Haarlemsche Courant De strijd in het Belgisch-Luxemburgsche gebied duurt voort. Nieuwsblad voor Noord-Holland Hevige aanvallen op Boedapest. 289e Jaaïg., No. 302 Bureaux: Groote Houtstraat U Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapleln ïl. XJmuiden, Kennemerlaan 154, Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag: 29 Dec. Ï944 IJltg.: Grai. Bedrijven Damta'*, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct„ per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, Ir. p. post 3,73. Losse nummers 8 cent. Hoofdredacteur: F C. Derks. K 1297 Het Duitsche weermachtsbericht van Don derdag luidt De diepe penetratie van onze aanvallende formaties in het Belgisch-Luxemburgsche gebied heeft behalve tot een ontlasting van het geheele overige Westelijke front geleid tot een ontmoetingsslag van den grootsten omvang met de intusschen aan andere sec toren onttrokken vijandelijke divisies. Aan het Noord-Westelijke front vordert onze aan val onder taaien vijandelijken tegenstand langzaam. Aan het geheele Zuidelijke front handhaaft de tegenstander zijn sterken vijan delijken druk. Gisteren werden wederom 21 vijandelijke tanks stukgeschoten. De "buit aan geschut en anti-tankkanonnen is volgens de tellingen van totdusver sedert 16 Dec. tot meer dan 300 gestegen. Langs het Elzas-Lotharingsche front zetten onze troepen de zuivering van het voorter rein der versterkingswerken in het Westen voort. Uit de boven-Elzas wordt melding ge maakt van levenSige stellingsgevechten aan weerskanten van Kaisersberg. In hevige luchtgevechten boven het Westelijk front ver nietigden Duitsche jagers gisteren 23 vijan delijke jachtvliegtuigen. Luik en Antwerpen lagen ook den afge- loopen dag onder zeer stark vuur. In midden-Italië versterkten de Duitsch- en Italiaansche troepen in het aanvalsgebied van Gallicano hun pas veroverde stellingen en handhaafden deze tegen vijandelijke tegen aanvallen. In het gevechtsgebied van Faenza en in de Romagna ondernamen de Britten slechts enkele vruchtelooze aanvallen. In Noord-Oostelijk Kroatië kwam het de laatste dagen tot hevige gevechten met de tusschen Donau en Save aanvallende benden en Bulgaren. De vijand, die in het gebied van de stad Otok was doorgedrongen werd in een tegenaanval daaruit geworpen en leed daarbij zware verliezen. In Hongarije nam de slag tusschen het Plattenmeer en de Zuidgrens van Slowakije nog toe in omvang en hevigheid. Uit het ge bied van Stuhl-Weissenburg-Telsagalo en ten Noorden daarvan zwenkte de vijand met ver sterkte strijdkrachten naar het Westen en viel bovendien Budapest hevig aan uit het Westen, Zuid-Westen en Noord-Oosten. Het Duitsch-Hongaarsche garnizoen biedt verbit terden tegenstand tegen de stormloopende Bolsjewisten aan den binnensten verdedi- gingsring. Tep Noorden van de Donau banen onze troepen onder afweer van sterke vijandelijke aanvallen zich al strijdende een terugweg naar 'den Westelijken oever van de Gran. Tus schen de Eipel en het brongebied van de Sojo Van hat "WVstellik front. Groots tankslag bij laroche. In het Z. O. van België en midden Luxem burg zijn de gevechten Woensdag in hevig heid toegenomen. Bij Laroche heeft zich een groote tankslag ontwikkeld, waarbij 70 tanks den Duitschers in handen vielen. Pogingen der Geallieerden om bij Bastogna ingesloten Amerikaansche formaties te ontzetten, leid den niet tot succes. Tusschen Saarbrücken en Bitsch werd de vijand uit zijn stellingen geworpen Op geen enkel punt waren de Amerikanen Woensdag in staat, een offensieve houding aan te nemen. Talrijke luchtslagen hadden plaats, waarbij Duitsche vliegtuigen ravitailleeringscolonnen met succes be stookten. Voorts wordt nog gemeld: De groote win- terslag nadert