Haarlemsche Courant Slag in groote Weichselbocht duurt met onverminderde hevigheid voort. 290e Jaar*., No. 16 Bureaux Groote Houtstraat N Postgiro 134J38. Bijkantoren: Soendapleln ll. IJmulden. Kennemerlaan 154 Nieuwsblad voor Noord-Holland Vrijdag: 19 Jan. 1MB Ultg.: Graf Bedrijven DamiaM, Haarlem. Abonnementen: pe* week 20 ct.. per mnd. 1,15, per kwartaal f 3.43, fr. p po»« 3,73. Losse nummers i cent. Warschau ontruimd. Don- Het Duitsche weermachtbericht derdag luidt: In Hongarije mislukten plaatselijke aanval len der Bolsjewisten bij den Noordelijken rand van het Vertesgebergte en in het Pilis- gebergte. De verdedigers van Boedapest weer den zich in verbitterde gevechten om huizen en straten tegen nieuwe hevige aanvallen van den vijand. Op de bestaande brandpunten in het Hon- gaarsch-Slowaaksehe frontgebied bleven her haalde vijandelijke aanvallen zonder resultaat. Tusschen Slowakije en den bovenloop van de Weichsel distantieerden onze troepen zich naar het Westen. Daarbij ontwikkelden zich gevechten met den naar Nersandez opdrin- genden vijand. De slag in de groote bocht van de Weichsel duurt met onverminderde hevigheid voort. Aangevoerde reserves vingen de vijandelijke aanvalsvoorhoedon op tusschen Krakau en Tschenstochau. Tschenstochau en Tomasjof vielen na straatgevechten in vijandelijke han den. Tankvoorhoeden der Sovjets drongen door in het gebied tusschen Litzmannstadt en de Weichsel- Ook tusschen Kielce en de Be- neden-Pilica leverden onze formaties zware ANTWOORD. D. Een lezer schrijf* mij een briefje, waarin hij, na opgemerkt te hebben, dat in de artikelen onder den titel ..Wat nu een onderwerp is aangesneden, waarover heel wat pro en contra kan worden betoogd, vraagt Wilt U nu in een volgend artikel eens ver tellen van wie U nu een antwoord of daad verwacht om uil de misère te raken. Natuur lijk buiten de N SB om want anders komt de massa toch niet. in beweging Kan dat Ik antwoord: Dat kan. De schrijver zegt niet precies, wat hij onder „de misère" verstaat, maar ik neem aan, dat hij in het algemeen daaronder samenvat de voedselnood, met al wat daarmee samenhangt en de algemeene onrust, die den laatsten tijd op het maatschappelijk leven haar stempel heeft gedrukt. En nu antwoorden en daden op de vraag „Wat nu?" 1 De spoorwegstaking (die heelemaa! geen staking is maar een demonstratie ten behoeve van de Nederlandsche emigrantenregeering) moet worden opgeheven. Daar hel niet te ver wachten is, dat een parool tot opheffing zal worden gegeven zouden de spoormannen in de groote steden bijeen moeten komen, zich vóór opheffing der staking moeten uitspreken en hun vertrouwenslieden naar de lands- regeering en de bezettende overheid moeten zenden met het verzoek, het spoorwegbedrijf weer in het vervoerwezen in te schakelen 2 Er dient beslag te worden gelegd op die vervoermiddelen, allereerst schepen, die er toe kunnen bijdragen, dat de voedseltekorten zoo spoedig mogelijk worden gecompenseerd 3. De leiders der voedselvoorziening van Nederland, aan wier nalatigheid het le wijten is, dat er in het Westen des lands voedselnood heerscht, dienen op staanden voet te worden ontslagen. In hun plaats dienen nieuwe lei ders te worden aangesteld wier voornaamste taak zal zijn: a. met alle beschikbare middelen een bil lijke verdeeling der in het land aanwezige voorraden te bevorderen b. met alle beschikbare middelen iedere daad. die indruischt tegen een rechtvaardige distributie dan wc' iedere poging daartoe, corrigeeren 4. Boeren, die door hen achtergehouden voorraden met woekerwinst verkoopen of dit de laatste weken hebben gedaan, worden in een werkkamp geplaatst onder verbeurdver klaring van de onrr htvaardig verkregen ba ten. Ernstige overtredingen worden bestraft met onteigening van het bedrijf van den schuldige. 