rezen bezwaren. Daarna werd het concept met bijna algemeene stem men aangenomen. Vervolgens werden nog verschil lende waarborgen voor zekerheids stelling besproken en eindelijk een kleine wijziging gebracht in art. 13 der statuten, de contributie van leden, die niet tot een district be- hooren, betreffende. In verband met de gasquaestie, die heden in den Raad aan de orde komt, is het zeker niet van belang ontbloot te melden, dat de terreinen waarop de fabriek der heeren De Bruijn staat, hun eigendom zijn, zoodat bij verwijdering der fabriek, die in allen gevalle te wachten ia, zij een ruim bouwterrein behouden, dat wellicht het dubbel waard is, van het kapitaal, in die fabriek onz. belegd. Het terrein der Engelsche fabriek behoort aan de gemeente in eigen dom cn is nog tot voor ongeveer 15 jaren naar wij meenen aan de Eng. Maatschappij in erf pacht gegeven. Welke beslissing de Raad ook neme, beide fabrieken moeten ver dwijnen, om plaats te maken voor een gemeentelijke of particuliere bij de Willemspoort en vermoedelijk voor een tweede, op een nog aan te wijzen terrein in het oostelijk deel der gemeente of daaromtrent. HM.) Zaterdagmiddag is eene ge huwde vrouw, woonachtig in de 2e Laurierdwarsstraat No. 41, die er sedert vier weken een manufac tuurwinkel hield, terwijl haar man afwezig was, vertrokken, al haar huisraad medenemende, doch 3 kin deren (voorkinderen van haar man) achterlatende. Toen de man des avonds te 6 uur thuis kwam eu met behulp van een politie-agent de ver- dwenene ging opsporen, kwam ook hij niet terug. De buren, vooral die van het «Weezenpad,» trokken zich toen het lot der kleinen aan en voor zagen hen van voedsel enz. Thans zorgt de politie voor hen. Vreemde liefhebberij. In de?:, omtrek van de De-Ruy terkade 4ce Am sterdam, kan men een m<fi> aantref fen, die, wanneer er geen politie in aantocht is, soms een paar malen in een ur eevi rbuuw toeval heeft. Het schuim staat den man op de lippen, maar het is schuim van een stukje zeep, dat de bedrieger in den mond heeft en dat door beweging met de tong begint te schuimen, zoodoende speculeerende op het me delijden der menschen. Een meisje, dat op de Zout keetsgracht bij de Kippenbrug goed moest spoelen voor hare moeder, schijnt daarbij, zonder dat iemand het gewaar werd, in het water te zijn geraakt, althans na een half uur werd haar lijk opgehaald. ^Helder. Door den Minister vaVi Marine is, voor zijn vertrek al hier aan den Burgemeester 100 ter hand gesteld voor de algemeene armen dier gemeente, als bewijs zij ner erkentelijkheid voor hetgeen men aldaar deed om, door het stichten van het monument, de nagedachte nis der mannen, die bij de ramp van de Adder omkwamen, te ee.rgn. Vogelenzang. Dood de wak kerheid van den stationchef alhier, is Zaterdagavond eaü boosdoener gevat, die reeds ©én paar weken door de politie we,?d gezocht. Hoogst waarschijnlijk heeft hij zich aan verscheidene diefstallen schuldig ge maakt. Xoc^Vdagen zwierf hij in deii^eiatrek van Haarlem, werd toen door een rijksveldwachter ge vat, maar wist zich los te rukken en in het duin te ontkomen. Daarna schijnt hij in de omstreken van Lei den 'e hebben gezworven. Thans stapte, hij te Vogelenzang uit den trein en wekte verdenking bij den chef, die heimelijk de veldwachters van I'lillegom en Bloemendaal deed waar,-.chuwen, die spoedig versche nen. Men was hein weldra weder op het. spoor en na hevig verzet, werd hij gevankelijk naar Haarlem vervoerd. De.n Haag. Aan den cadet- sergeant F. C. Proper, van het wa pen der genie O. I., die eerstdaags zijn Ipenoeming tot officier mag te gemokt zien en gedurende zijn vier studitparen, bij eeu voorbeeldig ge drag, steeds de eerste van zijn wa pen ijs geweest, viel gisteren daar voor (le onderscheiding te beurt, dat hem, -oor het front van het cadet- tenkoip, door den waarn. Gouver neur, >luit.