Haarlemsche Courant Amerikanen aan de Roer tot grooten aanval overgegaan 290e Jaar*.. No. 47 Bureaux Utoote Houtstraat M Postgiro 134951. Bijkantoren: Soendap'ein St. IJmulden. Kennemerlaan 164 Nieuwsblad voor Noord-Holland Zaterdag 24 Febr. T!Mt5 01 tg.. Giai. Bedrijven Damiate, Haarlem- Abonnementen: per week a et., per mnd. 1,U, per kwartaal f 3.42, fr. p. port 3.73. Losse nummers i cent. Hoofdredacteur: T. C- Derka. K 1297 Nederlandsche Vrijwilligers der SS zuiveren een vijandelijk steunpunt. Hot weermaehtberieht van Vrijdag luidt Onze aanval op de resten van het bolsje wistische bruggenhoofd aan de Groin heeft in weerwil van hardnekkigen tegenstand nieuwe vorderingen gemaakt. Aan het Sile- zische front lusschen Zobten en Lauban oefent de vijand hevigen druk uit. Ten Oos ten van Zobten en aan weerszijden van Gold berg kon het plaatselijk penetraties forceeren. Bij Lauban sloegen eenige troepen vijandelijke tankaanvallen af. De pogingen der Sovjets ons front aan de Neisse naar het Westen door te breken, mislukten met zware verlie zen aan dooden en gewonden voor cien vijand. Ten Westen van de Neisse werd tijdelijk ver loren gegaan terrein in tegenaanvallen her overd In hevige luchtgevechten werden boven West-Duitsch gebied 18 Anglo Amerikaan- sche scheervliegers neergeschoten. Vijandelij ke terreur-vliegtuigen lieten gisteren overdag bommen vallen op talrijke plaatsen in Noord en Noordwest Duitschland, alsmede Zuid- Beieren, Tirol, Vorarlberg. Britsche bommen werpers vielen in den afgeloopen nacht dt Rijkshoofdstad aan. De luchtverdedigende strijdkrachten schoten hierbij wederom Anglo Amerikaansehe vliegtuigen neer. Oostelijk front In een beschouwing over den toestand aan het Oostelijke front werd gistermorgen Duitsche zijde opgemerkt, dat men de betee- kenis der gevechten zeer duidelijk kan zien wanneer mc-n deze als een tussehenpauze be schouwt. Van beide zijden heeft men nog Met bijzondc-ren nadruk zette de vijand zijn niet zijn volle gewicht in den 6trijd geworpen aanvallen in den sector tusscnen de Conetz en de Weiehsel bij Meeuwen voort. In weer wil van enkele penetraties handhaafden onz« tioepen in verbitterde gevechten den samen hang van het front. In den strijd in de Ooste lijke vesting binden onze dappere garnizoenen sterke vijandelijke strijdkrachten. De vijand kon een geringe penetratie bewerkstelligen in het Zuidfront van Breslau. In de binnenste vestingen van Posen en in het Zuiden van Grauöenz woeden zware ge vechten. In Oost-Pruisen verhinderden onze divisies Noordelijk van Mehisack en in het gebied van Zintken opnieuw alle doorbraak pogingen der Sovjets Ook Zuid-Oostelijk van Libau en ten Zuiden van Tuckum sloegen onze beproefde Koerlandsche formaties gis teren hevige geconcentreerde bolsjewistische aanvallen uiteen* vernielden talrijke vijande lijke tanks en ontnamen den vijand in ener gieke tegenaanvallen tijdelijk verloren ge gaan terrein. Nederlandsche vrijwilligers der Waffen S.S. zuiverden in een verrassenden aanval in Midden-Nederland een vijandelijk steunpunt en brachten talrijke gevangenen van de 49e Engelsche infanterie-divisie binnen. In het gevechtsgebied van Gogh bedwongen onze tegenaanvallen den vijand, die opnieuw met geconcentreerde krachten aanvallen. Na een zeer zwaar artillerie-vuur zijn in de ochtenduren van heden Vrijdag, het negen de en deelen van het eerste Amerikaansehe leger aan de Roer over een breed front tot den te verwachten grooten aanval over ge gaan. Aan de flanken van onze aan de Oure vooruitspringende steliingsflank duren de hevige gevechten om plaatsen en bunkers. Zuid-Westelijk van Prxim en Oostelijk van Viande voort. In enkele sectoren konden troepen terugdringen In verscheidene steun punten