Haarlemsche Courant Nieuwsblad voor Noord-Holland Van het Westfront. De strijd in Griekenland. Onverzoenlijke houding der Elas. De strijd in ons land. Herleefde activitei.t NIEUWE WEEKBONNEN Pakies voor geëvacueerden. 289e Jaarg. No. 292 Bureaux. Groote Houtstraat 03 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapleln 21. XJmuiden-O. Rembrandtlaan 56 Verschijnt dagelijks, behalve OP Zon- en Feestdagen. Vrijdag 15 Dec. 1944 UI tg.; Gral\Sedrijven Damlate» Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr, p. post 3,73. Losse nummers 8 cent* Hoofdredacteur: F. C. Derks. .K 1297 Dagelijks verliezen de Amerikanen 1500 man. Ten Zuiden en Zuid-Oosten van Jülich zetten de Amerikanen hun pogingen voort, doch bleven in het modderige terrein steken. Door de Duitschers werden hier 70 tanks stukgeschoten. Aan de fronten bij Aken, Saarlautern en Hagenau zetten de Amerikanen hun aanval len onder het inzetten van zeer veel mate riaal voort. Enkele penetraties konden wor den afgegrendeld. Ter weerszijden van Saar lautern duren de verbeten gevechten voort zonder dat de Amerikanen vorderingen van beteekenis maakten. Bij Saargemünden ver- keeren de Duitschers in zware afweergeveeh- ten tegen de Amerikanen. Zware gevechten hadden plaats bij Bitseh, waar de Duitschers Amerikaansche aanvallen verhinderden. Eiken dag verliezen de Amerikanen aan het Westelijk front 1500 man, dat is in een maand zooveel als de Amerikanen in den eersten wereldoorlog in totaal aan dooden verloren. De verliezen der Geallieerden be dragen in het tijdvak van 26 November tot 5 December 16.795 dooden en 2872 gevange nen. Dit aantal wordt natuurlijk door het niet op te geven aantal gewonden verre overschreden. Na wekenlange vergeefsche stormloopen is het den Amerikanen gelukt, het dorpje Geih binnen te dringen. Ten Z.W van Kleinhaus ondernamen de Amerikanen zonder succes vier maal een stormloop op een heuvelrug. Bij het bosch van Hürtgen hebben de Ame rikanen nieuwe reserves aangevoerd, om den aanval op gang te houden. Zwa^e gevechten hebben Woensdag plaats gehad'in den centralen sector van Athene. Elastroepen zijn Britsche kazernes binnen gedrongen, waar de gevechten werden voort gezet. Veldmaarschalk Alexander heeft zijn be sprekingen met generaal Scobie geëindigd. Teekenend voor de situatie is, dat Alexander naar het vliegveld teruggereden werd in een door Shermantanks beschermde auto. De strijd tusschen Engelschen en Grieken heeft nog niets van zijn felheid verleren. In Griekenland is, zoo kan men zeggen, een nieuw front voor Engeland ontstaan, waar voor het reeds troepen aan het Italiaansche front heeft moeten ontrekken en manschap pen uit Egypte heeft moeten laten overkomen. De wapenen, waarmede de Engelschen strij den èr. die, waarmede zij door de Grieken thans bestookt worden, zijn alle door En geland geleverd. In het algemeen kan men wel zeggen, dat de liquidatie van hetgeen thans in Grieken land plaats vindt, de Engelschen verscheiden maanden zal binden. Generaal Scobie heeft gisteren het volgende gerapporteerd. De algemeene toestand is wei nig veranderd. De rebellen hebben twee energieke aanvallen ondernomen. Deze aan vallen op de Britsche en Grieksche brigades in den Oostelijken sector van Piraeus en op de Britsche troepen in he^ centrum der stad Athene, konden worden afgeslagen. In Piraeus werden enkele vorderingen gemaakt, overi gens bleef de activiteit gisteren beperkt tot zuiveringsacties tegen formaties scherpschut ters. Ook de Britsche luchtmacht mengde zich in den strijd. In Saloniki en in het ge bied van Patras is de toestand nog steeds gespannen en in het achterland is een guerillaoorlog waar te nemen. Stockholrrts Tidningen publiceert een be richt uit Londen volgens hetwelk de Griek sche