De Minister van W., II. en Is. heeft, aan de Commissarissen des Konings de volgende aanschrijving gericht «<De vraag* is gerezen, of bij de beoordeeling* der gedane inschrijvin gen bij openbare aanbestedingen en de keuze van aannemers wel ge noegzaam de hand wordt gehouden aan den eisch van g'egoedlieid der borgen. «Die gegoedheid is m. i. te be schouwen niet alleen in verband met het geheele badrag deraanne- niingssom, maar ook en wel in hoofd zaak met de legeling der betalings termijnen. Deze regeling bepaalt liet bedrag van het vercïschte bedrijfs kapitaal. «Ik verzoek u, hierop de aan dacht te vestigen van den hoofdin genieur van den waterstaat in uw provincie, met uitnoodiging* namens mij zorg te dragen, dat mij geen aanbiedingen van aannemers ter goedkeuring worden voorgelegd,zon der voorafgaand onderzoek, zoowel omtrent de geschiktheid en de soli diteit van den aannemer als van de gegoedheid zijner horgen, overeen komstig 438 der Algemeene Voor schriften. Ook behoort gestreng de hand te worden gehouden aan de laatste alinea van 450 A. V., krachtens welke een borg, die tij dens de uitvoering van het werk ophoudt solide te zijn, door een nieuweu borg moet worden vervan gen." Na meer dan zes uren van den heerlijken zomerdag* gewijd te hebben aan de belangen van bun vak, hoofdzakelijk aan het onder zoek van het ontwerp-Sannes voor een wet op het notaris-ambt, ver- eenigden de te Arnhem saamgeko- men leden van de Broederschap der candidaat-notarissen zich Maandag op nieuw tot een meer gezellig sa menzijn in den Planten- en Vogel- tuin, waar een in den woords broeder! ij ice maaltijd word gehouden. Nada 3 y sittereen dronk op M. -i. u Koning had! ingesteld v'olgdrh de toosten.ëlkaar; snel op; het. is voor de lezers van een dagblad van weinig belang, te weten dat X. hierop dronk, Y hem beantwoordde en omgekeerd. Eén indruk van het gesprokene, stellig d a al de aanzittenden mtvangen, dient echter gereleveerd u w liet is de waardeering, di Sannes, aan het diner tegf van alle zijden onder v-- van hen, die de door )pim gtv.euschto bepalingen nad.r^ifkelijk hadden be streden. Het "buitengewoon lid der broedersc!-'tp_ peer Moll, no- iè Arnhem, en de heer Van Lcyden, van Amsterdam, brachten in welsprekende woorden hulde aan den heer Sannes, waarbij de eerste de Broederschap geluk wenschte met het feit, dat de vorige Regee ring een der hunnen had uitgenoo- digd, een nieuwe regeling van het notariaat te ontwerpen, hetgeen voor de goede krachten pleit, die de Broe derschap bezit. Beide lieeren meen den nadrukkelijk te moeten opkomen tegen de onwaardige en persoonlijke bestrijding, die de heer Sannes had moeten ondervinden, en uit de toe juiching, die hun woorden verwier ven, bleek, dat allen bet hiermee eens waren. (Amst.) In den Gemeenteraad van Breda doet zich het geval voor, dat een Raadslid, die wegens failliet zijn mandaat verloren had, na zijn re habilitatie weder zitting wil nemen. Ware dit de bedoeling van den gemeente-wetgever geweest, dan zou zeker niet van het verlies van het den, half schertsenden blik op het ernstige gelaat van baren echtge noot, antwoordde zij Ja, Oswald, nu zult gij het weten. Ik schreef het boek, dat voor eenigen tijd zooveel opgangmaakte en ook dat, hetwelk op 't oogenblik wordt afgedrukt en in alle nieuws bladen aangekondigd. Die duizend gulden was mijn honorarium en ik zond ze u, ge weet waarom. Wel, gij. mijne lieveling, zeide bij. Hoe Mijne kleine Linda een auteur van zooveel beteekenis en ik vermoedde er geen enkel woord van! Ik moet dat talent van mijnen vader geerfd hebben, antwoordde zij bescheiden, en mijn zeldzaam lot heeft het verder ontwikkeld. Gij weet immers, dat ik reeds dacht en opmerkte op eenen leeftijd, waarin lidmaatschap, maar van een schor