Haarlemsche Courant Zware gevechten in België en Luxemburg Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Het garnizoen van Boedapest houdt stand. De strijd aan het Westfront. Slag verwacht ia de Maasbocht. Het opperbevel der Geallieerden. „Sturm-Wikinge" 889e Jaar?., No. 303 x x Bureaux: Groote Houtstraat W Postgiro 134958. Bijkantoren: soendapleln ïl. IJmuiden, Kennemerlaan 154, Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 30 Dec. 1944 CJltg.: Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3,42, fr. p. post 3,73. Losse nummers 8 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1297 Het Duitsche weermachtbericht van Vrij dag luidt In het Belgisch-Luxemburgsche gebied is het gisteren in alle sectoren tot zware ge vechten gekomen zonder dat de toestand in groote lijnen veranderde. Van de in het Wes ten in den strijd staande 44 Amerikaansche divisies zijn thans 26 in dit gevechtsgebied geconstateerd. In de Ardennen werden tusschen Stavelot en Marche verdere vorderingen gemaakt. Tegenaanvallen bij Rochefort werden uiteen geslagen. Herhaalde Amerikaansche ontlas- tings-aanvallen ten Zuid-Westen en Zuiden van Bastogne en aan de Sauer in Luxemburg konden tegenover onze afweer niet door dringen. Slechts in enkele sectoren won de vijand plaatselijk terrein. Tijdens de zware gevechten werden gisteren 36 vijandelijke tanks en gepantserde verkenningswagens buitgemaakt of vernietigd. Op 27 en 28 De cember werden bovendien door formaties van het leger 50 vijandelijke vliegtuigen en vrachtzweeftoestellen neergeschoten. Van het geheele overige Westelijke front worden slechts gevechten van plaatselijke beteekenis gemeld. Het lange afstandsvuur op Londen, Luik en Antwerpen werd voortgezet. „Sturm-Wikinge" der marine hebben met hun uiterst kleine duikbooten en kleine ge- vechtsmiddelen voor de monding van de Schelde het vijandelijk ravitailleeringsverkeer dagenlang aangevallen en met opoffering van zichzelven zwaar getroffen. Volgens tot dusverre ontvangen berichten hebben zij van de aanvoervloot van den tegenstander veel meer dan 40.000 bruto registerton tot zin ken gebracht. In geheel midden-Italië was de gevechts activiteit gisteren gering. Hier en daar onder nomen Britsche aanvallen ten Noord-Oosten van Faenza mislukten voor onze stellingen. In Hongarije bleven de herhaalde door braakpogingen der Bolsjewisten tusschen het Plattenmeer en de Donau in het afweervuur van de Duitsche divisies liggen. Ten Noorden van de Donau heeft het betrekken van den anderen oever van de Gran door onze troepen ondanks zwaren ijsgang zonder belangrijke verliezen plaats. Het garnizoen van Boedapest hield in het Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat in de afgeloopen dagen verscheiden Amerikaan sche divisies en andere gevechtseenheden buitengewoon zware verliezen hebben gele den. Zoo werden de le, 8e, 78e en 85e infan- terie-divisie van het Amerikaansche leger vernietigd evenals de 82e en 101e lucht landingsdivisie. Omtrent den strijd in het Westen wordt vernomen, dat de ontwikkeling van den groo- ten materiaalslag beheerscht wordt door het in den strijd werpen van reserves, hetgeen aan de zijde der Geallieerden onverminderd voortgaat. Bij den strijd treedt duidelijk aan den dag, dat de Duitsche tanks met beter resultaat optreden dan de Amerikaansche, waarbij intusschen wordt opgemerkt, dat Von Rundstedt niet alleen over betere tanks, doch ook over gevechtswaardiger troepen beschikt dan Eisenhower. Op den linkervleugel van het aanvalsfront wordt thans al het gewicht van den strijd gelegd door den inzet van steeds meer Ame rikaansche reserves, die van alle deelen van het gevechtsterrein elders worden aange voerd. Verwacht moet worden, dat in de bocht van de Maas de beslissende