Haarlemsche Courant 290e Jaarg., No. 48 Bureaux: Groote Houtstraat M Poptglro 134958. Bijkantoren Soendapleln tl. Umulden. Kennemerlaan 154 Verschijnt dagelijks, oeftalr* op Zon- en Feestdagen Nieuwsblad voor Noord-Holland f Maandag 26 Febr. 1945 01 tg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem. Abonnementen: per week 39 et., per mnd. 1.13, per kwartaal 3.42. fr. p. po9t >.73. Losse nummers 8 cent. Hoofdredacteur: F. C. Derks. K 1ÏC7 Westelijk front. Zaterdagmorgen werd van Duitsche zijde medegedeeld, dat het negende Amerikaansche leger Vrijdag in de ochtenduren, ondersteund door de luchtmacht, met sterke strijdkrachten tot het wekenlang voorbereide offensief tus- schen Roermond en Düren is overgegaan. Bij Jülieh cn Düren heersehen ongewoon zware gevechten. In het gebied van Linnieh hebben de Amerikanen verscheidene kleine bruggen hoofden over de Roer gevormd, waarin zij bij het beginstadium van hun offensief slaagden. Om deze bruggenhoofden wordt verwoed gestreden. De Duitsche troepen hebben de bruggenhoofden lusschen Linnieh en Lümich afgegrendeld. Uit Berlijn werd Zaterdagmorgen gemeld, dat Duitsche militaire kringen het deelnemen van het negende Amerikaansche leger aan het algemecne offensief tegen het Duitsche Rijk onderkennen als poging van den tegenstander, om een hoogtepunt als nog nooit tevoren te bereiken, beschouwen. Alle middelen zijn noodzakelijk om dit te doorstaan. Een nieuw beslissend hoofdstuk van den oorlog kondigt zich aan. Reeds teekent zich de bedoeling van de Geallieerden af om door een groote aan- valsactie de geheele ontwikkeling In het Wes ten op gang te brengen en de Duitsche legers, in den rug aan te vallen en te pogen deze uit te schakelen, om den oorlog aldus zoo snel en 200 succesvol mogelijk te beëindigen. Verder werd van Duitsche zijde nog mede gedeeld. dat ook in het Oosten zeer binnenkort een nieuw groot offensief is te verwachten. Een en ander is een gevolg van de Krim- conferentie Duitsche militaire kringen hebben verklaard, dat de Amerikanen tot dusver kleine bruggenhoofden over de Roer hebben gevormd en de poorten van de stad Düren, halverwege tusschen Aken en Keulen, hebben bereikt. Als eerste doel staat den Amerikanen het Roergebied voor oogen. SVEN HEDIN 80 JAAR. De 80e verjaardag van den werexaoeroejii- den dr. Sven Hedin is een indrukwekkende hulde aan dezen nog steeds op wetenschap pelijk gebied werkenden geleerde geworden. Niet alleen uit Zweden, maar ook uit het bui tenland en in het bijzonder uit Duitschland, werden Sven Hedin gelukwenschen en ge schenken gezonden. De Führer heeft Sven Hedin, volgens de ..Deutsche Zeitung i. d. N.", een in hartelijke bewoordingen gesteld gelukwenschtelegram gestuurd. Rijksminister dr. Göbbeis deed den beroemden Zwecdschen ontdekkingsreiziger eveneens zijn felicitaties toekomen. In een persoonlijk schrijven uitte dr. Göbbeis Sven Hedin zijn dank en zijn bewondering voor de onwankelbaarheid voor diens overtuiging, waardoor deze zich 6teeds een oprechte vriend van het Duitsche volk heeft getoond. Dr. Göbbeis Het Sven Hedin als geschenk een uit de zeventiende eeuw dateerende atlas van China overhandigen. Concert der H. O. V. Gijs Beths speelt het vioolconcert van Beethoven. Terwijl Beethoven zijn machtig symphonisch werk opbouwde en hiermede in zijn vereen zaamd beslaan een nieuwe klankenwereld schiep, die voor de volgende generatie als het nee plus ultra zou gelden, leefde op weinig afstand van hem, in hetzelfde Weenen, de jonge Schubert, ook een van de muzen bege nadigde, en schreef eveneens de eene sym phonic na de andere, zich echter weinig be kommerend om hun lot. Men heeft deze com posities later, sommige en wel de beste lang na den vroegtijdigen dood van Schubert, moeten ontdekken. Maar hij schreef en schreef onvermoeid, alsof