Haarlemsche Courant De nieuwe bonnen Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Professor Gerbrandy aan het woord. De burgeroorlog in Griekenland. Anti-Britsche stemming in Athene. Het Laeerbuis dver Griekenland. Mededeeling 289e Jaarg. No 287 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 5 Dec. 1944 (Jitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct„ per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 6 eeijt. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Gevluchte regeering zal na de „bèvrijding" aftreden. Professor Gerbrandy heeft vertegenwoor digers van de pers te woord gestaan en hun medegedeeld, dat er spoedig nadere bespre kingen zullen worden gevoerd met het Ge allieerde hoofdkwartier om tot verbetering van den voedseltoestand in het Zuidelijk deel van ons land te komen. Verder deelde prof. Gerbrandy mede: On middellijk na de „bevrijding" van Nederland zal het ministerie, zooals dat thans te Londen zetelt, aftreden. 'Hij sprak de hoop uit, dat de Koningin iemand als kabinetsformateur zou aanwijzen, die gedurende de afgeloopen 5 jaar in Nederland gebleven is. Ook het parlement zal weder functioneeren en daar toe opnieuw worden samengesteld, bij welke samenstelling de ondergrondsche bewegingen medezeggenschap zullen krijgen. Omtrent den tóestand op Walcheren ver klaarde prof. Gerbrandy, dat deze buiten gewoon ernstig en gevaarlijk is, daar de gaten in de dijken reeds te groot uitgeslagen zijn. En wat de voedselpositie in het Zuiden van Nederland betreft moest hij erkennen, dat op enkele plaatsen de voedselsituatie weliswaar beter was dan hij had verwacht, maar dat op talrijke plaatsen de toestand erger is dan hij had gevreesd. Radio Londen heeft een verslag van het geen in Griekenland geschiedt gegeven en daarbij oijder meer medegedeeld,, dat in Athene zoowel aan de zijde der'Grieken als aan Britschen kant dooden zijn gevallen,"De Atheensche politie handhaafde haar repu tatie. Politieagenten zitten op de daken en schieten er maar op los, aldus Radio Londen. Aan den voet van den Acropolis had een vuurgevecht plaats tusschen Elas en Britsche troepen. De bevoorrading' met levensmiddelen van de stad is opgehouden. Omtrent Macedonië wordt gemeld, dat Elas-troepen daar het staatsbeheer hebben overgenomen. Vrijdag zouden de gebeurtenissen in Grie kenland wederom in het Britsche parlement ter sprake komen. Churchill zou een tweede verklaring over Griekenland afleggen. In het centrum van Athene woeden ver bitterde gevechten. Woensdag zijn Britsche troepen communistische nederzettingen bin nengedrongen. In Athene heerscht een anti- Britsche stemming. De algemeene staking heeft zich ook tot Patras uitgebreid. In Saloniki is de toestand verscherpt. r Critiek op het beleid der ^Britsche regeering. Reu-ter meldt, -dat Vrijdag het debat over Griekenland in het Lagerhuis plaats vond. j De afgevaardigde Cox wees er o-p, dat momenteel Griekscfhe patriotten en Engel- schen op Griekschen bodem liggen met een Britschen kogel. Hij critiseerde het beleid der Britsche regeering en wees in dit ver band ook otp België en Italië. Ghurdhill verklaarde, dat het Parle ment zich over de Grleksöhe kwestie moet uitspreken, alvorens uiteen te gaan. „Wij -»gaan," aldus Churchill, „over een weg van doornen. Wij worden bespot, uitgelachen en gehekeld." Nader wordt gemeld, dat de Britsche bevelhebber in Griekenland Scotoi troepen- versterking naar Athene en Piraeus heeft