Haarlemsche Courant Verbitterde strijd in gebied van Aken houdt aan. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Nieuwe hevige gevechten aan grens van Lotharingen. 289e Jaarg. No. 284 x x Bureaux. Groote Houtstraat 93 Postgiro 134956. Bijkantoren: Soendaplein 21. Umuiden-O. Rembrand tl aan 56 Verschijnt dagelijks, behalve Op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 2 Dec. 1944 CJitg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct.f per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post f 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. 9 K 1297 Het Duitsche Weermachtbericht van Vrij dag luidt: In het gebied van Aken heeft de vijand zijn sterke aanvallen vooral ten Noord-oosten van Geiienkirchen en in het gebied van Hürtgen voortgezet. Tegen den vastberaden tegen stand van onze troepen kwam hij wederom slechts weinig buiten zijn uitgangsstelling vooruit en verloor opnieuw 22 tanks. In den nu sinds 17 November woedenden slag hebben onze formaties onwrikbaar stand gehouden tegen de voortdurende groote aanvallen van het negende- en eerste Amerikaansche leger en in krachtige tegenaanvallen al hun door braakpogingen verijdeld. De plaatselijke ter reinwinst van den vijand, die op de diepste plek ten Oosten van Würselen ongeveer 15 kilometer bedraagt, heeft den Amerikaanschen aanvalsgroepen een veelvoud gekost van onze eigen verliezen, alsmede tot dusver het ver lies van ruim 500 gepantserde voertuigen. Aan de grens van Lotharingen ten Oosten van Sierck en ten Oosten van Bussendorf ont stonden in het voorterrein van den Westwall nieuwe hevige gevechten. Vrij sterke aan vallen bij Saar-Union mislukten voor onze stellingen. In den Elzas zijn onze troepen nog altijd in zware afweergevechten gewikkeld met de vijandelijke formaties, die hun pene- tratiegebied aan weerszijden probeerden uit te breiden. Ten Oosten van Markirch is de vijand er in geslaagd een vrije diepe pene tratie te bereiken. Hevige vijandelijke aanvallen op den Zui delijken hoeksteen van onze bergstellingen aan de Fransch-Eizassensche grenp werden afgeslagen of opgevangen. In Elzas-Lotha- ringen hebben onze troepen gisteren 32 vijan delijke gepantserde voertuigen vernietigd: velen daarvan met de „pantservuist". Voor onze stellingen aan het Kanaal en aan den Atlantischen Oceaan is de laatste dagen het artillerievuur opgeleefd Het gebied van Londen, Antwerpen en Luik lag wederom onder ons lange afstandsvuur. Het achtste Britsche leger in midden-Italië viel gisteren opnieuw met vrij sterke strijd krachten onze stellingen in de Romagna ten Oosten van Faenza. aan. De stormloop werd echter reeds in ons hoofdgevechtsterrein op gevangen. In Zuid-Hongarije hebben wij nieuwe stel lingen betrokken tusschen de Drau en de ber gen ten Noordwesten van Fünfkirchen, waar voor sterke Sovjet-Russische aanvallen mis lukten. Uit het gebied van Moh%: is de vijand naar het Noorden en Noordwesten gedraaid "3en trekt op naar de linie Fünfkirchen-Szeks- sad. Tegenmaatregelen worden getroffen. In het Zuidwestelijk deel van het Matragebergte wierpen onze grenadiers' den vijand terug en brachten hem in felle boschgevechten aan zienlijke verliezen toe. Een Bolsjewistische gevechtsgroep, die op een smal gebied was samengedrongen werd in de pan gehakt. Ten Noordwesten van Erlouw werd de vijand voor nieuwe stellingen afgeslagen. Hernieuw de Bolsjewistische aanvallen in het gebied van Miskolc mislukten. Ten Noord-Oosten daar van kwamen de vijandelijke formaties na ge ringe- terreinwinst tot staan. Talrijke aanvallen der Bolsjewisten aan de Bodroa en in het gebied van Oostelijk Slowa kije