Haarlemsche Courant Rechter Saaroeverin Duitsche handen Kerstconcerten te Haarlem Nieuwsblad voor Noord-Holland Churchill en Eden naar Athene Besprekingen met Papandreu en de Elas. Amerikanen verliezen 180.000 man. 30.000 gevangenen. 889e Jaar?., No. 300 Bureaux: Groote Houtstraat 83 Postgiro 134858. Bijkantoren: Soendaplein M. IJmuiden, Kennemerlaan 154. Verschijnt dagelijks, behalve OP Zon- en Feestdagen. Woensdag 27 Dec. 1944 UI tg.: Grar. Bedrijven Daralate, Haarlem. Abonnementen: per week 38 et., per mnd. 1,1S, per kwartaal J.43, fr. p. post f 3.73. Losse nummers 8 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1387 Sterke Amerikaansche formaties in den strijd geworpen Van het Westelijk oorlogstooneel wordt gemeld, dat generaal Eisenhower sterke for maties in den strijd heeft geworpen tegen Öe aanvallende Duitsche troepen. Deze for maties werden aanvankelijk in het Zuiden van het aanvalsfront ingezet, doch thans ook tegen het Noordelijk deel ingezet. In de Ardennen zijn Amerikaansche troe pen ingezet, die aan het Saarfront zijn ont trokken. Ettelbruck werd door de Duitschers met succes bestormd. Tusschen Elsenbrug en Stavelot konden de Amerikanen hun aan vallen niet voortzetten. Duitsche tegenaan vallen verliepen succesvol. De rechteroever van de Saar is thans weer in Duitsche han den behalve een klein bruggenhoofd, dat in tusschen voortdurend nauwer wordt inge sloten. Ook bij Bitsch konden de Duitschers belangrijke stellingen heroveren. Aldus heb ben zij in enkele dagen terug gekregen waar voor de Amerikanen weken noodig hadden. Tusschen de Saar en den Rijn werden Zondag 13 Amerikaansche tanks stukgescho ten. Overigens is aan het weermachtsbericht van Maandag nog het volgende ontleend: In Midden-Italië vielen de Engelschen ten Zuiden van Imola bij Noviglio en aan weers zijden van Banjo-Cavallo aan. Ook gisteren moesten zij plaatselijke terreinwinst ondanks groot gebruik van materiaal met zware bloe dige verliezen betalen In Hongarije werden tusschen het Platten- «neer en Stuhl-Weissenburg alle door pantser- etrijdkrachten gesteunde aanvallen der Bols jewisten uiteengeslagen. Een Duitsch pant sercorps vernietigde hier in den tijd van 21 tot 23 December 216 Sovjets-tanks. Gisteren vielen nog 25 Bolsjewistische tanks en tal rijke voertuigen aan Duitsche slagvliegtuigen ten offer. Vergezellende Duitsche en Hon- gaarsche jagers schoten 19 Sovjet vliegtuigen naar beneden. Bij Budapest leverden Duitsche gevechts groepen zware afweergevechten tegen Bols jewistische strijdkrachten, die in het gebied ten Westen der stad konden doordringen. De Bolsjewisten leden in de buitengewoon harde gevechten overal zware verliezen. Tegen aanvallen van een Hongaarsche divisie ten Noord-Westen van Budapest drongen de Bols jewisten verder naar het Noorden terug. In de pas van Ipolitsag en aan weerszijden van de boven-Sajo wordt hevig gevochten. Ten Noorden van Gross-Steffelsdorff heroverden Duitsche grenadiers verscheidene plaatsen. Hernieuwde, met sterke strijdkrachten onder nomen en door gevechtsvliegtuigen en gecon centreerde artillerie gesteunde Bolsjewisti sche aanvallen ten Oosten van Kasschau stortten met zware verliezen voor de Sovjets ineen. Op den vierden dag van den afweerslag in Koerland hielden de Duitschers in de tot dusver bestaande zwaartepunten ten Noor den van Frauenburg en ten Noorden van Dobien in het gevechtsterrein stand. Aan vallende Bolsjewistische divisies trachtten tevergeefs een doorbraak tot stand te brengen. Geallieerde terreurbommenwerpers en ja gers vlogen gisteren overdag over een breed