hij haast had klaar te ko men, en ook omdat hij bezeten wa-s van de muziek. Een geweldenaar als Beethoven was hij niet, maar toch wel een persoonlijkheid, en dat heeft zijn symphonieén later een plaats verzekerd op het concertrepertoire, naast die van zijn grooten tijd- en stadgenoot. De zesde, in C gr. t. (niet te verwarren met de groote in C. gr. t.), die Zondagnamiddag onder Marinus Adam een frissche eu correcte uitvoering ge noot. is in vele opzichten kenmerkend voor den geest en het streven van den jongen kunstenaar, die, minder afgesloten van het volle leven dan Beethoven, open stond voor invloeden van buitenaf. In deze zesde dan merken wij, dat Haydn voor hem nog steeds een voorbeeld was. maar ook dat Rossini's triomfeerende buffo-stijl hem niet onberoerd voorbij ging. Maar toch ook i6 de persoonlijke noot er heel sterk in. Deze weerspiegelt de onver- valschte Weener romantiek in streeiende en interessant geharmoniseerde melodieën, le venslustig maar soms in een licht waas van melancholie gehuld. Dat hij dit alles in een kader van doorzichtige, steeds boeiende vorm schoonheid wist te geven en door een „ik weet niet watals geheel een eigen cachet, is een blijk van zijn talent en van zijn genie tevens. Het tweede nummer van het programma was het onvolprezen vioolconcert van Beet hoven. geconcipieerd naar Fransch model, maar verder zoo sterk Beethovensch als men van den grootmeester in dien tijd (1806) slechts verwachten kon. Jan Keessen zou er als sollet mee optreden, doch liet verstek gaan. Maar we kregen het toch te hooren en mooi ook! want onze concertmeester Gijs Beths was paraat om voor Keessen in te springen. Beths speelde als altijd met de rustige beheersching, die aan zijn toon een zoo streeiende bekoring kan geven. En dit waarachtig niet alleen in het lyrisch roman tische Larghetto, dat hij als gesublimeerd liet klinken, maar ook in de beide hoekdeelen. In de groote cadens (van Leonard) kreeg zijn virtuoos spel een energiek mannelijk karak ter, en toch hoe nobel en ongeforceerd bleef Oostelijk front In het Oosten staan de Sovjets voor een nieuwen sprong gereed. De Duitsche tegen maatregelen zijn niet bekend, maar de aan wezigheid hiervan ls een last. waardoor de vijand groote moeilijkheden ondervind!. Op de Tuchelerheide en in de streek van Mobach wordt momenteel het hardste gevochten. Thans is ook de Neisse bereikt. De Sovjets staan op het punt zich voor een grooten aanval op te stellen. Turkije in den oorlog. De regeerig van Turkije heeft medegedeeld, dat zij zich van 1 Maart a.s. af als in oorlogs toestand met Duitschland e^ Japan beschouwt. Uit Londen werd Zaterdagmorgen gemeld, dat de oorlogsverklaring van Turkije den Geal lieerden slechts een hulp van geringe beïeeke- nis bezorgt. Het gebaar is in de eerste plaat' om een plaats te verkrijgen aan de tafel var de komende vredesconferentie. De Turksche regeering heeft een uitvoerige verklaring be kend gemaakt, waaruit blijkt, dat het besluit onder Geallieerden druk is genomen. Belangwekkende vondsten. Bij Heivan, op eenige mijlen afstand Cairo, werd in de woestijn een eteenen graf ontdekt, waarin zich onder meer een vijf duizend jaar oude schildpad werd gevonden, die nog in uitstekenden staat verkeerde. Een andere belangwekkende vondst was een Ro- meinsche grafschenner, die door het ineen gestorte zand levend was begraven, alsmede een hectografeer-apparaat. waarschijnlijk de eerste van de wereld. Deze bestond uit een cylinder met verscheidene reüefteefcen*, die over een papyrusrol werd bewogen, waarop dan het geschrevene kon worden gelezen D® Hadlo-conferentic. De Radio-conferentie voor het Britsche imperium in Londen zal pogen bii de Inter nationale Radio-Unie te bereiken, dat Duitsch land en Japan ieder recht op uitzendingen naar het buitenland