Haarlemsche Courant Duitsche aanval in het Westen voortgezet. Nieuwsblad voor Noord-Holland Plaatselijke gevechten in Italië. De crisis in Griekenland. De Grleksche troon wankelt Het Duitsche offensief op het Westfront. 289e Jaarg., No. 296 Bureaux. Qiooie Houtstraat ys Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapleln 21. IJmuiden, Kennemerlaan 154. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag: I>ee. 1944 Ui tg.; Gral. Bedryven Damlate, Haarlem. Abonnementen: peff week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3.42, £r. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Het Duitsche weermachtsbericht van Dins dag luidt als volgt In den winterslag in het Westen zetteu onze troepen gisteren over het geheele front den aanval voort. Door de bressen van het uiteengeslagen en uiteengerukte le Amerikaan sche leger zijn de pantserformaties in de diepte van het gevechtsgebied doorgestooten. In een nachtelijken pantserslag werden di verse formaties van den vijand teruggeslagen. Eskaders Duitsche jagers en slagvliegtuigen, die de bewegingen onzer troepen beveiligden, schoten in luchtgevechten 24 vijandelijke vliegtuigen neer. Aan het overige Westelijke front duren de steliingsgevechten in de oude zwaartepunten voort. Het vuur van onze lange-afstandswapens op Londen, Antwerpen en Luik werd in e- -erkte mate voortgezet In Midden-Italië kon het 8e Britsche leger zijn groote aanvallen, die vele verliezen op leverden, niet voortzetten. Het beperkte zich derhalve tot aanvallen aan weerszijden van Faenza en Bagna Cavallo, die mislukten. Aan het Hongaarsche front bleven tus- schen Drau, het Plattenmeer en Budapest talrijke aanvallen van den vijand in ons af- weervuur steken. Tusschen den bocht in de Donau bij Waitzen en de Zuidelijke grens van Slowakije deden onze formaties vrij sterke Bolsjewistische aanvallen na een gering terreinverlies mis lukken. Tegenaanvallen in de pas van Rpoly- 6ag wonnen ondanks sterk vijandelijk verzet terrein. Ten Zuiden van Szeczney, in het Buekk-gebergte en aan weerszijden van de Naar de zender Londen meldt, hebben de Britsche troepen gisterenochtend een aanval geopend om de Elas troepen te verdrijven van den hoofdweg tusschen Athene en de zee en van een belangrijke reeks heuvels. De Reuter-correspondent te Athene is van meening, dat de regeering Papandreoe tot een eenstemmig besluit inzake de kwestie van een regentschap is gekomen. Men heeft echter de toestemming van den Griekschen koning noo- dig. Volgens bericht uit Londen zijn voor eeni- ge dagen Indische troepen, die in Grieken land aan wal werden gezet, door Elas-troepen lastig gevallen. De Indische troepen zijn daar na weer aan boord gegaan. De Daily Herald schrijft: Als de Grielcsche koning het voorstel van den Aartsbisschop niet aanneemt is hij zijn kroon kwijt. Door de kwestie van het regentschap is het land in een crisis gekomen, waarbij de figuur van den koning groote moeilijkheden heeft veroor zaakt. De correspondent van het Engelsche blad Express schrijft, dat in Griekenland de eerst komende uren zullen beslissen over het voort bestaan van het koningshuis. Ook in Zuid- Slavië zijn de kansen voor het koningshuis slechter nu aan te nemen is, dat Tito zijn eigen weg zal gaan. Reuter meldt, dat in het kabinet meenings- verschillen aan den dag zijn getreden over de instelling van een regentschapsraad. Uit Athene wordt gemeld, dat de vroegere Grieksche minister van Openbare Werken is gearresteerd. Papandreu heeft tegen deze ar restatie geprotesteerd. Als opvolgers bij een eventueel aftreden van Papandreu worden genoemd Dragoumis en Pla-stiras. Laatstgenoemde zou, ook als hij niet als premier zou optreden, in ieder geval een vooraanstaande rol toebedeeld krijgen. (Dragoumis is