Haarlemsche Courant Verwoede strijd in het Westen blijft voortduren. Tweede uitreiking Levensmiddelen uit Zweden. 290e Jaarg., No. 70 Buivaux. Groote Houtstraat M Postgiro 134958. Bijkantoren: Soendapleln XL IJmulden, Kennemerlaan 154, Verschijnt dagelijks, behalve ©p Zon- en Feestdagen. Nieuwsblad voor Noord-Holland Vrijdag 23 Maart 1945 Oltg.: Grat Bedrijven Da/mate, Haarlem. Abonnementen: per week 26 ct., per mnd. 1,15, per kwartaal 3.42, fr. p. post 3.73. Losse nummers 6 cent* Hoofdredacteur: F. C. Derks. De Amerikanen hebben hun hevige aan vallen ten Oosten van het Rijnbruggenhoofd bij Remagen en aan de onderste frontboog tusschen den Nahe en den Neder-Rijn met sterke strijdkrachten voortgezet. zoo werd van Duitsche zijde inzake de gevechten aan het Westelijk front medegedeeld. De Gealli eerden worden door een belangrijke lucht macht ondersteund. De pogingen om het bruggenhoofd ten Oosten van Remagen te verbreeden werden vooral naar het Noorden en Oosten voortgezet. Na hun troepen zorgvuldig te hebben ge concentreerd zijn de Amerikanen van het gebied van Königswinter uit voorbij Ober- cassel tot in het bergachtige land ten Noor den van deze stad opgedrongen. Door een direct ingezetten tegenaanval werden de voor waarts geduwde aanvalsspitsen der Geal lieerden naar het Zuiden teruggeworpen. Andere Amerikaansche troepen bereikten Obercassel van het Oosten uit; de Duitsche artillerie dreef sterke krachten. die voor ontlastingsaanvallen klaar stonden, uiteen. Meer Oostelijk trachtten de Geallieerden het door hen veroverde deel van den autoweg voor aanvallen naar het Noord- en Zuid oosten te gebruiken. Na een geringe terrein winst te hebben geboekt namen hun stoot troepen posities ten Zuiden van Eudenbach en in de dalen van den Wied in. De pene traties werden afgegrendeld. Tusschen Koblenz en Bingen zijn de Ame rikanen den Rijn op eenige plaatsen dichter genaderd. Uit het gebied van Kreutznach dreven zij meer pantserspitsen naar voren. Zij bereikten naar het Oosten, ondanks her haalde tegenaanvallen, bij Niederolm den straatweg van Mainz naar Woerrstadt. An dere pantserspitsen drongen naar het Zuid- Oosten en -Westen op. Door tegenaanvallen werden de bewegingen der Geallieerden ver traagd. Aan den Zuidelijken kant van de frontboog oefenden de Geallieerden een ster ken druk uit. om de bewegingen van de Duitsche troepen, die zich op kortere linies concentreerden, te verstoren. De Duitsehers sloegen tusschen Saarbrücken en Zweibrücken sterke aanvallen af en vingen den tegen stander bij den straatweg van Bitsch naar Wissenburg in harde gevechten op. In den Beneden-Elzas hebben de Duitsche strijdkrachten zich met het oog op de ont wikkeling van den toestand aan den Nahe en in het Saargebied. slechts in geringe mate door de Amerikaansche en Fransche troepen gehinderd, op de Westelijke versterkingen van den Zuidelijken rand van Pfalz terug getrokken. Achterhoeden hielden de gemoto riseerde Amerikaansche voorhoeden in taaien strijd zoo lang op. tot het grootste gedeelte der Duitsche troepen met alle zware wapens in het voorterrein van de Westelijke verster kingen was aangekomen, 's Avonds ontston den aan den Zuidelijken rand van de stad Weissenburg hevige straatgevechten. Gistermorgen werd nog van Duitsche zijde medegedeeld, dat het zwaartepunt van de gevechten aan het Westelijke front zich ook thans in het bruggenhoofd, dat naar de stad Remagen is genoemd, bevindt. Het bruggen hoofd werd naar het Noorden uitgebreid. Aan de andere zijde was de Duitsche artil lerie zeer actief, anagezien het gros van het