wordt ontnomen. Tot nu toe waren Duitschland 36 golfleng'en toege staan: in de toekomst, aldus de D. Zeit. i. d. N., zal het er ten hoogste drie of vier. en dar. slechts voor het binnenland, behouden. De overige golflengten zullen onder het Britsche imperium en andere Geallieerden worden verdeeld. alles klinken! Integraal een knappe er boeiende prestatie. Ook het oreheslrale aandeel was mooi ver zorgd. zoodat het ..concert der concerten' alle eer aangedaan werd. JOS. DE KLERK Me! de diligence van Haarlem naar Amsterdam. Ook in den ouden tijd waren er reeds „wilde" diensten, verkeersmoeilijkheden en parkeerproblemen. De wijze waarop men tegenwoordig van Haarlem noar Amsterdam en terug reist, her innert aan den tijd, toen men voor het ver voer tusschen beide steden was aangewezen op de trekschuit of de diligence. Onlangs hebben we iets verteld uit de ge schiedenis van het beurtveer tusschen Haar lem en Amsterdam, thans willen we aandacht vragen voor de diligence, welke zoo'n be langrijke rol heeft gespeeld in het vervoer wezen van vroeger. In het jaarboekje van de vereeniging „Haerlem" deelt mr. J. M. Fuchs tal van interessante bizonderheden mede ovei het wagenveer tusschen Haarlem en Am sterdam. Reeds in 1520 is er sprake van „wagenaars' tusschen beide steden, zooals blijkt uit een keur. welke bepalingen inhield over de schip pers en waaruit op te maken valt, dat er in dien tijd reeds sprake was van vrije concur rentie, welke echter in het begin van de zeventiende eeuw eenigszins aan banden were" gelegd, aangezien er ongeregeldheden voor gekomen waren tusschen de „voerluyden ende vracht-aennemers". Ieder die op het traject wilde rijden, moest eerst zijn naam opgeven op de secretarie en ook diende er geloot te worden om de vracht. Het scheen verder noodig te zijn, den voerlieden aan te manen, nooit dronken op hun wagen te zitten, niet kwalijk onder elkaar te spreken en tegen de passagiers geen „moedwilligheden" te be drijven. Tn 1608 werd in Amsterdam een opzichter voor het wagenveer op Haarlem aangesteld, die iederen dag de lotingen verrichtte. Ook moest hij rekening houden met de Haarlem mer wagens, die na den middag aan bod kwamen. Hij had verder het recht, de wagens «n paarden van hen. die de verordeningen overtraden of den opzichter onredelijk be jegenden, „datelick te arresteeren". Ook in dien tijd had men reeds verkeers problemen en parkeermoeilijkhederi! Zoo werd in 1614 een voorschrift uitgevaardigd, dat de voerlieden verplichtte, hun paarden „soetelick" te mennen, teneinde het onbe hoorlijk rijden en het „beschadigen van per sonen op den dijck gaende" te voorkomen. De parkeermoeilijkheden deden zich voor op het plein bij de Haarlemmerpoort in Amster dam, waar boomen waren geplant „tot sieraet der stede". Maar door hot parkeeren der veer wagens tusschen de boomen hadden deze veel te lijden, zoodat een „parkeerverbod" werd Uitgevaardigd en de wagens op .acht voeten van de boomen" moesten blijven. In 1632 kwam de vaart tusschen Haarlem en Amsterdam gereed, hetgeen voor de veer schippers een groote verbetering beteekende, omdat zij nu niet meer via bet Spaarne, de sluis in Spaarndam en het IJ naar Amster dam behoefden te varen, maar door de veel kortere trekvaart. Tegelijk met de vaart kwam ook de weg er langs gereed, tot groot gerief van de voerlieden en de passagiers der veerwagens, die bovendien vrijgesteld waren van de betaling van tolgelden op den nieuwen weg. In 1645 kwam er een nieuwe bepaling. waarbijhet „snorren" ten strengste werd erboden. Geen voerman mocht „reysende luyden aanspreken om vracht te bedingen of deselve te volgen tot aan de veerschuiten." Men kende toen ook reeds het aan den ketting leggen der wagens, een middel waarrr kele eeuwen later werd opgetreden tegen de „wilde" autobussen! Dit aan den