bieden eigen gevechtstroepen een van alle kanten aanstormenden vijand verbitterden tegenstand. De straatgevechten in Forbach duren voort. Op de Spichere-hoogten en op het voor terrein van den Westwal, Oostelijk daarvan wordt om enkele groepen bunkers gevochten. Torpedomotorbooten vielen in den nacht van 21 op 22 Februari voor de Engelsche Oostkust een krachtig beschermd convooi aan en brachten zeven schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 21.500 ton tot zinken. Vier schepen met een gezamenlijken inhoud van 11.000 ton werden door een torpedo ge troffen. Aangenomen kan worden, dat ook zij zijn gezonken. Tijdens zware artilleriegevech ten werden bovendien twee A-rachtschepen van 4000 ton beschadigd. De eigen booten keerden voltallig op de steunpunten terug. In Midden Italië bleven successen \-an Amerikaansehe formaties, die wederom den geheelen dag onze bergstellingen ten Noord westen van Poretto aanvielen, beperkt tot eenige kleine penetraties. Efiandenunie voor Mlddellandsche Zee? Volgens een bericht van „Basler Nachrich- ten'' koestert men in Engeland de gedachte een ..Unie van Middeilanrische Zee-eilanden" te grondvesten, die de volgende eilanden zal omvatten: Malta en Cyprus, de Italiaansche eilanden in de nabijheid van Silezië en Sar dinië, alsmede Rod». Scarponto en Strampa- lia en de Italiaansche eilanden in de Egel cche Zee. De eiiandenketen zal van Gibraltar tot aan het Suezkanaal reiken en een garantie voor de veiligheid van de Britsche route naar Indië betec-kenen. La Valetta op Malta zal oe noofdstad van de Unie van Middellanti- sche Zee-eilanden worden. Handelsovereenkomst Frank rijk-België? Uit Parijs wordt gemeld, dat de Belgische minister van buitenlandsche zaken. Spaak, gedurende drie dagen te Parijs besprekingen met den Franschen minister van buitenland sche zaken houdt. Verwacht wordt, dat het in landen te sluiten de tusschen °apierconcurrenten. Dezer dagen hield de Centrale organisatie van de Canadeesche Papier-producenten een bespreking, tijdens welke er de nadruk op werd gelegd, dat Canada na den oorlog op de papiermarkt een sterke Zweedsche con currentie zal ondervinden. Canada moet er voor zorgen paraat te zijn om Zweden en Finland na den oorlog op kwalitatief gebiikMlmperium te overtreffen. -*ideel<L en algemeen vraagt men zich af wie het eers' zal toeslaan. Van Duitsche zijde is een tegen aanval aangekondigd. Zal deze het eerst los barsten of zullen de Sovjets beginnen? Een duidelijk antwoord hierop is momenteel nog niet te geven. Het is ook mogelijk, dat men aan Geallieerde zijde het plan heeft zoowel aan het Oostelijke- als aan het Westelijke front een groot offensief te beginnen, ieder geval, zoo wordt opgemerkt, is de Duit sche afweer aan het geneele Oostelijke front sterker geworden, waardoor het gev de Duitsche troepen voor een. verrassing zullen komen te staan, belangrijk is derd De Sovjets hebben hun plan om Berlijn in een stormloop te overrompelen moeten op geven, aangezien zij op de flanken lijn Küstrin—Frankfort aan den Oder onvol doende bewegingsvrijheid hadden. In Oost-Pruisen is een geweldige slag aan den gang. De Sovjets maken van niet minder dan 2000 vliegtuigen gebruik. Ondanks hun overmacht aan munitie en materiaal werd hun echter succes ontzegd. Het was kennelijk hun bedoeling de verbinding van Konings bergen met de Oostzee af te snijden. De stad Zintcn is door de Duitscners prijs gegeven. De pogingen A'an den tegenstander A'oorbij deze plaats naar het Westen door te trekken, zijn verhinderd. Bij Braunsberg zijn vare tankge\-echten gaande. In Samland zijn de pogingen om door het Duitsche front te breken mislukt. Ook in Koerland konden zij hun doel niet bereiken. Op het zwaartepunt ten Zuiden van Stargard ordt hevig gestreden. De ontwikkeling van de gevechten in Neder-Silezië geeft een in druk van de moeilijkheden, die de Sovjets steeds weer ondervinden. Hevige gevechten zijn ingezet om Lauban. De opmarsch naar Guben werd onder hooge verliezen van den aanvaller verijdeld. In Hongarije werd het bruggenhoofd der Sovjets aan den Gran geheel opgeruimd. Amerika en Noord-Afrika. Ht Spaansche Nieuwsagentschap Efe meldt uit New-York, dat de U.S.A.