BINNENLAND. alle overige punten, welke ten aan zien van het onderzoekeu van het hekken der Middellandsche zee zijn opgenoemd. Een nuttige werkkring inderdaad, de marine te stellen in dienst des vredes. Haarlem, 22 Augustus 1883. De nieuwe openbare tusschen- school op de Kraaienhorstergracht alhier, is lieden morgen door 400 leerlingen betrokken. Hebben er op bijna alle plaatsen in ons land bij liet betrekken van geheel nieuwe scholen eenig plech tigheden plaats, niet alzoo in deze gemeente. Noch een lid van het Da- gelijksch Bestuur of van den llaad, noch uit liet Plaatselijk schooltoe zicht, was bij het in gebruik nemen van dit nieuwe ge houw tegenwoordig. Of dit de belangstelling in het openbaar onderwijs te dezer stede verhoogt, meenen wij te mogen be twijfelen. Bij Jt einde van den schooltijd kwamen heeren schoolopzieners de lokalen inspecteeren. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen op Vrijdag 14 Sept. a. s. van Oranje-Nassauoord naar "s T l age terugkeeren. H. M. de Koningin heeft een blijk van belangstelling gegeven in de leldringgestichten, door daaraan jl. Vrijdag een bezoek te brengen. Ten twee ure verscheen H. M. op Talitha Kuini, waar de kinderen, voor het huis geschaard, een drie stemmig lied ter verwelkoming aan hieven, waarnaar H. M. welwillend luisterde. Daarop werd het geheele gesticht doorgewandeld en droeg H. M. aan den directeur ds. H. Pierson op II. M. ook naar de an dere gestichten voor te gaan; H. M. verlangde zooveel mogelijk alles te zien. Het Magdalenahuis, een der opleidingshuizen, de Vluchtheuvel het Asyl Steenbeek en Bethel werden achtereenvolgens bezocht. Slechts de Chr. Normaalschool voor onderwij zeressen en het andere opleidingshuis moesten worden voorbijgegaan daar wegens de vacantie de leerlingen op één na, alle vertrokken waren. Behalve op Talitha vertoefde H. M. liet langst op Steenbeek, doch betoonde in al de gestichten groote belangstelling en onderhield zich met al de directrices en herhaaldelijk met; ds. Pierson over velerlei, dat op den arbeid der chr. philantropie betrekking had. Het bezoek duurde ongeveer ld/n uur en werd door het prachtigste weder begunstigd. Op initiatief van ds. Hooij- kaas Herderschee heeft zich ook te Nijmegen een comité gevormd tot het inzamelen van gelden voor de opsporing van de Varna. Naar men verneemt, zijn de be moeiingen van het comité reeds met goeden uitslag bekroond. Naar men verneemt, zijn sedert1 eenige dagen aan enkele hoofdsta tions der Staatsspoorwegen en van den Hollandschen IJzeren spoorweg rondreisbiljetr.cn door Italië verkrijg baar gesteld. Zij zijn zestig dagen geldig en zoodanig ingericht, dat men Italië steeds langs een anderen weg verlaat, dan waarover de aan ons geld en onze kostbaarheden eischte, zag ik nauwelijks, vooral door de uitwerking, die het voorval op mijne geliefde had. Tot mijne groote ontzetting kwam ik langza merhand tot de overtuiging dat zij dood was! Enj wijl ik mij zelf nu als haar moordenaar beschouwde en het mij totaal onverschillig was, wat er van mi j werd, deelde ik het, zonder te beproeven mij te verzet ten, dat de dieven het rijtuigdoor zochten en mij als hun gevangene met zich mede voerden. Het lijk, inijn schoone aangebedene werd ook meegenomen en later hegraven. Haar dood was mij als een godsgericht en ik durfde niemand weer vrij in de oog-en te zien. Drie jaar lang was ik gevangene van deze wilde, woeste menschen. j Zij hadden weten uittcvorschen, dat; ik de zoon was van eenen vorst en1 dachten een goed losgeld voor mij te krijgen, maar in weerwil van alle moeite, die zij aanwendden, gelukte het mij mijnen naam of rNjmniJ-ié af te dwingen. og, om het leven \r mijne arme,! komst plaats had. De reizigers heb ben de keus tusschen verschillende routes door Italië. D.) In antwoord op de vraag, in hoever het Ned. diploma van apothe