Haarlemsche Courant Hoe men vroeger van Haarlem naar Amsterdam reisde. 290e Jaarg., So. 3 Bureaux Groo:e Houtstraat fJ Postgiro 13495». Bijkantoren: Soendapleln 21. IJmuiden. Kennemerlaan 154 Nieuwsblad voor Noord-Holland Donderdag 4 Jan. 1945 Uiig.. Gcat Bedrijven Damiate, Haarlem Abonnementen: per week 28 ct., per mnd 1,15, per kwartaal 3.42 fr p. post f 3,73. Losse nummers 8 cent. Hoofdredacteur F. C Derka. K 1297 De strijd in Griekenland. Piastiras kabinetsformateur? Naar United Press verneemt, heelt men bij de onderhandelingen te Athene niet kun nen bereiken, dat de vertegenwoordigers der Elas zijn ingegaan op de wee voornaamste voorwaarden: Het neerleggen der wapens en de ontruiming van Piraeus. United Press meldt voorts, dat de zuive ring van Piraeus vorderingen maakt. Gene raal Piastiras zou zich op aandringen van den regent bereid verklaard hebben een nieuwe regeering te vormen. In welinge lichte kringen is men van mcening. dat zijn benoeming een versteviging van den strijd te gen de Earn beteekent. De strijd in Hongarije. Binnenstad van Boedapest onder vuur. De Sovjets stellen alles in het werk om de Hongaarsche hoofdstad in handen te krijgen. Opnieuw hebben de Bolsjewisten nieuwe re gimenten infanterie en granaatwerpers in den strijd geworpen, die de binnenstad onder vuur hebben genomen. Het zwaartepunt der ge vechten lag aan het Oostelijk bruggenhoofd der stad. Ondanks het massaal gebruik van strijdkrachten en ondersteuning van sterke formaties slagvliegtuigen, konden zij den Duitschen tegenstand niet breken. Ook had den de Sovjets aan den buitensten rand van de stad versche strijdkrachten ingezet, die vergeefs trachtten terrein te winnen Zij werden door Duitsche tegenaanvallen uit de hoofdgevechtslinie geworpen Ook het Duit sche luchtwapen ondersteunde de verrich tingen der formaties doeltreffend Londen en Loeblin. Amerika blijft Londensch comité erkennen. Uit Londen wordt gemeld, dat het bericht, volgens hetwelk generaal De Gaulle de z.g. Poolsche regeering te Loeblin zou hebben er kend, te Parijs niet wordt bevestigd. De Secretaris van Stettinius heeft ver klaard, dat Amerika het Londensche comité als officieele regeering van Polen blijft kennen. De regeering der Ver Staten zal waarschijnlijk de Sovjet-regeering verzoeken, het comité van Loeblin niet te erkennen tot dat de Poolsche kwestie door gemeenschap pelijke besprekingen tot een oplossing is ge bracht. United Press meldt uit Loeblin, dat de Pool sche regeering te Loeblin de Poolsche regee ring te Londen heeft beschuldigd, dat deze de bevolking van Polen bewust tot revolutie heeft aangespoord in het door Sovjet Rusland bezette gebied Van hei Westelijk front. De pogingen van dicht opeengedrongen Ame- rikaansche tankformaties, ondersteund door een massaal gebruik van artillerie om naar Houffalize door te breken, konden in een heldhaftige worsteling verijdeld worden. De bloedige verliezen van de in dichte gelederen aanstormende Amerikaansche infanteriefor- maties waren buitengewoon zwaar Verdere groote gevechtshandelingen vonden nog plaats aan het Saarfront en in het gebied van de Lotharingsche grenzen, waar de Duitsche formaties haar zuiveringsacties, ondanks ver bitterden tegenstand van de Amerikanen overal succesvol voortzetten Gelijktijdig met de reeds vermelde vernieling, die zeer snelle bommenwerpers en snelle gevechtsvliegtuigen onder Ameriknansche vliegtuigen hebben aan gericht, hebben Duitsche bommen en boord- wapens belangrijke installaties op vliegvelden getroffen. Meer dan 100 vrachtauto's en ver scheidene groote