TREKKERS WARME!1! HAP W. A. Scholen s VACANTIEBONNEN VERZILVERING BEKENDMAKING BEKENDMAKING X Glundere Gezichten •bij den Een lekker sausje van Albumona of Butaroma doet wonderen met den eentralen pot. Voedzaam is het ook! Aardappelmeelfabrieken Volksconcert der H.O.V. §oliste Nel Marwitz, alt. Voor het volksconcert van Woensdag namiddag had dirigent Marinus Adam een opera-programma klaar gemaakt. De alt Nel Marwitz was soliste; zij zong met warm en doordringend geluid een aria uit La Gioconda van Ponchielli en het overbekende Stride la vampa uit Verdi's II Trovatore. Vooral dit laatste stuk werd zeer bezield en effectvol gezongen. Het orkestrale gedeelte van het programma opende met de populaire Mignon-ouverture van Thomas. In dit stuk kregen de solo- klarinettist en de solo-hoornist een mooie kans om hun fraaisten toon op hun instru ment uit te zingen. Het Intermezzo uit Cavalleria Rusticana •an Mascagni deed dienst om van de Fransche opera comique-sfeer naar de Jtaliaansche pathetiek over te steken, die bij Ponchielli, althans in de gezongen aria van La Gioconda, hoogtij viert. Bij dit vocale nummer aan sluitend hoorden wij vervolgens het pétillante ballet uit deze opera, een der populaire suc cesnummers van ons orkest uit den tijd van wijlen den heer Kriens, doch waar we sinds dien wel wat bovenuit gegroeid zijn Ook ging nog de brillante Tannhauser- ouverture, die aan het matinée een waardig en effectvol besluit gaf. Met belangstelling zien wij uit naar het concert van Zondag-namiddag, waarop de violist Jos. de Cierck het concert in g kl. t. van Bruch zal vertolken. JOS. DE KLERK. Diefstal van levensmiddelen en kleeding. Door vérbreking van een ruit heeft men zich toegang verschaft tot een pakhuis en een winkel van een kruidenier aan de Mo- lukkenstraat te Haarlem. Gestolen zijn 35 pakken lucifers, een blik biscuit. 10 juten zakken, 85 pakjes roggevlokken, 12 pakies Hongaarsch bloem, 35 pakken havermout, 4Yz Kg. suikerklontjes, 30 pakjes kindermeel en 15 ontbijtkoeken. Aan den Overtonweg is men een kelder van een melkhandel binnengedrongen. Mee genomen zijn 38 pakjes roomboter, 16 pakies margarine, 16 kazen en 3 doozen bakhulp- middel. Een winkelier uit de Olmenstraat ver mist 3 bussen siroop en een zak ,met tarwe bloem. Uit een pakhuis aan de Lange Anna- straat zijn ten nadeele van een koopman een voor- en achterwiel met binnen- en buiten banden voor een fiets, een buitenband en een z.g. spekband gestolen. Toegang heeft men zich verschaft tot een kruidenierswinkel aan tie Botermarkt, waar onbekenden hebben gestolen zes Goud- sche kazen, 18 heele en 20 halve pakken waschpoeder. 5 pakjes taai (van 5 stuks), 290 pakjes pudding, 10 pond versnapefingen en een partij taai-taai-poppen. Uit een pension aan de Korte Hofstraat zijn twaalf nieuwe wollen dekens gestolen Deze goederen lagen in een slaapkamer op geborgen. FAILLISSEMENT Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam is failliet verklaard: W. H. de Boer, koopman, Polanenstraat no. 5 te Halfweg. Curator Mr. J. van der Hoeven te Haarlem en rechter-commis- saris is Mr. J. H. H. Hülsmann. OPGAVEN PREDIKBEURTEN. Wij verzoeken hen die ons iedere week de ■opgaven van de predikbeurten verstrekken, dit met ingang van deze week vóór Donder dagmiddag 12 uur te doen. Burgerlijke Stand. HAARLEM 14 December 