regeering en de Britsche troepen nu nog maar Piraeus en een deel van Athene bezetten, terwijl de Elas troepen onbestre den heer en mester zijn in het overige deel van Griekenland. De Grieksche regeering heeft bij de Geallieerde wapenstilstands commissie geprotesteerd tegen Bulgaarsche wapenleveranties aan de Elas in Macedonië. Propagandisten van de Elas hebben mede gedeeld, dat de Elas liever in Athene huis aan huis in de lucht zal laten vliegen dan capituleeren. In de afgeloopen 24 uur, zoo werd Donderdagmorgen medegedeeld, heb ben hev.ige gevechten plaats gehad en het is •duidelijk, dat de Elas tot het offensief is overgegaan. De havenarbeiders in Saloniki zijn weer in staking gegaan. Slechts 570 vrijwilligers hebben zich aangemeld voor de Nationale Garde, die door de Grieksche regeering wordt samengesteld. In het algemeen kan men zeg gen, dat de Engelschen slechts Epirus onder hun controle hebben. Overal elders zijn het ae Elastroepen, die. het commando voeren Zij worden buitengewoon goed geleid Merkwaardig is het, dat de Turksche pers de Britsche houding warm verdedigt, waar aan beïnvloeding van Britsche zijde wel niet vreemd zal zijn. De Labour Party heeft in een motie aan gedrongen op het sluiten van een wapen- Stilstand. Het, Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken meldt, dat generaal Scobie een onder houd heeft gehad met een vertegenwoordiger van de Elas. Generaal Scobie zou bij die gelegenheid de volgende eischen hebben ge steld: le. De Elastroepen moeten de bevelen van het Britsche ''opperbevel opvolgen. 2e. Alle formaties in Griekenland moeten haar tegenstand opgeven en de wapens in leveren. De parlementair zou beloofd hebben, deze voorwaarden aan zijn chefs over te brengen. Aan het front van het tweede Britsche leger in ons land is de gevechtsactiviteit iets grooter geworden. Uit de levendige gevechts actie in het gebied ten Zuid-Oosten van Nij megen en wel in het bijzonder tusschen de Waal en het Rijkswoud kon worden opge maakt, dat de Britten blijkbaar voornemens zijn hun gereserveerde houding der laatste weken te laten varen. Zware Britsche bat terijen schoten *zich in op de Duitsche stel lingen en namen tevens plaatsjes in de om geving van het Duitsche front onder vuur. De Duitsche artillerie beantwoordde deze beschieting met goed gerichte vuursalvo's. Twee vrij sterke Britsche verkenningsafdee- lingen werden door de Duitschers in het voor terrein van de Duitsche hoofdgevechtslinie bijna volkomen vernietigd in het vuur van zware automatische wapens. De strijd op Leyte. Uit Tokio wordt gemeld, dat ondanks den aanvoer van belangrijke hoeveelheden troe pen en materiaal de Amerikanen den Japan- schen tegenstand op het eiland Leyte niet kunnen breken. Op dit eiland, dat 7100 vier kante K.M. groot is, hebben de Amerikanen thans 150.000 man in den slag gebracht. Dit kan niet verhinderen, dat Japan er zijn po sitie voortdurend versterkt en nog 'steeds de overmacht in de lucht bezit, waardoor het mogelijk was, vier vliegtuigmoederschepen en 4 slagschepen tot zinken te brengen. Strijd aan de Kanaalkast. Van de Kanaalkust wordt nieuwe activiteit gemeld. Zoo was de laatste dagen in het ge bied van Duinkerken de Duitsche artillerie zeer bedrijvig. Bij Lorient beschoot het Duit sche geschut met succes Amerikaansche troepenconcentraties. Dertienjarig bestaan N. S. B. Radio-rede van Mussert. Ter gelegenheid van heet dertienjarig bestaan der Nationaal Socialistische Beweging der Ne derlanden heeft de Leider Donderdagavond voor de. radio een rede uitgesproken. Op 14' December 1931, heden dus 13 jaar ge leden, werd de N. S. B. gesticht. Wij hadden als stichter voor oogen handhaving van de eer, verhooging van het welzijn en vergrooting van de welvaart van het