olie- en benzine-depots wer den 'n brand geschoten. Groote loodsen en reparatiewerkplaatscn stortten ineen, waar door een groot deel der Geallieerde grond- organisatie buiten bedrijf werd gesteld. Ook de verliezen aan personeel zijn zeer gevoelig geweest. Pon-Arabisch propaganda-bureau. Radio-Londen meldt uit Cairo, dat, te "Washington binnenkort een pan-Arablsch propaganda-bureau zal worden geopend. Sir Bertram Ras verongelukt. Reuter meldt, dat admiraal Sir Bertram Ras, opperbevelhebber der Geallieerde marine- invasie-strijdkrachten in Europa bij een vlieg ongeluk in Frankrijk om het leven is geko men. Hij was op weg naar een conferentie in België. Labour naar Moskou. Uit Londen komt de mededeeling. dat een officieele delegatie der Labour Party in Fe bruari een bezoek aan Moskou zal brengen, teneinde een vaste verbinding met Sovjet Rusland te zoeken en persoonlijke bespre kingen met Stalin te voeren. Kwaad weer in Engeland. Tengevolge van de buitengewoon hevige koude en den sneeuwval in Engeland is het spoorwegverkeer daar te lande totaal ont wricht. Vorst en ijzel belemmeren den gere- gelden dienst, o m doordat de signalen en de wissels niet meer functioneeren en een chao tische toestand is ontstaan. Daar komt nog bi- dat tallooze locomotieven en ander materiaal naar Frankrijk zijn overgebracht, waardoor men ook met de noodige tekorten rekening moet houden. Wie ruim driehonderd jaar geleden van Haarlem naar Amsterdam wilde reizen, had de keus tusschen wandelen of varen. Wande laars moesten een andere route volgen, dan tegenwoordig, want de Amsterdamsche Trek vaart werd eerst in 1632 gegraven en de weg welke er langs liep, dateert eveneens van dat jaar. De Haarlemmers moesten derhalve ge bruik maken van den Oude Weg naar het Penningsveer, waar men zich over de Liede liet zetten. Voorbij dit veer verdeelde de weg zich in drieën: de L.iedeweg, de Wateringweg en de Lageweg, welke naar Spaamdam leidde. Van daar en ook over Spaarnwoude kon men langs de I.Tdijken Amsterdam bereiken Voordat de Amsterdamsche Trekvaart ge graven was, voeren de beurtschippers door het Spaarne en het IJ naar Amsterdam. Men meene niet. dat iedereen die daartoe ambitie had en over een vaartuig beschikte, beurt schipper kon worden. Men had, ook in dien tijd reeds, allerlei bepalingen en „ordonnan tiën" uitgevaardigd, waaraan de schippers moesten voldoen. Aan hetgeen mr J M. Fuchs hierover in het jaarboekje 1940 van de vereeniging „Haerlem" vertelt, is ontleend, dat zij niet minder dan 2500 gulden borgstel ling moesten betalen. Verder ontving het ..Arme Kinderhuis" in Haarlem van hen een jaarliiksche recognitie van 100 gulden. Ook mochten zij niet op eigen houtje de vracht prijzen vaststellen- Dit geschiedde door de Overheid. Voor het vervoer van een persoon van Haarlem naar Amsterdam via Spaarne en IJ werd vijf stuivers gerekend en bij slecht weer het dubbele. Aan deze prijzen werd zeer streng de hand gehouden en wee den schip per, die zich aan prijsopdrijving schuldig maakte. Hem wachtte een zware straf. Verma kelijk is de bepaling, dat het den schippers verboden was, bedelaars of leegloopsters van Amsterdam naar Haarlem te brengen. Wel mochten zij „dezulken, die van hier (Haar lem) willen, derwaarts meenemen". Verder moesten de schuiten precies op tijd vertrekken, een schipper die een kwartier te laat vertrok, kreeg niet minder dan drie gulden boete' Het was niet altijd pais en vree tusschen de Amsterdamsche en Haarlemsche schippers, want concurrenlienijd bestond er in dien tijd ook al. Zoo konden de Amsterdammers het niet