PARFUM TREKKERS KAS 1929 Een waarschuwing. f De Belgische ambassade te Lissabon heeft een bulletin gepubliceerd, waarin zij de Bel gische onderdanen in Portugal aanraadt om voorloopig nog niet naar België terug te kee- ren in verband met den daar heerschenden toe?'and. Het bulletin behelst verder het re laas van personen, dié uit België naar Portu- ga z"n gekomen. Hierin wordt gezegd, dat he lomenteel zeer onverstandig is om naar E lë te gaan. Het voedselprobleem is een nopende kwestie. De Belgen in het buiten land hebben er geen, idee van hoe moeilijk het om nu in België te leven. Er zijn geen ko'en, zelfs niet voor officieele instanties. Aan schoenen en kleeding heerscht een zeer groot gebrek. D:t alles is een treurig ontwaken voor het Belgische volk. De droogte in Australië. Naar Reuter meldt, is de droogte in Austra lië drt jaar zoo ernstig, dat zij slechts verge leken kan worden met de grootste catastrofe, die Australië ooiLbeleefd heeft. Reeds staat vast. da' de levensmiddelenleverantie aan de Geallieerde troepen in den Stillen Oceaan aanzienlijk beperkt moet worden. De Duitsche tegenstand. Volgens het Engelschê blad Sphere, is men in Londensche politieke kringen ten zeerste verrast over den buitengewoon sterken Duit schen tegenstand. Meer nog dan in de donkere dagen van 1940, aldus de Sphere, moet de Engeische bevolking-er rekening mee houden, dat er zware slagen zullen 'vallen en dat de komende maanden ontzettend moeilijk zul len zijn. zoowel aan het front als in het moe derland. Luchtaanval op Tokio. Het Japansehe hoofdkwartier meldt, dat op 24 November ongeveer 70 vijandelijke vlieg: tuigen van het type B29 den eersten lucht aanval op grootere schaal op Tokio hebben ondernomen. De vliegtuigen vlogen geduren de twee uur op groote hoogte boven de stad en lieten brisant- en brandbommen vallen. De schade wordt gering genoemd. Voïgens tot dusver ontvangen rapporten werden drie bommenwerpers neergeschoten. Mars in Amerika. Volgens Reuter heeft de* Amerikaansche Mi nister van Oorlog, Stimson, verklaard het te zullen toejuichen als de Vereenigde Staten ook in vredestijd een gewapende macht op de been zouden houden, die zoo noodig onmid dellijk op oorlogssterkte kan worden ge bracht. De Minister van Marine, Forrestal, heeft verklaard, dat de Marine verwacht, dat elke jonge Amerikaan een militaire opleiding krijgt. De landing op Leyte. Over de sterkte der bp Leyte gelande Amerikaansche divisies worden hier bijzon derheden bekend, waaruit blijkt, dat het hier ervaren soldaten betreft, die met de modern ste wapens zijn toegerust. De totale sterkte zal ongeveer 100.000 man bedragen. De Lotta's naar huis. Naar het Zweedsche Telegraafagentschap meldt, heeft de Finsche regeering thans op grond van het Wapenstilstandsverdrag beslo ten tot de ontbinding der Lotta-Sfaerd or ganisatie, die 221.000 leden telde. „ZONDER ETEN GAAT HET NIE^.". „Wij willen werken, maar zonder eten" zou volgens ons bericht in de courant van gisteren de leuze geweest zijn, waaronder de arbeiders van Eindhoven hebben gestaakt. Men zal begrepen hebben, dat hier een paar woorden zijn uitgevallen en dat de stakings- leuze luidde „Wij"willen werken, maar zon der eten gaat het niet f CLANDESTIENE STROOMVERBRUIKERS. In ons nummer van Vrijdag plaatsten wij een waarschuwing van den burgemeester van Haarlem inzake het clandestien betrek ken van electrischen stroom. Hieraan kan worden toegevoegd, dat reeds zes overtredingen zijn geconstateerd met de daaraan verbonden gevolgen voor de over treders. XED. HERV. GEM. BADHOEVEDORP De kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente van Badhoevedorp heeft besloten ten behoeve van den arbeid in de Lijnden per 1 April 1945 de stichting van een tweede predikantsplaats aan "het classicaal