kers-bediende voor België en Frank rijk geldt, deelt men aan het Plarm. Weekblad mede, dat het voor een Nederlandschen adsisteut, mits hij goed Fransch spreekt, niet inoeielijk is, in een Belgische apotheek plaat sing' te vinden. Naar diploma wordt gewoonlijk niet eens gevraagd, te minder dewijl een dergelijke graad in België niet bestaat. In Frankrijk doet zich hetzelfde voor, getuigen de vele Duitschers, die aldaar (vooral in de hadplaatsen) in de apotheken werkzaam zijn en zich nooit aan een examen in Frankrijk onderwor pen hebben. Yan wege de Deventer vélo- cipède-club Immer Weiier en de Zutfensche club Vires Acquirit Eundo1 zal op 18 Sept. a. s. in de Worp te Deventer een wedren met snelwielers gehouden worden. Ver schillende prijzen en premien zijn daarvoor beschikbaar gesteld. De Köln. Zcit. gewaagt met lof over de voortvarendheid en takt, door den heer Vernée, commissaris van politie te Scheveningeii, aan den dag gelegd hij de arrestatie van den bankroetier Carl Back. Eerst nadat de commissaris den Duitschen gezant had gewaarschuwd, kwam van de justitie in Duitscliland het bevel tot aanhouding. Carl Back zat toen reeds goed en wel op het politiebureau te Scheveningen. Yan den brand, die in de vo rige week te Beek, (nabij Breda) woedde en waarbij drie jonge kin- deren in de vlammen omkwamen, geeft de Bred. Ct. thans de volgende bijzonderheden De bewoner van het afgebrande perceel, de landbouwer A. Luiken, ging Woensdagavond te 5x/a uur van huis eu begaf zich naar Prin- seuhage, terwijl zijn zuster, Corn. Luiken, een jongedochter van 19 jaren, die bij hem als huishoudster dienst deed, bij zijne drie zoontjes, 7V2, 41 /3] ed 2l/z jaar oud, achter bleef. Een kwartier later echter ver liet ook deze de woning, om naar de kerk te gaan, zoodat de kinderen zich nu geheel alleen bevonden. Al' spoedig daarna moet de brand zijn ontstaanalthans Corn. Luiken verklaarde, dat ze, ongeveer een kwartier nadat ze het huis had ver laten, het uitbarsten er van had ver nomen, waarop ze onmiddellijk was teruggekeerd, doch toen reeds alles, waaronder, tot ieders ontzetting, ook de drie kinderen, benevens twee koeien en kippen, had verbrand ge vonden. Of zij de voor- en achter deur op slot had gedaan, of alleen met de klink had gesloten, wist ze zicli niet goed te herinneren. Ook de huren getuigen, dat de brand, toen zij er bijkwamen, reeds zoo danige uitbreiding had gekregen, dat aan het verleenen van hulp niet meer te denken viel. Yan de drie kinderen was de* oudste nog eenigs- zins kenbaar: de twee anderen wa ren geheel misvormd en verkoold. De oorzaak van den brand is onbe- kend en zal dit waarschijnlijk ook wel blijven, aangezien Corn. Luiken heeft verklaard, dat er geen vuur verlaten vrouw wilde ik niet terug keeren, en zoo lang zij leefde, was ik een rusteloos, vernietigd man. In 't huis mijner ouders betreurde men mij intussclien als een doode en 't was beter dat zij dit deden, dan mij weder te ontmoeten met de schande, die ik over hen en mij zelf had ge bracht. Zoo leefde ik verder, en be kommerde mij er niet over, wat de toekomst mij brengen zou. Eindelijk bood zich eene gelegen heid aan om te ontvluchten, die ik niet ongebruikt kon laten voorbij gaan. Het gelukte mij te ontkomen en om voor mijne vrouw onbekend te blijven, nam ik den titel eii naam aan, waaronder gij mij hebt leeren kennen. Meteen gaf ik de aanzien lijke som, die ik jaarlijks van mijn vader ontvangen had, op en moest dus nu rondzien naar een middel van bestaan. Dat was niet zoo ge makkelijk voor een persoon, die tot dusver geheel naar zijne neigingen had geleefd en ik had dus vele zwarigheden te overwinnen. Die last was echter lichter te dragen dooi de g-edachte, dat ik mij slechts te huis behoefde te vertoonen om da- in de woning aanwezig was, op het oogenblik dat zij deze verliet. Tegen 9 en 10 