-kolonel A. Pompe, van wegc den Minister van Oorlog een fraai gouden horloge met ketting werd uitgereikt. Het Koninklijk ZoölogisGh- Botanisch Genootschap alhier zal van 24 tot 27 Aug. a.s. haar zeventiende Internationale Tentoonstelling van Pluimgedierte houden, terwijl op 28 d. a. v., des namiddags ten 2 ure, de verloting van de daarop aange kochte voorwerpen zal plaats heb ben. De expositie wordt opengesteld op 24 Aug. van H/a tot 5 uur, op 25 en 26 Aug. van 10 tot 5 uur en op 27 Aug. van 9 tot 2 uur. De uitgeloofde prijzen bestaan iu 12 gouden, 44 verguld zilveren, 186 zilveren, 343 verg. bronzen en 297 bronzen medailles. De opgave voor inzending moet uiterlijk vóór 5 Augustus a. s. geschieden. De stoomtram der Ned. Rijn spoorwegmaatschappij vervoerde gis teren niet minder dan 14000 passa giers. Over het algemeen was het te Scheveningen bijzonder druk. Delft. Hedennacht is het feest gebouw totaal afgebrand. Het stu dentencorps is terstond vergaderd om over deze ramp, en hetgeen in deze te doen staat te beraadslagen. Maassluis. De tweede haring jager i8 gister-middag alhier bin- nengeloopen, aanbrengende 460 ton haring, terwijl van den heer J. Pot te Ylaardingon een logger is bin nengekomen met eigen vangst van 150 ton. Maasland. Gelukkig dat onze gemeente bevrijd blijft van ernstige besmettelijke ziekten (typhus en cholera), want mochten deze ge vreesde vijanden ons bereiken, de onderstelling ware niet ongegrond, dat zij vele slachtoffers zouden eischeu. Het drinkwater yoor zeer velen, zoo niet de meesten, wordt genomen uit de vaart. De vaart nu is de groote verzamelplaats van faeealiën, ciè meeste riolen loopen ec.^u uit en buiten de kom van Lét dorp is de plantengroei jflo^velig, dat het groote nut spuien te loor gaat. Wqn- scfeelijk ware het, dat Delflands .heemraadschap eens een kijkje kwam (nemen. i Rotterdam. Maandagmiddag weru op fieé £l?.ntT*Al_})uit:au van politie, iu tegenwoordigheid van den Hoofdcommissaris van politie, door den heer mr. E. Croockewit, reehter-commissaris in zake Janne tje Struik c. s., aan den inspecteur van politie J, F. Verschoor en de agenten J. H. Randsen en H. Kui pers belangrijke geschenken uitge reikt voor hun betoonden dienstijver en tact in zake de opsporing van de gestolen diamanten ten nadeele van den heer Bosch te Amsterdam. Amersfoort. Een artillerist van het detachement veld-artillerie alhier, die sinds een paar dagen bij zijn corps werd vermist, heeft Vrij- dag den omtrek van den Amers- foortschen berg onveilig, gemaakt. Na des ochtends een l9jarig meisje, zekere V. D., óp den openbaren weg aangerand, bestolen en mishan deld te hebben, sprong hij tegen den middag andermaal uit het kreu- pelboscli en werden twee dames, die den weg passeerden, mej. De R. met hare logée, door hem aange vallen en laatstgenoemde van haar gouden halsketting beroofd. De po litie liet toen door hare agenten, als boeren gekleed, een drijfjacht houden, met dit gelukkig gevolg, dat de dader nog vóór den avond achter slot en grendel gebracht werd. (N. -vd. IJ.) Middelburg. Alhier heeft Zaterdagnacht een dronkaard, als naar gewoonte beneveld thuis ko mende, de op de tafel staande bran dende petroleumlamp omgeworpen, ten gevolge waarvan zijn kleederen vlam vatten en hij vreeselijke brand wonden bekwam. De buren blusch- ten zijn kleederen en de ongeluk kige werd naar het gasthuis ver voerd, waar hij echter na eenige uren lijdens bezweek. Tijdens dat alles lag ook de vrouw dronken te bed. Eede. Van hier wordt gemeld dat de stoom-omnibus, die geruimen tijd in gebruik was tusschen Drie bergen eu Doorn, door den aanleg van een stoomtram aldaar, weldra niet meer noodig zal zijn, heeft de heer Labouchère te Doorn aan het Gemeentebestuur van Eede aange boden, die omnibus tusschen het sta tion en het dorp Eede in werking te brengen. In de Zaterdag gehou den Raadsvergadering deelde de Voorzitter mede, dat hij bij Doorn een proeftocht had medegemaakt, die echter niet in elk opzicht was bevallen. De Raad besloot daarom, geen