veldslag geleverd zal worden. Gemeld wordt, dat van Geallieerde zijde 24 divisies en zware aanvalsformaties aan den slag deelnemen, daaronder bevindt zich slechts één Britsche divisie. Van het Westelijk front is gemeld, dat het Geallieerde opperbevel in totaal 15 tot 16 vol waardige divisies in den Ardennenslag in den strijd heeft geworpen. De slag in het Westen is meer stationnair geworden door het optreden van de Gealli eerde luchtmacht. De voorste Duitsche aan- valsspitsen zijn volgens de plannen terug genomen naar het hoofdgevechtsveld. In midden- en Oost-Luxemburg moesten de Duitschers eenig terrein prijsgeven. De Amerikanen konden tijdelijk doordringen tot hun opgesloten strijdkrachten in Bastogne. Echternach ging voor de Duitschers verloren. Steeds meer Amerikaansche formaties wor den opgesteld. Het laat zich aanzien dat de gevechten zullen leiden tot een massale bot sing in den vorm van een beslissenden slag in den hoek van de Maas. Mutaties verwacht. Associated Press meldt, dat belangrijke mutaties zijn te wachten in het opperbevel van Eisenhower als gevolg van de overrom pelende successen der Duitschers in het Wes ten. Als groote fouten worden hem aange rekend, dat de Duitschers bepaalde leger eenheden van de Geallieerden volledig hebben verslagen en voorts, dat gebleken is, dat het opperbevel der Geallieerden niet over vol doende reserves beschikte. centrum der stad stand ondanks hevige aan vallen der Bolsjewisten. Ten Zuiden van de Slowaaksche grens ble ven de tusschen de Eipel en het brongebied van de Saigo ondernomen vijandelijke aan vallen zonder noemenswaardig resultaat. In Koerland zetten de Bolsjewisten hun groote aanvallen voort. Troepen van het leger, de Waffen S.S. en fcetlandsche S.S. Vrijwilligers-formaties sloegen den overal weer met krachtigen steun van artillerie en tanks aanvallenden vijand in harden succes- vollen strijd af en vernietigden opnieuw tal rijke tanks. Bij de vluchten van gisteren wierpen Anglo- Amerikaansche terreurvliegtuigen bommen neer voor het meerendeel op plaatsen in West en Zuid-Duitschland. Vooral in de steden Koblenz en Kaiserslautern, die in de afgeloo pen dagen reeds herhaaldelijk werden aan gevallen, ontstond opnieuw schade in de woonwijken. In den vooravond waren aan vallen van Britsche terreurbommenwerpers gericht op het Westelijk Rijksgebied. De opperbevelhebber der Duitsche marine Groot-Admiraal Dönitz heeft den soldaten eener speciale formatie, die succesvolle aan vallen ondernamen op de Engelsch-Ameri- kaansche ravitailleering voor den Schelde- mond de benaming „Sturm-Wikinge" gege ven en hen daarvan in een telegram in ken nis gesteld. De slag in Koerland. De slag in Koerland heeft nog niets van zijn hevigheid verloren. De Sovjets blijven onophoudelijk aanvallen, doch de Duitsche hoofdgevechtslinie is er tot dusver in geslaagd de aanvallen uiteen te slaan. Tot den 7den dag van den aanval waren door de Duitschers 436 tanks op de Sovjets buitgemaakt of ver nietigd. Ook Donderdag kwam er geen nadere tee- kening in den strijd. Gedurende acht dagen trachten thans acht bolsjewistische legers een doorbraak te forceeren, evenwel zonder eenig operatief succes. Zij hebben daarbij tot dus ver 2 pantsercorpsen en 1 pantserbrigade ver loren. 