schrijver en politicus. Hij was leider der nationaal-agrarische beweging en van 1933-1934 gouverneur generaal van Mace donië. Bij verschillende conferenties, den Bal kan betreffende, speelde hij een voorname rol. Piastiras is generaal en politicus en heeft een bewogen leven achter zich. Hij had een voor naam aandeel in den staatsgreep van 1922, die tot den afstand van koning Constantijn leid de, was president van het revolutionaire co mité en bracht verscheiden ministers en ge neraals voor den krijgsraad. In verband met den uitslag der verkiezingen van 1933 was hij één dag dictator van Griekenland, doch vluchtte, toen bleek, dat hij zich niet kon handhaven. In 1935 was hij betrokken bij den opstand onder Venizelos en werd bij verstek ter dood veroordeeld. Gedurende den oorlog koos hij de zijde der Geallieerden. Red). Het Duitsche luchtwapen. Reuter meldt, dat officieel is bekend ge maakt, dat tengevolge van de aanvallen met het Duitsche luchtwaper. in Zuid Engeland schade is veroorzaakt en verliezen zijn ge leden. Het Fransch-Russische pact. Naar Duitsch oordeel is Frankrijk door het Fransch-Russische pact eenzijdig vastgelegd aan de Russische politiek. Beide grondbegin selen van de Geallieerde politiek, n.l. het Atlantic Charter en het instituut voor we reldveiligheid zijn door deze overeenkomst ten achter gesteld. Men kan hier spreken van een charter van Stalin. Sajo houdt de druk der Bolsjewisten aan. De in het gebied ten Zuiden van Rosenau en aan den weg UngvarKassau aanvallende vijan delijke formaties werden na geringe vorde ringen weer opgevangen. Aan het overige Oostelijke front ontstonden slechts plaatse lijke stellingsgevechten. Steden in het West-Duit-sche gebied en in Opper-Silezië en Zuid-Oost-Duitschland wa ren gisteren overdag het aanvalsdoel van Amerikaansche terreurvliegtuigen. De Engel schen vlogen in den nacht boven het Oost zeegebied en ondernamen storingsaanvallen op West- en Zuid-West-Duitschland. Lucht verdedigingsstrijdkrachten schoten 15 vier motorige bommenwerpers neer. Het aantal op 17 December neergeschoten vier-motorige bommenwerpers is volgens thans ontvangen rapporten van 24 tot 45 gestegen. Luchtaanvallen boven Duitschiand. Wederom hebben aanvallen uit de lucht op Duitsche steden plaats gehad, waarbij o.m. München en Ulm schade hebben opgeloopen. 36 meerendeels 4-motorige bommenwerpers werden omlaag geschoten. Kolennood in België. Het gebrek aan steenkool wordt in België steeds nijpender. Bovendien dreigt een sta king. Van communistische zijde is n.l. mede gedeeld, dat de staking in de kolenmijnen zal worden afgekondigd, ais door de mijn- directies nog langer geweigerd wordt, onder handelingen met de mijnwerkers te voeren. De onlusten op Sicilië. De ongeregeldheden op Sicilië zijn volgens de Amerikaansche zender te Napels nog op andere plaatsen overgeslagen, zooals Laffe- rano en Ramacca. De voornaamste oorzaak schijnt te liggen in de weigerachtige houding der bevolking ten aanzien van het oproepen voor dienst in het leger van Bonomi. Luchtaanvallen op m!dden-3apan. Het Japansche hoofdkwartier meldt: Onge veer 70 vijandelijke bommenwerpers van het type B 29 hebben, komende van de Marianen, op 18 December de stad Nagoja in midden- Japan aangevallen. De schade is gering. Ook op andere plaatsen in midden-Japan hadden aanvallen plaats, doch deze werden afgeslagen. Sedert den vroegen ochtend van den 16en December zijn, zooals wij gisteren reeds meldden, de Duitsche troepen in den Eifel over een breed front tot den aanval over gegaan. In verbinding met Duitsche lucht strijdkrachten trokken de Duitsche troepen ten aanval. 