proef te nemen, maar te wach ten op den aanleg van den stoom tramweg EdeBarneveldNijkerk. Renkum. De Gemeenteraad alhier heeft zijn brandspuit ter be schikking van 's Konings rentmees ter gesteld, ter besproeiing van de plantsoenen enz. van Oranje-Nassau Yerseke. Eenige ingezetenen zijn ontevreden over hetgeen hier on langs op de school gebeurd is, en men beweert zelfs, dat zij een bezwaar schrift of zoo iets bij het gemeen tebestuur zullen indienen. Welke verschrikkelijke dingen er dan ge schied zijn? Het is mogelijk, ja bijna zeker, dat de bezwaarden de toedracht der zaak zelf niet goed kennen; daarom zij het hier mede gedeeld. Den 26en Juni verzocht een man, die zich kunstenaar noemde, aan de hoofden der scholen alhier, om zijne tours de force en tours (Tadresse voor de kinderen op die scholen te mogen vertoonen. Hij was, hiervan had hij de bewijzen bij zich, ook op eene menigte andere scholen werkzaam geweest, zoodat de waarborg be stond, dat hij niets onzedelijks te zien gaf.De hoofden der scholen verwezen hem natuurlijk naar burg. en weth., maar deze maakten be zwaar, vooral met het oog op de prikkelbaarheid van sommigen, eu weigerden het verzoek. Op de pu blieke straat wilde de man niet wer ken, maar eindelijk kreeg hij ver gunning om te 4 uur, dus na schooltijd, op het speelplein van school u° 2 (Dam) eene voorstelliug te geven. Om 4 uur evenwel, juist toen de verLotming 'beginnen zou, ontlastte zich een hevige regenbin, en om nu niet te laten natregenen 'ol allen onverrichter zake weg te sturen, \er- oorloofde zich het hoofd van bedoell'e school een leeg en ongebruikt lokaal zijner school voor de kinderen open te stellen. Hij wist wel dat hii dit zonder vergunning eigenlijk- niet mocht, maar hij meende zr'ch meer jegeus de kinderen te bezondigen door hen nat te laten regenen, dan jegens het vhiiv» =- hoo!gebouw, door dit een uurtje zonder eenige schade tot genoegen der jeugd te gebruiken. Goed, de kunstenaar ver toonde zijne toeren eu de kinderen hadden pret. Omdat nu de school gebruikt is om kunsten te vertoonen zijn er een paar ontevreden. Wanneer zij even wel de juiste toedracht der zaak kennen, en het dan nog blijven, zijn zij o. i. niet van kleingeestigheid vrij te pleiten. Zij worden er ten slotte op gewezen dat burg. en weth. niet de minste schuld aan het geval hebben, maar dat die geheel komt voor rekening van het hoofd der school bij den Dam. M. C. In den loop der vorige week zijn de werken ter vergrooting der haven klaar gekomen, opgenomen en goedgekeurd. Zaterdag e. k. moe ten zij opgeleverd worden, zoodat mogelijke tusschentijds komende schaden nog ten laste van den aan nemer zijn. Volgens eenige schip pers is de plaats van den ingang, met het oog op tij en wind, niet op zijn gunstigst gekozen. Deventer. Onze gemeente zoo stiefmoederlijk bedeeld bij het aan leggen van spoorwegen, zal weldra daarvoor vergoeding ontvangen. Groote plannen zijn op til: 1°. het aanleggen van een locaalspoorweg, van Apeldoorn naar Deventer en Almeloo2°. het aanleggen van een spoorweg door de Exploitatie-Maat schappij van Nijkerk naar Deventer in aansluiting met Duitschland, welke weg nog altijd voor de kort ste wordt gehouden en 3°. het aan leggen van een spoorweg door de Exploitatie-Maatschappij van De venter naar LarenLochem naar Borculoo. Wanneer deze plannen tot stand komen, zal Deventer zijn uit gebreide handelsrelatiën, die liet reeds voor een paar eeuwen bezat, niet alleen kunnen behouden; maar zelfs verder uitbreiden, want vooral hier is de strijd om het bestaan ern stig, daar de meeste ingezetenen van handel eu nijverheid inoeten bestaan. Sneek. Er bestaat sedert eenige maanden een volksbi-rhuis, dat zich in een druk bezoek mag verheugen. Voor 10 cents drinkt de werkman daar een flesch zeer goed princes- sebier. Des Zondags bezoekt menige werkman dit lokaal met vrouw en kinderen. De verkoop van sterken drank wordt daar steeds