1944 BEVALLEN: 8 Dec., J. P. M. Radsma—Meijs, z.; 9 Dec., M. BoeschotenBijvoet, d.; M. Ghijs Groen, z.; H. de VriesRuitenbeek, d.; 10 Dec., M. SchornSnoeks, d.; E. M. van Tienhoven Haselager, d.: 11 Dec., G. Tiggelmanvan Bie zen. d.; A. van HuizenKnies, d.; G. C. Brox- termanKortekaas. d.; J. A. ten HaveBuise, z.; J. R. VeenÖaasde Groot, z.; A. F. Dekkervan 't Hart, d. OVERLEDEN: 4 Dec., J. M., 3 j., d. van A. Ruijgrok, Kamperlaan; 9 Dec., C. Groen, 46 j., Ged. Oude Gracht.; J. W. Berkelbach van der Sprenkel, 47 j., Jacob van JLenneplaan; W. M. E. Stam, 75 j., Spaarne; 10 Dëc., M. S. Copini, 22 j., Kleine Houtstraat; J. B. D. Ribbe, 87 3., Leid- sahevaart; J. C. L. Kiveron, 91 j., Hazepaters- 3aan; 11 Dec., J, Eveleens, 86 jM Westerhoutpark. 13MUIDEN Straatnamen. Het witte huis in de eenzaamheid. Het vernoemen van straten is niet zoo eenvoudig als ve len misschien geneigd zijn te denken. Wanneer men de in de gemeente Velsen voorkomende namén nagaat blijkt dit over duidelijk. De eene maal stelt men vast, dat er te hooi en te gras is gewerkt, een anderen keer constateert men een or delijke werkwijze, dan weer treft men namen aan, die ook in vele andere plaatsen voor komen en bovendien ziet men dat straten zijn vernoemd, die men alleen in de eigen ge meente vindt. „Waarom nu eigenlijk die straatnaam?" Dergelijke vragen worden dik wijls gestéld. De Stormveiderweg bestaat nog maar kort en wel sinds den tijd, dat De Kikvorsch aan mo derne verkeerseischen, waar door ook de Rembrandtlaan ontstond, werd opgeofferd. De vernoeming is gemakkelijk na te gaan, want de weg loopt langshuize Stormveld, waar van echter menigeen weinig weet, hoewel dit huis door zijn eigenaardigen bouw direct de aandacht trekt. Het is ruim dertig jaar oud. .Mr. dr. Ver Loren van The- maat, burgemeester van Vei- sen, liet het op een afgelegen plaats in de Heereduinen bou wen, waar hij in 1912 een stuk grond had geko.cht. Deze „aris tocratische magistraat van den ouden stempel" was uit Zuid- Afrika gekomen, waarvan hij was gaan houden en waaraan talrijke herinneringen hem bonden. Hij kon dan ook niet spoedig een geschikte woning in Velsen vinden. Hij huisde in verschillende deelen dgr ge meente, zooals in de Breesaap aan de Siuislaan, tusschen de Noordersluis en de Hoogovens, op Kriemhilda bij de spoor weghalte Velsen-Zeeweg en op Schoonenberg bij'Velsen. Toen hij besloot naar eigen opvat tingen een woning te laten op trekken liet hij dit in Zuid- Afrikaanschen stijl doen, met een smaakvol interieur, een ruime hal, eén flink trappen huis en een rusti? studeerver trek. Bood het huis een vreemden indruk, de omgeving was ook eigenaardig. Het gebouw kwam te staan in het armste gedeel te der gemeente, waar alleen arbeiders woonden en men zelfs tevergeefs naar een dok ter of een kerk zocht. Boven dien had de Velserbuurtweg (waarvan de naam op 16 No vember 1926 werd veranderd in Velserduinweg), waaraan Stormveld lag, niet bepaald op een goede reputatie. Evenals op den Willemsbeekweg ont brak er een behoorlijke bestra ting. In ieder geval werd het opmerkelijke wittê huis in het middelpunt der gemeente ge bouwd en kon men deze van de hooge vensters uit vrijwel geheel (ook nu nog grooten- deels) overzien. Wèl is de om geving veranderd! Het eenza me gebouw is nu aan bijna alle zijden door de bebouwing van