46 Geallieerde vliegtuigen wer den omlaag geschoten. Reeds bij de eerste aanvallen werden de Amerikanen onder den voet geloopen. De Duitsche operaties hebben een goed verloop. Verscheiden honderden vliegtuigen zijn in het Westen in actie ter ondersteuning van den Duitschen aanval, die zich voornamelijk richt tegen de ravitailleeringsverbindingen van de Geallieerden achter het front. In den nacht van Zondag op Maandag opereerden talrijke Duitsche slagvliegtuigen in de nabij heid van Aken. De plaatsvervangend Rijksperschef Helmuth Sundermann verklaarde, dat het feit, dat Duitschland opnieuw tot den aanval is over gegaan zijn indruk op de wereld niet zal missen. Hij refereerde hierbij aan de woor den van dr. Dietrich, die deze verleden week op de internationale samenkomst van jour nalisten sprak: In 1941 hebben wij ons ver gist, ditmaal zullen onze tegenstanders zich vergissen. De Duitsche aanvalsformaties konden reeds in de eerste uren verscheidene kilometers oprukken en verscheidene dorpen in het voorterrein van den Westwal heroveren. Op den Noordelijken vleugel van het offensief drongen snelle Duitsche formaties tot in het gebied van Malmedy door. Verder Zuidelijk werden de formaties van het twaalfde Ame rikaansche leger naar het Noordelijk gedeelte van Luxemburg teruggeworpen. Hier nadert de strijd reeds de Luxemburgsche-Belgische grens. Radio Londen heeft medegedeeld, dat gene raal Eisenhower ten aanzien van het front der Amerikaansche legers een volkomen nieuwsverbod heeft vastgesteld. In den frontsector bij Miilhausen verover den Duitsche troepen belangrijke hoogten Ook bij Allersheim werden eenige hoogten genomen. Uit de boven-Vogezen wordt ge meld, dat de Duitschers daar bij hun op- marsch belangrijke terreinwinst behaalden. Onder den druk van den vijand in den strijd nabij de Roer, speciaal bij Düren had den hier slechts kleine gevechten plaats. Blijkbaar is de tegenstander reeds onder den indruk van het tegenoffensief der Duitschers. In den boven-Elzas kwam het tot hevige ge vechten, die nog voortduren. Van „Kers!", to! „Mammouih". boom Nu het dennengroen het landschap siert. Tijdens een wandeling over het zachte naaldentapijt van een donker dicht dennen bosch treedt men soms in het verblindende licht der najaarszonnestralen. Door een der gelijke simpele belevenis worden juist in deze periode kerstgedachten opgewekt, temeer daar de begrippen licht en duisternis de ont wrichte samenleving thans zoo schril en tref fend kenmerken. Hoewel onder de huidige abnormale tijds omstandigheden wellicht het frissche dennen groen met zijn traditioneele versiering en verlichting in menige huiskamer zal ontbre ken, toch heeft de Kerstboom geenszins aan beteekenis ingeboet. De Kerstboom met zijn eenvoudig kleed van ongerept groen en de typische geur van ozon komt immers ook in de bosschen en tuinen tot zijn recht. De dennen, die worden gerangschikt onder de naaldhoutboomen, kan men op talrijke plaatsen van onze aarde in groote verschei denheid aantreffen. Een van de markantste soorten vormt ongetwijfeld de Sequoi-sem- pervirens, wiens Latijnsche naam eeuwig levende beteekent. In de flora van onze lage landen komen deze dennen niet voor, doch vrijwel uitslui tend in Noord-Californië langs de kust der Stille Zuidzee, waar zich een boschgebied van ruim 21000 vierkante kilometer uitstrekt. Het machtige oerwoud, dat ook wel ,,Red- wood-Empire" wordt genoemd, was vaak een studieobject der geleerden, die den ouderdom ervan op meer dan honderd millioen jaar hebben geschat. Gedurende vroegere tijdperken, toen dieren van enorme afmetingen temidden van een weelderigen plantengroei leefden, groeide de Sequoi-sempervirens, zooals de fossiele vond sten hebben aangetoond, op de meest ver spreide breedtegraden. Blijkbaar heeft deze reus onder de dennen dus slechts nabij de Stille Zuidzee de eindelooze wenteling der eeuwen kunnen trotseeren. Het