bleven zonder succes. Van de overige deelen van het Oostelijk front worden geen belangrijke gevechten gemeld. Midden-Duitschland en het Rijnlandsch- Westfaalsche gebied, alsmede het gebied nabij het front in het Westen waren gisteren over dag de aanvalsdoelen van Anglo-Amerikaan- sche terreurvliegers. Duisburg werd ovefdag en des nachts met bommen bestookt. Strijd krachten der luchtverdediging schoten 30 Rede van Eden. Betrekkingen onder de Geallieerden verbeterd. Eden heeft Vrijdag in het Engelsche Lager huis een rede gehouden, waarin hij onder meer zeide, dat de betrekkingen van Enge land met zijn drie groote Geallieerden de Vereenigde Staten, de Sovjet-Unie en Frank rijk in den loop van het jaar beter zijn ge worden. Groot-Brittannië is in staat geweest verscheidene onaangename problepien, die Europa bied en nog verder bieden zal in toe nemende mate in den geest van openlijkheid en begrip-te behandelen. Wanneer de vier mogendheden naast elkaar zouden staan, dan zou er geen probleem zijn, waartegen wij niet opgewassen zouden zijn. Zouden wij uiteen vallen, dan zou de internationale organisatie, die zal worden gesticht, niet functionneeren. Engeland is niet voornemens zich te mengen in het recht van het Grieksche volk, het re- geeringsstelsel te kiezen, waaraan het de voorkeur geeft. Wat de Roemeensche olie en de klachten over de verwijdering der machi nes aangaat, heeft Engeland evenals de Ver eenigde Staten tegenover de Sovjet-Unie zijn aanspraken doen gelden. EXAMEN GODSDIENSTONDERWIJZER. Na gehouden examen heeft het Classicaal Bestuur van de Nederlandsch Hervormde Kerk te Haarlem de acte van godsdienston derwijzer uitgereikt aan mejuffrouw C. Ba- kema. vijandelijke vliegtuigen, waaronder 24 vier motorige bommenwerpers, omlaag. De Duitsche Marine heeft in de maand No vember 1944 7 koopvaardijschepen met een inhoud van 35.500 bruto-registerton, 8 torpedo jagers, 1 duikboot, 6 torpedomotorbooten, 4 bewakingsvaartuigen en 17 landingsbooten in den grond geboord. 8 andere schepen en 5 motortorpedobooten werden beschadigd. Pierlot in nood. Gebrek in bevrijd België. Reuter meldt uit Brussel, dat de Belgische premier Pierlot gesproken heeft over de enorme moeilijkheden der levensmiddelen- situatie. België heeft nog slechts voor veer tien dagen vet en voor een maand vleesch. .Pierlot wees nadrukkelijk op de noodzaak van invoer van voedsel. De regeering pleegt overleg met Groot-Brittannië en de Ver eenigde Staten. Men verwacht, dat Pierlot zijn kabinet op nieuw zal uitbreiden door het opnemen van vertegenwoordigers der linksche partijen en van de verzetbeweging. De Fransche pers. Nog papier tot 15 December. Reuter meldt uit Parijs, dat in de Fransche Nationale Vergadering een scherpe aanval is gedaan op de regeer.ing, wegens haar pers- politiek. De regeering werd verweten, dat zij de pers muilkorft. De minister voor het be drijfsleven heeft medegedeeld, dat Frankrijks papiervoorraden waarschijnlijk 15 December zullen zijn uitgeput. Het naspel van Pearl Harbour. Opperbevelhebber Short afgezet. De Amerikaansche minister van Marine heeft medegedeeld, dat uit het onderzoek van den krijgsraad der Marine is gebleken, dat be paalde officieren, zoowel te Pearl Harbour als te Washington den toestand verkeerd heb ben beoordeeld. Het onderzoek der ministe ries van Marine en Oorlog wordt voortgezet. De minister van Oorlog, Stimson, zeide, dat gen»raal-majopr Short, de opperbevelhebber der troepen te Pearl Harbour wegens de on juiste beoordeeling van den toestand als op perbevelhebbers is afgezet. Volgens het thans beschikbare bewijsmateriaal is een dergelijke maatregel