IJmuiden-Oost omsloten. De opvolgers van burge meester Ver Doren van The- maat hebben elders hun intrek genomen, uitgezonderd mr. M. M. Kwint, die het witte "huis in Mei 1939 na er reeds en kele jaren te hebben gewoond aankocht. Ongewenscht bezoek aan bakkerijen. Meel en rantsoenbonnen als buit. Onbevoegden hebben twee bakkerijen te IJmuiden-Oost met een bezoek vereerd. In de Koekoekstraat slaagden zij er in om, zonder te worden op gemerkt, zeven zakken meel mede te nemen. In de Stephen- sonstraat werden rantsoenbon. nen ontvreemd; hier bleek, dat de dieven tegenwoordig alles kunnen gebruiken, want bo vendien werden.... een wek ker en een handdoek als buit beschouwd. In beide gevalle*) zijn de daders onbekend. De politie tracht hen en het ge- stolene te achterhalen. Aardappelen weggenomen. De groote vraag naar aard appelen heeft er toe" geleid, dat onbekenden een hoeveelheid van den landbouwer W. uit den Spaarndammer polder heb ben ontvreemd. Uit een kuil wordt twaalf hl. pootaardappe- len vermist. De politie heeft den diefstal in onderzoek. Dievenprimeur: windmolen ontvreemd. Er blijken nog mogelijkheden te zijn, om nu de elektrici teitsvoorziening is gestaakt aan licht te komen, maar het groote bezwaar is, dat al deze mogelijkheden zoo beperkt zijn. Toen dan ook van het nut van windmolens werd gewag ge blaakt, trokken deze allerwege de aandacht en menigeen ging met meer of minder goede voorlichting probeeren er zelf een te vervaardigen. Een in de Frans Naerebout- straat te IJmuiden-Dost wo nende garagehouder kon op Ffet bezit van een behoorlijken windmölen bogen, die op het dak van zijn, naast de garage staand, huis ijverig werkte en voldoendériicht voortbracht. Er is tegenwoordig echter in vele gevallen weinig oog voor het verschil iusschen mijn en dijn. Iemand, die den molen met af gunst had zien draaien, kon de bekoring niet weerstaan. Hij maakte een aanvalsplan, dat afdoend bleek te zijn, want den volgenden dag was het werk tuig spoorloos verdwenen. Men kan zich afvragen hoe de on eerlijke molenVereerder er in is geslaagd het apparaat weg te halen, maar in ieder geval heeft het hem, zooal geen geld, dan toch veel moeite gekost, want een klimpartij in het don ker, met het risico te worden betrapt, is niet bepaald een aangename bezigheid. Hoe het zij, "de molen is weg en blijft nog steeds weg. De benadeelde, die blijkbaar zeer gedupeerd is, heeft zich bij de politie vervoegd en tegelij kertijd medegedeeld, dat hij een belooning van honderd gulden over heeft .voor den- gene, die er voor-kan zorgen, dat zijn molen terugkomt. Nachtdienst Roede Kruis. Is er onlangs in het perceel Sparrenstraat 33 te IJmuiden- Oost reeds een meldingspost gevestigd, bovendien heeft het bestuur der afdeeling IJmui- den-Velsen van ,het Nederland sche Roode Kruis besloten een nachtdienst voor het transport van ziekenden gewonden in te stellen. Deze is in hetzelfde gebouw ondergebracht. De nachtdienst begint 's avonds acht uur en eindigt 's morgens zeven uur. Gevonden voorwerpen Bij de politie werd aangifte van de volgende in de ge meente Velsen gevonden voor werpen gedaan: een parapluis, een handwagentje, een kinder- want, een damesschoen, een heerenhoed, een paar wanten en een heerenhandschoen. Aan het hoofdbureau van po litie, Tiberiusplein te IJmuiden Oost, zijn op alle werkdagen