Haarlemsche Courant Zwaartepunt in Midden Luxemburg Nieuwsblad voor Noord-Holland De conferentie in Athene. Churchill naar Stalin? Hevige strijd in België en Luxemburg, De strijd in het Westen. 289c Jaarg., No. 301 Bureau*: Groote Houtstraat M Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapleln H. XJmulden, Kennemerlaan 154. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 28 Dcc. 1944 til tg.: Gral. Bedrijven Damlate, Haarlem. Abonnementen: per week 28 ct„ per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, Ir. p. post 3,73. Losse nummers 6 cent. Hoofdredacteur: F. C. Oerles. K 1297 Duitschers ten W. van de Ourthe opnieuw in opmarsch. Het zwaartepunt van de gevechten in het Westen heeft zich verplaatst naar het gebied van midden-Luxemburg. Na het aanvoeren van nieuwe strijdkrachten, die aan andere frontsectoren moesten worden onttrokken trachtten de Geallieerden daar de Zuidelijke Duitsche vleugel in te drukken en hun rond om Bastonje ingesloten strijdmacht te ont zetten. In felle gevechten werden de aan vallen van de Geallieerden uiteengeslagen en werd de ring om Bastonje nauwer aangehaald. Ten Westen van de Ourthe bevinden de Duitsche aanval sspitsen zich na het afslaan van Geallieerde tegenaanvallen opnieuw in op marsch. Sedert het begin van het Duitsche offensief in het Westen op 16 December werden volgens de voorloopige berichten meer dan 700 Amerikaansche tanks en gepant serde voertuigen buitgemaakt of vernield. Duitsche jachtescaders daagden ook giste ren sterke formaties Geallieerde vliegtuigen tot den. strijd uit en belemmerden deze bom men op hot gestelde doel te werpen. Door Duitsche jagers en luchtdoel-artillerie verlo ren de Engelschen en Amerikanen gisteren 44 vliegtuigen. Het Geallieerde ravitailleeringsverkeer in de gebieden nabij het front was overdag en des nachts blootgesteld aan doeltreffende aanvallen van snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen. In krachtig voorwaartsdringen wonnen de Duitsche troepen in Lotharingen den Blies- sector ten Oosten van Saargemünd en be vrijdden de veelomstreden vesting Schiesseck bij Bitsch in een „coup de main". In den boven-EIzas duren hevige plaatselijke ge vechten in den sector ten Oosten van Kaisers- berg voort. Luik en Antwerpen lagen ook gisteren onder beschieting. In midden-Italië beperkte zich de gevechts activiteit tot eenige vergeefsche aanvallen van de Britten in de Romagna. Ten Noord- Westen van Ravenna werd een Geallieerde verkenningsgroep uiteengselagen. In Hongarije duren de zware afweergeveeh- ten voort. Terwijl de Bolsjewisten ten Westen van Budapest in Noord-Westelijke en Noor delijke richting konden opdringen, zijn hun aanvallen, die zij van het Oosten uit op het bruggenhoofd ondernamen mislukt. Ook aan den benedenloop van de Sagyva handhaaf den de Bolsjewisten hun sterken druk Bij Gross-Staffelsdorff en ten Oosten van Kas schau sloegen de Duitsche troepen alle aan vallen van de Sovjet-Russen bloedig af. Boven het Hongaarsche strijdgebied werden gisteren 22 Sovjet-vliegtuigen omlaag ge schoten. Van de Beskiden tot aan de Memel wordt slechts melding gemaakt van wederzijdsche activiteit van verkennings- en stoottroepen In Koerland breidden de Bolsjewisten hun aanvallen tot het gebied ton Noorden van Fainose uit. Evenals op de bestaande aan valszwaartepunten ten Zuiden van Frauen burg en ten Noorden van Doblen bleef hun ook hier elk noemenswaardig resultaat ont zegd. Patrouillebooten van de Duitsche marine schoten aan de Westkust van Noorwegen een Geallieerde motortorpedoboot in brand. Ook op den eersten Kerstdag zetten de Engelschen en Amerikanen hun bomaanval len op plaatsen in West-, Zuid- en Oost- Duitschiand voort. In het West-Duitsche ge bied vielen bovendien Geallieerde vliegtui gen in scheervlucht met bommen en boord wapens