eerste Amerikaansche leger en deelen van het negende Amerikaansche leger aldaar in den strijd werden geworpen. De strijd om Stettin. Inzake den 6trijd aan het Oostelijk front werd gistermorgen van Duitsche zijde ge meld, dat de gehavende Sovjet-Russische divisies de terugtrekbewegingen van de Duitsche troepen van het bruggenhoofd bij Stettin uit slechts langzaam volgen. Na weken lang een taaien strijd te hebben geboden is het gros van de Duitsche strijdkrachten naar den Westelijken oever van den Oder terug genomen. Door hun verbitterden tegenstand hebben deze troepen de Duitsche legerleiding voldoende tijd geboden, zoo werd nog opge merkt, om den gordel voor Berlijn voldoen de te versterken. Bij Gotenhafen en Danzig hebben de Sov jets met ondersteuning van hun luchtmacht groote aanvallen gedaan, doch slechts kleine penetraties waren het resultaat. Bij Ratibor en Breslau is de aanvalskracht der Sovjets afgenomen. In Koerland ligt het zwaartepunt nog steeds bij Frauenburg. Besprekingen van Van Kleffens te Parijs. De minister van buitenlandsche zaken va de Nederlandsche regeering te Londen heeft 1c Parijs besprekingen met den Fransehen minister van buitenlandsche zaken gevoerd In een communiqué wordt medegedeeld, dat er op enkele punten verschil van meening tusschen de Franschen en Nederlanders bleek te bestaan, vooral ten opzichte van het Rijnland. Eden over San Francisco. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft over de de volgende maand in San Francisco te houden conferentie gesproken. Hij verklaarde, dat het voor het behoud van de wereldveiligbeid na den oorlog noodzakelijk zal zijn, dat de kleine landen zich bij de groote aansluiten. Europa mag nimmer meer door één groote mogend heid worden beheerscht. Ook in vredestijd, zoo zeide Eden nog. zal de in den oorlog ontstane eensgezindheid tusschen de groote mogendheden bewaard moeten blijven. In het gebied, waar het tweede Britsche en het eerste Canadeesche leger 6trijden, is na het terugnemen van Duitsche troepen een vermindering van de activiteit op te merken. Hierdoor hebben de Amerikanen de grootste last te torsen. Verder werd medegedeeld, dat de Duitsche troepen in den driehoek Worms-Zweibrücken- Lauterburg een grootscheepsche distanciee- ringsbeweging hebb n gemaakt. Na hier ge durende drie-en-twintig dagen verwoed te hebben gestreden. moeten de Geallieerden erkennen, dat de zwaarste en bloedigste weg thans voor hen ligt. Het Duitsche leger is hier niet verslagen, zoo wordt nadrukkelijk) in Duitsche kringen geconstateerd. Naar overigens wordt vernomen hebben de voor uitgeschoven Geallieerde troependeelen den Nahe-sector thans achter zich gelaten. Handelsovereenkomst Tusschen het Frankrijk van De Gaulle, België, Luxemburg en het door de Geallieer de veroverde deel van Nederland, is een consultatieve handelsovereenkomst gesloten. DE HEER G. A. LUJTINGH MET PENSIOEN. Naar wij vernemen zal de heer G. A. Lui- tingh met ingang van 1 April zijn werkzaam heden neer leggen als koster der Groote of Sint Bavo-kerk en hem is op zijn eigen ver zoek door kerkvoogden der Ned. Herv. Ge meente eervol ontslag verleend. Het zal voor vele stadgenooten vreemd zijn te weten, dat de heer Luitingh binnenkort niet meer in deze functie werkzaam is, daar hij een vertrouwde figuur is geworden, die een ieder met raad en daad bijstaat. De heer Luitingh, die 23 December 1879 te Amsterdam geboren is, woont sedert 1895, toen zijn vader tot koster benoemd werd, in de kosterij van de Groote Kerk. 2 Februari 1912 volgde hij zijn vader op en heeft dus 33 jaar zijn