geweigerd, ter wijl de toegang in de week 's avonds na 8 uur, en 's Zondags na 9 uur gesloten is. GEMENGD NIEUWS. Aan het N. v. d. D. wordt ge meld: De geheele romp van liet merkwaardige gebouw, waar alle Duitsche Keizers, behalve de thans regeerende, gekroond werden, is ge spaard gebleven. Alleen liet dak en de beide torens, aan de oost- en westzijde, zijn vernield. Het steenen gewelf van de fraaie Kaiserz&al is sterk genoeg gebleken om den last van liet nederstortende puin te tor sen, zelfs de onlangs gerestaureerde ramen hebben niet geleden. In den eersten schrik, toen de chemische stoffen door de kracht van het vuur door de lucht gevoerd werden, vreesde men dat half Aken zou afbrandenmaar die vrees bleek gelukkig overdreven. De voornaam ste schade is toegebracht aan de chemische fabriek waar de brand ontstond en die geheel vernield werd, en aan de torens van het stadhuis. Verscheidene huizen, daar in den omtrek, zijn beschadigd, maar ook voornamelijk het dak. Voor lien die te Aken hekend zijn, kan me degedeeld worden, dat de belang wekkende oude gebouwtjes aan de oostzijde van het stadhuis nagenoeg geheel ongeschonden zijn gebleven. Naar men verhaalt, hadden twee Engelschen, bij het uitbreken van den brand, vergunning gevraagd om op een der torens van het stadhuis te klimmen, teneinde liet schouw spel goed te kunnen gadeslaan, eu waren zij het, die het eerst alarm maakten, toen de grond onder de voeten begon te branden. Een geneesheer op een Geldersch dorpje vroeg dezer dagen aan een. eenvoudig vrouwtje-,, of ze ook een lot in de loterij der Ainsterdamsclie ■wereld-tentoonstelling moest hebben. Antwoord«Neen, dokterdat niet want ik mos is zoo'n zwarte negerin trekken; en we hebben noe al ge- nog te krabben veur ons brood, en dan most ik die ook nog onderhol den.» Een Hollandsclie jongen, die den Hollandschen van Hildebrand nog overtreft, had een onderwijzer te L. dezer dagen onder zijne leer lingen, schrijft de Limburger Courier. Om dat te staven, laat zij volgen, wat de onderwijzer iu de zakken van den jongen vond. Een porte- monnaie met een viertal lucifers een verroesten spijker, een griffel in hout gevat, een dito in de huls van een patroon, een ijzeren ket tinkje, een koperen dito, een stukje krijt, den voet van een wijnglas, een koperen schroef, 17 kersepitten en twee schoengespen in een stuk courant, een blad van een scheur kalender, een stuk stopverf, een pot lood, een rooden kei, een steentje om griffels op te slijpen, 37 pijpe- stelen, 14 kienglaasjes, anderhalve cent, 51 knikkers, 12 knoopen en 28 eikels, een halve eierschaal, een eind gevlochten touw van D/a M. lengte, een balein van een corset, een breinaald, een ijzeren schroef en een pijpenwroeter, 2 bikkels, een varkensbeentje, een stukje van een lepeltje, en een gedeelte van een peperbus in een blauwen zakdoek, een strik van paardenhaar gevloch ten, een kluwen vau dito als een biljartbal, een tweeden zakdoek, een sigarenpijp, een eind draagband van een pantalon, 13 paarlemoeren slak jes, 47 griftjes, eenige paardenboonen, een eind franje van een mantel, een gebarsten kopje, een eindje kaars, een bijna geheel lampeglas, twee zakjes voor knikkers, een tabaksdoos gevuld met fijn gesneden eindjes van sigaren, -eeu tabakspijp, welker dop aan den steel was verbonden met een stukje elastiek eener zuigtlesch, een korst brood, een halsdoek, een stuk elastiek, eenige kluwentjes touw, 7 blokjes hout eneen pet. Eene op het oog zeer net ge- kleede dame, met zwart haar, don kerbruine oogen, bleek gezicht, tamelijk lang en naar gissing on geveer 30 a 35 jaar, bevindt zich nu en dan te Kralingen ten einde eene voor haar geschikte gemeubi leerde kamer te huren. Zij bezit den tact om de menschen voor zich in te nemen, is daarbij vrij brutaal en geeft een relaas omtrent haar lot en den toestand waarin zij thans is geplaatst. Zij geeft voor op het oogenblik te wonen in het Tehuis te Rotterdam, waar zij