emsciie Af weerslag bij Aken nadert zijn hoogteputn Nieuwsblad voor Noord-Holland De kerk als wapen depot. 289e Jaarg. No. 279 Bureaux. Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 27 Nov. 1944 CJitg.. Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42," fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derk3. K 1297 Het Duitsche weermachtbenoht luidt: De afweerslag bij Aken nadert zijn hoog tepunt. Ter aanvulling van hun zware ver liezen voerden de Amerikanen gisteren in het gebied tussdhen Geilen.kirdhen en Eschweiler nieuwe strijdkrachten uit het achterland aan en probeerden hun uit gangsstellingen te verbeteren, teneinde de aanvallen voort te zetten. Onze divisies vernietigden pantserconcentraties door geconcentreerd artillerievuur en wierpen den vijand in tegenaanvallen terug. In het hooggelegen woud bij Huertgen raakte het gros van de Amerikaansöhe aanvallen in zware boschgevechten verstrikt. Eigen ge vechtsgroepen zetten in het gebied van Metz hun tegenstand in de oude forten voort. Ten Noorden en Noordoosten van het Bischwald in oostelijk Lotharingen zijn talrijke vijandelijke aanvallen mis lukt. Tegenaanvallen van onze tanks drongen ten noorden van Saarburg de vijandelijke bewegingen van 't noorden uit in de flank. In de stad Straatsburg en haar omgeving verdedigen zich gevechtsgroe pen in vrij oude verdedigingswerken en vestingen. Om de bergkam van de Mid den-Vogezen hebben zidh levendige ge veenten ontwikkeld. Onze troepen in de Boven-Elzas hebben het grootste deel van het boschgebied flink van den vijand vrij gevochten en rukken over een breed front naar het westen en zuidwesten op. Ten noorden van Belfort houdt de sterke druk van den vijand op de grens van de Elzas aan. Ontlastingsaanvallen op onzen ver sper rmgsgrendel ten noordoosten van Delle en pogingen van den afgesneden vijand om uit te breken mislukten. Aan de Bourgondische Poort wenden, volgens de voorioomge berichten, sinds den 16den No vember 98 vijandelijke tanks vernietigd. Behalve Londen en Antwerpen werd overdag en des naolhts vooral weer het ge bied van groot-Luik in versterkte mate met onze lange-afstandsvuurwapenen be schoten. In de Etruskisohe Apennijnen hebben» AmenkaansChe formaties onze bergstel- lingen ten Zuidwesten van Vergato tever geefs aangevallen. Tusschen Faenza en Forli hebben onze troepen ook gisteren de met een geweldig gebruik van materiaal ondernomen doorbraakpogingen van de Britsohe divisies, na zware gevechten, die den geheelen dag aanhielden, uiteenge slagen In Zuidelijk Hongarije zijn de bolsjewie ken met sterke strijdkrachten opnieuw uit de bruggenhoofden bij Epatin en Ba- tina tot de doorbraak overgegaan. In», ge concentreerd afweervuur werden zij reeds na een korten opmarsch weer tot staan ge bracht. In Midden-Hongarije werd vlak ten Zuiden van Budapest verbitterd ge vochten. In de brandpunten van den af weerslag bleven in het gebied van Hatvan en aan weerszijden van Miskolc nieuwe sterke vijandelijke aanvallen vruchteloos, afgezien van onbeteekenende terreinwinst. Ten Noordwesten van Angvar en aan den Doeklapasweg stortten plaatselijke aan vallen der bolsjewieken voor onze stel lingen ineen. In den tweeden grooten afweerslag in KperiSr.d behaalden onze dappere forma ties tegen den stormloop van acht Sovjet- legers een volledig afweersucces. De door braak der bolsjewieken, die na een artil- lerievoonbereiding van bijna 200.000 scho ten met talrijke tanks werd ondernomen, wer:l, ten deele in tegenaanvallen, afge slagen en onbelangrijke penetraties wer den opgeheven. De strijd op het schier eiland Sworbe is afgeloopen. De dappere bezetting, die naar het Zuidelijke