aarlemsche Couran! Voortgezette strijd in de Vogezen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verzwakte gevechten in Hongarije. De toestand in België. Het verzet in Canada. Verzetbeweging breidt uit. 289e Jaarg. No. 282 Bureaux Gioote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 30 Nov. 1944 Ui tg.: Grai. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 et., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p, post f 9,13. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Het weermachtbericht van Woensdag luidt: In den materiaalslag ten O. van Aken wordt verder verbitterd gestreden om enkele ter reinsectoren en plaatsen in het stroomgebied vtan de Ruhr en om de Oostelijke uitgangen van hel woud van Hirchen. Door succesvolle tegenaanvallen ten N. O. van Sierk aan de Moezel is de laatste dagen de daa» opge drongen vijand teruggeworpen en een vrij groot gebied van stellingen en kazematten gezuiverd. De Amerikanen zetten in Lotharingen op een breed front hun aanvallen ten Oosten van Büsendorff en Bochum voort. - Tegen aanvallen brachten hen na geringe penetra ties in ons hoofdgevechtsveld met vrij groote verliezen aan tanks weer tot staan. Een vij andelijke gevechtsgroep werd daarbij .afge sneden en gevangen genomen. Na het mislukken van zijn doorbraak pogingen ten N. van Saarburg heeft de vij and gisteren met vrij sterke strijdkrachten aangevallen ten O. van de beneden-Vogezen. Hoofdzakelijk in het gebied ten N. van Buchsweiler zijn verbitterde afweergeve.chten ontbrand. .In den Elzas verdedigen onze for maties zich in een ver uitgehaalde front- GEZAG. D. Welk gezag kan in onze dagen een terug gekeerde emigrantenregeéring doen gelden Ziehier de vraag, Waarop in Brussel op het oogenblik het antwoord wordt gezocht dooi de uit Londen gerepatrieerde ministers met Pierlot aan het hoofd. Men kent de feiten. In het gevolg van de troepen der geallieerden zijn de in 1940 ge vluchte ministers teruggekomen, ongetwijfeld in de verwachting, dat zij zonder eenige moeite den vier en een half jaar geleden verlaten ar beid weer zouden'kunnen opvatten en wel met de volle instemming vqn het juichende volk. Dat is een misrekening geworden. Niet alleen lijdt het Belgische volk leel-ijk honger en kou de, waarvoor het de teruggekeerde regeering aansprakelijk steit, doch al spoedig bleek dat ■het communisme, als steeds, in troebel water begon te visschen en iedere tegenstelling, die tusschen volk en regeering aan den dag trad, zoo breed mogelijk uitmat en zich daarbij den steun zocht te verzekeren van de verzetbewe- gingen, die ook in België zooveel moeilijk heden hebben veroorzaakt. En aangezien Pier lot heel goed wist, dat deze verzetbewegingen ruim voorzien waren van wapens gaf hij bevel, dat deze wapens moesten worden ingeleverd. Gretig hebben de communisten deze kans aangegrepen, om naar aanleiding van dit bevel weer eens ouderwetsch den stokebrand te spelen, zoowel onder het ontevreden, honge rende volk als onder de verzetbewegingen. die er niets voor gevoelden, met een plasdankje naar huis te worden gezonden. Het gevolg heeft bestaan in onlusten en. betoogingen, straatgevechten in Brussel en naar luidt van de laatste berichten zijn thans diverse com munistische formaties in opmarsch naar Brus sel. Daar heeft Pierlot de hulp van de troepen der geallieerden ingeroepen die bevel hebben ontvangen, de betoogers tegen te houden en te ontwapenen. Het gezag der teruggekeerde emigranten- regeering steunt dus op de wapens van vreem de troepen. Een bedenkelijk verschijnsel, nog bedenkelijker dan de volmachten, die Pierlot al even onontbeerlijk achtte, hierom