September e. k. heeft de Scherm- en Gymnastiek vereeniging Cercle a escrime et de ffi/mnastique, te Luxemburg geves tigd, een grooten internationalen wedstrijd uitgeschreven,die gehouden zal worden op de Place Guillaume. De groote toebereidselen, welke thans reeds worden gemaakt, voorspellen dat het feest zeer luisterrijk zal zijn. Ruim twintig vereenigingen uit het buitenland hebben hare deelneming toegezegd. Metgroote verbazingheeft men ontwaard, dat tot heden nog geen enkele vereeniging uit Neder land, dat onder den schepter staat van deuzelfden Vorst, die in Luxem burg regeert, zich heeft aangemeld om deel te nemen aan den wedstrijd. Algemeen hoopt men, dat de Hol- landsche broederen, die onlangs tc Antwerpen zich zoo dapper kweten in de hoofdstad van het Groother togdom niet zullen schitteren door hun afwezigheid. Zij kunnen zich van een hartelijke en goede ontvangst verzekerd houden. Alle inwoners zullen zich beijveren, hun het ver-' blijf in liet voormalige Gibraltar van het Noorden aangenaam te maken. Van .pokken kwamen in de provincie Zuid-Holland in de vorige week de volgende gevallen voor (buiten Rotterdam): te Oud-Beier land 25, te Leiden 3 en te Alke made 1. Te Oud-Beierland stierven er aan die ziekte vier en te Leiden twee (de laatste oningeënte kinderen.) Amsterdam. De eigenaar dige «ontspanning» van een deel der bevolking op den Hartjesdag! heeft alhier weder op een aantal plaatsen aanleiding gegeven tot op stootjes en vechtpartijen. Op de Baangracht bij de Laurierstaat ging 't zelfs zoo hevig tot dat in eene vechtpartij een man zijn tegenstan der zulke hevige verminkingen met een mes toebracht dat de getroffene aan de gevolgen bezweek. De dader is in hechtenis genomen. Op den Zeedijk moest de politie den wapenstok hanteeren om de vechtenden te scheiden, en werden de grootste belhamels deor haar gearresteerd. Een vijftig to1 leerlingen van de openbare scholen te" Parijs (25 jon gens en 25 meisjes) brachten, ver gezeld van hunne onderwijzers en onderwijzeressen en onder geleide van een lid van het bestuur dei- stad Parijs en een inspecteur van het onderwijs, een bezoek aan Am sterdam, waar zij jl. Zaterdag na middag- aankwamen. Hun verblijf aldaar zal drie dagen duren, ten einde de tentoonstelling-, het Raad huis en eenige instellingen te be zoeken. Door de goede zorg van den burgemeester is voor logies gezorgd, terwijl de kosten bestreden worden uit eene kas door de leer lingen zeiven gespaard. Naarden. De heeren Jac. Jurrissen Zn. alhier hebben op de groote tuinbouwtentoonstelling te Brussel den eersten prijs behaald met 50 Coniferen, alsmede den eersten prijs met afgesneden rozen. 's Gravénhage. Onder de meest bezienswaardige gehouwen in de Residentie trekt dezer dagen, niet (lelijk weer in mijne oude rechten hersteld te worden. Ik legde mij op het schrijven toe en had het geluk in den smaak te vallen, zoodat ik mij voldoende kon redden. Mijne I reizen hadden mij eene uitgebreide kennis van talen verschaft, zoodat ik gemakkelijk vertalingen kon le veren, terwijl ik nu en dau er ook iets van mij zelf bij voegde. Op die manier heb ik mij tot nu toe gered. Dat was de boete, die ik mij zelf opleg-de voor het onrecht dat ik aan twee onschuldige vrouwen had ge pleegd, vooral aan mijne ongeluk kige echtgenoote, wier aanhanke lijkheid en trouw een heter lot had verdiend. Ik hoorde door een toeval, dat zij Italië had verlaten om haren trouweloozen echtg-enoot te zoeken, maar meer kon ik niet van haar te weten komen. Yeel moeite heb ik, er echter ook niet om g-edaan, wijl ik liever had, dat zij mij voor dood hield, dan dat ik dat moeielijk be staan, dat eene samenleving met haar voor mij was, opnieuw zou begin nen. Dat was hoofdzakelijk ook de reden er van, dat ik het buis mijns vaders niet weer opzocht, zelfs toen alleen van vreemdelingen maar ook van