Haarlemsche Courant De toestand in Griekenland. Van het Westelijk oörlogs- tooneel. Terreuraanval op Leiden 56 dooden. 289e Jaarg.. No. 294 x x Bureaux. Groote Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendaplein 21. IJmuiden. Kennemerlaan 154. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Nieuwsblad voor JSoord-Hollarul Kennemer Editie Maandag 18 Dec. 1944 CTitg.. Gral. Bedrijven Damlate0 Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct„ per mnd. 1,15. per kwartaal 3,42, Ir. p. post f 3,73. Losse nummers 6.cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1*297 ONZE VOEDSELVOORZIENING. Het ziet er met onze voedselvoorziening slecht uit. Het Westen des lands komt te kort. Allerlei voedingsmiddelen ontbreken en van wat er nog is is er te weinig. Voor de volgende week wordt ons hier te Haarlem 1000 gram brood, 125 gram kaas en 1 K.G. aardappelen toebedeeld. Men moet hopen, dat het met dat K.G. aardappelen nog losloopt, maar hoe schaarsch dit volksvoed- sel hier de laatste weken is, weet iedereen. Maar lsften we maar aannemen, dat we de volgende week kunnen krijgen wat de bon- nenlijst ons belooft, dan komt het dus neer, als gezegd, op enkele sneetjes brood en en kele aardappelen per dag en een en een kwart ons kaas in de geheele week. Geen boter, geen vet, geen suiker, geen melk, geen meel, geen peulvruchten en geen grutterswaren. Het water nadert daarmede veler lippen. Niet iederen heeft een voorraad kunnen aan leggen, die in de behoeften van weken, wel licht maanden voorziet en niet iedereen schikt het, honderd gulden voor een mud aardappe len uit te leggen of drie, vier gulden voor een broodje. De staking van het spoorweg personeel dreigt vrijwat ellende en ontbering te zullen veroorzaken. Intusschen. komen wij er niet met klagen er. een benauwd gezicht zetten. Er zal ge zonnen moeten worden op maatregelen, die het gebrek, dat ons de laatste weken beden kelijk dicht genaderd is. voorkomen. En bij dit zoeken naar een middel, dat ons ten minste weer van het hoogstnoodige zal voor zien, dringt het bewustzijn naar voren, dat er in ons land nog vrijwat voedsel aanwezig is. voldoende, om het Westen des lands den eersten tijd voor honger te behoeden Men zegt, dat het gebrek aan vervoermid delen ons dit voedsel, dat in het Oosten en Noordoosten des lands Aanwezig is, onthoudt. Er zal daar wel veel van aan zijn. Niettemin kan men zich niet ontrekken aan de vrees, dat het verkeer in deze weken een zeer breeden rug heeft er. verantwoordelijk wordt gesteld ook daar waar de verantwoordelijk heid elders ligt. Want het is nu eenmaal zoo, dat wij nog altijd hier te lande een voedselcommissaris hebben en^at het distributieapparaat in Ne derland nog steeds intact is. Bij deze instan ties ligt de zorg voor de volksvoeding, een zorg. die, zeker, in deze dagen zwaar zal vallen, maar er zijn tegenwoordig meer din gen, die moeilijk tot een oplossing te bren gen zijn en die er toch ook komen, omdat, waar een wil is, ook de weg gevonden wordt. Wat mag de oorzaak zijn, dat drie maan den nadat het voornaamste middel van ver keer werd lamgelegd, hiervoor niets in de plaats is gekomen, dat ook maar ten deele de taak van de spoorwegen heeft overgeno men? Hoe kan het zijn, dat in ons land met zijn net van kanalen en andere waterwegen het vervoer van. voedingsmiddelen niet te water plaats heeft in een omvang, die ons tenminste iets meer garandeert dan één snede brood per maaltijd en twee aardappelen per dag Achter welke bureaucratie gaat hier de verantwoordelijkheid schuil en moeten wij het misschien straks beleven, dat in onze Noordelijke provinciën honderdduizenden mudden thans reeds gerooide aard appelen bederven, omdat de heeren in Den Haag geen middel hebben kunnen vinden om de noodige schepen in de vaart te brengen? Hier mag en moet de eisch gesteld van spoedige, zeer