141 tanks werden buitgemaakt of ver nietigd. Duitsche troepen uit Finland naar Noorwegen. Door het verraad der Finsche regeering was het, aldus wordt van Duitsche zijde medege deeld, noodig, de Duitsche troepen op Noorsch gebied terug te trekken. Hierbij zijn voortdu rend pogingen in het werk gesteld door de Finnen en de Sovjet Russen, om deze bewe ging te verhinderen. Het oogmerk, deze Duit sche troepen van hun verbindingen af te snij den is intusschen volkomen mislukt met zwa re verliezen voor Finnen en Russen. Thans staan alle Duitsche troepen, die eertijds in Finland vertoefden, in volle gevechtskracht in Noord-Noorwegen. JUBILEUM J. P. HORSMEIER. Vrijdag herdacht de heer J. P. Horsmeier, werkzaam op de zetterij van ons blad, zijn zilveren jubileum. Van verschillende zijden werd hij op hartelijke wijze toegesproken, waarbij tot uiting kwam, dat de jubilaris een uitnemend vakman was, wiens werk in den loop der jaren verricht, op hoogen prijs werd gesteld. De toespraken gingen vergezeld met het aanbieden van geschenken. Tenslotte dankte de heer Horsmeier voor de hem ge brachte hulde en sprak den wensch uit zijn krachten nog langen tijd voor het dagblad bedrijf te geven. BESLUITEN VAN DEN BURGEMEESTER VAN HEEMSTEDE. Om elke waterverspilling in dezen, tijd tegen te gaan, - heeft de burgemeester van Heemstede besloten de verordening te wijzi gen, waradoor het gebruik van leidingwater voor andere dan normale doeleinden niet toegelaten kan worden. De bepaling luidt: „het maken van een aansluiting aan of het bezigen van leidingwater voor een water- motorlift, hydraulische pers of soortgelijk toestel is, tenzij met schriftelijke toestemming van de directie, verboden". De burgemeester heeft een verordening tegen klandestien electriciteitsverbruik uit gevaardigd, luidende als volgt: „Het verbre ken van zegels van de aansluitka-st of van den electriciteitsmeter, zoomede het onge oorloofd leveren van electriciteit aan derden, kan gestraft worden met afsluiting van den toevoer van water". Ten laste der gemeente heeft de bur gemeester beslotep een kasgeldleening aan te gaan van een zoodanig bedrag, dat op geen enkel tijdstip van het jaar een bedrag van een millioen gulden zal worden overschreden. PASTOOR A. F. C. VAN NOORT JUBILEERT. Maandag 1 Januari zal pastoor A. F. C. van Noort, den dag herdenken, dat hij vóór 12V2 jaar benoemd werd tot pastoor der Parochie O. L. Vrouwe van Hemelvaart te Heemstede. Het is de wensch van den jubi laris dit feit niet te vieren. De jubilaris zal dien morgen om half negen een plechtige H. Mis celebreeren, waarna gelegenheid be staat hem in de pastorie te feliciteeren. COKESDIE VEN IN ARREST. De polit'e van Heemstede heeft twee per sonen aangehouden, die in een schuit cokes vervoerden, die van de gasfabriek waren ge stolen. Verder zijn vier Haarlemmers aan gehouden, die cokes en anjers vervoerden, welke ontvreemd waren op een kweekerij in Heemstede. BEKENDMAKING Op grond van art. 1 der verordening nr. 42/ 1941 betreffende de verplichting tot het ver richten van diensten en betreffende de beper king ten aanzien van het veranderen van be trekking, zooals gewijzigd en aangevuld door de verordening nr. 48/1942 en op grond van een bijzondere machtiging wordt bepaald: Alle mannelijke Nederlanders en staatloo- zen, behoorende tot de lichtingen 1905 tot en met 1928, die thans hun woonplaats of vaste verblijfplaats hebben in de provincies Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht, zijn ver plicht te werken in het kader van den ar beidsinzet. De inschakeling in den arbeids inzet geschiedt door een bijzonderen oproep. Tot het tijdstip van de inschakeling in den arbeidsinzet zijn de bovengenoemde personen verplicht, met inachtneming van de bestaan de voorschriften betreffende het veranderen van betrekking, hun tegenwoordige betrek king te blijven uitoefenen en in hun woon plaats of vaste verblijfplaats te blijven. Alle arbeidskrachten, die noodzakelijk zijn voor het in stand houden van het openbaar bestuur, alsmede voor het voortzetten van de werkzaamheden van inrichtingen, landbouw-, veeteelt- en tuinbouwbedrijven en bedrijven, waarin een tak van nijverheid wordt uitge oefend, alsmede andere bedrijven, waarin een belangrijke taak wordt