zijn hoogtepunt. De Geallieer den blijven hun uiterste best doen om het operatieve verloop der gevechten weer in handen te krijgen. Na een keurcorps van Montgomery is thans nog een Amerikaansche infanteriedivisie uit het front bij Aken terug getrokken en in den strijd geworpen. De Geallieerden probeeren sinds gisteren om| van het Noorden uit bij Grandmesnil de Duit sche divisies tusschen Salm en Ourthe in te 'drukken. Aan de flanken ontstonden tank slagen van grooten omvang. die voor de Duitsche troepen een volledig afweersucces opleverden. Aan de Zuidelijke flanken dron gen Amerikaansche tankwiggen in het Duit sche gevechtsterrein binnen en veroverden in de richting van Bastogne eenig terrein. Zij hieven echter weldra steken. Renden b?ï Rome vernietigd. Volgens een Reuterbericht heeft de com mandant van het Romeinscbe stadsgebied generaal Theburn Brown, medegedeeld, da" 'de Geallieerde militaire politie vier benden 'die de laatste maanden het gebied van Romp onveilig maakten, in handen heeft gekregen Deze benden hadden op groote schaal gewr pende roofovervallen gepleegd en zich ook met valsche munt bezig gehouden. Een er van bestond uitsluitend uit deserteurs var Geallieerde troenenonderdeelen. Vertrouwensvotum voor De Gaulle. De Fransche Consultatieve Vergadering heeft een eenstemmig vertrouwensvotum uit gesproken voor de regeering De Gaulle. Bulgaarsch geld. In Bulgarije zal nieuw geld worden uit gegeven dat in Moskou wordt gedrukt en in overeenstemming zal zijn wet de Russische valuta. werden talrijke aanvallen der Bolsjewisten afgeslagen en eenige penetraties afgegren deld. In Koerland zetten de Sovjets in de be staande zwaartepunten hun aanvallen na het aanvoeren van versterkingen voort. Afgezien van gering terreinwinst ten Noorden van Boblen bleef de hoofdgevechts linie ook gisteren stevig in onze handen. In de zware afweergevechten van 26 en 27 December werden 210 vijandelijke tanks stuk geschoten. Het zwaarepunt der Anglo-Amerikaansche luchtaanvallen lag gisteren op het gebied ten Westen van den Rijn. Bovendien vormde Fulda het doel van een terreuraanval. Amerikaansche formaties wierpen bommen op Zuid-Oost-Duitschland Na enkele nachte lijke stoorvluchten boven Noord-West- Duitsch gebied, vielen de Britten in de vroe ge ochtenduren West-Duitschland aan. De conferentie te Athene. Eisehen der Elas. Nadat de conferentie te Athene was ge ëindigd heeft Churchill geweigerd, journalis ten te ontvangen. De conferentie duurde den geheelen dag. Woensdagavond werd bericht, dat het bui tengewoon moeilijk was gebleken, de vijan delijke partijen tot verzoening te brengen Ook kwesties van persoonlijken aard schij nen een belangrijke rol te spelen. Sofoclos, de leider van de liberalen had zich uitgelaten, dat hij „schoon genoeg" van de conferentie had Stettinius, de minister van Buitenlandsche Zaken der V. S. heeft verklaard, dat de Amerikaansche regeering op de hcogte was van de reis van Churchill en Eden naar Athene. De houding van Amerika ten aan zien van de Grieksche kwestie is niet ge wijzigd. Men heeft het toegejuicht, dat Churchill zich op reis heeft begeven maar veroordeeld, dat Engeland gemeend heeft, ir de binnenlandsche politiek te moeten in grijpen. Nader werd Donderdagmorgen over het verloop der conferentie medegedeeld, dat de Elas heeft voorgesteld, in Februari en April verkiezingen te houden; de Februari-verkie- zingen zouden over den terugkeer van den koning moeten beslissen, terwijl de verkie zingen in April de vorming van een nieuw parlement zouden gelden. In de nieuwe regeering heeft de Elas de portefeuille van Binnenlandsche Zaken e" Justitie voor zich opgeëischt en tevens de onder-staatssecretariaten der ministeries