Haarlemsciie Courant Aanvallen der Sovjets in Hongarije afgeslagen. SMe Jaarg. .No. 30 Bureaux: Groote Houtstraat M postgiro 13493e. B^ken toren: Soendapleln *L IJmuiden, Kennemerlean 164. Nieuwsblad voor Noord-Holland Maandag 5 Ffbr. 104S (Jltg Grat. Beary ver» oainiate, Haarlem. Abonnementen: per week 2e ct.. per mnd. 1.15, per kwartaal ƒ3,42, lr. p. post 3.73 Losse nummers cent. Hoofdredacteur- T. C. Derks. K 12*7 het Westelijk front 8327 gevangenen en maak ten zij 1197 tanks en 55 gepantserde verken ningswagens alsmede 98 stukken geschut buit of vernietigden deze. Voor Duinkerken dwong ons vuur vijande lijke tanks van koers te veranderen. Vrij zwakke aanvallen op het oorterrein van St. Nazalre werden uiteengeslagen. Het vijande lijke aanvoersteunpunt Antwerpen ligt voort durend onder ons lange afstandsvuur. De Rijkshoofdstad was gisteren overdag het doel van terreuraanvallen der Amerikanen. Er ontstond voornamelijk in het centrum der stad 6chade aan woonhuizen en cultuurmo numenten. alsmede verliezen onder de burger bevolking. Ook in het W. en Z.W. rijksgebied troffen aanvallen der laagvliegende Anglo- menwerpers voornamelijk de burgerbevolking. Britsche terreurvliegtuigen wierpen in avonduren bommen neer op plaatsen in het Rijnland-Westfaalsch gebied. Luchtverdedi gingsstrijdkrachten schoten 49 Anglo Ameri- kaansche vliegtuigen waaronder 42 4-motorige bommenwerpers neer. Het vergeldingsvuur op Londen duurde met Hevige aanvallen der Sovjets aan den bovenloop van den Oder afgeslagen. Het Weermachbericht van Zondag luidt: In Hongarije probeerde de vijand ons front Tu&schen het Plattenmeer en Finesnke Meer met sterke talrijke tanks in te drukken. De aanvallende bolsjewisten werden door tegen aanvallen in de verdediging gedrongen en verloren 26 tanks. In Budapest verdedigt het heroïek strijdende garnizoen den burcht en de Z. en Z.W. gedeelten der stad hardnekkig tegen een veel overmachtiger vijand. Tusschen de West Beskiden en den boven loop van den Oder mislukten enkele aanval len der bolsjewisten. In het Oderfront tus schen Ratibor en den bocht in den Oder wer den alle pogingen van den vijand, hun brug genhoofden uit te breiden, verijdeld. Ver scheiden van deze bruggenhoofden werden door onze tegenaanvallen verkleind. Bij Gro- sau werden 21 tanks voor het meerendeel - r -- door Strijdmiddelen voor den korten alstand slechts kor,e onderbrekingen voort, vernietigd. Aanvallen der bolsjewisten op on ze stellingen ten Oosten van Frankfort aan den Oder en voor Küstrin bleven zonder re sultaat. De garnizoenen van Schneidemühl en Posen leverden ook gisteren verbitterde af- weergevechten. Ook aan het front in Pomme- xen vonden hevige gevechten bij Pyrutz, Orns- wolde en ten N.O. van Jastrof plaats. Het garnizoen van Thorn baande zich over eenkomstig het bevel al strijdende een weg aaar de eigen linies. Ten Westen van Schwetz drongen tanks en grenadiers diep in den flank; van den vijand en brachten hem zware ver liezen toe. De verdedigers van Mariënburg en de stad Elbing sloegen talrijke Sovjetaanval- len af. Aan het Z.-front in Oost Pruisen ging de vijand tusschen Wormditt en Bartenstein tot den aanval over. In een zware worsteling ver hinderden onze divisies een door den vijand voorgenomen doorbraak. Ten N.W. van Ko ningsbergen boekten de sovjets terreinwinst in de richting van den Dantziger Bocht. Te genaanvallen zijn gaande. Onze vlootstrijdkrachetn steunden ook op 2 en 3 Februari de zware gevechten van het leger aan de kust. In Koerland zette de vijand zijn aanvallen in de richting van Llbau met zware infante rie en tankformaties voort, terwijl bij Frauenburg zijn aanvalskracht verminderde. In beide gevechtsgebieden stortte de