Haarlemsche Courant Duitsche voorhoede in België verder naar het Westen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie St. Vith gevallenbruggehoof- den over tie Ourthe gevormd. De strijd aan de fronten. 3e slag in Koerland ontbrand. Ook nieuwe strijd in Oost.Pruisen. 289e Jaargr., No. 299 x Bureaux. Groene Houtstraat 93 Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapieln 21. IJmuiden, Kennemerlaan 154. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 23 Dec. 1944 CTItg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mn<L 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. po3i f 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Het Duitsche Weermachtbericht van. Vrijdag luidt als volgt: In Zuid-België werden ook gisteren alle po gingen van den vijand om onzen aanval tot staan te brengen, uiteengeslagen. Van de vijandelijke steunpunten, die ingesloten ach ter ons front achtergelaten werden, is gisteren St. Vith in een concentrischen aanval geval len. Het garnizoen werd gevangen genomen. Onze aanvalsvoorhoede dringt verder naar het Westen op en vormda verscheidene brug- gehoofden over de Ourthe. In het gebied van Stavelot ontwikkelden zich zware gevechten met vijandelijke pant serstrijdkrachten, die, uit het gebied van Aken aangevoerd, probeerden in onze Noor delijke flank te stooten. Ook in Midden- Luxemburg maakt onze aanval goede vorde ringen. Door verrassende aanvallen van snelle for maties op de achterwaartsche verbindingen leed de vijand zeer zware verliezen. Onze successen in België hebben de vijandelijke lei ding gedwongen, sterke formaties uit de tot dusverre bestaande aanvalsfronten weg te trekken. Voor Aken kon de vijand derhalve slechts een aantal vergeefsche bindingsaan- vallen ondernemen. Aan de Saar moest hij zelfs zijn bruggehoofd Enzdorf ontruimen om nieuwe troepen vrij te maken. In het gebied van Bietz heeft de vijand zijn aanvallen niet voortgezet. Ten Noord-Westen van Weisenburg werd hij uit een aantal bun- kergroepen verdreven. In den Boven-EIzas wordt ten Westen van Kaisersberg hevig ge streden. Londen en Antwerpen lagen ook gisteren onder zeer zwaar vuur. Aan den Kleinen St. Bernard ontstonden plaatselijke gevechten, die met een nederlaag der vijandelijke aanvallers eindigden. Ten Noord-Oosten van Faenza in Midden- Italië zijn de vijandelijke aanvallen in kracht verminderd. In het gebied van Bagna-Cavallo slaagde de vijand er eerst na talrijke zware aanvallen in om onze troepen in een smallen sector op den Noordelijken oever van de Se- nio terug te dringen. Aan de brandpunten van den afweerstrijd in Hongarije zetten de bolsjewisten hun aan vallen met sterke infanterie- en pantserstrijd- krachten voort. Bij Stuhl-Weissenburg en ten Oosten van het Velengtymeer werden de vijandelijke aanvalstroepen na een geringe terreinwinst door tegenaanvallen van onze pantserwagens opgevangen. In deze gevechten werden 33 vijandelijke pantserwagens vernie tigd. Aan de Slowaaksche Zuidelijke grens kon den snelle Sovjetstrijdkrachten ten Oosten van den Midden-Gran door een smalle ope ning in het front in Noordelijke richting ter rein winnen. Bij Sceczeny en aan den boven loop van de Sajo mislukte een vijandelijke doorbraakpoging op geringe penetraties na. Ook ten Zuiden van Kaschau sloegen onze troepen vrij sterke aanvallen van den vijand af. In Koerland ging de vijand in de ochtend uren van gisteren ten Zuid-Westen en ten Zuiden van Frauenburg na trommelvuur op nieuw tot een grooten aanval over. Voor den derden keer hielden onze aldaar strijdende Het groote strijdgebied bij Aken is in den loop der laatste 48 uur steeds meer een strijd- tooneel van geringe beteekenis geworden. Slechts bij