Haarlemsche Courant Van het Westelijk front. De gebeurtenissen in Griekenland. Het Fransch-Russische pact. 289e Jaarg. Wo. 291 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 31. IJmuiden-O. Rembrandtlaan 58 Verscfiijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Donderdag 14 Dec. 1944 CJitg.: Grai. Bedrijven Damlate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct„ per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p, post 3,73. Losse nummers 8 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Felle slag bij Aken duurt voort. De vierde slag bij Aken duurt met gelijk blijvende felheid voort. Ook gisteren zette" het .Ie Amerikaansche leger met sterke for maties infanterie en tanks zijn doorbraak po -gén, vooral in den Ruhr-sector, ten Zuiden en ten Zuid-Oosten van Jülich, voort. Tengevolge van de dappere afweer van be proefde Duitsche formatieé raakten de Ame rikanen verstrikt in verbitterde plaatselijke gevechten of bleven in het modderig en met trechters overdekte terrein met zware ver liezen steken. In den opnieuw ontbranden slag hebben onze troepen tot dusver 70 Vij andelijke tanks vernietigd. In het gebied van Saarlautern-werd ook gisteren fcn beide kanten hardnekkig om vooruitgeschoven groepen kazernatten ge streden. Tusschen Saargemünd en Hagenauer- forst concentreerde de tegenstander vooral in het gebied van Rohrbach en tusschen Kirchhofen en Würtl zijn formaties tot krach tige aanvalswiggen. Ten Noord-Westen van Kohlesbach bracht de tegenaanval van een zwaar beproefde tankdivisie den vijand tot staan. Aan het overige front werden zijn aan vallen io het voorterrein der Westelijke forti ficaties opgevangen. In den Boven-Elzas gingen onze troepen in verscheidene sectoren tot den aanval over en wierpen vijandelijke strijdkrachten uit haar steliïhgen. Het lange-afstandsvuur op Groot-Londen werd voortgezet. In Midden-Italië konden de Britten on danks nieuwe aanvallen hun bruggenhoofd aan de Lamone niet meer verbreeden. Ten Zuid-Westen van Faenza stortten herhaalde ae p'len van den vijand ineen. In het ge bied ten Zuiden van Bologna wijzen talrijke vijandelijke verkenningsaanvallen op het spoedige begin van nieuwe groote vijande lijke aanvallen. In het Noord-Oosten van Kroatië werd de Zuidelijke oever van den benedenloop van de Drau van den vijand gezuiverd. Ten Zuid- Oosten van Hukelvar duren de felle plaatse lijke gevechten met door benden gesteunde Sovjet-Russische strijdkrachten voort. In Hongarije heeft de vijandelijke activiteit ten Zuiden en ten Oosten van het Platten- meer zich beperkt tot plaatselijke aanvallen, die met opheffing van onbelangrijke plaatse lijke penetraties werden afgeslagen. Het zwaartepunt der groote vijandelijke aanvallen bevindt zich nog steeds in het gebied ten Noorden van Budapest en in den sector van Miskolk. De in verscheidene golven aanstor mende Sovjet-Rüssische divisies wérden af geslagen of na aanvankelijke terreinwinst opgevangen en daarmede werd de nage streefde doorbraak verijdeld. In het Zuidelijk deel van Oost-Slowakije stortten herhaalde aanvallen de'r Bolsjewis ten op den weg Ungvar—Marsjau met felle verliezen ineen. Onze jagers vernauwden in het bergachtige boschterrein penetraties van de voorgaande dagen ondanks harden vijan delijken tegenstand. Aan de rest van het Oostelijk front verliep de dag zonder groote giebeurtenissen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op de Noordelijke IJszee van een vijandelijk con- vooi, ondanks krachtige afweer van jagers en luchtdoelgeschut, 3 groote eenheden ge torpedeerd. Verwacht kan worden, 'dat zij tot zinken zijn gebracht. Amerikaansche terreurformaties hebben plaatsen in Opper-Silezië, in het gebied van Rijn en Main en in Midden-Duitschland ge bombardeerd. Aanzienlijke schade aan gebou wen is vooral ontstaan in woonwijken van Bernstatt en Fanau. Verdere terreuraanvallen der Britten