ketting leg gen geschiedde reeds, wanneer „de eene voerman den ander sijn gras oft hoy ont nam". In 1659 bepaalden burgemeesteren en re geerders van Amsterdam, dat de voerlieden en „waegenaars" een consent moesten hebben van de heeren burgemeesteren Voorwaarden zulk een consent waren o.m. de leef tijd van 21 jaar. het kunnen omgaan met paarden en het hebben van „bequame wa gens en paarden". Ook de tarieven bleken een punt van voortdurende zorg van de over heid te zijn. want het bleek dat toen reeds de voerlieden zich aan prijsopdrijving schul dig maakten, door hun passagiers „te plagen met het eyssen van excessive hooge vrach ten". Daarom werden ook in 1659 de ver- ■oersprijzen nogmaals uitdrukkelijk vast gesteld. De meeste bepalingen omtrent het wagen veer werden vastgesteld door Amsterdam. De „Heeren van den Gerechte der Stad Haarlem' hebben eerst in 1752 een ordonnantie opge steld over de voerlieden, waarin o.m. was be paald dat de wagens bespannen moesten zijn met drie paarden, behalve ten tijde van vorst, wanneer maar (we paarden gebruikt hoefden te worden, omdat de wegen dan beter begaan baar waren. De wagens moesten elk jaar be hoorlijk „gemonsterd" en „geëxamineerd" worden, hetgeen in Haarlem geschiedde door een zadelmaker, een smid en een wagenmaker Voerlieden mochten niet dronken op den bok zitten. Rooken was een ieder, die met de gens meereed, streng verboden. De reis HaarlemAmsterdam moest bin nen tw- "ren worden afgelegd, tenzij de weg zeer elecM was. Er moest aan een stuk wor den gereden cn onderweg niet gepleisterd worden. Kosten aan paarden en wagens, welke onderweg gemaakt werden, mochten niet op de passagiers worden verhaald. Het tarief be droeg zeven stuivers per persoon, indien niet meer dan vier personen vervoerd werden. de wagen geheel bezet, dus met acht personen, dan behoefde elk maar vijf stuivers te betalen. Men kon echter ook een wagen afhuren; dit kostte voor twee personen twee gulden en zes stuivers. Vond men een gewo nen wagen niet gemakkelijk genoeg, dan kon men een „faëton" huren, maar deze kostte vijf gulden. En wilde men met een koets naar Amsterdam rijden, dan moest met zes of acht gulden betalen, al naar de bespanning met twee of met vier paarden. De rit was ook dan nog een matig genoegen, want eerst in 1762 begon men mei den weg te bestraten waar- ee men in 1766 „reeds verre gevorderd was". In het begin van de negentiende eeuw wer den de voorschriften niet of nauwelijk meer nageleefd. Er kwamen zeer veel „snorwagens" wilde diensten dus, die passagiers voor een gering bedrag van Haarlem naar Amsterdam en terug brachten en daar deze wagens niet meer gekeurd werden, gebeurden er nog al eens ongelukken mee. In 1829 werd bij Ko ninklijk Besluit voor het wegvervoer in ge heel Nederland een vergunningstelsel inge voerd, om een einde te maken aan de mis standen. Tien jaren later verscheen er een geduchte concurrent van trekschuit en dili gence, namelijk de spoortrein. Vooral de dili gences tracht'en den strijd tegen den .IJzer- wagennog lang vol te houden, zelfs door het openen van nachtdiensten, maar toen de treinverbinding steeds beter werd. verkoos het publiek den trein boven de veerwagens In 1847 deed een zekere C. Soetens nog een poging om 'n geperfectionneerde diligence op een asphaltspoor tusschen Haarlem en Am sterdam te doen rijden. De „uitvinder' hield hierover een lezing op 23 October 1847 in de Doelenzaal te Haarlem. „Op platte banden van asphalt in den weg zouden gemakkelijke, on- omvalbare rijtuigen getrokken door goede paarden heen en weer rijden". Volgens Soe tens zou dan niemand meer in de „IJzerhaan- wagens" willen hotsen, maar steeds gebruik maken van zijn „voortvliegende" patentw sens. De reisduur van poort tot poort z< drie kwartier bedragen en men zou 17 a 18 keer per