vijande lijke stormloop, nadat vele tanks waren stuk geschoten, als gevolg van het hardnekkige verzet van onze divisies ineen. De luchtmacht viel met sterke strijdkrachten aan het centra le deel van het Oostelijk front de sovjet voor hoeden en het aanvoerverkeer aan. De vijand leed zware bloedige verliezen en verloor vol gens de rapporten 26 tanks, 16 stukken geschut en meer dan 500 voertuigen. In luchtgevech ten werden 14 sovjetvliegtuigen neergescho ten. In het Westen sloeg onze artillerie Engel- «che tankstrijdkrachten, die ten Zuiden van Roermond onze hoofdgevechtslinie probeerden te doorstooten, uiteen. Aan den middenloop van de Roer houden levendige vijandelijke bewegingen aan. Ook het artillerievuur wordt heviger, zoodat in dezen sector binnenkort een nieuw begin van groote vijandelijke aan vallen verwacht kan worden. Ten N.O. van Monsjou bleven vijandelijke aanvallen zon der resultaat. De vijand kon echter ten O. van de stad na hevige gevechten onze troepen 3n het gebied van Schleiden en ten N. daar van terugdringen. Ook bij de versterkingen in het Westen verder zuidelijk ontstonden verbitterde gevechten met aanvallende Ame rikaansche formaties, die na geringe successen tot staan gebracht werden. In het gevechts- gebied van Eschweiler sloegen onze troepen in een tegenaanval den opgedrongen vijand weer terug. Zij maakten daarbij gevangenen en vernietigden een vrij groot aantal vijande lijke tanks. Aanvallen der Amerikanen in den sector van Colmar werden afgeslagen. Ten N. van Neubreisach alsmede in het gebied ten N. en N.W. van Mühlhausen leverden onze divisies hevige afweergevechten. In den Bo ven Elzas werden gisteren 27 tanks en ge pantserde verkenningswagens vernietigd. In de maand Januari maakten onze troepen aan Na de bevrijding. Naijver en egoïsme in Z. Nederland De Oost-Brabander schrijft onder den kop. „Het bevrijde gebied voert oorlog „Zijn wij werkelijk volkomen bevrijd? Be vrijd van den kankergeest van kleinzielige naijver, van benepen egoïsme, van haat, nijd en winzucht? Zijn wij bevrijd? Innerlijk be vrijd? Er is in bevrijd gebied geen oorlog meer, d.w.z. er zijn geen Duitschers meer en er is ook geen strijatooneel meer. En toch, sedert September 1944 is er een oorlog of liever een reeks kleine oorlogjes uitgebroken in bevrijd gebied. De Nederlanders zijn altijd nogal tisch geweest, maar sedert de bevrijding wordt er op los gekankerd op een wijze, die alle perken te buiten gaat. Vier jaar lang zijn onze monden gesnoerd geweest en nu mogen wij in bevrijd Nederland weer praten. En gepraat wordt er. Te veel, veel te veel Zoo als altijd als er gepraat wordt. wordt er slechts kwaad gesproken en geroddeld. En 1 woeden er sedert de heuglijke bevrijding Amerikaansche vliegtuigen en formaties bom. kleine, felle en verbeten gevechten tusschen Tonnage voor het Westfront. Roosevelt, Stalin en Churchill zullen defi nitieve besluiten ten aanzien van de Geallieer de scheepsruimte moeten nemen .aangezien deze thans in een kritiek stadium i<5 geraakt. Tot deze conclusie komt men in Washington en wel naar aanleiding van het feit, dat de gevolmachtigde voor de U.S.A. oorlogsscheep vaart, admiraal Emory Land alsook kapitein Greenwill Konway aan de besprekingen conferentie van Drie deelnemen. Een door de Amerikaansche commando's voortdurend sterker naar voren gebrachte eisen is, naar de Middellandsche Zee en den Pacific meer oorlogsvoorraden en meer «cheepsruimte te zenden. Naar ambtelijk wordt verklaard heeft ieder commando in de genoemde gebieden met een tekort «cheepsruimte te kampen. Dit tekort treedt in den Pacific het zwaarst aan den dag, daar op grond der voorspellingen aangenomen werd dat de oorlog in Europa thans