een appartement der le. klasse bewoont; doch hoe geschikt dat Tehuis ook is voor vreemdelingen, zij wenscht liever bij menschen in te wonen. Bespeurt zij nu, dat er een mannelijk hoofd in huis is, dan dringt zij er niet sterk op aan, bijaldien haar wordt medegedeeld dat men aan 't verhuren van kamers niet doet. Treft zij het echter, dat de vrouw het hoofd des huizes is, dan kost het veel moeite om haar de deur uit te krijgen, daar zij er op blijft aan dringen, dat men haar eene kamer verhuren zal. Ter sluiks doet zij waarnemingen, welke voorwerpen zich zoo al in de kamer, waarin zij is toegelaten, bevinden, roemt de gemakkelijke inrichting der woning, en zegt ten slotte«kom, ik zal maar hij u blijven; het zal u wel mee vallen, ik ben nog al gemakkelijk.» Infde afgeloopen week, heeft zij weder in de Dijkstraat getracht in woning te verkrijgen. Aan de vrouw- des huizes, bij|\vie zij zich aanmeldde, doch die geen gelegenheid had om haar eene kamer te verhuren, heeft zij toen vele moeielijkheden berok kend en, om van de dame af te ko men, werd haar op haar verzoek eenig geld ter hand gesteld. De politie van Kralingen heeft het noodig geoordeeld, tegen de be doelde dame te waarschuwen. Muziek wordt tegenwoordig in de militaire ziekenhuizen te Parijs als geneesmiddel toegepast. Op ver zoek van den opperbestuurder der ziekenhuizen, komt het muziekkorps van een der regimenten eenmaal per week een uur lang in elk der drie hospitalen spelen. Men hoopt door de muziek ue herstelling der zieke soldaten te bespoedigen. De «macht der tonen,niet alleen om het ont roerde gemo«:i- tot kalmte te bren gen,. pvaar ook om het dOGT zioktS verzwakte lichaam te verkwikken, wordt, door velen erkend. Maar het is de vraag, of ëen uur in de week wel zoo heel veel geven zal. Eeu kapitein vroeg dezer da gen aan een 2en luitenant, die ver plaatst moest worden: «Zeg eens ben je al geëngageerd?» «Neei:. kapitein,» luidde het antwoord. - - «Dan moet je naar Doesburg 1» was het antwoord; «dan ben je binnen een half jaar geëngageerd. Historisch Als een werkzaam middel gen over groote warmte in go-lef en vertrekken wordt aanbevolen: met :js gevulde blikken emmers (liefst on geverfde) zoo dicht .mogelijk onder de zoldering van het vertrek te han gen. In betrekkelijk korten tijd zal hierdoor de verlangde verkoeling worden verkregen. De aan de ijs- emmers afgekoelde lucht wordt nh zwaarder dan de warme lucht; zij daalt derhalve en nieuwe luchtla gen naderen de emmers, om insge lijks afgekoeld te worden en weder te dalen. Zoo gaat het onophoude lijk voort en door deze cir culatie is het vertrek spoedig vol doende bekoeld. Het plaatsen vau ijsemmers ter hoogte van een tafel helpt dearentegen zoo goed als niets. Evenals vorige zomers kan men ook nu bijna geen dagblad in han den nemen, of men krijgt berichten onder de oogen van het verdrinken van personen bij het baden of zwem men.N u eens is te weiniggeoefendheid in het zwemmen, dan weer een aan val van kramp de aanleidend© oor zaak tot dergelijke treurige onge vallen, vaak echter draagt waag halzerij of onvoorzichtigheid daar van de schuld. Zoekt men op die wijze verkoeling in deze warme da gen, men zij uitermate voorzichtig, ga nimmer alleen baden of zwem men, en begeve zich vooral niet te spoedig na het gebruiken van eenige spijs te water. Uit Alexandrië wordt aan the Standard geseind, dat de versprei ding van de ziekte tot dusver in zuidelijke richting geschiedde, het geen men toeschrijft aan de voort durende noordenwinden. In den loop der laatste week verlieten ongeveer 4000 personen de stad. De paniek schijnt nu wat bedaarder en de firma's die reeds druk aan 't charteren van schepen waren, met 't vooruitzicht op een algemeenen aftoch, thebben die toebereidselen reeds gestaakt. De gezondheidsraad te Marseille zou, naar le Petit Marseillais mee deelt, besloten hebben om den 8en

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2