Haarlemsche Courant F elle gevechten in Oost-Pruisen en Opper-Silezië. Jaarg., No. 2? Bureaux: Grooio Houtstraat w Postgiro iJW56. Bijkantoren: Soendapleln 2L XJmuiden, Kennemerlaan 134. Nieutcsblad voor Noord-Holland Donderdag 1 Fefcr. 194S Ultg.: Gral. Bedrijven Damlate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kw&rtaal J.42, tr. p. post 3,73, Losse nummer» II cent. Hoofdredacteur: T. C. Derk*. K 1297 Een rede van den Fiihrer. Duitsche volk blijft onwrikbaar en trouw. Uit het Duitsche Hoofdkwartier wordt ge meld Naar aanleiding van den twaalfden verjaar dag van den 30en Januari 1933 heeft de Fiihrer een toespraak gehouden tot het Duit- ©ehe volk. Na een korte terugblik op hetgeen djen datum is geschied, reide de Führer onder anderen het volgende Slechts zes jaren vrede zijn ons sinds den 30en Januari vergund geweest. In deze zes jaren is iets geweldigs gepresteerd of nog grootscher voor genomen. Het beslissende was, dat het in deze jaren met bovenmenschelijke inspanning ge lukte het Duitsche volksleven te saneeren wat de verdediging betreft, dit wil zeggen het niet in de eerste plaats uit te rusten met materiaal voor den oorlog, doch het vervullen van den wil tot verzet, den drang tot zelfhandhaving. Het gruwelijke lot, dat thans in dorpen en steden, landen en gebieden de menschen bij tienduizenden uitroeit zal met de meeste in spanning ondanks eiken tegenstand en be proevingen afgewend en overmeesterd worden. Wanneer dit thans echter mogelijk is, dan komt dit slechts doordat sedert 1933 in het Duitsche volk een innerlijke ommekeer zich heeft voltrokken Thans nog een Duitschland van Versaillesen Europa 20U reeds lang door de binnen-Aziatische stormvloed zijn weggevaagd. Lang voordat het Nationaal-Socialisme aan de macht was gekomen, woedde reeds de on verbiddelijke strijd tegen het Joodsch-Aziati- scbe Bolsjewisme. Wanneer dit niet reeds in het jaar 1919 tot 1920 Europa omver rende, dan was dit alleen omdat het voor den strijd te zwak en te weinig bewapend zijn. Zijn poging om Polen uit den weg te ruimen, werd niet opgegeven uit het medelijden met hel Pool- sche volk van toen, doch alleen als gevolg van den verloren slag voor Warschau. Zijn plan om Hongarije te vernietigen is niet uit gebleven omdat men tot andere gedachten kwam, doch omdat het Bolsjewistische ge weld niet meer kon worden gehandhaafd. De pogingen om Duitschland te vernietigen ■werden niet opgegeven omdat het dat niet ■wenschte, doch omdat het niet lukte de kracht van verzet uit te roeien. De kracht van ver zet is sedert 30 Januari 1933 zoo gegroeid, dat zij niet meer kan worden vergeleken met vroeger tijdperk. De handhaving van deze kracht van verzet, is tegelijkertijd de zeker- Bte waarborg van de definitieve overwinning. Wanneer Europa thans door een zware ziek te is aangetast, dan zullen de daarbij getrof- lenen deze door krachtige inspanning te boven komen of vreeselijk er aan te gronde en verloren gaan. Het is echter de onherroepelijke wil var ons volk voor niets terug te schrikken er onwrikbaar en Irouw te gehoorzamen aan het geen van hen wordt verlangd. De Almachtige heeft ons volk geschapen. Door het bestaan van dit volk te verdedigen, verdedigen wij Zijn werk. Dat deze verdediging gepaard gaat met nameloos leed en smarten zonder weerga, doet ons meer aan dit volk hechten. Wanneer eenmaal het oorlogsgeweld is geëindigd, zal men pas inzien, wat het Duitsche volk aan deze wedergeboorte te danken heeft. Het is niet minder, dan een strijd.om zijn bestaan. Enkele maanden geleden hebben Geallieerden duidelijk het lot van