deel van Critiek op W. Europeesch statenblok Skandinavië wil afzijdig blijven. Onder het opschrift „Westelijke Entente of Oostelijk BlóTc" publiceert „Svenska Dag- bladet" een hoofdartikel, waarin verklaard wordt, dat men zonder overdrijving kan zeg gen, dat Zweden, evenals waarschijnlijk ook Noorwegen en Denemarken, niet geneigd zijn zich voor de toekomst te binden aan een Westelijke entente tegen een Oostelijk blok. Het Noorden wil niet tusschen hamer en aambeeld raken, maar hoopt op „oprechte, vriendschappelijke 'betrekkingen naar alle windstreken". Ook in Amerika wordt het plan van een West-Europeesch statenblok hevig becritiseerd. De New York Sun vraagt ironisch of men van plan is met het oog op den komenden vredestoestand de klok achter- Uit te zetten. Amerika krijgt al meer het ge voel. dat deze oorlog moet dienen om Europa door twee groote mogendheden te laten be- heerschen. Feitelijk' is er geen reden meer om het Volkenbondsplan van Dumbarton Oaks door het Congres te laten behandelen. In een bericht van Stockholms Tidningen uit New York wordt eveneens de nadruk ge legd op de „teleurstelling en ontmoediging" in de Ver. Staten, veroorzaakt door het plan voor een West-Europeesch statenblok. Tegen den dienstplicht in Canada. Reuter meldt, dat de in Quebec uitgebroken onlusten zijn overgeslagen naar Chicoutine 225 kilometer verder naar het Noorden, waar eenige honderden personen demonstreerden tegen den algemeenen dienstplicht en de Union-Jack neerhaalden. het schiereiland was opgedrongen, werd gisteren in den loop van den dag bij voort durende afweer van veelvuldig overmach tige aanvallen der Sovjets door formaties van de Dudtsahe marine en landingspio niers naar het vasteland overgebradht. Vijandelijke stoorvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nadht verspreid, bommen in verschillende deeTen van het rijksge bied. De strijd bij Aken. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. in het Westen, Alex Schmalfusz meldt: In de afgeloopen 24 uur werden in het gebied van Groot-Aken weer groote gevechten geleverd. Dit gebied wordt meer en meer een massa graf voor de Amerikanen. In Zuid-Oostelijke richting worden de heen en weer golvende gevechten door de lijn Geronsweiler, Weisz weiler, Groszholz en het plaatsje Schmidt gemarkeerd. Bijzonder verbitterd werd ge streden bij Weiszweiler. In totaal onder namen de Amerikanen vijf zware stormloo- pen, vijf maal achtereen werden zij met bloedige verliezen afgeslagen. Weiszweiler bleef in Duitsche handen. Ook om het plaatsje Groszholz werd verbittérd gestreden. De bosschen ten Zuid-Westen van Düren, in vredestijd het ontspanningsoord van de in woners van Keulen en Aken, zijn sinds weken het tooneel van den strijd. Mislukte aanvallen in het Westen. Het Internationaal Informations-Büro meldt: In het gebied van Aken kwam het gisteren vooral tusschen Juelich en Geilenkirchen tot zeer zware gevechten. De Amerikanen had den hier talrijke nieuwe tankformaties in den strijd geworpen, die een doorbraak trachtten te forceeren. Alle aanvallen mislukten echter evenals ten Oogsten van Aken. De strijd in Lotharingen. Over den strijd in Elzas-Lotharingen meldt het Internationaal Informations-Büro: Duit sche pantser-grenadiers heroverden in Lotha ringen door een aanval op den flank van de Amerikaansche aanvalswig verscheidene plaatsen. In de midden-Vogezen kwam het tot plaatselijke gevechten, waarbij de Duit sche linies in eenige plaatsen op dominee- rende hoogten werden teruggenomen Regeering Bonomn afgetreden. De reegering Bonomi is in zijii geheel af getreden, aldus meldt Reuter. Het kabinet Bonomi volgde dat van Badog- lio den