waren gericht op Witte en Essen. Luchtverdedigingsstrijdkrachten schoten 58 vijandelijke vliegtuigen. waarvan 39 vier motorige bommenwerpers neer. Slag bij Aken reeds verflauwd. De Duitsche militaire woordvoerder heeft verklaard, dat de Zondag begonnen groote aanval van het eerste Amerikaansche leger in het gebied ten Oosten van Aken, door de nog toegenomen Duitsche afweer, reeds se dert gisteren is verflauwd. De aanval werd ondernomen door 3 tank- en 4 infanterie divisies en heeft in de richting van het ri viertje de Ruhr een maximum terreinwinst van 3 a 4 kilometer opgeleverd. Het aanvals doel van dezen aanval was het in zijn ge- heeie lengte bereiken van dit riviertje. Woensdagmorgen werd gemeld, dat bij Aken de Amerikanen nog steeds voortgaan, nieuwe troepen en materiaal in het vuur te brengen. Dinsdag bepaalde de strijd oj^den geheelen Noordelijken vleugel van het Weste lijk front zich tot artillerievuur en infanterie- actie Het eerste Britsche leger zet bij Aken zijn pogingen in de richting van de Ruhr voort. Ofschoon de slagvliegers door het weder begunstigd werden, slaagden de Brit ten er nergens in, het front te doorbreken. Aan den straatweg Langewehen-Uren kon den de Amerikanen geringe terreinwinst be halen. Aan het Saarfront zijroten Zuiden van Dillingen vijandelijke bruggenhoofden opge ruimd. De poging van den vijand, om onder kunstmatigen nevel door te stooten werden verijdeld. In de nabijheid van Saargemünd kwam het tot plaatselijke gevechten. Ter weerszijden van de beneden Vogezen heeft zich een groote slag ontwikkeld. Ofschoon aan dezen aanval 14 Amerikaansche divisies deelnamen, werden alle aanvallen afgeslagen. Er had den geen noemenswaardige frontverschuivin gen plaats. NEGERS IN HET LEGER DER VER. STATEN van het Amerikaansche leger. Daarvan strij den er 111.000 in overzeesche gebieden. Geheel Griekenland onder controle van de Elas. Veldmaarschalk Alexander en de Britsche minister-president in het Midden-Oosten Mac Millan zijn te Athene aangekomen. Alexander heeft een bespreking gehad met generaal Scobie. Volgens Exchange heeft Churchill aan Alexander en Mac Miilgn opggdragen, na de laatste poging tot verzoening van alle Grieksche partijen zooveel mogelijk bij te dragen tot de vorming van een nieuwe regee ring in Athene. Pas als alle kansen op de bijlegging van het conflict vervlogen zijn, moet een beslissing aan de wapens worden o'vergelaten. Reuter meldt, dat het verzet der opstande lingen niet is verminderd. Zij drongen binnen in de gebieden, die den vorigen dag waren gezuiverd. Britsche versterkingen zijn aan land gegaan. Het Foreign Office publiceert een rapport over de bespreking tusschen generaal Scobie en de onderhandelaren der Elas. Scobie heeft de Elas de volgende voorwaarden gesteld De Elas-troepen moeten aan zijn bevelen ge- hootzamen en onder meer Attica ontruimen. Alle aanhangers der Elas in Athene en de Piraeus moet worden bevolen den tegenstand op- te geven en de wapens in te leveren. Ondanks den aanvoer van reserves "is de toestand in Griekenland ten ongunste van de Engelschen gewijzigd Alle heuvels om Athene zijn in handen van de Elas. Leden van deze beweging hebben in Athene daken van hotels met machinegeweren bezet. Uit de gevangenis van Athene hebben zij een. aantal gevangenen bevrijd. In Epirus hebben zij het Britsche garnizoen oyerweldigd. Inmiddels zijn tankformaties van generaal Scobie in Athene aangekomen. Naar Woens dagmorgen uit Athene werd gemeld schijnen de Elastroepen hun maatregelen te bespoe digen. De bevelhebbers staan per telefoon en met behulp van de radio met elkander in verbinding. Vooral in het centrum van Athe ne wordt de actie met kracht doorgezet. Dit gedeelte fan de stad is zonder water. De troepen van generaal Scobie hebben er terrein prijs moeten geven. Een Amerikaansch radio spreker verkl^rde: ,,Ik weet niet, hoe lang ik nog in staat zal zijn, te