vooral bedenkelijk, omdat het de geringe kracht van zijn gezag in het licht stelt. Want die assisten tie van soldaten van overzee kan niet eeuwig duren en zélfs zijn er teekenen, die er op wij zen, dat deze hulp maar van korten düur zal zijn. Want men vergete niet en vergete nooit ook achter deze woelingen, die de volkskracht moeten ondermijnen; achter dit communistRch gewroet staat Moskou en de macht van Mos kou reikt nu eenmaal ver in deze dagen en de stem van Moskou heeft nu eenmaal gezag, veel meer dan het woord van weggeloopen en teruggekeerde ministers. En Moskou steunt dus dezen opstand tegen de oude-nieuwe regeering en vindt het heelemaal niet aardig, dat Pierlot den steun van vreemde troepen heeft-. Kijk, daar komt de Times reeds met een ar tikel, waarin wordt opgemerkt bij de bespre king van hetgeen in België gebeurt, dat het noodzakelijk is dat de regeeringen van be paalde landen bedoeld is natuurlijk België een hechten grondslag moeten vinden in de algemeene waardeering van de zijde des volks. Deze breede, hechte grondslag ontbreekt, aldus constateert het Londensche blad, den naar Brussel teruggekeerden emigranten. Daarom moeten de militairen bij de steunverleening aan deze regeeringen zeer voorzichtig en tact vol te werk gaan, om bepaalde volksbewe gingen niet te smoren of voor het hoofd te te steunen, die bij het volk geen steun vindt. Aldus de „Times". Nog één zulk een artikel en de zwenking is voltooid. Want Moskou is ontevreden over het verloop van zaken in België en zou eerst recht ontevreden zijn, als idaar in Brussel het communisme tot zwijgen werd gebracht. Dat zal Moskou Londen wel duidelijk hebben gemaakt 'en daarom waar schuwt het Londensche blad de Britsche sol daten, het in Brussel maar een beetje kalm aan te doen. En als Pierlot niet meer rekenen kan op de gewapende hulp van overzee wat zal er dan overblijven van zijn gezag over een opgezweept volk, dat honger heeft en koude lijdt?. ,L, bocht, die uit het gebied ten Z. van Straats burg over den kam der Vogezen loopt en dan naar het Oosten ombuigend de Rijnvlakte ten N. van Mülhausen naar het Zuiden afgrendelt J"egen dit front heeft de vijand gisteren opnieuw vrij sterke aanvallen ondernomen, vooral ten Zuiden van Straatsburg, in het gebied van Bar op de bergpassen en aan de Zuidelijke helling van het Waschenwoud. Hij kon echter niet belangrijk opdringen Een van onze hier in den strijd gebrachte legerkorpsen heeft gisteren in harde afweer 34 vijandelijke tanks ver nietigd. De gebieden van Luik en Antwerpen wer den ook gisteren door ons lange afstands wapen beschoten. Uit midden Italië en van den Balkan wordt geen belangrijke wijziging in den toestand gemeld. Uit "het gebied van Mohack zijn de bols jewisten verder opgedrongen naar het Westen en hebben Fünfkirchen bereikt. Hun aan vallen op ons op de Drau steunend front ten Z. O. daarvan zijn mislukt. Met het ver zwakken van de gevechten in midden-Hon- garije tusschen Budapest en Miskolv is de poging van den tegenstander mislukt om Budapest uit het Z. O. te nemen, en door te stooten naar het West-Hongaarsche West- Slowaaksche grensgebied. Duitsche troepen hebben tezamen met de verbonden Hongaar- sche strijdkrachten onder het opperbevel van kolonel-generaal Frissner sedert 29 October stand gehouden tegen de bijna onafgebroken bestorming van 61 divisies en 7 pantser corpsen der bolsjewieken en Roemenen. De vernezen. van den vijand aan menschen en materiaal zijn zwaar. 