5. Met de scherpste maatregelen wordt op getreden tegen ambtenaren der politie, con troleurs der C. C. D e.d die. hetzij actief, hetzij lijdelijk, hetzij onder het aannemen van steekpenningen of geschenken, tegenwerking van de wettelijke distributie hebben toege laten of daaraan medewerking hebben ver leend. 6 Op ernstige gevallen van zwarten handel, hetzij door handelaars, hetzij door particu lieren. wordt dc doodstraf gesteld, op minder ernstige gevallen plaatsing in een werkkamp, zoowel van den zwarten handelaar als van den bevoordeelde. In ieder geval wordt de zwart-verliandelde waar verbeurd verklaard. 7. Massaal verzet tegen illegale organisaties, die oorzaak zijn, dat thans onze mannen van 1740 jaar uit hun dagelijkschen arbeid wor den gehaald en elders te werk gesteld 8. Onder aanwending van meer tucht er. orde dan den laatsten tijd aan den dag treed! worde een geest van samenwerking met Duitschland nagestreefd uit overweging, dat Nederland hetzij in oorlog, hetzij in vredestijd op deze samenwerking met het Duitsche ach terland is aangewezen. Ziehier een samenvatting van het voor naamste, dat naar mijn overtuiging zou kun nen bijdragen tot verbetering van den hui- digen toestand, die het maatschappelijk leven in ons land zoo deerlijk bezwaart. Over elk dezer acht punten ware een of meer artikelen te schrijven. Ik zal mij daarvan onthouden en mij bepalen tot het bovenstaande. Wie het beter weet mag het zeggen gevechten tegen sterke vijandelijke strijd krachten Een Neder-Saksische divisie schoot daar op één dag vijf-en-tachtig Sovjet-tanks stuk. In de groote bocht van de Weichsel werd Warschau ontruimd. Ten Noorden van de Weichsel konden de Bolsjewisten na het voeren van nieuwe formaties hun penetralies in weerwil v&n het hardnekkige verzet onzer tioepen in Westelijke en Noordelijke richting uitbreiden. Zichcnau ging na zware gevechten verloren. Op den vijfden dag van den afweerslag in het Oost-Pruisische grensgebied behaalden onze formaties tegen den stormloop van vijf- en-dertig bolsjewistische infanteriedivisies en talrijke tankbrigades opnieuw een afweer- succes. In den dubbelen slag ten Noorden van Warschau en in het Oost-Pruisische grens gebied werden gisteren tweehonderd en eer vijandelijke tanks vernield. Daarmede is het aantal gepantserde gevechtswagens, dat ir deze beide groote gevechtsgebieden in vijl dagen werd stukgeschoten, tot negenhonderd- drie gestegen. In het Westen ontwikkelden zich in de bi| Maaseyk naar het Westen vooruitspringend-! fronlboog uit plaatselijke aanvallen levendige gevechten, nadat vrij sterke Engelsche forma- .es in den strijd gebracht waren Ten Oosten en ten Noord-Oosten var Bastogne wordt om enkele plaatsen verbit terd gevochten. Bergjagers der Waffen-SS hebben in de Beneden-Vogezen een Ameri- kaansche gevechtsgroep tijdens een aanval in gesloten en alle uitbraak- en ontzetpogingen erijdeld De ook gisteren in het gebied van Hatten hardnekkig aanvallende vijand leed zware verliezen aan mcnschen en tanks. Op de ver- groole bruggenhoofden ten Noorden van Straatsburg werd Oostelijk van Hagenau een reeks plaatsen stormenderhand genomen. Een kolonel en verscheidene honderden Ameri kanen weiden gevangen genomen. De vijand die Hertichheim hevig aanviel en de plaats ook kon binnendringen, verloor daarbij het gros de-- aanvallende tanks. In totaal werden gisteren in den Elzas zeven-en-vijftig vijan delijke tanks stukgeschoten. In Midden-Italië is de gevechtsbedrijvigheid toegenomen. Tusschen de Etruskische bergen