Duitschland geschilderd. Zij werden gemaand verstandig te zijn, doch Inmiddels is reeds voldoende gebleken wat de bedoelingen zijn. Sprekend over Engeland zeide de Führer, dat dit land niet meer in staat kan worden geacht, het bolsjewisme binnen zijn grenzen te temmen. Het heeft ten aanzien van het bolsjewisme geesten opgeroepen, die het thans Biet meer in staat fs, te bezweren. Daarom zal Engeland ten onder gaan en de kleine staten die voortgaan, hun vertrouwen op Engeland Ie vestigen, gaan aldus hun vernietiging tege moet. Op dezen twaalfden verjaardag van den 30en Januari is het noodzakelijk, dat het Duit sche volk de belofte hernieuwt, zoolang de wapenen te voeren, totdat de beslissing 1 bevochten. Voor zich persoonlijk voegde de Führer daaraan de verzekering toe, zijn red ding van den aanslag dezen zomer te be schouwen als een teeken van zijn roeping en xijn geheele leven meer dan ooit in te zullen 2etten voor het welzijn van Duitschland. Met een beroep op het leger, het volk, de vrouwen en meisjes en op de Duitsche jeugd besloot de Führer zijn rede. Van het Westelijk front. In het strijdgebied in Limburg hebben Engelschen en Canadeezen getracht het brug genhoofd aan de Maas in te drukken. Zij wer den afgeslagen, doch na een rustpoos gelukte het den Canadeezen, op enkele plaatsen een doorbraak te forceeren. Een poging der Engelschen, om weer vasten voet in St. Odiliënberg te verkrijgen mislukte aanvankelijk, doch daarna slaagden de Engel schen er in, het plaatsje opnieuw te bezetten. Tusschen Aken en Luik hebben gvoote con centraties van Amerikaansche troepen plaats. Men rekent hier op een spoedig te verwachten grooten aanval. Ten Zuiden van Straatsburg houdt de strijd om het bruggenhoofd aan. Duitsche aanvallen stichtten verwarring in Fransche concentra ties. Urenlang golfde de strijd hier op en neer. In den Elzas hebben de Fransehen versche froepen in den strijd geworpen. De door hen behaalde winst was uiterst gering. Ameri kaansche troepen trachtten storm te loopen op St. Vith. Ten N O. van deze plaats bereik ten zij Billingen en werden daar tot staan ge- bracht. Het garnizoen van Boedapest houdt stand Het Duitsche Weermachtbericht van Woens dag luidt: In Hongarije bleven Bolsjewistische aan vallen tusschen de Drou en het Plattenmeer evenals tusschen het Plattenmeer en de Do- nau zonder resultaat. In het Westelijk deel van Boedapest zet het Duitsch-Hongaarsche garnizoen zich met bewonderenswaardige dapperheid schrap tegen den zwaren storm loop der Sovjets. In het Noordelijk deel wer den de strijdkrachten naar de verkorte front linie teruggetrokken. Aan het front in Oost-Sllezië ontstonden slechts in verscheidene sectoren tusschen Ples-Ratibor en Piich vrij groote gevechten. Van het Oostelijk front. Bij twintig graden vorst blijft de slag op het Oostelijk front woeden tusschen Westelijke Beskiden en Weichselmond. Ofschoon de bolsjewisten voortgaan met het werpen van ongetelde troepen en een eindelooze hoeveel heid materiaal zijn de Duitschers toch op vele plaatsen tot den tegenaanval overgegaan. Nog steeds kan het industriegebied van het cen trale deel van Opper Silezië als het punt gel den. waarop de strijd voornamelijk is gericht. In het stadsgebied van Königshütte hadden gevechten van man tegen man plaats. De strijd woedde op barricades, terwijl talrijke explosies veroorzaakt werden. Bij Ratibor de den de Sovjets een vergeefsche poging, over den Oder te komen. Bij een Duitschen tegen aanval bij Breslau verloren de Sovjets bij Steinau twee bataljons. Bij Elbing slaagden de Duitschers er