gezonden. Scherpe maatregelen zijn tegen de Elas genomen. Het aantal slachtoffers is tot dusver gering. Het aantal leden van de Elas wordt op 5000 geschat. De situatie is sinds Donderdag verscherpt, doordat de Elas uitstekende stellingen in bezit heeft genomen. De toegangswegen naar Piraeus worden door de Britten bewaakt. Duitsche duikbootsuccessen. Duitsche d-uikbooten hebben voor de Moermanskust een aantal Sovjet-trans portschepen met een gezamenlijken inhoud van 30.000 b.r.t. tot zinken gebracht en andere schepen zwaar beschadigd. Sforza. „Wij vertrouwen dezen heer niet." Ook de kwestie-Sforza is in het Lager huis Vrijdag ter sprake gekomen, in het bijzonder de houding der Britsche regee ring inzake het voornemen, graaf Sforza tot minister-president of minister van Buitenlandsc(he Zaken aan te wijzen. „Wij vertrouwen", aldus zeide Chur chill, „dezen heer niet en even-min een regeering, waarin hij een rol van beteeke- nis zou spelen".x De slèg om Aken. Naar gisteren werd gemeld schijnt de groote slag om Aken ten einde te loopen. Wel zijn nieuwe sterke afdeelingen aan de Britsche troepen toegevoegd, maar over het algemeen was Vrijdag de groote slag verbrokkeld in een serie plaatselijke gevechten zonder onder- lingen samenhang. BEKENDMAKING De hoogere SS- en Politieleider Noord west en de Commissaris-Generaal voor de Openbare Veiligheid betr. de IJsel-sperli- nie maken bekend, dat op grond van arti kel 47 van de Verordening openbare orde 1943 no. 1/1943 bepaald wordt: Art. 1: Het overschrijden in beide rich tingen van de lijn, welke wordt gevormd door den loop van den IJsel, vanaf den Rijn tot zijn uitmonding met het Ketel- diep in het IJselmeer en welke wordt voortgezet door de kust van het IJselmeer en de kust van de provincies Friesland en Groningen langs de Waddenzee, is verboden voor mannen, behoorende tot de jaar gangen 19051928. Art. 2: (1) De bepalingen van art. 1 zijn niet van toepassing op de leden van -de Duitsche weermacht, de Waffen-SS en de Duitsche politie, alsmede op de leden van het personeel van de bureaux van het Duitsche rijk of van de N.S.D.A.P, in het bezette Nederland-sche gebied en in het algemeen op personen van Duitsche na tionaliteit, voor zoover deze in het bezit zijn van een geldig van een foto voorzien legitimatiebewijs, waaruit hun Duitsche staatsburgerschap blijkt. (,2) De commissaris-generaal voor de Openbare Veiligheid of de door hem aan gewezen instantie kan andere uitzonde ringen toestaan. Venzoeken daartoe moeten worden ingediend bij den pol-itie-officier van de „Beauftragten" voor de provincie of voor de stad /Vmsterdam of Rotterdam, die met het oog op de verblijfplaats van den verzoeker bevoegd is. Art. 3: (1) Handelingen in strijd met deze beschikking worden gestraft met heohten-is van ten hoogste zes maanden en met geldboeten van ten hoogste f 2000 of met een dezer straffen, voor zoover niet op grond van andere Bepalingen 'n zwaar dere straf is verbeurd. (2) Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheitspolizei blijft on aangetast. Art. 4: Deze bekendmaking treedt in werking op 6-12-44 om 0 uur. De hoogere SS- en Politieleider Nooi-d west en de Commissaris-Generaal voor de Openbare Veiligheid RAUTER SS-Obergruppenführer und General der Waffen-SS und der Polizei. 's-Gravenhage, 4 Dec. 1944. Dr. Seyss Inquart bezoekt de Betuwe. De Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart heeft een bezoek aan Tiel gebracht om zich op de hoogte te stellen van den toestand der Betuwe na het opblazen van den Rijndijk. De inundaties in Gelderland. 