voldoende. De Gaulle's bezoek aan Moskou. Naar uit Moskou wordt gemeld, is De Gaulle daar Vrijdag aangekomen. Omtrent het bezoek van De Gaulle aan Mos kou wordt vernomen, dat de volgende onder werpen met Stalin zullen worden besproken: de collectieve veiligheid, een nieuw Fransch- Sovjet-Russisch pact en regionale pacten in Europa. Bonomi's pogingen. Uit Rome werd gisteren gemeld: Kroonprins Umberto heeft Bonomi verzocht een nieuw kabinet te vormen. Bonomi zou geweigerd hebben, omdat de socialisten niet willen me dewerken. Daarentegen meldde een later bericht uit Bern: Bonomi heeft tenslotte toch besloten te trachten een nieuwe regeering te vormen met vertegenwoordigers van het Nationaal Bevrij- dings-comité, die bereid zijn tot samenwer king. Stettinius. Uit Washington wordt gemeld, dat ook de Senaat de beschikking van president Roose velt inzake de benoeming van Stettinius tot minister van buitenlandsche zaken heeft be vestigd. Stettinius heeft Vrijdag den eed als minis ter van buitenlandsche zaken afgelegd. Hij verklaarde al het mogelijke te zuilen doen om te handelen volgens de principes, welke Huil steeds voor oogen herlt gehouden. „Victory of India" gezonken. De Engelsche Nieuwsdienst meldt uit Washington: Het Xmerikaansdie ministerie van buitenlandsche zaken hdefi Tievestigd, dat de Victory of India, metende 20.000 ton, bij de landingsoperaties in Noord-Afrika tot zin ken is gebracht. Het schip werd getorpedeerd. Het schip diende voor transport van Ameri kaansche strijdkrachten naar Noord-Afrika. De moord op Lord Moyne. Het totale aantal arrestaties in verschillende deelen van Palestina in verband met den moord, op lord 'Moyne is thans gestegen tot 139, zoo meldt Reuter. FRANSCHE COMMUNISTEN ZOEKEN CONTACT. De delegaties der Fransche communisten en socialisten, die met elkaar in contact treden om de betrekkingen tusschen beide partijen te bespreken, zullen op 4 December in Parijs, in het hoofdgebouw der communistische partij bijeen komen, zoo meldt Radio-Parijs. EEN ONFORTUINLIJKE KOETSIER. De Haarlemmer W. A. G., die op de Heemsteed- sehe Dreef een met 'n paard bespannen wagen be stuurde, was zoo onfortuinlijk om van de bok te vallen. De man kreeg hierbij de wielen van het voertuig over het lichaam. Hij werd met zware inwendige kneuzingen in de Maria-Stichting op genomen. Lazaret te Gouda gebombardeerd. Een nieuwe misdaad tegen de bepalingen van het volkenrecht door Anglo-Amerikaan- sche vliegers wordt heden gemeld. Op 27 November vielen vijandelijke vlieg tuigen het lazaret in Gouda met bommen aan. 16 zware bommen werden op de barakken van het lazaret geworpen met het gevolg dat 12 Duitsche soldaten en 17 Nederlanders, waaronder 10 verpleegsters werden gedood. Het Duitsche lazaret was voorzien van de internationale teekens van het Roode Kruis, die van grooten afstand zichtbaar waren. Het Hbld. meldt, dat Rotterdam Woensdag het doel van een luchtaanval der Anglo- Amerikanen is geweest. Er vielen 33 dooden, uitsluitend onder de burgerbevolking. Sedert Zondag zijn, aldus het blad, 54 Neder landers tengevolge van luchtaanvallen gedood en 78 zwaar gewond. DUIZEND GRAM BROOD PER WEEK. Regeling voor personen boven 4 jaar gaat reeds Zondag in. In de provincies Noord-Holland, Zuid-Hol land en Utrecht wordt het broodrantsoen, met ingang van Zondag 3 December, voor personen van 4 jaar en ouder verminderd van 1400 gram tot 1000 gram per week. Aangezien voor de week van 3 tot en met 9 December reeds 1400 is aangewezen, derhalve 400 gram meer dan volgens de nieuwe regeling mogelijk is, worden de bon nen, aangewezen voor het tijdvak van 26 No vember tot en