verkroppen, dat de Haarlemsche schip pers het recht hadden, in alle plaatsen van Holland en Zeeland goederen te laden en deze overal heen te vervoeren. Reeds in 1570 deed Amsterdam Haarlem een proces aan. dat be handeld werd door den Grooten Raad in Meehelen, die de Haarlemmers in het gelijk stelde. De Amsterdammers vonden toen wat anders, om de Haarlemsche schippers dwars te zitten: hun werd verboden met hun schepen in het Damrak ligplaats te kiezen. En ook deze kwestie vormde de aanleiding tot een proces voor het Hof van Holland Weer kre gen de Haarlemmers gelijk, zoodat zij met hun schuiten weer in het Damrak versche nen. Daar werden ze echter op alle mogelijke manieren geplaagd en tegengewerkt. Het re sultaat. was, dat ook de Amsterdamsche schip pers in Haarlem minder vriendelijk bejegend erden. In het begin van 1600 werden tusschen beide stelden overeenkomsten inzake de veren ge- loten en in 1612 kon men eerst spreken van een werkelijk beurtveer, aangezien toen van heide zijden om beurten werd gevaren. Toen in 1632 dc Trekvaart gereed gekomen was. werd de reis naar Amsterdam aanmer kelijk korter en ook goedkooper. De kooplie den maakten natuurlijk ook terstond van het -,ieuwe veer gebruik om hun voederen te ver- •.enden en de overheid stelde ook voor dit •ervoer de prijzen vast Niet alleen werd be paald wat het vervoer van een ..garen vat" ®n een scheermolen" mocht kosten, ook de vrachtprijs voor een pot. met anjelieren en twee dozijn tafelhorden was zelfs nauwkeurig sstgesteld. Merkwaardig was het, dat de reizigers in Halfweg moesten overstappen en ook de goe deren daar moesten worden overgeladen Men had opzettelijk de beide gedeelten van de Trekvaart niet met elkaar in verbinding ge bracht, om te voorkomen, dat een doorvaart naar de Haarlemmermeer ontstond, waardoor- het mogelijk geweest zou zijn, goederen uit Rotterdam, Dordrecht, Gouda enz. buiten Haarlem en Spaarndam naar het Noordelijk deel van Holland te vervoeren Dat wenschte Haarlem niet, want in Spaamdam was een rrafelijke tol, waaruit Haarlem belangrijke nkomsten trok! Om het ongerief van het overstappen in Halfweg voor de passagiers zooveel mogelijk te verminderen, was daar tusschen de beide gedeelten van de Trekvaart een soort galerij gebouwd over een lengte van 260 meter, zoodat men bij slecht weer althans droog van de eene trekschuit in de ander® kwam. De schuiten voeren om het uur. "s zomers van halfvier en 's winters van halfvij? af. Am- -terdam zorgde voor het comfort der passa giers door in 1752 te bepalen, dat er roeven op de trekschuiten gebouwd moesten worden Men kon de geheele roef afhuren voor zestien stuivers Hoewel de trekvaart de kortste verbinding vormde bleven er ook schepen van Haarlet naar Am-'---dam door het Spaarne en het IJ naar A 'erdam varen Deze vaartuigen moesten de sluis in Spaarndam passeeren welke toendertijd zeer smal was Men bouwde daarom specialen .schuiten, die smal en lang waren en daarom den naam kregen van kaar- ^enladen. omdat de vorm deed denken aan de laden waarin men in dien tijd de vet kaarsen bewaarde. Op den duur verloren de trekschuiten hun passagiers, want de reizigers gaven hoe lan ter hoe meer de voorkeur aan de diligences of „snorwagens". En deze kregen in 1839 eer. nieuwe geduchte concurrent: de „ijzerbaan". Reeds in 1835 hadden de beurtschippers in een request aan den koning de vrees uitge sproken, dat het met hun veerdiensten afge- loopen zou zijn, indien de spoorweg tot stand kwam. Die spoorweg kwam er inderdaad en de schippers konden er niet tegen concurree- ren. In 1840 voeren