Talrijke aanvallen op bruggenhoofd ten Z.O. van Helmond. Nieuwsblad voor Noord-Holland Afweergevechten in Lotharingen duren voort De strijd in liet Westen. De toestand in België. Pierlot verdedigt de volmachtenwet De proteststaking in Eindhoven. 289e Jaarg. No. 276 Bureaux: Groote Houtstraat 9J Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein ZL IJmuiden-O. Rembrandllaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 23 Nov. 1944 Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct.} per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,78. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Het weermacntDericht van Woensdag 22 No vember 1944 luidt: De bezetting van het bruggenhoofd ten Z.O. van Helmond handhaafde zich gisteren tegen talrijke Engelsche aanvallen. De materiaalslag bij Aken is na de zware gevechten der laatste dagen iets in hevigheid afgenomen. Bij Geilenkirchen zijn de aanval lende Amerikaansche bataljons weer door ons afweervuur zoo zwaar getroffen, dat het gros bleef steken. In het gevechtsgebied van Eschweiler liep de vijand vast in verbitterde plaatselijke ge vechten. In totaal kostte hem gisteren de ver- geefsche poging om door ons front heen te stooten, volgens de tot dusver beschikbare rapporten, wederom 40 tanks. In Lotharingen duren de afweergevechten voort. De zwaartepunten liggen in de stad Metz ten O. van het Bischwoud en het gebied ten Oosten van Saarburg. In de Westelijke Vogezen beperkte de vijand zich tot enkele plaatselijke aanvallen. In Belfort, waarom sedert gisterenochtend hevig wordt gestreden, vernietigde het garni zoen 21 vijandelijke tanks. Krachtige tegen aanvallen van onze mobiele formaties onder braken ten W. van Basel de achterwaartsche verbindingen van den tot den Rijn doorge drongen vijand. In totaal werden in het ge vechtsgebied ten Zuiden van het Rijn-Marne- kanaal tot aan de Zwitsersche grens 51 vij andelijke tanks stukgeschoten. Zw^ar Duitsch langeafstandsvuur ligt nog steeds op Antwer pen en sedert kort ook op het gebied van groot-Luik. De beschieting van Londen duurt voort. Aan de Adriatische kust leverde de eerste aanvalsdag het 8e Britsche leger, ondanks zeer sterk gebruik van materialen, groote verlie zen op, doch slechts geringe terreinwinst in den plaatselijk begrensden sector. In het Ita- liaansche-Fransche grensgebied van Kuneo Aken en Metz blijven de zwaarte punten. Reuter meldt, dat sinds gistermorgen het Duitsche iuchtwapen boven de fronten in het Westen zeer actief is. Vooral boven het gebied van de Maas werden veel Duitsche vliegtui gen gesignaleerd, in het bijzonder zeer snelle jagers. Aan het geheele Westelijke front wordt nu zwaar gevochten. De Geallieerden hebben een massa menschen en materiaal in den strijd ge worpen. Eiken dag doen de Amerikanen zware aanvallen en kunnen slechts geringe re sultaten behalen. Vanuit het gebied van Alt- kircK zijn Duitsche tegenmaatregelen in Z.W. richting aan den gang. Er zijn belangrijke zwaartepunten, n.l. het gebied van Aken en dat van Metz. Tot een beglissenden slag is ihet in Lotharingen niet gekomen. Hetzelfde geldt voor den materiaalslag bij Aken. Tegen de groote ho'eveelheden granaten, die de Ame rikanen afvuren, staat de taaie weerstandswil van de Duitsche troepen. De in den boven- Elzas staande Gaullistische troepen, die groo- tendeels uit Marokaansche formaties bestaan, zijn ongeveer 3 divisies sterk. Bij Belfort wordt verbitterd gevochten. In den strijd ter weerszijden van het Rijn-Marnekanaal en bij de Zwitsersche grens hebben de Amerikanen 10 tot 12 divisies in den strijd geworpen. De Duitschers hebben hier