664 Tanks, nrm 100 kanonnen en ontelbare andere wapens en oorlogstuig werden vernietigd of buitgemaakt Luchtdoel-artillerie en formaties van de luchtvloot onder leiding van kolonel-generaal Desloch hebben bij deze gevechten 155 tanks vernietigd en 153 vliegtuigen neergeschoten. Bovendien vernielden zij 800 voertuigen, tal rijke locomotieven en spoortreinen. In het Oost-Slowaaksche en Oost-Pruisische grens gebied benevens in Koerland zijn vrij zwakke vijandelijke aanvallen mislukt. Een Sovjet-Russische formatie slagvliegers die op 27 November de haven van Libau aan viel, verloor door de Duitsche afweer bin nen enkele minuten 12 vliegtuigen en werd gedwongen zijn bommen lukraak uit te wer pen. Voor de Westkust van Noorwegen is een Britsche motortorpedoboot tijdens een aan val op een klein Duitsch convooi tot zinken gebracht. Boven Duitsch gebied was de vijandelijke luchtactiviteit beperkt tot enkele aanvallen in het gebied dicht bij het front en tot vrij zwakke nachtelijke storingsvluchten. In de vroege ochtenduren van heden hebben de Britten terreuraanvallen gedaan op Essen, Dusseldorf en Neus. De voorzichtige Churchill. Het „spoedig einde" wordt verschoven. Chürchill heeft tijdens een verklaring in het Lagerhuis onder meer opgemerkt, dat hij enkele maanden geleden den domper heeft moeten zetten op de „voorbarige hoop op een spoedig einde van den oorlog". Ik heb, aldus Churchill, toen gezegd, dat de oorlog tegen Duitschland nog wel eens tot Januari of Fe bruari zou kunnen duren. Ondanks de hierop gevolgde teleurstelling, heb ik er toen reeds op gewezen, dat het ook zelfs laat in het- voorjaar of in het begin van den zomer zou kunnen worden, ■tndien men thans een ver andering zou moeten aanbrengen, dan zou ik het woord „begin" voor het woord van den „zomer" weglaten. Deze vertraging pro beerde Churchill te verklaren met de slechte weersomstandigheden. Vervolgens sprak Churchill over de operaties in het Westen Hij zeide, dat alleen bij de gevechten om Antwerpen en in Nederland de Britsche en Canadeesche eenheden 40.000 man hebben verloren. Voorts waarschuwde Churchill er voor ook maar een oogenblik de krachts inspanning van den oorlog te verminderen of om zich bezig te houden met toekomst plannen, daar uitsluitend de oorlog de wetten van het Engelsche leven dicteert. Met het oog op den vijandelijken tegenstand moeten Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten en de verdere Geallieerden hun uiterste krachten inspannen. Japansche fegenlanding Sterke Japansche eenheden hebben volgens Domei op 26 November een tegenlanding on dernomen achter de--vijandelijke stellingen op Morotai. Verbitterde gevechten worden ge leverd. Staking in Amerika. In de sfreek van Detroit zijn 12600 arbei ders bij vijf ondernemingen in staking ge gaan. De ondernemingen werkten voor de be wapeningsindustrie. t Sforza retireert. Uit Rome wordt gemeld, datGraaf Sforza is afgetreden al^ voorzitter van het Comité der zes Italiaansche Democratische Partijen. Men meent, dat Sforza zich ook zal terug trekken als candidaat voor de post premier, vice-president en minister van Buitenland- sche Zaken, aangezien zijn benoeming Enge land onwelgevallig zou zijn. Tanks in de straten van Brussel. Communistische formaties trekken naar de hoofdstad op. Woensdagavond werd gemeld, dat van alle kanten formaties van Belgische communisten in opmarsch waren naar Brussel. Gewapende troepen geallieerden bewaken de stad en zullen de oprukkende benden ont wapenen. Intusschen houden, in weerwil van het verbod, de betoogingen aan, waarbij kre ten als: „Geef ons brood en steenkool" en „Dood aan Pierlot" worden geuit. Gebleken is, dat de verzetbewegingen van de 49.000 wapenen er slechts 27.000 hebben in geleverd,. die bovendien gedeeltelijk onbruik baar zijn. Minister Spaak heeft