TREKKERS f Proteststaking te Eindhoven. Er is geen voedsel. Naar Radio Londen gisterenavond in een uitzending in de Nederlandsehe taal mede deelde, hebben gisterenmiddag om 12 uur de arbeiders van alle fabrieken te Eindhoven, het personeel der Philipsfabrieken inbegrepen, de werkplaatsen verlaten voor een proteststaking van twaalf uur ter ondersteuning van hun eisch om meer voedsel, bok de directie sloot zich hierbij aan. Zij kwamen bijeen op het Van Eedenplein, alwaar toespraken werden gehouden. Een verdere actie wordt nog over wogen. Zij beseffen, dat er transportmoeilijk heden zijn, maar zijn van meening, dat de situatie verbetering behoeft M gebruik van spijsolie. In plaats van boter wordt in de naaste toekomst uitsluitend spijsolie verstrekt. Alge meen wordt er gevraagd, waarvoor dit ge bruikt kan worden. In de eerste plaats kan men er jus van maken. Bloem, water en jus- poeder wordt gemengd en bruingebakken in de olie. Desgewenscht bakt men een uitje mee en voegt er voor den smaak tomaten puree aan toe Een boterham, besprenkeld met eenige druppels olie is beter dan een droge boterham Boterhammen in wat olie gebakken (slechts zeer weinig olie is daar voor noodig als men langzaam bakt met het deksel op de pan) zal iedereen een tractatie vinden. Maar het is tijdroovend en kost brandstof Spijsolie is bij ui+stek geschikt voor het braden van vleesch "en het bakken van aardappelen en rauwe aardappelkoekjes. Voor het maken van havermout-, gorimout- of roggevlokkenkoekjes dient het volgende recept. Week roggevlokken, gortmout of ha vermout in water, voeg er bloem en eventueel suiker en (surrogaat) kanaal aan toe. Van het zoo gevormde Rpelav worden de koekjes gebakken. Ook kan de olie door de stampjoot gedaan worden, mits er niet te veel an.a toegevoegd wordt, daar anders de oliesmaak over heerscht. Dit gebeurt ook. ais de olie in het eten dringt. Ter voorkoming hiervan moet de spijsolie goed heet gemaakt worden Een ander smakelijk recept is gebakken kaas. Snijd van de kaas een paar niet al te dunne plakken, die even in het beslag van bloem met water gewenteld worden. Wal olie in de koekepan heet maken en hierin de plakken- bakken tot de korst goudbruin en de kaas zacht is. Spijsolie is zuinig in het gebruik. Slechts weinig op den bodem van voor het bakk sep en de pan is voldoende braden Inlevering groertebon 15e periode De bovenhelft van den groentebon 13de periode voor het tijdvak van 26 November tot 10 December 1944 dient vóór 27 November bij den groentehandelaar te vyorden ingele verd. indien niet aan de maaltijden van de Centrale Keuken wordt deelgenomen. De groentehandelaren dienen op 28 of 29 November a.s. de ontvangen halve bonnen bij den distributiedienst in f<- leveren NA DE KONIJNEN DE HERTEN De lieden, die h«1 verschil tusschen mijn en dijn met willen kennen hebben de laat ste jaren ook te Haarlem zeer vee' belang stelling voor konijnen aan den dag gelegd We! verdwenen er zoo nu en dan ook kippen spoorloos, doch het aantal hiervan werd toch verre door dat der langooren overtroffen Het is van kwaad tot erger gekomen want de dieven huldigen blijkbaar de opvatting, dat verandering van spijs doet eten Ih den Hertenkamp hadden de herten een betrek kelijk rustig bescaan. waar zij alleen met goede mensehen in aanraking kwamen, die hun wat eten kwamen orengen en geen vrees hadden voor personen, die liever eten gingen halen en wel in den vorm van een herten- bok Dezer dagen is echter het laatste ge beurd. Quo vadis? Intusschen zijn er ook weer konijnen ont vreemd. Uit ongesloten hokken, staande in een tuin achter een perceel aan de Minahas- sastraat. werden er niet minder dan zes weg genomen. DIEFSTAL