stadgenooten, de Trèveszaal een talrijk bezoek. Velen zagen die prachtige zaal nog niet sedert de restauratie, welke met zooveel zorg is volbracht. Wellicht zou het zeer ter bevordering van het bezoek aan die zaal strekken, wanneer bij den ingang op het Binnenhof een eenvoudige aanwijzing, goed leesbaar en in 't oog vallend, werd aange bracht, waardoor dwalen niet mo gelijk zou zijn. Dan zou het geval niet meer voorkomen, zooals verle den week, van twee Fransche hee ren, die met hun dames de stad verlieten en hun spijt te kennen gaven dat zij alles gezien hadden, maar de beroemde Trèveszaal niet hadden kunnen vinden. Onder een hoop oude|kleeren werd Maandag in| een kamer aan de Breedstraat alhier een f4-jarig meisje gevonden, dat van honger schreide. De ouders hadden de wo ning verlaten en de kleine onver zorgd achtergelaten.' Loosduinen. Op een zijweg van den Loosduinschenweg heeft Maandag tegen den avond een aan randing plaats gehad. Een troepje Maandaghouders, tamelijk door den drank verhit, dcecl een aanval op eene in de richting van alhier rij dende tilbury, waarin twee personen g-ezeten waren. De gewelddadigheid werd kennelijk ondernomen met het doel om den bestuurder van het voertuig geld af te persen. Een paar (lezer roovers grepen het paard hij den teugel en brachten de chais tot staan. De overigen bedienden zich van de noodige woorden en dreige menten om vrees aan te jagen, en zoodoende wellicht een goed voor- zienen geldbuidel meester te worden. De aangehoudenen legden even wel eene buitengewone mate van koelbloedigheid tegenover hunne aanvallers aan den dag. Fluks sprongen zij uit liet rijtuig en hielden toen met zweep en stok eene razzie onder het vijftal met het gevolg dat allen op de vlucht sloegen. Een hunner ontving een flinken schop, die hem op den grond deed tuimelen. Een tweede werd gegre pen en aan de politie overgeleverd, wie het ongetwijfeld zal gelukken de overige deelnemers aan dezen aanval op den openbaren weg- in handen te krijgen. Delft. Een krankzinnige van hier, die onder geleide van een sup poost maandag- een uitstapje naar Scheveningen maakte, is daar aan zijn bewaker ontsnapt en tot dus ver niet teruggevonden. De onge lukkige is een 40jarig lieer, teng-er van gestalte, korten blonden ring baard en knevel, gekleed in zwart phantasiepak met dito hoed, onder goed gemerkt S. S. Delftshaven. Niet minder dan 46 sollicitanten hebben zich aangeboden voor de betrekking van gemeentebouwkundige, waaraan een jaarlijksch salaris is verbonden van ƒ1400. Rotterdam. De gezellen der firma J. F. Yan der Kind en Co., kistenfabrikanten alhier, zullen voor rekening- hunner patroons aanstaan den Zaterdag de tentoonstelling en andere merkwaardigheden van Am sterdam bezoeken. nog niet, toen voor eenige jaren mijn vader overleed en al mijne rechten op mijn jongeren broeder overgingen. Yoor een paar jaar heb ik de ge boorteplaats mijner vrouw weer op gezocht, in de hoop, daar iets van haar te vernemen, maar zij is er niet weer teruggekeerd en heeft ook nooit weer een woord van zich laten hooien. Men hield haar in het dorp voor dood en ook ik kwam lang zamerhand tot; die overtuiging-. Of ik dat als eene verlossing- of als een verlies moest aanmerken, wist ik ze'lf niet; ik was en bleef een ongelukkig, ontroostbaar man. Toen zag ik u voor 't eerst en uit uwe oog*en en uwe stem zag en sprak mijne verloren vrouw tot mij. Gij hicldt mij ongetwijfeld voor on beschaamd toen ik u in de eerste opwelling mijner herinnering naar uwen leeftijd vroeg. Toen ik hoorde, dat gij twee jaar jonger waart dan mijn kind had kunnen zijn gaf ik, bitter teleurgesteld, de hoop op, dat gij de mijne waart. Die g-edachte week echter niet weer uit mijne ziel. Besloten om allen twijfel weg te Utrecht. De machinist NV., die dienst heeft gedaan op den trein van Arnhem naar Ft recht, toen de