met 9 December verlengd tot en met 16 December en zal voor de week van 10 tot en met 16 December 600 gram in plaats van 1000 gram worden aangewezen. Men houde hiermede met de verdeeling van het broodrantsoen rekening. Melk en toiletzeep voor kinderen. De plaatselijke distributiediensten in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht zullen tegen inlevering van de bon nen E 413 van het inlegvel 12 noodrantsoen bonnen „Melk I" uitreiken, waarvan elk recht geeft op het koopen van 134 liter gestandaar diseerde melk. Verder zullen op elk van deze bonnen twee rantsoenbonnen voor toiletzeep worden uitgereikt. De melkbonnen zijn bestemd voor het tijd vak van 10 December tot en met 6 Januari en die. voor .toiletzeep voor het tijdvak van 26 November tot en met 20 Januari. Van de2te melkbonnen dienen er aan het begin van elke week drie bij den melkhandelaar te worden ingeleverd voor het gebruik van die week. Heeft men door de inlevering van een te groot aantal bonnen aan het einde van een week een tegoed bij den melkhandelaar, dan zal hierop de volgende week niets meer worden afgeleverd, zoodat deze bonnen hun waarde verliezen. Het publiek wordt er daarom in zijn eigen belang op gewezen, dat het de hierboven aan gegeven gedragslijn nauwkeurig opvolgt. Voorts zullen tegen inlevering van de bonnen D 413 van het inlegvel 12 noodrantsoenbonnen „taptemelk" worden uitgereikt; drie van deze bonnen geven te zamen recht op het koopen van 500 gram taptemelkpoeder of' van vijf liter taptemelk. Deze bonnen zijn eveneens bestemd voor het tijdvak van 10 Dec. tot en met 6 Jan. Getracht zal worden, aan het be gin van deze periode de geheele hoeveelheid melkpoeder, waarop men recht heeft, in ééns tegen inlevering van alle taptemelkbonsen af te leveren. NIEUWE AARDAPPELBON. Voor de periode van 3 tot en met 10 December is aangewezen bon 285 voor het koopen van 2 k.g. aardappelen en bon R. 28 voor het koopen van 1 k.g. NEDERLANDSCHE JEUGD! Tot jullie wordt heden het appèl gericht, je te scharen in de rijen van de jongste strij ders voor recht en vrijheid, voor leven en Vaderland. Jullie roept de Europeesche Jeugd voor de medewerking voor het nieuwe Europa. Strijdt mee in de Luchtmacht of met de Marine, tegen de dreigende Bolsjewiseering, óók van je eigen Land. Je krijgt goede verzorging, goed verblijf, goede kleeding en goede betaling. Je bent ge lijkgesteld met de Duitsche helpers der Lucht macht, enz. Ook wat betreft het verlof. Je leert, wanneer je er toe besluit, Europa, zijn Kuituur en Talen kennen. Je blijft met kame raden van je Voik, ja zelfs van eigen plaats of stad tezamen. Je wordt in de kameraad schap der Europeesche Jeugd opgenomen. Je kunt de toekomst onbezorgd tegemoet zien. want op grondslag van geleverde prestaties w;ordt jullie gegarandeerd: Beroepsvorming naar vrije keuze in alle openbare ambten en voor alle taken zoowel op economisch-, be- drijfs- en ambachts-, alsook op landbouwge bied, die je Vaderland straks vragen Je kunt na je opleiding en inzet, overeenkomstig je kunnen, in je Vaderland je krachten ont plooien. Je wordt daarmede tot een Pionier van den wederopbouw van je eigen land. Je krijgt diploma's. Na 2 jaar kun je je verbinte nis opzeggen. Het is mogelijk dit reeds na 10 maanden te doen. Nederlandsche Jeugd van 15 tot 21 jaar. Meldt je direct! Aarzelt niet! Doet het nu! Afwachten is verraad aan jezelf en aan je Vaderland. De Fiihrer Adolf Hitler roept ook jou. Toon je zijn vertrouwen waardig. Bij bijzondere prestaties ontvangen jvrilie, een bijzondere Oorlogsprestdtieonderscheiding voor de Europeesche Jeugd, die in 4 klassen verleend