vervuld, dan wel voor den oorlog belangrijke opdrachten moeten worden uitgevoerd, worden vrijgesteld en worden niet opgeroepen voor de tewerkstel ling in het kader van den arbeidsinzet elders. Alle personen, die op grond hiervan moeten worden vrijgesteld, verkrijgen een bijzonder, algemeen geldig bewijs van vrijstelling. Op het tijdstip van de invoering van dit bewijs van vrijstelling worden alle bewijzen, welke tot dat tijdstip ter zake van vrijstelling zijn afgegeven, ongeldig. In geval van inschakeling in den arbeidsinzet wordt de verzorging van de te werk gestelde personen alsmede van hun gezinsleden in ruim voldoende mate gewaarborgd. Hij, die in strijd handelt met de bepalingen van deze bekendmaking of van de ter uitvoe ring daarvan uit te vaardigen voorschriften, dan wel deze tracht te "ontduiken, wordt ge straft met gevangenisstraf op grond van art. 4 der verordening nr. 42'1941, voor zoover niet op grond van andere bepalingen een zwaar dere straf kan worden opgelegd. Uitlokkers, medeplegers en medeplichtigen worden als da ders gestraft. Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheitspolizei blijft on aangetast. Huizen of gronden, v/aarin 01 waai- op zich een opgeroepen man verstopt, worden met inbegrip van de meubileering verbeurd verklaard. De bepalingen van deze bekendma king treden onmiddellijk in werking. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied: De algemeen gemachtigde voor de totale oorlogs inspanning: LIESE 's-Gravenhage, 14 Dec. 1944 Zeer strengs maatregelen tegen houtkappers. De politie van Heemstede wijst namens den burgemeester het publiek nogmaals op de bekendmaking van den Wehrmachtkomman- dantur d.d. 14 November, waarin verboden wordt boomen te vellen en hout te kappen. In verband met bovenstaande bekendmaking, waaraan het publiek zich blijkbaar niet stoort, maakt de Wehrmachtkommandantur in een schrijven aan den burgemeester be kend, dat strenge maatregelen zullen worden getroffen, teneinde Het kappen en afzagen van boomen tegen te gaan. De burgemeester van Heemstede dringt er bij het publiek op aan alle mogelijke mede werking te verleenen, teneinde zeer strenge strafmaatregelen te voorkomen. De burgemeester van Heemstede heeft voorts in een verordening inzake de instelling van een vervoerverbod voor hout bepaald, da', het verboden is over een openbaren weg of open baar water hout te vervoeren, tenzij dit ver voer gedekt is door een of namens den bur gemeester of een daartoe bevoegde Duitsche instantie afgegeven geleidebiljet, dan wel de vervoerder in het bezit is van een door of namens een dezer autoriteiten uitgereikte machtiging tot houtvervoer. Dit verbod is niet van toepassing op het vervoer van dood sprokkelhout. Overtreders kunnen worden gestraft met een geldboete van ten hoogste driehonderd gulden of een hechteni-s van twee maanden, alsmede verbeurdverklaring van hout en ver voermiddel. JishMeum S. Sternan Veertig jaar bij de Prov. Griffie werkzaam. Maandag 1 Januari hoopt de heer S. Ste- man, administrateur ter Provinciale Griffie van Noord-Hoiland den dag te vieren, dat hij veertig jaar bij de Griffie werkzaam is. Reeds op jeugdigen leeftijd kwam hij in dienst der Griffie, doorliep verschillende rangen en werd bij zijn zilveren jubileum in 1930 bevorderd van hoofdcommies tot refe rendaris. Later volgde zijn bevordering tot administrateur. Hij staat aan het hoofd der afdeeling algemeene zaken en is bij afwezig heid van den griffier, waarnemend griffier. De a.s. jubilaris staat bij de ambtenaren van de Griffie hoog aangeschreven evenals bij hen, met wie hij in zijn werkkring in aan raking komt. Vieeschbon 241 verlengd. De op 24 December j.l. geldig verklaarde vieeschbon 241 voor den aankoop van 11/4 rantsoen vleesch, is