Haarlemsche Courant Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Van het Westelijk front. De toestand in Griekenland. 389e Jaarg. No. 293 Bureaux; Groote Houtstraat M Postgiro 184958. Bijkantoren: Soendaplein 21. XJmuiden, Kennemerlaan 154. Verschijnt dagelijks, behalve Op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 16 Dee. 1944 CJitg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct.s per mnd. 1,15» per kwartaal 3,42: fr. p. post f 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 ONZE VOEDSELVOORZIENING. Het ziet er met onze voedselvoorziening Biecht uit. Het Westen des lands komt te kort. Allerlei voedingsmiddelen ontbreken en van wat er nog is is er te weinig. Voor de volgende week wordt ons hier te Haarlem 1000 gram brood, 125 gram kaas en 1 K.G. aardappelen toebedeeld. Men moet hopen, dat het met dat K.G. aardappelen nog losloopt, Jinaar hoe schaarsch dit volksvoed- sel hier de laatste weken is, weet ièdereen. Maar laten we n^ar aannemen, dat we de volgende week kunnen krijgen wat de bon- nerdijst ons belooft, dan komt het dus neer, als gezegd, op enkele sneetjes brood en en kele aardappelen per dag en een en een kwart ons kaas in de geheele week. Geen "boter, geen vet, geen suiker, geen melk, geen meel, geen peulvruchten en geen grutterswaren. Het water nadert daarmede veler lippen. Niet iederen. heeft een voorraad kunnen aan leggen, die in de behoeften van weken, wel licht maanden voorziet en niet iedereen schikt het, honderd gulden voor een mud aardappe len uit te leggen of drie, vier gulden voor een broodje. De staking van het spoorweg personeel dreigt vrijwat ellende en ontbering te zullen veroorzaken. Intusschen komen wij er niet met klagen en een benauwd gezicht zetten. Er zal ge zonnen moeten worden op maatregelen, die het gebrek, dat ons de laatste weken beden kelijk dicht genaderd is, voorkomen. En bij dit zoeken naar een middel, dat ons ten minste weer van het hoogstnoodige zal voor zien, dringt het bewustzijn naar voren, dat er in ons land nog vrijwat voedsel aanwezig is, voldoende, om het Westen des lands den eersten tijd voor honger te behoeden. Men zegt, dat het gebrek aan vervoermid delen ons dit voedsel, dat in het Oosten en Noordoosten des lands aanwezig is, onthoudt. Er zal daar wel veel van aan zijn. Niettemin kan men zich niet ontrekken aan de vrees, dat het verkeer in deze weken een zeer breeden rug heeft en verantwoordelijk wordt gesteld ook daar waar de verantwoordelijk heid elders ligt. Want het is nu eenmaal zoo, dat wij nog altijd hier te lande een voedselcommissaris hebben en dat het distributieapparaat in Ne derland nog steeds intact is. Bij deze instan ties ligt de zorg voor de volksvoeding, een zorg, die, zeker, in deze dagen zwaar zal vallen, maar er zijn tegenwoordig meer din gen, die moeilijk tot een oplossing te bren gen zijn en die er toch ook komen, omdat, waar een wil is, ook de weg gevonden wordt. Wat mag de oorzaak zijn, dat drie maan den nadat het voornaamste middel van ver keer werd lamgelegd, hiervoor niets in de plaats is gekomen, dat ook maar ten deele de taak van de spoorwegen heeft overgeno men? Hoe kan het zijn, dat in onj land met zijn net van kanalen en andere water „regen het vervoer van voedingsmiddelen ui» *e water plaats heeft in. een ortivang, die ons tenminste iets meer garandeert dan één snede brood per maaltijd en- twee aardappelen per dag Achter welke bureaucratie gaat hier de verantwoordelijkheid schuil en moeten wij het misschien straks beleven, dat in onze Noordelijke provinciën honderdduizenden mudden thans reeds gerooide aard appelen bederven, omdat de heeren in Den Haag geen middel hebben kunnen vinden om de noodige schepen in de vaart te brengen? Hier mag en móet de eisch gesteld "van spoedige, zeer spoedige en