bestuur aan te vragen, v DIEFSTAL UIT LEEGSTAANDE WONING Door een ruit naast de keukendeur hebben in brekers zich toegang verschaft tot een leegstaan de woning in de Meeuwenstraat te Haarlem. Ëij hebben het zeil van de slaapkamer, een radio- ceütrale-schakelaar en een loodkabel medege nomen. OPGEPAST VOOR PSEUDO-CONTROLEURS. Pij S. honende in de van Dordtstraat te Haar- 2em zijn geüniformeerde personen binnen geko- ï<x*\ z.g. om de verduistering te contröleeren. zij weg waren, miste S. uit de gang een 2*wte damesbontmantel. y. rijwielhersteller B. werd op 22 November j i omstreeks 19 uur op de hoek Garenkokers- 2 ranSeDu ven voordestraat aangehouden. Twee ge-r --miformeerde personen wilden zijn persoonsbe wijs contröleeren. Zij hebben uit zijn portefeuil le een"' bedrag van f 650 medegenomen. INBRAKEN. Den laatsten ti;'d worden weei; veel woningen •-/-veilig gemaakt door inbrekers. Uit een garage, s! een woning aan de Santpoorter- te Haarlem ztjxi-awee rijwielen medegeno men. Uit een lessenaar van het kantoor van F. in de Ravelingsie<?g »s een bedrag van f120 ont vreemd. Uit de vestibule van een huis aan de S?ct ren bergs tra at is ren linnen damesregenjas "an de kapstok medegenomen. Verschillende inhoudelijke artikelen zijn medegenomen uit t-en woning a*a de Thorbsckestraat. Uit het pakhuis van den aardappelhandelaar G. zijn 10 mud aardappelen ontvreemd. Zes zak- Jren aardappelen, k met een nhoud van 35 kg. transportrfjwlel, een heerenrijwiel en een nieuwe rijwiel binnen- en buitenband zijn vermist, uit een pakhuis aan de Molenaerstraat, IJMUIDEN Uit Velsens interessant verleden. „De schoonste die in ons geheele land is." Het oude dorp Velsen moge dan tegenwoordig minder ge makkelijk te bereiken zijn, on getwijfeld hebben de inwoners der gemeente zich er wel eens opgehouden.... En velen hun ner geraakten even onder den invloed van de „sfeer", die e- heerschte en welke het hun duidelijk deed worden, dat het interessant moet zijn zich in de geschiedenis van Velsen te verdiepen. We hebben eerder geschre ven over de vraag vanwaar de naam Velsen komt en er de aandacht op gevestigd, dat er heel lang geleden al ge wag van werd gemaakt. 'Na te gaan is, dat er in de eer ste helft van de achtste eeuw in pago Kinnehem reeds van Felisen werd gesproken. Ka- rel Martel schonk de kerk al daar met een groot aantal hoeven en landerijen toen aan Willebrord, den Utrecht- schen kerkvoogd, voor de ab dij Epernach in Luxemburg, die deze had gesticht. Bono- ficius, welke in 755 bij Dok- kum werd vermoord, verblijf hier als opvolger van Wille brord gedurende drie jaren. We kunnen er verder op wij zen, dat er in 1063 en 1064 nog over het bezit der kerk met bet klooster werd onderhan- deld. In den Giftbrief van Dirk V, welke in 1084 werd verleend, wordt „Velsen" genoemd (men vergelijke Kabinet van Ne- deriandsche* en Kleefsche Oud heden, deel 1). De Noord- hollandsche Arkadia deelt mede, dat Velsen reeds m 1063 en 1083 in kerkelijke ac- ten bekend was. Graaf Dirk en Amont, diens zoon, schon ken voor het jaar 1000 in Velsen gelegen goederen aan het klooster te Egmond. Men vindt in 1124 den naam Gen- cas van Velsen en in 1230 den naam Diderik van Velsen. „De Wyk te boven". „Dit heerlyk dorp streeft schier de Wyk te boven, in praals.ieraad van vorstelyke hoven. Wat ziel word niet vervrolykt, hoe vermoeit, die zien mag hoe de Karsplantogie bloeit, die hier byna een uur in 't rond geplant is, de schoonste die in ons geheele land is," zoo heet het onder meer in de reeds aangehaalde Noordhollandsche Arkadia Blijkens een geschrift van het klooster te Egmond werd Adelbert ,van Velsen „op het jaar 1286 door Grave Florens voorzien met de helft van de Kermis Tollen van St. Jan tot Haarlem en daar na Gerard van Velsen, die in