krachtige tegenaan vallen ondernomen en enkele penetratieplek- ken afgegrendeld. Het Interinf meldt onder meer: De druk van het tweede Britsche leger op het Duitsche bruggenhoofd bij Venlo hield aan. Vooral tusschen Maasbree en Baarloo hielden de gerechten den geheelen dag met sterke tankformaties aan zonder het Duitsche front te kunnen oprollen. De Engelsch-Amerikaansche aanvallen in het gebied van Aken waren aanvankelijk minder dan de voorgaande dagen. Buitengewoon he vig waren de gevechten bij EschVeiler. Tus schen de puinhoopen van Metz duurden de ge vechten in straten en huizen tot den vroegen ochtend voort. In het penetratiegebied bij Saarburg wierpen de Amerikanen versche tankformaties in den strijd en konden zij door dringen tot in de straten van Shalbach, waar een tankvoorhoede evenwel in afweergevech ten werd vernietigd. Een Geallieerde formatie kon doordringen in het Westelijk deel van Bel fort, waar thans hevig wordt gevochten. De herhaalde vijandelijke stormloop op de citadel mislukte. De a.s. conferentie. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft president Roosevelt op de persconferen tie verklaard, dat een samenkomst tusschen Churchill. Stalin en hem „zoo spoedig mo gelijk zou plaats vinden". Hij gaf toe, dat er verschillende kwesties moesten worden opgelost, maar de geruchten, volgens welke de conferentie zou zijn uitge steld, tot na zijn nieuwe ambtsaanvaarding in Januari, waren van „uiterst speculatieven aard". werden vijandelijke benden uiteengeslagen. Talrijke wapenen werden buitgemaakt. In Zuid-Hongarije mislukten alle pogingen van de bolsjewisten hun bruggenhoofden bij Apatin en Battina uit te breiden. De crisis in België is nog steeds niet over wonnen. Pierlot heeft een storm van critiek van alle linksche partijen te doorstaan. In Brussel roepen nog altijd groote groepen de monstranten: „Weg met Pierlot". Het com munistische blad .Drapeau rouge" schrijft: „Het volk verdedigt de democratische vrij heid niet 50 maanden lang, om ze zich daarna door Pierlot of Generaal O verstraten,, den adjudant van Koning Leopold, te laten ont nemen. Het liberale blad „Le cité nouvelle" schrijft: „De geheele natie is tegen de regee ring, die geen vertegenwoordiger van de na tionale eenheid is, maar een unie van natio nale oppositie. Naar de zender Brussel meldt, heeft Pierlot gisteren voor de Belgische Kamer de Vol machtenwet verdedigd. Hij verklaarde, dat de regeering in staat moet worden gesteld de noodzakelijke maatregelen voor den weder opbouw van het land snel te treffen. Pierlot zeide voorts, dat hij het uittreden der com munisten uit de regeering betreurde, doch het is niet mogelijk gelijktijdig aan de regee ring deel te nemen en in de oppositie te zijn, zooals de communisten .hebben 'geprobeerd. 20.000 stakers. Omtrent de proteststaking in Eindhoven deelde Radio Londen nog mede: De arbeiders zeiden ronduit, dat ondanks het feit, dat er voedsel uit vroegere dagen is opgeslagen, zij bij de Geallieerde troepen om voedsel moeten bedelen voor hun gezinnen, die honger lijden. Door de demonstratie van Dinsdagmiddag waren 20.000 arbeiders niet aan het werk. In de redevoeringen werd verder gezegd, dat de demonstratie niet was gericht tegen de Geaflieerde autoriteiten, maar uit sluitend tegen de Nederlandsche regeering. Nog niet genoeg. President Roosevelt heeft verklaard, dat het gebrek aan en de rantsoeneering van gra naten een hoogen prijs aan menschenlevens op de slagvelden kost. Hij pleitte voor een onafgebroken productie van materiaal als gra naten en schepen, waarvan de Geallieerden nog niet genoeg bezitten. Naar de