spoedige eh afdoende maat- regen, opdat nog voor de winter met al €n gestrengheid invalt, het Westen des ids zijn portie krijgt van de nog aanwezige voorraden, zooals dat vier jaar lang het gen val is geweest Heel wat correspondentie hejeft ons de laat ste dagen over dit onderwerp bereikt van verontwaardigë lezers, wier klachten over het algemeen neerkomen op de volgende vragen: Ten eerste: Waarom halen wij niet met vrij willigers ons voedsel uit andere gedeelten van het land en in de tweede plaats: Waarom doet in Haarlem het gemeentebestuur niets? De eerste vraag getuigt van eenige kort zichtigheid. Het moet duidelijk zijn, dat het vervoer van voorraden voor eenige mil- lioenen menschen een deugdelijke organisatie en een grondige voorbereiding vergt. (Al be hoeft zulk een voorbereiding daarom geen drie maanden te duren). Er is materiaal noo- dig, vakkundig personeel, althans vakkun dige leiding is onontbeerlijk en achter zulk een vervoerdienst behoort een instantie te staan, die met meer gezag kan optreden dan een organisatie van vrijwilligers dat zou ver- mosen Daarom is het wel mooi en begrijpelijk, dat men een beroep wil doen op hen, die hun werkkracht beschikbaar willen stellen ten bate van onze hongerende steden, maar de practische bezwaren zouden te groot zijn wanneer behoorlijke leiding ontbrak En deze leiding moet nu eenmaal v%n de zijde der instanties, hierboven genoemd, komen. Doch wordt van die zijde het initiatief tot voedselvervoer genomen, dan zouden inder daad Vrijwilligers buitengewoon nuttigen en vruchtdragenden arbeid kunnen verrichten. En dan hebben wij nog wel zooveel vertrou wen in ons volk om aan te nemen, dat velen zich beschikbaar zouden" stellen voor deze transporten, ook al ontveinzen wij ons niet. dat ook deze arbeid van bepaalde zijden met alle kracht gesaboteerd zou worden En nu het aandeel der gemeentebesturen Het kan zijn nut hebben, hier op een om standigheid te wijzen, die menigeen niet be kend is. Dikwijls hoort men een vergelijking treffen tusschen de voedselvoorziening van Haarlem en die van Arpsterdam. De bevolking van laatstgenoemde stad ontvangt meer dan die van Haarlem en andere naburige gemeen ten. Zoo staat tegenover het eene K G aard appelen, dat wij hier te Haarlem ontvangen, een dubbele portie te Amsterdam. Het is een Aartsbisschop regent van Griekenland? Uit Athene wordt gemeld, dat de Elas- troepen Zaterdag doör Britsche luchtstrijd krachten aangevallen zijn. De communisten nemen meer en meer een anti-Britsche houding aan. Men vreest dat de onlusten- zich ook tot Cyprïis zullen uit breiden. Volgens de berichten van Zondagmorgen was er Zaterdagavond geen verandering in den toestand te Athene ingetreden. De regee ring heeft alle mannen van de lichting 1939 1940 uit de buurt van Athene onder de wapenen geroepen. Er is vanwege de Elas antwoor.pl ontvangen op de wapenstilstandsvoorwaarden, die ge neraal Scobie gesteld had. In dit antwoord worden de volgende eischen gssteld: 1. De Britsche troepen moeten zich uit Griekenland terug trekken. 2. De politie moet worden ontwapend. 3. Er moet een nieuwe regeering worden gevormd. Scobie heeft de Elas doen weten, dat zij één zijner voorwaarden over het hoofd heeft gezien en wel die betreffende de ontwape ning van alle voormalige verzetbewegingen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft in Griekenland een kabinetszitting plaats ge had, waaromtrent geen communiqué is uit gegeven. Er verluidt echter, dat op deze bij eenkomst de vorming van een regentschaps- raad is besproken en dat als regent wordt genoemd de Aartsbisschop van Griekenland. Men neemt aan, dat een benoeming van den aardsbisschop zou leiden tot-het ontslag van Papandreu. Intusschen is Zondagmorgen medegedeeld, dat de aartsbisschop verklaard heeft, bereid te zijn, zitting te nemen in den regentschapsraad. In