inlichtingen te verkrijgen, uit gezonderd 's Zaterdagsmiddags. Kruimeldieven actief. De kruimeldieven hebben den iaatsten tijd weer van zich doen spreken. Ten nadeele van de firma L. hebben zij uit een perceel aan de Kennemerlaan te IJmuiden een geldkistje en gereedschappen ontvreemd. Uit een schuur aan de Wüst-e- laan te Santpoort werd ten nadeele van P. D. een paar leeren schoenen gestolen. In beide gevallen stelt de politie een onderzoek in. Konijnendieven op pad Degenen, die geen onder scheid tusschen mijn en dijn wensehen te maken, leggen den iaatsten tijd ook weer veel be- langstelling voor Kerstboutjes aan den dag, zoodat het voor de konijnenhouders aanbeve ling verdient geregeld op hun hoede te. zijn. Dezer dagen werden te IJmuiden-Oost en Driehuis uit achter woningen staande hokken konijnen ont vreemd. Er is aangifte bij de politie gedaan, die eèn onder zoek instelt. Tachtig kazen verdwenen. De winkelier B. kwam tot de onaangename ontdekking, dat onbevoegden een bezoek aan zijn winkel te IJmuiden-Oost hadden gebracht. Zij bleken een goede neus te hebben want zij troffen er niet minder dan tachtig Edammer kazdh aan, waarvan zij zich meester maakten. Bovendien namen zij een snelweger mede. De win kelier heeft de ploitie van den diefstal op de hoogte gebracht, waarna direct een onderzoek is ingesteld. De daders zijn on bekend. RIJWIEL ONTVREEMD Uit een brandgang naast een perceel aan den Zeeweg te IJmuiden-Oost werd dezer da gen ten nadeele van H. J. de W. een rijwiel ontvreemd. De dader is onbekend. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Veedieven stonden terecht. Er werden in Beverwijk en omgeving vele veediefstallen gepleegd en algemeen werd dan ook verwacht, dat e,r ra dicaal zou worden ingegrepen. Dit is gebeurd en daarbij bleek eens te meer, welken omvang het'euvel had aangenomen. De Economische Rechter te- Haar lem heeft Woensdagmorgen twee dergenen, die zjch aan de diefstallen schuldig hebben gemaakt," voor zich zien ver schijnen en hun optreden op duidelijke wijze gelaakt. Het waren C. E. de Wit en C. Goedhart, beiden te Beverwijk, welke wegens overtreding van artikel 311 van het W. v. Str. terecht stonden. Over eerst genoemde was een gunstig rapport uitgebracht, maar laatstgenoemde kon daar niet op bogeji. Zooals kwam vast te staan hadden zij op verschil lende tijden deel van combina ties uitgemaakt, welke een froote reeks veediefstallen op un geweten hadden. Dit feit gaf de zaak een ander aspect, dan men aanvankelijk mis schien zou meenen; er was van ernstige overtredingen sprake. Het thans voör den rechter gedaagde tweetal werd verwe ten een vaars en eens schaap te hebben ontvreemd, èe econo mische rechter veroordeelde den zes-en-twintigjarigen De Wit tot tien maanden met af trek, terwijl den vier-en-der- tigjarigen Goedhart een -straf van een jaar met aftrek werd opgelegd, nadat er een jaar en ze^ maanden tegen hem was geeischt. DIEVEN OP HET PAD. Uit een schuur achter de woning van den heer H. aan den Kinderhuissingél 34 zijn 12 konijnen gestolen. Een inbreker heeft kans gezien uit de woning van een schoenmaker in de Patrimo niumstraat 68 paar jongens schoenen en 62 paar dames schoenen te stelen. Ook hebben onbevoegden een bezoek gebracht "aan de school aan den Heerensingel 75 en kleedingstukken van leerlingen weggenomen. In plaats van kaarten Ondertrouwd: A. J. v. ZANTEN en G.VERHOEF Zanderstr. 