werkzaamheden vervuld. In den loop der jaren hebben duizenden vreemdelingen de Groote Kerk bezocht, waarbij de koster tal- looze malen uiteenzettingen gaf over de histo rie en het inwendige van de kerk. Bekend zijn ook zijn voordrachten met de daarna gevolgde excursies, waarvoor de stadgenooten altijd groote belangstelling hadden. Vroeger heeft de heer Luitingh nog zestien jaar gewerkt bij de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen en had gelegenheid een diepgaande studie te maken van letters. Hierdoor is hij een be kwaam calligraaf geworden, hetgeen uit vele oorkonden en albums blijkt. Voorts is de heer. Luitingh bestuurslid geweest van eenige Haar lemsche vereenigingen. Distributie-nieuws voor Haarlem en omgeving. Bon voor spijsolie aangewezen. Kinderen krijgen met Paschen een el. Brood. In de week van 25 Maart tot e met 1 April geven de bonnen A. 384. A. 385. en B. 385 recht op het koopen vier rantsoenen brood reeds van heden twaalf uur af kan het brood gekocht worden. Spijsolie. Bon A. 383 en B. 383 is aange wezen voor het koopen van 360 gram of ier d.L spijsolie. Nader zal worden bekend gemaakt wanneer en bij welken handelaar deze bon moet worden ingeleverd; tot dat tijdstip mag de bon niet worden aangebodenI of door den winkelier in ontvangst genomen worden. Vleescb. Na Maandag kan rantsoen leeseh worden gekocht op bon A. 386 en 1. 386; verlengd zijn de bonnen A. en en A. en B. 378. Aardappelen. Voor Woensdag a.s. moet bij den aardappelhandelaar worden ingeleverd bon A. en B. 390, waarop in de week van 1 tot en met 8 April I K.G. aardappelen ge kocht kan worden. (Deelnemers aan de Cen trale keuken moeten ze inleveren bij het koo pen der maaltijdenkaarten). Groente. Bon A. en B. 391 voor een half, rantsoen groente moet eveneens voor Woens dag a.s. worden ingeleverd, behalve door deelnemers aan de Centrale keuken. Suikerbieten. Bon A. 392 en B. 392 moet vóór Woensdag worden ingeleverd, waarna later gekocht kan worden 3 K.G suikerbieten. Kaas. Voor de periode van 1 tot 15 April is bon A. en B. 393 aangewezen voor het koopen van 100 gram kaas: de bon moet vóór Woensdag a.s worden ingeleverd bij den winkelier. Kindermeel. Vóór Woensdag a.s. moet bon 366 ingeleverd worden, waarna in de week van 1 tot en met 8 April afgeleverd wordt 250 gram kindermeel, voedingssuiker of 210 gram tarwebloem. Een ei voor de kinderen. De kinderen tot en met drie jaar krijgen een Paaschei; bon B. 367 moet worden ingeleverd bij winke liers. die voor verkoop van eieren zijn aan gewezen. Reeds aangewezen bonnen. De bonnen voor eerheidstoiletzeep, zeep- vervangende waschmiddelen en waschpoeder zijn verlengd. Bon E 07 van het inlegvel geeft tot 1 April recht op het koopen van 10',^ liter gestandariseerde melk en D. 05 van het inlegvel op 400 gram taptemelkpoeder of vier liter taptemelk. Afgeleverd kunnen wor den 100 gram kaas (A. en B. 375); 250 gram gerstemoutbloem (A. en B. 382); 250 gram kindermeel (B. 364); 1 K.G. aardappelen (A. "10) en 3 Kg. suikerbieten <A. en Arts F. A, v, d. Breggen overleden. In den ouderdom van 59 jaar is overleden de heer F A. van der Breggen, een zeer geziene arts. die vele jaren te Haarlem zijn practijk heeft uitgeoefend. De overledene slaagde in 1913 voor het arts-examen, waarna hij zich alhier vestigde. In den -oop der jaren breidde het aantal patiënten zich steeds uit en doorzijn beminnelijke per soonlijkheid verwierf' hij de noogachting van velen. Buiten zijn practijk is hij nog op ver schillend gebied werkzaam ge weest ten dienste der genees kunde. In het bijzonder ging zijn