het jaar 1296, uit wraak over geleede ongelijk, in overmoed Graaf Florens de Vijfde vermoord de." De Heerlijkheid Velsen was een oud stamgoed van het geslacht der Van Velsens, waarvan zooals we hebben gezien Gericas van Velsen (Gericas de Velsen) het eerst, namelijk in 1124, werd ge noemd. Het lijkt, dat de Hee- ren van Velsen op de waar digheid. erfmaarschalk van Noord-Holland te zijn, konden bogen. Deze waardigheid is dan door een erfdochter van Velsen op het Huis van Naald wijk overgegaan. De Heerlijk heid Velsen kwam toen te vens aan dit huis; blijkens een oorkonde van 29 April 1255 bekrachtigde Flor is V name lijk den verkoop van het Am bacht van Velsen. hetwelk door Angó van Naaldwijk aan Willem, Heer van Brederode, was' afgestaan. In dien tijd hadden de Hee- ren van Brederode op de grenzen van het Ambacht van Velsen een fraai kasteel ge bouwd. Wellicht hebben zij het oude huis te Velsên, dat sindsdien van de heerlijkheid bleef gescheiden, weer ver kocht. Het Ambacht van Vel sen bleef hun, eerst als een recht en daarna alseen, on- versterfelijk mansleen, voort durend toebehooren. Publieke veiling. Tot 1724 bleef de Ban van Velsen, waaronder ook de Santpoort werd gerekend en welke tamelijk uitgebreid was, bij het baljuwschap van Bre derode. Wanneer we er thans Allans werk op naslaan zien wij dat de ban volgens reso luties van de Staten van Hol land en Westfriesland van 9 December 1721, 9 Januari, J Juni, 25 en 28 Augustus 17f3 te 's-Gravenhage, in de Kaste- lenye van Holland, als een ambachtsheerlijkheid werd ge veild, welke als een onver- sterfelijk leen van de Staten Gevonden voorwerpen. In het tijdvak van Vrijdag 17 tot en met Donderdag 23 No Vember werd bij de politie aan gifte van de volgende in de ge meente Velsen gevonden voor werpen gedaan: een werk broek, een werkkiel, een bont- want, een sleutelbos, een over all, een band, een ceintuur en een regenjas. Aan het hoofdbureau van po litie, Tiberiusplein te IJmui- den-Oost, zijn op alle werk dagen van elf tot twaalf urn en van vier tot vijf uur in lichtingen te verkrijgen. 'sZa- terdagsmiddags uitgezonderd. Wegens plundering aangehouden. Opnieuw heeft de Velser po litie iemand wegens plundering aangehouden. Een inwoner van Haarlem, G. J. de G., bleek te Santpoort goederen, die in een geëvacueerde woning ware» achtergelaten, te hebben ont vreemd. De man is in 0 het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost opgesloten. Burgerlijke Stand Geboren: W. Zwemmer, d. Willebrordstraat 12, IJmuiden F. D. Wismeijer, d., Zeeweg 137, IJmuiuen. W. IJ., de Boer. d., De Ruyterstraat 192, IJ muiden. A. Wigchert, z., Hage- lingarweg 40, Santpoort. P Warmenhoven, d., Platanen- straat 11, IJmuiden. J. Zon- neveldt, d.. Stationsweg 140, IJmuiden. W. v. d. Heuvel, z., Duinweg of Duivelslaan 25, Santpoort. Overleden: M. J. Duiivels- hoff, 64 j., echtg. v. M. Rem mers, Wijk aan Zeeërweg 65. IJmuiden J. Duller, 46 jaar, echtg. van C. Meijer, Rem- brandtlaan 35, IJmuiden. De nieuwe bonneniijst. Iii de aanvulling op de nieu we bonneniijst is in ons blad van gisteren voor de gemeen ten Velsen en Beverwijk mede gedeeld, dat op bon 292, waar van de geldigheidsduur zou zijn verlengd, wel boter kan worden gekocht. Dit moet echter zijn bon 294. Deze geeft te Haarlem alleen recht op margarine of^vet, doch in de 'gemeenten Velsen en Bever wijk ob margarine, vet of boter. Nader vernemen wij van den Distributiedienst te Velsen, dat in de gemeente Velseh op bon 222 in plaats van vleesch ook kaas kan worden gekocht. Het publiek dient van een en ander goede nota te nemen. van Holland in leen werd gë houden. Kooper werd de heer Gerrit Corver, destijds sche pen en kolonel, later burge meester van Amsterdam, voor 25.000. Bij de heerlijkheid waren begrepen „alle