de burgerbevolking aan. De aangekondigde conferentie te Athene heeft plaats gehad. Behalve door Brltsche en Grieksche afgevaardigden werd de confe rentie bijgewoond door vertegenwoordigers van Frankrijk. Amerika en Sovjet Rusland De Elas en de Earn werden door haar leiders vertegenwoordigd. Churchill heeft zich in een pantserwagen naar de conferentie begeven. De weg waar langs deze wagen reed was afgezet. Chur chill moest zijn toespraak tweemaal begin nen. daar de afgevaardigden van de Elar in verband met de krijgshandelingen nie* op het bepaalde uur aanwezig konden zijn De Britsche premier verklaarde in deze toe spraak dat hij hoopte, dat de Grieken de voorwaarden van generaal Scobie zouden aannemen en dat door verkiezingen een pas sende Grieksche regeering zou worden ge vonden. Na de conferentie hebben Churchill en Eden zich uit Athene verwijderd. Men acht het niet onmogelijk, dat zij zich voor een bezoek naar Stalin hebben begeven In Athene hebben tijdens de Kerstdagen nog vele schermutselingen plaats gehad, waarbij de troepen van de Elas meestentijds <3e overhand behielden. Het centrum van Athene alsmede de wiik Westelijk van den Acropolis hadden te lijden. Intusschen heeft de Grieksche regeering na de conferentie alle politieke gevangenen vrijgelaten, waar tegenover de Elas alle gijze laars, die zich in haar handen bevonden (Men acht dit aantal op 10.000 te kunnen stellen) op vriie voeten heeft gesteld. Ean mutatie. Uit Londen wordt gemeld, dat Churchill heeft bepaald, dat alle functies van het mini sterie voor dt Blokkade overgaan op het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Het Duitsche Weermachtbericht van Woens dag luidt: De groote strijd in het Zuidoosten van Bel gië en Midden-Luxemburg neemt in hevig heid toe. In het gebied ten Noorden van La Roche heeft zich gisteren een tankslag van grooten omvang ontwikkeld. Bij geringe Duit sche verliezen werden daarbij 70 tanks der derde en zevende Amerikaansche tankdivi sies vernietigd of buitgemaakt. Uit het Zuid westen en Zuiden aanvallende trachtten de Amerikanen vergeefs, hun rondom Bastogne op nauw gebied samengedrongen formaties te ontzetten. Alleen in het gebied ten Westen van Echternach konden de Amerikanen plaat selijk terrein winnen. Het groote aantal, van een totaal van 158 tanks, dat gisteren in het Westen stukgeschoten of buitgemaakt werd, bewijst de hardheid der gevechten en de over macht van het Duitsche tankwapen. Aan de Noordelijke grens van Elzas-Lotha- ringen drongen de Duitsche troepen de Ame rikanen in verscheidene sectoren verder terug. Ten Noordoosten van Weissenburg werd het voorterrein van den West wall ge zuiverd en een reeks plaatsen bevrijd. Duitsche jagers schoten boven het Westelijk gevechtsterrein in felle, den geheelen dag door voortdurende luchtgevechten, 35 Geal lieerde vliegtuigen omlaag. Met sterke strijd krachten bestookten in den afgeloopen nacht Duitsche gevechts- en slagvliegtuigen het Ge allieerde ravitailleeringsverkeer met bommen. Het vuur van de Duitsche lange afstands wapens op Luik, Antwerpen en Londen werd voortgezet. In Midden-Italië zijn Duitsche en Italiaan- sche troepen bij een verrassen-den aanval in het gebied van Gailicano door de Amerikaan sche stellingen heen gebroken en hebben for maties van de 92ste Amerikaansche divisie infanterie verscheidene kilometers naar het Zuiden teruggeworpen. Talrijke gevangenen, in hoofdzaak negers, werden daarbij binnen gebracht. Ten Noordoosten van Faënza her leefde de plaatselijke gevechtsactiviteit. Vrij sterke Duitsche strijdkrachten hadden tot begin December in het gebied van Pod- gorico, ten Noorden van het Meer van Skoe- tari de Westelijke flank der uit Griekenland terugmarcheerende eigen troepen beveiligd. Intusschen hadden overmachtige benden strijdkrachten terugtochtwegen