lOen Juni van dit jaar op. Bonomi zelf speelde een belangrijke rol bij de om wenteling van 25 Juli van het vorig jaar. De toestand in België. Onlusten te Brussel. Zaterdag is het te Brussel tot onlusten ge komen in de regeeringswijk. De troepen schoten op de demonstranten. die daarop terugschoten, doch verdreven werdén, op sommige plaatsen met behulp van een machi negeweer. De woede der menigte keerde zich in het bijzonder tegen Pierlot. Naar Reuter meldt is minister-president Pierlot te Brussel teruggekeerd om een onder zoek in te stellen naar de botsingen van gisteren. De Belgische regeering zal Maan dag in bijzondere zitting bijeenkomen om den ♦oestand te bespreken. Telefonisten staken. In Ohio zijn 5000 telefonisten in staking gegaan, in weerwil van de waarschuwing der regeéring dat zij de oorlogsspanning in een kritieken tijd in gevaar brengen. Volgens Reuter verwacht men, dat Roosevelt zal in grijpen om te voorkomen, dat de staking zich over het geheele land uitbreidt. Ver moedelijk zal de president de telefoonkan toren in Ohio laten overnemen door militairen Intusschen is een deel der 2500 telefonisten van Washington in sympathiestaking gegaan, doch na een korte onderbreking is het tele foonverkeer met de hoofdstad hersteld. In Detroit, het centrum. der Amerikaansche oorlogsindustrie, hebben 2000 telefonisten ge dreigd het werk neer te leggen. In Illinois zijn volgens verklaring van de presidente der organisatie 8000 telefonisten in staking ge gaan. Nader wordt gemeld: De telefoonstaking '*i de Vereenigde Staten is van ernstigen om vang. 31 steden in het belangrijke oorlogs- 'ndustriegebied Ohio zijn telefonisch niet meer te bereiken. De oorzaak van de staking is een loon geschil. Mikolajczyk afgetreden. De minister-president van het Poolsche emigranten-comité te Londen, Micolajczyk, is afgetreden. De reden voor dit totaal onver wacht aftreden zoekt men hierin, dat de minister-president niet genoeg ondersteuning kon vinden voor de wijze, waarop hij het conflict met de Sovjet-regeering dacht op te lossen. Harriman te Londen. De Manchester Guardian meldt, dat Harri man, de Amerikaansche ambassadeur te Mos kou, zich thans te Londen ophoudt voor het voeren van besprekingen in vei band met de voorgenomen samenkomst tusschen Stalin, Churchill en Roosevelt. Voorts heeft hij met Engelsche- en aniere Geallieerde staatslie den het Poolsche vraagstuk besproken. Het vergaan der „Hansa". Het Internationaal Informations-Büro is van officieele marine zijde gemachtigd te verklaren, dat niettegenstaande de mislei dende en onjuiste Geallieerde berichten over het vergaan van het Zweedsche stoomschip „Hansa", geen Duitsche vlootstrijdkrachten hetzij boven of onder water, noch vliegtuigen zich in of boven het gebied van de ramp hebben bewogen. Daar Sovjet strijdkrachten ter hoogte van Oesel en Memel en in het Zuidelijk deel van de Oostzee zijn waarge nomen, kan alleen een Sovjet-Russische duik boot in het spel zijn geweest. NIET GEWENSCHT. Uit Rome wordt gemeld, dat de regeering van De Gaulle geweigerd heeft Falery als Pauselijk nuntius te aanvaarden, omdat hij bij de regeering van Vichy geaccrediteerd is geweest. HET TEKORT. Naar aanleiding van den oproep van Gene raal Eisenhower meer granaten te produ- ceeren, heeft het bestuur van de Engelsche valcvereenigingen een open brief aan Chur chill gezonden. Hierin wordt gezegd, dat de schuld van het gebrek aan granaten niet bij de Engelsche industrie-arbeiders ligt. Het bestuur verzocht Churchill derhalve duidelijk kenbaar te maken, dat het niet de Engel sche-, doch de Amerikaansche arbeiders- zijn, die de oorlogsbedrijven verlaten en daardoor de