zoo danige praeminentiën, voor deelen, rechten en lasten, ais op de daarvan uitgegeven lasten vermeld waren. Die voordeelen en rechten beston den in het aanstellen van een schout, secretaris, bode en grafmaker, in de goed- en af keuring van het beroep eens predikants, zoolang de Am bachtsheer in den tijd den Gereformeerden Godsdienst bleef belijden; voorts in de jaarlijksche verkiezing van vijf schepenen; twee kerk meesters, twee armenvoog- den, en twee „mergengeld- gaarders van den Hondsbosch", allen uit daartoe aangeboden dubbeltallen gekozenverder in de goedkeuring van een enkel 'aantal welgeboren man nen, en m het verleenen der Commissie voor schoolmeesters en kosters, op aanbeveling van Regèering en Kerkeraad". De jaarlijksche revenuen beston den in de- volgende, posten het schoutambt gaf jaarlijks 45, dat van secretaris 40, bode en grafmaker 2, het derde stuk van de Noord duinen bracht 125 en het vijfde Stuk bracht 140 op. het zesde en' zevende .achter de Kruidberg elk 90, terwijl de erfhuren de som j»an 32 5 3 opbrachten'. Overigens behoorden tot de inkomsten de erfpachten en recognitie gelden van twee droogbergen, 13 roeden duin benoorden de Jan Gijzenvaart, een kraftje toegemaakt land met moeras, bij het huis te Brederode, D/2 morgen Molenduin, de Lange Bilt, bij de Sandpoort gele gen, groot 800"roeden en nog 8 roeden'land achter de Sand poort, gelegen bij de hofstede van wijlen den heer Abraham Muissart; daarentegen deed het schoutambt jaarlijks in de Verpanding 15.60 en de vier stukken duin tezamen 128.10. Ook in dit opzicht kan men het Kabinet van Nederlandsche en Kleefsche Oudheden raad plegen. Dierenbescherming, juist nu! Ook de dieren, welke zoo ge heel van den mensch afhanke lijk zijn, vragen thans wel heel bijzonder onze aandacht, zoo schrijft het bestuur der Ne derlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, af- deeling Velsen en Omstreken, ons. Laten de paarden zooveel mogelijk stapvoets trekken, help hen bij oploopende brug gen en vergeet vooral niet, dat aardappelschillen en groenten- afval wel een extra hap voor de dieren beteekenen. En wat de honden en katten betreft, als er misschien iets eetbaars overblijft kan men een vier voeter in zijn naaste omgeving er zeker méde helpen. Ook in dezen tijd mag de mensch zijn plichten tegenover het dier niet verzaken! Heerenhuis Rooswijk door brand verwoest. In den afgeloopen nacht is het bekende oude heerenhuis van Rooswijk te Velsen door brand vernield. Te ongeveer half een werd ontdekt, dat er vuur was ontstaan en direct werd getracht de schade zoo veel mogelijk te beperken. Het gebrek aan water lever de echter groote moeilijkhe den op. De bedrijfsbrandweer van het Hoogovenbedrijf en de Politiebrandweer van Be verwijk kwamen in actie, doch het gelukte niet het pand te redden. De door den brand aangerichte schade is belangrijk, aangezien alleen de muren zijn blijven staan. Naar wij vernemen heeft de politie dadelijk een onderzoek ingesteld. Het was echter niet mogelijk de oorzaak na te gaan. We kunnen nog mededeelen, dat het heerenhuis geduren de enkele jaren door de ge meente Velsen aan het hoog ovenbedrijf is verhuurd ge worden, waarbij het als kan toor dienst deed. Den laatsten tijd stcfnd het gebouw echter ledig, zoodat er ook geen in ventaris e.d. verloren is ge gaan. Het was reeds de be doeling het huis voor afbraak' te bestemmen. BEVERWIJK Ondank is 's werelds ioon. In den nood leert men zijn vrienden kennen. Een Bever- wijksch gezin, dat moest eva- cueeren, greep de gelegenheid om in Wormerveer te worden ondergebracht, maar al te graag aan. Toen het naar Be verwijk kon terugkeeren, toon de het zich zeer erkentelijk voor de ondervonden hulp, waarvoor de waardeering niet groot genoeg kon zijn. Het vriendelijke