van Oorlog en Buitenlandsche Zaken. Tot de verdere voorstellen der Elas behooren: Zuivering van politie en openbare diensten, ontbinding van de gendarmerie, vorming eener nieuwe regeering, instelling van een regentschapsraad, bestraffing van alle Grie ken die iets hebben misdreven tegen de natie of tegen de Nationale Garde en zuivering en reorganisatie der marine. In Grieksche politieke kringen heeft men verklaard, dat de voorstellen van de Ela« onaanvaardbaar zijn. In gelijken geest uitter zich de leiders der Grieksche liberalen er der Volkspartij. De strijd in Italië. Op den Westelijken vleugel van het Itali aansche front was Woensdag bedrijvigheid Op den oever van de Sertio deden de Diutsche troepen succesvolle aanvallen, waarbij ve1- gevangenen werden gemaakt waaronder vee' negers. De Poolsche kwestie. De Gaulle heeft besloten, een afgezant te zenden aan de Poolsche regeering te Loeblin. Nader wordt gemeld, dat de betrekkingen tusschen de Britsche regeering en de Pool sche regeering te Loeblin steeds slechter worden. Intusschen meent men, dat de Poolsche regeering te Loeblin zich als voor- loopige regeering van Polen zal uitroepen en verwacht, dat hierop de erkenning door het Kremlin zal volgen. V-wapen boven M. Engeland. Uit Londen wordt bericht dat in Noord- Engeland de aangerichte schade door de Duitsche lange-afstandswapens groot is. Het aantal slachtoffers moet talrijk zijn. Kerstboodschap van De Brinon. Ambassadeur De Brinon heeft een Kerst boodschap tot het Fransche volk gericht, waarin hij zeide, dat Frankrijk moet breken met de mannen, die ongeluk over Frankrijk hebben gebracht Doet het dat niet dan zal het van beproeving tot beproeving vallen. De Brinon verklaarde, dat naar zijn mee ning Duitschland en niet de Geallieerden in 1945 den oorlog zal winnen en daarom is de zaak van Duitschland ook de zaak van Frankrijk. De geveehten in Hongarije. Tusschen Stuhlweissenberg en Boedapest boden Duitsche en Hongaarsche formaties in gevechten van man tegen man heftigen tegenstand aan de communisten, die vergeefs storm liepen °P de Duitsche stellingen. De communisten konden op twee plaatsen die per doordringen in de dalen, die naar de hoofdstad leiden. Sovjet-strijdkrachten, die ter bescherming van deze aanvallen werden ingezet, werden onder den voet geloopen. BICHELONNE OVERLEDEN. In een ziekenhuis bij Berlijn is de Fran sche minister van productie Bichelonne over leden. DE NIEUWE WEEKBONNEN. MededeeJingen over de spijsolie. Voor de week van 31 December tot en met 6 Januari zijn voor de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Zandvoort, Bloe- mendaal, Beverwijk, VeLsen, Haarlemmer meer en Haarlemmerliede de volgende bon nen geldig verklaard. Peulvruchten: 243 (in Haarlem reeds de vorige week ingeleverd en voor de andere distributiekringen thans geldig, doch de bon moet uiterlijk Zaterdag a.s. ingeleverd zijn) 250 gram peulvruchten. Brood: 245 en 246 ieder vier rantsoenen brood; 277 twee rantsoenen brood of bloem. Vleesch: 247 1rantsoen vleesch. Aardappelen: 244 1 K.G. aardappelen (bon moest reeds ingeleverd zijn). S p ij s o 1 i e 278 en R. 02 360 gram of 4 d.L. spijsolie (de aflevering zal op ver schillende tijdstippen in den loop van Januari geschieden, al naar gelang de voorraden be schikbaar komen In een afzonderlijke mede- deeling zal worden bekend gemaakt, wan neer met de aflevering in Haarlem een begin zal worden gemaakt en bij welke winkeliers de olie betrokken zal kunenn worden). Kindermeel: R. 19 250 gram kinder meel, gortmout of voedingssuiker. Verlengde bonnen. Voorts zijn nog geldig tot en met 6 Januari 206 150 gram versnaperingen; 294 90 gram (1 d.L.) spijsolie, R. 13 90 gram spijsolie; R. 26 150 gram versnaperingen; C. 413 (in legvel) 4 liter taptemelk; R. 10, tabakskaart 45 gram scheerzeep. Velsen en Beverwijk. De inwoners van Velsen dienen er reke ning mede te houden, dat de geldigheidsduur van de bonnen 203, 294. R. 13 en R. 26 niet is verlengd. Te Beverwijk zijn de bonnen 206 en R. 26 (welke recht op versnaperingen ge ven) echter nog geldig. Be heer 1. A„ ft. Ochtman met pensioen. Directeur van het Gas- en Waterleidingbedrijf. Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd is aan den heer J. A. A. Ochtman met ingang van 1 Januari a.s. eer vol ontslag verleend nit zijn functie van directeur van het Gcm. Gas- en Waterlei dingbedrijf te Haarlem. Acht en twintig jaar heeft de heer Ocht man leiding gegeven aan het Haarlemsche gasbedrijf en sedert eenige jaren staat hij ook aan het hoofd van het waterleiding bedrijf. Een gemakkelijke taak heeft hij niet gehad, doch hij heeft in den loop der jaren uitnemend werk verricht voor de gemeente en dat kwam doordat hij een man was met groote ervaring en bekwaamheid. Hoe zijn werk gewaardeerd werd is o.a. op 1 October 1941 gebleken, toen hij 25 jaar zijn krachten in dienst der gemeente Haarlem had gegeven. Bij die gelegenheid heeft de burgemeester hem de gouden medaille der gemeente Haar lem aangeboden. De heer Ochtman is zijn loopbaan begon nen als volontair aan de gasfabriek in Zaan dam; hij werkte toen ook op het laboratorium van de Amsterdamsche gasfabriek 1 Febru ari 1904 werd hij benoemd tot adjunct-direc teur van de fabriek in Zaandam; in 1909 ver trok hij naar Bolsward, om daar als directeur op te treden en in 1913 keerde hij naar Zaan dam terug, nu als directeur. In Juli 1916 be noemde de gemeenteraad van Haarlem hem tot directeur van het gasbedrijf, welke func tie hij 1 October d.o.v. aanvaardde. Van zijn 37 jarigen leeftijd af is de heer Ochtman te dezer stede een bekwaam vakman en leider van zijn bedrijf geweest. Een aangeboren zaken-inzicht is hem in de behartiging der belangen van de fabriek te stade gekomen Ondanks het feit, dat de electriciteitsbedrii- ven een snelle opkomst hadden, zorgde de heer Ochtman. dat het gasbedrijf niet in ver drukking kwam. Met voldoening kan de scheidende directeur op zijn arbeid ten bate van de Haarlemsche gemeenschap terugzien. De heer H, Liedeman ©verleden. Donderdag is te Haarlem op 59 jarigen leeftijd plotseling overleden de heer H. Lin deman, die sedert 1932 secretaris was van het vroegere Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen en talrijke functies vervulde, welke hieruit voortvloeiden. Eerst in Dord recht en daarna in Rotterdam was hij bezol digd secretaris van den modernen bestuur- dersbond, waarna hij in 1922 secretaris werd van het hoofdbestuur van den Ned. Foto-, Litho en Chemigrafenbond. Na zijn benoeming in het N.V.V. bewoog hij zich in het bijzonder op het terrein van de werkloozenzorg. Daar naast had de heer Lindeman belangstelling voor vele andere belangrijke vraagstukken op maatschappelijk gebied. Zoo was hij o.a. voorzitter van den Coöperatieven Raad en van den Jeugdraad van het N.V.V. Ook maak te hij achtereenvolgens deel uit van den ge meenteraad in Dordrecht, Rotterdam en Haarlem. In het land was hij een bekende persoonlijkheid doordat hij in vele plaatsen voordrachten hield voor het N.V.V. en voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Het werkzame leven van den thans ont slapene bezorgde hem in vele kringen be kendheid, waarin hij algemeen werd geacht en gewaardeerd. De teraardebestelling in be paald op Zaterdagmiddag om half drie op de algemeene begraafplaats aan de Klever laan. EEN KERSTRANTSOEN? A. B. deed bij de Heemsteedsche politie aangifte, dat er uit zijn schuur aan den