Nederlandsche volk. Dit volk verkeert nu in grooten nood en het lijkt, dat we verder dan ooit van ons doel zijn ver wijderd. Velen zeggen, dat het niet zoo lijkt, maar zoo is en in menig opzicht hebben zij gelijk. Verschijnselen m de natuur schetsend en vergelijkingen met 't volk makend zeide spr. dat dit niet zal sterven, omdat op de kaalheid van December de uitbotting van het jonge groen in de lente volgt. Ons volk gaat door het dieptepunt van zijn bestaan, zooals wellicht gedurende drie eeuwen het geval niet is ge weest. Wij nationaal-socialisten zijn echter op timisten en gelooven, dat ons volk, geleuterd, een nieuwe toekomst tegemoet gaat. Ons ge loof en ons vertrouwen zijn ongeschokt, ook nu. Dertien jaar geleden was er groote rijkdom in ons land, maar er waren ook honderddui zenden werkloozen. De bodem braeht enorme hoeveelheden levensmiddelen op, maar veel hiervan werd vernietigd. De saamhoorigheid van het volk was tot op den grond aangetast, de militaire verdediging werd tot een bespot ting-gemaakt en de bescherming van den Vol kenbond gold als hoogste waarheid. Dit alles maakte eenheid der natie en sociale gerech tigheid nisódig. In het voorjaar van 1935 bleek, dat onze idee ingang had gevonden, maar toen werd door alle partijen de strijd ten volle aangebonden, met het gevolg, dat de N. S. B. in. 1937 dood werd verklaard. Het Nederland sche volk verspeelde door de stembus zijn laatste kans om aan de groote gevaren te ont komen. Wat gebeuren moest gebeurde. Vervolgens besprak Mussert 1de Meidagen van 1940, toen de regeering gevlucht, is en de bezetting volgde. Als er ooit een volk is geweest, dat zich verheugde over een bezet gebied, dan was het het Nederlandsche. Toch waren er velen, die van de oorlogvoering misbruik maakten, door groote winsten te behalen bij werken voor de weermacht. Dezen waren niet op de ledenlijst der N.S.B. te vinden. Spr. bracht in herinnering, dat duizenden leden der beweging zich bereid verklaarden het Oostfront te verdedigen in den strijd tegen het communisme. Dan deed de Rijkscommissaris hetgeen in zijn vermo gen lag om de bezetting zoo mild mogelijk te doen zijn. De denkbeelden van het socia lisme verbreidden zich snel en het ledental steeg tot 100.000, waarvan duizenden held haftig strijden. Ook besprak Mussert de feiten na begin September. Er volgde een tweede bezetting, welke een ramp, een vernieling en een ver minking beteekent, doch geen verkwikkend briesje, zooals velen zich gedroomd hadden. Nu is het volk in nood en het is noodig, dat aan den wederopbouw aandacht besteed wordt. Dit is echter alleen mogelijk als Europa wint. Na een beschouwing over het communisme, Amerika en Engeland, zeide spr. dat de vol keren moeten meewerken Europa te be schermen tegen verkeerden invloed. Het is niet mogelijk het dertien-jarig be staan in grootschen stijl te vieren. Het veer tiende jaar wordt ingeluid in vast vertrou wen, dat aan het einde van die periode de omstandigheden gunstiger zullen zijn. Een drachtelijk en trouw zal worden samenge werkt om heldhaftig verder te strijden voor volk en vaderland. Voor de gemeenten Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Bennebroek, Haarlemmermeer, Haarlemmerliede en Spaarnwoude zijn voor het tijdvak van 17 tot en met 23 December de volgende bonnen geldig verklaard: Brood: 233 en 234 ieder vier rantsoenen brood; 273: 2 rantsoenen brood of bloem. Vleesch of kaas: 23' l'A rantsoen vleesch of 125 gram kaas. Kinderbloem: R. 15 drfe rantsoenen brood of bloem of 250 gram kindermeel of voedings suiker. Aardappelen: 275 en R. 17 één kilogram aardappelen (moeten reeds zijn ingeleverd vóór ,14 December). Zout: 232 300 gram zout (voor den kring Haarlem); 250 gram voor andere kringen; (inleveren vóóiv-lö December). Verlengde of nog geldige bonnen. Tot en met 23 December zijn nog geldig 206: 150 gram versnaperingen. 