front boven het Westelijk en Zuid-Westelijk Rijksgebied. In het stadsgebied van Trier ontstond opnieuw vrij zware schade. Ook op den avond voor Kerstmis ondernamen de Geallieerden zware luchtaanvallen vooral op de gebieden aan weerszijden van den mid denloop van den Rijn. Gisteren overdag wer den boven het gevechtsgebied en bij vluchten boven het Duitsche Rijk volgens tot dusver ontvangen rapporten door Duitsche jagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht 87 Ge allieerde vliegtuigen, waaronder 43 vier motorige bommenwerpers neergeschoten. De strijd in Hongarije. Aangaande den strijd in Hongarije wordt gemeld, dat aan de Donau en ten Zuiden en Oosten van Kaschau de Duitschers hun front hebben gestabiliseerd. Aan de Slowaaksche grens hebben voortdurend stormaanvallen der Duitschers plaats. Twee communistische divi sies werden volkomen vernietigd. In het gebied van Kaschau woedt levendige strijd. De Communisten behaalden hier twee penetraties, die afgegrendeld werden. Uit Athene wordt gemeld, dat de Elas in het Noorden van Athene terreinwinst heeft behaald. De Aartsbisschop heeft Zondag een oproep tot de Grieken gericht om den strijd te sta ken. Dinsdagmiddag werd medegedeeld: Chur chill en Eden zijn te Athene aangekomen, al waar zij een onderhoud hebben gehad met generaal Alexander en Sir Henry Mac Millon. Daarna had een bespreking plaats met miuis- ter-president Papandreu. Tot e*n volgende conferentie zal ook de Elas worden uitgenoo- digd. De Aartsbisschop zal deze conferentie presideeren. De electrische centrale van Athene is, naar wordt vernomen, in handen van de Elas. Bij de operaties in het Westen verloren de Geallieerden in de laatste zeven dagen 429 tanks en 213 pantser-verkenningswagens. Sinds het Duitsche offensief werden er totaal 30.000 Amerikanen gevangen genomen. De totale verliezen der Amerikanen met inbegrip van dooden en gewonden worden geschat op ongeveer 180.000 man, hetgeen neerkomt op een sterkte van 8 a 10 divisies. Verzwakte positie der Amerikanen in Boer Sector. De in het Weermachtbericht vermelde Ge allieerde ontlastingsaanvalien op de Noorde lijke flank van de Duitsche troepen, die de Ardennen zijn binnengedrongen, werden on dernomen met de aan het gebied van Aken ontnomen strijdkrachten. Het feit, dat de Amerikanen de tanks, die zij bij Stavelot noodig hadden, uit het gebied van Aken heb ben weggehaald, heeft hun positie in den geheelen Roersector zoozeer verzwakt, dat zij daar zelfs geen afleidingsaanvallen kon den ondernemen. De slag in Koerland. In Koerland is de temperatuur plotseling van 12 gr. gestegen tot 0 gr. Op een der punten aan het front deden de communisten een t"">alf maal herhaalden aanval zonder succes te kunnen boeken. Aan weerszijden van de lijn NitauFrauen burg konden de communisten het slechts tot geringe terreinwinst brengen. Geallieerde vliegtuigen boven Zwitserland. Van Zwitsersche officieele zijde wordt ge meld, dat Zondagmiddag geallieerde vliegtui gen de Zwitsersche neutraliteit geschonden hebben. Tot dusver zijn er door bommen 1 persoon gedood en 3 gewond. Bommen boven de Phüippijnen. Uit Tokio wordt gemeld, dat in het gebied van Manilla een eskader 4 motorige Geallieer de bommenwerpers verscheen. Japansche jachtvliegtuigen dTeven echter het eskader zoo afdoende uiteen, dat een groot aantal vijandelijke vliegtuigen genoodzaakt was, zijn bommen af te werpen zonder eenig doel te raken. De strijd ter zee. Johan Spoor overleden. brand geschoten, waarna de andere booten op de vlucht gingen. Spijsolie in Januari. 