Washingtonsche correspondent van de Daily Mail meldt, zal Eisenhowers oproep tot het leveren van meer granaten waarschijn lijk tepgevolge hebben, dat de productie van andere goederen opnieuw moet worden be perkt. De arbeid na den oorlog Naar uit New York wordt gemeld, heeft de voorzitter der American Federation of Labor Green verklaard, dat het thans reeds vast staat, dat men na den oorlog zal terugkeeren tot de 40-urige werkweek om zooveel moge lijk menschen aan het werk te houden. De arbeiders zullen dan Slechts het loon van 40 uren ontvangen. Belgische recruten naar Engeland De minister van Defensie der regeering- Pierlot heeft medegedeeld, dat een Belgische militaire delegatie op het punt staat naar Londen te vertrekken om met het ministerie van Oorlog aldaar een overeenkomst te tref fen voor de opleiding van Belgische recruten in Groot-Brittannië. CONSISTORIE VERWACHT. Uit Vaticaanstad wordt gemeld, dat de Paus nog voor Kerstmis «en consistorie zal bijeenroepen, waarin de opvolger van den overleden Kardinaal-Staatssecretaris Maglioni zal worden aangewezen. CAILLAUX OVERLEDEN. De Fransche oud-premier Jozef Caillaux, die ook meer dan eens minister van financiën is geweest,- is op 81-jarigen leeftijd overleden. LUCHTACTIE BOVEN ENGELAND. Het Britsche Ministerie van Luchtvaart heeft medegedeeld, dat gedurende 24 uur, eindigende te Woensdagochtend, vijandelijke luchtactie tegen Zuid-Engeland was gericht. Schade en verliezen werden gemeld. MEISJE NIET IN HAARLEM AANGEKOMEN. De commissaris der recherche van Haar lem verzoekt aanhouding van of bericht over het negentienjarige meisje C. G. Weidema. dat op 20 November Heilo heeft verlaten, om naar Haarlem te gaan, waar zij echter nog niet aangekomen is. BONTMANTEL GESTOLEN. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een bontmantel ten nadeele van een dame, die op bezoek was in de Spaarnberg- straat. Niet in verboden tijd op straat Door de Duitsche weermacht is geconsta teerd, dat ingezetenen zich niet houden aan 't voorschrift, dat men zich tusschen 20 en 4 uur niet in de open lucht mag ophouden. In strijd daarmede bevindt men zich op straten en wegen of begeeft zich, hetzij te voet, hetzij met een vervoermiddel van de eene plaats naar de andere. Met nadruk dringt de burgemeester er bij de bevolking in haar eigen belang op aan genoemd voorschrift stipt in acht te nemen. De Duitsche weermacht zal onverbiddelijk op personen, die zich, zonder daartoe ge rechtigd te zijn op de verboden uren in de open lucht bevinden, dé voorgeschreven strafmaatregelen toepassen. De heer H. K. Kerkhoff overleden Met ontsteltenis zullen vele Haarlemmers het overlijden vernemen van den heer H. K. Kerkhoff, die ruim een-en,-vijftig jaar werk zaam is geweest in het f'alèis m -wan Justitie aan de Jansstraat en die ook in de muziekwereld van Haarlem en om geving een zeer be kende persoonlijkheid was. Bij de griffie van de rechtbank, waar hij als knaap van veertien jaar in dienst trad, heeft de heer Kerk hoff alle rangen door- loopen. Meer dan een kwarteeuw is hij bu reelchef geweest. Ruim een-en-vijftig jaren heeft hij zijn beste krachten aan aen Staat gegeven. Getrouw en opgewekt vervulde hij ai die jaren zijn steeds omvangrijker wor dende taak, waarbij hij zich aller sympathie verwierf, hetgeen wel ondubbelzinnig tot uiting kwam bij ?ijn afscheid op 31 Augustus van het vorig jaar, toen hij den pensioenge rechtigden leeftijd had oeveikt. Naast zijn amofelijke loopbaan wijdde de heer Kerkhoff zich geheel aan zijn groote liefde, de muziek. Reeds op zijn twaalfde jaar werkte hij mede in het orkest van Kriens eerst als