sing zijn gesproken. Het, bedoelde Raadslid schijnt blijkbaar van oordeel, dat bier aan het begrip verliezen dezelfde betee kenis moet worden gegeven als bv. aan bet verliezen van een paraplnie, die men terug' kan vinden en dan weder kan opsteken. De rationeele uitlegging zal wel wezen, dat niet alleen het van zijn mandaat vervallen verklaarde Raads lid weder lid moet willen worden, maar ook de meerderheid der kie zers met dien wil moet sympatlii- seeren; en dit kan slechts dooreen nieuwe verkiezing worden uitge maakt. (ArnJi. Cl.) De heer Sabier Olin, minister van openbare werken in België, bracht gisteren met de leden der belg'isclie tentoonstellings-commissie daartoe door den heer Tasson uit- genoodigd, een bezoek aan liet eiland Marken. Terwijl Nederland zich einde lijk verheugt in prachtige zomerda g-en, komt men de vreugde weer vergallen dooreen vroegen en strengen herfst te voorspellen. Te Ileïnkenszand is die voorzegging op gemaakt uit het feit, dat men daar reeds ooievaars zich tot de reis naar het zuiden heeft zien opmaken. Gelukkig weet men tegenwoordig, dat ook de vogels niet altijd ver trouwbaar zijn en de andere weerprofeten nog minder. Amsterdam. Het bestuur van liet Nederlandsch Panopticu heeft indertijd be t->ezegging gvdnnr dat de Amstcrd Liüsche \v<-, verschillende gezindte" dag van II. Iv. JL priiiel- mina, 31 deze", zouden .idenuit- genondigd tot bet gratis bezoeken van gemeid museum. De heerscliende drukte verhinderd daarom op den be- paalden tijd te voldoen, maar dit uitstel zal niet leiden tot afstel. In December zal de directie, naar zij hoopt, de uitnoodiging herhalen. Mevrouw Henri Gréville, de bekende beminnelijke schrijfster. er- toeft in deze stad met haar, echtge noot en bezocht Woensdag de ten toonstelling Naar men verneemt, is er sprake d.Tt de bekende lucht reiziger L'Hoste iu liet begin van September uit den tuin van bet Paleis voor Volksvlijt alhier zal opstijgen. Oósthnizen. Dinsdagmiddag geraakte een jongen, werkzaam aan het spoor Zaandam Hoorn, nabij deze gemeente, door het afspringen van een in beweging zijnden zand- trein, onder de wielen. De ongeluk kige werd letterlijk door midden gereden en was ©ogenblikkelijk een lijk. Helder. Door den Raad der gemeente alhier zal aan de Hóll. spoorwegm. het verzoek worden ge richt: lo. de gemeenschap tusschen Amsterdam en die gemeente in zooverre te verbeteren, dat bet las tige en dikwijls zeer moeielijke over stappen te Uitgeest vervalt en dat weer evenals voorbeen de reizigers van en naar Haarlem zich hieraan zullen hebben te onderwerpen, daar het verkeer met die stad minder belangrijk is als met de hoofdstad. 2o. Aan de treinen die van hier vertrekken, meerdere personen- wag gons te verbinden dan tegenwoor dig gebruikelijk is, daar het vooral met het druk verkeer gedurende de tentoonstelling te Amsterdam niet zelden voorkomt, dat reizigers 1ste kl. wegens de beperkte plaatsruimte in waggons 2de kl. en reizigers 2de andere kinderen nog onbewust voort leven. Bovendien, het vele alleen zijn, nadat ik de school verlaten bad, zou mij zeer onaangenaam ge worden zijn, indien mijn geest zich niet had weten bezig te houden. Ja, geliefde Oswald, voegde zij er met een liefdevollen blik op hem aan toe, het grootste aandeel aan bet werk, dat zooveel bijval vond, bad de muziek der telegraafdraden, die bet graflied voor mijne moe der zongen. En hier willen wij afscheid ne men van onze schoone heldin, in de hoop, dat eene gelukkige toekomst haar voor een minder goed verle den mag schadeloos stellen. kl. in 3de kl. waggons moeten plaats nemen. ScReveningen. Door een bri gadier der marechausées alhier is eene belangrijke arrestatie gedaan in bet Oranje-Hotel. Hem was ter oore gekomen, dat daar een gouden ring- werd