reeds beëin digd had moeten zijn. Oorlogsdoelen der Geallieerden. In een beschouwing over de oorlogsdoelen der Geallieerden schrijft de Gazette de Lau sanne dat Europa door deze doeleinden poli tiek en economisch uit elkaar gescheurd dreigt te worden. De Geallieerden zijn er op uit. zich van hun buit te verzekeren, zonder zich om een con structieven opbouw te bekommeren. Een jacht van nauwelijks te omschrijven hevigheid opj industrieele centra, havens en afzetgebieden is onder hen losgebroken en slechts op één punt heerscht er overeenstemming, den wonnene alles te ontnemen. Dit geschiedt on der het voorwendsel, de voorbereiding tot een nieuwen oorlog onmogelijk te maken. Ingeval de Geallieerden zouden zegevieren zou Duitschland dan ook de grootste bedelaar gansch Europa worden. Ruzie onder emigranten. De Poolsche emigrantenregeering in Londen heeft het Benesj zeer kwalijk genomen, dat hij de erkenning van het comité van Lublin door Sovjet Rusland heeft onderschreven. Donderdag heeft zij medegedeeld, dat zij de diplomatieke betrekkingen met de Benesj- regeering afgebroken heeft. Tanner moet wijken. De Finsche partijleider Tanner, die het voor nemen had, zich voor den nieuwen Finschen Rijksdag weder te laten candideeren, heeft hiervan onder den druk der bolsj'ewisten en de hun toegewijde regeering Paasikivi moeten afzien. Hij heeft thans, naar „Aftonbladet" uit Helsinki meldt, medegedeeld, dat hij van zijn candidatuur als Rijksdagafgevaardigde afziet. De kabinetscrisis In België. Naar gemeld wordt heeft Pierlot Vrijdag den Prins Regent Charles een bezoek gebra-.ht om hem het aftreden van het kabinet mede te deelen. Prins Charles aanvaardde het ont slag en belastte Pierlot met de afdoening van zaken totdat een nieuwe regeering gevormd zal zijn. De vijf socialistische ministers, die op bevel van de leiding hunner partij hun ontslag na men zijn Paul Henri Spaak, minister van Bui- tenlandsche Zaken. Achille van Acker, minis- 1 Arbeid, Ernest Rongvaux, minister van Verkeer, Herman Vos, minister van Open bare Werken en Leon Delsinne, minister voor de Voedselvoorziening. De economische positie van Italië hopeloos. Volgens Reuter heeft de Italiaansche regee ring aan de Geallieerde regeeringen mede gedeeld, dat de huidige economische politiek niet verder voortgezet kan worden. De econo mische situatie wordt hopeloos genoemd. Slachtoffers van de bommenwerpers. De beroemde Domkerk te Frankfort aan de Main en vijftien andere kerken en kloosters zijn vrijwel geheel verwoest door brand- en brisantbommen. Arbeidsinzet In de V.S. Uit Washington wordt gemeld, dat het Ame rikaansche Huis van Afgevaardigden het wetsontwerp heeft goedgekeurd, waarbij alle mannen van 18 tot 45 jaar verplicht worden, in de wapenindustrie te werken. Het wets ontwerp is thans aan den Senaat doorge zonden. Kerk en Kremlin. Uit Londen wordt gemeld, dat de Deken van Canterbury een uitnoodiging heeft ont vangen voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. Terreur in Bulgarije. Het Volksgerechtshof te Sofia heeft het doodvonnis uitgesproken over de drie voor malige regenten: Prins Cyrill, professor Phï- loff en generaal Misschoff, benevens over 22 vroegere ministers. Twee ministers werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. werkgevers en werknemers, mevrouwen dienstboden, klanten en winkeliers. De werk gevers zeggen: „Ze vertikken het te werken' en de werknemer ziet in den werkgever nog steeds den kapitalistisehen uitbuiter, die tij dens de bezetting niets heeft geleden. Zij die werken kijken met scheeve oogen naar hen, die niets doen en die den geheelen dag tijd hebben „den boer op te gaan" en de gelegen heid hebben vrienden, te maken bij de