100 K.M.2 onder water. De „Times" meldt, dat de oppervIakte«van het ondergeloopen land ten Z.W. van Arn hem, gaandeweg toeneemt. Thans staat een gebied van ongeveer 100 vierkante K.M. onder water. y De strijd ortl* Antwerpen. In een bespreking in het Engelsche Lager huis gaf Churchill Vrijdag toe, dat de strijd om de haven van Antwerpen aan 35.000 a 40.000 man Geallieerde troepen het leven heeft gekost. De strijd in den Stillen Oceaan. Domei meldt, dat Japansche bommenwer pers uit een Amerikaansch convooi één krui ser en vijf transportschepen tot zinken heb ben gebracht. Japansche vliegtuigen hebben een ganval gedaan op vliegvelden op Saipan. Een groot aantal vliegtuigen werd verwoest. De strijd in ons land. Nijmegen als aanvalsbasis waardeloos. Pogingen der Canadeeschê troepen, om Donderdag bij Heusden de Maas over te ste ken, zijn mislukt. Het onder water zetten van de streek tus schen Arnhem en Nijmegen bezorgde den Engelschen groote moeilijkheden. De waarde van Nijmegen als basis voor een aanval op den linkervleugel van het tooneel van den krijg is door deze inundaties aanmerkelijk verkleind, zoo niet geheel verdwenen. t Het leven in Frankrijk. Reuter meldt, dat het levensonderhoud in Frankrijk vopr hen, die van hun boanen moeten leven, becijferd kan worden op 242 francs per week. Roosevelt en Churchill. Nu de ontmoeting tusschen Roosevelt, Churchill en Stalin niet doorgaat, blijken beide eerstgenoemden toch op een conferentie aan te sturen. Exchange meldt namelijk, dat er plannen zijn, volgens welke Roosevelt en Churchill eerlang weer besprekingen zullen roeren. PRINS KAREL REGENT VAN BELGIE. Uit Brussel wordt gemeld, dat de „regent van België", prins Karei, uit Londen aldaar is aangekomen. FAILLISSEMENT. De Haarlemsche Rechtbank hééft het navol gende faillissement uitgesproken. P. van Leeuwen, handelende ten name var. Kunstnijverheidsindustrie „Zaanlandia", wo nende te Zaandam, Pantepad no. 33. Curator Mr. D. Aten. advocaat te Amsterdam, wonende te Zaandam en Rechter-Commissaris Mr. J P Petersen te'Haarlem. Nadat wegens bijzondere omstandig heden ons blad eenige dagen niet is verschenen ontvangen onze lezers de courant heden weer. De mogelijkheid bestaat daarbij, dat de bezorging in sommige wijken eenige ver traging ondervindt. Beleefd verzoeken wij onzen abonné's, met de bezwaren, die zich voordoen, rekening te willen houden. Voortaan wekelijksche publicatie van de bonn-Vüst. In de week van 10 tol 5 December 1944 zullen de hier volg.. en van de noodkaart 2e serie, voorz, het Kring nummer 187 recht geven op Je dajrachter genoemde hoeveelheid levensmiddelen: 225: 125 gram peulvruchten/grutterswaren. 228: 1>4 rantsoen vleesch. 229: 100 gram kaas. 231: 1 rantsoen vervangingsmiddelen. 271: 1 Kg. aardappelen. 287: 4 rantsoenen brood. 288: 2 rantsoenen brood of bloem. R. 11: 8 rantsoenen brood. R. 12: 3 rantsoenen brood of bloem of 250 gram kindermeel of voe dingssuiker. R. 13: 1 d.L. spijsolie. R. 14: 1 Kg. aardappelen. C. 413 (inlegvel): 4 liter taptemelk of 400 gram taptemelkpoeder. Voorts zijn nog geldig tot en met 23 De' cember 1944: 227: 1 rantsoen eenheidstoilet zeep. 226, R. 29 en C. 402 (inlegvel): I rant soen waschpoeder of zeepvervangende wasch- middelen. R. 10 (tabak): 45 gram scheerzeep (tot 7 Januari 1945). Voor melk en taptemelk zijn, Zooals reeds is bekend