zenden. Geheel Griekenland staat onder controle van de Elas. Engeland acht Entente cordiale herleefd. Aangaande het Fransch-Russische pact wordt nader vernomen, dat de overeenkomst uit 8 hoofdstukken bestaat. O.m. is bepaald, dat afzonderlijke vredes onderhandelingen en het sluiten van een af zonderlijken' vrede met Duitschland geen van beide partijen is toegestaan. Voorts steunt Frankrijk de Sovjet-Russische politiek ten aanzien van de grensregeling met Duitsch land. Het Fransch-Sovjet Russisch pact heeft in de Ver. Staten geen instemming gewekt, aan gezien men deze overeenkomst onnoodig acht ter bereiking van den wereldvrede. In Londen juicht men het Fransch-Russisch pact toe. Men merkt op, dat Engeland een overeenkomst voor den tijd van 20 jaar met Sovjet-Rusland heeft en geeft uiting aan het vertrouwen, dat tusschen beide overeen komsten de noodige overeenstemming zal zijn te constateeren Aldus begroet men door de tot stand koming van deze overeenkomst de wederoprichting van de oude -Entente cordiale. Naar de meening van politieke kringen in Brussel is het pact, dat De Gaulle in Moskou heeft gesloten, een hevige slag voor de poli tiek van Engeland. De positie van België in Europa, zal, volgens deze kringen, afhangen van de samenspreking, die Spaak met De Gaulle zal moeten voeren. De regeering is door de oppositie verzocht, een. verdrag te sluiten met Frankrijk en zoo mogelijk ook met Rusland. Uit het „bevrijde" gebied. „Nederland, het nieuwe vacantieoord." De Economist schrijft, dat onder de Neder landers in de bevrijde gebieden een steeds grootere onrust merkbaar wordt. Gebleken is, dat de plannen van de Néderlandsche regeering te Londen op grooten tegenstand stuiten. Men hoopt, dat dit geen gewelddaden ten gevolge heeft, maar de ontevredenheid neemt toe. De New Leader schrijft: De uit geweken regeeringen hebben het contact met haar volken verloren en Nederland is geen uitzondering. Men verneemt verder, dat er in het Zuiden des lands een streven heerscht om de Neder- landache regeering te Londen er toe te bren gen, zich in Nederland te vestigen, zoodat de ieden der .regeering deelnemen in de noo- den, waaronder de bevolking gebukt gaat. Van zekere zijde is daartegenover te ver staan gegeven, dat dit de regeering voor moeilijkheden zou plaatsen,^ aangezien diverse bestuursmaatregelen in het „bevrijde" ge bied vooralsnog miet door de Nederlandsche uitgeweken regeering maar door het Geal lieerde opperbevel worden getroffen. Volgens een bericht van Dinsdagavond heeft de minister van Justitie uit de Nederlandsche regeering te Londen zich ontstemd getoond op een in Zuid-Nederland verschijnend blad, Er zijn momenteel 700.000 negers in dienst -dat op de voorpagina een artikel had geplaatst onder den titel: vacantieoord'* „Nederland, het nieuwe Teraardebestelling dr. 3. W. Berkelbach v. d. Sprenkel. O Velen waren Woensdagmiddag in de aula van het mausoleum op de algemeene begraaf plaats aan de Kleverlaan bijeen gekomen om de laatste eer te bewijzen aan het stoffe lijk overschot van dr. J. W. Berkelbach van der Sprenkel, in leven leeraar Nederlandsch bij het Middelbaar onderwijs en' ondervoor zitter van de Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden. Onder hen Waren dr. S. Elzinga, inspecteur van het Middelbaar Onderwijs; P. C. de Jong, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur; dr. C Spoelder, rector \^n het Gymnasium, dr. W. van den Berg, direc teur van de Eerste H.B.S. b, vele leeraren bij het M. O., het bestuur en vele leden van de Vrijz. Hervormden, dr. W. Banning, predikant te Naaldwijk, ds. G. J. Waardenburg, predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente en tallooze leerlingen en leden van het Vrijz. Protestant- sche Jeugdwerk. Eerste spreker was dr. J. S. B a r t s t r a, die zeide, dat een oud-leerling den overledene schetste als stipt eerlijk, door en door recht