Bitsch en Weissenburg ontstonden gisteren nog zware afweergevechten met for maties van het zevende Amerikaansche leger. De bunkers in het voorterrein van den West- wal konden evenwel overal worden behouden. Het gebied, waar het Duitsche winteroffen sief zich ontwikkelt, werkte ook gisteren als een magneet, die de in Frankrijk en België staande Amerikaansche operatiereserves met kracht aantrok. Vooral in den Noordelijken sector van dit strijdgebied werden gedeeltelijk zeer zware gevechten geleverd. De Duitsche bewegingen verloopen zonder eenige wrijving en geheel volgens de plannen. Het succes van Duitsche strijdmiddelen ter zee in de monding der Schelde toont aan, welke rol is toebedeeld aan de Duitsche ma rine in dit offensief. Men moge aannemen, dat reeds vijf Ge allieerde divisies volkomen vernietigd en zeven andere op overhaasten aftocht zijn. Aangezien het reeds de zesden dag van het offensief is, zullen de tegenmaatregelen der Geallieerden binnenkort wel aan den dag treden en de tweede faze van den winterslag inleiden. Met vertrouwen ziet de Duitsche leiding het verwachte hoogtepunt van den slag tegemoet. Het verrassende Duitsche offensief in het Westen heeft niet den geringsten invloed op de gevechtshandelingen aan het Oostelijk front. Het Duitsche leger in het Oosten is volledig in staat ook hier met verrassingen voor den dag te komen. Het heeft maanden rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de Bolsjewisten tot nieuwe groote offensieven overgaan en zich daarop voorbereid. Achter alle gebieden, die zwaartepu/nten van den strijd vormen staan aanzienlijke re serves gereed om in den komenden slag te kunnen ingrijpen. divisies stand tegenover den stormloop der Sovjets. Slechts in enkele sectoren, slaagden de aanvallers er in, geringe penetraties tot stand te brengen, waarover nog zware ge vechten aan den gang zijn. Duitsche slagvliegtuigen steunden de ge vechten van het leger, in het bijzonder in het Hongaarsche gebied. Vergezellende jagers schoten 18 vijandelijke vliegtuigen neer. Door lucht verdedigingsstrijd krachten werden nog ■56 andere vijandelijke vliegtuigen neergescho ten boven het gevechtsgebied in Koerland. Britsche terreurvliegers vielen plaatsen aan in het West-Duitsche gebied, alsmede in het Oostzeegebied. Vooral in Trier en Bonn wer den woonwijken vrij zwaar getroffen. Amerikaansche vliegers wierpen zonder zicht op den grond bommen neer op Zuid-Duitsch- land. Het Grieksche treurspel. De Reuter-correspondent te Athene meldt, dat in Epirus fel gestreden wordt tusschen Elas- en Grieksche regeeringstroepen. De toestand in Griekenland wordt, volgens deze berichtgeving, steeds verwarder. Uit Athene wordt gemeld, dat de kans op het op groote schaal uitbreken van onlusten in Epirus voortdurend grooter wordt. In ver schillende gebieden van deze landstreek, o.a. in het gebied van Castoria is het Grieksche karakter bijna geheel verloren gegaan door het binnendringen van vreemde krijgslieden. De strijd in Hongarije. Tien Communistische divisies zijn tusschen Donau en Platten-Meer tot den aanval over gegaan. De Duitsche infanterie heeft onmid dellijk ingegrepen. Donderdagavond was de strijd nog in vollen gang. Ook tusschen Do nau en Platten-Meer woedden hevige ge vechten. De strijd in het Oosten. Geallieerde vliegtuigen hebben bommen ge worpen op Dalren en Moekden. De schade is gering. De Engelschen in Griekenland. Tijdens de debatten in het Lagerhuis heeft de plaatsvervangend leider der Labour Party op een informatie ten antwoord gekregen, dat de Engelschen in Griekenland ernstigen tegenstand ondervinden. In Koerland is Donderdag de derde slag ontbrand. Over een front van 35 K.M. zijn de communisten met niet minder dan 27 di visies tot den aanval overgegaan. Niettemin slaagden zij er slechts op enkele punten in, de Duitsche linies binnen te dringen. Vol gens Vrijdagavond ingekomen berichten heb ben de Duitschers 39 gepantserde gevechts wagens buitgemaakt. 