afdoende maat- regen, opdat nog voor de winter met al zijn gestrengheid invalt, het Westen des lands zijn portie krijgt van de nog aanwezige voorraden, zooals dat vier jaar lang het ge val «°weest Heei wat correspondentie heeft ons de laat ste dagerio over dit onderwerp bereikt van vérontwaardige lezers, wier klachten over het algemeèn neerkomen op de volgende vragen: Ten eerste: Waarom halen wij niet met vrij willigers ons voedsel uit andere gedeelten van het land en in de tweede plaats: Waarom doet in Haarlem het gemeentebestuur niets? De eerste vraag getuigt van eenige kort zichtigheid. Het moet duidelijk zijn. dat het vervoer van voorraden voor eenige mil- lioenen menschen een deugdelijke organisatie en een grondige voorbereiding vergt. (Al be hoeft zulk een voorbereiding daarom geen drie maanden te duren). Er is materiaal noo- dig, vakkundig personeel, althans vakkun dige leiding is onontbeerlijk en achter zulk een vervoerdienst behoort een instantie te staan, die met meer gezag kan optreden dan een organisatie van vrijwilligers dat zou ver mogen Daarom is het wel mooi en begrijpelijk, dat men eer» beroep wil doen op hen, die hun werkkracht beschikbaar willen stellen ten bate van onze hongerende steden, maar de practische hezwaren. zouden te groot zijn wanneer behoorlijke leiding ontbrak. En deze leiding moet nu eenmaal van de .zijde der instanties, hierboven genoemd, komen. Doch wordt van die zijde het initiatief tot voedselvqrvoer genome», dan zouden inder daad vrijwilligers buitengewoon nuttigen en vruchtdragenden arbeid kunnen verrichten. En dan hebben wij nog wel zooveel vertrou wen in ons volk om aan te nemen, dat velen zich beschikbaar zouden stellen voor deze transporten, ook al ontveinzen wij ons niet, dat ook deze arbeid van bepaalde zijden met alle kracht gesaboteerd zou worden. En nu het aandeel der gemeentebesturen. Het kan zijn nut hebben, hier op een om standigheid te wijzen, die menigeen niet be kend is. Dikwijls hoort men een vergelijking treffen tusschen de voedselvoorziening van Haarlem en die van Amsterdam. De bevolking van laatstgenoemde stad ontvangt meer dan die van Haariem en andere naburige gemeen- fen. Zoo staat tegenover het eene K.G aard- opelen,- dat wij hier te Haarlem ontvangen, i dubbele portie te Amsterdam. Het is een Omtrent den slag b'ij Aken wordt gemeld, dat ten gevolge van de groote verliezen, de Amerikanen niet meer in staat zijn, de kracht te ontplooien die de vorige dagen kenmerkte. Tusschen. Vossenau en Mondschau dedcn'^ij pogingen, naar de Roer op te dringen. Op den uitersten Noordervleugel konden de Amerikanen den Oostelijken oever van de Roer bereiken Door Duitsch stormgeschut werden zij overal elders verdreven. Aan de Saar heeft geen verandering in het beeld van den oorlog der laatste dagen plaats gevonden. Ter weerszijden van Saarlautern worden -nog steeds nieuwe Amerikaansche reserves in het vuur gebracht. Daarbij zijn thans van Amerikaansche zijde fosforgranaten gebruikt. Dank zij den verbeten tegenstand der Duitsqhers konden vijf Amerikaansche stellingen heroverd worden. Aanvallen op Dillingën werden afgeslagen. Bij den over gang naar Saargemünden en Birch werd ver beten gestreden. De hoofdaanval ten Westen van Hagenau en Wassenbruch werd afge grendeld. Vrijdagmorgen werd bericht: Aan de Saar wisselen aanvallen en tegenaanvallen af. Panzer grenadiers wierpen hier Donderdag meermalen de Amerikanen terug. Bij Metz hield het for Jeanne d' Arc nog stand. Bij Blissbrücken zijn alle pogingen van den vij and, om over de rivier te steken, mislukt. In antworod op de wapenstilstandsvoor waarden van generaal Scobie heeft de E.A.M. vijf eischen gesteld als eenige practische op lossing. De Times acht het onwaarschijnlijk, dat de leiders der Elas tot onderhandelen bereid