vaardig en waarschijnlijk in verband daar mee plichtsgetrouw. Maar er is meer van hem te zeggen. Behalve deze eigenschappen maakten zijn scherpzinnig verstand en for midabel geheugen hem tot een voortreffelijk wetenschappelijk geschiedvorscher. Sedert 1937 toen zijn „Regenten en oorkonden be treffende de bisschoppen van Utrecht" door het Historisch Genootschap werden uitgege ven een "werk waarvan prof. Gosses zeide, dat het gebruikt zou worden, lang nadat veel geschiedenisboeken die op het oogenblik uit gegeven worden, vergeten zouden zijn stond het vast, dat hem eenmaai een leer stoel aan een der universiteiten zou worden aangeboden. Door zijn twaalf-jarig lidmaat schap van de Redactie van het Tijdschrift voor Geschiedenis en door zijn colleges aan den Haagschen cursus voor de Middelbare acfie-studie verhoogde hij zijn gerechtvaar dig^ aanspraak op een verheffing zoodra de omstandigheden daarvoor gunstig zouden zijn. Wie zijn voordracht over „De schenkers van de Goudsche Glazen" had hooren houden, besefte wat voor sieraad voor de Nederland sche hoogleerarenstand, en wat voor kost baar docent voor de studenten hij had kunnen worden. Zijn posthume boek zal een biografie van Willem van Oranje zijn, niet alleen bronnenstudie, maar vooral bedoeld, om door het volk gelezen te worden. Hij was voor zitter van de Haarlemsche afde'eling van Eenheid door democratie.- Er groeide in hem de behoefte- om zijn wetenschap, zijn gaven, zijn werk, zijn werkkracht dienstbaar te ma ken voor de oplossing van de problemen van dezen tijd, om partij te kiezen in den eeuwi gen strijd voor gerechtigheid, barmhartigheid en waarheid. Naast zijn voortgezette toege wijde werkzaamheid voor de school de H. B. S. a legde hij zich ook nog toe op Vrijz. Chr. Jeugdbeweging. Met een persoonlijk woord besloot dr. Bartstra zijn toespraak Mr. B. B o u m a n, voorzitter van de Ver eeniging van Vrijzinnig Hervormden noemde dr. Berkelbach van der Sprenkel een, belang rijk lid van de Vrijz. Protestantsche geloofs gemeenschap en bijzonder bestuurslid van de vereeniging. Voor al zijn werk sprak mr. Bouman woorden van dank. De heer H. Wallenburg voerde het woord namens het Vrijz. Protestantsche jeugd werk en br&cht het vele goede, dat dr. Ber kelbach van der Sprenkel verricht heeft, in herinnering. De heer R. C. de Jong, waarnemend di recteur van de H.B.S.a en vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Haarlem zeide, dat de school wederom getroffen is nu een buitengewoon en uitstekend collega en leeraar is overleden. Hij gaf veel, maar eischte ook van anderen veel. Was het echter goed, dan sprak hij daarover zijn waardeering uit. Mej. A. M. v. d. Boom sprak namens de leerlingen der H.B.S.a woorden van dank voor het vele goede aan allen gegeven. Ds. D. Tromp, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Amsterdam, schetste zijn over leden vriend als een uitstekend trouw iemand, die veel voor anderen beteekend heeft. Dr. J. G. van Dillen vertegenwoordigde de redactie van. het Tijdschrift voor Geschie denis en zeide, dat de overledene gedurende zijn twaalfjarige werkzaamheid aan d# re dactie een vraagbaak was en in den kring der medewerkers had hij groot gezag. Een broer sprak namens de wederzijdsche familieleden, waarna mevrouw weduwe Ber kelbach van der Sprenkel dank bracht na mens het gezin, waarin haar man stil, trouw en toegewijd gewerkt heeft. Hierna werd de baar grafwaarts gedragen. Nadat de kist in de groeve was neergelaten sprak prof. dr. S. F. H. J. B e r k e 1 b.a c h van der Sprenkel de begrafenislitur gie uit en bad het Onze Vader. De conferentie van drie. Omtrent het bericht, als zouden Stettinius, Eden en Molotof in Januari bijeen komen, wordt uit Londen gemeld, dat dit onjuist ij. De eerstvolgende conferentie van drie zal worden gehouden tusschen Roosevelt, Chur chill en Stalin. RANCUNE. De nieuwe Roemeensche minister-president