Blee- kersvaartweg een varken van 250 pond was verdwenen. De daders wisten onopgemerkt met hun extra Kerstrantsoen te ontkomen. FABRIEKSBRAND TE DIEMEN. Te Diemen heeft brand ge woed in de pharmaceutisch- chemische fabriek Dagra. De brand was uitgebroken in de prepareerafdeeling en sloeg over naar de comprimeer-af- deeiing van 't kantoor. De Die mensche brandweer kon het vuur tot genoemde afdeellngen beperken. De oorzaak van den brand moet worden gezocht in kortsluiting. AARDAPPELMEELDIKVEN AANGEHOUDEN. Dezer dagen werd ingebroken in een pakhuis aan de Brou wersgracht te Amsterdam. On geveer acht ton aardappelmeel werd toen ontvreemd, bestemd voor de bevolking. Med« dawt aanwijzing van eenige bu>. en konden elf dieven en eea gv**oC aantal helers worden gearres teerd. Een gedeelte van het gestolen aardappelmeel kon tevens in hes'* wo>-d«m eeno men DE EINDELOOZE REEKS. De caféhouder D. B. heeft bij de Haarlemsche politie aan gifte gedaan, dat er uit een sigarenkistje, staande in het dressoir der huiskamer van zijn woning aan de Groote Markt een bedrag van ƒ8.500. was ontvreemd. Door verbreking van een ruit verschafte men zich verder toegang tot het filiaal der fir ma C. aan de Kruisstraat, waar een aantal zakjes meel en kin derdrank werd buit gemaakt. De veehouder V. moest constateeren, dat uit zijn schuur aan den Vergierdeweg 4 kippen, 3 konijnen en 10 kg. tabaksbladeren waren gestolen Ten nadeele van een fir ma werden van een terrein aan de Friesche Varkensmarkt 170 hl. cokes en 50 hl. ant'nraciet ontvreemd. Ook 10 hl. anthra- ciet en eierkolen, die in een schuur aan de Reitzstraat wa ren opgeslagen, bleken door dieven te zijn weggehaald. Een inbraak in een per ceel aan de Wolstraat had tot resultaat, dat een flinke hoe veelheid textielgoederen, waar onder 18 beddelakens, 24 kus- sensloopen, 18 baddoeken, da mesblouses, mantels, onder- kleeding en dergelijke werden toegeëigend. Dieven wisten door te dringen tot de binnenplaats van het Gasthuis, waar ten nadeele van een lid van het personeel zeven konijnen wer den gestolen. Een groentenhandelaar deed aangifte van diefstal van een carrier met nieuwe auto banden, terwijl een loodgieter heeft meegedeel-d, dat er uit zijn perceel aan de Maerten van Heemskerkstraat twee ge blindeerde 10 gaats Chevrolet autowielen met banden bleken, te zijn ver^worien DISTRIBUTIE VAN WARM WATER TE HAARLEM. Ten behoeve van de in de laren 1944 en 1945 geboren kin leren zal met ingang van Dinsdag 2 Januari a.s. door ie Gem. Badhuizen van het Vitte Kruis warm water wor- len verstrekt, hetgeen op dis- ributiebonnen zal geschieden, ;n wel dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Een bon tal recht op tien liter warm water per dag geven. De ver trekking zal in de vijf bad- nuizen plaats hebben. Van Dinsdag af worden te en overlegging van de distri- öutiestamkaart van de baby in het centraal uitreiklokaal Vleeschhal" de warm-water- kaarten uitgereikt, welke tot ;n met 28 Februari 1945 geldig ■uilen zijn. 3UITENGEWOON CONCERT H. O. V. De Haarlemsche Orkest Ver- eenieing zal Zondag, 31 De- ember, onder leiding van darinus Adam, een buitenge- voori concert geven in de Ge- neentelijke Concertzaal te laarlem. Aan dit concert zal onze oud-stadgenoot Willem Vndriessen zijn solistische nedewerking verleenèn. Voor de pauze wordt de Derde Symphonie in Es gr. erts (Eroïca) van L. v. Beet- ïoven ten gehoore gebrachu Na de pauze spee't Wi ;m Andriessen met orkestbegelei ding het piano-concert in a. kl. terts van Edv. Grieg en tot slot volgt de eerste uitvoering van „Wilt heden nu treden" uit Valerius Gedenckclarck, Dewerkt en georkestreerd doch Marinus Adam.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1