369 Gram op bon 278. In de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht zijn de bonnen 278 en R 02 van de tweede noodkaart geldig ver klaard voor het koopen van 360 gram of ongeveer 4 d.L. spijsolie. Deze olie kan bij bepaalde daartoe aangewezen winkeliers worden betrokken, van wie de distributie diensten desverlangd een opgave van de adressen zullen verstrekken. De aflevering van deze olie zal op verschillende tijdstippen in den loop van Januari geschieden, al naar gelang de voorraden beschikbaar komen. Plaatselijk zal worden bekend gemaakt wan neer met de aflevering een aanvang zal worden gemaakt. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat een belangrijk gedeelte van deze olie in ongeraffineerden staat za! wor den afgeleverd. De kleur is donkerder dan die van de olie, welke op bon 295 in be paalde distributiekringen werd verstrekt en zij heeft een bijsmaak, doch is niettemin voor de consumptie goed bruikbaar. Bantsoenbonnen. De rantsoenbonnen met datum 309'44 voor alle artikelen met uitzondering van de rantsoenbonnen melk I zijn voor onbepaal den tijd verlengd. Aardappelhon 244 tevoren inleveren. In de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht zullen voor de week van 31 December tot en met 6 Januari de bon nen 244 worden aangewezen voor het koopen van X K.G. aardappelen. Deze aardappel bonnen moeten voor zoover niet van de Centrale keukêns gebruik zal worden gemaakt, vóór Donderdag 28 December worden inge leverd bij den aardappelhandelaar. Nadat da handelaar hierop is bevoorraad zal zonder nadere aankondiging tot aflevering worden overgegaan, doch uitsluitend in de week van 31 December tot en met 6 Januari. Kinderkoor „Inter Nos' Geen kaarsjes en geen kerstboom, maar toch een reine kerstsfeer door mooien samen zang van heldere kinderstemmen! Er was een talrijk publiek dat ingetogen luisterde en de gewekte stemming op zich liet uitwerken. Dirigent Jan Booda dirigeerde vanaf den vleugel, dien hij zelf bespeelde; en het bleek dat hij de uitgebreide kinderschaar zoo ste vig getraind had, dat het samenzingen in twee en drie stemmen zonder haperingen kon ver- loopen, dat de aanzetten nagenoeg steeds ge-' lijk waren en dat de klankschakeeringen opmerkelijk goed uitvielen. De grootere meisjes deden hun best om de door Catharina van Rennes bewerkte Fransche Noëls zoo mooi mogelijk te laten klinken en slaagden er in om het „Vom Himmel hoch, o Engel kommt" buitengewoon expressief uit te voeren. En dan was er Corry Bijster, die met een drietal kerstzangen, vooral met Willem An- driessens „Adeste", het gehoor bekoorde. Als hoofdschotel ging verder de Kerst cantate van Catharine van Rennes, waarin Corry Bijster mat edel geluid en ingetogen gevoel een solopartij vervulde. Maar ook de kinderen vertolkten het werk met veel be grip, prachtig zuiver van toon en in mooi afgewogen klank. De fraaie nuanceering van de laatste strofen maakte vooral veel indruk. Ten slotte klonk op innig vredigen toon het Danklied op het Kerstfeest" van Catharina van Rennes. Deze stemmige uitvoering zal Zaterdag namiddag om 3 uur worden herhaald. JOS. DE KLERK. Concert van de H. O. V. Voor den aanvang van het namiddag concert op den eersten Kerstdag betrad de secretaris van het tusschentijdige bestuur der H. O. V., de heer Delfos het podium om mededeeling te doen van het afsterven van den heer Johan Spoor, propagandaleider van de bestuurscommissie. Na welgekozen be woordingen schetste spr. een beeld van den afgestorvene en bracht eere aan zijn nage dachtenis. Het orkest speelde hierna „Ases Tod" van Grieg en het publiek verhief zich van zijn zitplaats