het Comachiomeer hadden plaatselijke Britsche aanvallen geen succes. Bij de zuiveringsgevechten in het gebied Toplice-Seifenberg onder aanvoering van aen Höheren SS- und Pol' vhrer Altenland eden dc bandieten opnieuw /ware verliezen. Er werden meer dan drie-en-twintiehonderd gesneuvelde vijanden geteld en vijl tienhon derd gevangenen en een omvangrijke buit nnengebracht. De aanvallen der Amerikaansche terreur- bommenwerpers op Noord- en Noordwest- Dultschland troffen vooral de woonwijken van Paderborn In den afgeloopen nacht ondernamen de Engelschen stoorvluchten boven West- en Midden-Duitschland. Lucht verdedigingskrach- ten der marine schoten boven Nederland en de Duitsche Bocht elf vijandelijke bommen werpers neer. Groot-Londen ligt nog steeds onder het lange-afstandsvuur. In dc kustwateren om Engeland en uit het Anglo-Amerikaansche ravitailleeringsverkeer naar Frankrijk brachten onze duikbooten in weerwil van moeilijke aanvalsomstandighe- den negen schepen met een gezamenlijken in houd van twee-en-vijftigduizend ton waar onder een groot tankschip tot zinken. Boven dien wc-rden twee escorteerende vaartuigen s.opadjoj .loop atjp ua iqoe.iqaS uaiiuiz toi getroffen Van liet Westelijk front. Omtrent den toestand aan het Westelijk front is Donderdagmorgen medegedeeld, dat de strijd in tegenstelling met dien in het Oos ten van Europa zonder bijzondere gebeurte nissen verloopt. Bij Hatten werden Amerikaansche troepen met groote verliezen teruggeslagen. Bij Bitsch zijn Amerikaansche eenheden ingesloten Bij Saarlautern en in Belgisch Luxemburg gaan de Amerikanen nog steeds voort, reserves aan te voeren. Bij Bastogne hebben dc Duitschers Amerikaansche aanvallen uiteengeslagen. El ders werd een door 60 tanks ondersteunde aanval door de Duitschers in den flank a; gevallen De vijandelijke infanterie bleef het Duitsche vuur liggen. De strijd in ons land. Woensdagavond heeft de B. N. O. medege deeld. dat in het Nederlandsche grensgebied Britsche troepen een aanval hebben onder nomen op het plaatsje Maaseyck. Britsche troepen zijn ten Noord-Oosten var Sittard in den aanval. Zij liggen onder een hevig en welgericht Duitsch artillerievuur. Prof. Gerbrandy bij Eisenhower. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft prof. Gerbrandy een onderhoud gehad met generaal Eisenhower over de levensmiddelenvoorzie ning en de technische moeilijkheden, welke de steunverleening in den weg staan Op de lijst van de G.P.Oe. Uit Stockholm wordt medegedeeld, dat Man. nerheim. Paasikivi en Tanner op de lijst van de G. P Oe voorkomen en op de nominatie staan om „geliquideerd" te worden. Het offensief der Sovjets. Warschau zonder strijd prijsgegeven. Van Duitsche militaire zijde wordt mede- deeid: In den afweerslag tusschen Weichsel en Narew hebben de Duitsche troepen bin nen het kader van de algemeene operaties in het Oosten de puinhoopen van de stad War schau opgegeven. De ontruiming van de Pooi. sche hoofdstad geschiedde voor dat de Bols jewistische troepen deze stad hadden bereikt Om Warschau is niet gevochten Dc slag in het Oosten neemt overigens in erbetenheid toe. Bij honderden vallen de tanks op de zes slagvelden aan. Menschen materiaal schijnen bij de Sovjets geen rol te spelen. Millioenen infanteristen, die van uitstekend materiaal zijn voorzien vallen on ophoudelijk aan Onder die omstandigheden is het duidelijk, dat op sommige plaatsen oe Duitschers moeten uitwijken. Zonder eenigen twijfel is het doel. dat den Russen voor oogen zweeft de ineenstorting van de Duitsche ver dediging, waartoe zij op vele plaatsen tien tallen divisies hebben opgesteld Zoo is be kend. dat op drie van de zes