een rede gehouden voor de stakers, maar moest deze afbreken-j door het tumult, dat in da vergadering werd gem-aakt. In de straten i™ de omgeving van de regeerin^sgebouwen zijn barricaden opge worpen. De stakimj in België breidt zich verder uit, zoo meldt Reuter. Bijna alle postambtenaren, telefoonambtenaren en een aantal arbeiders van gieterijen en andere fabrieken zijn in sta king gegaan. Slechts enkele trams rijden nog. In de straten van Brussel patrouilleeren' tanks. De leider der verzetbeweging in België schreef in de News Chronicle over de crisis, dat de regeering in een paniekstemming ver keert en niet begrepen schijnt te hebben, dat er een revolutie in België heeft plaats gehad. Het verzet in Canada tegedvde gedwongen recruteering neemt hand over hand toe en de premier Mackenzie King ziet zich bij voort during tegenover een grimmige oppositie ge plaatst. Mackenzie King is voornemens, in het parlement de kwestie van vertrouwen in zijn beleid aan de orde te stellen. In Terracs in Britsch-Columbia zijn onge regeldheden ontstaan onder Fransch-Canadee- sche troepen. Stakende binnenlandsehe troe pen beletten een regiment uit Saskatchewan, bestemd voor overzee, te vertrekken. In een der Canadeesche steden heeft de volksmenigte twee Britsche vlaggen verbrand, zonder dat hiertegen maatregelen genomen zijn. Problèmen voor Washington. De voorzitter van de Amerikaansche Com missie voor oorlogsarbeidskrachten heeft ver klaard, dat ongeveer 90.000 arbeiders onver wijld noodig zijn voor fabrieken met de „meest urgente opdrachten voor oorlogsmate riaal". Radio Pitsburg meldt, dat in Pensylvanië duizenden tonnen oorlogsmateriaal en levens middelen geblokkeerd liggen op de stations door gebrek aan arbeidskrachten. In een be langrijke verschepingshaven staan 3500 goede renwagens door dezelfde reden ongebruikt Fusillade in Belgrado. Tass meldt uit Belgrado, dat het oorlogs gerechtshof aldaar, 105 personen, wi^n samen werking met de Diutschers vervleten was, ter dood heeft veroordeeld. Onder hen be vinden zich drie oud-ministers, een generaal en een dagbladdirecteur. Het vonnis is reeds voltrokken. r* Dom van Keulen weer beschadigd. Bij de jongste terreuraanvallen op Keulen is de Dom wederom getroffen en aanzienlijk beschadigd. Ook moeilijkheden in Griekenland. Exchange -meldt uit Athene, dat er thans bij de onderhandelingen tusschen de regee ring en de verzetbeweging groote moeilijk heden zijn ontstaan. De linksche partijen eischen onder anderen, dat binnen 2V2 maand algemeene verkiezingen zullen worden ge houden Met het oog op deze nieuwe com plicaties heeft de Engelsche ambassadeur zich in verbinding gesteld met de regeering, de verzetbeweging en de partijen. De opvolger van Huil. De commissie voor Buitenlandsche aange legenheden heeft eenstemmig de benoeming van Stettinius als minister van Buitenland sche Zaken der Ver. Staten aanvaard. Naar Stettinius op de persconferentie van gisteren heeft medegedeeld, hebben de Ver eenigde Staten geen aandeel in de maatrege len tegen graaf Sforza. RAVITAILLEERING STAGNEERT Van de Fransche grens wordt gemeld, dat sinds Dinsdagmiddag het ravitailleeringsver- keer van het Fransche leger naar den Elzas is gestagneerd. PETIOT OP VRIJE VOETEN. Exchange meldt uit Parijs, dat de massa moordenaar dr. Petiot, wegens ziekte tegen borgstelling uit de hechtenis ontslagen is. LUCHTACTIE BOVEN ZUID-ENGELAND. Het Britsche Minister!