violist, later als hoornist. Tot zijn vier-en-dertigste jaar was hij eerste violist in het orkest van Kriens. Theoretisch be kwaamde hij zich bij Philip Loots en bij Willem en Hendrik Andriessen. Met dirigee- ren begon hij op vier-en-twintigjarigen leef tijd en wel met een klein gemengd koor, dat zich later in Haarlem's Gemengd Koor op loste. Voorts heeft hij de leiding gehad van „Polyhymnia", „Haarlem's Zanggenot", ..Pro za en Poëzie" en van de Harmonievereenigine „Laurens Koster", welke hij opwerkte tot de afdeeling uitmuntendheid. In den loop der jaren moest hij verscheidene vereenigingen laten varen, vooral ook omdat hij muziekver- siaggever voor de Oprechte Haarlemsche Courant was geworden. Toen de heer Linde boom heenging, nam hij echter den dirigeer- staf op van het Doopsgezind Zangkoor en ook hiermede boekte hij vete successen. Ver der is hij o.a. dirigent geweest van het Har moniecorps „De Eendracht", bestaande uit personeel der papierfabriek te Velsen en van „Caecilia" te Santpoort. Ook heeft hij naam verworven als jurylid voor zang- en instru mentale wedstrijden. De teraardebestelling zal Maandag a.s. om half twaalf geschieden op de algemeene be graafplaats aan de Kleverlaan. Burgerlüke Stand. HAARLEM 20 November 1944 BEVALLEN: 16 Nov., G. M. LupsVlugt, z.; 17 Nov., E. de RaafFeenstra, d.; A. A. G. van DelftBruins, d.; 18 Nov.. M. de JongeSchell, z.; G. van der Tuinvan Os, d.; A. P. Harden- berg—van der Voort, z.; J. WildschutBroers, z.; 19 Nov., C. T. AldersPronk, d.; 20 Nov., W. A. GrqskampKensen, d. OVERLEDEN: 16 Nov., N. van BeusekomGlo rie, 85 j., Kamperlaaij; J. van den Nieuwenhof, 73 j., Leidschestraat; 17 Nov., F. W. Kornelissen de Jong, 64 j., Atjehstraat; S. Inpijn, 46 Delftstraat; 18 Nov., J. Brakenhof fWarmerdam, 75 j., Barteljorisstraat; W. A. Klaren, 87 j., Tes- lastraat; A. van KeulenSpits, 83 j., Schoterweg; 19 Nov., F. J. A. Ross, 84 j., Burgemeester Boreei- straa t ONDERTROUWD: 20 Nov., H. G. T. Ruhe en A J. Hurks. HAARLEM 21 November 1944 BEVALLEN: 17 Nov., A. F. Gevers-Deynoot van Beeck Vollenhoven, z.; A. C. van RcfonGie- len. z.; 18 Nov., J. W. der Kinderende Haas, d.; A. C. M. Garstensenvan der Moot, d.; A. W. van Hovenvan der Hulst, z.; 19 Nov., M. Splinter Roubos, d.; M. van Duffelenvan Melsen, d.; 20 Nov., J. W. PetersBruijns, z.i A. H. van Ga len—van Leeuwen, z.; A. A. GoemaatKruup, z.; 21 Nov., C, J. VosseSteffens, d. OVERLEDEN: 16 Nov., G. E. van der Weijden. 69 j., Jan Steenstraat; 18 Nov., D. F. E. van Die ren, 64 j.. Kamperlaan; C. M., 4 j., d. van A. van den Akker, Vredenrijkstraat; M. M. Verhulst, 33 j., Koninginneweg; 19 Nov., K. J. Fortuin, 71 j. Kruisweg; G. M. M. van Rooijen, 71 j., A. L. Dy- serinckstraat; M. KorthoutBrasser, 61 j., Ged. Oude Gracht; 21 Nov., P. de Werk—Vlot, 45 j„ Nic. v. d. Laanstraat. BEVALLEN: 18 Nov., J. M. van der Loos—Maat. d.; 19 Nov., M. A. F. Wiersde Bruijn, d.; 20 Nov., E. J. SchutteropBuné, z.; M. M. J. Sala Lodewijk, d.; M. J. C. HurkmansLamboo, z.; J. FagelTweehuijsen, z.; M. Visser—Romkes, d.; M. E. B. van OsBrinkmann, d.; 21 Nov., J. J. van DoornSchouten, z.; S. Metz—Vellinga,' z.; 22 Nov., A. de Jong—Luiten, d. OVERLEDEN: 20 NOV., E. M. Bouman, 65 J., Koningstraat^ 21 Nov., M. van der VeerBoerrig- ter. 62 j., Kamperlaan; A. Keulen, 72 j., Kleine Houtweg; J. C. Knoop, 73 j., Brederodestraat. ONDERTROUWD: 22 Nov., A. J. R. Brussaard en N. Smit* T. H. A. Spapé en P. C. H. Steenken: H. Monk en J. Warmenhoven; D. Kist en H. van Heerden; A. Snel en M. Hoos. GEHUWD: 22 Nov., J. Hofman en P. G. S. Hoo- gerhuis; K. Dekker en D. Feelues; H. H. Koster en A. C. Dieters; C. Warmerdam