221: 250 gram jam of stroop of 125 gram suiker. 222: 2'/2 rantsoen vleesch of 250 gram kaas. 226: één rantsoen zeepvervangende waschmiddelen of waschpoeder. 227: één rantsoen eenheids toiletzeep. 294: 90 gram (1 d.L.) spijsolie. R. 26: 150 gram versnaperingen. R 29: één rantsoen zeepvervangende waschmiddelen of waschpoeder. C. 402 (inlegvel): één rantsoen zeepvervangende waschmiddelen of wasch poeder. Tot en met 30 December zijn geldig: 295 450 gram (V2 liter) spijsolie. Voorts zijn geldig tot en met 6 Januari: C. 413 (inlegvel): 4 liter taptemelk of 400 gram taptemelkpoeder. R. 10 (tabak) 45 gram scheerzeep. Haarlemsch kantoor op Zaterdag gesloten. Met ingang van deze week zullen de distri butiekantoren te Haarlem voortaan des Za-i terdags. gesloten zijn. Bonnen voor jonge moeders. In de week van 18 tot en met 23 December zullen te Haarlem uitgereikt worden aan de a.s. moeders en jonge moeders de extra rantsoenen levensmiddelen voor de periode van 24 December -1944 tot en met 20 Januari. Zoutbon inleveren. Voor den distributiekring Haarlem is bon 232 aangewezen voor den aankoop van 300 gram zout. Het publiek dient hiertoe de bon nen 232 van de noodkaart 2e serie, voorzien van kringnummer 187, vóór Zaterdag 16 De cember bij den winkelier in te leveren. De aflevering van het zout zal zonder nadere aankondiging plaats vinden, zoodra de win keliers bevoorraad zijn Velsen en Beverwijk Bovenstaande lijst is ook voor de gemeenten Velsen en Beverwijk van kracht. Er zijn ech ter enkele uitzonderingen inzake de bonnen, die nog tot en met 23 December geldig zijn. Is daarbij 222 vertneld voor vleesch of kaas, op de lijsten van Velsen en Beverwijk komt deze bon niet meer voor. Bovendien geeft bon 294, die tot en met 23 December geldig is, in Velsen en Beverwijk niet recht op 90 gram spijsolie, doch alleen op 125 gram margarine of boter of 100 gram vet. De bon 295, recht gevend op 450 gram spijsolie, geldt niet voor Velsen en Beverwijk. PROTESTSTAKING. Uit protest tegen de houding der Britsche regeering tegen Griekenland zullen waar schijnlijk 150.000 seheeps- eri fabrieksarbei ders in West-Schotland een dag in staking gaan De nieuwe regeering in Italië. De nieuwe regeering Bonomi heeft giste ren haar eerste zitting gehouden. Bononr' bevestigde in een toespraak het voornemen der regeering om de wapenstilstandsvoor waarden te eerbiedigen De regeering zf" geen monarchale kwestie aan de orde stellen voordat het volk zijn eigen regeeringsvorrr heeft kunnen kiezen. Graaf Sforza bekleed' in de regeering geen enkele functie. Wat Griekenland Engeland kostte. Eden heeft in het Lagerhuis verklaard, dat van 1941 tot 1943 door de Engelschen in Grie kenland en op Kreta 40.000 man zijn ver loren aan dooden, vermisten en gevangenen, benevens 5 kruisers, 13 torpedojagers, en 47 schepen van ander type 3 Slagschepen, 12 kruisers, 1 vliegkamp schip en een aantal andere scheepsbodems werden beschadigd. Haarlemmers, die kennissen of verwanten hebben, die uit Arnhem naar Apeldoorn, De venter en plaatsen in de buurt daarvan zijn geëvacueerd, krijgen een mooie gelegenheid, om- ter gelegenheid van Kerstmis een pakje daarheen te versturen. De Auto Bevrachtings Dienst, Hazepaters- laan 34 alhier toch stelt hen, die hiervan ge bruik wenschen te maken, in de gelegenheid gratis een pakje van ten hoogste 5 K.G. ge wicht, naar bovengenoemde plaatsen te ver zenden. De pakjes moeten vóór 22 December aan bovenstaand adres worden bezorgd en zullen op 23 December naar het Oosten des lands worden verzonden. Ongetwijfeld zullen vele bewoners van Haarlem en omstreken van deze gelegenheid gebruik maken;;- Het kantoor van den