naar het Noorden versperd. In harden, verscheidene weken voortdurende gevechten gelukte het de Duitsche gevechtsgroep de benden terug te werpen en de doorbraak door de Montene- grijnsche bergen te forceeren. Ondanks de uiterst moeilijke toestand der wegen in het eerst overstroomde en vervolgens met ijs be dekte bergterrein hebben zij thans de aan sluiting op de in het Noorden van Montenegro staande Duitsche hoofdstrijdkrachten bevoch ten. In Hongarije hebben Duitsche dekkingstroe- Pen een poging van de Sovjets om het Plat- tenmeer over te steken afgesloten. De uit het gebied van Stuhl-Weissenburg uitgevoerde aanvallen der Sovjets mislukten. Ten Westen van Budapest slaagden de Bolsiewisten er in ondanks dapper verzet van de Duitsche troe pen, hun penetratiegebied naar het Noord westen en Noorden uit te breiden. Aan den Westelijken rand der stad wordt verbitterd gestreden. Ten Noorden van de Donaubocht zijn wisselvallige gevechten aan den gang. In het gevechtegebied van Salgotarjan wordt in afzonderlijke penetratieplekken gestreden. Aanvallen der Bolsjewisten bij Gross-Steffels- dorff en ten Oosten van Kascbau bleven in het Duitsche afweerfront liggen. Voor het Duitsche front in Koerland stort ten de groote Bolsjewistische aanvallen we derom ineen. De dapper strijdende Duitsche divisies, schitterend gesteund door vliegende formaties en afweergeschut van de lucht macht, brachten den aanvallenden Bolsjewis ten wederom een bloedige nederlaag toe en vernielden 111 tanks. Daarmede verloren de Bolsjewieken sedert het begin van den derden afweerslag in Koerland in totaal 334 tanks. Op den tweeden Kerstdag waren plaatsen in het West-Duitsche gebied vooral aan den Midden-Rijn het aanvalsdoel der Britsche en Amerikaansche terreurbommenwerpers en toestellen in scheervlucht. Amerikaansche formaties wierpen bovendien bommen in Op- per-Silezië. Door jagers en afweergeschut van het luchtwapen verloren de Geallieerden gis teren in totaal 61 vliegtuigen. Duitsche duikbooten hebben twee krachtig beveiligde Geallieerde schepen, met tezamen een inhoud van 12.000 ton tot zinken gebracht en een derde getorpedeerd. Voorts werd voor Cherbourg een 14.000 ton metend passagiers schip door torpedotreffers zoo zwaar bescha digd, dat aangenomen kan worden, dat het is vergaan. Uit groepen beschermende schepen en duikbootjagers zijn bovendien acht torpe doboot jagers en convooischepen tot zinken gebracht. De slag in Koerland. Tengevolge van den Ingetreden dooi kon den de Bolsjewisten in den slag in Koerland hun tanks niet in stelling brengen. Tot dus ver hebben de communisten 237 vliegtuigen in dezen slag verloren. Door de Duitschers werden vele belangrijke afweersuccessen be haald. Niettemin hebben de communisten op sommige plaatsen hun front uitgebreid. Zij ondernamen hun aanvallen met 8 divisies doch werden op vele plaatsen teruggeworpen. Offensief in Birma? Uit Tokio wordt vernomen, dat men aldaar verwacht, dat de Geallieerden een offensief zullen beginnen in Birma. Het heeft verwondering gewekt, dat tot dusver generaal Montgomery geen troepen heeft afgestaan, om den druk, dien de Ame rikanen hebben te verduren, te ontlasten. De Duitschers hebben, aldus een bericht van Woensdagmorgen, hun terreinwinst kun nen consolideeren, zoowel in de Ardennen als aan Maas en Rijn. Alle Amerikaansche aanvallen werden afgeslagen. De concentri sche aanvallen op het gebied van Bastogne maakten goede vorderingen. De gunstige weersomstandigheden droegen bij tot het optreden van vliegtuigen in het luchtruim. Ook deze konden de benarde po sitie van het Ie Amerikaansche leger niet opheffen. Vele vliegtuigen der Geallieerden gingen verloren. De Blies werd op vele pun ten bereikt. (De Blies is een zijriviertje van de Saar). Radio Boston meldde Dinsdagavond, dat de Duitschers aan het