diplomatieke,! kringen te Londen is men bezorgd over de ontwikkeling der gebeurte nissen in Griekenland. Men vreest, dat de Amerikanen de Britsche politiek verkeerd zulien uitleggen. Voorts is men beducht, dat met steun van Sovjet Rusland radicale ele menten naar de macht zullen grijpen en dat het zelfde in vele andere landen zal ge schieden. Uitval uit La Rochelle. De bezetting van La Rochelle heeft Vrijdag een energieken aanval ondernomen op een Anglo-Amerikaansche versterking, 20 K.M. ten Oosten van La Rochelle. De troepen slaagden er in, de bezetting dezer verster king te verjagen, waarna de terugtocht met medeneming van een belangrijke buit kon worden ondernomen. De strijd in Hongarije. Tusschen Gr au en Donau hebben ook de laatste dagen hevige gevechten plaats gehad. Verandering in de situatie hadden deze niet ten gevolge. Ten Zuiden van Boedapest, wer den twee kleine penetraties der Bolsjewisten afgegrendeld. Intusschen wisten zij door te dringen tot Noordelijk van Miskolc, waar de gevechten^tot de duisternis voortduurden. Aanvallen op Duitsche steden. In den nacht van Vrijdag op^Xaterdag heb ben terreuraanvallen uit de lucht plaats ge vonden op Mannheim-Ludwigshafen en op de steden Hannover en Osnabrück. feit, dat Amsterdam zich bij de autoriteiten een bevoorrechte positie heeft weten te scheppen. Dit moge voor de Amsterdammers aangenaam zijn, elders wekt het ontevreden heid en van de zijde der gemeentebesturen valt er weinig of niets aan te doen. Overigens bepalen we ons hier tot Haar lem, zonder de vraag uit den weg te gaan, waarom Amsterdam een groot aantal rooiers nr Drente stuurde, die met een behoorlijk kwantum aardappelen voor hun stad terug keerden en waarom dat in Haarlem niet ge beurde. Het antwoord op deze vraag is een voudig: Er zijn in onze Noordelijke provincies aardappelen genoeg gerooid. De voorziening met aardappelen is geen kwestie van rooien maar van vervoer. Welnu, het Gemeentebestuur heeft maat regelen getroffen, om voorraad voor de eerstvolgende weken naar Haarlem te krij gen. Er zijn slepen van met aardappelen be laden schepen op dit oogenblik onder weg naar Haarlem, er worden er momenteel ge laden en er liggen schepen gereed, om uit te varen. Er is hierover weinig gewag ge maakt en er zijn geen vrijwilligers voor op geroepen, omdat dit niet noodig was. In de laatste dagen is hier ter stede de achter stand in de aardappelvoörziening ingeloopen en redelijkerwijze mag vervWWht worden, dat ook de thans nog ioopende en in de komende weken uit te geven aardappelbonnen gehono reerd zullen worden. Intusschen is de nood niet verholpen met een of twee kilo aardappelen. Er zal ook meer ander voedsel moeten komen zoolang dat elders in ons land beschikbaar is. Het Gemeentebestuur van Haarlem is daarvan overtuigd en zit ook in dezen niet stil. Al kan hier nog niet gewezen worden op een positief resultaat als dat met de aardappelen het ge val is, - men kan er verzekerd van zijn, dat geen poging om Haarlem beter te bevoor raden ongedaan blijft, doch men vergete daar bij niet, dat ieder gemeentebestuur *op samen wèrking met de landelijke instanties is aan gewezen. En daarom blijft: bij alle pogingen en inspanning van de zijde der gemeenten in de eerste plaats het woord aan hen. die ver antwoordelijk zijn voor de voedselvoorziening van ons land, ook voor de Westelijke provin ciën. Van den strijd bij Aken wordt gemeld, dat een Amerikaansche aanval bij Vossenack is mislukt. Aanvallen om vasten voet aan de Roer te krijgen werden afgeslagen. Ter weers zijden van Saarlautern hadden aanvallen op bunkers plaats. Ten Westen van Bitsch leden de Amerikanen zulke zware verliezen, dat zij zich bepaalden töt het beschieten van oude versterkingen van de Maginotlinie. Van het Saarfront werd Zaterdagavond ge meld, dat er nog steeds hevig gevochten wordt bij