productie drukken. Uitvoering ven H.G.K. Wagner's Fliegende Hollander - De uitvoering van Der Fliegende Hollander door Haarlem's Gemengd Koor is een groot succes geworden. Dirigent Jan Booda heeft de niet te onderschatten bezwaren om in dezen tijd een groot en goed klinkend koor bij elkaar te brengen en het voor zijn belang rijke taak doelmatig af te richten, energiek en met goed gevolg het hoofd weten te bieden. En men weet het dan is het hem best toevertrouwd een aergeiijk werk met glans tot klinken te brengen. Een probleem was het tevens hoe het orkest der H. O V. de lang niet eenvoudige partituur op een paar repetities behoorlijk zou kunnen realiseeren. Doch hier is ook flink aangepakt en met een extra-repetitie kwam men tot een zeer be vredigend resultaat, althans zoo dat het boven verwachting verliep. Met dat al was het een uitvoering óp hoogspanning, en wan neer er dan een temperamentvol leider voor staat, die steeds ad rem is, kunnen er wel eens verrassend goede dingen gebeuren Wat dan nu ook het geval \tfas. Lucien Lauman vervulde de zware partij van den Hollander met het noodige brio. Vooral in het derde bedrijf had zijn geluid een volheid en zijn dictie -een dramatische kracht, die deze hoofdfiguur vergt.. Corry Bijster was een Senta zooals men ze haast niet beter verlangen kon, fritsch en domineerend van geluid met in de uitdruk king het dlveepend romantische sentiment, waaruit ten slotte de tendenz van Wagner's drama resulteert. Zij had haar rol uitstekend begrepen. Dit mag ook gezegd worden van Han Le Fèvre, die de Erik-partij vervulde. Hij had echter met een indispositie van de stem te kampen, die in het duet en de cavatina van het derde bedrijf gevaarlijk begon te wor den. Het liep echter nog vrij geed af. Overi gens lag deze.-rol uitnemend in het karakter van zijn stem en zijn temperament. De goedmoedige Daland had een goeden vertolker in Herman Hulsmann, die -door gaans qua dictie goed werk leverde, 't Was echter jammer dat hij niet bij de zaak was bij het trio waarmee het tweede bedrijf afsluit. Met een compliment aan Lien Korter voor de vertolking van de Mary-partij en een ruim voldoende voor den stuurman van Henk Koene, is hiermee het voornaamste over de solisten gezegd. Het dameskoor toonde zijn voortreffelijke klankkwaliteiten in het spinne lied en in het refrein der ballade, en zong zeer vaardig de groote scène van het laatste bedrijf. Het mannenkoor was zeer klankrijk (het was een lust die frissche tenoren te ho-oren!) en onderscheidde zich in de eerste scène van III door een pittige rhythmiek. Een overvolle zaal heeft aldus kunnen ge nieten van een levendige en, naar omstan digheden goed geslaagde uitvoering van Wagner's reform-opera. Jos de Klerk. Pianorecital George van Renesse. Morgenmiddag zal de pianist George van Renesse een recital gevèn in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. George van Renesse brengt voor de pauze 'e Sonate in Es gr. terts van J. Haydn en de Sonate in Es gr. terts van Fr. Schubert, ten gehoore. Na de pauze speelt .hij een Sonétine van M Ravel; de Nocturne in As gr. terts, de Mazurkg in a kl. terts, de Wals in As gr.