Radescu heeft ter uitvoering van de vredes voorwaarden de onmiddellijke arrestatie ge last van alle anti-Sovjet elementen. DE JODEN IN ROEMENIE. In Roemenië zijn alle tegen de joden ge richte wetten opgeheven. Zij zijn in al hun vroegere rechten hersteld. SCHADE IN WEENEN. Bij een luchtaanval op Weenen is o.m schade toegebracht aan de Staatsopera en het Burgtheater. De voorinlevering'van aardappeibonnen. In verband met de voorinle vering van aardappeibonnen, vestigt het bedrijfschap voor aardappelen er de aandacht op dat het publiek geheel vrij is in de keuze van den kleinhan delaar, mits deze is aangesloten bij de vakgroep van kleinhan delaren in aardappelen, groente en fruit, resp. het bedrijfschap voor aardappelen. Men is voor volgende bonnen niet gebonden aan denzelfden kleinhandelaar. De niet op de door het plaatselijk distribu tiekantoor vastgestelde dagen ingeleverde bonnen zijn waar deloos. Het publiek moet voor de ingeleverde bonnen een bewijs- je vragen, vermeldende naam van den handelaar en van den klant, het aantal en de num mers van de ingele-iterde bon nen hn de datum van inleve ring. Dit bewijsje moet bij ont vangst der aardappelen wor den teruggegeven. Door te kleine voorraad kan het mo gelijk zijn, dat de handelaar de klanten moet afwerken in volg orde der inlevering. Opschor ting van het tegoed bij den handelaar is niet toegestaan. In elk geval behoeft de hande laar slechts na de week van geldigheid af te leveren,, indien hij zelf de aardappelen ook later heeft ontvangen. Klach ten over niet-levering door den handelaar kunnen uitsluitend onder overlegging der inleve- ringsbewijsjes schriftelijk wor den lngèdiend bij de controle commissie of agenten der vak groep tér plaatse. Nimmer wordt het publiek door het be drijfschap schadeloos gesteld, indien het verschil van mee ning met den handelaar h'eeft over de aflevering. Slechts in dien de handelaar de aardap pelen wel heeft ontvangen en daarop niet heeft geleverd, zullen tegen hem zeer strenge maatregelen worden genomen. Het aanvragen van extra brandstoffen. Van bevoegde zijde verzoekt men ons, het publiek er op te willen wijzen, dat alleen in ge vallen van a.s. bevalling en ernstige ziekte (dus alleen in dien de huisarts op het in te leveren attest levensgevaar vermeldt) men zich tot de Brandstoffencommissie, Schouwburgstraat 2, Haarlem, kan wenden ter verkrijging van brandstoffen. Geëvacueerden uit andere plaatsen des lands en zij die op bon 29 BV van de brandstoffenkaart nog "niets hebben ontvangen, kunnen zich eveneens tot de Brandstoffen- commissie wenden. In alle andere gevallen is het onnoodig zich bij deze com missie te vervoegen. TARWEDIEF VEROORDEELD. De 35-jarige landarbeider C. M. Broos uit Haarlemmer meer had zich Woensdag voor dén economischen rechter te verantwoorden terzake een door hem op 12 October in de Haarlemmermeer gepleegden "diefstal van zes zakken tarwe. De verdachte, wiens strafre gister reeds een serie vonnis sen vermeldde, hoorde een straf van 18 maanden met af trek tegen zich eischen. Hoe wel mr. Simons een milder vonnis bepleitte, achtte de economische rechter deze straf maat noodzakelijk en veroor deelde den verdachte conform den efsch. DE BENOEMING VAN DEN HEER W. DYSERINCK. Nader wordt gemeld, dat de heer W. Dyserinck, consul-ge neraal t. b. (niet b?-d.) benoemd, is niet tot voorzitter, maar tot ondervoorzitter van het dage- lijksch bestuur van het Ned. Roode Kruis. MICHEL ANGELO'S FRESCO'S. Uit Vaticaanstad wordt ge meld, dat in kringen van het Vaticaan vrees bestaat, dat de beroemde frescoschilderingen van Michel Angelo in de Six- tijnsche Kapel door de voort durende trillingen van de na bije electrische centrale ern stige schade zullen lijden. Daar om is besloten deze centrale te sluiten en het Vaticaan aan het electriciteitsnet van Rome aan te sluiten.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1