er nog slechtstwee schuiten maar eerst twintig jaar later werd het beurtveer officieel opgeheven. Kolengebrek in Engeland De Britsche autoriteiten hebben er opnieuw op gewezen, dat er in Engeland onvoldoende wordt bezuinigd op gas en elcctriciteiï en ge waarschuwd dat, indien het publiek geen re kening houdt met de voorschriften, afsluiting het gevolg zal zijn. Amerikaansche jeugd en dienstplicht. Afionbladet meldt uit Stockholm, dat op een massabetooging te New York ondubbelzinnig gebleken is, dat de Amerikaansche jeugd niets wil weten van militairen dienstplicht na den oorlog. Het blok aan het been. De Amerikaansche generaal Wedemeyer heeft verklaard, dat de strijd van Tsjoenking China's eigen oorlog is, die het in de eerste plaats zelf moet voeren alvorens het een be roep kan doen op de hulp van anderen Ge neraal Wedemeyer erkende voorts de offen sieve mogelijkheden, waarover Japan be schikt. Engeland en Amerika. Met betrekking tot de critiek in de Ameri kaansche pere op de Britsche politiek heeft de Yorkshire Post dezer dagen opgemerkt, dat de diplomatieke verhoudingen tusschen beide landen momenteel slechter zijn dan ooit Aanval in ons land afgeslagen. Van het Westelijk oorlogstooneel wordt medegedeeld, dat Zondag de Duitschers in ons land ten Noorden van Capelle een ver kenningscommando Canadeezen hebben afge slagen Moskou en Italië. De Moskousche Prawda bevat een scher-i pen aanval op Paus Pius XII en beweert, dat het Pausdom op geen enkele manier meer in den hedendaagschen tijd past. In Italië is een Ïtaliaansch-Russische vereeniging opge richt, Van de Italiaansche leden wordt ver wacht, dat zij de Russische taal zullen spreken Tegen het Spanje van Franco. Uit New York wordt gemeld, dat daar Dinsdagmiddag een groote betooging tegen het Spanje van generaal Franco zou plaats hebben TERAARDEBESTELLING J. C. SLAGTER- Woensdagmiddag had onder groote belang stelling op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan de teraardebestelling plaats' van het stoffelijk overschot van den heer J C. Slagter, in Ieven architect en leeraar der Middelbare Technische School. De plechtigheid werd o.m bijgewoond door de heeren ir. J. R. G. de Veer, directeur der Middelbare Technische School, A L Hcnge- veld, directeur der ambachtschool, ir. R G. Veenenbos. adjunct-directeur van Bouw- en Woningtoezicht, dr. L. S. Limborgh-Mc-ijer, mr. A Beets, mr C. Blankevoort en mr H J To- nino, terwijl talrijke collega's, vrienden, leer lingen en oud-leerlingen van hun medeleven blijk gaven. In de aula herdacht ir. J. R. G. de Veer den /erledene, die vanaf de oprichting als leeraar aan de Middelbare Technische School zijn krachten heeft gegeven Door zijn arbeid als bouwkundig leeraar heeft hij in de harten van vele honderden leerlingen en oud-leerlingen een monument opgericht Verder memoreerde spr. de prettige samenwerking, welke nimmer zal worden vergeten. Ir. De Veer richtte ten slotte woorden van troost tot de achterblij- venden. Dr. L. S Limborgh Meijer bracht het tra gisch verscheiden in herinnering en uitte zich als tolk der vele vrienden. Wijlen de heer Slagter was een gave persoonlijkheid. Eer lijkheid. trouw en hulpvaardigheid waren zijn kenmerkende eigenschappen. Hij begreep en hield van de jeugd, die van zijn kennis pro fiteerde. Door overgave zal men de kracht ontvangen om het leed van dit verlies te kunnen dragen, aldus spreker. Nadat as. A. van Biemen, voorganger dei- Vrijzinnig Hervormde Gemeente het Schrifi- gedeelte Mattheus 7 had gelezen. Het deze uit komen. dat wijlen de heer Slagter zich niet