gemist; terstond stelde hij een onderzoek in, en het mocht hem gelukken twee loopers van het hotel te arr.este.eren, bij wie allerlei kleinoodiën, alsmede sigaren enz. werden gevonden, ook eene som in geld een eindelijk nog een spaar boekje. Zij bekenden reeds van Juni 11. af achtereenvolgens een en ander zich te hebben toegeëigend. Heden zijn beiden naar de gevangenis in Den Haag overgebracht. Sclioonderloo. (onder Delftsha ven.) Gisterochtend had er in suikerraffinaderij alhier liet volgend ongeluk plaats De werkman E. B. achter eene machine bezig met liet schoonmaken van ruiten, kwam met een mouw van zijn boezeroen in aanraking' met de machine, werd door deze eenige malen in de rondte geslingerd en als verpletterd er uit te voorschijn gehaald. De ongeluk kige laat eene vrouw en drie kin deren na. Deventer. De vrouw uit Deventer, die Zaterdag jl. naar Zutfen is overgebracht, als verdacht van haar man in brand gestoken te hebben, heeft in den namiddag haar scÈuld beleden. Volgens die beken tenis beeft zij haar man, die dron ken te buis gekomen was en op een stoel zat, met petroleum overgoten en vervolgens den stoel in brand gestoken, waarna zij hcVhttktert' verlaten. De toestand van den mail is verschrikkelijk. Het bovendeel van het lichaam is met zware brand wonden overdekt, waardoor zijn hals en keel zoo zijn gezwollen dat hij alleen vloeibare spijze» kan gebrui ken. Int.ussclien is- ook de arme vrouw zeer te beklagen. Zij heeft gedurende haar huwelijksleven van dien man, die zich dikwijls aan misbruik van Sterken drank schuldig maakte, zoo veel. te verduren gehad, dat zij elk middel aangreep om van hem ont slagen te worden en zelfs hem nog onlangs schriftelijke toestemming gaf om bij het koloniaal werfdepöt in dienst te treden, --.vat hij evenwel niet gedaan heeft. De daad, die zij thans bedreven heeft, is dus wel te verklaren, al mag zij niet te ver- schoonen zijn. Zw. Ct. Tiel. Van hier schrijft men aan het (Uir. Dbl.), dat de Stadsbank van Leening' weder geopend is. De commissie van toezicht heeft bekend gemaakt, dat er gelegenheid bestaat voor lossing der panden. Het in brengen van goederen wordt niet toegelaten. Men verwacht dat later deze inrichting voor goed zal op geheven worden. s'HertogenboscR. Naar aan leiding der door de Kamer van Koophandel geopperde klachten om trent den minder gunstigen toestand, waarin het vervoer van het artikel boter verkeert, beeft de minister van Waterstaat aan die Kamer te ken nen gegeven, dat hij voor de Regee ring geen aanleiding vond om tus- schenbeiden te treden. HedikRuizen. Bij de op den 14 dezer alhier plaats gehad hebbende- verkiezing van een lid van den gemeenteraad is met 29 van de 52 uitgebrachte geldige stemmen tot lid van den raad gekozen de beer A. Beurden; de heer P. A. Luyten bekwam 23 stemmen. Tegen deze verkiezing is bij de opening der stembriefjes door de in den raad aanwezige kiezers bet na- De weder in zijne rechten her stelde vorst kwam zijn broeder met zooveel welwillendheid en verge vensgezindheid tegemoet, dat hij eindelijk diens toegenegenheid wist te verwerven, voor zoover de man in staat was, die te scheuken. Dat hij de dader was g*eweest van die snoode daad, welke bijna twee men- schen voor bun geheele leven on gel ukkig had gemaakt, kwam nooit aan 't licht. Welnu, ofschoon de wereld hem ongestraft liet, onop houdelijk leefde hij in angst, dat zijn medeschuldige hem zou ver raden. In al zijne plannen gedwarsboomd, leidde Otto van Rabenhorst een zwervend leven op reis en vond er zijn grootste genoegen in om zijn oom voortdurend angst aan te jagen met de gedachte, dat zijn neef hem volgende bezwaar ingebracht. Of schoon op 17 Juli jl. de help?. A. Luyten wettig tot lid van den raad was gekozen, hebben burg. en wet. die