in, een bruggenhoofd te bezetten. Aan de monding van den Weichsel woedden, aldus werd hier Woensdagmorgen aan toegevoegd, de gevech-! ten met groote hevigheid. Bij Elbing scheur den Duitsche troepen het Russische front open en namen o.m. de staf van een divisie ge vangen. De slag om Koningsbergen woedt met ongekende hevigheid. De bolsjewisten konden het Frische Haff bereiken, doch werden door de Duitsche troepen dermate geteisterd, dat zij verdere pogingen moesten opgeven. In Koerland heerschte weinig activiteit. De gebeurtenissen In Griekenland. Engelschen, die uit de krijgsgevangenschap bij de Elas ontslagen zijn, hebben zich ernstig beklaagd over de behandeling die hun is ten deel gevallen. Zij moesten leven op water en brood en afstanden afleggen van 50 km. per dag met een totaal afstand van 500 km. Lichamelijke kwellingen had men hun niet aangedaan. Daarentegen zijn de gijzelaars wel mishandeld. Lieden, die op marsch niet ver der konden werden zonder meer doodgescho ten. Harry Hopkins In Londen. United Press meldt, dat Roosevelts secretaris, Harry Hopkins, zich in Londen bevindt. Van daar zal hij naar Moskou doorreizen, om per soonlijk een boodschap van Roosevelt aan Stalin over te brengen. Ontgoocheling. Uit Zwitsersche bron wordt bericht, dat on derzoekingen naar de ervaringen van het Fransche volk hebben uitgewezen, dat van de ondervraagden 54 pCt. zich diep ontgoo cheld toonden over de door de Geallieerden in Frankrijk in het leven geroepen toestanden. Van kathedraal tot synagoge. Uit Kovno wordt bericht, dat de Roomsch Katholieke Kathedraal daar ter stede door de Joden is gevorderd en door hen ia ingericht tot synagoge. Wfa&sof. De Führer heeft generaal Wlasoof benoemd tot opperbevelhebber van alle deelen der te gen he* bolsjewisme ingezette Russische strijdkrachten. Treffen ter ie®. Duitsche duikbooten hebben voor de Engel- sche Oostkust een aanval gedaan op eer Engelsch convooi. Er ontstond een hevig ge vecht, waarbij eenige der Britsche schepen tot zinken werden gebracht. De duikbooten keerden ongedeerd op haar basis terug. De koude in Engeland. Engeland maakt zijn koudsten winter sinds 70 jaar door, zoo wordt uit Londen gemeld. De scholen zijn gesloten, het verkeer is ontwricht en vanzelfsprekend heeft men in de door het oorlogsgeweld beschadigde huizen het meest van het winterweer te lijden. Uit Griekenland. Een bericht uit Athene meldt, dat de leiders van de Elas een dagorder hebben uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat Athene „bezet ge bied" is. De overige deelen des lands worden 'als „vrij Griekenland" aangeduid. Ten Zuiden van Rybnick vernietigden Duitsche troepen 40 stukken geschut brachten de Sovjets zware bloedige verliezen toe. Bij Ohei en aan weerszijden van Steinau werden de van hun bruggenhoofd over de Oder uit aanvallende Bolsjewisten na heen en weer golvende gevechten in een tegenaanval opgevangen. Sterke Duitsche strijdkrachten hebben zich al strijdende een weg terug gebaand uit het gebied van Kalisch, nadat zij voortdurend door transportformaties van de luchtmacht van het nooöige waren voorzien en het gros van een Sovjet pantserleger gebonden had den. Vandaar uit vielen zij de ten Zuiden Lissa staande Bolsjewistische formaties den flank aan en beletten zij. dat deze de Oder konden overtrekken. Sedert 18 Januari werden 230 Sovjettanks door dit corps nietïgd. In het gebied van de Oder en de Warte en ten Noorden van de Warte leveren de Duit sche troepen zware gevechten met de naar: het Westen opdringende Bolsjewistische in fanterie- en pantserstrijdkrachten. Ten