Auto Bevrachtings- Dienst is van 94 uur dagelijks geopend. DE HEER G. D. NIEMAN OVERLEDEN. Te Overveen overleed in den ouderdom van 79 jaar de heer G. D. Nieman,, die vroeger ge zagvoerder en daarna inspecteur bij de K. N. S. M. is geweest. Maandagmiddag om één uur zal zijn stoffelijk overschot op de algemeene begraafplaats te Bloemendaal worden ter aarde besteld. Distributieherichten Groentebon inleveren. De bovenhelft van den bon „Groente le periode 1945" moet men vóór Donderdag 21 Dec. a.s. inleveren bij den han delaar van wien men van 24 December tot en met 6 Jan. groente en fruit wenscht te koopan. Bij deelneming- aan de maaltijden van de Centrale Keuken dient men bij den eerstvolgenden kaartverkoop voor het tijdvak van .24 Dec. 1944 tot en met 6 Jan. 1945 de bovenhelft van dezen bon bij de Centrale Keuken in te leveren. Voor het tijdvak van 7 tot en met 20 JarÜJ945 dient men, al naar gelang men deelneemt van de maaltijden van de Cen- srale Keuken of zijn groente en (ruit van zijn handelaar wenscht te betrekken, de be nedenhelft van dezen bon bij den kaartverkoop voor laatst genoemd tijdvak bij de Cen- Irale Keuken vóór 4 Januari 1945 bij den handelaar in te levereft RANTSOENBONNEN AARDAPPELEN. Het publiek in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht moet in den vervol ge de rantsoenbonnen voor aardappelen, alsmede de Duit sche bonnen voor aardappelen evenals zulks is bepaald voor de bonnen van de tweede nood kaart, van te voren bij den handelaar inleveren. Eerst na dat de handelaren op basis van deze bonnen zijn bevoorraad, zal de aflevering ronder nade re aankondiging plaats vinden. TIEN TON AARDAPPELMEEL GESTOLEN. Uit een pand aan de Brou wersgracht te Amsterdam heb ben inbrekers tien duizend kilogram aardapelpmeel, ver pakt in zakken van vijftig ki logram gestolen. Dit meel was bestemd voor distributie aan kinderen en voor de centrale keuken. NACHTELIJKE INBREKEH LOSTE SCHOTEN. Twee wachtmeesters van po litie hadden in den nacht van Donderdag op Vrijdagmorgen bericht gekre'gen, dat bij de Drusenstraat in Haarlem- Noord een handwagen stond, welke aan een groentenhande- laar behoorde en beladen was met beddengoed en meubelen. Zij begaven zich er heen en. troffen in de omgeving één in uniform gekleeden man aan, die beweerde op weg te zijn naar Spaarndam. De politie mannen wilden hem vergezel len, doch onverwacht loste de man twee schoten en verdween in de duisternis. Later bleek, dat de wagen gestolen was uit een pakhuis en dat het bedde- goed en de meubelen gehaald waren uit een tijdelijk onbe woond huis aan de Jan Gijzen- kade. PAST OP INGEKUILDE AARDAPPELEN. In Haarlem-Noord heeft men een kuil op een boerderij ge opend en daaruit tien mud aardappelen gestolen. Verder heeft een onbekende een in braak gepleegd in een pakhui3 aan de Wouwermanstraat, waar hij 5 H.L. aardappelen heeft meegenom»? INBRAAK BIJ EEN KRUIDENIER. Uit een winkel aan de Coornhertstraat te Haarlem zijn gestolen een ijzeren kist je, inhoudend f 426. 19 blikjes melk, 124 pakken havermout, 5 k g. gortmout, 5 k.g. gort, 7% k.g. groene erwten en an dere levensmidSpipri. ZONDAGMIDDAGCONCERT H. O. V. Zondag 17 December zal de Haarlemsche Orkest Vereeni- ging in de Gemeentelijke Con certzaal het concert geven dat op Zondag j.l niet kon door gaan. De solist is de violist Jos de Clerck. die met orkest begeleiding het vioolconcert in g kl. terts Op. 26 van Max Bruch zal vertolken Het orkest staat onder lei ding van Marinus Adam. Het concert wordt geopend met de Ouverture ,.Die verkaufte Braut" van F. Smetana. Hier na speelt Jog de Clerck bet vioolconcert en na de pauze volgt een uitvoering van de Zevende symphonie in C gr. terts van Fr. SAubert.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1