51 Bolsjewistische vlieg tuigen werden neergeschoten. Gelijk met het winteroffensief in Koerland is gisteren ook in Oost-Pruisen de strijd op nieuw ontbrand. Vrij sterke communistische formaties werden door de Duitschers ver spreid en teruggeslagen. Alles wijst er even wel op, dat ook hier de communisten tot het offensief zullen overgaan. Het Fransch-Russische pact. Het tusschen Frankrijk en Sovjet-Rusland gesloten verdrag heeft in Vaticaanstad zeer de aandacht getrokken. Men heeft uiting gegeven aan den indruk, dat de Sovjet poli tiek sterker dan ooit in Europa naar voren dringt. Grenscontrole. In verband met den veranderden toestand der laatste dagen hebben de Fransche auto riteiten bepaald, dat alleen personen met een militaire taak de Belgisch-Fransche grens mogen passeeren. Het V-wapen aan het front Amerikaansche correspondenten melden, dat de Duitschers in versterkte mate het V-wapen aan de fronten inzetten. Het Poolsche vraagstuk. Naar de Parijsche correspondent van de New York Times uit toonaangevende kringen verneemt is bij de gedachtenwisseling tus schen Stalin en De Gaulle ook de grens kwestie van Polen ter sprake gekomen. Hier bij zou zijn overeengekomen, dat Breslau en Frankfort aan Polen zouden komen, waardoor de Poolsche grens niet meer dan 60 km van Berlijn zou komen te liggen en een belangrijk deel der bevolking in de te annexeeren gebie den naar het Westen zou moéten verhuizen. Aardappelbon 244 tevoren inleveren. In de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht zullen voor de week van 31 December tot en met 6 Januari de bon nen 244 worden aangewezen voor het koopen van 1 K.G. aardappelen. Deze aardappel bonnen moeten voor zoover niet van de Centrale keukens gebruik zal worden gemaakt, vóór Donderdag 28 December worden inge leverd bij den aardappelhandelaar. Nadat de handelaar hierop is bevoorraad zal zonder nadere aankondiging tot aflevering worden overgegaan, doch uitsluitend in de week van 31 December tot en met 6 Januari Spijsolie in Januari. 360 Gram op bon 278. In de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht zijn de bonnen 278 en R 02 van de tweede noodkaart geldig ver klaard voor het koopen van 360 gram of ongeveer 4 d.L. spijsolie. Deze olie kan bij bepaalde daartoe aangewezen winkeliers worden betrokken, van wie de distributie diensten desverlangd een opgave van de adressen zullen verstrekken. De aflevering van deze olie zal op verschillende tijdstippen in den loop van Januari geschieden, al naar gelang de voorraden beschikbaar komen. Plaatselijk zal worden bekend gemaakt wan neer met de aflevering een aanvang zal worden gemaakt. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat een belangrijk gedeelte van deze olie in ongeraffineerden staat zal wor den afgeleverd. De kleur is donkerder dan die van de olie, welke op bon 295 in be paalde distributiekringen werd verstrekt en zij heeft een bijsmaak, doch is niettemin voor de consumptie goed bruikbaar. Rantsoenbonnen, De rantsoenbonnen met datum 309'44 voor alle artikelen met uitzondering van de rantsoenlbonnen melk I zijn voor onbepaal- den tijd verlengd. Kerstzang. Wat zou het feest van Christus' geboorte voor de meesten onzer wezen, indien deze dag, de stemmig poëtische Kerstdag, niet doorweven werd van traditioneele melodieën, welke de vreugde van dit feest van den vrede op kinderlijk-vrome wijze uitdrukken of op machtig verheven toon uitjubelen? Zul len we de stille