dag heen en weer rijden, terwijl de spoortrein dit slechts 4 a 5 keer per dag deed Hoewel Soetens zichzelf reeds „concessiona ris voor het asphaltspoor tusschen Haarlem en Amsterdam" noemde en de aandeelhouders een dividend van 25 procent voorspiegelde, heeft hij met zijn ..uitvinding" geen 6ucces gehad. Zijn wagens hebben nimmer gereden De spoorweg had weldra het geheele perso nenvervoer overgenomen, maar toch voer in 1883 nog een trekschuit heen en weer en in 1891 was er nog een vrachtrijder op Amster dam. Maar de techniek maakte 6teed& grooter vorderingen en in 1904 verscheen tusschen Haarlem en Amsterdam d** «■-'ecMsche spoor weg. toen het allermodernste op vervoerge bied! ..„i Gerhrandy vormt nieuw kabinet Prof. Gerbrandy is er in ge slaagd een nieuwe regeering te vormen. De lijst van minis ters is intusschen bekend ge maakt. Zooals blijkt telt het kabinet talrijke nieuwe gezich ten, buiten Van Kleffens en Van Bolkesteyn. In de nieuwe regeering hebben vier Katho lieken zitting, doch deze be- k leed en geen functie in de Roomsch-Kat'holieke Staats partij. Tot dusver zijn geen leden van de S.D.A.P. aange wezen. Wel zijei er plaatsen voor leden van de verzetbewe- gingen ingeruimd. Medegedeeld is, dat de regeering het karak ter van een overgangskabinet draagt. Wanneer het geheele Nederlandsche gebied door de Geallieerden i,« bevrijd, zal, zoo wordt uit Londen bericht, een nieuwe regeering worden gevormd. Standrecht te HaKweg. Vanwege den Höheren S.S.- und Polizeiführer Nordwest is tiet volgende bekend gemaakt: „Tengevolge van den spoor wegaanslag op het baanvak Haarlem—Halfweg op 13 Fe bruari 1945 werd op 17 dezer op de plaats van de daad een aantal terroristen en saboteurs in het openbaar standrechte lijk doodgeschoten" Ove'-.chrilcfen der HsseHinie. Een tweede bekendmaking van den höheren S.S.- und Po lizeiführer van 31 Januari be paalt. dat het overschrijden van de IJsellinie, die gevormd wordt door den loop van den ÏJssel van den Rijn af tot aan de uitmonding met het Ketel- diep in het IJsselmeer en die voortgezet wordt door de kust van het IJsselmeer en de kust van de provincies Friesland en Groningen, in beide richtingen slechts geoorloofd is met bij zondere vergunning. De be kendmaking treedt 1 Maart a.s. in werking. Distributie van groenten. Het Plaatselijk Verdeeïkan- toor van het Bedrijfschap voor groenten en fruit te Haarlem deelt mede. dat cp de ingele verde groentenbon 314 500 g:wm groenten gedistribueerd zullen worden. Indien de groenten- handel geheel bevoorraad is, ordt dit weder gepubliceerd. e bevoorrading van den kleinhandel is begonnen op 22 Februari j.l. Nieuwe bon voor suikerbieten. Voor het tijdvak van 4 tot 28 Maart ie bon 337 aangewezen voor het koopen van 3 kg sui kerbieten: deze bon moet vóór Donderdag 1 Maart bij den aardappelhandelaar worden in geleverd. IJMUIDEN Balk op het hoofd gekregen. Een inwoner van IJmuider._ Oost, J. S. S„ kreeg in de Wil- lebrordstraat aldaar, waar hij naar het afbreken van een wo ning keek. een balk op zijn hoofd Er werd geneeskundige hulp ingeroepen, waarna dok ter J. Mac Daniël het slacht offer onderzocht. S. bleek zijn neusbeen te hebben gebroken en moest naar het Antonius Ziekenhuis te IJmuiden-Ooet worden overgebracht. Diefstal. Ten nadeele van J. C. te IJmuiden-Oost werden een schrijfmachine, een telefoon toestel en een kist met lasch- gereedschap ontvreemd. De da ders zijn onbekend. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. SANTPOORT. Slachtoffer van aanrijding overleden Het twintigjarige meisje W. B. N„ afkomstig uit Beverwijk, dat verleden week op den Rijks weg te Santpoort bij een aan rijding werd gewond, is aan het einde der week in het Anto nius Ziekenhuis te IJmuiden- Oost overleden.

Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1