slagvelden 135 divisies zijn aangetreden, terwijl daarenboven nog de noodige pantsercorpsen in het zijn gebracht Sovjet-Rusland, zoo kan men thans zeggen. trek» me» in Soviet-leger tegen Europa op. Reeds in de eerste dagen van hun offen sief hebben de Sovjettroepen aanz.ienlijke vorderingen gemaakt. Warschau is. zooals hierboven werd gememoreerd, reeds in han den der bolsjewisten Ook andere steden heb ben zij vermeesterd en meer in het Zuiden wordt Krakau thans sterk bedreigd De Duitschers zullen vermoedelijk tal beproevingen moeten ondervinden. Niettemin heeft men binnen het kader der mogelijk heden overal achter de fronten versterkingen aangebrachi en men vertrouwt, dat ook dit maal de Russische vloedgolf zal breken op de Duitsche verdediging. Uit Berlijn werd Woensdagavond gemeld' De strijd in het Oosten verg! het uiterste van den Duitschen soldaat, die zich verbeten te- te!» tegen den aanstormenden vijand Het feit, dat tot dusver reeds 700 tanks door de Sovjets verloren zijn leg» daarvan be- ijs af. De ontwikkeling der situatie bewijst, dat het groote gevaar voor Europa thans uil het Oos ten komt en wel ln den vorm van millioenen en millioenen Sovjet-Russische soldaten, allen voorzien van een voortreffelijke uitrusting Ofschoon de Duitschers zich bewonderens waardig houden in den afweerstrijd kunnen zij legen de overmacht geen stand houden en hebben op sommige deelen van het front dan ook terrein moeten prijsgeven. Zoo behaalden in de groote bocht van den Weichsel de Sovjets een niet onbelangrijke terreinwinst, terwijl men kan aannemen, dat zich tusschen Warschau en Krakau 90 Sovjet-divisies en 15 pantsercorpsen bevinden. Diepe penetraties worden door de Russen behaald nabij Modlin Elders hebben de Duitsche troepen stand kunnen houden. Ten Noorden van den Weich sel in Oost-Pruisen zijn meer dan 300 tanks door de Duitschers op den vijand veroverd. Rooverijen In Antwerpen. Naar uit Antwerpen wordt gemeld wordt deze stad onveilig gemaakt dooi diverse ben den. die levensmiddelen en tabak rooven, ten einde dez.e artikelen voor de zwarte markt te bestemmen, Nieuwe distributiebonnen. Voor de week van 21 tot en met, 27 Januari zijn voor Haarlem en omliggende gemeenten de volgende bonnen geldig verklaard: Aardappelen en suikerbieten: 300 1 kg aard appelen. 301 3 kg suikerbieten (de bonnen moeten tot en met Zaterdag 20 Januari bij den groentenhandelaar worden ingeleverd). Brood: 303 en 304, ieder vier rantsoenen brood; A.350 twee rantsoenen brood of bloem B.350 drie rantsoenen brood of bloem of 250 gr. kindermeel of voedingssuiker. Kindermeel: B 350 drie rantsoenen brood of bloem of 250 gr. kindermeel of voedingssuiker. Volle- en taptemelk. Tot en met 3 Februari zijn de volgende bonnen van het inlegvel geldig: E.01 IOV2 liter volle melk; D.01 600 gram taptemelkpoeder of zes liter taptemelk. C.01 200 gram taptemelkpoeder of twee liter melk. Kaas. Tot en met 3 Februari 302 100 gram kaas. Verlengde bonnen Tot en met 3 Februari zijn verlengd: 241 114 rantsoen vleesch247 1 1 4 rantsoen vleesch of 125 gram kaas; 256 1 1 4 rantsoen vleesch; 225 1 kg aardappelen; R.03 300 gram kinderdrankpoeder; R.13 90 gr. of 1 d.L. spijs olie: 206 en R.26 150 gram versnaperingen o hagelslag: 257 62V2 gram koffiesurrogaat 258 een rantsoen vervangingsmiddelen: 278 en R.02 360 gram spijsolie of 4 d.L 294 90 gram of 1 d.L. spijsolie. Tot en rnet 17 Februari zijn verlengd: 226 R 07, R.29, C.402 en C 412 (bmde inlegvel) één rantsoen eenheidstoiletzeep, zeepvervangende waschmiddelen of waschpoeder; 259 twee rantsoenen eenheidstoiletzeep, zeepvervangen de waschmiddelen of waschpoeder Tot en met 12 Mei is geldig bon 45 