zijn. De voedingstoestand in Athene is zeer zorgwekkend. De algemeene staking te Athene en Salo niki heeft zich tot alle groote steden in Grie kenland uitgebreid. Het Engelsche Labour Congres heeft hst compromisvoorstel van het partijbestuur in zake de Grieksche kwestie aangenomen. Te voren hadden Attlee en Beavin de groote vakvereenigingen medegedeeld, dat een ver werping der officieele resolutie zou leiden tot het aftreden der Labour-ministers en wel licht het* uiteenvallen der regeeringscoalitie. Naar uit Amerikaansche bron verluidt heeft de E.A.M. de radio-omroep te Athene overgenomen. In een der uitzendingen werden de Grieken uitgenoodigd, naar de wapens te grijpen.- De zender wordt genoemd: Zender van het vrije Athene. Churchill heeft verklaard inzake de Brit- sche politiek ten aanzien van Griekenland geen afkeurend oordeel vanwege de regee- ringn der dominions te hebben ontvangen. De buitenlandsche politiek van Zwitserland. Bij de debatten over de buitenlandsche politiek der regeering in den Zwitserschen nationalen raad hebben de sprekers der bur gerlijke partijen deze politiek verdedigd. De communisten -echter hebben geëischt, dat de Zwitsersche buitenlandsche politiek gewijzigd zal wordem 'Verstandige taal. Een der Lissabonsche bladen schreef: „Wij hebben met een machtig imperialisme te doen. dat zwakke volken rijp maakt voor de revo lutie. Het Portugeesche volk zal dit gevaar niet onderschatten." feit, dat Amsterdam zich bij de autoriteiten een bevoorrechte positie heeft weten te scheppen. Dit moge voor de Amsterdammers aangenaam zijn, elders wekt het ontevreden heid en van de zijde der gemeentebesturen valt er weinig of niets aan te doen. Overigens bepalen we ons hier tot Haar lem, .zonder de vraag uit den weg te gaan, waarom Amsterdam een groot aantal rooiers nr Drente stuurde, die met een behoorlijk kwantum aardappelen voor hun stad terug keerden en waarom dat in Haarlem niet ge beurde. Het antwoord op deze vraag is een voudig: Er zijn in onze Noordelijke provincies aardappelen genoeg gerooid. De voorziening met aardappelen is geen kwestie van rooien maar van vervoer. Welnu, het Gemeentebestuur heeft maat regelen getroffen, om voorraad voor de eerstvolgende weken naar Haarlem te krij gen. Er zijn slepen van met aardappelen be laden schepen op dit oogenblik onder weg naar Haarlem, er worden er momenteel ge laden en er liggen schepen gereed, om uit te varen. Er is hierover weinig gewag ge maakt en er Zijn geen vrijwilligers voor op geroepen, omdat dit niet noodig was. In de laatste dagen is hier ter stede de achter stand in de aardappelvoorziening ingeloopen en redelijkerwijze mag verwacht worden, dat ook de thans nog loopende en in de komende weken uit te geven aardappelbonnen gehono reerd zullen worden. Intusschen is de nood niet verholpen met een of twee kilo aardappelen. Er zal ook meer ander voedsel moeten komen zoolang dat elders in ons land beschikbaar is. Het Gèmeentebestuur van Haarlem is daarvan overtuigd en zit ook in dezen niet stil. Al kan hier nog niet gewezen worden op een positief resultaat als dat met de aardappelen het ge val is, men kan er verzekerd ?an "zijn, dat geen poging om Haarlem beter te bevoor raden ongedaan blijft, doch men vergete daar bij niet, dat ieder gemeentebestuur op samen werking met de landelijke instanties is aan gewezen. En daarom blijft, bij alle pogingen en inspanning van de zijde der gemeenten in de eerste plaats het woord aan hen, die ver antwoordelijk zijn voor de voedselvoorziening van ons land, ook voor de Westelijke provin ciën, Critiek op de Unnra. In het Engelsche Lagerhuis is de Unnra aa» critiek onderworpen. De meening werd uitgesproken, dat de opslagplaatsen dezer instelling vol zitten, doch dat deze voorraden den bevrijden volken op last van de