-senatoren Tun- Burton na hun terugkeer van een reis naar de Middellandsche Zee een dringend beroep op Roosevelt hebben gedaan om den Amerikaanschen invloed in dit gebied hier van te versterken en te bespoedigen en er voor te zorgen, dat Engeland er niet opnieuw de opperheerschappij tot zich trekt. Het is niet te billijken, zoo A'erklaarden de senato ren, dat de met geld van de U.S.A. gebouwde j vliegbases in Noord-Afrika in de eerste plaats aan Engelsche handelsdoeleinden ten goede komen. De bolslewiseering van Roemenië. De Prawda houdt zich in een uitvoerig arti kel met den toestand in Roemenië bezig en doet den minister-president verwijten. Het Russische blad beschuldigt er de Roemeen- sche regeering \*an niet democratisch genoeg te zijn: zij heeft zich, aldus de Prawda, e: niet toe in staat getoond langs democrati- schen weg orde in het land te scheppen De Sovjet-Unie kan de ontwikkeling in Roe menië niet onverschillig beschouwen. Belangwekkende vondsten. Bij Heivan, op eenige mijlen afstand van Cairo, werd in de woestijn een steenen graf ontdekt, waarin zich onder meer een vijf duizend jaar oude schildpad werd gevonden, die nog in uitstekenden staat verkeerde. Een andere belangwekkende vondst was een Ro- meinsche grafschenner, die door het ineen gestorte zand levend Avas begraven, alsmede een hectografeer-apparaat, waarschijnlijk de eerste van de wereld. Deze bestond uit een cylinder met verscheidene reiiefteekens, die papyrusrol werd bewogen, waarop dan het geschrevene kon worden gelezen. De Radio.conferentie. De Radio-conferentie voor het Britsche imperium in Londen zal pogen bij de Inter nationale Radio-Unie te bereiken, dat Duitsch land en Japan ieder recht op uitzendingen naar het buitenland wordt ontnomen. Tot nu toe waren Duitschland 36 golflengten toege staan; in de toekomst, aldus de D. Zeit. i. d. N„ zal het er ten hoogste drie of vier, en dan slechts voor het binnenland, behouden, overige golflengten zullen onder het Britsche andere Geallieerden worden Standrecht te Halfweg. Vanwege den Hóhere S S - und Polizei- führer Nordwest is het volgende bekend ge maakt: .Tengevolge van den spoorweg aanslag op het baanvak Haarlem—Halfweg op 13 Februari 1945 werd op 17 dezer op de plaats van de daad een aantal terroristen en saboteurs In het openbaar standrechtelijk doodgeschoten". Overschrijden der tfssellinie. Een tweede bekendmaking van den hóhe- ren SS und Polizeiführer van 31 Januari be paalt, dat het overschrijden van de IJsellinie, die geA'ormd wordt door den loop van den IJssel van den Rijn af tot aan de uitmonding met het Keteldiep in het IJsselmeer en die voortgezet wordt door de kust van het. IJssel meer en de kust van de provincies Friesland, en Groningen, in belde richtingen slechts ge oorloofd ic met bijzondere vergunning. De bekendmaking treedt 1 Maart a s. jn werking. Geen voedsel voor bevrijd Nederland. De Nederlandsche regeering te Londen heeft den Geallieerden opnieuw verzocht scheeps- ruimtc- \-oor het vervoer van levensmiddelen ar Nederland beschikbaar te stellen. Een vroeger gedaan verzoek werd afgewezen, aan gezien alle scheepsruimte voor het transport an militaire voorraden der Geallieerden noodig was. „SVERIGE" Land van bosch en rost. Vele stedelingen spreken over Zweden, het