Engel- sche cantines. Mevrouw is wanhopig omdat ztf geen dienstmeisjes kan vinden en de dienstmeisjes zijn boos omdat mevrouw ze als dienstmeisje behandelt. De moeder beklaagt zich over de dochter omdat zij den geheelen dag niet thuis is en dochterlief is kwaad op moeder „omdat ze nog van die ouderwetsche ideeën heeft". Het blad eindigt met: „Wij bidden om den vrede en in onze kortzichtig heid zien wij niet, dat wij zoo nooit vrede krijgen. Holland zal na de bevrijding van zijn gebied nóg oorlog voeren." Brandstoffenschaarschte in Amerika De burgemeester van Philadelfia heeft maatregelen moeten nemen in verband met de brandstoffenschaarschte. Zoo zijn o.a. dt brandstoffenleveranties aan vermaakinrichtin- gen sterk beperkt. Polen naar Moskou. De Britsche berichtendienst meldt, dat Sta lin de leiders der Poolsche toonaangevende partijen, die buiten het Comité te Lublin zijn gebleven, heeft uitgenoodigd tot het bijwonen van een conferentie te Moskou. Wiison-farce. Het Duitsche departement van Buitenland- sche Zaken heeft inlichtingen ontvangen, vol gens welke bij de ontmoeting tusschen Stalin, Roosevelt en Churchill een politieke actie zal worden ondernomen, soortgelijk aan die, welke in 1918 de toenmalige Amerikaansche presi dent Wilson met zijn 14 punten in het werk heeft gesteld. Ditmaal bestaat het voornemen, het gelijke doel te bereiken met een wijziging den eisch tot onvoorwaardelijke capitu latie. Men heeft daartoe besloten, nadat men had geconstateerd, dat de Duitsche leiding en het Duitsche volk vastbesloten en bekwaam zijn tot den uitersten weerstand, en nadat men had ingezien, dat Duitschland uit het Westen noch het Oosten neergeworpen kon worden. In welingelichte kringen der Wilhelmstrasse noemt men dit plan der aan de conferentie van drie deelnemende regeeringen een „Wilson farce". Men wijst er op, dat zoo'n actie reeds in het voornemen lag bij de bijeenkomst tus schen Roosevelt en Churchill in Cairo, zonder dat zij echter tot stand kwam, aangezien men zich toen nog eenigermate rekenschap gaf van de kansloosheid van zulke pogingen Politiek kan een dergelijke actie volstrekt parallel geacht worden met die van den eersten wereld oorlog, toen men de Duitsche oorlogvoering wilde doen ineenstorten docr alleen te spre ken over terzijdestelling van den keizer en het militairisme, terwijl men thans het Duit sche volk wil wijsmaken, dat het alleen gaat om terzijdestelling vaj den Führer en het nationaal-socialisme. Het Duitsche volk is echter, zoo gaat men in de Wilhelmstrasse voort, zooals de Fuhrer in zijn rede heeft uit gesproken, door den geest van de nationaal- socialistische beweging geïmmuniseerd tegen verleidingskunsten van dien aard. Daarom zal in Duitschland niemand het slachtoffer worden van de voorgenomen manoeuvre, die reeds veroordeeld is tot mis lukking. Ruim f 25.000 uit een auto gestolen. Een vreemde plek, om een groot bedrag aan geld op te bergen, hielden, aldus de Tel. eenige automobilisten er op na. Desondanks kwamen de dieven er achter, zoodat het geld. bestemd om voor noodlijdende gezinnen in Amsterdam levensmiddelen te koopen, ver-, dwenen is. Het geval heeft zich als volgt 'oorgedaan: Zaterdagavond reed een auto uit de richting Haarlemmerweg en Nassaukade naar het Leid- scheplein Deze auto, groen geschilderd, num mer G 26147, had achter een z.g. dicky-seat. Daarin bevonden zich drie koffers, toilet artikelen en opgeborgen tusschen een pyama een bedrag van 23.000 voor noodlijdende gezinnen. De klep van de dicky-seat was be legd met een autoband. Vermoedelijk is eer dief, toen de auto, wegens mistig weder, vaart verminderde er opgesprongen en heeft zijn slag geslagen. In elk geval ontdekten de auto mobilisten