Westelijk front hun aanvallen met troepen en materiaal nog steeds voortzetten. Uit alles, niet het minst uit het werk van de Duitsche luchtmacht blijk, hoe uitstekend zij hun aanvallen heb ben voorbereid. Ook gedurende den eersten Kerstdag hiel den in het Belgisch-Luxemburgsch gevechts terrein de zware gevechten aan. die succes vol voor de Duitschers verliepen. Pantser en infanterie-divisies drongen vooruit in Noordelijke en Noord-Westelijke richting. Sterke eskaders Duitsche jagers beveiligden het luchtruim. De ring om het bij Bastogne ingesloten gebied, waarop zich nog Ameri kaansche strijdkrachten bevinden, werd nau wer aangehaald. De strijd in de Ardennen blijft van grooten invloed op de gevechten in de andere sectoren. Aan de Saar houden de Geallieerden nog stand bij Saarlautern. doch overal elders moesten zij terugtrekken. Ook ten W. van Bitsch moesten zij terrein prijs geven. Bij Weissenbrug waren de Amerikanen genood zaakt, terrein te ontruimen. Plaatselijke aan vallen van den vijand stortten bloedig ineen Het garnizoen van La Rochelle is op eer sten Kerstdag plotseling tot een aanval over gegaan, waarbij de Geallieerden over een vrij breed front 6 K.M. achteruit werden geworoen. Op sommige plaatsen moeste' daarbij de Duitsche troepen tot de borst door het ijskoude water waden. Er werd vee! materiaal buitgemaakt. De Geallieerden zijr hier in de verdediging gedrongen. Uit Berlijn komt een beschouwing over het verloop der oorlogshandelingen in het Wes ten, waarin gezegd wordt, dat de Duitsche strijdmacht „ruimte ip de diepte" gewonnen heeft. Uit alle zwaartepunten van Aken tot de Maas- en Saarsector worden troepen ont trokken, om elders te worden ingezet. Men kan hieruit opmaken, dat de Geallieerden niet beschikken over voldoende reserves. Gedurende de Kerstdagen hebben Geallieer. de vliegers aanvallen ondernomen op steden en dorpen in West-, Zuid- en Zuid-Oost- Duitschland, waarbij de bevolking met bom men en boordwapens werd bestookt. Ook aardappelen op 284, 285, R 2/ en R 28. De verwachting, dat de Haarlemmers met de Kerstdagen toch nog aardappelen zouden krijgen, is bewaarheid geworden. Zaterdag tegen donker arriveerde de „aardappelvloot" aan den Koudenhorn. Zondagmorgen in de vroegte werden de kleinhandelaren bevoor raad en dienzelfden dag konden zij hun klan ten nog helpen, zoodat op den Kerstdiseh de aardappelen althans niet hebben ontbroken. Wij vernemen thans, dat de kleinhandel nu wordt bevoorraad, opdat ook de bonnen 284, 285, R. 27 en R. 28 gehonoreerd kunnen worden. Deze bonnen moeten, zoo men dit nog niet heeft gedaan, bij den handelaar worden ingeleverd. Op elk der bonnen 284 en 285 zal twee kilogram en op elk der R-bonnen 27 en 28 één kilogram aardappelen beschikbaar wor den gesteld. DISTRIBUTIE-NIEUWS Ook peulvruchten in andere kringen. Op bon 243 van de tweede noodkaart zal ook in andere distributiekringen, dan de reeds bekend gemaakte, 250 gram peulvruch ten per bon beschikbaar worden gesteld. Het publiek dient deze bonnen vóór Zaterdag 30 December bij zijn winkelier in te leveren, desverlangd tegen ontvangstbewijs. Zij, die warme maaltijden van de Centrale keuken betrekken, dienen hun bon in te leveren bij de Centrale keuken. Aflevering zal zonder nadere aankondiging plaats vinden Geldigheidsduur bon 294 en R. 13 verlengd. De geldigheidsduur van bonnen 294 en R. 13 van de tweede noodkaart wordt ver lengt tot en met 6 Januari 1945. Op deze bon nen kan derhalve tot uiterlijk dien datum 1 d.L. of ongeveer 90 gram spijsolie worden gekocht, doch uitsluitend in die distributie kringen. waar op bon 295 spijsolie werd ver strekt. Voor zoover bon R. 13 in bepaalde distributiekringen is vóóringeleverd voor het betrekken van boter, kan aflevering van boter hierop alsnog plaats vinden. PATENTOLIE EN ZOETSTOF. Zoqoals men