van de tabakskaart voor het koopen van 45 gram scheerzeep. Zij, die de bonnen R.04 <125 gram boter) en R.05 (250 gram suiker) nog niet hebben inge leverd, r.dbben daartoe nog dc gelegenheid tot en met Zaterdag bij de drie vermelde adressen. Nieuwe aardappelbon Voor de week van 28 Januari tot en Februari is bon 305 aangewezen voor het koopen van aardappelen; zij, die geen gebruik maken van de Centrale keuken, moeten den bon voor of op Donderdag 25 Januari bij den groentenhandelaar inleveren. De heer P. R. Kromhout overleden. Dezer dagen is te Heemstede in den ouderdom van 34 jaar overleden dc heer P. R. Krom hout, commies bij de Piovln- ciale Griffie van Noordholland. De overledene, die in 1910 in Amsterdam geboren K stu deerde aan de Chr. H. B. S. aldaar. Na een jaar werkzaam te zijn geweest op hef Gemeen telijk Girokantoor in de hoofd stad. werd hij op 1 April 1930 b iciemd tot ambtenaar bij de Griffie, waarna hij zich in Heemstede vestigde. Als ver tegenwoordiger van de Chr. Dem. Unie werd de heer Kromhout in Juni 1935 geko zen als lid van den gemeente raad; ln 1939 trad hij af en werd niet herkozen. Dan maakte de overledene nog deel uit van eenige besturen. Serie inbraken van Woensdag. Onbekenden hebben zich toe gang verschaft tot een pakhuis aan de Raamsteeg, waar goe deren van evacué's waren op geslagen, gestolen zijn twee rij wielbanden, een dynamo een vloerkleed, een bekleed ;:.gs- laken en huishoudelijke go'de- ren. Aan de Lange Heerenvest heeft men zich toegang ver schaft tot een woning, waar de bewoners afwezig waren:, ver mist worden een zomermantel, een zomerjapon, 35 kg tarwe, witte boonen rogge, een da- en een heerenhorloge en een aantal textielgoederer F.en winkelier aan den Ver- ierdeweg. die op de eerste •erdieping sliep, heeft niet ge merkt dat onbekenden ui» zijn 'nkel gestolen hebben 25 kg havermout, 50 kg tarwebloem, een bus met 10 liter melk. 80 kg kaas een koffieblik mi 50 kg 6uiker en 8 pakken van 50 ;i* basterdsuiker. Uit een schuur van een groen- ekweeker aan den Wagenweg s 150 kg kunstmest gestolen. Rijwfeidief op heefer- dead betrapt. Naar het bureau van politie te Haarlem is overgebracht de 41-jarige K. H. T. uit Sant poort, die op heeterdaad be trapt werd, toen hij Woensdag- iddag op den Jnnsweg een fiets stal. Gereform. kerk van Overveen. Tot ouderlingen der Gere formeerde Kerk van Overveen zijn benoemd de heeren K. v. d. Belt en J. Ph Hubbclmeijer en tot diaken de heer J K. Ba- kewel. H. O. V. Zondagmiddagconcert. Zondag 21 Januari zal de Haarlemsche Orkest Vereeni- ging. onder leiding van Mari- nus Adam. een Mozart-Beet- hoven-programma uitvoeren in de Gemeente''jke Concert/aal te Haarlem Voor de pauze zal de Symphonie No. 40 in g-moll •an Mozart worden uitgevoerd cn na de pauze zal de bekende pianist Theo van der Pas. met orkestbegeleiding het 4de pia noconcert in G-dur Op. 58 van t. v Beethoven ten gehoore brengen. Uit het Heemsteedsche politierapport. Tegen den 23-jarigen A. v. L. is prcces-verbaal opgemaakt ter zake diefstal van 4 hl aard appelen uit een tuin achter een woning. Nog steeds hebben bekeu ringen plaats ter zake het zich in de open lucht bevinden tus schen 20 en 4 uur. Het verliezen van distri butiebescheiden neemt band over hand toe. Er word» nog maals op gewezen, dat dit ver liezen strafbaar is. terwijl geen vervangende bescheiden wor den uitgereikt. In de voorgaande week zijn weer eerige rijwielen va» eigenaars veranderd, in hoofd» taak door het onbeheerd late» laan langs den weg Des nachts zijn uit ce» «chuur achter een woning weet =en geit en twee konijnen vei» dwenen.

Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1