verkiezing als ntetig beschouwd en eene nieuwe verkiezing uitge schreven, nadot de benoemde zijne geloofsbrieven reeds aan den raad had ingediend. Naar de meening der zich bezwaard gevoelende kie zers, zijn B. en W. onbevoegd over de al of niet geldigheid der eerste verkiezing te beslissen docli heeft alleen de raad, na onderzoek der geloofsbrieven, in deze uitspraak te -doen. Zwolle. De nieuwe dubbele S-vormig'c ijzeren brug* over het zoo verbazend uitgebreid Zwolsche sta tions-emplacement, tot verbinding dei- stad met de buurtschappen, welk werk een zeer eervolle plaats inneemt onder de vele overbruggingen in Nederland, nadert haar voltooiing en wordt op Zaterdag* 1 September a. s. voor liet publiek verkeer open gesteld. Rondwandeling van een Amsterdammer. Als wij onze rondwandeling gaan hervatten, willen wij wederom den Dam als pnnt van uitgang' voor onzen toclit nemen. Thans gaan wij evenwel in eene tegenovergestelde richting en nemen de wereldberoem de Kalverstroat, die thans nog in diepe rust is. Slechts een enkelen melkboer, ontmoetten wij, die zijn zorgvuldige; gewasschen waar bij de klanten rondbrengt, want dc Ain- sterdamscbe boer staat heinde en ver om ziyhè^rei'dreveii zindelijk heid bekend. Het duinwater, koiwt hem bij die groote schoonmaak uit- stekend te pas, en dat liij niet te gierig' is om een paar emmers meer dan hoogst noodig* is, voor die zui vering* te gebruiken, kunt ge wel zien aan de helder blauwe kleur, die over zijne waar ligt. Regent liet bij geluk of bij ongeluk, ons boertje bekommert er zich niet sterk over. De zegen komt van boven zoo denkt hij, en alle regen is zeker goed, zoodat hij de lieve regen druppels geenszins den toegang tot zijne vaatjes of emmers ontzegt. Heel vlug gaat het thans nog niet. Bijna nergens krijgt hij op zijn eerste schellen gehoor, want de g'oede lui liggen meest allen nog in diepe rust, zoodat hij moet wach ten tot de meid of de juffrouw de kleeren aangetrokken, een kan of een kom opg'ezocht en de deur ont sloten hebben. Veel krijgt ons boertje om dezen tijd van ue klanten niet te zien. In den regel komt van om den boek slechts een arm te voor schijn, die liet vaatje aanpakt en even geheimzinnig weder verdwijnt als hij gekomen is. Slechts hoogst zelden krijgt hij een verstaanbaar antwoord op zijn vroolijk «goeden morgen» want de slaap zit bet onzichtbare wezen daar achter de deur nog in de oogen. Welgemoed vervolgt hij evenwel zijnen tocht, luidt er hier en daar maar ferm op los, en rust niet voor men hem gehoor heeft verleend. Zijn «melloo melloo» klinkt kelder door de ledige straat, en bewaart de meid voor een vergeefscben tocht naar de deur, omdat hij haar daar mede waarschuwt, om een kan mede te brengen. Wij willen ons boertje zijnen weg verder maar alleen laten gaan, en vervolgen onzen tocht. Van de pracht en den rijkdom waarvan de Ivalver- straat ons des avonds een kijkje geeft is nu natmulijk nog niets te bespeuren. Alles is verborgen achter de gunst zijns broeders zou ont- rooven. Ook baron Altenhofen willen wij met een enkel woord gedenken. Hij had zich over het verlies der schoone aristocratische Linda getroost, wijl hij vergoeding gevonden had in de beminnelijke Leontine Reinwald, die hem reeds lang in stilte bad bemind. De beide gebroeders Ilelbig, de eerste weldoeners der kleine Linda, had de vorst een paar dagen na het huwelijk zijner dochter bezocht en hij was gelukkig hen een blin kend bewijs van dankbaarheid te kunnen geven, voor de liefde en perpleging, die zij de kleine wees hadden geschonken. De brave lie den waren hierdoor in staat gesteld zelf eene zaak als aannemers te beginnen. De dokter zag de voorspelling die winkelgordijnen, die zeker niet voor half 9 in de hoogte gaan. Wij kunnen dus ongestoord