om eenige oogenblikken in gedachten bij den aflijvige te verwijlen. Adam liet het programma openen met het concerto grosso no. 8 van Corelli, het z.g. Kerstconcert, waarvan het karakter vooral tot uiting komt in de stemmige Pastorale, waarmee het stuk besluit. Daarna kwam het hoogtepunt van den middag: een cantate voor alt, continuo en strijkorkest van den vrijwe* vergeten componist Chirstian Ritter, wiens leeftijd ongeveer tusschen 1650 en 1725 moet liggen. Het nu uitvoerde stuk moet hij ge schreven hebben vóór 1688, tot welk jaar hij als organist en onder-kapelmeester aan de Katholieke hofkerk te Dresden werkzaam was zijn cantate „O amantissime sponse Jesu" is een prachtig staaltje van geestelijke barok muziek, geënt op den monodischen stijl der Venitianen, in casu dien van Monteverdi. De zuiverheid van uitdrukking ls frappant en Voor de Noorsche kust hebben Anglo-Ame-; rikaansche vlootstrijdkrachten een aanval ge- daan op een klein Duitech convooi Bij de ver-j Na een kortstondige onge- steldheid overleed alhier op 22 - December de bekende muziek- vriend Johan Spoor De heer Spoor, stammende uit een ar tistieke familie, werd in 1903 als amanuensis aangesteld aan het Amsterdamsch Conserva torium. Ln 1905 kreeg hij tl deze functie den titel van ad ministrateur. In 1912 verliet hij dezen post. In 1939 verstierfe hij zich te Haarlem, waar hij direct contact zocht met de commissie der paedagogische concerten van de H. O. V. in het voor kort samengeste'^e voorloopige bestuur der H.O.*~. nam hij zitting en wel als pro pagandaleider. In de H.O.V. zal men nooöe zijn markante figuur en ziin stille dech doelbewuste werk kracht missen. Johan Spoor bereikte den leeftijd van 68 jaar. De teraar debestelling had heden. Woens dag plaats op de Algemeene Begraafplaats. HAARLEMMER MOET WAT HAMSTERWAAR MISSEN. Een bewoner van de Jan Gij- zenkade heeft ongewenscht be zoek gehad. Door verbreking van een luitje beeft men zich des avonds toegang verschaft tot zijn woning en gestolen zijn 50 kg tarwe, 25 kg bruine boonen, 20 kg witte boonen, zes flesschem spijsolie, drie pond vet, twee kilogram rook- spek, één pond rijst, twee kg zout en enkele pakjes pudding. AARDAPPELEN UIT EEN KUIL GEHAALD. Aan de Lorentzkade had een' bewoner acht mud aardappe len in zijn tuin gekuild; hij tó tot de minder prettige ontdek king gekomen, dat de aardap pelen gestolen zijn. INSLUITING BIJ „DE SIERKAN". Vermoedelijk door insluiting heeft men zich toegang ver schaft tot een zolder van de Haarlemsche melkinrichting De Sierkan. Gestolen zijn tien ba len (100 kg) suiker, drie blik ken volle melkpoeder en 175 pakken kaarsen. WINTERHULP-COLLECTE. Evenals vorige jaren zal de actie van „Winterhulp-Neder land" ook in de komende maanden aller aandacht vra gen. Er wordt op 4, 5 en 6 Ja nuari een huis-aan-huis-col- lecte gehouden, teneinde ook dezen winter een uitkeering aan hulpbehoevenden te doen plaats hebben. Collectanten kunnen zich dagelijks van halt tien tot vier uur aar melden, aan het plaatselijk buraeu „Winterhulp-Nederland", Ged- Oude Gracht 47. DE MILDE GEVER Hoewel ditmaal de traditio- neele kinderfeesten achterwege moesten blijven, heeft Sint-Ni- colaas het jonge volkje geens zins vergetenNiettegen staande de vele vervoerspro blemen en het gebrek aan di verse goederen, werden er im mers ook in Haarlem nog dui zenden kinderen van fraaie ge schenken voorzien. Er kan thans worden medegedeeld, dat de milde gever via het Provin ciaal-bureau van den N. V. D. ongeveer 3000 kinderen met speelgoed verraste. GEVONDEN VOORWERPEN Horloge, Hazewinkel, Kle verlaan 114: portem. m.i.. Berk bout. M. v. Heemskerkstraat 24; portem. m. i., Klaje, Oranje kade 9: schoent.ie. Houtman, Wagenweg 25; schoen. Geus- kens, ten Katestraat 75; tasch Soer, Bureau Smedestraat taschje, J. de Ke'der, Einden- houtstraat 4: taseh. Dubbe. Geit de Wetstr. 