-terts en de Fantasie in f kl. terts'van Fr Chopin. Overval in de Westerhoutsiraav. Een geldkistje met 3200 en effecten gestolen. Zaterdagmorgen om halfzes vervoegden zich bij een zeepfabrikant in de Westerhoutstraat te Haarlem vier mannen, die meedeelden een onderzoek te moeten instellen. Zij spraken Duitsch, doch de familie kreeg den indruk met Nederlanders te doen te hebben. Na hun „on derzoek" vermisten de Jpewoners een geldkistje inhoudend een bedrag van ƒ3200 en een groot aantal effecten, ter waarde van ƒ20.000. AUTO IN EEN BOMTRECHTER GEREDEN Nabij Barneveld is een autobus, ;waarmede twee-en-twintig zieken werden vervoerd, in een bomtrechter gereden en gekanteld, waar door drie zieken werden gedood en de meeste anderen gewond werden. Zij zijn naar een ziekenhuis te Barneveld overgebracht. In het dorp Lemele n~ Ommen had men den laatsti tijd verschillende malen waa, genomen, dat wagens van ha Nederlandsche Roode Krui. voor de kerk stilhielden en- pakken werden afgeladen. De Duitsche controledienst om- dekte later op de zolderve-- dieping der kerk een Engelsch wapendepot. De geestelijke en de koster zijn wegens mede plichtigheid gearresteerd. Geldigheidsduur aardappelbonnen verlengd. De geldigheidsduur van de aardappelbonnen 298 en R 39, welke de vorige week waren aangewezen voor het koopen van resp. 2 en I kg aardappe len, is verlengd tot 2 Decem ber a.s. Ned. Roods Kruis. Verklaring van den heer Piek. Een vertegenwoordiger van het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met den heer Piek naar aanleiding van diens benoe ming tot secr.-generaal van het Nederl. Roode Kruis. Op zijn vragen deelde de heer Piek het volgende mede: „Ik heb de functie van secr.- generaal van het Nederland sche Roode Kruis aanvaard, ten einde deze uiterst nuttige instelling bij moeilijkheden, die haar bestaan bedreigen, met raad en daad ter zijde te staan. Het Dagelijksch Bestuur en de beide secretarissen hebben vóór mijn aankomst in Den Haag hun functies neergelegd en het bovendien niet noodig geoordeeld voor een behoor lijke overdracht van de loo- pende zaken zorg te dragen. Ik laat de beoordeeling over deze gedragslijn en de daarin tot uitdrukking komende plichtsopvatting, gelet op den ernst der tijden, over aan de Nederlandsche samenleving. De diensten in Den Haag geves tigd en onder het Hoofdbureau ressorteerende. hebben hun verantwoordelijke taak zonder onderbreking voortgezet. Ik wacht de ontwikkeling in de kringen en afdeelingen af en wensch deze niet in het minst te beïnvloeden. Het zal blijken, wie in de organisatie van het Nederlandsche Roode Kruis de lijdende menschheid dient, dan wel zichzelf zoekt of doeleinden nastreeft, die in strijd zijn met het volkenrecht en de Conventie van Genève. Ik beschouw het als mijn plicht doel en streven van het Nederlandsche Roode Kruis, vastgelegd in het Koninklijk Besluit en de statuten, met strikte inachtneming van de in ternationale afspraken, ta handhaven en te beveiligen en doe daarbij een beroep op de medewerking van allen, die van goeden wille zijn". DIEFSTALLEN TE HEEM STEDE. Bij de politie te Heemstede tverd kennis gegeven, dat -Za terdag uit een weide achter het Seminarie een schaap is gestolen. Voorts is een rijwiel, dat onbeheerd voor een winkel aan de aZndyportschelaan stond, door een dief meege nomen. JUBILEUM J. KLINKENBERG. - 1 December hoopt de heer J. Klinkenberg, assistent 1ste klasse bij den postdienst te Haarlem, den dag te herden ken, waarop hij 25 jaar werk zaam is bij deze administratie. Van 1 October 1914 af ver richtte hij zijn taak als tele grambesteller te 's-Graven- hage en op 1 December 1919 werd hij benoemd tot bestel ler. Na het afleggen van het eindexamen werd hij op 1 Maart 1933 aangesteld als as sistent en ^jjn verplaatsing naar Haarlem volgde Thans verricht hij een 5-tal jaren zijn dienst als toezichthoudend ambtenaar 'ten bureele der expeditie, Baljuwslaan. Ge zien zijn uitgebreide taak :n deze functie en zijn omgang met het personeel, zal het de zen plichtsgetrouwen ambte naar, wonende Reigerstraat 8, zeker op dien dag niet aan belangstelling ontbreken.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1