op een gegeven oogenblik. dat alles verdwenen was. Kamer 120 van de recherche op het hoofd bureau te Amsterdam vraagt inlichtingen: een hooge belooning is in het uitzicht gesteld. Wat inbrekers buit maakten. Inbrekers hebben een bezoek gebracht aan het filiaal van de fa. De G. in de Marnixstraat te Haarlem. Zij verdwenen met een hoeveelheid puddingpoe der, aardappelmeel, bloem en vermicelli Eveneens werd in gebroken in een filiaal van dezelfde firma in de Amster damstraat, waar puddingpoe der, aardappelmeel, custard, vermicelli, macaroni, kinder meel, bloem, stroop, suiker, brooden. alsmede een snel weger met gewichten en een bureauklokje werden gestolen. Uit een pakhuis aan het KI. Heiligland verdween een groo te partij meubelen. Een melk handelaar vermist uit een schuur achter zijn woning aan de Gasthuislaan tien kilogram gemalen tarwe en een hecto liter cokes. Uit een aardappelpakhuis in de Spaarnwouderstraat zijn bij een inbraak ontvreemd acht honderd kiiogram pootaard- appelen, honderd kiiogram Eigenheimers, tachtig kilogram Bevelanders. een kist roode kool. twee kisten wortelen en drie kisten uien Voorts is ingebroken in een huis in de Lombokstraat. Ge stolen zijn vijftien mandfles- schen met essence voor het be reiden van verschillende soor ten likeur, dertig liter jenever, vijf blikken Reine Claude, vier blikken peren en zes liter suikerstroop. De inbrekers heb ben zeer waarschijnlijk gebruik gemaakt van een sleutel, welke de bewoner sinds enkele dagen miste. Overval op Kruidenierswinkel. Daders schoten op de politie. Er is een overval gepleegd op de kruidenierszaak van den heer R. in de Korte Begijne straat. De politie werd terstond gewaarschuwd en toen eenige agenten en rechercheurs ter plaatse kwamen, ontstond een vuurgevecht, waarbij twee re chercheurs zoo ernstig werden getroffen, dat zij in het St Eli sabeths Gasthuis moesten wor den opgenomen. De daders wisten te ontkomen met eenige kazen, toiletzeep, tarwe en een blik met honderd busjes groen tesoep. OPSPORING VERZOCHT. De Commissaris der Recher che te Haarlem verzoekt op sporing van den minderjarige Hendrik Vrugt, geboren te Haarlem op 27 April 1930, die sedert 24 Januari spoorloos is verdwenen. Zijn signalement luidt: lang ongeveer 1.55 meter, rond gezicht, donker haar, donkere oogen, gekleed in grij ze jas, geruite das, bruine bi vakmuts, blauw werkjasje, korte bruine broek, lichte knie kousen, zwarte hooge schoe nen. Hij loopt eenigszins mank. JUBILEUM J. VAN WIENEN. Op 16 Februari zal het vijf- en-twintig jaar geleden zijn dat de heer J. van Wienen, thans werkzaam als hulparbei ders op de afdeeling werktuig kundige dienst van de N. V. Grafische Inrichting Joh En schedé en Zonen te Haarlem, bij deze N.V. in dienst trad. GEVONDEN VOORWERPEN. Portemonnaie m. i„ Hagen- dirk, Spionkopstraat 28. Porte monnaie m. i., Heerens, Lange Heerenvest 16 rood. Sleutel ring, Pootjes, J. Stuitstraat 20. Schoen, v d. Vecht, Banka- straat 9. Taschje, Wijkhuizen, Soutmanstraat 45 AANGEHOUDEN. De politie te Velsen heeft aangehouden den 37-jarigen J. L. S. uit IJmuiden-Oost, we gens poging tot diefstal. Voorts zijn aangehouden wegens clan destien vervoer van levens middelen G. L. en M. O., bei den uit Haarlem. P. van H. uit Haarlem werd twee maal vier-en-twintig uur in het politiebureau opgeslo ten. omdat hij hout vervoerde zonder de daarvoor vereisehte vergunning. C. A. S uit IJmui- den-Oost kreeg een proces verbaal wegens beleediging van een ambtenaar in functie. Tenslotte werden de 22-jar. P. A. H. en de 34-jarige J. H. P., beiden uit Haarlem aange houden. die uit een schuur te Santpoort een paard hadden gestolen.

Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1