Noor den van Flatel en Noordelijk van Krone aan de Brave zijn tegenaanvallen op de daarheen opgedrongen Bolsjewistische verkenningsfor maties gaande. Aan den benedenloop van de Weichsel en aan de Nogat mislukten Sovjet- aanvallen. Op het Duitsche aanvalsgebied van het Westelijk deel van Oost-Pruisen ondernamen de Sovjets tegenaanvallen. die in bloedige gevechten werden afgeslagen, waarbij 40 tanks werden stukgeschoten. Ten Zuiden van Ko ningsbergen sloegen pantsergrenadiers van het Frische Haff Sovjet-aanvallen af en her stelden de tijdelijk verloren gegane verbin ding met de stad. 27 Bolsjewistische tanks werden vernield. Duitsche vlootstrijdkrachten ondersteunden de operaties. In Koerland bleven hernieuwde doorbraak pogingen in de richting van Libau zonder resultaat. Door sterke Duitsche en Ilongaar- sche formaties werden ondanks het feit, da zij door de weersomstandigheden werden ge hinderd 29 tanks en 44 stukken geschut buiten gevecht gesteld, zij vernietigden 455 voertui-j gen en brachten den Sovjets zware bloedige •erliezen toe. De gevechten in het midden van het Weste lijk front hebben zich uitgebreid tot den sec tor van Mondschau Na hevige artillerievoor- bereiding konden dc daar aanvallende Ame-, rikaansche formaties in enkele plaatsen bin nendringen. Aan het kanaal van Colmar bij Muhlhausen werden eveneens gevechten geleverd. Bij doorbraakpogingen leden de Amerikanen verliezen, dank zij het dappere terzet der Duitsche troepen. Doorgedrongen troepen werden teruggeslagen. Laagvliegende Britsche en Amerikaansche toestellen vielen West- en Zuid-West Duitsch- gebied aan. Zij brachten de burgerbevolking verliezen toe. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. De mijnstaking in België. Zooals bekend hebben de mijnwerkers in België het werk neergelegd. De regeering te Brussel heeft thans den minister van Arbeid, Van Acker, die te Londen vertoefde, onmid dellijk teruggeroepen in verband met de com plicaties, die de staking moet verwekken. Frankrijk en Syrië. Uit Londen wordt gemeld, dat de vroegere ambassadeur van Engeland in Syrië en dc Libanon heeft verklaard, dat Frankrijks aan spraken op Syrië en den Libanon door Enge land krachtig worden bestreden. De Finsche lasten. De Finsche president Paasiklvi heeft in een rede verklaard, dat het Finsche volk zich niet over den vrede verheugen kan, aangezien het thans den prijs voor den oorlog moet betalen. HILLEGOM BURGERLIJKE STAND GEBOREN: M. D. Leloux en H. N. Hartog. J. H. Revers en A. H. van Egmond, z.; J. W. Glas en E. Koc&elkoren, d.; J. W. Lemmers en H. J. Wortel, d. OVERLEDEN: L. A. H. Zalme, echtgen. van L. D. Papendrecht, v., 79 i.; W. L. Wittenaar, m.. 72 j.; M. Jansen, m, 76 j.; J. M. Verhoeven, m., 48 J.; W. Beukers, m., 78 j.; B. J. Maas, m„ 82 j. HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND GEBOREN: I. öe Graaf en M. C. Schmidt, d.: H. C. J. Rhilipse en E. van Oeffelen, d.; G. Meiier en R. Bazuin, d.; A. H. J. Otte en A. J. Weijers, z.; K, Hensens en H. Hogenkamp. d.; A. van den Berg en F. Berrevoets, z.: C. J. van Beek ei Haagswoud, d; P. van Heijningen en A. Zegstroo. d.; K. Koolhaas en J. Bokhorst, z.; J. W. Maar- sen en H. J. Roodzand. z.\ 3. H. Mastenbroek er A. van Smeerdijk, z.; G. Groenewoud en M. Jan sen, z.; L. C. Wijnen en H. W. Seegers. z.; Timmers en G. Vervaet. z.: P. J. Koeckhoven en C. Konijn, z.; W. Kroes en E. M. Benraadt, z.; J. A. Alders en M. A. Sneeboer, d. OVERLEDENA. S. Tiene, 66 J„ echtg. v. B. M. Wessel; A. Leien. 