militaire autoriteiten onthouden worden. De wereld heeft intusschen recht, te weten, aldus werd opgemerkt, waarom deze bevrijde volken gèen voedsel krijgen. Het reizen in Frankrijk. Omtrent het reizen door Frankrijk wordt gemeld, dat dit hoogst bezwaarlijk gaat. De veiligste weg van Parijs naar Spanje gaat over Londen. Gejseel Zuid-Frankrijk is over geleverd aan de Maquisards, die zich aan geen enkel officieel bescheid storen en de reizigers alleen doorlaten op vertoon van door plaatselijke autoriteiten geteekende papieren. De Nationale Raad. Het links-extremistische blad Compas heeft het feit' gegispt, dat bij de jongste zitting van den Nationalen Raad slechts 40 van de 200 leden aanwezig waren. De overige leden wa ren niet ter plaatse of hielden zich in de wan delgangen op. Het ergste acht het blad echter, dat de Raad een voorstel verwierp, waarbij aan de regee ring medezeggenschap in de bedrijven werd toegekend. Liberale partij in Engeland bijeen. De liberale partij in Engeland is Donderdag bijeengekomen. Een belangrijk deel der be sprekingen was gewijd aan de buitenlandsche politiek der regeering, vooral in verband met de onlusten in Griekenland. Sovjet Rusland en de Oostzeelanden. Uit Helsinki wordt gemeld, dat op grond van het vredesverdrag tusschen Finland en Sovjet Rusland een groot aantal Ingerman- landers worden uitgeleverd. lederen dag ver trekken aldus 1000 a 15Q0 Ingermanlanders gedwongen naar Sovjet Rusland De V-wapens. De schade, door de V.wapens aan Londen toegebracht is zoo groot, dat alle bouwvak arbeiders uit Londen, die momenteel buiten de stad vertoeven, naar Lönden zijn terugge roepen om daar te werk te worden gesteld. Het Fransch-Russische pact. De New-York Times heeft scherpe critiek geleverd op het Fransch-Russische pact. Het blad acht deze overeenkomst in volkomen te genspraak met de wereldorganisatie, die Cor- dell Huil na zijn bezoek aan Moskou heeft voorgesteld. Het zal iedereen, aldus de N.Y.T. duidelijk zijn, dat Amerika zich zal verzetten tegen iedere samenstelling, die in den zin van deze overeenkomst de wereldheerschappij be oogt. Nog steeds de Conferentie van drie Uit Londen wordt gemeld, dat men aldaar een conferentie yan Churchill, Roosevelt en Stalin zeer aanstaande acht. In diplomatieke ■^kringen acht men de tegenstellingen, die tus schen Engeland en Amerika zijn gerezen van dien aard, dat een samenkomst der vertegen woordigers dier landen noodzakelijk moet worden geacht. Bloemendaalsche Bosch. Vijf en twintig jaar geleden door de gemeente aangekocht. Het was dezer dagen vijf en twintig jaar geleden, dat de gemeenteraad van Bloemen- daal een belangrijk besluit nam, n.l. de aan koop van het Bloemendaalsche bosch voor f 221.000. Onder het bosch werd verstaan alle gronden bij het dorp, ten zuiden der Zotner- zorgerlaan gelegen, voorzoover die in eigen dom toebehoorden aan de Maatschappij Veen- duin, ter gezamenlijke grootte van 17.11.94 H.A. Vóór 1919 was het bosch ook toegankelijk, doch het verkeerde in minder goeden staat. De bewaking was onvoldoende en daardoor werd er zeer vèel vernield. De aankoop door de gemeente beteekende een beter toe zicht en een, beter onderhoud, hetgeen aan de wandelaars ten goede is gekomen. Het bosch bleef ongeveer zooals het was, n.l. een fraai stuk natuurschoon. Anders zou het in publieke veiling gekomen zijn en door ver schillende bouwondernemers gekocht worden. De wensch van tallooze Bloemendalers het bosch aan te koopen, ging door het raadsbe sluit in vervulling. Een gedeelte van het aangekochte terrein is echter in exploitatie gekomen, hoewel ge hoopt was, dat in het geheel niet gebouwd zou worden. Er mochten villa's of woningen zonder bovenwoningen verrijzen, waarvan de huurwaarde minstens tweeduizend gulden be droeg. Een gedeelte van het