ontroering, die zij meedeelen, in dezen somberen tijd, nu nood en ellende rondspoken, nu rampspoeden allerhande ons aangrijpen, w:llen missen? Ik geloof het niet, want dan waren wij geestelijk gebroken, en dat zou het laatste zijn. Oneindig velen zul len dit jaar een magere, koude, iichtlooze Kerstmis beleven, maar toch sterkte zoeken bij de Kerst-traditie, en dit misschien inniger dan ooit, omdat de beteekenis van den stal van Bethlehem voor hen duidelijker kan ge worden zijn. Ook zonder dennenboom met kaarsjes kan het Kerstfeest zijn, maar zoo goed als niet zonder Kerstliederen. En wie ze zelf niet zingen kan, hetzij bij gemis aan stemmiddelen, of omdat kommer en verdriet hem de keel heeft toegeschroefd, zal er toch naar willen luisteren. Zoo zal het populaire Stille Nacht weer talloos velen in een vredige stemming brengen; De Herdertjes lagen bii nachte, Maria die zoude naar Bethlehem gaan. Nu zijt wellekome, Eere zij God, en zoo veel andere oudere en nieuwere Kerstliederen meer zullen de sfeer van den dag verinnigen, terwijl koraal en cantiek de vrome bespiege ling zal bieden die bij het feest past. Ook de gelegenheid om sfeer en verheffing, om leering en schoonheid te vinden bij het heerlijk Kerst-oratorium van Bach, dat net als ieder jaar door H. G. K. zal worden uitge voerd, zal voorzeker gretig worden aangegre pen. In dit uitgebreide werk is het Kerstlied in wezen hier het Luthersch Kerstkoraal slechts een onderdeel, een rustpunt in het ver loop van de epische ontwikkeling. Maar welke heerlijke oogenblikken geven deze aloude volksmelodieën! Wat een straling gaat er uit van het ..Brich an, o schönes Morgenlicht", welke stille ontroering deelen mede het ,.Er ist auf Eerden kommen arm" en het „Jesu meine Freud' und Wonne", welke sterkte geeft ons het „Dein Glanz all' Finsternis ver- zehrt"! Als wij deze Kerstzangen beluisteren zingt er iets in ons mee; tekst en melodie vinden met hun eenvoudige hartelijkheid al licht de sympathische snaar in onze ziel, die dan mede aan 't trillen gaat. En dit ondanks het feit, dat deze zangen ons niet ras-eigen zijn. Hoeveel sterker kunnen dan die Kerst zangen op ons inwerken, welke op omzen eigen bodem geboren en gegroeid zijn en die geheel het kenmerk dragen van oms eigen wezen? Ik denk hierbij aan zoovele zuiver Nederlandsche liederen, die als 't ware wed ijveren met de Kerstvoorstellingen onzer oude schilders, welke niet kondon nalaten de poëzie te zoeken in de realiteit der eigen omgeving. Een levendig tafereeltje als Herders. Hij is geboren, een teer wiegeliedje als Hoe leit dit Kindeken hier in de kou, een beeldend stukje als „Komt, verwondert u hier, menschen" en zoovele andere juweeltjes van Nederlandsche Kerst-lyriek, typeeren wel degelijk ons oude sehildersras, dat het bestand realistisch en poëtisch tegelijk te wezen. Zingen in dezen benarden tijd? Och, zingen kan ook overwegen zijn, en in den schat der Nederlandsche Kerstliederen - maar welke Ne derlander is daar behoorlijk in thuis?! ont breken waarachtig de verdiepende bespiege lingen niet, waartoe voorzeker in deze dagen velen zich getrokken voelen. Nemen wij als voorbeeld slechts de slotstrofe van het „Komt. verwondert u hier, menschen", waarin de dichter aan het Jezuskimd vraagt: Sterk mij door uw teere handen, maak mij door uw kleinheid groot, maak mij vrij door uwe banden, maak mij rijk door uwen nood, maak mij blijde door uw lijden, maak mij levend door uw dood. Wanneer wij lezen van martelaren die op den brandstapel het Te Deum laudamus aan hieven, waarom zouden wij dan niet in dezen sombersten Kersttijd dien wij ooit beleefden, van harte het hoopvolle lied zingen van den Vrede op aarde aan de goedwilligen? JOS. DE