75 J.. echtg. v. 3. Mager; J. J. Caiveiage, echtg. v. 3. M. P:ët; G. E. van der Luit, 18 dg., d. v. G. van der Lult en H. A. Grotstollen; N. Hulsbos. 78 j., echtg. v. G. Camp- horsl; M. Oeman, 84 j., wedn. v. W. B. de Bruin; 3. Teeuu-en. 26 j.. z. v. A. Teeuwen en C. Huur man; L. van Geemen, 84 j., wedn. v. A. G. Le- fering; J. J. F. van Meun;. 84 J., wedn. v. G. J. Arends; A. C. Meijer, 75 ech'«K v, g, 7. Gladder. Broodbezorging stopgezet. Met ingang van Maandag j.1. is de bezorging van brood bij de klanten aan huis stopgezet. Het is de bedoeling, dat het Haarlemsche publiek 2ich tot de filialen wendt, om daar hun brood te koopen. Daar er en kele bakkerijen waren, die niet over winkels beschikken, zijn kruideniers ingeschakeld, die zich met den verkoop be lasten. Het is de bedoeling zoo lang mogelijk ïederen dag te bakken, waarbij de bakkers re kening houden met een minder grooten omzet. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot de Haarlemsche Huishoud- en In dustrieschool aan de Voorhelm straat. Zij hebben een twaalf- deelig eetservies en verder le pels, vorken, messen cn kleed jes gestolen. Na een inbraak in een pak huis van een filiaal van een kruideniersbedrijf in Haarlem- Oost zijn gestolen vijf balen van 50 kg. gortmout, 130 pak jes waschpoeder, vier H.L. aardappelen en een aantal goederen van stadgenooten. die tijdelijk hun woning hebben moeten verlaten. Bewoners van het Pretoria- plein hoerden Dinsdagavond bij buren, die tijdelijk afwezig waren, lawaai. Zij stelden een onderzoek in en bij hun komst vluchtten vier mannen, die on bekend waren. De woning was geheel doorzocht, doch nage gaan kon niet worden, of er wat gestolen is. Een brandstoffenhandelaar aan de Pijlslaan had in zijn tuin een brok anthraciet van 350 kg., met de bedoeling daarmee de aandacht te trekken in tij den, dat er voldoende brand stoffen te koop zijn. Het. brok had dezer dagen echter dc bij zondere aandacht van onbe kenden, die het hebben mee genomen en binnenkort zal er niet veel meer over zijn. Voorts zijn uit het pakhuis van den eigenaar van deze anthraciet enkele hectoliters brandstoffen gestolen. VERSTREKKING VAN INSULINE. Diabetes-patiënten met in6U- line-stamkaart 1-8000, die van het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen tot nu to» insuline-bonnen hebben ont vangen, zullen voor de nieuwe periode, welke 29 Januari is be gonnen. geen nieuwe bonnen worden toegezonden. Tegen overlegging van een aanteeke- ning op de insuline-stamkaart kan insuline zonder bon in ontvangst worden genomen bij een apotheek of apotheekhou denden arts, die hiervan nauw keurig aanteekening zal hou den. Deze regeling is slechts geldig voor patiënten, buiten Amsterdam woonachtig. DE HEER J. E. RANNEFT OVERLEDEN In den ouderdom van 86 jaar is te Haarlem overleden de heer J. E. Ranneft, generaal» majoor b. d. der artillerie. D© voorloopige teraardebestelling heeft reeds plaats gehad. GEVONDEN VOORWERPEN Armbandje, de Gooijer, Tey- lerhofjesstraat 6 rd. Bijl, Ruig- rok, Pr. Steynstraat 131. Hond, Stuut, Korte Heerenvest 3 rd. Portem. m. i., van Rooij, Rui- terplein 5. Schoen, Bergman, G. van Wied6traat 17. Slinger, havenkantoor, Kouden horn. Stof, v. Deklen, Spaarr.d.weg 590. Taschje, Beers. Haitsma Mulierstraat 80. Tasch, Voet, Hoplaan Bentveld. Tasch Stou te. Bantamstraat 90. Zaag, Ruijgrok, FT. Steynstraat 141. Bril. Goezinus, Gen. de la Rey- straat 34. Bril, Valster. Oranje boomstraat 149. Briefje, Rolfs, Anegang 17. Bril. Klaver, v. Wickevoort Crommelinstraat 33 Dop v. Wijk, Wouwernuinstr„ 14. Kc-erenhoed* Rutten, Kl«" verlaan 70.

Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1