19, Tromipstr. 25. Toek. adres: Trompstraat 25. Huwelijksvoltr. zal plaats vinden te Velsen op Donder dag 28 December a.s. des na middags 14,30 uur. IJmuiden Oost, 12 Dec. 1944 ENGELS, lessen aan huis (conversatie, Handelscorr.p. etc.) voor cluibjes van tenminste 3 of 4 pers. Aanm. alleen Dond. v. 11,3012.30 en Vrijdag van- 4-5 uur. J. POOL, Voor- houtstraat 6, Haarlem. FLINK MEISJE gevraagd boven 18 jaar, v. d. morgenuren. HOENSON, Velserduinweg 152, IJcm O. D'wersen WIE RUILT jasje, l.t. 12 j., of winterjasje, l.t. li j., voor 2-pars. bedsprei? De Boer, Zeeweg 86, IJrn. Oost. WIE RUILT 2 meisjes jasjes, 7-8 jr., voor 5 jr. en jongensjasje, 7 jaar. De Rui ter, Tuindershofje 15. RUILEN: d. groene W.- mantel, m. 42-44, voor z.g.a. n. binnenband, 28 x 1'A. Bais, Rijksweg 324. Santpoort. Mevrouw A. ROOTLIEB-VAN DER LOF Gedipl. Pedicure (voetkundige)^ IS VERHUISD NAAR KORTE BOGAARDSTR. 8 rd. (bij de Botermarkt) Haarlem VOOR DE A.S. FEESTDAGEN Maandag 18/12 van 8.30 uur— ll-uur letter A t.m. G van 1.30 uur4 uur letter H t.m. L Woensdag 20/12 van 8.30 uur—11 uur letter M t.m. S van 1.30 uur4 uur letter T t.m. Z in het Patronaatsgebouw Willemsbeekweg IJm.-Oost. Boekjes zijn alleen daar verkrijgbaar. Gelieve wisselgeld mee te brengen. - Voor losse of verkeerd opgeplakte bonnen wordt 50 pCt. in mindering gebracht. Verordening tot instelling van een vervoerverbod voor hout. De Burgemeester van Velsen, waarnemende de taak van Burgemeester en Wethouders, brengt overeenkomstig artikel 203 der Gemeentewet ter openbare kennis, dat voor een ieder van heden af gedurende drie maanden op de secretarie dezer gemeente is nedergelegd een door den Burgemeseter, waarnemende de taak van den Ge meenteraad, bij zijn besluit van 7 December 1944 vast gestelde Verordening tot instelling van een vervoer verbod voor hout, waarbij het is verboden over een openbaren weg of openbaar water hout te vervoeren, tenzij dit vervoer gedekt is door een door of namens den Burgemeester of een daartoe bevoegde Duitsche instan tie afgegeven geleidqbiljet, dan wel de vervoerder in het bezit is van* een door of namens een dezer autoriteiten uitgereikte algemeene machtiging tot houtvervoer. Dit verbod is niet van toepassing op het x vervoer van dood sprokkelhout. Bovenvermelde verordening treedt in werking op den dag na dien*, waarop zij is afgekondigd, en zal gelden tot 31 December 1945? Velsen, 8 December 1944. De Burgemeester voornoemd, TJ. v. d. WEIDE De Secretaris E. W. DE BOER Scheuren van Grasland. De Regeeringscommissaris voor de bodemproductie maakt bekend, dat door hem alle voorschriften tot het scheuren van grasland door de productie-commissaris sen voor de akker- en weidebouw op grond van de scheurbeschikking 1944 bodemproductie gegeven, wor den ingetrokken. Uitzondering wordt evenwel gemaakt voor die voorschriften, krachtens welke de gebruiks- jerechtigden van grasland verplicht werden grasland vóór 1 September 1944 te scheuren. Deze voorschriften olijven dus van kracht. Eveneens blijven van kracht de op grond van bovengenoemde beschikking gegeven voorschriften tot het telen van koolzaad of andere gewassen. Velsen, 4 December 1944. De Burgemeester van Velsen, TJ. v. d. WEIDE

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2