land, vanwaar is beproefd de Nederlanders bij hun tegenwoordige moeilijkheden op het gebied van de \-oedselvoorziening te helpen. Wie momenteel „Zweden zegt. heeft het be grip .Roode Kruis" in gedachten en wie van het Internationale Roode Kruis gewag maakt, houdt zich bezig met de in het begin van de volgende maand af te leveren hoeveelheden brooc. margarine en grutterswarenDe stedelingen noemen dankbaar den naam van het iand, waar men op sympathieke wijze de handen ineen heeft geslagen: Zweden. Zweden! Aan de grens van dit land nabij Charlottenberg staat een sober gedenkteeken. Wanneer men er met den trein langs rijdt, wordt men er ais buitenlander zonder twijfel op attent gemaakt. Het is niet moeilijk te zien. wat het gedenkteeken voorstelt, want de trein rijdt bij het passeeren langzamer. En de reiziger ontwaaft dus duidelijk de tAvee op deze zuil gebeitelde handen, die een vriend- schappelijken druk wisselen. Naar dit ge denkteeken mogen onze gedachten gaan. nu Zweden ons door zijn goede gaven metterdaad bijstaat. Want er is groot e dankbaarheid voor dit gebaar, nu er zoo'n behoefte aan méér is, dan de al te schamele rantsoenen geven. En wanneer de tijd rustiger is en de magen beter gevuld zijn geworden, dan zal men Zweden nog in gedachten houden en de herinneringen aan den vriendendienst laten voortleven. Wat weten wij van dit Ztveden? Van zijn geschiedenis, die uit een legendarische periode oortspruit? Van zijn bevolking, welker aan tal nog geringer is dan dat van Nederland, hetwelk reeds een klein land met een klein volk wordt genoemd? Van zijn steden, zooals de hoofdplaats Stockholm, ongeveer zoo groot als Rotterdam, Stockholmde stad van de ruinen en de rozen Van zijn bodemgesteld heid, welke het mogelijk maakt er een heer lijke vacantie te hebben den tijd plukkend met 'het opdoen van kracht en gezondheid in de vrije natuur, vzaar bosch en water de atmo sfeer zoo helder maken? Wat weten we van „Sverige", zooals de Zweden hun land noe men, ten opzichte van zijn klimaat, dat in Lapland bijna 190 en in Stockholm nog 100 dagen per jaar den bodem met sneeuw doet bedekken? Zweden presenteert ons brood, margarine en grutterswaren. Toch brengt het land zelf niet zoo heel \-eel op. Voor dezen oorlog kon men de oppervlakte onderscheiden in slechts een kleine tien procent akker- en tuinland, ruim twee procent natuurlijke weiden en niet min der dan zestig procent boschgrond! Het aantal boerderijen bedraagt ongeveer 430.000: Zwe den betrok reeds in de laatste jaren vóór den oorlog belangrijke hoeveelheden graan uit het buitenland. Bezien we den handei m normalen tijd. dan stellen wij vast. dat Nederland en Zweden geregeld contact me: elkaar hadden. Nederland was voor Zweden een van de be langrijkste uitvoer-, doch ook een der voor naamste invoerlanden. Maar niet alleen op economisch gebied rekenden Zweden en Ne derlanders op elkaar, al is dit zoo belangrijk geweest, dat de schrijver Fiantzen den Hol lander Lodewijk de Geer <ien schepper van Zwedens moderne metaalindustrie heeft ge noemd: er Avaren ook cultureele betrekkingen terwijl Nederland een domineerenden invloed op de ontwikkeling der Zweedsche genees kunde heeft gehad. We denken aan „Sverigehet land dat zich deze eeuw zoo vlug aan moderne eischen heeft aangepast- Houthakkers stonden nog niet lang geleden, stoer bij hun improvisoriseh werk. waar nu geweldige papierfabrieken zijn gebouwd. Langzaam was voor opmerke lijk korten tijd het verkeer, waar thans mo derne spoorverbindingen zijn er. vheg\reldc-n voor burgerlijk vervoer zijn aangelegd. We laten onze gedachten in deze weken naar Zweden gaan. óók naar zijn ..Mr. G.", de aan duiding, waar\-an ieder weet, dat er Koning Gustaaf, de