53: wanten. Twen- haar, Twijnderslaan 9: zakje, Spijker, Steenbokstraat 2. HENRIëTTE ROLAND 75 JAAR. Zondag heeft de dichtere» mevrouw Henriette Roland, die vroeger te Santpoort heeft ge woond. haar 75en verjaardag gevierd. Japansch profest. De Japansche regeering heeft bij de Amerikaansche regeering krachtig geprotes teerd tegen het tot zinken brengen van een JapanscK hospitaalschip door Ameri kaansche vliegtuigen. veel daartoe draagt ook bij het algeheel uitschakelen van aria's naar een bepaald vormschema. Alles dient èn tekst èn idee, ook de sobere strijkersbegeleiding. De voor dracht van dit delicate werk door de alt zangeres Ans Stroink, was een verrassing. Zij heeft ons ontroerd door een stijisehoone bezonken en ingetogen interpretatie en dit met stemkwaliteiten van buitengewone be- heersching. Na de pauze bracht Adam met het orkest ais noviteit de suite „Die Flöte von Sans- souci" van P. Graener. De componist heeft hiermee een compromis bewerkstelligd tus schen den stijl van zijn onderwerp (de mu- zieksfeer aan het hof van Frederik den Grooten) en zijn eigen romantischen aanleg. Ten slotte hoorden wij de eerste uitvoering van een Fantasie over „Merck toch hoe sterek" van Marinus Adam. In een aantal caprieieuse variaties heeft de componist het dankbare thema ontwikkeld, om dan aan 't slot het lied in zijn geheel als apotheose te geven. In de bonte verscheidenheid van het geheel speelt de orchestratie een voorname rol. Het pu bliek heeft den componist om zijn jongste werk hartelijk toegejuicht. JOS. DE KLERK. Bach's Weihnachts-oratorium De jaarlijksche Kerstuitvoering van H.G.K. had Dinsdagnamiddag onder groote belang stelling plaats. Betreffende den duur van het werk en de orchestrale bezetting ware» ditmaal eenige compromis noodzakelijk. Zoo had directeur Jan Booda, daar het orgel niet kon gebruikt worden bij gemis aan stroom, in de groote koornummers een ensemble van blazers Ingelascht. Dat deze goede bedoeling eenigszlns tot vergroving aanleiding gaf, mag niet ongezegd blijven, al geven wij grif toe. dat in dezen, tijd het zich behelpen met surro gaten een noodzakelijk kwaad is. Uitgevoerd werden de eerste twee cantates in hun geheel; daarna, als intermezzo, de Echo-aria voor sopraan en hobo-solo (prach tig vertolkt door Corry Bijster en Jac. Molen ijzer); en ten slotte de derde cantate, met uit zonderling van het duo voor sopraan en bas. Hoogtepunten waren benevens de reeds ge citeerde Echo-aria, de tenor-aria met fluit solo „Frohe Hirten", door Han Le Fèvre en den heer Spies het recit „Unt sie kamen eiland", van Han Le Fèvre, alsmede de aria „Schliesse, mein Herze" voor alt en viool solo, door Lien Korter en Gijs Beths. eilend", van Han Le Fèvre, alsmede de aria man was niet van de partij; hij werd ver dienstelijk vervangen door Herman Hulsman. Het koor zong stevig en zuiver; de fijne afwerking van vorige jaren, vooral wat de koralen betreft, was echter beduidend min der, wat wij, de moeilijke omstandigheden voor de voorbereiding in aanmerking ge nomen, graag willen voor lief nemen, in de hoop dat voor de eerstvolgende uitvoering weer volop gelegenheid zal zijn om de punt jes op de i's te zetten en d» heerlijke schep ping van Bach naar den geest uit te diepen JOS. DE KLERK.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1