KLERK Het volgend nummer van dit blad verschijnt Woensdag a.s. Kerstconcert H.O.V. Maandag (Eente Kenstdag) zal de Haarlemsche Orkest Vereeniging een Kerst-concert geven met solistische medewer king van de bekende alt-zange res Ans Stroïnk. Zooals de heer Luijken, ad ministrateur der H. O. V., o$ het concert van Zondag 17 De cember jl. mededeelde, zullen, dank zij de medewerking van het gemeentebestuur een twee tal kachels in de Gemeentelijke Concertzaal staan. Er is echter ook brandstof noodig en die be zit de H. O. V. niet. Zij doet daarom een beroep op alle con certbezoekers om voor een blokje hout te willen zorgen. De bezoekers kunnen de brand stof inleveren bij het voorver koop-adres of voor den aan vang van het concert aan de PIANO-MATINEE WILLEM ANDRIESSEN. Onze oud-stadgenoot Willem Andriessen zal op Woensdag middag 27 Dec. een piano matinee geven in de Gemeen telijke Concertzaal te Haarlem. Willem Andriessen zal een pro gramma van werken van Beet hoven en Chopin ten gehoore brengen, t.w. voor de pauze de Sonate Op. 27 No. 2 (Mond- schein) en de Sonate Op. 53 (Waldstein) van L. v. Beetho ven en na de pauze Impromptu Op. 36 en Op. 51; Zes Etudes uit Op. 25, Scherzo Op. 39 en da Ballade Op. 47 van Chopin. TWEE INBREKERS AANGEHOUDEN. De recherche van Haarlem heeft den 19-jarigen S. en de» 17-jarigen G. aangehouden, die bekend hebben in de afgeloo- pen twee weken eenige inbra ken te 'hebben gepleegd. Een gedeelte van het gestolene is in beslag genomen. BIJ EEN KAPPER INGEBROKEN. In de Essenstraat is bij een kapper ingebroken, waarbij ge stolen zijn eenige kieeding- stukken, een halve hectoliter aardappelen en vijf fleschjes eau de cologne. COKES GESTOLEN. Uit een opslagplaats in het centrum der stad is ten nadeele van een brandstoffenhandelaar zeventig H.L. cokes gestolen. GEVONDEN VOORWERPEN. Jas, Hazebroek, Zuider Bui- tenspaarne 88; kat, v. Epen, Aelbertsbergstraat 56; mapje, Zweipfennig, Hudsonstraat 16; sleutel, Bois. Raamsingel 32 A. HET CONFLICT IN DE GEREF. KERKEN. Ds. A. Kuiper te Jolwerd, die door den kerkeraad met die van Reitsum voor 3 maanden is geschorst wijl hij zich niet aan de synodebesluiten conformeert heeft met een om de zelfde redenen geschorste ouderling en diaken nu eigen diensten georganiseerd. De kerk van Holwerd telt 630 zielen. 40 zijn uit het kerkverband getreden. De kerkeraad der Geref. kerk van Houwerzijl heeft zich vrijwel in zijn geheel losge maakt van het verband der kerken wijl hij zich niet ver enigen kan met de synodale besluiten. De kerkeraad van het naburige Ulrum heeft daarop met het trouw geble ven deel der gemeente te Hou werzijl opnieuw de ambten in gesteld. De gemeente van Hou werzijl telt 530 zielen en heeft als predikant ds. K. Holwerda, die reeds 66 jaar is én eerst nredikant werd in 1924 te Wes- terlee (Gron.) en sedert 1928 de kerk van Houwerziil dient. PREDIKBEURTEN. Religieuze Kring, Aerdenhout: Maandag 10.30 u. ds. G. J. WaaTdenburg, predikant te Haarlem. Gereformeerde Kerk van Heemstede: Niet ds. Van der Laan maar ds. J. H. Teikamp leidt de diensten op Zondag 9.30 u. aan de Camp- laan, om 3 u. aan de Koediefs- laan en Maandag om 10 u. aan de Koediefslaan: verder leidt ds. W. C. van den Brink Dins dagmorgen om 10 u. een wij- dingssamenkomst in de kerk aan de Koediefslaan. Vrjje Evangelische Gemeente: Zon dag 10 u. ds. D. J. D. du Fossé; Maandag 10 u eeredienst met koorzang: 2.30 u. kinderkerst feest; Dinsdag 2.30 u. jongelie- denkerstviering. Ned. Pro testantenbond, afd. Haarlem mermeer: Zondag 2.30 u. Kerst feest voor de Zondagsschool; Maandag 10.30 u. mej. D. van jden Sluis, Heemstede (zang v. het kerkkoor).

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1