verlengd ^ot en met 6 Januari 1945. SPEURDERS MET „LANGE VINGERS". De dagelijksche serie dief stallen in de gemeente Haar lem vermeldde ditmaal onder enderen een inbraak in eer» ijsfabriek aan de Regentesse- aan. Nadat de daders een ruit hadden vernield, verschaften zij zich toegang tot het per ceel. Er worden een bakfiets, twee zakken zout en enkele wafelblikken vermist. Uit een woning aan de Westergracht werden diverse textielgoederen, waaronder la kens, badhanddoeken, heeren- costuums en andere kleeding- stukken ontvreemd. Door een gebroken ruit Irongen onbekenden in een woning aan de Lange Heeren- :est, waar zij zich een aantal ;oederen toeëigenden. Het ge- stolene omvatte o.m. een vloer- in een tafelkleed. Een beige bontjas, welke in den gang van perceel Delft- str. 22 was opgehangen, bleek evenmin veilig voor deze speurders met „lange vingers". De gedupeerde eigenaresse deed aangifte bij de politie. Bij een bezoek aan 'n woning aan de Lorentzkade vonden de dieven een welkome hoeveel heid levensmiddelen. Daar de bewoners afwezig waren, kon den zij ongestoord hun duiste re practijken uitvoeren. Zij wisten onopgemerkt met 18 pakken havermout, flesschen bessensap, 11 potten iam, stuk ken toiletzeep en hoeveelheden levertraan, melkpoeder, boonen en erwten te ontkomen. FIETSERS MOETF.N OP RIJWIELPADEN BLIJVEN. De Höhere SS- und Polizei- führer en commissaris-gene raal voor de veiligheid wijst er op. dat den laatsten tijd veel vuldig is waargenomen, dat wielrijders ook op wegen, die van fietspaden zijn voorzien, gebruik maken van den rijweg en daardoor het verkeer sto ren, terwijl zij tevens zichzelf en anderen in gevaar brengen. Voor zoover er op de openbare wegen fietspaden aanwezig zijn, zijn wielrijders verplicht uit sluitend daarvan gebruik te maken. Aan de politie is op gedragen tegen overtreders op te treden. MELKRANTSOEN VERLAAGD. De bonnen van gestandaar diseerde melk, welke in de provincie Noord-Holland zijr» uitgegeven tegen inneming van de bonnen E 413 van de in legvellen, waren oorspronke lijk bestemd voor het gebruik in het tijdvak van 10 Decem ber 1944 tot en met 6 Januari 1945. Met ingang van 1 Januari 1945 wordt het rantsoen terug gebracht tot 1 3/4 liter per week. In verband hiermede worden voor het tijdvak van 6 tot en met 20 Januari geen nieuwe melkbonnen uitgereikt, doch moeten de drie bonnen, oorspronkelijk bestemd voor de week van 31 December tot en met 6 Januari a.s., dienst doen voor het tijdvak van 31 December tot en met 20 Janua ri a.s. Een uitzondering wordt hier bij gemaakt voor kinderen ge boren in 1944. Voor dezen wordt het rantsoen van 5 1/4 liter gehandhaafd. Tegen aan- teekening van het getal 501 in het vakje CE op de stam kaart dezer kinderen en inne ming van een ontvangstbewijs zullen de distributiediensten voor elk dezer kinderen zes noodrantsoenbonnen ..melk 1" uitreiken voor het tijdvak van 7 tot en met 20 Januari a.s. Plaats en tijd dezer uitreiking zullen door de plaatselijke distributiediensten worden be kend gemaakt. In verband met het bovenstaande is de geldig heid der rantsoenbonnen „melk 1", waarop het kringnummer van den uitreikenden distribu- tiedienst als opdruk voorkomt, verlengd tot 20 Januari 1945. SPIJSOLIE-DISTRIBUTIE. Er moet geen bon worden ingeleverd. De aangewezen bonnen 278 en R 02 voor den aankoop van 360 gr. of 4 dl. spijsolie zijn geen vóór-inleveringsbonnen. Eerst bij aflevering van de spijsolie mogen deze bonnen aan den winkelier worden af gegeven. Ongeoorloofde voor inlevering kan tot misbruik ten nadeele van het publiek aanleiding geven, aangezien tot op heden nog niet bekend is, welke winkeliers in Haar lem voar den aankoop van spijsolie zullen worden aange wezen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1