belangstelling uit naar het zwakke kind en als secre taris van de Centrale Com missie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten heeft hij velen aan zieft verplicht. Gedurende vele jaren was hij controleerend arts van het Parkhersteüines- oord van het Roode Kruis, tot 1941 plaatsvervangend contro- leerend geneesheer van de Haarlemsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose en dan was hij huisarts van het Nederlandsch Herv. Weeshuis. Uitreiking van noodkaarten. Zaterdag a.s. is er gelegen heid ln de Vleesohhat nood kaarten af te halen door hen, die reeds aan de beurt zijn geweest, doch verzuimd hebben ze in ontvangst te nemen. Maandag is het de beurt aan het restant van S. van Schil af en T. tot en met Truf Inlevering der bonnen in HaarlemH'stede-Bennebroek en Bloemendaal-Zandvoort heden en Zaterdag a.s Het is de bedoeling, in de week vóór Paschen en in de week na Paschen aan de inwoners van de distributiekringen Haarlem. Heemstede-Bennebroek en Bloe mendaal-Zandvoort eenige levensmiddelen uit Ie reiken, welke het Zweedsehe Roode Kruis gratis aan de bevolking van de westelijke provincies besehinkbaar 6telt. Wat aangeboden wordt. In de week vóór Paschen worden de vol gende levensmiddelen uitgereikt: 400 gram witte brood aan personen van vier jaar en ouder, dus zij, die in het bezit zijn an een noodkaart 3 A. 125 gram margarine aan alle personen, die het bezit zijn van noodkaarten 3 A en 3 B. 250 gram havermout voor kinderen tot en met 13 jaar, dus kinderen, die in het bezit zijn ■an noodkaart 3 B of inlegvel met een C. Na Paschen zullen aangeboden worden: 400 gram brood voor personen boven vier 'jaar. 500 gram havermout voor kinderen, die ge boren 2ijn in de jaren 1944 en 1945 en in het bezit zijn van een inlegvel met een E. 250 gram havermout voor kinderen, die ge boren zijn in de jaren 1941. 1942 en 1943 en in het bezit zijn van een inlegvel met een D. Dan is het de bedoeling aan kinderen, gebo ren in de jaren 1941, 1942, 1943, 1944 en 1945 drie liter melk aan te bieden. Er moeten tech nische moeilijkheden worden overwonnen, zoo- dat de levering eerst na Paschen kan geschie den. Ook de melk zal bij de winkeliers kunnen worden afgehaald. Inlevering van bonnen voor de eerst komende uitreiking. Heden, Vrijdag 23 Maart van tien uur af en Zaterdag 24 Maart moeten de bestelbonnen ingeleverd worden voor de levensmiddelen, welke in de week vóór Paschen worden uit gereikt. Deze bonnen zijn: A 388, B 388 en van het inlegvel C 505. De inlevering geschiedt weer bij de 83 winkeliers in Haarlem, Heem stede, Bennebroek, Bloemendaai en Zandvoort die zich de vorige malen beschikbaar hebben gesteld de goederen van het Roode Kruis uit te reiken. Na het inleveren der bonnen ont vangt men een bewijs, dat overhandigd moet worden op Woensdag 28. Donderdag 29 of Vrij dag 30 Maart. Den vorigen keer stond op het ontvangstbewijs, wanneer men terug moest komen voor eht halen der levensmiddelen. Dat zal thans niet geschieden; in de etalages der winkels wordt bekend ge-maakt wanneer en hoe laat bepaalde nummers aan de beurt zijn. De ..verkoopbonnen" zullen nader bekend worden gemaakt. Inlevering nieuwe bonnen. Als het publiek de volgende week de goe deren afhaalt, dient het tevens de nader be kend te maken ..bestelbonnen" in te leveren voor de artikelen. welke in de week na Faschen worden aangeboden. Deze levens middelen kunnen op Woensdag 4. Donderdai 5 en Vrijdag 6 April afgehaald worden op uren, welke in de winkels worden aangekon digd. Het is niet mogelijk bonnen op een ander tijdstip als hierboven