behoeft geen betoog, dat het contrast tusschen een bosch ranke Hollandsche dennen en een dergelijk woud van ,.mammouth"-boo- men groot is. De Indianen waren immers reeds geïmponeerd door den omvang van den Seauoi-sempervirens en noemden hem ,,Wa- wona" den grooten boom terwijl de rste kolonisten dit soort den als „roodhout- boom" betitelden. vanwege de bleekroode mahonie-kleur van het hout. Er kunnen over deze boomen talrijke we tenswaardigheden worden vermeld. Zoo zijn bijvoorbeeld roodhoutboomen met een lengte van 120 meter, een middellijn van 10 meter en een omvang van 35 meter geen zeldzaam heid. Zelfs van het meerendeel dezer dennen bedraagt de hoogte meer dan 80 meter hij een dikte van 3 tot 6 meter. Het hout van één zoo'n woudreus levert voldoende materiaal- voor het bouwen van tientallen ruime wo ningen. Men heeft geconstateerd, dat de oudste dezer monumentale Kerstboomen voor het begin onzer jaartelling slechts onbeteekenen- de kleine dennetjes waren. De gestadige groei 170 centimeter in een periode van 20 jaar heeft tot resultaat, dat eerst na eeuwen de torenhooge boschreus zijn maxi mum-lengte bereikt. Bovendien kan worden opgemerkt, dat een wandeling door dit woud van 's werelds oud ste boomen geenszins van gevaar is ontbloot. Integendeel, want de rijpe vruchten, die tien maal zoo groot zijn als de Hollandsche den nenappels, doen in sommige maanden als pro jectielen dienst. Daar er ieder jaar door één Sequoi-sempervirens ruim één millioen den nenappels wordt afgeworpen, zal niemand (onder anderen bij storm) een dergelijk na- tuurbombardement willen riskeeren. Na zoo'n overvloedige vruchtenregen zou thans menig Hollandsch huisvader even naar het bezaaide boschterrein willen overwippen teneinde het brandstoftekort aan te vullen. Indien een dergelijk luchtkasteel kon worden verwezenlijkt, dan was de Kerstverrassing evenwel minder aangenaam, daar het felle ratelende geknetter der uitheemsche brand stof vooral onder de dames consternatie zou veroorzaken. De roodhoutboom kan ten volle aanspraak maken op den naam eeuwig levende want de tand des tijds laat dit natuurproduct schier onaangetast. Door ziekten wordt hij niet ondermijnd, terwijl de Insecten, zooals mieren, kevers en spinnen door de uitwerking van bepaalde chemicaliën worden geweerd. De zwamvorming op de schors wordt hier door eveneens vermeden. Bovendien is het zeer merkwaardig, dat zelfs de bliksem niet in staat blijkt te zijr dezen vorst van het woud te vellen. Wel ge lukte het hem meer dan eens door de ande' half meter dikke schors te dringen en he* inwendige te doen branden, doch telkens wa ren de ontstane wonden slechts nauwe ope ningen (scheuren), waardoor de toevoer va- zuurstof tot den vuurhaard uiterst gerine was. Soms bleef het binnenste van den ge troffen boom op deze wijze maanden smeu len met als resultaat, dat er als het ware een ronde-, tientallen meters diepe liftkoker ont stond. Talrijke boomen werden in de achter liggende periode reeds door het hemelvuur belaagd, doch nimmer had de inslag een totale verwoesting tengevolge. Steeds triom feerde de wonderlijke groeikracht der stu wende levenssappen in de schors, wier onbe grensd herstellingsvermogen de verkoolde boutresten aanvulden. Slechts de litteekens in de stammen der reuzen van dit Kerstboomenreservaat aan de Stille Zuidzee duiden nog op het boeiende spel der natuurkrachten en op de overwin ning van het leven. Als we dan het nietige jonge dennetje behoorende tot de veelzijdige groep der Kerst boomen in ons tuintje nog eens gadeslaan en we laten de Kerstsymptomen: licht of donker, leven of dood opnieuw in ons door werken, dan komen we tot de conclusie, dat ook de beproevingen van Kerstmis 1944 niet in staat zullen zijn het edele in den merwch