VAN GASOLIE. Van een opslagplaats aan het Spaarne is een ijzeren vat. inhoudende 200 liter gasolie gestolen RIJWIELDIEFSTALLEN. Onbekenden hebben wederom enkele dames- rijwielen,' welke in schuurtjes achter verscha lende perceelen waien geplaatst, ontvreemd. Het mocht, tot dusver niet gelukken de dade-s, welke onopgemerkt met hun buit wisten te ont komen, op te sporen. EEN SCHRIJFMACHINE EN TARWE GESTOLEN Een electricien. die zijn kantoor en werk plaats aan de Kenaustraat heeft, deed bij de politie aangifte van diefstal van een schrijf machine, welke op een tafel van het kantoor stond en van twee zakjes tarwe, tezamen we gend viif en 'wintig kilogram. INBRAAK IN EEN PAKHUIS VAN EEN GROENTENHANDELAAR. Ingebroken is in een pafthuis van een groentenhandelaar aan de Molenaerstraat: gestolen zijn twee rijwielen en drie mud aardappelen De verwildering. Reuter meldt uit Brussel, dat leden van de VerzetbeWeging uit protest tegen* het bevel der Belgische regeering tot inlevering der wapenen in de provinciestad Aelst de poorten der gevangenis hebben opengezet en 500 ge vangenen bevrijd hebben. De meesten dezer gevangenen werden door de gendarmerie ge grepen of gaven zich po Britsch bevel over. Eenigen echter sprongen op de tram naar Brussel en worden nog gezocht. IJMUIDEN Velserend, eens een fraai landgoed. Ilaarlemsche bierbrouwer- burgemeester als bezitter. Wnneer we van Velserend gewag maken weten we, dat de jongeren direct aan het natuurbad en in de tweede plaats aan het café-restaurant van dien naam te Santpoort zuilen denken. Maar er is heel wat meer over Velserend te vertellen, hetgeen men met ons eens zal zijn, wanneer men nagaat, dat het restau rant reeds van 1638 dateert. Velserend heeft een interes sante geschiedenis en we wil len dus niet nalaten over deze vroegere buitenplaats, die ook een burgemeester van Haarlem als lusthof heeft ge diend, een en ander weer te geven Velserend werd in 1638 als landhuis door Johan van Overrhyn van Schoterbosch een meesterknaap van Brede- rode gebouwd. Zijn wapen werd in een antiek gebeitelde deurkozijn boven een poortje aan de achterzijde van het huis aangebracht en blééf be waard. Het bestaat uit een zilveren veld, dat door een geel chevron in drieën is ver deeld en in elk dezer vakken een gele lelie bevat. Honderd jaar nadat het landgoed was gebouwd, was het eigendom van mr Elbert Graafland oud-schepen en raad van de Gtad Amsterdam. Toen de congressisten van den Nationalen Bond voor vreemdelingenverkeer, ter ge legenheid van de algemeene vergadering hiervan, in 1926 ook een bezoek aan Santpoort brachten, werd hun als blijk van appreciatie door den heer Ant. Meyer, den toenmaligen eigenaar van Velserend een werkje aangeboden, getiteld „Velserend en de daartegen over liggende Ruïne van Bre- derode gelegen in het hartje van het mooie Kennemerland". Hierin werd gezegd, dat de heer Meyer in het bezit was van eenige acten van sinds 1738 plaats gehad hebbende verkoopingen van het huis Daarbij was een document, bevattende de „Conditiën en voorwaarden, waarop men den 27 February 1762 begeert te verkoopen: no. 1 een welge legen Hofstede, genaamd Vel- sel-End, met deszelfs huysinge ...enz." We lezen: De heer Jan Fredrik Berewout, Schee pen der Stad Amsterdam enz. enz. is koper geworden van een hofstede genaamd Velser- End, eüm annexis, geleegen in de bannen te Velsen by het huys te Brederode." In ge noemd werkje wordt tevens gewag gemaakt van 'een ex tract uit den tijd der Fran- sche overheersching. waarvan de aanhef is: 7,Napoleon, Kei zer der Franschen, Koning van Italiën. Beschermer van het Rhijnverbond. Bemidde laar van het Zwitsersche Bondgenootschap, aan alle