voort gaan en bereiken dan ook weldra dc van ouds bekende Munt met zijn koket torentje. Het had weinig gescheeld of dit gebouw zou in zijn tegenwoordigen toestand tot het verleden behoord hebben. Burge meester en Wethouders hadden in het begin van dit jaar booze plan nen ten opzichte van de Munt, waar schijnlijk echter waren die plannen hen door de eenen of anderen speculant ingegeven. Niemand dacht aan de mogelijkheid dat onze oude Munt nog* eenmaal voor een nieuw en groot huis plaats zou moeten maken, toen eensklaps als een donderslag bij onbdwolkten hemel dc dagbla den een voorstel van ons dagelijksch bestuur bevatten, waarbij liet onzen vroede-n raadsleden machtiging vroeg om hen voor een belangrijk hooge som, dan hij thans opbrengt aan een ander- te verhuren. Nu, was het alleen om de dubbeltjes te doen ge weest, dan hadden natuurlijk de raadsleden met beide handen 'toege grepen, doch er was wat meer aan vast. De nieuwe huurder wilde na tuurlijk voor de oude kast zooals zij daar stond zooveel geld niet betalen, waarom bij dan ook bij zijn aanbod als voorwaarde stelde liaar te sloopén en een nieuw en grooter hotel in hare plaats te bouwen. Daar had je de poppen aan het dansen, onze g'oede raad, die er niet het minste bezwaar tegen maakt op enkele plaatsen de passage door t ramlijnen enz. te belemmeren, kwam nu tens met een overmacht be zwaar voor den dag'. Iloe nauw is de doorgang naar den singel, hoe gevaarlijk is het daar voor voetgan gers en dan nog e<jn stuk van den openbaren weg af' te nemen, neen dat gaat niet, zoo riepen zij in koor. Dan maar liever een belangrijk voordeeltje voor de gemeente-kas op geofferd. Sommige oudheidliefheb- bers meenden ook nog een duit in bet zakje te moeten gooien. Er zijn van die lui, die al liet oude mooi vinden, al luidt het oordeel van een gewoon burg-erman bepaald ongun stig. Zie maar eens naar onzen Nieuwe zijds Voorburgwal.' Hoewel er tijden van liet jaar zijn, waarop zij meer een vuile stinksloot dan een fatsoenlijke gracht gelijkt, en de aangename geuren, die uit hare «frissche wateren opstijgen ons ondragelijk voorkomen, wordt door oudheidkenners hemel en aarde be wogen, om het wreede dempings- vonnis herroepen te krijgen, dat voor een paar jaar over haar is uitgesproken. Waar moet liet naar toe, zoo klagen zij, als men onze goede stad zoo langzamerhand van zijn schilderachtigste plekjes berooft? Het behoeft natuurlijk g'een betoog, dat wij gewone menschenkinderen, dat schilderachtige niet kunnen op merken. Ons kunstgevoel is ook zoo weinig ontwikkeld. Daarvoor zijn wij te veel nuchtere proza menscben. Maar vergeef mij, waarde lezer! ik ben leelijk afgedwaald. Wij waren aan de Munt en ik laat u onwillekeurig' den reuzen sprong naar de Nieuwezijds Voor burgwal doen, Ik wil mijn fout weder trachten goed te maken door u kort en zakelijk te vertellen, dat het einde van de historie was, alles blijft bij het oude. Geen sloopers zuilen hunne vernielende handen naar de eerwaardige oude matrone uitstrekken, de gemeentekas zal jaarlijks een aardig sommetje mis sen, en wij Amsterdammers kun- zijns broeders spoedig' bewaarheid. Den gehuwden dokter Reinwald stroomden de patiënten toe, in die mate alras, dat hij ze allen niet met raad en daad kon bijstaan. Nooit heeft hij berouw gehad over den kerkgang, toen hij besloot te veranderen en eene vrouw op te zoeken. Ook speet het hem niet, dat hij Linda daardoor naar de troosters barer kindsheid de telegraafdraden aan den straatweg had gedreven, want daar, waar hij voor 't eerst het licht zijns levens vond toen was het een klein, eigenzinnig- meisje had hij ook den tot nog toe gesloten weg tot liaar hart gevonden en zich tot het einde zijner dagen van haar ver zekerd.

Haarlem's Dagblad | 1883 | | pagina 2