^ voor Luchtvaart maakt bekend, dat van zonsondergang tot Woensdagochtend 7 uur Duitsche luchtactivi teit is gericht tegen. Zuid-Engeland. Schade en persoonlijke verliezen werden veroorzaakt. Volks-concert der H.O.V. Solist: Anton Strikkers, klarinet. Ditmaal was de zon van de partij; zij bracht in de zaal een schijn van warmte en verblijd de ons vooral om haar vrien delijk licht. Zoo was haar te genwoordigheid een voor de zen tijd onbetaalbare factor om dit Woensdagnamiddag-concert mede te doen slagen. En dan was er ook de Helios der mu ziek, de immer stralende en innerlijk verwarmende Mozart, vertegenwoordigd met twee van zijn heerlijke geesteskin deren, de Don Juan-ouverture en het klarinetconcert in A, om in die sfeer van weldoend licht een weelde van opperste schoonheid te openbaren. Een goede vertolking van de ouverture bereidde de stem ming, waarin nadien het klare, doorzonde klarinetconcert als een heerlijk lichtfestijn ons kwam bekoren. Anton Strik kers, de solo-klarinettist van ons orkest, vertolkte dit werk uit de laatste levensdagen van den genialen meester, met ge raffineerde technische vaar digheid en bezonken muzikali teit; en het orkest, onder Ma- rinus Adam, deed de rest om 'jJe zeldzame schoonheden van het opus naar waarde te be lichten. En evenals bij zooveel1 andere solo-concerten van Mo zart, bijv. die voor fluit, voor hoorn, voor fagot, om niet eens te spreken van die voor viool' en klavier, wekte het verbazing hoe de componist het te be handelen hoofdinstrument, zoo wel naar de technische eischen. als naar het karakter, volle dig heeft weten uit te buiten, met een kennis en een handig heid, alsof hij zelf die instru menten als een virtuoos be speelde. Dat was nog eens in- strunjentale vakkennis! Maar het beteekent ook liefde voor het muzikale handwerk in al zijn finesses. Het heeft ons op recht verblijd dit verrukkelijke stuk in een zoo gave uitvoe ring weer eens te mogen hoo- ren. En wij willen hopen, dat de heer Strikkers te gelegener tijd nog eens de gelegenheid krijgt met dit meesterwerk voor het publiek te komen. Het Rosamunde-ballet van Schubert klonk in al zijn zoe te ^bekoorlijkheid en, de 8ste Slavische Dans van Dvorak in al zijn ruige karakteristiek. Ten slotte ging met bravour de Guillaume Teil-ouverture van Rossini, waarin, wegens afwezigheid, uit oorzaak van ziekte, van den heer Eduard Biele, de belangrijke cello-solo partij vervuld werd door den heer Onne van de Klashorst, die zich keurig en zeer muzi kaal van deze taak kweet. Alles te zamen een geslaagd concert. JOS. DE KLERK. VRACHTAUTO MET VATEN BOTER GESTOLEN. Een chauffeur was Dinsdag morgen een woning in de Van Marumstraat ingegaan en liet zijn vrachtauto, beladen met tien vaten, ieder bevattende vijftig kilogram boter, onbe heerd staan. Een of meer on bekenden hebben de auto meegenomen en toen de chauf feur later op den dag zijn wagen op het Klein Heilig land zag staan, waren de va- Jen met boter verdwenen. JUBILEUM ZR. BERTHA BOKEM. Op 8 December zal de Eerw. Zuster Bernardus (mej. Bertha Bokem) in het St. Veronicage- sticht, Spaarne 89 te Haarlem, haar 50-iarig kloosterjubileum vieren. Gedurende al deze ja ren is zij bij het onderwijs werkzaam geweest in verschil lende plaatsen. Hier ter stede hebben vele leerlingen hun steno-type-opleiding bij haar genoten. EEN VREEMDE HANDEL IN SUIKER. Een Haarlemmer wilde een handel beginnen in suiker en had de medewerking ingeroe pen van den zes-en-twintigja rigen B., die verteld had aan suiker te kunnen komen. Er was echter veel geld noodig en B. ontving een bedrag van 1450. Deze heeft evenwel niet veel moeite gedaan, om de sui ker te koopen, integendeel hij heeft het geld voor zich ge bruikt. De gedupeerde wendde zich tot de politie, die B. ter zake verduistering heeft aan gehouden.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1