gemaakt rantgoenbonnen verstrekt en wel voor het tijdvak van 10 December 1944 tot en njet 6 Januari 1945, tegen inleve ring van de inlegvelbonnen E. 413 of D. 413. De hierboven aangewezen bon C. 413 van het inlegvel is eveneens voor het tijdvak van 10 Dec. 1944 tot en met 8" Jan. 1945 bestemd. De geldigheidsduur van de aardappelbon- nen 284, .285, R. 27 en R. 28 is verlengd tot 'en met 16 December 1944. Voortaan zal wekelijks, inplaats van voor een 14-daagsch tijdvak de bonnenlijst worden gepubliceerd. De bonnen 271 en R. 14 welke zijn aange wezen voor den aankoop van 1 Kg. aard appelen dienen, voor zoover niet van de Centrale keuken gebruik zal worden gemaakt bij den handelaar te worden ingeleverd, voor Zondag 10 Dec. a.s. en wel tegen ontvangst bewijs. Nadat de handelaren hierop zijm bevoor raad, zal zonder nadere aankondiging tot af levering worden overgegaan, doch uitsluitend in de week van 10 tot en met 16 Dec. 1944. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de aflevering per gezin niet in gedeelten, doch voor het volle kwantum, waarvoor het ont vangstbewijs is afgegeven, tegelijk dient te geschieden. Op bon 294, welke tot en met 9 December 1944 geldig is verklaard voor het koopen van 125 gram margarine of 100 gram vet zal men met ingang van Zondag 10 December tot en met 23 December a.s. een hoeveelheid van d.L. (90 gram) spijsolie kunnen koopen. De spijsolie" is uitsluitend bij de reeds eerder aangewezen detaillisten verkrijgbaar. De bonnenlijst voor Velsen. De bonnenlijst voor Velsen is gelijkluidend aan die voor Haarlem met dit verschil, dat o"ÏS bon R. 13 te Velsen 125 gram boter ver krijgbaar wordt gesteld. Op bon 294 ook spij'solie. De secr.-gen. van het dep. van Land bouw en Vissdherij deelt mede, dat het publiek in de provincies Noordholland, Zuid-Holland en Utrecht op bon 294, welke tot en met 9 Dec. geldig is verklaard voor het koopen van 12-5 gram boter of marga rine of 100 gram vet, met öigang van Zon dag 10 Dec. tot en met 23 Dec. een hoe veelheid van 1 deciliter (90 gram) spijs olie kan koopen. Dit" geldt uitsluitend voor die gemeenten; waar spijsolie ten behoeve van de bevolking werd beschikbaar ge steld. De spijsolie is aldaar bij speciaal daartoe aangewezen winkeliers verkrijg baar. Bon 295 geldig tot 50 December. De secr.-gen. van het dep. van Land bouw en Vissoherij deelt mede, dat de gel digheidsduur van bon 295 van de tweede noodkaart, waarop in bepaalde distributie- kringen in het "Westen des lands 450 gram of een halve liter spijsolie beschikbaar is gesteld, vervalt op Zaterdag 30 Dec. Na dien datum mag op dezen bon derhalve geen spijsolie meer worden gekocht of af geleverd. INBRAKEN EN DIEFSTALLEN TE HAARLEM. Uit een schuur achtec een woning aan de.n Oudenweg is een witte geit van twee jaar gestolen. Een bewoner van den Harmenjansweg heeft bij de politie aangifte gedaan van dief stal van een aantla kleedingstukkgn uit een vestibule. testanfenbond en was lange ja- Voor den tweeden keer heeft men zich; k-en voorzitter van de plaatse toegang verschaft tot een opslagplaats aan -- den Spaarndamschenweg en daar 20 liter put. olie gestolen. Uit een pakhuis van een slager aan de Zuidpolderstraat zijn een heeren- en jongens- k Een jubileum bij „Bloembollencultuur". J. M. C. Hoog 25 jaar voorzitter der afd. Haarlem Op 15 December a.s. is het 25 jaar geleden, dat de heer J. M. C. Hoog gekozen werd tot voorzitter der Afdeeling Haarlem van de Algem. Ver. voor