bosch, n.l. 4 H.A. aan de westzijde werd hiervoor bestemd en het natuurschoon in de omgeving is niet ge schaad. In den loop der 25 jaren is het bosch bij zonder verfraaid en een geliefde wandel plaats geworden voor de Bloemendalers, Haarlemmers en ook Amsterdammers, die op Zondag naar deze omgeving kwamen. De ge meente heeft er voor gezorgd dat het z.g. Pannekoekenhuisje intact bleef en dat er een fraai hertenkamp aangelegd werd, waar in het bijzonder de jeugd zich vermaakt. Van groot belang is ook Thijsse's hof achter het Pannekoekenhuisje ook daar komen vele bezoekers, om kennis te nemen van de Flora Een ei voor kinderen. Voor de kinderen tot vier jaar, die in het bezit zijn van R-bonnen op de noodkaart, is tegen inlevering van R. 16 één ei beschikbaar gesteld, dat reeds gekocht kan worden. Deze regeling geldt alleen voor de oiqjributiekringen Haarlem, Heemstede en Bloe- mendaal. DE VLEÊSCH- OF KAASBON Voor de komende week is bon '235 geldig verklaard voor het koopen van 1 1/4 rantsoen vleesch of 125 gram kaas. De bon 228, welke voor de pe riode tot 17 December be schikbaar is gesteld voor vleesch, zal niet worden verlengd en daarop kan geen kaas worden gekocht. Dat be- teekent voor Haarlem, dat ze geen waarde heeft, daar de slagers de opdracht hadden uitsluitend aan zieken te ver- koopen. Het aanvragen van extra brandstoffen.. Van bevoegde zijde verzoekt men ons, het publiek er op te willen wijzen, dat alleen in ge vallen van a.s. bevalling en ernstige ziekte (dus alleen in dien de huisarts op het in te leveren attest levensgevaar vermeldt) men zich tot de IJrandstoffencommissie, Schouwburgstraat 2, Haarlem, kan wenden ter verkrijging van brandstoffen. Geëvacueerden uit andere plaatsen des lands en zij die op bon 29 BV van de brandstoffenkaart nog niets hebben ontvangen, kunnen zich eveneens tot de Brandstoffen- commissie wende#. In alle andere gevallen is hej onnoodig zich bij deze com missie te vervoegen. WEIHNACHTS ORATORIUM Haarlem's Gemengd Koor, Koor, dirigent Jan Booda, zal op 26 December, het „Weih- nachts Oratorium" uitvoeren van Joh. Seb. Bach. Solisten zijn: Corry Bijster, (sopraan), Lien KoTter (alt), Han le Fèvre (tenor), Laurens Bogtman (bas). Aan de vleugel Emmy van Eden. De Haarlem sche Orkest Vereeniging zal begeleiden. WAT ER DONDERDAG GESTOLEN IS. Bij de politie hebben zich verschillende Haarlemmers gemeld, omdat er Donderdag diefstallen gepleegd zijn. Uit een pakhuis aan de Delftstraat zijn vier konijnen gestolen, een pakhuis aan de Koolste drie geiten, uit een groente pakhuis aan de Koksteeg hectoliter aardappelen, t een pakhuis van een graa handelaar aan de Anthon: steeg een baal (50 kg) tar en van een schip, dat in h Spaarne lag een mud tarn en een zak bruine boone Verder heeft des avonds e« vestibuledief zich toegsi verschaft tot een perceel aa de Van Zeggelenstraat: u de gang stal hij een colbei' jasje. GEVONDEN VOORWERPEV Etui, Fluyter, Spaansche vaartstraat 47; hoed, Luxem, burg, Brakenburghstraat 16; handschoen, Iegerdahl, Zijl- weg 128; handschoenen, Dijk stra, Timorstraat 29; hoed, De Bie, Gen. de la Reystraat 18; insigne, Cornegoor, Hooger- woerdstraat 59; portemonnaie. Bureau van Politie, Smede- straat; portefeuille, Bureau v. Politie, Smedestraat; porte monnaie, Schouten, Flo--esstr. 50; want, Oranjestraat 139; want, Prins, Noorder Tuindorp laan 30. SPIONNAGE-CENTRALE IN STOCKHOLM. De Ztveedsche bladen maken melding van hat ontdekken van een Sovjet-Russische spionnage-centrale in Stock holm. Drie personen warden gearresteerd. ENGELAND EN AMERIKA. Lord Halifax heeft Donder dag te Washington bekendge maakt, dat de Minister van Staat, Law binnenkort maar dë Vereenigde Staten zal ko men om besprekingen te voe ren met Stettinius.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1