem met water gewenteld worden. Wal olie in de koekepan heet maken' en hierin de plakken bakken tot de korst goudbruin en de kaas zacht is. Spijsolie is zuinig in het gebruik. Slechts weinig op den bodem van de pan is voldoende voor het bakken en braden. Inlevering groentebon 13e periode De bovenhelft van den groentebon 13de periode voor het tijdvak van 26 November tot 10 December 1944 dient vóór 27 November bij derf groentehandelaar te worden ingele verd, indien niet aan de maaltijden van de Centrale Keuken wordt deelgenomen. De groentehandelaren dienen op 28 of 29 November a.s. de ontvangen halve bonnen bij den distributiedienst in te leveren. NA DE KONIJNEN DE HERTEN? De lieden, die bet verschil tusschen mijn en dijn niet willen kennen, hebben de laat ste jaren ook te Haarlem zeer veel belang stelling voor konijnen aan den dag gelegd. Wel verdwenen er zoo nu en dan ook kippen spoorloos, doch het aantal hiervan werd toch verre door dat der langooren overtroffen. Het is van kwaad tot erger gekomen, want de dieven huldigen blijkbaar de opvatting, dat verandering van spijs doet eten ïn den Hertenkamp halden de herten een betrek kelijk rustig bestaan, waar zij alleen met goede menschen in aanraking kwamen, die hun wat eten kwamen orengen en geen vrees hadden voor personen, die liever eten gingen halen en wel in den vorm van een herten- bok. Dezer dagen is echter het laatste ge beurd. Quo vadis? Intusschen zijn er ook weer konijnen ont vreemd. Uit ongesloten hokken, staande in een tuin achter een perceel aan de Minahas- sastraat, werden er niet minder dan zes weg genomen. 0 DIEFSTAL VAN GASOLIE. Van een opslagplaats aan het Spaarne is een ijzeren vat, inhoudende 200 liter gasolie gestolen. RIJWIELDIEFSTALLEN. INBREKERS AAN HET WERK. Inbrekers hebben een bezoek gebracht aan de ambachtsschool aan den Kleverparkweg te Haarlem. Zij kwamen binnen door een ruitje te vernielen en namen uit het lokaal der ad ministratie een schrijfmachine en een cyclo style-machine weg. Ook doorzochten zij eenige kasten. Een hoes van een der machines is in de omgeving van de school teruggevonden. Voorts is ingebroken in een houtzagerij aan het Klein Heiligland, waar een inboedel was opgeslagen. De buit der inbrekers bestond hier uit een handnaaimachine en veertien flesschati wijn. Ook een drogisterij in de Spaarnwopder- straat kreeg tusschen Zaterdag en Maandag ongewenschte klanten. Zij namen ongeveer vijftig doosjes crème, een bus met drie liter naphta, zes felsschen eau de cologne, dertig flesschen brillantine, twaalf flesschen parfum, ruim tweehonderd lippenstiften en voorts doo- zen tandpasta en nagellak, alsmede een aantal haarkammen, weg. maakt en de beteekenis van zijn streven veld had gewon nen. Beschouwen wij den Hol lander in het licht van dien tijd. toen de heerschappij van Rossini, Donizetti en Meyer beer zoo evident was, dan kan ons dit malsucces geen ver wondering baren. De jonge Wagner stond wel is waar nog maar aan 't begin van zijn vernieuwing en veel is er nog dat hem aan het oude vasthoudt, doch het nieywe wat hij al reeds bracht was zoo verrassend en zoo anti- traditioneel, dat het de zalive gemoedsrust, de luie passivi teit van het opera-publiek al te zeer van streek bracht om er direct een massa aanhan gers voor te vinden. Wij zeiden het hierboven, reeds: de ballade die Senta in het 3e bedrijf zingt, bevat de {Vervolg op de volgende paginal

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1