wordt. Iedere klasse geeft bijzondere rechten en gunsten. Aanmelding en inlichtingen: Kenaupark 15. Eenige Sf. Nicolaas. drukte in de winkelstraten. Sint Nicolaasdag 1944 nadert. Bij velen komen herinne ringen op en zij denken hoe zij in hun jeugd door de Haarlem sche winkelstraten liepen om een verrassing te koopen voor moeder, vader, zusjes en broertjes. Tot tien uur kon men in de winkels terecht en de straten hadden in de laat ste week vóór den vijfden De cember een gezellig aanzien. Wat brengt Sint Nicolaas de volgende week? Een ieder heeft al voor zich zelf uitgemaakt of hij al of niet een ander zal gedenken. Druk heeft hij het in elk geval niet, omdat hij eventueel maar een enkel pak je behoeft te koopen, al zal hem dat-pok vele zorgen bren gen en het aantal versjes is tot het minimum beperkt. De ama- teurdichters behoeven zich geen avonden in te spannen, om een rijmpje samen te stel- 'en. Toch hopen we dat de ou ders het kinderfeest bij uit stek niet zullen vergeten en hun meisjes en jongens toch een verrassing zullen aanbie den, al moeten we topgeveij, dat de taak dit jaar wel bij zonder zwaar is. Veel is er in den winkel niet te koop en dan komt het nog voor, dat er enkele winkeliers in speelgoed er toe overgaan een gedeelte van den voorraad, welke in een hoekje van den zolder ver borgen lag en men vroeger rommel noemde, te koop aan bieden en dan nog wel tegen prijzen, welke ruime beurzen wel kunnen betalen, doch niet <n overeenstemming zijn met de waarde van het speelgoed. Een verheugend- feit is het, dat de Haarlemsche bakkers de taai-taai bewaard hebben voor deze dagen. De belang stelling voor de lekkernij is bizonder groot en voor de win kels in de stad stonden lange rijen. Moeder heeft er geluk kig een kwartiertje voor over, om zich bij de wachtenden te scharen en er voor te zorgen, dat de jeugd de volgende week toch op de een of andere wijze het Sint Nieolaasfeest in hui- selijken kring viert. Dan heeft de distributie- dienst reeds voor een verras sing gezorgd door een bon aan te wijzen voor versnaperingen. Weliswaar hebben nog talloo- zen de bonnen nog in hun zak, maar mogelijk slagen zij er vóór Dinsdag a.s. nog in, de lekkernij in huis te hebben. Voor het koopen van een verrassing voor de vrouw of verloofde, voor het aanschaf fen van speelgoed en voor het 'nslaan van lekkernij in den vorm van taai taai, trekken dus nog talloozen naar de winkels. Er kan dus op bescheiden wijze St. Nieolaasfeest gevierd wor den en dat het geschiedt voor de jeugd, die al zoo veel te kort komt, is een gelukkig verschijnsel. Kinderkoorconcert. In de Gemeentelijke Concert zaal te Haarlem zal Zondag middag onder leiding van den heer Jan Booda een kinder koorconcert worden gegeven, waaraan ruim driehonderd jon gens en meisjes zullen mede werken. Uitgevoerd worden da Bloemencantate van v. Vlade- racken, de Avondcantate van C. van Rennes en In 't Bosch van P. van Anrooy. GEVONDEN. VOORWERPEN. Zadeldekje, v. Rijkom. Bis schop Callierstraat 26: hand schoen, Loman, Anthoniestraat 59; rozenkrans. Kipshagen, Pe- pijnstraat 42, id. Niemuller, Kluiskenslaan 29, Santpoort; sjaal, De Kruyff, Harmenjans- straat 10; tasch, Muntz, Cre- merplein 15; id. Bur. v. poli tie, Sm edestraat; want. Kop pen, Anslijnstraat 1: id. Meier, Ted. v. Berkhoutst^at 114 rd; wantjes. Den Hartog, Marnix- straat 3. JUBILEUM H. J. DAME. Maandag 11 December zal de heer H. J. Dame, wonende Kruisweg 70 B rood te Haar lem, vQi-en-t.wintig jaar in dienst zijn van den Fijnhout en Triplexhandel F. G. J. Beerkens te Haarlem, waar hij bedrijfsleider is.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1