krasse, sportieve, voor alles be langstelling toonende zes-en-tachtigjarige vorst mee wordt bedoeld Ziedaar een en ander over het land, eere waarvan in Haarlem reeds eenige eta lages speciaal zijn ingericht en waarvan de gaven met ongeduld worden tegemoet gezien. töeiVe aangereden Op den Rijksweg te Santpoort Averd een meisje door een auto aangereden. Het werd zoodanig geAvond, dat het naar het An- ionius Ziekenhuis te IJmui- den-Oost moest worden over gebracht. SCHILDERS ATELI ER UITGEBRAND. Donderdagavond omstreeks halfacht is brand ontstaan in het atelier van den Haarlem- schen kunstschilder H, F. Boot aan het Klein Heiligland 41. Het atelier brandde uit en de zich daarin bevindende inboe del ging verloren. De schilde rijen van den heer Boot konden in veiligheid worden gebracht. De brand is waarschijnlijk ont staan, doordat een bewoner van een zolderkamertje boven het atelier een brandende luci fer heeft laten Azallen De brandweer heeft het vuur met drie stralen op de waterleiding gebluscht. Verzekering dekt de schade. NIEUWE BON VOOR SUIKERBIETEN. Voor het tijdvak van 4 tot 25 Maart is bon 337 aangewezen oor het koopen van 3 kg sui kerbieten; deze bon moet vóór Donderdag 1 Maart bij den aardappelhandelaar worden in geleverd. WAT INBREKERS BUIT MAAKTEN. Uit een bovenhui^ in de Gr. Houtstraat te Haarlem is ten nadecle van een inwoner van Den Haag 35 kilo tarwe. 25 kilo aardappelen, 4 kilo bruine boo- een kilo shagtabak ge stolen. Het filiaal A-an de fa. S. de W. aan den ZijlAveg kreeg ook on- [ewenscht nachtelijk bezoek, ïr verdwenen 80 kilo groene erwten, 120 pakjes pudding, 30 kilo kaas, 25 pakjes custard en 20 pakjes tarwemeel. Uit een woning aan de Eerste Emmastraat zijn een tafelkleed, tafellakens en servetten, hand schoenen, huissleutels, een vul pen, twee persoonsbewijzen en twee paar schoenen gestolen. Een schipper heeft bij de po litie aangifte gedaan, dat van zijn schip negen balen zout van 50 kilo elk verdwenen zijn. Uit een garage aan de Lange Heerenvest namen inbrekers een autowiel en eenige banden weg. PAST OP VOOR ZAKKENROLLERS! Dezer dagen hebben we ern stig gewaarschuwd tegen zak kenrollers, die vooral in de rijen A'oor de levensmiddelen winkels hun slag trachten te slaan, Dat deze waarschuwing niet overbodig is, moest een bewoonster A-an 't Frederiks- park ervaren, die voor een kruidenierswinkel in de rij had gestaan en uit haar taseh een levensmiddelenkaart, een por- temonnaie met ƒ300. en haar persoonsbewijs miste. GEVONDEN VOORWERPEN. Bril. Innering. Parklaan 36: geld. De Jong, Crayenesterlaan handschoen. Blauw, Stol bergstraat 7; want, Wesseling, Brouwersplein 7 DE AANRIJDING TE SANTPOORT. Zooals we hebben medege deeld. heeft er op den Rijksweg te Santpoort een aanrijding plaats gehad waarbij een meisje zoo werd gewond, dat zij in het Antonius Ziekenhuis te IJmuiden-Oost moest wor den opgenomen. Intusschen is astgeste'.cv dat het slachtoffer de twintigjarige W. B. N. is. Deze heeft niet aileen een schedeifractuur. doch ook een 'wonde boven haar linkeroog opgeloopen. Gistermorgen was zij nog steeds bewusteloos PREDIKBEURTEN. HAARLEM. Ned. Kerv. Ge meente: Groote Kerk, 10 u ds G. A Barger; Oosterkerk. 10 u. ds. H. W. Duy\'endak. A'le- dagkerk. Dinsdag 27 Febr.. 3.30 tot 4 u. in de consistoriekamer der Groote Kerk, ds. D E. Boeke, onderwerp „Genade en vrede medewerking van mej. Rie Móhringer (viool) met weT- ken van H. Eccles. Corelli en Campagnoli; 3.30 u. Zangdienst Vereenigde Doopsgezinde Ge meente, 10.30 u. ds. S. M. A. Daalder: oudere jeugdkerk, 10.30 u. mej. C. Schepers: jon gere jeugdkerk, 9 u. mej C. Schepers. Chr. Gereformeer de Gemeente Haarlem-Noord, 10 en 4 u. Leesdienst

Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1