en J. W. Heijne, J. Kluft en A. E. S. Trago; H. H. Hensen en G. J. T. van Duuren. Distributie-bonnen voor de Centrale Keuken. Bij deelneming aan de Cen trale Keuken voor het tijdvak van 27 November tot en met 10 December a.s. moeten de vol gende bonnen van de nood- kaarten 2e serie worden inge leverd: a. bon 220 voor vermicelli; b. bonnen 284-285 of R 27-R 28 voor aardappelen; c. de boven helft van den groentebon voor de 13e periode. Bij den aankoop van kaarten voor voedsel voor maag patiënten dient te worden in geleverd: a. bon 220 voor vermicelli; b. bonnen 284-285 of R 27-R 28 voor aardappelen; c. 1 rant soenbon gort of 1 noodrant soenbon gruttersw.; d. 2 nood rantsoenbonnen melk; e. de bovenhelft van den groente bon voor de 13e periode. Voor speciale kindervoeding dient te worden ingeleverd: a. bonnen R 27-R-28 voor aardappelen; b. twee der bon nen R 21, R 22 en R 23 voor kindermeel; c. bon R 25 voor suiker: d. bon E 406 (inlegvel) voor melk; e. de bovenhelft v.an den groéntebon voor de 13e periode. Op bon E 406 (inlegvel) is be schikbaar gesteld I0V2 liter melk. Aangezien voor het be trekken van de speciale kin dervoeding slechts 5A liter melk aan bonnen behoeft te worden ingeleverd, zal bij den verkoop van deze maaltijden- kaarten tevens 3 noodrantsoen bonnen melk, zijnde 5A liter, worden teruggegeven. De bonnen, welke bij den verkoop van de maaltijden- kaarten moeten worden inge leverd, dienen van te voren van de noodkaarten te zijn ver wijderd. Het is den detailhandel ver boden voor Vrijdag 24 Novem ber a.s. des middags 12 uur, bovengenoemde bonnen van het publiek in ontvangst te nemen. Binnenkort zilverbon van vijf gulden. De Ned. Bank zal binnenkort zilverbons van 5 in het ver keer brengen. De zilverbons van 5 hebben een grootte van ongeveer 12,9 bij 7,3 centimeter. Zij zijn, in groen en bruin, ge drukt op wit papier, waarin een groene vezel is verwerkt. Midden op de voorzijde zijn de woorden „vijf gulden" in lichtgroen op een bruine rozet afgedrukt, ter weerszijden hiervan staat het cijfer 5 ter grootte van 2,5 centimeter in een groenen zeshoek. Boven de waarde-aanduiding zijn de woorden „zilverbon groot" licht uitgespaard in een don kergroenen balk aangebracht. Serieletter en nummer alsmede de datum (16 October 1944) en de onderteekening van den wnd. secr.-gen. van het depar tement van Financiën en den wnd. agent van het departe ment van Financiën zijn in zwart gedrukt. De achterzijde vertoont in het midden den Nederlandsehen leeuw in groen en bruin en daaronder in dezelfe kleuren het cijfer 5 in een rozet. De omlijsting wordt gevormd door .een 1,2 centimeter breeden rand, waarin de woorden „Neder land" en „wettig betaalmiddel" in lichtgroen zijn afgedrukt. De roofoverval te Almelo. Omtrent den roofoverval, ge pleegd op het agentschap van De Nederlandsche Bank te Al melo, wordt nader gemeld, dat de daders personen waren in den leeftijd van 2530 jaar. Sommigen hadden een hoed, anderen een pet 00. Eén droeg een bruine alpinomuts. De waarde van de gestolen bank biljetten. waarvan de nummers bekend zijn. beloopt een be drag van 46.150.000. De kisten, zijn vervoerd op een auto, waarmede ook de daders zijn vertrokken. De directie van De Neder landsche Bank looft een zéér hooge belooning uit voor het verstrekken van inlichtingen, die er toe leiden, dat de da ders van den overval worden aangehouden en het ontvreem de geld wordt inbeslaggeno- men. Indien slechts gedeelten van het gestolen geld kunnen worden achterhaald, zal deze belooning verhoudingsgewijze worden uitbetaald.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1