Tegenwoordige en toekomende Saluf' Het stuk beVat de memorie van lasten en con ditiën van verkoop van diver se vaste goederen, die op rechterlijk gezag werden ver kocht Als nummer drie vindt men genoteerd: „Een gewe- zene Hofstede, van ouds ge naamt het Velser-End" De definitieve adjudicatietoont -■au, aai de rechter-commis- saris „uit de Rechtbank ter: Eerster Instantie zitting hou dende te Haarlem, mr. Her man Arnoldus Crommelin, op nieuw 'de memorie van lasten had doen voorlezen. Hierbij waren tegenwoordig de hee- ren Harman van de Poll, toe ziend voogd over Hendrik van de Poll en mr. Quizyn de Fline, gemachtigde van den heei* Frederik Fredrika Char- lotta Kip en Marcus Jacobus van ErfKip. Vastgesteld werd, dat de reehter-commis- saris was overgegaan tot de definitieve toeschatting van de perceelen vaste goederen behoorende tot de nalaten schap van wijlen Maria Jo hanna Grangé de Neufville. Het hoogste bod werd gedaan door den practizijn Johan Gaspar van Pabst Rutgers, die 12 Februari 1813 ter grif fie mededeelde, dat de toe wijzing, die was gedaan, ten behoeve van de Haarlemmers Jan ter Hofstede en Jacobus de Boom was. Thans een en ander over het feit. dat ook een bier brouwer. tevens burgemeester van Haarlem. Velserend in eigendom heeft gehad. In het Frans. Hals museum te Haar lem bevindt zich een om haar eigenaardigen opzet de aan dacht trekkende schilderij van Jacob Adriaansz. Matham (uit 1737 Het bruingetinte werk Te laat op straat. Zeven personen door politie aangehouden. Ondanks de vele waarschu wingen, die reeds inzake het uitgaansverbod zijn gegeven, bleken er ook in de gemeente Velsen nog personen te zijn. die de bepalingen negeerden. Toen de politie een strenge controle uitoefende, werden niet minder dan zëVen perso nen te laat op straat aange troffen. Zij werden aangehou den en in het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost opge sloten. Vervoérverbod hout overtreden. Maatregelen tegen acht personen. Zooals bekend is heeft de burgemeester van Velsen een verordening van kracht doen worden, waardoor het is ver boden hout te vervoeren, wan neer men niet in het bezit van een van overheidswege uitge reikte vergunning is Dezer dagen werden niet minder dan acht personen in over treding van de verordening bevonden. Zij werden naar het hoofdbureau van politie te IJmuiden overgebracht. Hout ontvreemd. Drie inwoners van Haarlem aangehouden. Door de politie werd vas't- gesteld, dat drie personen zich in de gemeente Velsen aan diefstal van hout hadden schuldig gemaakt. Het blekeh inwoners van Haarlem, L. H. H. B. K. en A. v. A. te zijn. Het drietal werd naar het hoofdbureau van politie over gebracht. Verzuimd te evacueeren. Dezer dagen is medegedeeld, dat twee personen door de politie wegens het zonder ver gunning in Santpoort blijven, werden aangehouden. Intus schen zijn er opnieuw twee Santpoorters, G. W. en H. de B. betrapt bij overtreding van het evacuatiebevel. Zij zijn eveneens in het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost opgesloten Nieuws uit de krant van Woensdag. Wegens prijsopdrijving bij het vervoer van goederen werd een expediteur te IJ muiden geverbaliseerd. Een 39-jarige betonwer ker en een 16-jarige grond werker werden wegens het veroorzaken van brand door schuld te IJmuiden opgeslo ten. Terzake plundering wer den een 19-jarige en een 18- jarige Amsterdammer door de Velser politie aangehouden. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: L. E. J Fran- kemölle, Tetterodestraat 10c, Haarlem en C Oudendijk, Van Dalenlaan 41, Santpoort. Toek. adres: onbekend. Gehuwd: G. J. Geesing—C. Smit, IJmuiden. Eikenstraat 38. A. van HooffM de Ruijter IJmuiden, Tusschenbeeksweg 38. J. C. G. van OpijnenA. C. Goppel, IJmuiden, Oosterduin plein 76. Geboren: W. Zwemmer, d., Willebrordstraat 12, IJmuiden. bevat het oude en het nieuwe wapen van Haarlem, in het midden een groot familiewa pen, eenige aan een water (Het Spaarne) gelegen gebou wen, namelijk hooge pakhui zen en een woonhuis, voorstel lend de brouwerij Het Scheep je aan de Houtmarkt te Haar lem; een buitenplaats met de Blauwe Trappen te Santpoort op den achtergrond, welk Lust hof Velserend is. Men begrijpt den opzet v van de schilderij wanneer men weet, dat de patriciërs de gewoonte had den zoowel hun woning in de stad als hun buitengoed op één schilderij te laten afbeel den. Onder de schilderij staat in vier rijen een vers. Be doelde bierbrouwer-burge meester was Jan Claesz. Loo. In het veps wordt onder meer gezegd. „De Hofstede wel be kend op synen naem Van Loo, ligt aan der duynen kant bij 't Huis te Brederoo. Hier is syn (Loo's) Lustvertreck, hier is syn Speelprieel. Dit is syn Last en Lust, dit is Syns levensdeel. In 't brouwen niet een angst en een bekommerd woelen. Dit is voorwaer ge noeg te mereken en te voelen. Hoe billick is het dan, dat hij wat spelens heeft." IJmuidens oudste drogisterij. Gisteren was het een halve eeuw geleden, dat de eerste drogisterij van IJmuiden werd geopend. Dit feit is het ver melden waard, omdat er aan deze zaak vele herinneringen zijn verbonden, die een ty pisch licht werpen op het „oude" IJmuiden. Het was de heer H. Sant, die op 22 Novem ber 1894 een drogisterij ves tigde in het perceel Willems- plein 13 en al spoedig een drukken werkkring had, te meer, daar er toen nog geen dokter was. IJmuiden bestond toen juist achttien jaar. Het Willems plein was er nog slechts acht jaar en was nauwelijks be straat. Van dit punt af zag men zoowel in de richting van de sluizen, als in die van de plaats, waar later een kerk (veranderd in den schouw burg Thalia) werd gebouwd, de duinen. Oud-IJmuiden tel de ongeveer vierduizend in woners. Gaat «nen na, dat de heer Sant 46 jaar lang in zijn dro gisterij is gebleven, dan weet men, dat hij de opkomst van IJmuiden van zeer nabij heeft meegemaakt. Het visècherij- bedrijf zag hij belangrijk groeien, met het gevolg, dat het in zijn zaak een druk ko men en gaan van allerlei slag menschen werd; ook vele buitenlanders bezochten hem. Omdat IJmuiden nog geen dokter had werd hij ook dik wijls 's nachts geroepen om hulp te verleeraen. Toen de omstandigheden zich wijzigden paste de heer Sant zich aan; zijn bekwaam 'neid bleek o.m. doordat bij 25 jaar voorzitter van den Al- gemeenen Nederlandschen Drogistenbond, 15 jaar redac teur van het weekblad hier van en 20 jaar examinator in natuur- en scheikunde was. 1 November 1940 ging de heer Sant, die toen 73 jaar was. van een welverdiende rust genieten. Hij droeg zijn drogisterij aan den heer J. v Leeuwen over en vertrok naar Bussum De rust van zijn levensavond was echter van korten duur, want hij over leed in December 1943. Wegens de evacuatie was de drogis terij intu-ssehen tijdelijk naar den Stationsweg te IJmuiden- Oost verplaatst. Dagvergunningen De burgemeester van Velsen heeft bekend gemaakt, dat in beperkt aantai dagvergunnin gen tot het sprokkelen van dood en groen afvalhout in het park Rooswijk zullen worden afgegeven. Hiervoor zullen echter uitsluitend bewoners der gemeente Velsen in aan merking komen. Onder afval hout wordt hout tot een dikte van 8 cm middellijn verstaan. Bedoelde vergunningen zijn in het bureau voor de afgifte van „Ausweise", tegenover het Raadhuis te Velsen, te verkrij gen, namelijk tusschen negen uur en half elf 's morgens, 's Zaterdags uitgezonderd Plunderaars aangehouden