aangegeven is. bij den winkelier in te leveren. Men brengt niet alleen zich zelf, maar ook den winkelier in moeilijk heden ln verband met administratieve voor schriften. Geen na-uitreiking mogcRjk. Bij de eerste uitreiking was het nog moge lijk na het verstrijken der data de levens middelen af te halen. Men deelde ons mede. dat het dezen keer niet mogelijk zal zijn, daar er nu meer aandacht besteed moet worden aan de organisatie van de volgende uitreikine Men houde zich dus aan de dagen, waarop de bonnen moeten worden ingeleverd en de levensmiddelen moeten worden uitgereikt Beverwijk en Velsen andere regeling- Deze regeling geldt uitsluitend voor de ge meenten Haarlem en omgeving. Nader moet nog worden bepaald op welke data de levens middelen in de distributiekringen van Bever wijk en Velsen zullen worden uitgereikt Waarschijnlijk zal de uitreiking daar later geschieden. Berecht tgungsscheine. Zij, die op grond van „Berechtigungsseheine" of op andere gronden in het bezit zijn van twee noodkaarten. moeten de bonnen vóór 1 April a.s. bij de distributiediensten tegen otnvangstbewijs inleveren Bij verzuim tot voldoening aan deze verplichting vervalt in de toekomst het recht op extra aoodkaarien. HOUTEIGEN AAR VOER GE STOLEN GOED OP ZOLDER SCHUIT TERUG. Een bewoner van den Craye- nestersingel was in het bézit van wat timmerhout. De be doeling was. het te gebruiken voor een gebouwtje. Do: hij hout bezat was blijkbaar be kend geworden aan dieven en hij kreeg nogal eens bezoek. Maandagavond hoorde hij on raad en het bleek, dat eenige mannen bezig waren wat hout een zolderschuit te laden. Hij begaf zich aan den achter kant van zijn woning naar het water, doch juist tten de men de schuit in beweging. Zij voeren het Spaarne op en wel in de richting der stad. De eigenaar van het hout meende nu een goede kans le hebben de dieven aan de poli tie over te geven en volgde de schuit. De mannen wisten, dat zij achtervolgd werden en bij de Rustenburgerbrug ge komen, sprongen zij van de boot «n sloegen op de vlucht. De bewoner meende niet beter te kunnen doen dan de zolder schuit terug te varen en hij meerde ze achter zijn woning. Den volgenden morgen vroeg verschenen twee mannen aan den achterkant van de woning en juist toen zij probeerden de schuit weer mee te nemen, werden zij ontdekt. De oolitie werd gewaarschuwd, die de mannen. C K en S aanhield naar het bureau van politie erbracht. Zij ontkennen de diefstal, zoodat nader onder zocht moe* worden, welk aan deel zij in het misdrijf hebben. ROOFOVERVALLEN. In de afgeloopen dagen zijn eenige roofovervallen gepleegd. Na een huiszoeking in een per ceel san de Stoofsteeg zijn enkele levensmiddelen en een bedrag van 7.000.gestolen en in de Van Oosten de Bruyn- straat heeft men een bewoner bedrag van 8.000.af handig gemaakt. TWEE INBRAKEN ACHTER ELKAAR GEPLEEGD. Des avonds heeft men een bezoek gebracht aan een op slagplaats van een expediteur aan de Gasthuisvest. Goederen waren daar opgeslagen, welke -*cn -n manden waren geborgen. Daar ze aan' andere behooren kon nog niet worden nagegaan, wat er gestolen i§. Vervolgens heeft men aan de achterzijde de opslagplaats erlaten, waarna men in een werkplaats kwam van een be drijf aan de Groote Houtstraat. Daar zijn een keukenuitrusting serviesgoed gestolen. JONGENS WAREN OP ROOF UIT. Een jongeman moest Woens dagmiddag tien noodkach eitje» ■ervoeren naar de Groote 'Houtstraat. Op den Harmen- «answeg stormden eenige jon gens echter op zijn handwagen :n stalen de kacheltje».

Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1