Bloembollencultuur, als opvolger van den heer G. J. van Meeuwen. Hij was toen jedert 24 Januari 1913 vice- "voorzitter, nadat hij op 19 De cember 1912 tot bestuurslid was benoemd. Zijn belangstelling voor de Afdeeling is immer van groote beteekenis geweest en kon dit wezen vooral door zijn directeurschap van da wereldvermaarde N.V. Van Tubergen's Bloembollen. en Zaadhandel, waar hij op 1 Augustus 1882 zijn werkzaam heden begon. In menig opzicht nam hij het initiatief, verleende hij zijn medewerking voor aan gelegenheden, die zijn stre ven naar verbetering van het bloembollenbedrijf aantoonen en daarvan waren van bijzon dere beteekenis en waarde o.a. de tentoonstelling der Afdee ling Haarlem en d^e in samen werking met omliggende Af deelingen. Zoo herinneren we aan de in 1916 gehouden, zeer geslaagde voorjaarstentoon stelling van afgesneden Bree der Tulpen en in Juni van dat jaar van afgesneden Ixia-bloe- men. In 1922 werd een Kerstten toonstelling gehouden, die wel een tekort van ruim 100, opleverde, doordat geen vol doende reclame was gemaakt, doch waarvan de heer E. H. Krelage, de algemeen voorzit ter getuigde: „Dat de Afdee ling Haarlem schitterend bewe zen heeft, dat, hoewel het aan tal leden-vakliedemsieeds meer en meer vermindert, de enkele overblijvende nog voldoende levenskracht In zich hebben onder moeilijke omstandighe den wonderschoone resultaten te bereiken". En in 1927 werd een voor jaarstentoonstelling gehouden, volgens de notulen van 7 De cember van dat jaar, met groot succes, vandaar de interrup tie in die vergadering: „Dank zij de firma Van Tubergen". De geringe plaatsruimte noopt ons tot deze enkele mededee- lingen te beperken, doch vast staat, dat zoo lang de heep Hoog lid en bestuurder der Af deeling Haarlem is - geweest, hij al zijn aandacht en mede werking wijdde aan de bevor dering harer belangen. Ieder lid zal het beamen! SCHANDELIJKE PRIJSOPDRIJVING. De politie te Heern-dede heeft procesverbaal opgemaakt tegen den 28-jarigen J. W en den 31-jarigen <p. P., terzake van prijsopdrijving van aardappe len. Zij verkochten de aard appelen tegen ƒ100,per mud, doch waren met deze woeker prijzen blijkbaar nog niet te vreden. Gebleken is namelijk, dat ieder „mud" aardappelen, sdat zij verkochten, nog niet den halven H.L. haalde, zoodat zij ruim ƒ200,per H.L. maakten. DIEFSTAL VAN EEN FIETS- De politie te Heemstede heeft proces-verbaal opgemaakt te gen een 61-jarige vrouw, die bekendxheeft, zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van een fiets, die onbeherd te Heemstede was achtergelaten. DIEFSTAL VAN TARWE. Door het openbreken van een deur is van een auto, die in een garage te .Heemstede gepar keerd stond, een hoeveelheid van 8 zakken tarwe gestolen. D,e zakken zijn over een land naar den weg vervoerd en van daar op een eveneens ge stolen handwagen verder ge transporteerd. Waarheen is een vraag, die de polit» momen teel tracht op te lossen. TH. BLIKSLAGER OVERLEDEN. In den ouderdom van 73 jaar is alhier overleden de heer .Th. W. Blikslager, die gedurende vele jaren als accountant te Heemstede was gevestigd. De heer Blikslager had groote belangstelling voor het werk van den Nederlandsehen Pro- lijke afdeeling, die aan zijn stuwende kracht veel te danken heeft gehad. De teraardebestelling, van zijn stoffelijk overschot zou fiets, benevens een half mur erwten gestolen, heden, Zaterdag, plaats'hebben

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1