geheel te verwoestendaarvoor is het vernieuwende leven te machtig en de vitali teit te groot! De heer J. W. Florijn jubileer!. Vijftig jaar geleden geslaagd voor net apothekersexamen Zondag 24 December hoopt de heer J. W. Florijn het feit te herdenken, dat hij vijftig jaar geleden slaagde voor het apo thekersexamen. Reeds op twintigjarigen leeftijd had hij zijn universitaire studie ge ëindigd, een bewijs van zijn groote werkzaamheid en ken nis. Al die jaren staat hij aan het hoofd der zaak in de Groo te Houtstraat, welke hij op bij zondere wijze leidt. Ondanks drukke werkzaamheden had hij in het verleden gelegenheid zich verdienstelijk te maken voor anderen. Vele jaren, van de oprichting in 1914 af, ver» vulde hij het secretariaat vA de Nederlandsche Apotheker vereeniging. In die functie ba hartigde hij de belangen aet pharmaeie. Ook heeft hij hél secretariaat van de Pharma-» ceutische commissie der zie kenfondsaangelegenheden te Haarlem waargenomen. Aardappelben 249 tevoren inleveren. In de provincies Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht zullen voor de week van 24 t.m. 30 Dec. de bonnen 240 van de tweede noodkaart worden aan gewezen voor het koopen van. aardappelen. Deze aardappel bonnen moeten, voor zoover niet van de Centrale Keukens gebruik zal worden gemaakt, vóór Donderdag 21 Dec. wor den ingeleverd bij den aard appelhandelaar. Nadat de han delaren hierop zijn bevoorraad zal zonder 'nadere aankondi ging tot aflevering worden overgegaan, doch uitsluitend in de week van 24 t.m. 30 Dec. JUBILEUM H. LIJNZAAT. Onder vele blijken van belang stelling heeft de heer H. L. Lijnzaat Maandag zijn zilve ren jubileum bij het Staatsbe drijf der P. T. T. gevierd. De heer J. W. Florijn De nuttige handwagen. Het i« opmerkelijk hoe groot momenteel de vraag naar handwagens is. Over het alge meen blijkt het allerminst ge makkelijk te zijn de beschik king over een dergelijk ver voermiddel te verkrijgen en dit is ook wel te begrijpen, wan neer men nagaat voor hoeveel doeleinden de handwagen zich leent. Waar vroeger niet aan werd gedacht komt nu meer dan eens voor en op den duur wordt het zoo, dat men er zelfs niet meer op let. Personen, die nooit zullen hebben gedacht, nog eens op een handwagen te zullen zijn aangewezen, hebben zoo lang zamerhand geleerd op welke wijze zij het vervoermiddel het gemakkelijkste kunnen laden en voortbewegen en velen van hen hebben door de practijk ook een kijk op kleine herstel werkzaamheden gekregen. En dat is ook wel noodlg, want de handwagen moet niet alleen vele, doch ook moeilijke dien sten bewijzen, hij wordt zwaar beladen en moet dikwijls da genlang achter elkaar zijn vracht torsen. Maar niet alleen voor het vervoer van goederen en wat 4jes meer zij is de handwagen algemeen „populair" gewor den. Het levert voor de meeste menschen geen bezwaar meer op gaarne van de gelegenheid om op een dergelijk transport middel naar elders te worden Gebracht gebruik te maken. Ook gewonden worden er mee naar de plaats van bestem ming gebracht. Dezer dagen had bijvoorbeeld een jonge dame op den Schoterweg te Haarlem het ongeluk met haar voet onder een wiel van een met paard bespannen wagen te raken; zij werd een woning binnengedragen, waar een dok ter werd gealarmeerd, die niet te bereiken was. Uitkomst werd gevonden door het meisje per handwagen huiswaarts te brengen. Een ander geval deed zich eveneens dezer dagen voor. Aanstaande moeders kunnen niet meer per ziekenauto wor den vervoerd en daarom ge beurde het, dat de aanstaande vader een handwagen huurde of leende en zijn vrouw daar mede naar een ziekenhuis bracht. Zeer nuttig is de handwagen. En steeds grooter blijken zijn mogelijkheden te zijn.....

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1