De politie oefent geregeld toezicht bij de ontruimde wo ningen in de gemeente Velsen uit orti plundering tegen te gaan. Dat successen niet uit blijven is dezer dagen weer eens tot uiting gekomen. We gens het zich toeëigenen van goederen uit leegstaande hui zen werden een negentien jarige- en- een achttienjarige Amsterdammer aangehouden en in het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost op gesloten. Brand veroorzaakt. Door de politie werd vast gesteld, dat een negen-en- dertigjarige betonwerker en een zestienjarige grondwerker te IJmuiden, hij het veroor zaken van brand door schuld waren betrokken Zij werden aangehouden en naar het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost gebracht. Onbevoegd gebleven. Dezer dagen heeft de politie te Santpoort opnieuw .enkele overtredingen van het beken de evacuatiebevel geconsta teerd. Twee personen werden naar het hoofdbureau te IJmuiden-Oost gebracht, waar zij werden opgesloten. Op 1 November overleed te Ermelo, na een lang durig, smartelijk lijden, in d. ouderdom v. 79 jaar onze lieve zorgzame Moe der, Mevrouw DIRKJE DEKKER Weduwe van Huibert Gouda De teraardebestell. heeft op 4 Nov. te Ermelo plaats gehad. Namens de Familie: L. Gouda Zwammerdamstraat 7, Amsterdam. De gedachtenis zal wor den gehouden a.s. Zon dag in de O. K. Kerk, Kindehhuissingel te Haar lem, waar na afloop van den H. Dienst de Gebe den voor de Overledene zullen worden gelezen. Hiermede vervullen wij den droeven plicht U kennis te geven, dat op 16 Nov. plotseling is NwerlEBen onze geliefde Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader de Heer JAN DOL in den ouderdom v. ruim 69 jaar. Wed. H. DolBok M. Veldkamp-^—Dol J. Veldkamp P. Döl, N. Dol-Zegel Dol A. Dol-Milet de St. Aubin en Kleinkinderen XJm. Oost, Kalverstr. 162 De teraardebestell. heeft plaats gehad op 20 Nov. te Heer-Hugowaard. Personeel gevraagd FLINK DAGMEISJE gevr. Smit, Tusschenbeeksweg 46. NET DAGMEISJE gevraagd. Goed loon. Veldmeyer, Meeu wenlaan 19, IJm.-O. NET DAGMEISJE gevraagd. Servaas, Velserduinweg 205, IJm.-O. Personeel aangeboden NAAISTER vraagt eenige werkhuizen. Oldenburg, Alb. Cuypstr. 18, IJm.-O. Te koop gevraagd WRINGER met bok te koop gevr. Schoorl, Nachtegaallaan. 5. IJm.-O. Diversen te koop 10 TREEDS TRAP te koop, als nw., 50. Zwemmer, Vel serduinweg 145. GRIJS W. ROKJE te koop, o. kw., 25. Winkel, Verl. Wijk aan Zeeërweg 22. 2 KONIJNENHOKKEN te koop, 2 en 4 deelig. 12.50 en 35. Verhoef, Leeuweriklaan 10, IJm.-O. Diversen RUILEN: 1 z.g.a.n. roode wollen damestrui v. jongens jasje v. 11/2 j. 1 p. jongens- laarsj. m. 25 v. kindersch. m. 21. J. Schoenmaker. Bergersl. 2, Beverwijk. RUILEN: 1 p. br. lage jong. sch. m. 40 v. m. 42. P. Adrichem, C. Matersw. 61, Beverwijk. RUILEN: Kindersch. m. 18 voor meisjesjasje, leeft. 2 j. Kramer, Tuindershofje 9. RUILEN: Witte babycape voor babyjurkje. Romeyn, Heidestr. 8. RUILEN: wit meisjesm. im. bont met mutsje v. leeft. 2 j. voor 1 pr. damessch. m. 41. Post, J. P. Coenstr. 11. RUILEN: 1 paar rubber laarsjes m. 23 voor meisjessch. 26 of 29. W Snoek, Meeu wen- laan 21. IJm.-O. GEMEENTE VELSEN De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat dag vergunningen tot het sprokkelen van dood en groen afvalhout in het Park „Rooswijk" in beperkt aantal zullen worden afgegeven aan inwoners der Gemeente Velsen. Onder afvalhout wordt verstaan hout tot een dikte van 8 c.M. middellijn. Bedoelde vergunningen zijn verkrijgbaar op het Bureau Ausweise tegen over het Raadhuis tusschen 9 en 10.30 uur, uitgezonderd des Zaterdags. Velsen, 22 November 1944. De Burgemeester van Velsen, TJ. v. d. WEIDE.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2