weet, werden voor zieken, jonge moeders en voor stalverlichting kaar senbonnen beschikbaar gesteld. Naar de „Telegraaf" verneemt, ligt het in de bedoe ling, in plaats van een rantsoen kaarsen een deciliter patentolie beschikbaar te stellen, welke in vroeger tijden ook voor verlichting werd gebruikt. Het blad deelt voorts mede, dat in de na bije toekomst zoetstof ter vervanging van suiker op den bon verstrekt zal worden. Achtervolging van een inbreker. Haarlemsche recherche boekte succes. Dezer dagen bemerkten be woners van den Overtonweg te Haarlem, dat er levensmidde len geladen werden op een handwagen, welke goederen gehaald werden uit een kruide nierszaak. Op den wagen lagen, suiker, kaas, boter en snijkoek. De omwonenden vonden het .-at verdacht en waarschuw de politie. Hierop vluchtte i-i noordelijke richting, ""'""straatweg over de Jan Gijzenkade voelde hij zich achtervolgd en belde aan. De bewoners lieten hem op zijn verzoek binnen, waarna de vluchteling door den tuin ging en over een schutting klom. De recherche zat hem op de hielen, ging hetzelfde perceel in en trof hem kort daarop aan in een tuin aan den Vergierdeweg. De aangehoudene bleek te ziin de 52-jarige controleur A. J. G., die vroeger ook reeds kennis met de politie had gemaakt. Hij ontkende zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt, ondanks het feit, dat bewo ners va-n den Overtonweg hem herkend hebben, G. werd naar het bureau van politie overge bracht. Centrale Keuken Haarlem. Aangezien er vorige week reeds een peulvruchtenbon moest worden ingeleverd, kun nen er voor deze week geen nieuwe deelnemers bij de Cen trale Keuken te Haarlem wor den aangenomen. De verkoop geschiedt uitsluitend tegen in name van den aardappelbon 244 en op vertoon van de maaltij- denkaart, geldende voor de week van 25 December tot en .ersmber. ORKEST COR VAN LIER. Het orkest van Cor van Lier zal tijdens den Oudejaars- en Nieuwjaarsdag met een nieuwe bezetting enkele uitvoeringen in het gebouw van den H.K.B. te Haarlem geven. Er wordt medegewerkt door Jan Doedel. ZIJ KWAMEN HUISZOEKING DOEN Bij een bewoonster van de Dostenburgergracht te Amster dam kwamen drie personen, die verklaarden opdTacht te hebben, naar onderduikers en wapens te moeten zoeken. De bewoonster liet hen binnen en tot haar verbazing gingen de mannen rechtstreeks naar een kast, waarin een aantal siera den en juweelen, ter waarde van ongeveer ƒ10.000 en ƒ600 aan bankpapier lag. De mannen namen alles weg en vertrok ken ijlings. INBREKERS DEDEN EEN DUTJE TOEN DE POLITIE KWAM. Vier beruchte Amsterdam- sche inbrekers waren naar La ren gegaan en hadden daar in gebroken in een tijdelijk onbe woonde villa aan den Rijksweg. Nadat zij een aantal goederen hadden ingepakt, o.a. vijftien kostbare schilderijen en eenige Perzische tapijten, ter geza menlijke waarde van ongeveer ƒ60.000,besloten de heeren een datje te doen, voor zij naar de hoofdstad terugkeer den. Zij legden zich ter ruste op de bedden in de villa. Tot hun schrik werden zij gewekt doorde politie, die onraad in de villa had bespeurd en eens een kijkje was gaan ne men. Het viertal werd in het politiebureau opgesloten. CHRIS VAN DINTEREN OVERLEDEN. Te Amsterdam is, zeventig jaar oud, overleden de vroe ger zeer bekende componist en pianist Chris van Dinteren. Hij heeft destijds vooral naam gemaakt met „Kom Karlie- oeke" en met de operette „Hit- tepetit" en ook schreef hij de muziek voor de revue „De ware Jacob" en Henri ter Hall's revue „Lach er maar om". Ook is hij onceveer tien jaar lang dirigent geweest van het orkest van het circus Schu mann. TYPHUS IN AMSTERDAM Het aantal geconstateerde typhusgevallen in Amsterdam bedraagt thans 120. Het is nog niet te zeggen hoe de epidemie zich verder zal ontwikkelen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1