alleen als ontwerper van kerken en gebouwen heeft onderscheiden Ook in zijn gezin en op school heeft hij als symbolisch bouwmeester zijn activiteit bewezen Zijn levensfundament van geloovend vertrouwen was de rijkdom, aarin hij zijn omgeving liet deelen. Hiervoor tag de erkenning niet achterwege blijven. Bij de geopende groeve werd het Onze Vader gebeden, waarna de heer W J Slagter als >n dankte voor de deelneming. Aardappelbon 248 inleveren. In Noord-Holland. Zuid-Hol land en Utrecht zijn voor de week van 7 tot en met 13 Jan. de bonnen 248 van de tweede noodkaart geldig verklaard voor 't koopen van 1 kg. aard appelen per bon. Deze bonnen moeten, voor zoover niet van de Centrale Keuken gebruik kan worden gemaakt, voor Donderdag 4 Jan worden ingeleverd bij den aardappelhandelaar, desge- wenscht tegen ontvangstbewijs. Nadat de handelaren hierop zijn bevoorraad zal zonder nadere aankondiging tot afle vering worden overgegaan, doch uitsluitend in de ivecx van 7 t-'m 13 Jan. Het Is in den laatsten tijd vele malen voorgekomen, dat klanten hun aardappelbon te iaat bij hun groentenhnndelaar inleverden. Deze slaagde er tot nu toe wel in op deze bonnen aardappelen te verkrijgen, doch het is de bedoeling van de V B. N.A., om uitsluitend die bon nen te bevoorraden, welke op tijd bij den winkelier zijn in geleverd. Aan inzending van bonnen na den dag van slui ting kan geen aandacht meer worden besteed. Waarschuwing aan bakkers. Uit vele klachten blijkt, dat er bakkers zijn, die, vooral in de plaatsen waar de rantsoe nen laag zijn, zich niet ontzien met de kleine toewijzing die zij hebben nog te knoeien. Door het geven van te gering ge wicht en het verminderen van het gehalte droge stof trachten zij zooveel mogelijk brooden af te leveren. Het spreekt vanzelf, dat dit een misbruik is, dat zware bestraffing verdient De Prijsheheerschlng is dan ook voornemens streng op te treden en zal er zelfs niet voor terug schrikken bij gebleken over treding de zaak te sluiten. De verantwoordelijkheid hiervoor rust dan, daar de bakkers vol doende gewaarschuwd geacht mogen worden, uitsluitend op de belanghebhenden zelf. Voor de komende week moet bon 248 van de noodkaart 2de serie worden ingeleverd en de benedenhelft van de groenten- bon eerste periode 1945 voor hen, die met ingang van Maan dag a.s. wenschen gebruik te maken van de Centrale Keu ken. Met ingang van Maandag zal Centrale Keuken in ver band met brandstoffenbespa- ring slechts eenmaal per dag keken en niet meer twee maal. zooals tot nu toe het geval was. In verband daarmee zal van dien dag af uitsluitend van twaalf tot één uur het eten in de bekende lokalen worden uitgereikt. Aan de overvallen door ge wapende mannen in de hoofd stad komt geen einde. Op het Zonneplein verschenen 's-av. twee gewapende mannen bij een slager, dien zij van zwar ten handel beschuldigden. Zij namen 10.000, distributiebe scheiden, sieraden en het lin nengoed van vijf leden van het gezin mede Een goudsmidswinkel in de P Heijestraat kreeg bezoek an drie gewapende mannen, die verdwenen met 3650 aan contanten en sieraden van groote waarde. Ten slotte kwamen vier ge wapende mannen in de fabriek an Coca Cola te Sloterdijk binnen en verdwenen met 40 halen suiker NIEUWE BURGEMEESTERS. De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft tot burgemeester benoemd de hee ren. J C Hesselink te Voorst, J Vleeming te Herwen en Aerdt P. O. Posthumus te Die ver. W. A Pijbes te Wester- bork, J. «an der Bent te Zwee- !o en Th. A. Dijksman te Zul len.

Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1