gezin te Wormerveer werd na het ver trek der evacué's 's nachts door inbrekers bezoeht, die een partijtje vet en levensmidde len en een groot deel van den inhoud der linnenkast mede namen. De politie werd er van. op de hoogte gebracht- en toen bleek al spoedig, dat de vroe gere ingekwartierden uit Be verwijk de daders waren. Zij werden aangehouden en hun buit werd aan het gedupeerde gezin teruggegeven. Intusschen was opnieuw de waarheid ge bleken van het gezegde: on dank is 's werelds loon Tegen waterverspiliing Blijkens een mededeeling van den Burgemeester van Haar lem is dezer dagen een aanvul ling van de Gemeentelijke Wa terverordening tot stand geko men. Hierbij is het bezigen van leidingwater voor andere dan tot dusvpr gebruikelijke doel einden (reinigen, drinken e.d.) 'ten strengste verboden. Na drukkelijk ig er de aandacht op gevestigd, dat het belang van de openbar® gezondheid eischt, dat elke vorm van wa terverspiliing wordt vermeden. Tegen degenen, die niet mede werken, zal met strengheid worden opgetreden. Waarschuwing aan Clandestiene stroomverbruikers. De burgemeester van Haar lem heeft er de aandacht op gevestigd, dat sommige ingeze tenen in buurten, waar het electrische kabelnet nog onder stroom staat, op slinksche wijze deze electriciteit weten te be machtigen. Tegen een derge lijke handelwijze moet met klem worden gewaarschuwd. Bedoelde personen handelen in strijd met de gemeentelijke be palingen, welke verbreking van de zegels van den meter en doorlévering van electrischen stroom aan derden verbieden. Bovenal moet er echter reke ning mede worden gehouden, dat een dergelijk misbruik door de hooeere autoriteiten niet wordt geduld, zoodat ook van die zijde een ingrijpen kan worden verwacht. Clandestiene stroomverbruikers stellen zich dus aan ernstige strafmaatre gelen bloot. DROGISTERIJ „DE VERGULDE GAPER" J. v. Leeuwen v/!h H. Sant Stationsweg 161 - IJrn. Oost NAAIMACHINE defect? LEWENSTEIN repareert correct. Uw naaimachine wordt desgewenscht afgehaald. Anëgang 29 - Haarlem Wij hebben nog 'n ruime sorteering Hand- werkboekjes. Personeel gevraagd NET MEISJE gevraagd, halve dagen. Mevr. Koelma, Genestetlaan 36, Driehuis. MEISJE, gevraagd voor de morgenuren, Vrijdags den geh. dag. De Jonge, Rem- brandtlaan 43. Personeel aangeboden NAAISTER vraagt eenLge naailhuizen. Oldenburg, Alb. Cuyipstraat 18, IJmuiden O. Diversen te koop TE KOOP: 2 D.hoeden f 7,50 p. st., br. en bl. Ruilen Jong.sch., m. 35 voor 36 of voor klompen of schort. Gevr. zindelijk poesje. Stam, Rembrandtlaan 43, IJm. O. KOOKKACHEL te koop, f 45. Koene, Reinier Claes- zenstraat 15. TE KOOP: orig. Mecca nodoos no. 3, geh. compl., plus veer-motor, f 55; stoom- mach. f 15; Matador bouwd., no. 3, geth. cornpl., f 20; lo comotief, plus rails, f 15. Tooverlantaarn m. films f 15 Van Velthoven, Leeuwerik laan no. 50. TE KOOP: Kachelpot, als nieuw, met bijfoeh. rooster en pijp f 22. 'v. Vel tb oven, Leeuweriklaan 50. TE KOOiP; 6 lange gor dijnen f 50; traplooper met roede's en ganglooper f 150. Alles oude samenstelling. De Haas, Velseridudniweg 105. Diversen RUILEN: 2 beddenlakens, 2-pers., en ontbijtlaken voor. kinderwagen. De Haas, Vel- serduinweg 105. RUILEN: Meisjessöh., m. 24 v. 27. Heilig, J. P. Coen- straat 2, hkrouiden O. EEN WUS MAN HinuijSBUMIISf V •- N.C.V. kwam in 1944 ter verdeeling Voor een volgestorte spaarbrief van- ƒ500.1000.— 2500.— betaalde men bij toetreding f 390.— 780.— 1950.— Uitkeering Kas 1929 Hoogste uitkeering- 878.60 ƒ1757.20 4393.— Laagste uitkeering ƒ651.11 ƒ3302.22 3255.56 Looptijd 14 jaar. Storting vanaf f 3.— per maand. Nadere inlichtingen, mede omtrent een vertegenwoordi ging, verstrekt de N.C.V. Spaarverzekering, Zeestraat 88, 's-Gravenhage.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2