stoker De Zeeuw oj: de spoor- brug nabij Venendnai verwond en bewusteloos is gevonden, is dooi de politie te Utrecht gearresteerd en na verhoor opgezonden naar de justitie te Arnhem. De Zeeuw w ordt verpleegd in het ziekenhuis te Utrecht en is van tijd tot tijd goed hij kennis. Aan de sterrewacht alhier is het bericht ontvangen, dat prof. C. II. F. Peters, directeur der sterre wacht te Clinton, in New-Jersey, in den morgen van 13 dezer eene nieuwe planeet ontdekt heeft, de 234ste der asteroïden. Merkwaardig is het, dat deze planeet van de 9de grootte is, terwijl die welke in de laatste jaren gevonden werden meestal van de 11de tot 12de grootte waren. Vermoedelijk bevindt zij zich dieht bij haar perihelium, daar het anders onverklaarbaar zou zijn, dat zij niet eerder ontdekt is. Jutphaas. Vanhier wordt aan het U. D. medegedeeld, dat de au diëntie, 11. Vrijdag aldaar door den Commissaris des Konings verleend, door een betrekkelijk groot aantal ing-ezetenen werd bezocht. De hoofd aanleiding daartoe lag in den hoogst gehrekkigen toestand, voor het pu bliek verkeer, ten gevolge van het afbreken van (1e brug over den Vaartschen Rijn. Daarin tocli wordt voorzien door een pont van het allerellendigst maaksel en in geen de minste verhouding staande tot de eischen van het vooral in dit jaargetijde zoo druk vervoer van menschen, rijtuigen, wagens en goe deren. Met de grootste moeite wor den hooi- en andere wagens in de pont gebracht en overgevoerd. Ruwe aanrakingen met stoom- en andere vaartuigen hebben dagelijks plaats. Verschillende voerlieden weigeren, hun paarden aan (1e proef te wagen, die in sommige gevallen niet zonder gevaar kan worden uitgevoerd. De Commissaris des Konings moet op al deze met warmte uitgebrachte klachten hebben geantwoord, dat hij, de gegrondheid der bezwaren beseffende, reeds eenige dagen g-e- leden dc aandacht des Ministers met ernst had gevestigd op deze aan gelegenheiddat z. i. dadelijk een noodbrug- had belmoren te zijn ga- legd, en dat in elk geval nadere en betere voorziening' ook hem ver- eischt voorkwam. Vreeswijk. Maandagavond 8 ure is hier gepasseerd een detache ment pontoniers met pontonmaterieel onder bevel van den commandant van Doesburgh. De manschappen werden ingekwartierd. Bij het over varen te Leksmond had de korporaal de S. het ongeluk uit een der booten te vallen en te verdrinken. Zijn lijk is nog niet g-evonden. Wageningen. In de Zater dag- jl. alhier gehouden Raadsver gadering- is een adres behandeld van mr. NV. baron Van Goltstein, waarin financieele steun wordt verzocht voor den stoomtramweg Ede-Ba rneveld- Nijkerk. Daar het tot stand komen dezer lijn ook voor Wageningen van veel belang- is, heeft de Raad be sloten, het. adres in handen eener commissie te stellen en nog vóór 1 September een besluit te nemen. nemen, ondernam ik eene reis naar Italië, waar ik na onnoemelijk veel moeite vernam, dat mijne Belinda voor twintig jaren het leven ge schonken had aan eene dochter en nadat zij te vergeefs op antwoord op vele brieven naar 't. huis mijner ouders aan mij gericht, had ge wacht, zocht ze mij op de plaatsen, waar ze wist, (lat, ik 't, liefst ver toefde: te Rome, te Napels, te Ve- nitië, tc Florence, ja, zelfs te Parijs. Daarap vooronderstelde zij zekerlijk dat ik dood was en besloot om mijn kind naar zijne vorstelijke groot ouders te Rreng-en. Zooveel vernam ik, maar meer kon ik volstrekt niet g-ewaar worden. De kleine Belinda telde toen vijfjaar en een persoon, ,dien ik met veel moeite te Darijs vond, herinnerde zich, dat zij von>- zij de groote reis ondernam fit voorzichtigheid had gehad, pa pieren, welke de "bewijsstukken cour de geboorte der kleine iuhi Men, in het keurslijf van het Ui te naaien. Dit kleeding.nik wer aij als van zwart fluweel me* den haak beschreven.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2