Weissenbruch, alwaar den Amerikanen zware verliezen werden toegebracht. Overal elders zijn zij in de verdediging blijven ste ken. Zondagmorgen werd van het Saarfront medegedeeld, dat de Amerikanen Zaterdag verscheiden malen een doorbraak trachtten te forceeren. Zware gevechten woederf nog steeds bij Saarlautern, Saargemünd en Reichs- hofen. De artillerie gééft aan den strijd een nieuw karakter en schept aan Duitsche zijde een tegenstand, dien de Amerikanen steeds moeilijker kunnen overwinnen. =3 In het begin der vorige week is de stad Leiden eenige malen door Anglo-Amerikaan- sche terreurvliegers bestookt. Er zijn 56 doo den te betreuren. Bovendien zijn er talrijke ernstige en minder zwaar gewonden. Onder de gebouwen, die ernstige schade opliepen behooren het Museum voor volkenkunde en het Natuurwetenschappelijk museum: Rede van Mussolini. Mussolini heeft in Milaan een groote rede gehouden. In een toespraak, die een uur duurde, verklaarde hij, dat het republikein- sche Italië tot de overwinning zal doorstrij den. Voor de ontwikkeling der gebeurtenissen stelde hij Badoglio en den koning verant woordelijk. Ten aanzien van de volksbewe gingen op Sicilië zeide Mussolini'in het sepa ratisme der Sicilianen niet te gelooven en aan te nemen, dat®zij liever onder zijn bewind zouden willen leven dan onder het tegen woordige. Voorts teekende hij de rol, die En geland en Amerika verleden jaar gespeeld hebben, waarbij hij de vrees uitsprak, dat bij een Anglo-Amerikaansche overwinning het lot van duizenden Italianen zal zijn, naar Rusland gedeporteerd te worden. Ten slotte herdacht de Duce de dooden en uitte zijn ver trouwen in de overwinning. De Poolsche kwestie. Exchange verwacht geen spoedige verkla ring van Roosevelt inzake diens standpunt ten aanzien van Polen. Gevreesd wordt voor moeilijkheden in verband met de verklaring, die Churchill in het Lagerhuis over Polen heeft afgelegd. Vermoedelijk zal herinnerd worden aan de verklaring van Hull„ die op kwam voor een zelfstandig Polen met een de mocratische regeering. Sovjetbladen te Moskou citeeren de verkla ring van Churchill in het Lagerhuis omtrent Polen en wel, dat Engeland in Polen iedere regeering zal dulden met uitzondering van een communistische en verklaren, dat het Pool sche comité in Londen een zuiver fascistisch karakter draagt. Hel Fransch-Russisch pact. De Gaulle heeft verklaard, dat hij uit Mos kou een uitstekenden indruk medebrengt. De besprekingen, die gevoerd zijn, aldus De Gaulle, hebben goede resultaten opgeleverd. Binnenkort zal De Gaulle van zijn reis aan het ministerie verslag uitbrengen. Zaterdag werd gemeld, dat de tekst van het Fransch-Russisch pact tegelijkertijd te Parijs en te-Moskou gepubliceerd zal worden. Commissie voor het Vervoer. ^.Naar wij vernemen is een commissie ge vormd, bestaande uit de heeren Hirschfeld, secretarisgeneraal van het departement van Landbouw en Visscherij, ir. Louwes, hoofd van de Voedselvoorziening, den burgemeester van Rotterdam en den burgemeester van Am sterdam. Deze commissie heeft tot taak, de groote moeilijkheden die er gerezen zijn in de voedselvoorziening yan de twee groote steden, wat het vervoer betreft, op te lossen. (Alles wat op dit oogenblik wordt gedaan om het vervoer van levensmiddelen naar het Westen des lands weer op gang te brengen heeft onze warme instemming. Wij hopen evenwel vurig, dat deze commissie niet ver geten zal, dat de weg van Amsterdam naar Rotterdam over Haarlem loopt, waar 140.000 inwoners dag aan dag uitzien naar iets meer dan de onvoldoende portie, die ons thans wordt toebedeeld en dat niet in de eerste plaats gedacht wordt aan de groote steden, die het> geluk hebben, invoerhaven te zijn. Elders voelt men den honger precies even erg als in Amsterdam en Rotterdam. Red.) Het eten van bloembollen. Het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft: Van verscheidene zijden berei ken ons gegevens, dat bloembollen als men- schelijk voedsel worden gebruikt. Dit is niet geheel zonder gevaar. Verscheidene bloem bollen bevatten vergiften. Koken vernietigt het gif niet. Ook het meel, dat er van ge maakt kan worden, is ongeschikt. Af te raden zijn crocussen-, narcissen-, hyacinten- en gladiolen-bollen. Een ei voor kinderen. e Voor de kinderen tot vier jaar, die in het bezit zijn van R-bonnen op de noodkaart, is tegen inlevering van R. 16 één ei beschikbaar gesteld, dat r^eds gekocht kan worden. Deze regeling geldt alleen voor de distributiekringen Haarlem, Heemstede en Bloe- mendaal. DE VLEESCH- OF KAASBON Voor de komende week is bon 235 geldig verklaard voor het koopen van 11/4 rantsoen vleesch of 125 gram kaas. De bon 228, welke voor de pe riode tot 17 December be- sdhikbaar is gesteld voor vleesch, zal niet worden verlengd en daarop kan geen kaas worden gekocht. Dat be- teekent voor Haarlem, dat ze geen waarde heeft, daar de slagers de opdracht hadden uitsluitend aan zieken te ver- koopen. KERSTCONCERT INTER NOS. Het Kinderkoor „Inter Nos" bestaande uit 350 kinderen on der leiding van Jan Booda, zal op Zondag 24 December van 4 tot 5 uur een Kerstconcert geven in de Gem. Concertzaal, met kaarsverlichting. Soliste is Corry Bijster. GROSSIERDERIJ VAN TABAKS ARTIKELEN GEPLUNDERD. Vrijdagmorgen omstreeks kwart over elf heeft een drie tal personen een roofoverval gepleegd in de grossierderij van tabaksartikelen, gevestigd aan de Hoogewoerdstraat 6. Het gelukte den daders aan vankelijk om zich meester te maken van duizenden sigaren en sigaretten. Zij werden ech ter gevolgd en zoo kon word er. geconstateerd, dat de waarde volle rookartikelen werden binnengebracht in het perceel Gerrit van Heesstraat 9. -Een nader onderhoek wees uit, dat de daders hün gestolen goede ren vervolgens in den tuin van perceel nummer 11 hadden ge worpen, waarna zij wisten te ontkomen. Voor de bewoon sters der beide woningen wa ren de personen vreemdelingen De buitgemaaüte sigaren en sigaretten werden in beslag ge nomen, doch de dieven konden nog niet worden opgespoord. HET DIEVENGILDE BLIJFT ACTIEF. Vrijdag werd ingebroken in het perreel Tamarindestraat 8 te Haarlem, waar ten nadeele van den bewoner N, onder an deren- een vloerkleed, een bed- sorei en diverse textielgoede- ren werden ontvreemd. De da ders, die alles overhoop haal den, zijn voortvluchtig. Voorts deed D. bij de politie aangifte! dat er uit de Machinefabriek der firma P. aan de Leidsche- vaart negen drijfriemen waren gestolen. Ook een pakhuis aan de Papentorenvest 1, werd door de inbrekers bezocht. Hier bleek de buit te bestaan uit 300 kg zaaitarwe en 32 kg zout. Uit een schuur op een tuin aan de Leidschevaart hebben onbe kenden tenslotte SV2 hl aard appelen ontvreemd. AANHOUDING. Door de politie werd als ver dacht van diefstal van een rij wiel aangehouden de 26-jarige juffrouw W. P. AARDAPPELBONNEN BLIJVEN GELDIG. Er zijn nog vele stadgenoo- ten, die op de bonnen 284 en 285 geen aardappelen gekocht hebben, omdat er geen voor raad was. We. vernemen, dat het de bedoeling is de winke liers te bevoorraden, om eerst gelegenheid te geven op. deze bonnen te koopen. Daarna zal de verkoop op de ingeleverde bonnen geschieden. DIEFSTALLEN IN HEEMSTEDE. Onbekenden hebben uit de Crayenesterschool te Heem stede een jongensjasje gestolen Verder worden er bij de Heem- steedsche politie nog geregeld konijnendiefstallen gemeld. Daar de daders meestal on opgemerkt met bun buit weten ie ontkomen, verdient het aan beveling, dat de koniinenhou- ders maatregelen treffen, om dergelijke diefstallen te voor komen. Talrijke gedupeerde Akkers, moesten reeds consta- teeren, dat anderen zich over hun welkome kerstboutjes had den ontfermd.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1